Kirjoittanut Kristijan Sekereš
Nebius vuonna 2026: arvio GPU-pilvestä tiimeille, jotka siirtyvät pois AWS:stä tai Azuresta

Nebius on Nebius Group N.V.:n tekoälypilvi; Nebius Group on hollantilainen yhtiö, joka on listattu Nasdaqissa ja jonka nimi oli Yandex N.V. elokuuhun 2024 asti. Se on ensisijaisesti GPU-pilvi. Uusi tili voi käynnistää jopa 32 H100-GPU:ta Suomessa tai 32 B300:aa Ranskassa tai Isossa-Britanniassa 25 USD:n korttiveloituksen jälkeen ja ilman myyntipuhelua, ja H100 maksaa 4,50 USD (4,01 euroa) tunnilta, 39 % vähemmän kuin AWS:n lähin H100 Tukholmassa. Hallinnoitu Slurm ja Kubernetes tulevat mukana, ja liikenne ulos VM:istä on ilmaista. Koukku on ehdoissa: GPU-hinnat nousivat kahdesti vuonna 2026, noin puolella neljässä kuukaudessa, muutaman päivän ilmoitusajalla; alueet ovat yksittäisiä toimipaikkoja, joissa ei ole dokumentoituja saatavuusvyöhykkeitä; ja yleiskäyttöinen katalogi on liian ohut AWS-kokonaisuuden korvaamiseksi.
Tämä artikkeli kuuluu sarjaan, joka vertaa 24:ää eurooppalaista pilvipalveluntarjoajaa AWS:ään ja Azureen; yleiskatsaus asettaa ne rinnakkain. Kaikki alla oleva tarkistettiin 15. ja 16. lokakuuta 2026 Nebiuksen dokumentaatiosta, oikeudellisista ehdoista, hintasivuilta, tilasivulta ja jälkianalyyseistä, SEC:lle jätetyistä asiakirjoista ja käyttäjien raporteista, kukin lähteestään. Emme avanneet tiliä emmekä ajaneet työkuormia.
Lyhyesti
| Nebius | |
|---|---|
| Pääkonttori ja määräysvalta | Amsterdam (rekisteröity toimipaikka Schipholissa). Nebius Group N.V., A-luokan osakkeet Nasdaqissa. Perustajan ja toimitusjohtajan Arkady Volozhin perhesäätiö (family trust) hallitsee 51,62 % äänistä noin 11 %:n osuudella pääomasta, mikä tekee Nebiuksesta Nasdaqin ”määräysvaltayhtiön” (Controlled Company) |
| Alueet ja vyöhykkeet | EU:ssa: Suomi (eu-north1), Ranska (eu-west1, eu-west2) ja Madrid (eu-south1). Lisäksi kaksi Ison-Britannian aluetta, yksi Israelissa ja kaksi Yhdysvalloissa. Saatavuusvyöhykkeitä ei ole dokumentoitu |
| GPU:t | GPU-tuntia kohden, esiasetuksen vCPU:t ja RAM mukaan lukien: H100 4,50 USD (4,01 euroa, vain Suomi), H200 5,40 USD (4,82 euroa), B300 9,50 USD (8,48 euroa). B200 vain EU:n ulkopuolella |
| Työkuorma A (aloitus) | 52,39 USD (46,74 euroa) kuukaudessa alueella eu-west1, Ranska |
| Työkuorma B (tuotanto) | 546,43 USD (487,54 euroa) kahden isäntäkoneen tietokannalla. Ei kuormantasaajaa tavallisille VM:ille, vain Managed Kubernetesin sisällä. Tietokannan SLA vaatii kolme isäntäkonetta: 655,24 USD |
| Lähtevä liikenne | Ilmainen VM:istä, ja julkiset IP-osoitteet ovat ilmaisia. Object Storage Standard: 0,015 USD GiB:ltä |
| Laskennan SLA | 99,5 % VM:ää kohden, GPU-VM:t mukaan lukien. Hyvitysten katto 30 %, vaadittava 14 päivän kuluessa kuun päättymisestä |
| Sisältyvä tuki | Maksuttomat tiketit jokaiselle tilille; ensivaste 30 minuutissa kriittiselle tiketille |
| Kuka voi rekisteröityä | Kuka tahansa Google-, GitHub- tai Microsoft-tunnuksella ja kortilla. Aktivointi seuraa 25 USD:n veloitusta, joka hyvitetään saldoon; henkilöllisyysasiakirjan tarkistusta ei kuvata |
Mitä sillä voi rakentaa
Nebius myy GPU:ita, työkaluja mallien kouluttamiseen ja tarjoamiseen niillä sekä pientä yleiskäyttöistä kerrosta. Tila on yleinen saatavuus, ellei toisin mainita; esiversiopalvelut ”tulevat ilman taattuja palvelutasoja”.
| Mitä tarvitset | Nebius | AWS | Azure |
|---|---|---|---|
| CPU-virtuaalikoneet | AMD EPYC Genoa jokaisella alueella, Intel Ice Lake Suomessa; 2:sta 256 vCPU:hun kiinteällä 1:4 vCPU:n ja RAM:in suhteella | EC2 | Virtual Machines |
| GPU-virtuaalikoneet | H100, H200, B200, B300 (1 tai 8 VM:ää kohden); RTX PRO 6000, L40S | EC2 P- ja G-perheet | NC- ja ND-sarja |
| GPU-klusterit | InfiniBand: 400 Gbps (8 x ConnectX-7) H100:lla, H200:lla ja B200:lla, 800 Gbps (8 x ConnectX-8) B300:lla; GB200- ja GB300 NVL72 -räkit myynnin kautta | EC2 UltraClusters, SageMaker HyperPod | ND-sarja InfiniBandilla |
| Slurm | Managed Soperator, Nebiuksen avoimen lähdekoodin Kubernetes-operaattori Slurmille (Apache-2.0), kahdeksalla alueella | ParallelCluster, HyperPod | CycleCloud Slurm |
| Kubernetes | Managed Kubernetes, CNCF-sertifioitu versiolle 1.36; ilmainen hallintataso kolmella etcd-replikalla | EKS | AKS |
| Tallennus | Network SSD -levyt, jaettu tiedostojärjestelmä, WEKA; S3-yhteensopiva Object Storage kolmessa luokassa | EBS, EFS, FSx for Lustre, S3 | Managed Disks, Azure Files, Managed Lustre, Blob Storage |
| Relaatiotietokannat | Managed PostgreSQL, vain versio 16, kuudella alueella | RDS | Azure Database for PostgreSQL |
| Mallien inferenssi | Token Factory (aiemmin AI Studio): OpenAI-yhteensopiva API open-weight-malleille, dedikoidut päätepisteet, hienosäätö; Serverless AI omille konteillesi; Managed MLflow | Bedrock, SageMaker | Azure AI Foundry, Azure ML |
| Verkko | VPC, Cloud Interconnect; kuormantasaaja vain Kubernetes-palveluna | VPC, Direct Connect, ELB | VNet, ExpressRoute, Load Balancer |
| Tietoturva ja operointi | IAM SAML-kertakirjautumisella, KMS; SecretStash, Monitoring, Logging ja Audit Logs esiversiona | IAM, KMS, CloudWatch, CloudTrail | Entra ID, Key Vault, Azure Monitor |
Kokonaan puuttuvat: bare metal, hallinnoitu MySQL, Redis tai Valkey, MongoDB, Kafka ja OpenSearch, funktiot, jonot ja pub/sub, erillinen kuormantasaaja, CDN, dokumentoitu DDoS-suojaus, yleinen varmuuskopiopalvelu ja saatavuusvyöhykkeet. Object Storagessa ei ole Object Lockia, replikointisääntöjä eikä tapahtumailmoituksia. Managed PostgreSQL ei ole tarjolla Madridissa. Token Factory muuttuu nopeasti: Nebius poisti kaksi erää palvelimettomia malli-ID:itä, 22. kesäkuuta ja 31. elokuuta 2026, ilman automaattista uudelleenohjausta.
Työkalut kattavat gRPC- ja REST API:n, SDK:t Gollle, Pythonille ja TypeScriptille, CLI:n ja Terraform-providerin, joka on yhä alle versiota 1.0 (0.6.71, julkaistu 15. lokakuuta 2026) eikä löytynyt OpenTofu-rekisteristä.
Mitä se maksaa
Nebiuksen listahinnat Yhdysvaltain dollareina, ainoa laskutusvaluutta Israelin ulkopuolella, ilman arvonlisäveroa, tarkistettu 15. ja 16. lokakuuta 2026. Eurot EKP:n 15. lokakuuta kurssilla (1 EUR = 1,1208 USD).
GPU:t
GPU-VM:t laskutetaan sekunneittain. H100:lla, H200:lla, B200:lla, B300:lla ja RTX PRO 6000:lla GPU-tuntihinta sisältää esiasetuksen vCPU:t ja RAM:in (16 vCPU:ta ja 200 GB H100:aa kohden); levyt ovat lisämaksullisia.
| GPU | Alueet | USD GPU-tunnilta | Euroa | Oletuskiintiö |
|---|---|---|---|---|
| H100 80 GB | vain eu-north1 (Suomi) | 4,50 | 4,01 | 32 |
| H200 141 GB | eu-north1, eu-west1 (Ranska), us-central1 | 5,40 | 4,82 | 32 Suomessa, 8 Ranskassa, 0 alueella us-central1 |
| B200 | us-central1, me-west1 (Israel) | 8,50 | 7,58 | 0 |
| B300 | eu-west2 (Ranska), uk-south1, us-north1 | 9,50 | 8,48 | 32 kussakin |
| RTX PRO 6000 96 GB | eu-south1 (Madrid), uk-south2, us-central1 | 1,80 | 1,61 | 32, paitsi 0 alueella us-central1 |
| L40S 48 GB | eu-north1 | alkaen 1,55 | 1,38 | 32 |
| GB200, GB300 NVL72 | ei listattu alueittain | ”Ota yhteyttä” | myynti |
AWS ei myy H100:aa, H200:aa eikä B200:aa Frankfurtissa. Sen lähin H100 maksaa 7,36 USD (6,57 euroa) GPU-tunnilta Tukholmassa, jossa H200 on 8,47 USD ja B200 17,91 USD; sen B300 on Lontoossa 27,19 USD. Azure veloittaa 15,98 USD GPU-tunnilta 8 GPU:n InfiniBand-H100-koosta, jota se ei myy Frankfurtissa, ja 13,78 USD H200:sta Frankfurtissa. Nebiuksen H100 maksaa 61 % AWS:n Tukholman hinnasta ja sen B300 35 % AWS:n Lontoon hinnasta. AWS aloittaa jokaisen tilin nollan GPU-kiintiöllä.
Kiintiö ei ole kapasiteettia. Käyttöperusteisille ja keskeytettäville (preemptible) palveluille Services Agreement antaa Nebiukselle oikeuden ”kieltäytyä tarjoamasta palveluja yksinomaisen harkintansa mukaan käytettävissä olevan kapasiteetin, hinnan, klusterin käyttöasteen tai muiden operatiivisten näkökohtien perusteella”.
Keskeytettävä ja sitoutunut. 8. lokakuuta 2026 alkaen spot-hinnat liikkuvat: ”alkaen” 0,99 USD GPU-tunnilta B300:lla ja B200:lla ja 0,79 USD H200:lla, H100:lla ja RTX PRO 6000:lla, muuttuen ”jopa 15 minuutin välein” aina ”yhden sentin nykyisen käytön mukaan laskutetun (PAYG) käyttöperusteisen hinnan alapuolelle” saakka. Sitoumukset lupaavat ”jopa 35 % vähemmän kuin käyttöperusteiset hinnat” usean kuukauden klusterivarauksille, vain yrityksille, myynnin kautta, ilman julkista hinnastoa. Räkkimittakaavan järjestelmiä myydään samoin, ja niiden maksu kattaa koko räkin, mukaan lukien ”huoltopuskurin” (Maintenance Buffer), jonka koko on 2 räkin 18 solmusta.
Hinnanmuutokset. Käyttöperusteiset GPU-hinnat nousivat 1. kesäkuuta ja uudelleen 1. lokakuuta 2026, USD GPU-tunnilta:
| GPU | 31. toukokuuta 2026 asti | 1. kesäkuuta alkaen | 1. lokakuuta alkaen | Muutos |
|---|---|---|---|---|
| H100 | 2,95 | 3,85 | 4,50 | +52,5 % |
| H200 | 3,50 | 4,50 | 5,40 | +54,3 % |
| B200 | 5,50 | 7,15 | 8,50 | +54,5 % |
| B300 | 6,10 | 7,85 | 9,50 | +55,7 % |
Lokakuun korotus on nykyisessä hinnoitteludokumentaatiossa; aiemmat hinnat ovat Nebiuksen sivujen arkistoiduista kopioista. Pelkkien CPU-VM:ien hinnat nousivat myös 1. lokakuuta: Genoa-vCPU:n 25 % ja RAM:in 41 %. Dokumentaation arkistoitu kopio näytti H100:n yhä hintaan 3,85 ilman ilmoitusta 26. syyskuuta 2026; 29. syyskuuta otettu kopio ilmoitti muutoksesta. Sopimus vaatii ilmoituksen ”vähintään kolme (3) kalenteripäivää ennen palveluhintojen korotusta”; emme löytäneet merkkiä aiemmasta ilmoituksesta.
Työkuorma A
Aloituskokoonpano: yksi VM, jossa on 2 vCPU:ta ja 4 GB, 40 GB:n levy, yksi IPv4-osoite, 1 TB lähtevää liikennettä ja 100 GB objektitallennusta, alueella eu-west1 (Ranska), joka on Frankfurtia lähin alue, jossa on kaikki erät.
| Erä | Valinta | USD kuukaudessa |
|---|---|---|
| VM | cpu-d3 2vcpu-8gb, AMD Genoa (4 GB:n esiasetusta ei ole) | 48,18 |
| Levy | 40 GiB Network SSD | 2,84 |
| Julkinen IPv4 | ilmainen | 0,00 |
| 1 TB lähtevää liikennettä | ilmainen | 0,00 |
| 100 GB objektitallennusta | Standard | 1,37 |
| Yhteensä | 52,39 (46,74 euroa) |
AWS veloittaa samasta Frankfurtissa 112,37 euroa ja Azure 116,15 euroa, joten Nebius maksaa 42 % AWS:n ja 40 % Azuren hinnasta. Suomessa uuden tilin kiintiö pelkän CPU:n vCPU:ille on 0, joten tämä VM vaatisi siellä ensin pyynnön.
Työkuorma B
Pieni tuotantojärjestelmä: kolme VM:ää, joissa kussakin 4 vCPU:ta, 16 GB ja IPv4-osoite, 300 GB SSD-lohkotallennusta, kuormantasaaja, PostgreSQL, jossa 2 vCPU:ta, 8 GB ja 100 GB, pääinstanssi sekä varainstanssi, 1 TB objektitallennusta sekä 1 miljoona PUT- ja 10 miljoonaa GET-pyyntöä, Kubernetesin hallintataso ja 2 TB lähtevää liikennettä.
| Erä | Valinta | USD kuukaudessa |
|---|---|---|
| 3 VM:ää | cpu-d3 4vcpu-16gb | 289,08 |
| 3 julkista IPv4-osoitetta | ilmainen | 0,00 |
| 300 GB lohkotallennusta | Network SSD | 19,84 |
| Kuormantasaaja | ei tavallisille VM:ille; Kubernetesin LoadBalancer-palvelu, erillistä hintaa ei listattu | 0,00 |
| PostgreSQL-HA | kaksi isäntäkonetta, pääinstanssi ja varainstanssi | 204,40 |
| Tietokannan tallennustila | 100 GB isäntäkonetta kohden | 13,22 |
| 1 TB objektitallennusta | Standard | 13,69 |
| 1 milj. PUT, 10 milj. GET | Standard-luokka | 6,20 |
| Kubernetesin hallintataso | kolme etcd-replikaa, 99,9 %:n SLA | 0,00 |
| 2 TB lähtevää liikennettä | ilmainen | 0,00 |
| Yhteensä | 546,43 (487,54 euroa) |
AWS veloittaa työkuormasta B 1 082,61 euroa m7i.xlarge-instanssilla ja Azure 1 091,88 euroa D4s_v5:llä, joten Nebius maksaa 45 % kummastakin. AWS laskuttaa 2 TB lähtevää liikennettä 171,00 USD:lla, HA-tietokantansa tallennuksineen 320,13 USD:lla ja EKS:n hallintatason 73,00 USD:lla; Nebiuksella ne ovat nolla, 217,62 USD ja nolla.
Kolme varaumaa. PostgreSQL:n SLA kattaa vain klusterit, jotka ”koostuvat kolmesta tai useammasta DB-isäntäkoneesta”; kolmella isäntäkoneella kokonaishinta on 655,24 USD (584,62 euroa), 54 % AWS:n hinnasta. Dokumentaatio ei kerro, hinnoitellaanko tietokanta isäntäkonetta vai klusteria kohden; oletimme isäntäkonekohtaisen hinnoittelun. Ja kuormantasaaja on olemassa vain Managed Kubernetesin sisällä, joten kolmen VM:n pitäisi muuttua Kubernetes-solmuiksi, jotta ne voisivat olla sen takana.
Lähtevä liikenne, IPv4 ja laskutus
Hintasivu listaa ”Lähtevä/saapuva liikenne: ilmainen” ja ”Julkinen IP-osoite: ilmainen”, ilman kohtuullisen käytön lauseketta, vaikka Compute-ehdot pidättävät oikeuden veloittaa lähtevästä liikenteestä ”erikseen”. Object Storage on poikkeus: Standard-luokka maksaa 0,015 USD GiB:ltä internetiin tai toiselle alueelle, Enhanced Throughput -luokka ei mitään, ja Intelligent-luokka ei mitään kolminkertaiseen tallennetun keskimääräisen tilavuuden asti. AWS veloittaa 0,09 USD gigatavulta ilmaisen 100 GB:n jälkeen.
Korttimaksajilta veloitetaan kunkin kuukauden alussa ja aina, kun kulutus saavuttaa ”laskutuskynnyksen”. Ilmaistasoa ei ole; startup-krediitit tulevat vain Nebiuksen pääomasijoittajakumppaneiden kautta, startupeille, jotka ovat keränneet vähintään 5 miljoonaa dollaria. Budjetit lähettävät hälytyksiä, mutta ”Budjetti ei pysäytä eikä rajaa käyttöäsi”.
Luotettavuus
Mitä alue on. Dokumentaatio ja SLA puhuvat vain alueista; emme löytäneet vyöhykekäsitettä emmekä vyöhykkeiden välistä failoveria, mutta emme myöskään lausetta, joka sanoisi, ettei vyöhykkeitä ole. Nebius omistaa yhden toimipaikan, Mäntsälässä Suomessa (eu-north1). 20-F listaa Ranskan, Ison-Britannian, Islannin, Israelin ja Yhdysvaltain toimipaikat kolokaatioiksi, joiden operaattoreita ei nimetä; Madridin mallia ei kerrota. SOC 3 -auditointi rajasi ulkopuolelle kolokaatiopalveluntarjoajien kontrollit.
Tietokannan varainstanssi. Dokumentaatio ei kerro, missä PostgreSQL:n varainstanssi sijaitsee, onko replikointi synkronista tai kuinka kauan failover kestää. AWS ja Azure sijoittavat synkronisen varainstanssin toiselle vyöhykkeelle ja tekevät failoverin 60:stä 120 sekuntiin.
SLA:t. Yleinen SLA tuli voimaan 28. syyskuuta 2026; kuten jokainen Nebiuksen oikeudellinen asiakirja, se on päivätty ja sen aiemmat versiot on arkistoitu.
| Palvelu | Kuukausitavoite | Hyvitykset |
|---|---|---|
| Laskenta-VM:t, GPU-VM:t mukaan lukien | 99,5 % VM:ää kohden | 10 % alle 99,5 %:n, 15 % alle 99 %:n, 30 % alle 95 %:n |
| Räkkimittakaavan GPU-järjestelmät | 99,5 % räkkiä kohden; 16 solmua 18:sta katettu | sama |
| Levyt, jaettu tiedostojärjestelmä | 99,5 %; replikoimattomat ja paikalliset levyt rajattu pois | sama |
| Object Storage | 99,98 % tallennusluokkaa kohden | enintään 30 % |
| Managed Kubernetes | 99,9 %, vain HA-hallintataso | enintään 25 % |
| Managed PostgreSQL | 99,5 %, vain kolme tai useampi isäntäkone | enintään 30 % |
- GPU-VM katsotaan alas olevaksi, kun GPU vikaantuu tai NVLink tai InfiniBand-verkkorakenne menetetään, ei hidastumisen tai pienentyneen kaistan vuoksi, ”joka ei johda yhteyden menetykseen”. Käyttökatko päättyy, kun Nebius ilmoittaa, että VM voidaan käynnistää uudelleen toisella isäntäkoneella.
- Vaadit hyvitystä konsolin kautta 14 kalenteripäivän kuluessa kuun päättymisestä, ”muuten tällaisesta vaatimuksesta katsotaan luovutun”. Hyvitykset menevät tuleviin maksuihin ja ovat ”ainoa ja yksinomainen oikeussuojakeino”. Suunniteltu solmuhuolto enintään 8 tuntia kuukaudessa ja ”valtuutettujen viranomaisten pyyntö” on rajattu pois.
- Hyvitykset ovat osuus ”palvelumaksusta”, ja Kubernetesin hallintataso ja julkiset IP-osoitteet ovat ilmaisia. Oma tulkintamme, jota asiakirjat eivät ratkaise: nuo SLA:t voivat olla maksamatta mitään.
AWS sitoutuu 99,99 %:iin instansseille kahdella tai useammalla vyöhykkeellä ja 99,5 %:iin yksittäiselle instanssille, hyvityksillä 100 %:iin asti ja vaatimusajalla toisen laskutusjakson loppuun asti; Azure sallii 60 päivää. Nebiuksen paras on AWS:n yksittäisen instanssin taso, kolmesta lyhimmällä vaatimusajalla.
Tilasivu ja häiriöt. status.nebius.com ryhmittelee komponentit alueittain, historiaa marraskuuhun 2024 asti: 201 merkintää 15. lokakuuta 2026 asti, joista 11 kriittistä ja 94 merkittävää. Nebius on julkaissut seitsemän yksityiskohtaista jälkianalyysia marraskuusta 2024 lähtien.
| Päivämäärä | Laajuus | Kesto | Syy |
|---|---|---|---|
| 27. tammik. 2025 | eu-north1: laskenta-API alhaalla, VM:t menettivät ulkoisen yhteyden | noin 4 tuntia | hallintatason julkaisu (jälkianalyysi) |
| 18. maalisk. 2025 | konsoli, API ja S3, kriittinen | kaksi kertaa; toinen noin 5 tuntia | ”ulkoiset verkko-ongelmat” |
| 5. toukok. 2025 | eu-north1 Object Storage | klo 15.30 ja 17.50 välillä UTC | tallennustietokannan virhe; ”ei datan menetystä” (jälkianalyysi) |
| 26. helmik. 2026 | eu-north1, Suomen oma toimipaikka: osa isäntäkoneista menetti sähkön | noin 22 tuntia | oikosulku jäähdytyslaitteiden kaapeloinnissa (jälkianalyysi) |
| 10. maalisk. 2026 | us-central1: ulkoinen VM-yhteys katkesi koko alueelta | klo 15.18 ja 17.04 välillä UTC | palveluntarjoajan tekemä sähköhuolto (jälkianalyysi) |
| 27. heinäk. 2026 | ”Verkko-ongelmia” kaikissa palveluissa kuudella alueella | noin 1,5 tuntia | ei kerrottu; ei jälkianalyysia |
| 19. ja 20. elok. 2026 | us-central1, koko alue | useimmat palvelut takaisin illalla; käyttöperusteinen kapasiteetti päiviä myöhemmin | myrsky pysäytti kolokaatiokonesalin jäähdytyksen (jälkianalyysi) |
| 14. ja 15. lokak. 2026 | InfiniBand GPU-klustereille alueella eu-west2 | noin 1 tunti, sitten noin 10,5 tuntia | ei kerrottu |
Jokaisessa jälkianalyysissa vika pysyi yhdellä alueella; vuoden 2025 globaalit konsolin ja API:n käyttökatkot ja heinäkuun 2026 kuuden alueen merkintä ovat poikkeuksia. Elokuun jälkianalyysi näyttää, kuka tulee ensin: ”Kaikki varattu GPU-kapasiteetti vahvistettiin palautetuksi klo 08.38 UTC mennessä 20. elokuuta; jäljellä olevan käyttöperusteisen solmupoolin palauttaminen jatkui vielä useita päiviä.” Kirjautuminen Googlella, GitHubilla ja Microsoftilla, ainoa tapa kirjautua, epäonnistui kesä- ja joulukuussa 2025.
Tuki
Jokainen tili saa maksutonta teknistä tukea konsolitiketeillä. Ensimmäinen ei-automaattinen vaste: kriittinen 30 minuuttia, korkea 60 minuuttia, keskitasoinen 4 tuntia, matala yksi arkipäivä ”Alankomaiden kalenterin” mukaan. Nämä ovat vastetavoitteita, eivät ratkaisuaikoja, eikä kattavuusaikoja tai kieliä kerrota. Maksullista tasoa ei ole julkaistu; SOC 3 -raportti mainitsee dedikoidun technical account managerin, ilman julkisia ehtoja.
AWS:n ilmainen Basic-paketti ei avaa teknisiä tukipyyntöjä, ja 30 minuuttia liiketoimintakriittiselle käyttökatkolle maksaa Business Support+:lla 29 USD kuukaudessa tai 9 % kulutuksesta sen mukaan, kumpi on suurempi. Azuren tunnin tavoite alkaa 100 USD:sta kuukaudessa. Mikään Nebiuksen tukea koskeva käyttäjäraporttiteema ei täyttänyt näyttökynnystämme.
Tilin saaminen
Kirjaudut Google-, GitHub- tai Microsoft-tilillä ja maksat yrityksenä (verotunnisteella tai arvonlisäverotunnuksella) tai yksityishenkilönä. Kortin lisääminen veloittaa 25 USD, jotka hyvitetään saldoon, ja aktivointi on ”automaattinen kortin lisäämisen ja ensimmäisen 25 USD:n maksamisen jälkeen”. Henkilöllisyysasiakirjan tarkistusta ei kuvata, mutta sopimus antaa Nebiukselle oikeuden pyytää asiakirjoja ja keskeyttää pääsy, jos ne eivät saavu 5 kalenteripäivän kuluessa.
Yllä olevien GPU-kiintiöiden lisäksi kukin alue sallii 12 tavallista ja 8 keskeytettävää VM:ää sekä 5 GPU-klusteria. Neljä 8 GPU:n H100- tai H200-solmua Suomessa tai neljä B300-solmua Ranskassa tai Isossa-Britanniassa mahtuu oletukseen ensimmäisenä päivänä; B200 vaatii aina pyynnön. Myös työkuorma B alueella eu-west1 vaatii yhden pyynnön: oletukset siellä ovat 200 vCPU:ta ilman GPU:ta, 2 TiB Network SSD:tä, 2 Kubernetes-klusteria, 10 PostgreSQL-klusteria ja 3 julkista IPv4-osoitetta, joten kuormantasaajan IP kolmen julkisen VM:n rinnalla tarvitsee neljännen.
Nebius voi keskeyttää pääsyn AUP-rikkomuksen, maksun myöhästymisen, epäillyn petoksen tai oikeudellisen pyynnön vuoksi, ja myös ”jos Nebiuksella on perusteltu epäily”, että jokin niistä pätee; dataa säilytetään 60 päivää keskeytyksen jälkeen. Se voi päättää sopimuksen ”ilman syytä (harkinnanvaraisesti) milloin tahansa kolmenkymmenen (30) päivän etukäteen annetulla kirjallisella ilmoituksella”; asiakas voi lähteä 10 päivän ilmoituksella.
Vaatimustenmukaisuus ja tietosuoja
| Kehys | Tila |
|---|---|
| ISO/IEC 27001:2022 | Sertifikaatti nähty: Nebius B.V., SII-QCD, voimassa 11. elokuuta 2028 asti. Toimipaikat: Schipholin pääkonttori, Tel Aviv ja Mäntsälän konesali. Ei kolokaatiotoimipaikkaa |
| SOC 2 Type II | Väitetty; raportti NDA-lomakkeen takana |
| SOC 3 | Raportti nähty, vain 1. huhtikuuta ja 31. heinäkuuta 2025 väliseltä ajalta; kolokaatiopalveluntarjoajien kontrollit rajattu pois |
| ISO 27018, 27701, 22301, 42001 | Väitetty; sertifikaatteja ei näytetty |
| CSA STAR | Taso 1, itsearviointi |
| BSI C5, SecNumCloud, HDS, PCI DSS, TISAX | Ei väitetty |
Tietojenkäsittelysopimus (Data Processing Agreement, 15. syyskuuta 2026) sanoo, että asiakassisältö ”isännöidään ja käsitellään Asiakkaan valitsemalla alueella, lukuun ottamatta rajattua käsittelyä kyseisen alueen ulkopuolella, joka on tarpeen toiminnan, ylläpidon, turvallisuuden tai tuen vuoksi”. Uusista alikäsittelijöistä ilmoitetaan 15 päivää etukäteen, ja vastustusoikeus on. Konserniyhtiöt, jotka voivat tehdä kehitys- ja tukitehtäviä, sijaitsevat Yhdysvalloissa, Alankomaissa, Israelissa, Suomessa, Isossa-Britanniassa, Tšekissä, Saksassa, Espanjassa, Ranskassa ja Serbiassa, viimeinen vakiosopimuslausekkeiden nojalla. Madrid ei ole niiden käsittelysijaintien joukossa, jotka luettelo antaa Nebius B.V.:lle.
Eurooppalainen asiakas tekee sopimuksen Nebius B.V.:n kanssa Alankomaiden lain alaisena, Amsterdamin tuomioistuinten toimivaltaan, ja hänet laskutetaan USD:lla.
Kuka sitä hallitsee
Nebius Group N.V. on ”hollantilainen julkinen osakeyhtiö, jonka vastuu on rajoitettu”, rekisteröity Schipholiin, toimistot Amsterdamissa ja A-luokan osakkeet Nasdaqissa (NBIS). Sillä on noin 1 500 työntekijää, tutkimus- ja kehitystoimintaa Euroopassa, Pohjois-Amerikassa ja Israelissa, ja suurin osa sen asiakkaista on Yhdysvalloissa.
Äänet. A-luokan osakkeilla on yksi ääni, B-luokan kymmenen. Highvern Cayman Limited, LASTAR Trustin trustee, ”jonka edunsaajiin kuuluu herra Volozh tai hänen perheenjäsenensä”, omisti 31. maaliskuuta 2026 85,56 % B-luokan osakkeista: 51,62 % äänistä noin 11 %:n osuudella pääomasta. Nebius on siksi Nasdaqin ”määräysvaltayhtiö” ja käyttää poikkeusta nimitys- ja hallinnointikomiteansa osalta, jota Arkady Volozh johtaa. Volozh, pääperustaja, on ollut toimitusjohtaja elokuusta 2024 ja oli yhtiön, silloisen Yandexin, toimitusjohtaja vuodesta 2000 vuoteen 2022. Vladimir Ivanov omistaa 7,15 % äänistä; 20-F ei kerro, kuka hän on. NVIDIA, ainoa GPU-toimittaja, ilmoittaa omistavansa 9,3 % A-luokan osakkeista passiivisena haltijana, enimmäkseen noin 2 miljardilla dollarilla ostetun warrantin kautta. Oman laskelmamme mukaan trustin B-luokan omistus olisi ollut 50,01 % äänistä varsinaisen yhtiökokouksen (AGM) täsmäytyspäivänä elokuussa 2026; myöhempää omistustaulukkoa ei ole julkaistu.
Erottautuminen Yandexista, kuten viranomaisilmoitukset sen kertovat. Yhtiö sopi 5. helmikuuta 2024 myyvänsä ”kaikki Konsernin liiketoiminnot Venäjällä ja niihin liittyvät liiketoiminnot tietyillä kansainvälisillä markkinoilla”, yli 95 % sen liikevaihdosta, varoista ja työntekijöistä. Kauppa saatiin päätökseen 17. toukokuuta ja 12. heinäkuuta 2024, 2,6 miljardin dollarin käteisvastikkeella sekä palautetuilla A-luokan osakkeilla. 20-F sanoo: ”Myynnin jälkeen Yhtiöllä ei ole jatkuvaa osallisuutta myytyihin liiketoimintoihin” ja ”Meillä ei ole asiakkaita, toimittajia tai liikekumppaneita Venäjällä, emme omista tai hallitse osuutta mistään Venäjällä sijaitsevasta liiketoiminnasta tai oikeushenkilöstä emmekä saa Venäjältä liikevaihtoa”. Yhtiö otti nykyisen nimensä elokuussa 2024.
Suuret asiakkaat, kuten viranomaisilmoitukset ne kertovat. Sopimuksen nojalla, joka tuli voimaan 7. syyskuuta 2025, Nebius tarjoaa Microsoftille dedikoitua GPU-kapasiteettia Nebiuksen konesalissa Vinelandissa, New Jerseyssä, viiden vuoden ajan, ”jopa noin 17,4 miljardia dollaria vuoteen 2031 asti”. Meta allekirjoitti marraskuussa 2025 sopimuksen noin 2,9 miljardin dollarin dedikoiduista GPU-klustereista ja maaliskuussa 2026 sopimuksen jopa noin 27 miljardin dollarin lisästä: 12 miljardia dollaria dedikoituja klustereita sekä jopa 15 miljardia dollaria, jonka nojalla Metan on ostettava ”kaikki myymätön kapasiteetti tiettyjen GPU-klustereiden osalta”, jota Nebius ei myy muille. Vuoden 2026 toisen neljänneksen kirje sanoo: ”Voisimme myydä koko vuoden 2027 kapasiteettimme näillä ehdoilla tänään.”
Pilvialusta sekä palvelin- ja räkkisuunnitelmat ovat Nebiuksen omia.
Pois siirtyminen
VM:ien lähtevä liikenne on ilmaista, joten levyjen, tietokantojen ja klusteridatan vieminen ulos ei maksa mitään gigatavulta. 10 TiB:n vieminen Object Storage Standardista maksaa 153,60 USD, ellet kopioi sitä saman alueen VM:n kautta, mikä on ilmaista; pitääkö Nebius sitä ehtojensa mukaisena, ei kerrota. Datan siirrettävyyssivu, joka on kirjoitettu EU:n data-asetusta ja tietosuoja-asetusta varten, listaa kunkin palvelun vientipolun.
Suurin osa pinosta on standardia: Kubernetes, PostgreSQL 16, Soperator, S3. Lukkiutuminen on kuormantasaajien Kubernetes-annotaatioissa, Token Factoryn malli-ID:issä, jotka katoavat vanhentamispäivinä, ja sitoumuksissa, jotka ovat ennakkomaksullisia, joita voi lyhentää ”vain ... jos liitteesi ehdot sen sallivat” ja jotka pitenevät vain ”käytettävissä olevan kapasiteetin mukaan”. Poistetut objektit ”poistetaan fyysisesti ... 4 päivän kuluessa”.
Mitä käyttäjät kertovat
Ensikäden raportit ovat niukkoja. Useimmat Nebiuksen mainitsevat Hacker News -kommentit lokakuusta 2024 lähtien käsittelevät osaketta, rahoitusta tai työpaikkoja; Reddit antoi vain vähän käyttökelpoisia ketjuja, eivätkä arvostelusivustot kelpaa tässä näytöksi.
GPU:t ilman myyntipuhelua. Käyttäjät asettavat ”neopilvet”, Nebius mukaan lukien, vastakkain AWS:n kanssa, jossa ”et saa koskaan 80 Gt:n GPU:ta ilman pitkäaikaista varausta” (44182548, kesäkuu 2025), ja kertovat vuokraavansa spot-RTX PRO 6000 -VM:iä ”suuren muistin ja hinnoittelun” vuoksi (49956984, lokakuu 2026) ja ajavansa H200-VM:iä (47960926, huhtikuu 2026). Nämä ovat lyhyitä mainintoja.
Niukka kapasiteetti uusimmissa GPU:issa. Yksi käyttäjä kysyy, mitä tarkoittaa, kun ”Nebiuksen kapasiteettinäkymä sanoo, että niillä on saatavilla noin 3 ei-keskeytettävää B200:aa” (48876544, heinäkuu 2026). Se on yksittäinen raportti, mutta Nebiuksen omat asiakirjat viittaavat samaan suuntaan: B200-kiintiö nolla, oikeus kieltäytyä käyttöperusteisesta palvelusta, Meta-lauseke ja elokuun palautusjärjestys.
Yandex-tausta. Se nousee esiin aina, kun Nebiusta käsitellään, mielipiteenä eikä palvelukokemuksena (49003889, 46057759, 49004060, 48879482, marraskuun 2025 ja heinäkuun 2026 välillä). Viranomaisilmoitusten kuvaus on yllä.
Inferenssin laatu. Elokuussa 2025 itsensä Nebiuksen työntekijäksi tunnistanut henkilö kirjoitti Redditissä, että sen GPT-OSS-käyttöönotto oli saanut huonot pisteet Artificial Analysisin tarkkuusbenchmarkeissa, koska reasoning effort -asetusta ei välitetty eteenpäin, ja että se oli korjattu ja benchmark ajettu uudelleen (Reddit). Simon Willisonin kirjoitus samasta benchmarkista näyttää, kuinka paljon avoimet mallit voivat erota palveluntarjoajittain.
Analyytikon näkemys, ei käyttäjäraportti: SemiAnalysis siirsi Nebiuksen ylimpään ”Platinum”-tasoonsa syyskuussa 2026 mutta totesi samalla ”merkittävät ennakkomaksut, jotka nousevat 100 %:iin 1 vuoden sitoumuksilla”. Nebius listaa SemiAnalysisin kumppaniluettelossaan, ja SemiAnalysis myy arviointeja pilvipalveluille.
Kenelle se sopii ja kenen kannattaa katsoa muualle
Nebius sopii koneoppimistiimeille, jotka tarvitsevat H100-, H200- tai B300-GPU:ita nyt, Euroopassa, ilman myyntisykliä; tiimeille, jotka kouluttavat Slurmilla tai Kubernetesilla ja tallentavat töidensä tarkistuspisteet; startupeille, jotka tarjoavat avoimia malleja Token Factoryn tai omien päätepisteidensä kautta; sekä ostajille, jotka haluavat hollantilaisen sopimusosapuolen GPU-työhön ja sietävät yhden toimipaikan alueet.
Katso muualle, jos siirrät yleistä verkko- tai SaaS-kokonaisuutta pois AWS:stä tai Azuresta, koska hallinnoidut palvelut puuttuvat; jos tarvitset failoveria vyöhykkeiden välillä alueen sisällä; jos tarvitset B200- tai GB200-luokan kapasiteettia käyttöperusteisesti tai GPU-hintoja, jotka pysyvät ilman sitoumusta; tai jos tarvitset BSI C5:n, SecNumCloudin tai HDS:n. Jos perustajan määräysvalta tai Yandex-historia on hankintasi ratkaiseva kysymys, lue viranomaisilmoitukset ennen päätöstä.
Lähteet
Tarkistettu 15. ja 16. lokakuuta 2026.
Hinnoittelu
- Hinnat ja laskennan hinnoittelu, molemmista arkistoidut kopiot Wayback Machinessa
- Object Storage -hinnoittelu, VPC-hinnoittelu, Kubernetes-hinnoittelu
- Pay-as-you-go, sitoumukset, laskutuskynnys, budjetit
- Startups
- Luvut AWS:lle ja Azurelle: AWS Price List bulk API ja Azure Retail Prices API, muunnettu EKP:n 15. lokakuuta 2026 kurssilla
Ehdot ja SLA
- Services Agreement, julkaistu 15. syyskuuta 2026, voimassa 28. syyskuuta 2026 alkaen
- SLA ja palvelutasot
- Compute specific terms
- Data Processing Agreement ja alikäsittelijät, 15. syyskuuta 2026
Dokumentaatio
- Alueet ja palvelut
- VM-tyypit ja keskeytettävät VM:t
- Laskennan kiintiöt ja kiintiöiden yleiskatsaus
- Managed PostgreSQL
- Rekisteröityminen ja maksajatyypit
- Tuki
- Datan siirrettävyys ja datan poisto
- Token Factory
- Q3 2026 -julkaisutiedot
- Terraform-provider ja CNCF-yhteensopivuus, v1.36
Tila ja häiriöt
- Tilasivu
- Jälkianalyysit: 26. marraskuuta 2024, 27. tammikuuta 2025, 13. maaliskuuta 2025, 5. toukokuuta 2025, 26. helmikuuta 2026, 10. maaliskuuta 2026, 19. elokuuta 2026
Vaatimustenmukaisuus
Yhtiö ja omistus
- Vuosikertomus vuodelta 2025, Form 20-F, jätetty 30. huhtikuuta 2026
- Toisen neljänneksen 2026 tulokset ja osakkeenomistajakirje, 12. elokuuta 2026
- Yhtiökokouskutsu, 27. heinäkuuta 2026, ja yhtiökokouksen tulokset, 26. elokuuta 2026
- NVIDIA Schedule 13G, jätetty 20. heinäkuuta 2026
Käyttäjien raportit ja analyytikot
- Hacker News: 44182548, 46057759, 47960926, 48876544, 48879482, 49003889, 49004060, 49956984
- Reddit, r/LocalLLaMA: GPT-OSS quality on Nebius, fixed, 19. elokuuta 2025
- Simon Willison, 15. elokuuta 2025
- SemiAnalysis ClusterMAX 3.0, 23. syyskuuta 2026
Data ja pilvi
Uudet oppaat ja säädösmuutokset sähköpostiisi
Kun säännös muuttuu, määräaika siirtyy tai julkaisemme uuden oppaan, lähetämme sen sähköpostilla.