Kirjoittanut Kristijan Sekereš
Nscale vuonna 2026: rehellinen arvio siitä, mitä pieni tiimi voi ostaa

Nscale on Lontoossa päämajaansa pitävä GPU-pilvi, joka eriytettiin australialaisesta konesaliyhtiöstä Arkon Energystä toukokuussa 2024 ja jonka kaikki viisi toiminnassa olevaa toimipaikkaa ovat Norjassa, Islannissa ja Portugalissa. Pieni tiimi voi ostaa siltä yhden asian puhumatta kenenkään kanssa: OpenAI-yhteensopivan API:n open-weight-malleille, ennakkoon kortilla maksettavan alkaen 5 USD:sta (4,46 euroa). GPU-instansseja, hallinnoitua Kubernetesia sekä objekti- ja tiedostotallennusta myydään vain varatun sopimuksen puitteissa, eikä GPU-hintaa julkaista missään. New Yorkin listautumista varten jättämänsä oman asiakirjan mukaan Nscale on yhä ”hankkimassa” ISO 27001- ja SOC 2 -sertifiointeja, ja sen suurin asiakas vastasi 73 %:a sen vuoden 2025 liikevaihdosta.
Tämä artikkeli kuuluu sarjaan, joka vertaa 24:ää eurooppalaista pilvipalveluntarjoajaa AWS:ään ja Azureen; yleiskatsaus asettaa ne rinnakkain. Kaikki alla oleva tarkistettiin 15. ja 16. lokakuuta 2026 Nscalen dokumentaatiosta, verkkosivuston ehdoista, tilasivulta, sen 18. syyskuuta 2026 päivätystä Form S-1 -asiakirjasta, Ison-Britannian yhtiörekisteristä ja käyttäjien raporteista, kukin lähteestään. Emme avanneet tiliä emmekä ajaneet työkuormia.
Lyhyesti
| Nscale | |
|---|---|
| Pääkonttori ja määräysvalta | Lontoo. Aker ASA (Norja) on Nscale plc:n ainoa rekisteröity merkittävän määräysvallan haltija, osuus 25 %:n ja 50 %:n välillä osakkeista ja äänistä. Hakenut listautumista New Yorkissa; ei listattu 16. lokakuuta 2026 |
| Alueet ja vyöhykkeet | Ei julkista aluelistaa, ei saatavuusvyöhykkeitä. Viisi toiminnassa olevaa toimipaikkaa 31. elokuuta 2026: kolme Norjassa, yksi Islannissa, yksi Portugalissa |
| Mitä pieni tiimi voi ostaa | Malli-API ja hienosäätö, itsepalveluna, ennakkomaksulla alkaen 5 USD:sta (4,46 euroa) |
| Työkuorma A (aloitus) | Ei hinnoiteltu: VM:t ja tallennus vaativat varatun sopimuksen eikä niillä ole julkista hintaa |
| Työkuorma B (tuotanto) | Ei hinnoiteltu samasta syystä; hallinnoitua PostgreSQL:ää ei myöskään ole |
| GPU:t | Ei julkista hintaa. GB300 NVL72 ja B200 varauksella |
| Lähtevä liikenne | Hintaa ei ole julkaistu |
| Laskennan SLA | Ei julkista: hyvitykset on ”kuvattu sopimuksessa” |
| Sisältyvä tuki | Vain sähköposti itsepalveluasiakkaille; heidän tasoaan ei kerrota |
| Kuka voi rekisteröityä | Kuka tahansa Google-tilillä ja kortilla, malli-API:lle. Kaikki muu myynnin kautta |
Mitä sillä voi rakentaa
”Varattu” tarkoittaa jäljempänä, että palvelu kytketään organisaatiolle päälle vasta, kun se on allekirjoittanut varatun pilven sopimuksen Nscalen myyntitiimin kanssa.
| Mitä tarvitset | Nscale | Kuka voi ostaa | AWS | Azure |
|---|---|---|---|---|
| Malli-API | Palvelimeton inferenssi, OpenAI-yhteensopiva: chat, upotukset, kuvanluonti, laskutus tokenia kohden | itsepalvelu | Bedrock | Azure AI Foundry -mallit |
| Hienosäätö | Palvelimeton LoRA-hienosäätö, vähintään 2 USD työtä kohden | itsepalvelu | Bedrock custom models | Azure AI Foundry fine-tuning |
| Dedikoitu inferenssi | Malli omilla varatuilla GPU:illasi; ”Kukaan muu asiakas ei jaa sitä” | varattu | SageMaker endpoints | Azure ML online endpoints |
| GPU- ja CPU-koneet | Instanssit, virtualisoidut tai bare metal | varattu | EC2 | Virtual Machines |
| GPU-klusterit | Varaukset NVLink-domainin mukaan: GB300 NVL72 (räkki, jossa 18 isäntäkonetta yksikköä kohden), B200 | sopimuksella | EC2 Capacity Blocks | ND GB200 v6 |
| Kubernetes | NKS, single-tenant, hallintataso kolmena kopiona erillisillä koneilla | varattu | EKS | AKS |
| Tallennus | Volumes, S3-yhteensopiva objektitallennus, NFS-tiedostotallennus | varattu | EBS, S3, EFS | Managed Disks, Blob Storage, Azure Files |
| Verkko | VPC, tietoturvaryhmät, floating IP -osoitteet, TCP- ja UDP-kuormantasaajat | varattu | VPC, NLB | VNet, Load Balancer |
Jokainen verkkosivuston GPU-sivu (Vera Rubin NVL72, GB300 NVL72, GB200 NVL72, H200, H100) päättyy sanoihin ”Varaa GPU:t” tai ”Ota yhteyttä myyntiin”. Dokumentaatio sanoo varausten olevan ”tällä hetkellä GB300 NVL72 ja B200”, tehtyjä NVLink-domainin mukaan topologianäkymällä; Vera Rubin sovitaan sopimuksella vuodesta 2027 alkaen. Emme löytäneet L40S:ää, L4:ää emmekä A100:aa.
Kokonaan puuttuvat: hallinnoitu PostgreSQL, MySQL, Redis, Kafka ja OpenSearch, konttirekisteri, funktiot ja palvelimettomat kontit, jonot, DNS, CDN, varmuuskopiopalvelu, avaintenhallintapalvelu asiakkaille ja dokumentoitu DDoS-suoja omille päätepisteillesi. Objektitallennus ei tue julkista pääsyä, CORSia, elinkaarisääntöjä, replikointia eikä SSE-C:tä. Nscale korvaa AWS:n ja Azuren GPU-instanssit ja malli-API:t, ei niiden ympärillä olevaa pilveä, ja ilman sopimusta ulottuvilla on vain malli-API.
Mallilista näkyy vasta kirjautumisen jälkeen. Dokumentaatio ilmoittaa 26. lokakuuta 2026 alkavasta päivityksestä, joka poistaa käytöstä 22 mallia 2. ja 4. marraskuuta 2026 välillä, muun muassa gpt-oss-20b:n ja -120b:n, Llama 4 Scoutin ja Mixtral 8x22B:n, korvaajinaan GLM 5.3, Qwen3.8-27B ja Qwen3.8-Flash-Next: yhdestä kolmeen viikkoa ilmoitusaikaa, kun luimme sen 16. lokakuuta. Nscale on myös listattu Hugging Facen Inference Providers -palveluntarjoajien joukkoon.
Jokaisella palvelulla on OpenAPI-spesifikaatio ja CLI, ja Terraform-provider saavutti version 1.7.0 15. lokakuuta 2026 (yhteisön provider, ilman HashiCorpin kumppanimerkkiä). Alustapalvelut ovat GitHubissa, aluepalvelu Apache 2.0 -lisenssillä. Dokumentaatio on jäljessä: sen Terraform-sivu kiinnittää yhä versioon ~> 0.0.8, ja sen changelog päättyy tammikuuhun 2026.
Mitä se maksaa
Nscale ei julkaise hinnastoa: ei mitään per GPU-tunti, per instanssi, per tallennuksen gigatavu tai per kuormantasaaja, verkkosivustolla tai dokumentaatiossa. nscale.com/pricing palauttaa 404:n, eikä Wayback Machinessa ole yhtään kaappausta mistään sen alla olevasta sivusta. Malli-API:n tokenikohtaiset hinnat näkyvät vain kirjautuneelle organisaatiolle. Tarkistettu 15. ja 16. lokakuuta 2026.
Työkuormat A ja B, aloitus- ja tuotantokokoonpanot, jotka hinnoitellaan jokaiselle tämän sarjan palveluntarjoajalle, eivät ole hinnoiteltavissa: niiden VM:t, taltiot, objektitallennus, kuormantasaaja ja Kubernetes ovat varatun pilven palveluja ilman julkista hintaa, eikä hallinnoitua PostgreSQL:ää ole. AWS veloittaa Frankfurtissa 112,37 euroa kuukaudessa työkuormasta A ja 1 082,61 euroa työkuormasta B.
GPU:illa ei ole julkista hintaa, ei käyttöperusteisesti eikä varattuna. AWS myy H100:aa 6,57 eurolla GPU-tunnilta ja B200:aa 15,98 eurolla Tukholmassa. AWS:n GPU-kiintiöt alkavat myös nollasta, joten pyyntö tulee ensin myös siellä, mutta hinta on julkinen ja pyyntö kulkee Service Quotasin kautta, ei myyntisopimuksen.
Malli-API laskutetaan avoimesti:
- Ennakkomaksullinen krediitti USD:na, kortilla Stripen kautta, 5 USD:sta (4,46 euroa) 10 000 USD:hen (8 922,16 euroa) ostoa kohden, vero lisätään kassalla. ”Hyvitetty summa on veroton välisumma”.
- Valinnainen automaattinen lataus tavoitesaldoon, enintään 1 000 USD. Ilman sitä ostamasi krediitti on kulukattosi.
- Hienosäätö: ”vähintään 2 USD työtä kohden, laskutetaan käsitellyistä tokeneista”.
- ”Nscale ei sovella pyyntörajoituksia”.
- Ilmaiskrediitti: pikaopas sanoo ”Varhaiset käyttäjät voivat olla oikeutettuja ilmaiskrediitteihin”, ja heinäkuun 2025 changelog sanoi ”jokainen uusi tili saa yhä 5 USD:n ilmaiskrediitin”. Emme voineet vahvistaa, että tämä pätee yhä.
GPU-kapasiteetti myydään S-1:n mukaan pääasiassa ”take-or-pay-periaatteella toimivien sitoutuneiden sopimusten” kautta, joiden painotettu keskimääräinen sopimuskesto on noin 5,7 vuotta. Lisäksi on ”käyttöperusteisia klustereita pienempien asiakkaiden tukemiseksi käytön mukaan laskutettuna”, laskutettuna kuukausittain ”dollareina GPU-tuntia kohden” ilman vähimmäiskautta, mutta verkkosivusto ja dokumentaatio eivät näytä niihin muuta reittiä kuin myynnin.
Lähtevällä liikenteellä, IPv4:llä, tilannevedoksilla ja tuella ei ole julkaistua hintaa, ja kun julkista luetteloa ei ole, ei ole myöskään hinnanmuutoksia seurattavaksi.
Luotettavuus
Vyöhykkeet. Mitään ei ole dokumentoitu. Alueet ovat olemassa vain objektina API:ssa, listattuna kirjautuneelle organisaatiolle; mikään asiakirja ei nimeä yhtäkään tai yhdistä sitä konesaliin. Malli-API on yksi globaali isäntänimi, ja mikä toimipaikka siihen vastaa, ei ole kerrottu.
SLA. Julkista ei ole. Tukisivu sanoo ”Palveluhyvitykset rikotuista palvelutasosopimuksista (SLA) on kuvattu sopimuksessa, ja ne edustavat käytettävissä olevaa oikeussuojakeinoa”, ja jaetun vastuun sivu listaa malli-API:lle ”Automaattisen skaalauksen ja saatavuuden SLA:n” ilman prosenttilukua. Itsepalveluasiakkaalla ei ole mitään siteerattavaa. AWS sitoutuu EC2:lle 99,99 %:iin kahdella tai useammalla vyöhykkeellä ja 99,5 %:iin yksittäiselle instanssille.
Huolto. Nscale lupaa ”vähintään yhden (1) viikon ilmoituksen ennen mahdollisesti häiritsevää huoltoa”, mutta hätätyö voi tulla ilman sitä, ja ilmoitukset menevät tukiportaalin sivulle, jonka vain Private Cloud -asiakkaat voivat avata.
Tilasivu. status.nscale.com kattaa konsolin, yhdyskäytävän, verkkosivuston, mallit, dokumentaation ja inferenssin. Siinä ei ole komponenttia GPU-instansseille, Kubernetesille, tallennukselle eikä millekään konesalille. Sen koko häiriöhistoria on yksi merkintä, ”Tämä on esimerkkihäiriö”, päivätty 21. huhtikuuta 2026. Emme löytäneet yhtään häiriötä primäärilähteestä viimeisen 24 kuukauden ajalta; tämän tilasivun kanssa se on näytön puute, ei puhdas historia. Emme myöskään löytäneet lausuntoa redundanssista tai Uptime Instituten tasosta yhdellekään toimipaikalle.
Tuki
Itsepalveluasiakkaat saavat tukea ”vain sähköpostitse osoitteessa helpdesk@nscale.com”; ”Nscale Private Cloud -asiakkaat” saavat tukiportaalin. Tasoja on kolme. Platinum on 24x7 jokaiselle prioriteetille; Gold on 24x7 P1:lle ja muuten klo 09.00 ja 17.00 välillä ”paikallista konesaliaikaa”; Silver on klo 09.00 ja 17.00 välillä kaikelle. Ensivastetavoite on 15 minuuttia P1:lle ja 1 tunti muille, ja ratkaisutavoitteet vaihtelevat P1:n 4 tunnista P4:n 1 kuukauteen. Sivu ei kerro, minkä tason itsepalveluasiakas saa, eikä millään tasolla ole julkaistua hintaa. Emme löytäneet puhelinlinjaa emmekä yhteisön foorumia.
Tilin saaminen
Malli-API:a varten: rekisteröidy osoitteessa console.nscale.com (”Tällä hetkellä voit rekisteröityä vain Googlella (SSO)”), lisää krediittiä kortilla ja kutsu API:a samana päivänä. Muuta henkilöllisyystarkistusta ei ole dokumentoitu.
Kaikessa muussa dokumentaatio on selvä. GPU-instanssit: ”Tämä palvelu on tällä hetkellä saatavilla vain varatun pilvipalvelun ympäristössä.” Kubernetes on ”otettu käyttöön organisaatiokohtaisesti. Jos et näe Kubernetesia konsolin sivupalkin Palvelut-kohdassa, ota yhteyttä Nscalen tilitiimiin.” Varaukset: ”Kapasiteetti on sovittu sopimuksella ja aluekohtainen”. Kuinka kauan varatun pilven organisaatioksi tuleminen kestää ja mikä on vähimmäissitoumus, ei ole julkaistu. Oletuskiintiöitäkään ei ole julkaistu.
Joten työkuormaa B ei voi rakentaa ensimmäisenä päivänä, eikä millään päivällä ilman sopimusta.
Vaatimustenmukaisuus ja tietosuoja
| Kehys | Tila |
|---|---|
| ISO 27001 | Ei hallussa. S-1: ”hankkimassa” |
| SOC 2 | Ei hallussa. S-1: ”hankkimassa” |
| ISO 27017, ISO 27018, C5, SecNumCloud, HDS, PCI DSS | Mainintaa ei löytynyt |
Emme löytäneet trust centeriä emmekä julkista tietojenkäsittelysopimusta (DPA), vaikka alikäsittelijäsivu viittaa ”sovellettavaan DPA:han”. Tuo sivu, päivätty 15. syyskuuta 2026, nimeää Auth0:n, Vercelin, Neonin, Upstashin, Sentryn, PostHogin, Novun, Metronomen ja Stripen todennusta, konsolin isännöintiä, konsolin tietokantaa, valvontaa, tuoteanalytiikkaa, ilmoituksia, mittausta ja maksuja varten. Jokainen on Yhdysvalloissa perustettu yhtiö; missä kukin toimii Nscalelle, ei kerrota, ja ”Käsittelysijainnit voivat vaihdella”.
Emme löytäneet sopimukseen perustuvaa sitoumusta datan sijainnista itsepalvelutilille emmekä lausuntoa siitä, mikä konesali palvelee malli-API:a. Viidestä toiminnassa olevasta toimipaikasta vain Portugali on EU:ssa; Norja ja Islanti ovat ETA:ssa.
Kuka sitä hallitsee
Emoyhtiö on Nscale plc, yhtiönumero 16925886 Englannissa ja Walesissa, rekisteröity Lontoossa. Se perustettiin joulukuussa 2025 nimellä DSNS Holdings Limited, nimettiin huhtikuussa 2026 Nscale Limitediksi ja rekisteröitiin uudelleen julkiseksi yhtiöksi 9. lokakuuta 2026. Toukokuussa 2026 tehdystä uudelleenjärjestelystä lähtien se on operatiivisen konsernin ja Arkon Energyn yläpuolella. S-1 listaa 133 tytäryhtiötä, joista 38 Norjassa.
Omistajat. Ison-Britannian rekisteri nimeää yhden merkittävän määräysvallan haltijan: Oslossa listattu Aker ASA, jolla on ”yli 25 %, mutta enintään 50 %” osakkeista ja äänioikeuksista 4. syyskuuta 2026 alkaen. S-1:n mukaan Aker ASA on TRG Holding AS:n enemmistöomistuksessa, joka on The Resource Group TRG AS:n enemmistöomistuksessa, jonka ainoa omistaja on Kjell Inge Røkke. Akerin toimitusjohtaja Øyvind Eriksen istuu Nscalen hallituksessa. S-1 nimeää kaksi muuta yli 5 %:n haltijaa: Sandton Capital Partners New Yorkista sekä Paladin Capital, jota pitävät Jerseyn trustin trusteet ja jonka trustin luovuttaja (settlor) on perustaja ja toimitusjohtaja Josh Payne. Jokainen prosenttiluku kyseisessä taulukossa on tyhjä.
NVIDIA osti etuoikeutettuja osakkeita noin 400 miljoonalla dollarilla lokakuussa 2025, ja vielä 1,0 miljardin dollarin osakekauppa sille on määrä toteutua noin 16. marraskuuta 2026. Sen warrantit ja tuo kauppa muuntuvat äänettömiksi osakkeiksi, joiden ”ainoa haltija” NVIDIA on; kustakin tulee äänivaltainen osake, kun NVIDIA ilmoittaa Yhdysvaltain kilpailuviranomaisen hyväksynnästä Hart-Scott-Rodino-lain nojalla. Listautumisen jälkeen jokaisella kantaosakkeella on yksi ääni.
Listautuminen. Nscale on hakenut listautumista New Yorkin pörssiin tunnuksella ”NSCL”. Osakemäärää, hintahaarukkaa tai muutettua asiakirjaa ei ollut ilmestynyt 16. lokakuuta 2026 mennessä.
Sopimusosapuoli. Verkkosivuston ehdot ovat sopimus Nscale AS:n kanssa Norjassa. Emme löytäneet sovellettavaa lakia koskevaa lauseketta emmekä erillisiä julkisia ehtoja pilvipalvelulle.
Infrastruktuuri. Nscale omistaa ja operoi GPU:nsa. Neljä viidestä toiminnassa olevasta toimipaikasta on kolokaatiota (”kolmannen osapuolen toimipaikkoja, joissa vuokraamme kapasiteettia”), muun muassa Start Campus Sinesissä Portugalissa ja Verne Keflavikissa Islannissa; viides, Norjassa, on sen oma.
Asiakkaat, sopimukset ja raha
Keskittyminen. Suurin asiakas vastasi 93 %:a liikevaihdosta vuonna 2024 (sopimus, joka päättyi samana joulukuussa), 73 %:a vuonna 2025 ja 52 %:a vuoden 2026 ensimmäisellä puoliskolla. S-1 ei nimeä vuoden 2025 asiakasta.
Sopimukset, kuten S-1 ne kertoo. Microsoftin työtilaukset (statements of work), joiden arvo on ”enintään noin 43,8 miljardia dollaria joulukuuhun 2033 asti”. Neljä Anthropicin sopimusta, joiden arvo on enintään noin 44,6 miljardia dollaria Monarch-kampuksella Länsi-Virginiassa ja joiden osalta ”emme ole saaneet sitovia sitoumuksia mihinkään vaadittavaan rahoitukseen”; ”kaikki tällaiset rahoitukset ovat yhä käsittelyssä”. Figure AI, jopa 100 000 Vera Rubin -GPU:ta vuoden 2027 toiselta puoliskolta alkaen. NVIDIA, 1,2 miljardia dollaria varattuja klustereita.
Mitä se jättää muille. Yhtiön omin sanoin ”monissa sopimuksissamme on etuosto-oikeus, joka antaa asiakkaillemme ensisijaisen oikeuden varmistaa lisälaskentakapasiteettia”, ja käyttöperusteinen käyttö on olemassa ”sellaisen lisäkapasiteetin rahaksi muuttamiseksi, jota ei ole allokoitu sitoutuneille sopimuksille”. Nscalen tiedotteet nimeävät Microsoftin asiakkaaksi Narvikissa Norjassa, Sinesissä Portugalissa ja Loughtonissa Isossa-Britanniassa.
Kapasiteetti. Tilanteessa 31. elokuuta 2026: viisi toiminnassa olevaa ja kaksitoista sopimuksin varmistettua toimipaikkaa, yhteensä 1,37 GW, noin 25 000 toiminnassa olevaa GPU:ta. Toiminnassa olevat toimipaikat ovat yhteensä 81 IT MW; 1,37 GW:sta 770 MW on Yhdysvalloissa (oma laskelmamme S-1:n taulukosta). Nscale kuvaa Norjan ja Islannin toimipaikkojensa sähkön uusiutuvaksi ja Sinesin ”kokonaan uusiutuvalla energialla toimivaksi merivesijäähdytyksellä”.
Raha. Liikevaihto oli 33,0 miljoonaa dollaria vuonna 2025 ja 140,6 miljoonaa dollaria vuoden 2026 ensimmäisellä puoliskolla. Nettotappio tuolla puoliskolla oli 1 020,1 miljoonaa dollaria, ja liikevaihdon kustannukset (189,6 miljoonaa dollaria) ylittivät liikevaihdon.
Pois siirtyminen
Malli-API on helpoin jättää: yksi OpenAI-yhteensopiva päätepiste, joka palvelee open-weight-malleja, joita muutkin tarjoajat palvelevat. Emme löytäneet, palautetaanko käyttämätön krediitti.
Varatuille asiakkaille objektitallennus on S3-yhteensopiva yllä mainituin puuttein, julkaisemattomalla lähtevän liikenteen hinnalla. NKS-klusterit toimivat tavallisilla työkaluilla kubectl ja helm, mutta emme löytäneet CNCF-yhteensopivuustietuetta, ja päivityksiä ”ei voi perua”. Instansseilla on tilannevedoksia ja raw-levykuvia; emme löytäneet vientipalvelua.
Lukkiutuminen on sopimuksessa. Sitoutunut kapasiteetti on take-or-pay; S-1 sanoo, että vuoden 2025 ankkuriasiakkaan sopimuksia ”ei voida irtisanoa harkinnanvaraisesti sovellettavan palvelukauden aikana ilman vastuuta”. Käyttöperusteiset asiakkaat voivat ”päättää sopimuksensa tai vähentää palvelujemme käyttöä rajatulla ilmoitusajalla”. Ilman julkisia pilviehtoja emme voineet etsiä EU:n data-asetuksen mukaista vaihtolauseketta.
Mitä käyttäjät kertovat
Emme löytäneet riippumatonta raporttia keneltäkään, joka on käyttänyt Nscalen malli-API:a tai GPU:ita: Hacker News -haut palauttavat enimmäkseen NuScalen, reaktoriyhtiön, ja kaksi kolmesta r/LocalLLaMA-viestistä ovat Nscalen omia benchmarkeja. Kaksi mediaa raportoi pääsystä ja toimituksesta, ja Nscalen omat asiakirjat vahvistavat molemmat osittain.
Riippumaton testaaja ei saanut GPU:ita. SemiAnalysisin ClusterMAX 2.0 -arvio 6. marraskuuta 2025 luokitteli Nscalen ”Ei saatavilla” -tasolle, koska se ”ei onnistunut saamaan pääsyä mihinkään GPU:hun NScale-alustalla, ei suoraan eikä julkisesti mainostettujen kumppaneiden, kuten Lightning.ai:n, kautta” (arvio). Se sopii dokumentaatioon (GPU:t ovat vain varatussa pilvessä) ja S-1:een, jonka mukaan käyttöperusteinen ei ”ole tällä hetkellä olennainen osa”. SemiAnalysisin seuraava täysi luokitus, ClusterMAX 3.0 23. syyskuuta 2026, sijoittaa Nscalen yhä ”Ei saatavilla” -tasolle, palveluntarjoajien joukkoon, joita ”ei ole vielä testattu”.
Ison-Britannian kapasiteetti jäi jälkeen ilmoituksista. The Guardian raportoi 9. maaliskuuta 2026, että Loughtonin toimipaikkaa ”käytettiin yhä rakennustelinevarastona” helmikuussa 2026 ja että Ison-Britannian hallitus kutsui Nscalen 2,5 miljardin dollarin investointia Isoon-Britanniaan ”ei muodolliseksi sopimukseksi vaan aikomukseksi sitoa pääomaa” (artikkeli). Alaviite, joka on päivätty 23. maaliskuuta 2026, antaa Nscalen vastauksen: se ”osti toimipaikan ... syyskuussa 2025” ja tähtää ”toimittamaan konesalin vuonna 2027”. S-1 ei näytä yhtään toiminnassa olevaa Ison-Britannian toimipaikkaa 31. elokuuta 2026. Hacker News -kommentit toistavat Guardianin kohdat (47311217, 47312516, 47705208, maaliskuusta huhtikuuhun 2026) eivätkä ole siitä riippumattomia.
Kenelle se sopii ja kenen kannattaa katsoa muualle
Nscale sopii tiimeille, jotka haluavat OpenAI-yhteensopivan API:n open-weight-malleille eurooppalaisesti päämajoitetulta yhtiöltä, voivat hyväksyä Yhdysvalloissa perustetut alikäsittelijät konsolin takana ja haluavat aloittaa 5 USD:lla ja ilman pyyntörajoituksia. Se sopii myös organisaatioille, jotka voivat allekirjoittaa usean kuukauden tai usean vuoden varattuja sopimuksia GB300- tai B200-räkeistä Norjassa, Islannissa tai Portugalissa ja haluavat toimittajan, jonka talous on julkinen SEC:lle jätetyssä asiakirjassa.
Katso muualle, jos tarvitset GPU-koneen tunneittain ilman myyntikeskustelua, julkaistun hinnan, ISO 27001:n, SOC 2:n tai sopimuksellisen SLA:n ennen kuin allekirjoitat, tai yleisen pilven GPU:idesi ympärille (tietokannat, rekisterit, jonot, DNS, CDN). Ja katso muualle, jos haluat ensin nähdä muiden asiakkaiden raportteja: niitä ei juuri ole.
Lähteet
Tarkistettu 15. ja 16. lokakuuta 2026.
Hinnoittelu ja laskutus
- Credit ja Quickstart
- Serverless models ja mallien päätepiste (401 ilman avainta)
- Rate Limits
- Wayback Machine, ei kaappausta sivusta nscale.com/pricing
- Sivut AI services, infrastructure services, GPU nodes ja H100
- AWS-luvut: tämän sarjan AWS:n ja Azuren perustaso, muunnettu EKP:n 15. lokakuuta 2026 kurssilla
Ehdot ja SLA
- Service Level Objectives
- Shared Responsibility Model
- How to Contact Support
- Verkkosivuston ehdot
- Alikäsittelijät, 15. syyskuuta 2026
Dokumentaatio
- Dokumentaatioindeksi ja Overview
- Instances, Reservations, Managed Kubernetes, Deploy a model
- Object Storage ja Filesystem
- CLI Regions, Terraform Provider, Changelog
- Terraform Registry, nscaledev/nscale ja sen lähdekoodi
- nscaledev GitHubissa ja aluepalvelu
- Hugging Face Inference Providers, Nscale
Tila ja häiriöt
Yhtiö ja omistus
- Form S-1, 18. syyskuuta 2026 ja Exhibit 21.1, tytäryhtiöt
- SEC:n asiakirjahakemisto
- Companies House, Nscale plc ja Nscale Global Holdings Limited
- Konesalit
- Tiedotteet: listautumisasiakirjan jättäminen, 18. syyskuuta 2026, Microsoft, 15. lokakuuta 2025, Microsoft Norja, 14. huhtikuuta 2026, Start Campus, 5. toukokuuta 2026
Muiden raportit
- SemiAnalysis, ClusterMAX-arvio Nscalesta, 6. marraskuuta 2025 ja ClusterMAX 3.0, 23. syyskuuta 2026
- The Guardian, Aisha Down, 9. maaliskuuta 2026, alaviite 23. maaliskuuta 2026
- Hacker News -kommentit 47311217, 47312516 ja 47705208, maaliskuusta huhtikuuhun 2026
- Redditin r/LocalLLaMA-haku
Data ja pilvi
Uudet oppaat ja säädösmuutokset sähköpostiisi
Kun säännös muuttuu, määräaika siirtyy tai julkaisemme uuden oppaan, lähetämme sen sähköpostilla.