Kirjoittanut Kristijan Sekereš
plusserver vuonna 2026: rehellinen arvio tiimeille, jotka siirtyvät pois AWS:stä tai Azuresta

plusserver (PlusServer maaliskuuhun 2025 asti) on kölniläinen yhtiö, joka myy kahta pilveä rinnakkain: OpenStackin päälle rakennettua pluscloud openia ja pluscloud VMwarea yrityksille, jotka siirtyvät pois omista VMware-ympäristöistään. Se ei veloita liikenteestä sisään eikä ulos, julkaisee yksinkertaiset resurssikohtaiset hintansa, jotka eivät ole muuttuneet ainakaan syyskuusta 2024, ja antaa ladata koko BSI C5 -tarkastusraporttinsa: tuotantotyökuormamme maksaa siellä 736,06 euroa kuukaudessa, 68 % AWS:n hinnasta. Heikot kohdat ovat ne, joita ei voi nähdä tai tarkistaa. Yhtiön ulkopuolella kukaan ei voi sanoa, kuka sen nykyisin omistaa, SLA ja tietojenkäsittelysopimus (DPA) tulevat vasta tilauksen mukana, ja C5-raportissa on varauksellinen lausunto. Jokainen vyöhyke on erillinen OpenStack-pilvi, joten vyöhykkeiden välinen redundanssi on sinun tehtäväsi.
Tämä artikkeli kuuluu sarjaan, joka vertaa 24:ää eurooppalaista pilvipalveluntarjoajaa AWS:ään ja Azureen; yleiskatsaus asettaa ne rinnakkain. Kaikki alla oleva tarkistettiin 15. ja 16. lokakuuta 2026 plusserverin dokumentaatiosta, oikeudellisista ehdoista, tuotesivuilta, tarkastusraportista ja tilasivulta, kahdesta englantilaisesta tuomioistuinpäätöksestä ja rekisteritiedoista, kukin lähteestään. Emme avanneet tiliä emmekä ajaneet työkuormia.
Lyhyesti
| plusserver | |
|---|---|
| Pääkonttori ja määräysvalta | Köln. Omistajina vuoden 2024 velkajärjestelystä lähtien sen pääomasijoitusyhtiö-omistajan entiset lainanantajat; lainanantajia ei nimetä missään löytämässämme lähteessä. Ei listattu |
| Alueet ja vyöhykkeet | Kaksi aluetta Saksassa, kummassakin kaksi vyöhykettä: DE-WEST (Köln, Düsseldorf) ja DE-NORTH (kaksi toimipaikkaa Hampurissa). Jokainen pluscloud openin vyöhyke on oma OpenStack-pilvensä. Ei mitään Saksan ulkopuolella |
| Työkuorma A (aloitus) | 58,36 euroa kuukaudessa Kölnissä |
| Työkuorma B (tuotanto) | 736,06 euroa jaetuilla vCPU:illa; pluscloud open ei myy dedikoituja vCPU:ita. Tietokannan varainstanssi on jätetty pois: sellaista ei dokumentoida, joten hinnoiteltiin yksi solmu |
| Lähtevä liikenne | Ilmainen sisään ja ulos, kohtuullisen käytön käytännön mukaan ilman julkaistua rajaa. Ei S3-pyyntömaksuja |
| Laskennan SLA | ”99,99 % SLA kuukauden keskiarvona”, väitetty tuotesivulla; SLA-asiakirja tulee vasta tilausvahvistuksen mukana |
| Sisältyvä tuki | 24/7, talon sisäinen, puhelimitse ja tiketillä, saksaksi ja englanniksi. Ei julkaistuja paketteja, hintoja tai vastetavoitteita |
| Kuka voi rekisteröityä | Yritykset Saksassa, Itävallassa ja Sveitsissä, itsepalveluna, maksaen luottokortilla; sopimus alkaa vasta, kun plusserver hyväksyy erillisellä sähköpostilla. Kaikki muut kulkevat myynnin kautta |
Mitä sillä voi rakentaa
Hallinnoidut palvelut (Kubernetes, tietokannat, välimuisti, rekisteri) toimivat pluscloud openissa. Mikään ei ole merkitty betaksi.
| Mitä tarvitset | plusserver | AWS | Azure |
|---|---|---|---|
| Virtuaalikoneet | pluscloud open, vain jaettu vCPU, 1:stä 16 vCPU:hun ja 0,5:stä 64 GB:hen; pluscloud VMware vCloud Directorilla | EC2 | Virtual Machines |
| VMware landing zone | pluscloud VMware, ”VMware Sovereign Cloud Provider” (plusserverin mukaan) | VMware Cloud on AWS | Azure VMware Solution |
| Bare metal | Dedicated Server (HPE), kuukausilaskutteinen, alkaen 99 euroa; hallinnoidut Proxmox-yksityispilvet | EC2 bare metal | BareMetal Infrastructure |
| GPU:t | ei mitään tunneittain; dedikoitu RTX PRO 6000 Blackwell -palvelin on ilmoitettu marraskuulle 2026; vGPU pluscloud VMwaressa, malleja ei nimetä | EC2 G ja P | NC- ja ND-sarja |
| Tallennus | Ceph-lohkotaltiot; S3 Storage Kölnissä ja Hampurissa, luokka joka peilaa molempiin; Network Storage | EBS, S3, EFS | Managed Disks, Blob Storage, Azure Files |
| Relaatiotietokannat | Hallinnoitu PostgreSQL, MySQL ja MariaDB; CouchDB | RDS | Azure Database for PostgreSQL ja MySQL |
| Välimuisti | Managed Caching Valkeyllä (”Redis-yhteensopiva”) | ElastiCache | Azure Cache for Redis |
| Kubernetes | plusserver Kubernetes Engine (PSKE), Gardener-pohjainen, hallintataso aina HA, CNCF:n listaama Certified Kubernetes | EKS | AKS |
| Verkko | OpenStack-verkot, reitittimet ja tietoturvaryhmät, vyöhykekohtaisesti; Octavia-kuormantasaaja | VPC, ELB | VNet, Load Balancer |
| CDN ja DDoS | jälleenmyyty Akamailta | CloudFront, Shield | Front Door, DDoS Protection |
| Tekoäly | ”plusAI”, dedikoitu GPU-alusta alkaen 1 699 euroa; ei token-kohtaista API:a | Bedrock | Azure OpenAI |
| Varmuuskopiointi | Backup as a Service Veeam Cloud Connectilla; taltioiden varmuuskopiot | AWS Backup | Azure Backup |
Kokonaan puuttuvat: dedikoitua vCPU:ta käyttävät pilvi-VM:t, tunneittain laskutettavat GPU:t, MongoDB, Kafka, OpenSearch, funktiot, jonot, DNS-palvelu API:lla, oma CDN, hallinnoitu lokitus ja kaikki Saksan ulkopuoliset alueet.
Kehittäjäpinta on OpenStackin eikä plusserverin: upstream-CLI, Ansible ja yhteisön Terraform-provider (3.4.0, julkaistu 11. marraskuuta 2025, plusserver ei ylläpidä sitä). plusserverin omat Terraform-providerit on julkaistu viimeksi vuosina 2020 ja 2021. Jokaisella vyöhykkeellä on oma API-päätepisteensä, joten kolme vyöhykettä on kolme pilveä yhdessä clouds.yaml-tiedostossa. Dokumentit ovat paikoin keskenään ristiriidassa: PostgreSQL-versiot ovat dokumentaatiossa 15:stä 18:aan, tilausvelhossa 14:stä 17:ään ja usein kysytyissä kysymyksissä ”14 ja PostgreSQL 15”.
Mitä se maksaa
plusserverin listahinnat euroina ilman arvonlisäveroa sen tuotesivuilta (julkista hinta-API:a tai laskuria ei ole), tarkistettu 15. ja 16. lokakuuta 2026, DE-WEST-1:ssä (Köln) 730 tunnilla kuukaudessa. pluscloud open laskuttaa jokaisen vCPU:n 0,0205 eurolla tunnissa, RAM-muistin 0,007 eurolla tunnissa (sivuilla lukee ”per vRAM/hour” ilman yksikköä; luimme sen gigatavua kohden) ja taltiot 0,09 eurolla gigatavua kohden.
Työkuorma A, aloituskokoonpano: yksi VM, jossa on 2 vCPU:ta ja 4 GB, 40 GB:n levy, yksi IPv4-osoite, 1 TB lähtevää liikennettä ja 100 GB objektitallennusta.
| Erä | Valinta | Euroa kuukaudessa |
|---|---|---|
| VM | SCS-2V-4, 2 jaettua vCPU:ta, 4 GB, ei paikallista levyä | 50,37 |
| Levy | 40 GB:n Ceph-taltio | 3,60 |
| Julkinen IPv4 | yksi floating IP | 2,19 |
| 1 TB lähtevää liikennettä | sisältyy, kohtuullinen käyttö | 0,00 |
| 100 GB objektitallennusta | S3 Storage Standard (pluscloud openin sisäinen ilmainen objektitallennus loppuu 20 GB:hen) | 2,20 |
| Yhteensä | 58,36 |
AWS veloittaa samasta Frankfurtissa 112,37 euroa ja Azure 116,15 euroa, joten plusserver maksaa 52 % AWS:n hinnasta ja 50 % Azuren hinnasta; AWS:llä pelkkä 1 TB lähtevää liikennettä on 81,00 USD 125,95 USD:n laskusta. Uusien projektien mukana tulee reititin, jonka yhdyskäytävän IP-osoitetta voidaan laskuttaa julkisena osoitteena tai olla laskuttamatta; jos sitä laskutetaan, lisää 2,19 euroa.
Työkuorma B, pieni tuotantojärjestelmä: kolme VM:ää, joissa kussakin 4 vCPU:ta, 16 GB ja IPv4-osoite, 300 GB SSD-lohkotallennusta, kuormantasaaja, PostgreSQL, jossa 2 vCPU:ta, 8 GB ja 100 GB, pääinstanssi sekä varainstanssi, 1 TB objektitallennusta sekä 1 miljoona PUT- ja 10 miljoonaa GET-pyyntöä, Kubernetesin hallintataso ja 2 TB lähtevää liikennettä.
| Erä | Valinta | Euroa kuukaudessa |
|---|---|---|
| 3 VM:ää | SCS-4V-16, jaettu vCPU, ei paikallista levyä | 424,86 |
| 3 julkista IPv4-osoitetta | floating IP:t | 6,57 |
| 300 GB lohkotallennusta | Ceph-taltiot, käynnistys- ja datataltiot | 27,00 |
| Kuormantasaaja | Octavia, APP-BASIC | 49,64 |
| Kuormantasaajan IPv4 | floating IP, tarvitaan sen tavoittamiseen internetistä | 2,19 |
| PostgreSQL | a2-8, 2 vCPU:ta, 8 GB, yksi solmu | 109,50 |
| Tietokannan tallennustila | 100 GB, myydään 50 GB:n portain | 28,60 |
| 1 TB objektitallennusta | S3 Standard; pyynnöt sisältyvät | 22,00 |
| Kubernetesin hallintataso | PSKE-klusteri, aina HA | 65,70 |
| 2 TB lähtevää liikennettä | sisältyy, kohtuullinen käyttö | 0,00 |
| Yhteensä | 736,06 |
AWS veloittaa työkuormasta B 1 082,61 euroa m7i.xlarge-instanssilla ja Azure 1 091,88 euroa D4s_v5:llä, joten plusserver maksaa 68 % AWS:n hinnasta ja 67 % Azuren hinnasta; AWS:n burstable-instanssiin t3.xlarge (985,89 euroa) verrattuna se on 75 %. Näihin kokonaishintoihin sisältyy tietokannan varainstanssi toisella vyöhykkeellä; plusserverin hintaan ei. Ero tulee kahdesta erästä: AWS laskuttaa 2 TB lähtevää liikennettä 171,00 USD:lla ja korkean käytettävyyden tietokantansa tallennuksineen 320,13 USD:lla, kun plusserver ei veloita lähtevästä liikenteestä mitään ja yhdestä tietokantasolmusta tallennuksineen 138,10 euroa. VM:t menevät toiseen suuntaan: kolme SCS-4V-16:ta maksaa 424,86 euroa, enemmän kuin kolme t3.xlarge-instanssia AWS:llä (420,48 USD, noin 375 euroa), koska muisti on suurin osa 16 GB:n VM:n hinnasta. Hallintataso on samalla tasolla kuin EKS (65,13 euroa), eikä ilmaistasoa ole.
pluscloud open ei myy dedikoituja vCPU:ita. pluscloud VMwaren ”High Performance vCPU” voi olla dedikoitu (plusserver ei kerro); kolme sellaista VM:ää maksaa 1 419,12 euroa. Työsolmut eivät sisälly hintaan, kuten ei missään tämän sarjan artikkelissa.
Lähtevä liikenne ja IPv4. Liikenne on ilmaista ”sisään ja ulos” pluscloud openissa, Kubernetesissa, pluscloud VMwaressa ja S3:ssa kohtuullisen käytön käytännön mukaan, jossa lukee vain ”Verkon käyttö normaalin käyttäytymisen mukaisesti on maksutonta”. S3:ssa ei ole pyyntömaksuja, mutta alle 128 KB:n objektit laskutetaan 128 KB:n kokoisina. VM:t saavat oletuksena 1 Gbit/s; nopeammat käytännöt maksavat lisää julkaisemattomaan hintaan. Floating IPv4 -osoite maksaa 0,003 euroa tunnilta ja laskutetaan varattuna ollessaan, liitettynä tai ei; AWS ja Azure veloittavat 0,005 USD.
Laskutus ja sopimus. Käyttö laskutetaan tunneittain ja laskutetaan kuukausittain, itsepalvelutilauksissa luottokortille. Maksaako pysäytetty VM yhä vCPU:sta ja RAM-muistista, ei kerrota, emmekä löytäneet kulukattoa tai budjettihälytystä. 30 päivän kokeilu on olemassa, ja VMware-siirtymät voivat saada jopa neljä kuukautta pluscloud VMwarea ilmaiseksi. pluscloud openia mainostetaan ”ilman vähimmäissopimuskautta”, mutta yleisten ehtojen oletus on ”Ellei toisin sovita, vähimmäissopimuskausi on 24 kuukautta ja tavallisen irtisanomisen irtisanomisaika on kolme kuukautta”; tilauksesi irtisanomisaika on tilausvahvistuksessa. plusserver voi korottaa hintoja muuttuneiden kustannusten vuoksi kuuden viikon ilmoituksella; jos vastustat neljän viikon kuluessa, se voi pitää vanhan hinnan tai päättää sopimuksen kolmen kuukauden ilmoituksella.
GPU:t ja bare metal. Mitään GPU:ta ei laskuteta tunneittain. RTX PRO 6000 Blackwell -palvelin on listattu ”Alkaen 1 900 € kuukaudessa”, ”tilattavissa marraskuussa”; 16. lokakuuta 2026 sivu otti vastaan vain rekisteröitymisiä. Dedikoidut palvelimet alkavat 99 eurosta kuukaudessa (Essential-100: 16 ydintä, 64 GB, kaksi 960 GB:n SSD-levyä).
Hinnanmuutokset. pluscloud openin hinnat vastaavat 18. syyskuuta 2024 ja 21. huhtikuuta 2025 otettuja arkistokopioita, Kubernetesin hinnat 2. heinäkuuta 2025 otettua kopiota, ja S3-hinnat ovat ”Listahinnat 08/02/2024 alkaen”. pluscloud VMware julkaisi ensimmäisen hinnastonsa marraskuun 2024 ja kesäkuun 2025 välillä. Emme löytäneet hinnanmuutosta viimeisen 24 kuukauden ajalta.
Luotettavuus
Mitä vyöhyke on. plusserver määrittelee vyöhykkeen ”yhdeksi tai useammaksi konesaliksi, jotka on suunniteltu toisistaan riippumattomiksi”, erityisesti sähkön, verkon, jäähdytyksen ja rakennusten osalta, ja alueet vähintään 300 km:n päähän toisistaan. DE-WESTissä vyöhykkeet ovat kahdessa kaupungissa, Kölnissä (CGN3) ja Düsseldorfissa (DUS6); DE-NORTHissa molemmat ovat Hampurissa, Norderstedtissä (HAM5) ja Wilhelmsburgissa (HAM6). Tilausvelho tarjoaa pluscloud openia vain Kölnissä, Düsseldorfissa ja Hampurin Wilhelmsburgissa.
Yksi vyöhyke on yksi pilvi. Jokainen pluscloud openin ympäristö on ”täysin itsenäinen eikä jaa muiden ympäristöjen kanssa mitään taustaresursseja tai hallintaominaisuuksia”, ja ”pluscloud openin ympäristöä kohden on vain yksi saatavuusvyöhyke”. Mikään yksityinen verkko, kuormantasaaja tai taltio ei ulotu kahdelle vyöhykkeelle; plusserverin omat oppaat yhdistävät vyöhykkeet overlay-VPN:llä ja rakentavat PostgreSQL-klusterin Patronilla. Vyöhykkeen sisällä Ceph-lohkotallennus on ”replikoitu synkronisesti kolmelle solmulle”. AWS ja Azure ajavat kolmea Frankfurtin vyöhykettä yhden API:n alla, ja niiden verkot ja kuormantasaajat ulottuvat niiden yli.
Tietokannan varainstanssi. PostgreSQL-yleiskatsaus lupaa ”Multi-AZ-käyttöönotto: konfiguroitavissa Multi-AZ-käyttöönottoihin (saatavuusvyöhykkeet)” ja tuotesivu ”klusteroidun ja korkean käytettävyyden PostgreSQL-tietokannan”. Tilausvelhossa ei kuitenkaan ole HA- tai varainstanssivaihtoehtoa, ja ainoat dokumentoidut replikat ovat lukureplikoita ”natiivilla asynkronisella replikoinnilla”: ”Toissijaista palvelinta ei voi muuttaa ensisijaiseksi palvelimeksi kirjoitusoikeuden mahdollistamiseksi”. Mihin varainstanssi sijoittuisi ja kuinka kauan failover kestää, ei dokumentoida, joten hinnoittelimme yhden solmun. Varmuuskopiot otetaan päivittäin ja säilytetään 7 päivää. Kubernetesin hallintataso on ”aina korkeasti käytettävissä” asetuksella failureTolerance: node: vikaantunut solmu, ei menetetty vyöhyke.
SLA. Oikeudellinen SLA ei ole julkinen. Verkkoportaalin ehdot listaavat ”tilausvahvistuksessa olevan palvelutasosopimuksen” sopimusasiakirjaksi palvelukuvausten, erityisehtojen ja tietojenkäsittelysopimuksen rinnalla; mikään niistä ei ole sivustolla plusserver.com. Tuotesivuilla lukee ”99,99 % SLA kuukauden keskiarvona” pluscloud openille ja ”99,5 % SLA” dedikoiduille palvelimille, eikä mitään Kubernetesille, tietokannoille, S3:lle tai pluscloud VMwarelle. Yleiset ehdot vahvistavat, että hyvityksiä on, mutta aikataulua, kattoa, poikkeuksia ja vaatimusten määräaikaa ei voi tarkistaa, eikä sitä, mitä 99,99 % kattaa: VM:n, API:n vai vyöhykkeen, joka on kokonainen pilvi.
AWS sitoutuu EC2:lle 99,99 %:iin kahdella tai useammalla vyöhykkeellä ja 99,5 %:iin yksittäiselle instanssille, hyvityksillä 100 %:iin asti ja vaatimusajalla toisen laskutusjakson loppuun asti; Azure antaa 99,99 % vyöhykkeiden yli ja 60 päivää aikaa vaatimukselle. Molemmat julkaisevat ehdot ennen kuin ostat.
Hypervisorit päivitetään ”yleensä ... kerran kuukaudessa”; VM:t siirretään livenä, paitsi paikallista SSD:tä käyttävät, GPU:lla varustetut tai hard-affinity-ryhmässä olevat, jotka käynnistyvät uudelleen noin 15 minuutissa.
Tilasivu ja häiriöt. status.plusserver.com listaa 50 viimeisintä häiriötä, 9. helmikuuta 2024 asti, saksaksi ja englanniksi; yhteenkään ei ole liitetty jälkianalyysia. Kun tarkistimme, jokainen pluscloud openin ja Kubernetesin komponentti näytti tilaa ”under_maintenance”.
| Päivämäärä | Laajuus | Kesto | Ilmoitettu syy |
|---|---|---|---|
| 27. ja 28. tammik. 2025 | Kubernetes-hallintapaneeli kaikilla neljällä alueella: ei klusterin luontia eikä kubeconfigin latausta; käynnissä olevat työkuormat eivät kärsineet | noin 38 tuntia | ei kerrottu (häiriö) |
| 6. ja 10. kesäk. 2025 välillä | suorituskykyrajoituksia kaikissa neljässä pluscloud openin ympäristössä ja kaikilla neljällä Kubernetes-alueella | noin 6 tuntia vakautumiseen, suljettu 4 päivän kuluttua | ei kerrottu; ”lisäresursseja otetaan käyttöön” (häiriö) |
| 15. ja 18. elok. 2025 välillä | Kölnin prod1: uusia instansseja ei voinut luoda verkkokonsolissa (CLI toimi) | noin 3 päivää | ei kerrottu (häiriö) |
| 12. tammik. 2026 | Kölnin konesali: ”keskijännitevika”, toimipaikka varavoimalla | noin 4,5 tuntia | laukennut kytkin ja sammunut muuntaja (häiriö) |
| 2. huhtik. 2026 | Kölnin verkko: ”odottamaton redundanssin menetys” | noin 1 tunti | ei kerrottu (häiriö) |
| 8. lokak. 2026 | ”DNS-vika”, vaikutus ”merkittävä” | noin 1 tunti | ei kerrottu (häiriö) |
Kesäkuun 2025 häiriö on suunnittelun kannalta tärkein: vyöhykkeet, jotka eivät jaa mitään, hidastuivat silti yhdessä, molemmilla alueilla. Asiakasportaalissa oli ”kriittiset” häiriöt 4. tammikuuta ja 8. joulukuuta 2025.
Tuki
Tuki on ”24/7 ... täysin talon sisäistä”, saksaksi tai englanniksi, puhelimitse (”saatavilla milloin tahansa”) ja tiketillä portaalissa; kirjanpito vastaa maanantaista perjantaihin klo 9.00 ja 17.00 välillä. Kokeilutilit saavat teknistä tukea vain toimistoaikoina.
Muuta ei ole julkista: ei tukipaketteja, hintoja eikä vastetavoitteita vakavuusluokittain. Hallinnoitujen palvelujen palvelutasot myydään myynnin kautta. pluscloud open -tilauksiin voi lisätä kahden tunnin perehdytystyöpajan, ja Kubernetesin mukana tulee ilmainen. Julkista foorumia, Slackia tai Discordia ei ole.
Ympärivuorokautinen puhelintuki kaikille asiakkaille on enemmän kuin AWS Basic (ei teknisiä tukipyyntöjä) ja Azure Basic (ei teknisiä vasteaikatavoitteita) sisältävät. Ilman tavoitetta sitä ei kuitenkaan voi verrata tunnin vasteeseen, joka maksaa AWS Business Support+:lla 29 USD tai 9 % kulutuksesta sen mukaan, kumpi on suurempi, tai Azure Standardilla 100 USD kuukaudessa.
Tilin saaminen
Itsepalvelu kulkee CloudHubin, asiakasportaalin, kautta ja on tarkoitettu vain yrityksille: annat yritystiedot, maksat luottokortilla, vahvistat toimivasi ”elinkeinonharjoittajana yksinomaan kaupallisiin tarkoituksiin” ja napsautat ”Tilaa maksuvelvoitteella”. Tuo napsautus on tarjous, ei sopimus. ”Sopimus plusserverin ja asiakkaan välillä syntyy vasta, kun plusserver antaa hyväksymisilmoituksen, joka lähetetään erillisellä sähköpostilla”, ja plusserver ”ei ole velvollinen hyväksymään rekisteröitymistä”. Kuinka kauan hyväksyminen kestää, ei kerrota, ja sopimus tehdään vain saksaksi.
Saksan, Itävallan ja Sveitsin ulkopuolinen yritys ei voi käyttää itsepalvelua: usein kysytyt kysymykset kehottavat sitä ”ottamaan yhteyttä puhelimitse ... tai yhteydenottolomakkeella”. Kokeilu on rajattu ryhmälle ”Unternehmen und öffentliche Auftraggeber” (yritykset ja julkiset hankintayksiköt).
Tavallisen pluscloud open -projektin oletuskiintiöitä ei julkaista. Kubernetesissa projekti alkaa 256 ytimellä, 512 GB:n RAM-muistilla ja 10 floating IP:llä, ja niitä korotetaan ”tukipyynnöllä”, mikä riittäisi työkuormalle B. Se, voiko työkuorman rakentaa rekisteröitymispäivänä, riippuu siitä, milloin hyväksymissähköposti tulee, mitä emme voineet selvittää. AWS:llä tavallisten instanssien 5 vCPU:n oletus jää työkuorman B tarvitseman 12:n alle; Azuren 20 ydintä aluetta kohden riittävät paperilla.
Epäonnistunut maksu antaa plusserverille oikeuden estää järjestelmäsi ”asettamatta määräaikaa ja ilman erillistä ilmoitusta”; väärät rekisteröintitiedot oikeuttavat irtisanomiseen ”välittömästi ilman ilmoitusta”; ja asiakkaan, joka on ”mainittu Euroopan unionin, Amerikan yhdysvaltojen ja/tai Yhdistyneen kuningaskunnan pakotelistalla”, sopimus voidaan irtisanoa.
Vaatimustenmukaisuus ja tietosuoja
plusserverin sertifikaattisivun asiakirjat aukeavat vastuuvapauslausekkeen hyväksymisen jälkeen, ilman pyyntölomaketta.
| Kehys | Tila |
|---|---|
| BSI C5:2020 Type 2 ja ISAE 3402 Type II | Raportti nähty, vuodelta 2025, kattaa pluscloud openin ja pluscloud VMwaren. Tarkastajan lausunto on varauksellinen: kolme kontrollia ei toiminut tehokkaasti |
| ISO/IEC 27001:2022 | Sertifikaatti nähty: TÜV SÜD, voimassa 1. kesäkuuta 2026 alkaen 31. toukokuuta 2029 asti, neljälle konesalille |
| ISO 27001 IT-Grundschutzin (BSI) pohjalta | Sertifikaatti nähty, voimassa 3. maaliskuuta 2029 asti. Kattaa konesalien käytön ja verkkoyhteydet, ei pilvipalveluja |
| PCI DSS | Vuoden 2025 varmennusasiakirja linkitetty; emme voineet lukea sitä |
| CNCF Certified Kubernetes | CNCF listaa PSKE:n, ja plusserverin Kubernetes Certified Service Providerina |
| Sovereign Cloud Stack (SCS) | Ei sertifioitu: SCS-projekti listaa sen testeissä epäonnistuvaksi |
| ISO 27017, ISO 27018, SOC 2, TISAX, SecNumCloud, HDS | Ei löytynyt |
C5-raportti. nbs partners audit GmbH päivitti sen 13. maaliskuuta 2026, kalenterivuodelle 2025, ja antoi ”eingeschränktes Prüfungsurteil” (varauksellinen lausunto). Kolme kontrollia oli ”nicht wirksam” (ei tehokas): toimittajakontrolli ja pluscloud openin lokitus C5:n mukaan sekä varmuuskopiointitehtävien valvonta ISAE 3402:n mukaan. Johdon vastaukset: toimittajien todisteet puuttuivat sairauden vuoksi, varmuuskopioinnin valvonta oli poissa käytöstä neljän viikon ajan, ja lokituskontrolli jäi tekemättä huhtikuussa 2025 ”aus personellen Ressourcen-Engpässen” (henkilöresurssien pulan vuoksi). Mikään muu tämän sarjan palveluntarjoaja ei anna ladata C5-raporttiaan, ja tämä näyttää, missä kontrollit epäonnistuivat.
SCS-listaus. plusserverin dokumentaatio kutsuu pluscloud openia ”sertifioiduksi Souvereing Cloud Stackiksi” (sic). SCS-projektin vaatimustenmukaisuusmonitori listaa sen kohdassa ”Sertifioimattomat ympäristöt”: 16. lokakuuta 2026 kaikki neljä ympäristöä epäonnistuivat levykuvien metatietotesteissä ja testissä, jossa S3-palvelun on oltava löydettävissä. Oliko kyse todellisista puutteista vai testikehyksen ongelmasta, emme osanneet sanoa.
DPA ja alikäsittelijät. Tietojenkäsittelysopimus sisältyy ”tilausvahvistukseen” kuten SLA; emme löytäneet julkista DPA:ta tai alikäsittelijäluetteloa. C5-raportti nimeää alipalveluntarjoajat, jotka se rajaa ulkopuolelle, kaikki saksalaisin osoittein: Deutsche Telekom ja Telia Carrier Germany operaattoriliikenteelle ja DDoS-torjunnalle, Stadtwerke Norderstedt, joka ylläpitää HAM5-konesalia, sekä vartiointi- ja tallennusvälineiden hävitysyritykset.
Datan sijainti. Data pysyy Saksassa. Tuotesivut nimeävät lainkäyttöalueeksi ”Saksan liittotasavalta” ja sanovat, että plusserver ”tarkistaa ensin oikeusperustan” viranomaisen pääsypyynnölle ja ”ilmoittaa asiakkaalle ja ottaa hänet mukaan”, kun laki sallii. plusserver sanoo myös, ettei sinun datasi ”kuulu CLOUD Actin soveltamisalaan”, mikä on sen väite eikä meidän havaintomme.
Kuka sitä hallitsee
Teet sopimuksen plusserver GmbH:n, Köln, kanssa; sitä johtavat Dr. Marc Wilczek (CEO) ja Raphael Bächle (CFO). GoDaddy myi sen heinäkuussa 2017 BC Partnersin neuvomille rahastoille 397 miljoonan euron yritysarvolla.
Ryhmällä oli 20. lokakuuta 2023 velkaa 264,7 miljoonaa euroa määräaikaislainoja 36 lainanantajalle, erääntyen 31. elokuuta 2024, ja ”liiketoimintaan ovat vaikuttaneet kielteisesti useat haastavat taloudelliset ja operatiiviset tekijät”. Englannin High Court vahvisti 21. helmikuuta 2024 scheme of arrangement -järjestelyn PlusHolding GmbH:lle, plusserverin ainoalle osakkaalle ([2024] EWHC 828 (Ch)).
Selvin sanoin tuomioistuin hyväksyi sopimuksen, jossa velka vaihdettiin omistukseen: lainanantajista tuli konsernin holdingyhtiön PlusInvestment GmbH:n omistajia uuden holdingrakenteen kautta, ”niin, että 100 prosenttia omasta pääomasta jaetaan suhteellisesti järjestelyn saatavien kesken”, eli kunkin saatavan suhteessa. Vastineeksi lainat leikattiin 95 miljoonaan euroon, erääntyen 31. joulukuuta 2028, jopa 165 miljoonaa euroa vanhaa velkaa jäi vakuudettomana lainana, joka asettuu muiden jälkeen, ja jopa 50 miljoonaa euroa uutta rahaa asetettiin saataville.
Kumpikaan tuomio ei nimeä lainanantajia. Debtwiren vuoden 2023 raportti, Unquoten kautta, nimesi Carlylen, Investcorpin ja Bain Capitalin suurimpien lainanhaltijoiden joukkoon; järjestelyn päivänä CLO-rahastot omistivat noin 3,88 % velasta, joten omistukset olivat muuttuneet, eikä tiedetä, omistaako kukaan niistä nykyisin oman pääoman osuutta. North Datan tiivistämät rekisteritiedot listaavat Alchemy Partners GP Ltd.:n ja PlusInvestment GmbH:n välisen sulautumavalvonta-asian 16. huhtikuuta 2025, osuutta ilmoittamatta; Alchemy on lontoolainen erikoistilanteisiin keskittyvä sijoittaja. BC Partners lähti 1. marraskuuta 2024, the-playbook.de:n mukaan, joka kutsuu uutta omistajaa ”nicht öffentlich bestätigt” (ei julkisesti vahvistettu). Yksikään löytämämme lähde ei nimeä nykyistä omistajaa tai uusien holdingyhtiöiden maata. Johto vaihtui sillä välin usein: seitsemän toimitusjohtajan muutosta rekisterissä 22 kuukauden aikana.
Infrastruktuuri on plusserverin omaa: neljä konesalia Saksassa, joista HAM5:tä ylläpitää Stadtwerke Norderstedt. pluscloud open on OpenStackia Sovereign Cloud Stackin päällä, pluscloud VMware ajaa Broadcomilta lisensoitua VMware-ohjelmistoa, ja DDoS-suojaus ja CDN jälleenmyydään Akamailta.
Pois siirtyminen
Lähtevä liikenne on ilmaista kohtuullisen käytön mukaan, joten datan vieminen ulos ei maksa mitään gigatavua kohden. Rajapinnat ovat standardeja: upstream-OpenStack upstream-levykuvilla, yhteisön Terraform-provider ja openstack.cloud-Ansible-kokoelma, joten infrastruktuurikoodi siirtyy toiseen OpenStack-pilveen päätepisteiden ja instanssityyppien (flavor) vaihdolla, ja instanssityyppien nimet seuraavat muiden SCS-pilvien jakamaa SCS-standardia. Kubernetes käyttää tavallisia kubeconfig-tiedostoja ja Cinder CSI -ajuria; S3 Storagelle on rclone-oppaita. Yksi käytäntö ei siirry mukana: S3-tallennusluokka valitaan bucketin nimen päätteellä (-repl, -mirr).
pluscloud VMware -työkuormat ovat VMware-VM:ejä vCloud Directorissa, siirrettävissä toiseen VMware-pilveen mutta ei OpenStackiin ilman muunnosta. Tietokannoille on tuontioppaita eikä dokumentoitua vientimenettelyä, joten varaudu tietokantavedoksiin (dump).
Sopimus on suurempi poistumiskulu. plusserverin data-asetusta koskeva ilmoitus sallii ”kertaluonteisen sakkomaksun, jonka määrä on 90 % jäljellä olevalta sopimuskaudelta sovituista maksuista seuraavaan mahdolliseen irtisanomispäivään asti”. Käytön mukaan laskutetulle pluscloud openille sen pitäisi olla pieni, mutta irtisanomisaika on tilausvahvistuksessa, ja yleiset ehdot oletuksena 24 kuukautta kolmen kuukauden irtisanomisajalla. Irtisanominen vaatii kirjallisen muodon tai portaalin irtisanomistoiminnon.
Mitä käyttäjät kertovat
Riippumattomia raportteja pluscloud openin tai Kubernetesin asiakkailta ei käytännössä ole: emme löytäneet foorumiketjua, blogikirjoitusta tai siirtokertomusta plusserverin omien referenssitarinoiden ulkopuolelta, joten mikään teema ei täytä näyttövaatimustamme.
Kenelle se sopii ja kenen kannattaa katsoa muualle
plusserver sopii saksalaisille, itävaltalaisille ja sveitsiläisille yrityksille ja julkisyhteisöille, jotka haluavat saksalaisen operoiman OpenStack- tai VMware-pilven, jossa on ilmainen lähtevä liikenne, julkaistut resurssikohtaiset hinnat, luettavissa oleva C5-raportti ja 24/7-tuki saksaksi, ja jotka voivat rakentaa oman redundanssinsa vyöhykkeiden välille. Se sopii myös VMware-ympäristöille, jotka etsivät landing zonea Saksasta tai polkua VMwaresta Proxmoxiin tai OpenStackiin yhden sopimuksen alla.
Katso muualle, jos sinun on tiedettävä, kuka palveluntarjoajasi viime kädessä omistaa; jos olet Saksan, Itävallan ja Sveitsin ulkopuolella ja haluat rekisteröityä ja ottaa käyttöön samana päivänä; jos tarvitset dokumentoitua hallinnoidun tietokannan failoveria, dedikoituja vCPU:ita, tunneittain laskutettavia GPU:ita, palvelimetonta, Kafkaa tai jonoja; tai jos sinun on luettava SLA ja DPA ennen kuin allekirjoitat.
Lähteet
Tarkistettu 15. ja 16. lokakuuta 2026.
Hinnoittelu
- pluscloud open ja datasheet 02/2026
- Managed Kubernetes, PostgreSQL as a Service, S3 Storage, pluscloud VMware
- Dedicated server, GPU server, AI platform
- S3:n hinnoittelu ja käytännöt
- Arkistoidut kopiot: pluscloud open, 18. syyskuuta 2024, 21. huhtikuuta 2025; Managed Kubernetes, 2. heinäkuuta 2025; pluscloud VMware, 8. marraskuuta 2024 ja 24. kesäkuuta 2025
- Luvut AWS:lle ja Azurelle: AWS Price List bulk API ja Azure Retail Prices API, muunnettu EKP:n 15. lokakuuta 2026 kurssilla
Ehdot ja SLA
- General Terms and Conditions v3.1.4, 30. syyskuuta 2026
- Web Portal Terms v1.1.0, 12. syyskuuta 2025
- pluscloud openin kokeilu
Dokumentaatio
- Alueet ja saatavuusvyöhykkeet
- pluscloud openin ympäristöt, instanssityypit, tallennus, verkot, kuormantasaajat ja floating IP:t, huolto
- PostgreSQL-yleiskatsaus, lukureplikat, tietokannan tilausvelho
- PSKE:n korkea käytettävyys, rajat ja kiintiöt, julkaisutiedot 1.49.0
- CloudHub-rekisteröinti, pluscloud openin tilausvelho, tukisivu ja CloudHubin usein kysytyt kysymykset
- Terraform-rekisteri: OpenStack-provider ja plusserverin nimiavaruus
Tila ja häiriöt
- Tilasivu, häiriösyöte
- Häiriöt, jotka on linkitetty yllä olevassa taulukossa
Vaatimustenmukaisuus
- Sertifikaatit ja varmennukset
- BSI C5:2020 Type 2 ja ISAE 3402 -raportti, 2025
- ISO/IEC 27001:2022 -sertifikaatti ja BSI IT-Grundschutz -sertifikaatti
- SCS Compliance Monitor ja pluscloud openin tiedot
- CNCF landscape -data
Yhtiö ja omistus
- Imprint ja tietoa meistä
- Re PlusHolding GmbH [2024] EWHC 828 (Ch), 21. helmikuuta 2024 ja [2023] EWHC 2915 (Ch), 17. marraskuuta 2023
- GLEIF-merkintä ja emoyhtiön raportointipoikkeus
- GoDaddy, PlusServerin myynti, 18. heinäkuuta 2017
- Alchemy Partners, oikeudelliset ja sääntelyasiat
- Toissijaiset: North Data, plusserver GmbH ja PlusInvestment GmbH; Unquote, 15. elokuuta 2023; the-playbook.de
Käyttäjien raportit
- Mikään ei täyttänyt näyttövaatimusta. Hacker Newsista, englannin- ja saksankielisestä verkkohausta ja GitHubista haettiin 16. lokakuuta 2026; Redditistä ei voinut hakea.
Data ja pilvi
Uudet oppaat ja säädösmuutokset sähköpostiisi
Kun säännös muuttuu, määräaika siirtyy tai julkaisemme uuden oppaan, lähetämme sen sähköpostilla.