Kirjoittanut Kristijan Sekereš
Evroc vuonna 2026: rehellinen arvio siitä, mitä se myy tänään

Evroc on Tukholmassa vuonna 2022 perustettu yhtiö, jonka tehtävänä on ”rakentaa Euroopan ensimmäinen hyperskaalaaja”. Tänään se myy pientä itsepalveluna toimivaa IaaS-palvelua yhdellä dokumentoidulla alueella, Tukholmassa, jossa on kolme vyöhykettä. Sen sopimus on kirjoitettu datan hallintaa varten: infrastruktuuripalveluille ei ole alikäsittelijää, eikä pääsyä ETA:n ulkopuolelta muuhun kuin sisältöön, jonka asetat nimenomaisesti saataville, ja sen B200-GPU:t maksavat 8,00 euroa tunnilta, noin puolet AWS:n Tukholman listahinnasta. Se ei voi korvata AWS:ää tai Azurea tyypillisessä sovelluksessa. Siinä ei ole hallinnoitua tietokantaa, Kubernetesia, rekisteriä, palvelimetonta, DNS:ää, CDN:ää, valvontaa eikä varmuuskopiointia; lähtevä liikenne maksaa 0,10 euroa gigatavulta eikä löytämäämme ilmaiskiintiötä ole; Evroc ei näytä mitään sertifikaattia; emmekä löytäneet riippumatonta kertomusta siitä, että kukaan käyttäisi sitä.
Tämä artikkeli kuuluu sarjaan, joka vertaa 24:ää eurooppalaista pilvipalveluntarjoajaa AWS:ään ja Azureen; yleiskatsaus asettaa ne rinnakkain. Kaikki alla oleva tarkistettiin 15. ja 16. lokakuuta 2026 Evrocin dokumentaatiosta, oikeudellisista ehdoista, hintatiedoista, tilasivulta, tiedotteista, rekisteritiedoista ja käyttäjien raporteista, kukin lähteestään. Emme avanneet tiliä emmekä ajaneet työkuormia.
Mitä voit käyttää tänään ja mitä on ilmoitettu
Evroc ilmoittaa enemmän kuin dokumentoi. Vain kaksi asiaa kantaa merkintää ”yleinen saatavuus”: IAM dokumentaatiossa ja tekoälyagentti roc 6. kesäkuuta 2026 alkaen. Mikään ei ole merkitty esiversioksi, joten Service Termsin esiversioehto (ei SLA:ta, data voidaan poistaa) ei koske mitään niistä, mutta Compute and Networking API on versioitu v1beta2.
Saatavilla 16. lokakuuta 2026 Tukholmassa:
| Palvelu | Tila | Lähde |
|---|---|---|
| Rekisteröityminen luottokortilla | avoinna 3. heinäkuuta 2025 alkaen | lanseeraustiedote |
| CPU-VM:t, 1:stä 32 vCPU:hun, AMD x86_64 | käytössä, hinnoiteltu; API v1beta2 | VM-sivu |
| SSD-lohkotallennus, enintään 4 TB levyä kohden; tilannevedokset | käytössä, hinnoiteltu; tilannevedokset 26. kesäkuuta 2026 alkaen, hinnoittelemattomat | docs.evroc.com, Disks ja Changelog |
| S3-yhteensopiva objektitallennus, replikoitu vyöhykkeiden välillä | käytössä, hinnoiteltu | Object Storage -sivu |
| File Store (NFSv4.1, yksi vyöhyke) | käytössä, hinnoittelematon, ei SLA:ta | docs.evroc.com, File Store |
| Kuormantasaaja (L4, vain TCP) | käytössä, hinnoittelematon, ei SLA:ta | docs.evroc.com, Load balancer |
| VPC, aliverkot, tietoturvaryhmät, IPv4 ja IPv6 | käytössä; IPv6 v1beta2:sta lähtien | docs.evroc.com, What's new in v1beta2 |
| KMS | API:ssa ja CLI:ssä; ei tuotesivua, ei hintaa | docs.evroc.com, KMS API reference |
| IAM | yleinen saatavuus | docs.evroc.com, IAM service definition |
| Think Models: jaetut avoimet mallit tokenikohtaisesti | käytössä, hinnoiteltu | Think Models -sivu |
| roc, tekoälyagentti chatilla ja API:lla | yleinen saatavuus, 50 euroa käyttäjäpaikkaa kohden kuukaudessa | roc-tiedote |
| GPU-VM:t: L40S ja B200 | hinnoiteltu, mutta GPU-oletuskiintiö on nolla | GPU-VM-sivu; docs.evroc.com, Compute service definition |
| B200-klusterit | vain varaus tai yhteydenotto myyntiin | GPU-klusterisivu |
Ilmoitettu, ja ei saatavilla tai ei vahvistettu:
| Evrocin väite | Mitä löysimme | Lähde |
|---|---|---|
| Alueet ”käytössä Tukholmassa, Pariisissa ja Frankfurtissa” | Dokumentaatio nimeää vain Tukholman (se-sto). Emme voineet vahvistaa, että asiakkaat voivat ottaa käyttöön Pariisissa tai Frankfurtissa | About-sivu; SUSE-tiedote, joulukuu 2025 |
| Oma konesali Arlandastadissa, Tukholmassa, toiminnassa ”vuoden 2026 jälkipuoliskolla” | Yhä ”rakenteilla” 16. lokakuuta 2026; kapasiteetti nyt ”jopa 10 000 GPU:ta”, aiemmin ”jopa 16 000” helmikuussa 2025 | maanosto, 3. helmikuuta 2025; konesalisivu |
| ”Tekoälytehdas” Mouginsissa, Ranskassa, 96 MW: rakentamisen ”odotetaan valmistuvan vuonna 2025” | Yhä ”rakenteilla”; valmistumista ei ole ilmoitettu | Mougins-tiedote, 10. helmikuuta 2025; konesalisivu |
| SUSE Rancher Prime Evrocilla, yleinen saatavuus ”vuoden 2026 ensimmäisellä neljänneksellä” | Myöhempää tilaa ei löytynyt | SUSE-tiedote |
| Alusta Ruotsin puolustusvoimille, ”suunniteltu akkreditoitavaksi NATO-rajoitetuille työkuormille” | Suunnittelutavoite; akkreditointia ei ilmoitettu | SINCC-tiedote, 18. kesäkuuta 2026 |
| Ydinvoimalla toimivat konesalit Blykallan ja Studsvikin kanssa | Kumppanuus niiden ”tutkimiseksi” | tiedote, 6. lokakuuta 2025 |
| Mukautettujen levykuvien lataus | Väitetty VM-sivulla; ei löytynyt dokumentaatiosta | VM-sivu |
Käytössä oleva palvelu toimii siinä, mitä Evroc kutsuu ”strategisten kumppanien konesaleiksi Pariisissa, Tukholmassa ja Frankfurtissa”, joista yhtäkään ei nimetä.
Lyhyesti
| Evroc | |
|---|---|
| Pääkonttori ja määräysvalta | Tukholma. Teet sopimuksen evroc Sweden AB:n kanssa, joka on evroc AB:n tytäryhtiö. Perustaja ja toimitusjohtaja Mattias Åström on rekisteritietojen kokoajien mukaan rekisteröity tosiasiallinen edunsaaja, jolla on yli 50 % ja enintään 75 % määräysvallasta. Ei listattu |
| Alueet ja vyöhykkeet | Dokumentaatiossa vain Tukholma, kolme vyöhykettä, jotka on määritelty fyysisesti erillisiksi konesaleiksi nimeämättömissä kumppanien toimitiloissa. Pariisi ja Frankfurt väitetty, ei dokumentoitu |
| Työkuorma A (aloitus) | 188,49 euroa kuukaudessa Tukholmassa, josta 53 % on lähtevää liikennettä |
| Työkuorma B (tuotanto) | 879,26 euroa sekä julkaisematon kuormantasaajamaksu. Ei sisällä HA-PostgreSQL:ää eikä Kubernetesin hallintatasoa, joita Evroc ei myy |
| Lähtevä liikenne | 0,10 euroa gigatavulta, ilmaiskiintiötä ei löytynyt; tuleva liikenne ilmaista |
| Laskennan SLA | 99,9 % ”suunnittelutavoitteena”, hyvitykset vain alle 99,5 %:n, ja vain jos arkkitehtuurisi ulottuu usealle vyöhykkeelle |
| Sisältyvä tuki | Basic: sähköposti ja roc-chattibotti, maanantaista perjantaihin klo 08.00 ja 17.00 välillä CET, ensivaste 24 tunnin sisällä myös P0:lle |
| Kuka voi rekisteröityä | ”Varmennettu oikeushenkilö tai yksityishenkilö”, jolla on luottokortti (ennakkomaksukortit torjutaan). GPU:t vaativat kiintiöpyynnön |
Mitä sillä voi rakentaa
| Mitä tarvitset | Evroc | AWS | Azure |
|---|---|---|---|
| Virtuaalikoneet | CPU-VM:t: yleiskäyttö-, laskenta- ja muistiperheet, vain AMD | EC2 | Virtual Machines |
| GPU:t | L40S- ja B200-VM:t; B200-klusterit varauksella | EC2 G ja P | NC- ja ND-sarja |
| Tallennus | Lohko (vyöhykekohtainen), objekti (aluekohtainen), File Store (vyöhykekohtainen) | EBS, S3, EFS | Managed Disks, Blob Storage, Azure Files |
| Tietokannat | ei mitään | RDS, ElastiCache | Azure Database, Cache for Redis |
| Kubernetes | ei hallinnoitua; Cluster API -provider ja CSI-ajuri omille klustereille | EKS | AKS |
| Rekisteri, palvelimeton, jonot | ei mitään | ECR, Lambda, SQS | ACR, Functions, Service Bus |
| Verkko | VPC, tietoturvaryhmät, IPv4 (ei BYOIP:tä), L4-kuormantasaaja | VPC, Elastic IP, NLB | VNet, Public IP, Load Balancer |
| DNS, CDN ja DDoS | mitään ei dokumentoitu | Route 53, CloudFront, Shield | DNS, Front Door, DDoS Protection |
| Identiteetti ja avaimet | IAM vain ennalta määritellyillä rooleilla, vain OTP-pohjainen MFA; KMS; ei salaisuuksien hallintaa | IAM, KMS, Secrets Manager | Entra ID, Key Vault |
| Valvonta | vain VM-konsolin lokit | CloudWatch | Azure Monitor |
| Tekoäly | Think Models (OpenAI-yhteensopiva); roc | Bedrock | Azure AI Foundry |
| Varmuuskopiointi | ei mitään: asiakas ”vastaa omasta varmuuskopioinnistaan ja säilyttää sen itse” | AWS Backup | Azure Backup |
Tiimi, joka tarvitsee hallinnoidun tietokannan, hallinnoidun Kubernetesin tai mitään tapahtumapohjaista, ajaa sen itse VM:illä tai pitää sen muualla. Objektitallennus kattaa S3 API:n ytimen, mutta ei bucket-käytäntöjä, ACL:iä, replikointia eikä elinkaarisiirtymiä, ja siinä on ”vain yksi tallennusluokka”.
Työkalut ovat avoimia ja kehittyvät nopeasti: Terraform- ja OpenTofu-provider saavutti version 0.9.7 15. lokakuuta 2026, viisi kuukautta ensimmäisen rekisterijulkaisunsa jälkeen, ja Go-SDK, CLI ja CSI-ajuri ovat Apache-2.0-lisensoituja evroc-oss-organisaatiossa GitHubissa. API liikkuu myös. Compute and Networking siirtyi 26. kesäkuuta 2026 versioon v1beta2 rikkovin muutoksin: VM:illä, joilla ei ole tietoturvaryhmää, ”ei ole nyt verkkoyhteyttä”, eikä uusia pelkkää IPv4:ää käyttäviä VM:iä enää sallita.
Mitä se maksaa
Evrocin listahinnat euroina ilman arvonlisäveroa sen VM- ja Object Storage -sivujen hintataulukoista ja hintatiedoista, tarkistettu 15. ja 16. lokakuuta 2026, Tukholmassa 730 tunnilla kuukaudessa. AWS ja Azure on hinnoiteltu Frankfurtissa, noin 1 200 km:n päässä.
Työkuorma A, aloituskokoonpano: yksi VM, jossa on 2 vCPU:ta ja 4 GB, 40 GB:n levy, yksi IPv4-osoite, 1 TB lähtevää liikennettä ja 100 GB objektitallennusta.
| Erä | Valinta | Euroa kuukaudessa |
|---|---|---|
| VM | C1a.s, 2 vCPU:ta, 4 GB | 75,19 |
| Levy | 40 GB SSD-lohkotallennusta | 4,00 |
| Julkinen IPv4 | Reserved Public IP | 7,30 |
| 1 TB lähtevää liikennettä | 0,10 euroa gigatavulta, ilmaiskiintiötä ei löytynyt | 100,00 |
| 100 GB objektitallennusta | Standard-taso | 2,00 |
| Yhteensä | 188,49 |
AWS veloittaa samasta 112,37 euroa ja Azure 116,15 euroa, joten Evroc maksaa 68 % enemmän kuin AWS; ilman lähtevää liikennettä se on 88,49 euroa. VM-sivun laskuri aloittaa A1a.s:stä (2 vCPU:ta, 8 GB, 100,01 euroa kuukaudessa), jolloin työkuorma A on 213,31 euroa.
Työkuorma B, pieni tuotantojärjestelmä: kolme VM:ää, joissa kussakin 4 vCPU:ta, 16 GB ja IPv4-osoite, 300 GB SSD-lohkotallennusta, kuormantasaaja, PostgreSQL ja varainstanssi, 1 TB objektitallennusta ja 11 miljoonaa pyyntöä, Kubernetesin hallintataso ja 2 TB lähtevää liikennettä.
| Erä | Valinta | Euroa kuukaudessa |
|---|---|---|
| 3 VM:ää | A1a.m, 4 vCPU:ta, 16 GB | 600,06 |
| 3 julkista IPv4-osoitetta | Reserved Public IP | 21,90 |
| 300 GB lohkotallennusta | SSD | 30,00 |
| Kuormantasaaja | sen julkinen IP; kuormantasaajamaksua ei ole julkaistu | 7,30 + maksu |
| PostgreSQL-HA | ei tarjolla | ei sovellu |
| 1 TB objektitallennusta | Standard-taso; pyyntömaksuja ei ole julkaistu | 20,00 |
| Kubernetesin hallintataso | ei tarjolla | ei sovellu |
| 2 TB lähtevää liikennettä | 0,10 euroa gigatavulta | 200,00 |
| Yhteensä | 879,26 + kuormantasaajamaksu |
Tämä ei ole vertailukelpoinen AWS:n (985,89:stä 1 082,61 euroon) tai Azuren kanssa, joiden kokonaishintoihin sisältyvät hallinnoitu HA-tietokanta ja Kubernetesin hallintataso. PostgreSQL:n ajaminen itse kahdella A1a.s-VM:llä, joissa kummassakin 100 GB:n levy, lisää 220,02 euroa, ja replikointi, failover ja varmuuskopiot ovat sinun työtäsi.
Lähtevä liikenne ja IPv4. Lähtevä liikenne maksaa 100 euroa teratavulta, kun AWS:llä se on 80,30 euroa ja Azurella 77,62 euroa niiden ilmaisen 100 GB:n jälkeen. Tuleva liikenne on ilmaista. Julkinen IPv4-osoite maksaa 7,30 euroa kuukaudessa, kun AWS:llä ja Azurella se on 3,65 USD (3,26 euroa).
GPU:t, GPU-tuntia kohden, tuntilaskutteisesti: B200 8,00 euroa ja L40S 1,50 euroa. AWS veloittaa B200:sta Tukholmassa 15,98 euroa 8 GPU:n instanssilla, kun Evroc myy yhden GPU:n VM:ää, ja L40S:stä Frankfurtissa 2,08 euroa. H100-, H200- tai L4-VM:ää ei ole, eikä spot-tasoa, ja GPU-VM:n paikallinen NVMe menetetään, jos isäntäkone vikaantuu. Jokainen GPU vaatii ensin kiintiöpyynnön. Think Models veloittaa 0,05:stä 1,50 euroon miljoonalta syötetokenilta ja enintään 6 euroa miljoonalta tulostetokenilta.
Laskutus. Käyttö laskutetaan kuukausittain ja veloitetaan luottokortilta toisena päivänä kuukauden päättymisen jälkeen; laskutus on tarkoitettu ”kelpoisille, paljon kuluttaville tileille”. Varaukset antavat CPU-VM:istä 30 %:n alennuksen 12 kuukaudeksi ja 50 %:n alennuksen 36 kuukaudeksi. Ei ilmaistasoa, kulukattoa tai hälytystä ei dokumentoitu. Kuormantasaajan, tilannevedosten, File Storen ja KMS:n hintoja ei ole julkaistu.
Hinnanmuutokset. Emme löytäneet yhtään viimeisen 24 kuukauden ajalta. General Terms sallii Evrocin muuttaa listahintoja ”milloin tahansa”, voimaan jo käytössä oleville palveluille ”kun ne julkaistaan evrocin verkkosivustolla”, ilman ilmoitusaikaa.
Luotettavuus
Mitä vyöhyke on. Evroc määrittelee vyöhykkeensä ”fyysisesti erillisiksi konesaleiksi alueen sisällä”, joilla kullakin on ”itsenäinen sähkö, jäähdytys ja verkkoyhteydet”; mitä kumppanien toimitiloja ne ovat, ei julkaista. VM:t, levyt, tilannevedokset ja File Store ovat vyöhykekohtaisia. VPC:t, julkiset IP-osoitteet, kuormantasaajat ja objektitallennus ovat aluekohtaisia: kuormantasaaja voi tavoittaa taustapalvelimet jokaisella vyöhykkeellä terveystarkistuksin, ja objektitallennus replikoidaan vyöhykkeiden välillä. Koska hallinnoitua tietokantaa ei ole, ei ole varainstanssia, jonka voisi sijoittaa: se suunnittelu on sinun.
SLA:t, Service Termsistä 29. syyskuuta 2026:
| Palvelu | Tavoite | 10 %:n hyvitys | 25 %:n hyvitys |
|---|---|---|---|
| Laskenta (CPU- ja GPU-VM:t) | 99,9 % | alle 99,5 % | alle 99,0 % |
| Lohko- ja objektitallennus | 99,9 % | alle 99,9 % | alle 99,0 % |
| Think Shared Models | 99,5 % | alle 99,5 % | alle 99,0 % |
| Kuormantasaaja, File Store, KMS, IAM | ei mitään |
- Jokainen tavoite on ”suunnittelutavoite”, ”tiedoksi”, ja hyvitykset ovat ”ainoa ja yksinomainen oikeus korvaukseen”, rajattuna 25 %:iin kyseisen palvelun kuukausimaksuista.
- Vyöhykekohtaisten palvelujen tasot ”edellyttävät, että asiakkaan arkkitehtuuri on suunniteltu ottamaan palvelut käyttöön usealla vyöhykkeellä”.
- 99,5 %:n ja 99,9 %:n välillä VM ei ansaitse mitään; VM-sivu itse lupaa ”VM:n käytettävyyden 99,5 %”.
- Vaadit hyvitystä todisteineen 60 päivän kuluessa kuukauden päättymisestä.
- Vastuu on rajattu 15 %:iin edeltävien 12 kuukauden maksuista, datan menetys pois lukien.
AWS sitoutuu EC2:lle 99,99 %:iin kahdella tai useammalla vyöhykkeellä ja 99,5 %:iin yksittäiselle instanssille, hyvityksillä 100 %:iin asti.
Tilasivu ja häiriöt. status.evroc.com:ssa on viisi komponenttia, ei vyöhykekohtaista näkymää, ja se pitää ”liukuvaa kahden viikon ikkunaa”; vanhemmat päiväsivut palauttavat 404:n. Tuossa ikkunassa se näytti yhden Compute-huollon maanantaina 12. lokakuuta 2026 klo 10.00 ja 18.00 välillä, ”lyhyitä verkkohäiriöjaksoja”, eikä häiriöitä. Emme löytäneet mistään häiriötä, jälkianalyysia tai katkoraporttia viimeisen 24 kuukauden ajalta. Kahden viikon historialla se on näytön puuttumista, ei puhdas historia.
Tuki
| Paketti | Hinta ilman arvonlisäveroa | Aukioloajat ja kanavat | Ensivaste, P0 / P1 / P2 / P3 |
|---|---|---|---|
| Basic | sisältyy | maanantaista perjantaihin klo 08.00 ja 17.00 välillä CET; sähköposti, roc-chattibotti | 24 h / 24 h / 24 h / 48 h, arkitunteina |
| Starter | 2 500 euroa kuukaudessa sekä 2,5 % yli 50 000 euron veloituksista | 24x7; sähköposti, puhelin, roc | 15 min / 1 h / 4 h / 24 h |
| Premium | ”Hinnoittelu saatavilla julkaisun yhteydessä” | 24x7; lisäksi chat | ei julkaistu |
Tavoitteet ovat ”tiedoksi” ja antavat ”ei oikeuksia, oikeussuojakeinoja tai vaatimuksia”. Starter maksaa yli 13 kertaa työkuorman A hinnan, joten pieni asiakas saa arkitunteina toimivan sähköpostin 24 tunnin tavoitteella tuotantokatkolle. Evroc sanoo insinöörinsä olevan Euroopassa; tuki voi käyttää myös ”kolmannen osapuolen tukipalveluntarjoajia”. Emme löytäneet foorumia tai yhteisökanavaa.
Tilin saaminen
Rekisteröityminen osoitteessa signup.evroc.com alkaa nimellä, sähköpostiosoitteella ja salasanalla; emme edenneet pidemmälle. Luottokortti vaaditaan. Acceptable Use Policy kieltää käytön ”ilman evrocin varmentamaa oikeushenkilön tai yksityishenkilön asemaa”, mutta varmennuksen toimintaa ei dokumentoida, ja Getting started -sivu kuvaa yhä tukihenkilöstön perustamia tilejä ”yrityksellesi”.
Oletuskiintiöt aluetta kohden: 20 vCPU:ta, 160 GB muistia, 3 julkista IP-osoitetta, 20 TB lohkotallennusta ja 0 GPU:ta. Työkuorma B mahtuu vCPU- ja muistirajoihin, mutta tarvitsee neljä julkista IPv4-osoitetta (kolme VM:ää ja kuormantasaaja), joten se vaatii kiintiöpyynnön tukeen ennen kuin sen voi rakentaa määritetyllä tavalla. Millekään näistä pyynnöistä, ei kiintiöpyynnölle eikä GPU-pyynnölle, ei ole julkaistua käsittelyaikaa.
Evroc voi keskeyttää tilin ”välittömästi” maksamattomuuden vuoksi tai kun se ”perustellusti uskoo” rikkomuksen tapahtuneen, ja maksut kertyvät keskeytyksen aikana.
Vaatimustenmukaisuus ja tietosuoja
| Kehys | Tila |
|---|---|
| ISO 27001 | Sertifikaattia ei löytynyt. Tietoturvasivu sanoo infrastruktuurin täyttävän ”tietosuoja-asetuksen, NIS2:n ja ISO 27001:2022:n” vaatimukset, ja että tietoturva on ”suunniteltu alusta alkaen eikä sertifioitu jälkikäteen”. Ei sertifiointielintä eikä laajuutta |
| ISO 27017, 27018, SOC 2, BSI C5, SecNumCloud, PCI DSS, TISAX | Ei väitetty |
| NATO restricted | Suunnittelutavoite; akkreditointia ei ilmoitettu |
Data Processing Addendum 29. syyskuuta 2026 on vahva osa. Evroc ”ei ole käyttänyt eikä tule käyttämään alikäsittelijää” asiakkaan sisällölle infrastruktuuripalveluissa; tekoälypalvelut käyttävät ”yhtä alikäsittelijää”, nimeämätöntä, joka on sidottu EU:hun tai ETA:an. Evrocin henkilöstö ei saa käyttää asiakkaan sisältöä ETA:n ulkopuolelta, ”paitsi jos asiakas on nimenomaisesti asettanut asiakkaan sisällön saataville tukea, ylläpitoa, vianetsintää, tietoturvaa tai suunnittelua varten”, millä on merkitystä, koska Evrocilla on Lontoon toimisto. Tietoturvaloukkauksista ilmoitetaan 24 tunnin kuluessa; auditoinnit tehdään oletuksena etänä, asiakkaan kustannuksella.
Think Models ei kirjaa tai tallenna kehotteita tai vastauksia; roc tallentaa ne, ellei historiaa ole kytketty pois. Salauksesta asiakirjat ovat eri mieltä: Service Terms tekee asiakkaasta ”yksin vastuussa kaiken datan salaamisesta” objekti- ja lohkotallennuksessa, kun taas S3-sivu sanoo kaiken datan salattavan levossa Evrocin hallinnoimilla avaimilla. Alikäsittelijäluetteloa ei ole julkaistu.
Kuka sitä hallitsee
Teet sopimuksen evroc Sweden AB:n kanssa, joka rekisteröitiin elokuussa 2024 ja jonka tiedoissa lukee ”ei työntekijöitä”, evroc AB:n tytäryhtiö. Tosiasiallisten edunsaajien merkintä evroc Sweden AB:lle, sellaisena kuin kokoaja tic.io sen näyttää (emme voineet lukea Bolagsverketia suoraan), antaa maskatun nimen, jolla on yli 50 % ja enintään 75 % määräysvallasta, osakkeiden ja hallituksen enemmistön nimeämisoikeuden kautta. Kahden muun kokoajan hakutulosotteet nimeävät Mattias Åströmin evroc AB:n tosiasialliseksi edunsaajaksi. Kuka omistaa lopun, ei ole julkista.
Evroc nimeää sijoittajikseen EQT Venturesin ja Norrsken VC:n (ruotsalaisia), Giant Venturesin (”Iso-Britanniassa sijaitseva”) ja blisce/:n, joka johti yli 50 miljoonan euron Series A -kierrosta. blisce/ on Alexandre Marsin sijoitusyhtiö, jonka kotipaikka on Pariisi ja toimisto New Yorkissa; TechCrunch kutsuu sitä ”yhdysvaltalais-eurooppalaiseksi”. Mars liittyi hallitukseen. Emme löytäneet ei-eurooppalaista osakkeenomistajaa, jolla olisi määräysoikeuksia, mutta osakasluettelo ei ole julkinen. evroc AB raportoi vuodelta 2024 ei liikevaihtoa ja noin 103 miljoonan Ruotsin kruunun nettotappion (kokoajien tietoja). Sopimus on Ruotsin lain alainen, ja välimiesmenettely pidetään Tukholmassa SCC:n sääntöjen mukaan (General Terms 16.1 ja 16.2).
Alusta on Evrocin oma, julkistamattomalla tekniikalla, kumppanien konesaleissa. Sen nimeämiin asiakkaisiin kuuluu Ruotsin puolustusvoimat.
Pois siirtyminen
Irtisanomisen jälkeen sinulla on 30 päivää viedä data ”evrocin vakiovientitoiminnon kautta ... vain siinä muodossa, jossa se on tallennettu”; sen ylittävä apu voi maksaa lisää. Kumpikin osapuoli voi irtisanoa sopimuksen 30 päivän ilmoituksella ilman perustetta. 10 TB:n vieminen hintaan 0,10 euroa gigatavulta maksaa 1 000 euroa.
Lukkiutuminen on vähäistä, koska pois jätettävää omaa on vähän: objektitallennus puhuu S3 API:n ydintä, ja itse hallinnoitu Kubernetes, joka on rakennettu upstream-Cluster API:lla ja kubeadmilla, siirtyy sellaisenaan. IAM, CLI ja Terraform-resurssit ovat Evrocin omia. Levykuvan tuontia tai vientiä ei dokumentoida, ja levyn siirtäminen toiselle vyöhykkeelle tarkoittaa sen datan kopioimista.
Mitä käyttäjät kertovat
Emme löytäneet riippumatonta kertomusta Evrocin käytöstä: 13 Hacker Newsin kommenttia, jotka sen mainitsevat, ja Reddit-tulokset ovat ohimenneitä mainintoja, uutisten uudelleenjulkaisuja ja työpaikkailmoituksia.
Kenelle se sopii ja kenen kannattaa katsoa muualle
Evroc sopii organisaatioille, jotka tarvitsevat ruotsalaisen sopimuksen ilman yhdysvaltalaista emoyhtiötä ja ilman infrastruktuurin alikäsittelijää, VM-työkuormille, avoimen mallin inferenssille tai B200-GPU:ille yhdestä VM:ää kohden Tukholmassa, ja jotka ajavat omat tietokantansa ja Kubernetesinsa. Tänne kuuluvat myös ruotsalaiset julkisen sektorin ja puolustuksen läheiset ostajat, jotka seuraavat sen työtä Ruotsin puolustusvoimien kanssa.
Katso muualle, jos tarvitset hallinnoidun tietokannan, hallinnoidun Kubernetesin tai palvelimettoman; sertifikaatin, kuten ISO 27001, SOC 2 tai C5, hankintaa varten nyt; kirjallisesti vahvistetun muun alueen kuin Tukholman; edullisen lähtevän liikenteen; tai ympärivuorokautista apua maksamatta 2 500 euroa kuukaudessa.
Lähteet
Tarkistettu 15. ja 16. lokakuuta 2026.
Hinnoittelu
- Virtuaalikoneet, hintataulukko ja hintatiedot, Object Storage, GPU-VM:t, GPU-klusterit, Think Models, GPU-kampanjasivu
- Tukipaketit
- Luvut AWS:lle ja Azurelle: AWS Price List bulk API ja Azure Retail Prices API, muunnettu EKP:n 15. lokakuuta 2026 kurssilla
Ehdot ja SLA (kaikki päivitetty viimeksi 29. syyskuuta 2026)
Dokumentaatio (docs.evroc.com)
- Introduction, Getting started, Support, View your quota limits, Changelog
- Compute: Service definition, What's new in v1beta2, Regions and zones, VM resource profiles, GPU VMs, Disks, Public IPs
- Load balancer concepts; Object Storage and AWS S3 Feature Compatibility; File Store; IAM Service definition; Think; Billing
- Integrations: Terraform provider, CSI driver, CAPE
- A tour of the evroc cloud, 26. elokuuta 2026 ja CAPE introduction, 15. syyskuuta 2026
- Terraform-rekisteri, OpenTofu-rekisteri, evroc-oss GitHubissa
Tila ja häiriöt
Vaatimustenmukaisuus
- Security- ja Sovereignty-sivut
Yhtiö ja omistus
- About ja Data centres
- Evrocin tiedotteet: Series A, 20. maaliskuuta 2025, lanseeraus, 3. heinäkuuta 2025, Arlandastadin maanosto, 3. helmikuuta 2025, Mougins, 10. helmikuuta 2025, SUSE, 8. joulukuuta 2025, ydinvoimaselvitys, 6. lokakuuta 2025, roc GA, 6. kesäkuuta 2026, Ruotsin puolustusvoimat, 18. kesäkuuta 2026
- Rekisteritiedot kokoajien kautta: tic.io, evroc Sweden AB, merinfo.se, evroc AB
- TechCrunch: Evrocin Series A, 20. maaliskuuta 2025 ja blisce/, 14. toukokuuta 2024
Käyttäjien raportit
Data ja pilvi
Uudet oppaat ja säädösmuutokset sähköpostiisi
Kun säännös muuttuu, määräaika siirtyy tai julkaisemme uuden oppaan, lähetämme sen sähköpostilla.