• Tallinn03.01
  • Ljubljana02.01
  • Novi Sad02.01

Kirjoittanut Kristijan Sekereš

UpCloud vuonna 2026: rehellinen arvio tiimeille, jotka siirtyvät pois AWS:stä tai Azuresta

Palvelinräkkejä konesalissa

UpCloud on suomalainen yksityisomisteinen pilvipalveluntarjoaja, joka perustettiin Helsingissä vuonna 2011 ja joka ajaa omaa KVM-alustaansa 15 vyöhykkeellä: kymmenen Euroopassa, kolme Yhdysvalloissa, yksi Singaporessa ja yksi Sydneyssä. Se myy tiivistä hallinnoitua pilveä (PostgreSQL, MySQL, Kubernetes ilmaisella hallintatasolla, S3-yhteensopiva objektitallennus, kuormantasaajat), sisällyttää lähtevän liikenteen kiintiöön, joka kasvaa palvelimiesi mukana, ja vastaa tukichatteihin ympäri vuorokauden jokaisella tilillä: tuotantotyökuormamme maksaa Frankfurtissa 520,33 euroa kuukaudessa, 48 % AWS:n hinnasta. Heikot kohdat ovat redundanssi ja sopimus. Jokainen kaupunki on yksi konesali (vain Helsingissä niitä on kaksi), tietokannan varainstanssi sijaitsee toisella isäntäkoneella samassa rakennuksessa, ja SLA maksaa tilihyvitystä oikeudellisen tekstin nojalla, joka ei nimeä prosenttilukua ja sulkee pois API:n ja hallintapaneelin.

Tämä artikkeli kuuluu sarjaan, joka vertaa 24:ää eurooppalaista pilvipalveluntarjoajaa AWS:ään ja Azureen; yleiskatsaus asettaa ne rinnakkain. Kaikki alla oleva tarkistettiin 15. ja 16. lokakuuta 2026 UpCloudin dokumentaatiosta, ehdoista, hintakatalogista ja tilasivulta, suomalaisista yritystiedoista ja käyttäjien raporteista, kukin lähteestään; hinta- ja oikeudelliset sivut, jotka torjuvat automaattiset lukijat, luettiin Internet Archiven kopioista, jotka ovat enintään 7. lokakuuta 2026 päivättyjä. Emme avanneet tiliä emmekä ajaneet työkuormia.

Lyhyesti

UpCloud
Pääkonttori ja määräysvaltaHelsinki. UpCloud Oy, yksityisomisteinen, ei listattu; omistajia ei julkaista. Ilmoitetut sijoittajat: Connected Capital & Partners (Alankomaat), Tesi (Suomen valtion sijoitusyhtiö) ja Inventure (pohjoismainen pääomasijoitusyhtiö)
Alueet ja vyöhykkeet15 vyöhykettä, kukin yksi konesali: kymmenen Euroopassa (kaksi niistä Helsingissä), kolme Yhdysvalloissa, Singapore ja Sydney. Mikään alue ei ryhmitä useita vyöhykkeitä, kuten AWS:llä
Työkuorma A (aloitus)17,93 euroa kuukaudessa Frankfurtissa
Työkuorma B (tuotanto)520,33 euroa jaetuilla vCPU:illa, 459,50 euroa ilmaisella yhden solmun Kubernetes-hallintatasolla. Jokainen osa on myynnissä; dedikoitua vCPU-pakettia ei ole, ja tietokannan varainstanssi sijaitsee samassa konesalissa
Lähtevä liikenne0,00 euroa tilikohtaisen Fair Transfer -kiintiön sisällä (1,5 TB kuukaudessa työkuorman A palvelimelle, 7 TB työkuorman B palvelinta kohden). Sen jälkeen kaistaa voidaan rajoittaa 100 Mbit/s:iin, tai voit ottaa käyttöön maksullisen siirron hintaan 0,01 USD gigatavulta
Laskennan SLAEi prosenttilukua oikeudellisessa tekstissä; 99,999 % Premiumille ja 99,99 % Starterille hintasivulla. Tilihyvitys, joka on 50 kertaa käyttökatkon ajalta perityt maksut, yli 5 minuutin katkoista, vaadittava 15 päivän kuluessa
Sisältyvä tuki24/7-insinöörit chatissa ja sähköpostitse, englanniksi; häiriöihin vastataan alle 2 tunnissa
Kuka voi rekisteröityäYritykset ehtojen mukaan: kortti, laskutusosoite ja puhelin, pakotteiden seulonta, henkilöllisyysasiakirjaa ei kuvata. Ennakkomaksullinen; uusi tili alkaa 7 päivän kokeiluna, joka on rajattu 2 ytimeen

Mitä sillä voi rakentaa

Tila on yleinen saatavuus, ellei toisin mainita, UpCloudin dokumentaation ja muutoslokin mukaan.

Mitä tarvitsetUpCloudAWSAzure
VirtuaalikoneetCloud Servers AMD EPYC -suorittimilla, kaikki jaetuilla isäntäkoneilla: Starter (edellisen sukupolven suorittimet), Premium ja Cloud Native (vain laskenta)EC2Virtual Machines
Dedikoidut isäntäkoneet, bare metalEi julkista pakettia: dedikoitu laitteisto on Private Cloud, kokonaiset isäntäkoneet alkaen 3 190 euroa kuukaudessa tarjouksen mukaan. Ei bare metal -palvelimiaEC2 Dedicated Hosts, EC2 metalDedicated Host, BareMetal Infrastructure
GPU:tL4, L40S, RTX Pro 6000, H100 ja B200, käyttöperusteisesti ja spot-hintaan, vain Helsingissä (fi-hel2)EC2 G ja PNC- ja ND-sarja
TallennusLohkotallennus kolmella tasolla, salattu levossa ilman lisämaksua; Managed Object Storage (S3 API) kuudella alueella; File Storage (NFS) seitsemällä vyöhykkeellä helmikuusta 2026 lähtienEBS, S3, EFSManaged Disks, Blob Storage, Azure Files
RelaatiotietokannatHallinnoitu PostgreSQL (yhdestä kolmeen solmua) ja MySQL (8.4 LTS)RDSAzure Database for PostgreSQL ja MySQL
Muut datapalvelutValkey (korvasi Managed Redisin lokakuussa 2024) ja OpenSearchElastiCache, OpenSearch ServiceAzure Cache for Redis
KubernetesUKS, CNCF-sertifioitu versioille 1.33:sta 1.35:een. Development-hallintataso ilmainen (yksi solmu); Production 60 euroa kuukaudessa (kolme API-palvelinta, kolmen jäsenen etcd)EKSAKS
VerkkoYksityiset verkot vyöhykkeiden välillä, NAT- ja VPN-yhdyskäytävät, palomuuri, kuormantasaaja HTTP(S):lle ja TCP:lleVPC, NAT gateway, VPN, ELBVNet, NAT gateway, VPN Gateway, Load Balancer
CDNUpCloud CDN, ”bunny.netin tuottama”: dokumentoitu, mutta hintasivulla ”Saatavilla pian”CloudFrontFront Door
Käyttöoikeuksien hallintaAlitilit, joita rajataan palvelimen, tallennuksen, verkon tai tunnisteen mukaan; Workspaces rooleilla ja kertakirjautumisella, avoimessa betassa ja SLA:n ulkopuolellaIAMEntra ID, RBAC
ValvontaTietokantojen ja kuormantasaajien mittarit, auditointilokit; ei yleistä loki- tai mittaripalveluaCloudWatchAzure Monitor
VarmuuskopiointiSimple Backups (päivittäisestä vuosittaiseen ulottuvat paketit) sekä pyynnöstä otettavat varmuuskopiotAWS BackupAzure Backup

Kokonaan puuttuvat: funktiot, palvelimettomat kontit, jonot, avaintenhallintapalvelu tai salaisuuksien hallinta, auktoritatiivinen DNS, MongoDB, Kafka, hallinnoidut tekoälymallien API:t ja konttirekisteri (hintakatalogissa on ”beta”-rekisterieriä, mutta tuotetta ei ole). DDoS-suojausta ei kuvata dokumentaatiossa eikä hintasivulla, ja SLA sulkee pois ”kolmansien osapuolten vihamieliset teot, kuten palvelunestohyökkäykset”.

Object Storagesta puuttuvat bucket-replikointi, verkkosivustojen isännöinti, bucket-lokitus ja SSE-KMS, ja Object Lock on ”Saatavilla pian”. Käyttöoikeuksien hallinta on ohut: alitilit rajaavat, mihin resursseihin käyttäjä voi koskea, ilman toimintotason käytäntökieltä, ja roolipohjaista Workspaces-mallia ”ei vielä suositella tuotantoympäristöihin”.

Työkalut ovat ajantasaisia: partner-tason Terraform-provider (v5.47.0, 12. lokakuuta 2026), CLI, Go- ja Python-SDK:t, Pulumi, Packer, Ansible ja Crossplane. API-tokenit tulivat vasta 18. syyskuuta 2025; sitä ennen skriptit käyttivät tilin käyttäjätunnusta ja salasanaa. Kubernetesissa solmupäivitykset ovat sinun vastuullasi: ”UKS ei muuta, päivitä tai konfiguroi datatasoa luomisen jälkeen”.

Mitä se maksaa

UpCloudin listahinnat euroina ilman arvonlisäveroa hintalaskurin katalogista ja 7. lokakuuta 2026 olleelta hintasivulta, tarkistettu 15. ja 16. lokakuuta 2026, Frankfurtissa (de-fra1) 730 tunnilla kuukaudessa. Cloud Server -palvelimet laskutetaan tunneittain enintään 28 päivältä kuukaudessa, joten kokonainen kuukausi maksaa listatun kuukausihinnan; kaikki muu laskutetaan tunneittain ilman kattoa.

Työkuorma A, aloituskokoonpano: yksi VM, jossa on 2 vCPU:ta ja 4 GB, 40 GB:n levy, yksi IPv4-osoite, 1 TB lähtevää liikennettä ja 100 GB objektitallennusta.

EräValintaEuroa kuukaudessa
VMSTARTER-2xCPU-4GB, 2 jaettua vCPU:ta, 4 GB, 30 GB Standard-tallennustilaa, IPv4 sisältyy12,00
Levy 40 GB:n täyttämiseksitoinen 10 GB:n Standard-laite0,86
Julkinen IPv4sisältyy0,00
1 TB lähtevää liikennettäpaketin 1,5 TB:n Fair Transfer -osuuden sisällä0,00
100 GB objektitallennustamyydään 250 GB:n yksiköinä5,07
Yhteensä17,93

AWS veloittaa samasta Frankfurtissa 112,37 euroa ja Azure 116,15 euroa; AWS:llä pelkkä 1 TB lähtevää liikennettä on 81,00 USD 125,95 USD:n laskusta.

Työkuorma B, pieni tuotantojärjestelmä: kolme VM:ää, joissa kussakin 4 vCPU:ta, 16 GB ja IPv4-osoite, 300 GB SSD-lohkotallennusta, kuormantasaaja, PostgreSQL, jossa 2 vCPU:ta, 8 GB ja 100 GB, pääinstanssi sekä varainstanssi, 1 TB objektitallennusta sekä 1 miljoona PUT- ja 10 miljoonaa GET-pyyntöä, Kubernetesin hallintataso ja 2 TB lähtevää liikennettä.

EräValintaEuroa kuukaudessa
3 VM:ääPREMIUM-4xCPU-16GB, jaettu vCPU, kussakin 150 GB MaxIOPS-tallennustilaa ja yksi IPv4276,00
3 julkista IPv4-osoitettasisältyy0,00
300 GB lohkotallennustasisältyy: kolme pakettia sisältää 450 GB0,00
KuormantasaajaProduction Small, kaksi solmua30,42
PostgreSQL-HA2 vCPU:ta, 8 GB, kaksi solmua, kummassakin 100 GiB, 15 päivän point-in-time-palautus132,80
1 TB objektitallennustaneljä 250 GB:n yksikköä; ei pyyntömaksuja20,28
Kubernetesin hallintatasoProduction, kolme API-palvelinta60,83
2 TB lähtevää liikennettätilin 21 TB:n osuuden sisällä0,00
Yhteensä520,33

AWS veloittaa työkuormasta B 1 082,61 euroa m7i.xlarge-instanssilla ja Azure 1 091,88 euroa D4s_v5:llä, joten UpCloud maksaa 48 % kummastakin. Kaksi erää tekee suurimman osan erosta: AWS laskuttaa 2 TB lähtevää liikennettä 171,00 USD:lla ja korkean käytettävyyden tietokantansa tallennuksineen 320,13 USD:lla, kun UpCloud ei veloita lähtevästä liikenteestä mitään ja tietokannasta 132,80 euroa. Ilmainen Development-hallintataso laskee kokonaishinnan 459,50 euroon, yhdellä API-palvelimella, ”ilman redundanssia” ja ilman tietoa siitä, kattaako SLA sen.

Kokonaishinta noudattaa laskuria, joka laskuttaa toisen tietokantasolmun 90 %:lla laskennan ja tallennuksen hinnasta; hintasivu listaa laskennan hintaan 60 euroa eikä 59. Työsolmut eivät sisälly hintaan, kuten ei missään tämän sarjan artikkelissa.

Lähtevä liikenne ja IPv4. Julkinen lähtevä liikenne on maksanut 0,00 euroa gigatavulta 7. toukokuuta 2024 lähtien Fair Transfer Limit -rajan sisällä, jonka määrää ”tililläsi olevien pilviresurssien määrä”: jokainen palvelinpaketti lisää kiinteän määrän (1,5 TB STARTER-2xCPU-4GB:lle, 7 TB PREMIUM-4xCPU-16GB:lle), jaettuna kaikkien vyöhykkeiden kesken, kun taas objektitallennus, tietokannat, kuormantasaajat ja useimmat GPU-paketit eivät lisää mitään. Rajan jälkeen UpCloud ”voi rajoittaa pilvipalvelujen kaistanleveyden 100 Mbit/s:iin”, ”ilman ylityskuluja”, ellet ota käyttöön maksullista siirtoa hintaan 0,01 USD gigatavulta (10 euroa 1 000 GB:lta euroluettelossa). AWS veloittaa 80,30 euroa teratavulta ilmaisen 100 GB:n jälkeen, Azure 77,62 euroa. Ensimmäinen IPv4-osoite kuuluu jokaiseen Starter- ja Premium-pakettiin; toinen maksaa 3,47 euroa kuukaudessa.

Laskutus. UpCloud on ennakkomaksullinen, ja saldo on ehdoton katto. Kun se loppuu, kaikki palvelimet sammutetaan; kuukauden kuluttua ne poistetaan ja niiden IP-osoitteet vapautetaan; kahden kuukauden kuluttua ”Tallennustilat poistetaan. Data menetetään pysyvästi.” Krediitti ei ole palautettavissa, paitsi ensimmäiselle maksulle annettava 30 päivän rahat takaisin -takuu, enintään 500 euroon asti. Starter- ja Premium-palvelimet laskutetaan riippumatta siitä, ovatko ne käynnissä. Maksu tapahtuu kortilla (PayPal, Apple Pay ja Google Pay vain manuaalisiin lisäyksiin); pankkisiirtoa tai SEPA-suoraveloitusta ei ole listattu. Ehdot 3. heinäkuuta 2026 kuvaavat jälkikäteen maksettavan mallin, jossa laskutetaan ”kuukausittain jälkikäteen” asiakkaille, jotka rekisteröityvät sen käynnistyttyä, mutta dokumentaatio kuvaa yhä vain ennakkomaksullista krediittiä.

GPU:t, GPU-tuntia kohden Helsingissä, ainoalla vyöhykkeellä, jolla niitä on: L4 0,58 euroa, L40S 1,11 euroa, RTX Pro 6000 1,65 euroa, H100 1,79 euroa ja B200 4,50 euroa, ei H200:aa. Se on tämän sarjan alin käyttöperusteinen H100-hinta; AWS ei myy H100:aa Frankfurtissa ja veloittaa Tukholmassa 6,57 euroa. Spot-palvelimet (H100 1,78 euroa) voidaan ottaa takaisin 30 sekunnin ilmoituksella, eikä niillä ole SLA:ta. UpCloud on ilmoittanut ”Uudet H100 GPU -palvelimien hinnat alkaen 20. lokakuuta” ja saman B200:lle kertomatta, mikä muuttuu; 16. lokakuuta olleessa katalogissa oli yhä yllä olevat hinnat, eikä saman päivän hintasivulla ollut yhä uusia lukuja. Kukin tili saa ajaa ”rajoitetun määrän GPU:ita tilin historian perusteella”, ja lisää saa tukipyynnöllä.

Hinnanmuutokset. Starter- ja Premium-perheet korvasivat 15. huhtikuuta 2026 Developer- ja General Purpose -perheet, joita ei voi enää ottaa käyttöön. Vertailukelpoisesti uudet paketit maksavat vähemmän mutta sisältävät vähemmän levyä: Developer-palvelin, jossa 2 vCPU:ta, 4 GB ja 60 GB, maksoi 18 euroa kuukaudessa, vastaava Starter 30 GB:llä maksaa 12 euroa. Säilyttävätkö olemassa olevat palvelimet vanhat hintansa, ei kerrota. Hintasivujen välillä, jotka on päivätty 19. toukokuuta ja 7. lokakuuta 2026, kuukausittainen GPU-arvio siirtyi 28 päivän katosta 30 päivän kuukauteen samoilla tuntihinnoilla, joten yhden H100:n kuukausi nousi 1 203 eurosta 1 289 euroon, noin 7 % enemmän (päätelmämme kahdesta sivukopiosta; emme löytäneet ilmoitusta). Emme löytäneet korotusta minkään edelleen tilattavissa olevan tuotteen listahintaan.

Luotettavuus

Mitä vyöhyke on. UpCloudilla vyöhyke on yksi konesali, eikä mikään ryhmittele vyöhykkeitä alueeksi; AWS:llä ja Azurella kummallakin on Frankfurtissa kolme vyöhykettä erillisissä, kilometrien päässä toisistaan olevissa konesaleissa. Helsinki on poikkeus: siellä on kaksi vyöhykettä eri operaattoreiden (Equinix ja Telia) ylläpitämissä rakennuksissa; onko niillä itsenäiset sähkö- ja verkkoreitit, ei kerrota. Kaikkialla muualla rakennuksen menettämisestä selviäminen tarkoittaa toista kaupunkia. Vyöhykkeen sisällä redundanssi on isäntäkonetasolla: palvelimet siirtyvät automaattisesti terveelle isäntäkoneelle, kun yksi vikaantuu, ja lohkotallennus on tallennusverkossa, joka on peilattu ”kahdelle erilliselle tallennustaustajärjestelmälle”.

Tietokannan varainstanssi. Hallinnoidun PostgreSQL HA:n solmut ”luodaan fyysisesti erillisille taustaisäntäkoneille” samalla vyöhykkeellä; mikään dokumentti ei tarjoa varainstanssia toisessa rakennuksessa. Dokumentaatio kuvaa ”reaaliaikaisen replikoinnin” kertomatta, onko se synkronista, eikä anna failover-aikaa. Jos kaikki solmut vikaantuvat kerralla, pääinstanssi palautetaan varmuuskopiosta, ja datan menetys on ”tyypillisesti ... rajoittunut joko viiden minuutin jaksoon tai yhteen WAL-tiedostoon”. AWS ja Azure sijoittavat synkronisen varainstanssin toiselle vyöhykkeelle ja ilmoittavat failover-ajaksi 60:stä 120 sekuntiin.

SLA. Se on osa 3. heinäkuuta 2026 voimaan tulleita palveluehtoja, eikä oikeudellinen teksti sisällä prosenttilukua: 99,999 %:n ja 99,99 %:n luvut ovat vain hintasivulla.

  • Se kattaa ”kaikki suunnittelemattomat keskeytykset ... jotka kestävät yli viisi (5) minuuttia”, laskettuna kutakin vaikutuksen alaista palvelinta tai palvelua kohden.
  • Hyvitys on ”50 (viisikymmentä) kertaa UpCloudin keskeytyneestä palveluerästä perimät palvelumaksut” sen ajalta, jonka se oli poissa käytöstä, rajattuna kyseisen erän edeltävien 30 päivän maksuihin keskeytystä kohden ja 2,5-kertaiseen keskimääräiseen kuukausimaksuun 12 kuukautta kohden. Se on tilihyvitys, ei käteistä.
  • Vaatimus esitetään sähköpostitse 15 päivän kuluessa vian korjaamisesta.
  • Ei katettuina: ”Palvelun API:t” ja ”hallintapaneeli”, joten käyttökatko, joka estää ottamasta käyttöön tai skaalaamasta, ei tuota mitään. Palvelunestohyökkäykset, riittämätön tilihyvitys, ilmoitettu huolto ja spot-palvelimet on suljettu pois.
  • SLA on ainoa oikeussuojakeino, ja ”UpCloudin ratkaisu asiassa on sitova ... ellei ja kunnes toimivaltainen tuomioistuin toisin päätä”. Sen ulkopuolella vastuu on rajattu kuuden kuukauden maksuihin.

Luvuin: 92 euron Premium-palvelin, joka on poissa käytöstä 2 tuntia, tuottaa 13,69 euroa hyvitystä, ja 24 tunnin katko yltää 92 euron kattoon. Lyhyessä katkossa se päihittää AWS:n yksittäisen instanssin SLA:n, joka jättää laskuttamatta jokaisen tunnin, jonka aikana käyttökatkoa on yli kuusi minuuttia, ja lisää 10 %:n hyvityksen vasta alle 99,5 %:n tasolla. Mutta AWS sitoutuu EC2:lle 99,99 %:iin kahdella tai useammalla vyöhykkeellä ja Azure 99,99 %:iin vyöhykkeiden yli 60 päivän vaatimusajalla; UpCloudilla ei ole toista vyöhykettä, jolle jakaa.

Tilasivu ja häiriöt. status.upcloud.com listaa häiriöt vyöhykkeittäin ja palveluittain, historialla elokuuhun 2015 asti. Yhteenkään sen 50 viimeisimmästä häiriöstä ei ole liitetty jälkianalyysia, mukaan lukien 11. elokuuta 2026 sattunut, jonka päivityksessä sanottiin ”Laadimme yksityiskohtaista jälkianalyysia”.

PäivämääräLaajuusKestoSyy
22. jouluk. 2025Verkko UK-LON1:ssä, NL-AMS1:ssä ja SE-STO1:ssä, avattu 3 minuutin sisällä toisistaankussakin noin 3 tuntia 10 minuuttiaei kerrottu (Lontoo, Amsterdam, Tukholma)
20. ja 21. tammik. 2026TLS-sertifikaatit epäonnistuivat uusilla kuormantasaajilla, Kubernetes-klustereilla ja Object Storagella, kaikilla vyöhykkeillänoin 17 tuntiasertifikaattien myöntäminen (häiriö)
7. heinäk. 2026Frankfurtin Object Storage (EUROPE-2)1 tuntiei kerrottu (häiriö)
11. elok. 2026Uusien Cloud Server -käyttöönottojen epäonnistuminen kaikilla 15 vyöhykkeellä; asiakkaita pyydettiin olemaan käynnistämättä, uudelleenkäynnistämättä tai sammuttamatta palvelimianoin 2 tuntiaei kerrottu; luvattua jälkianalyysia ei löytynyt (häiriö)
25. ja 26. elok. 2026DE-FRA1:n tallennustaustajärjestelmä, ”vaikutus joihinkin resursseihin, mukaan lukien pilvipalvelimet”noin 7 tuntiaei kerrottu (häiriö)
6. ja 13. lokak. 2026 välilläSG-SIN1:n Object Storage: viiveen piikit ja HTTP 503 -virheetkorjattu noin 11 tunnin kuluttua, ratkaistu viikon kuluttuaperimmäinen syy ”tunnistettu”, ei julkaistu (häiriö)

Yhden vyöhykkeen viat pysyivät kyseisellä vyöhykkeellä. Vyöhykkeiden rajat ylittäneet johtuivat jaetuista kerroksista (sertifikaatit, käyttöönotot) ja yhdestä verkkotapahtumasta kolmessa kaupungissa kerralla. API- ja hallintapaneelihäiriöt, kuten 3., 21. ja 22. marraskuuta 2025 sattuneet, eivät tuota hyvitystä.

Tuki

PakettiHintaPalvelupyyntöHäiriöLisät
Essentials (oletus)sisältyyalle 4 tunnissaalle 2 tunnissasähköposti ja live-chat, 24/7
Advancedpyynnöstäalle 1 tunnissaalle 30 minuutissaprioriteettijono
Enterprisepyynnöstäalle 10 minuutissaalle 5 minuutissanimetyt tukihenkilöt, customer success manager

Tuki on vain englanniksi, chatissa ja sähköpostitse talon sisäisiltä insinööreiltä, ilman puhelinlinjaa, ja apu omaan ohjelmistoosi voidaan evätä. Tavoitteet ovat tukisivulla, eivät ehdoissa. Siitä huolimatta ilmaisella tasolla on häiriötavoite, mitä AWS Basicilla (ei teknisiä tukipyyntöjä) ja Azure Basicilla (ei teknisiä vasteaikatavoitteita) ei ole. Tunnin tavoite tuotantokatkolle maksaa AWS Business Support+:lla 29 USD tai 9 % kulutuksesta sen mukaan, kumpi on suurempi, tai Azure Standardilla 100 USD kuukaudessa.

Tilin saaminen

Ehdot myyvät vain yrityksille: palvelu ei ole ”sopiva tai tarkoitettu ... kuluttajien tai yksityishenkilöiden henkilökohtaiseen käyttöön”. Rekisteröityminen vaatii nimen, sähköpostiosoitteen, puhelinnumeron, kortin ja laskutusosoitteen. UpCloud seuloo rekisteröitymiset pakotelistoja vasten eikä palvele ketään Venäjällä, Valko-Venäjällä, Krimillä, Iranissa, Pohjois-Koreassa, Kuubassa tai Syyriassa. Missään lukemassamme asiakirjassa ei mainita henkilöllisyysasiakirjaa tai selfie-tarkistusta.

Uusi tili on kokeilu (7 päivää dokumentaation mukaan; hintasivu sanoo ”ilmainen 30 päivän kokeilu”), jossa on 2 ydintä ja 4 GB palvelimia, yksi yhden solmun tietokanta, yksi Development-kuormantasaaja ja yksi Development-Kubernetes-klusteri, eikä GPU:ita. Vähintään 10:n talletus tilin valuutassa päättää kokeilun. Portti 25 pysyy estettynä, kunnes tuki avaa sen.

Työkuorma B ensimmäisenä päivänä: ei kokeilussa, jossa on kuudesosa tarvittavista ytimistä eikä HA-tietokantaa. Talletuksen jälkeen emme voi sanoa: UpCloud ei julkaise oletusrajoja maksulliselle tilille, ja tuki korottaa niitä pyynnöstä. AWS:llä tavallisten instanssien 5 vCPU:n oletus jää työkuorman B tarvitseman 12:n alle; Azuren 20 ydintä aluetta kohden riittävät paperilla.

Kaksi lauseketta merkitsee myöhemmin. UpCloud voi keskeyttää tilin, kun sillä on ”perusteltua syytä uskoa” ehtojen rikkomiseen, ”ilman vastuuta” siitä. Ja maksamattomuuden jälkeen se voi irtisanoa ja poistaa ”kohtuullisen ajan ... (vähintään neljäntoista (14) päivän)” kuluttua, mikä on paljon lyhyempi kuin kaksi kuukautta, jotka dokumentaatio kuvaa tyhjälle saldolle.

Vaatimustenmukaisuus ja tietosuoja

KehysTila
ISO/IEC 27001:2022Sertifikaatti nähty: numero 13851-01, Inspecta Sertifiointi Oy (Kiwa), myönnetty 20. lokakuuta 2023, voimassa 20. lokakuuta 2026 asti. Uusittua sertifikaattia ei ollut sivustolla 16. lokakuuta
CISPE Data Protection Code of ConductRekisterimerkinnät nähty: ”Valvottu noudattaminen” kymmenelle palvelulle, voimassa kesä- ja heinäkuuhun 2027 asti
BSI C5, ISO 27017, ISO 27018, SOC 2, PCI DSS, SecNumCloud, HDS, TISAX, ENSEi väitetty UpCloudille itselleen

ISO-sertifikaatti kattaa UpCloudin pilvipalvelun, toimistoina Helsinki ja Singapore; tarkista uusiminen 20. lokakuuta jälkeen ennen kuin turvaudut siihen. Muut UpCloudin konesalisivun sertifikaatit kuuluvat kolokaatio-operaattoreille.

Tietojenkäsittelysopimus (Data Processing Agreement) on osa ehtoja. Valitset konesalin, ja ”UpCloud ei siirrä Asiaankuuluvia henkilötietoja valitusta konesalista, ellei sitä nimenomaisesti ohjeisteta”. Ainoat alikäsittelijät ovat UpCloudin neljä kokonaan omistamaa tytäryhtiötä Singaporessa, Iso-Britanniassa, Yhdysvalloissa ja Australiassa, kukin oman maansa konesaleille; yhdeksän EU:n ja ETA:n vyöhykettä ”UpCloud Oy operoi suoraan, eikä alikäsittelijöitä käytetä”. Muutoksista ilmoitetaan 30 päivää etukäteen, ja niihin liittyy vastustamis- ja irtisanomisoikeus.

HTTP-otsakkeiden tarkistus 15. lokakuuta osoitti, että verkkosivusto ja hallintapaneeli tarjoillaan Cloudflaren kautta, ja CDN on ”bunny.netin tuottama”; kumpaakaan ei nimetä alikäsittelijäksi.

Kuka sitä hallitsee

Teet sopimuksen UpCloud Oy:n (y-tunnus 2431560-5) kanssa Suomen lain alaisena, välimiesmenettelyllä Helsingissä englanniksi. Perustaja Joel Pihlajamaa, alusta asti CTO, palasi toimitusjohtajaksi 2. heinäkuuta 2026 seuraten Arno Schäferiä, joka oli toimitusjohtajana vasta 31. maaliskuuta 2025 alkaen; webhosting.today ei raportoi syytä lyhyelle toimikaudelle.

Omistusosuudet eivät ole julkisia: suomalaisen Oy:n omistajia ei ole kaupparekisterissä, eikä mikään lukemamme lähde kerro, onko perustajalla tai sijoittajilla enemmistö. Tammikuussa 2020 UpCloud keräsi 18 miljoonaa euroa ”oman pääoman ja velan rahoitusta” Connected Capital & Partnersilta, Tesiltä ja Inventurelta. Emme löytäneet myöhempää kierrosta, yrityskauppaa tai irtautumista emmekä ei-eurooppalaista emoyhtiötä tai osakkeenomistajaa.

Suomalaisten tilinpäätösilmoitusten mukaan, kuten luottotietopalvelu Asiakastieto raportoi, UpCloud Oy:n liikevaihto nousi 16,1 miljoonasta eurosta vuonna 2021 27,3 miljoonaan euroon vuonna 2025, liiketulos oli tappiollinen jokaisena näistä vuosista (1,3 miljoonaa euroa vuonna 2025) ja omavaraisuusaste oli 14 % vuonna 2025.

Alusta on UpCloudin oma (KVM ja tallennusverkko, ei OpenStack); rakennukset eivät ole. Jokainen vyöhyke on kolokaatiotilassa: Equinix Helsinki 1:ssä, Varsovassa, Tukholmassa, Singaporessa ja Sydneyssä; Digital Realty Frankfurtissa, Kööpenhaminassa, Madridissa ja Amsterdamissa; Telia Helsinki 2:ssa, Verne Lontoossa, Green Mountain Stavangerissa ja CoreSite kolmella Yhdysvaltain vyöhykkeellä.

Pois siirtyminen

Lähtevä liikenne poistuttaessa on ilmaista Fair Transfer -kiintiön sisällä (21 TB kuukaudessa työkuormalle B), ja Object Storage ei veloita pyyntömaksuja. Ehdot sallivat lähtemisen 5 päivän ilmoitusajalla ja sisältävät EU:n data-asetuksen mukaisen vaihtolausekkeen: 30 päivän siirtymäkausi, jota voi pidentää kerran enintään 6 kuukauteen, sekä enintään 30 päivää datan noutamiseen, ja maksut erääntyvät resurssien ollessa käynnissä. Lopuksi UpCloud poistaa ”kaiken Asiakasdatan” eikä ”vastaa vietävän datan eheydestä”.

Suurin osa rakentamastasi on standardia: KVM-levykuvat, upstream-Kubernetes avoimen lähdekoodin CSI-ajurilla, S3 API yllä mainituin puutteineen sekä avoimen lähdekoodin PostgreSQL, MySQL, Valkey ja OpenSearch. Lukkiutuminen on yksityisen verkon asetuksissa, Kubernetesin oletuksissa (UpCloud neuvoo ”painokkaasti” olemaan korvaamatta Cilium-verkkopluginiaan) ja UpCloud-kohtaisissa Terraform-resursseissa; omaa palvelimetonta tai tietokanta-API:a ei ole, koska sellaista ei tarjota.

Mitä käyttäjät kertovat

Luimme jokaisen UpCloudia mainitsevan Hacker Newsin kommentin lokakuusta 2023 lokakuuhun 2026 (106 osumaa) ja yhden asiakkaan kirjoituksen; Redditistä ei voinut hakea. UpCloudista keskustellaan paljon vähemmän kuin Hetznerista tai OVHcloudista.

Tukea kehutaan eniten. Käyttäjät kertovat ”huippuasiakaspalvelusta” (48542691, kesäkuu 2026), että ”heidän tukitiiminsä vastaa erittäin nopeasti” (39128618, tammikuu 2024) ja että ”siellä olevat ihmiset ovat super mukavia” (45137168, syyskuu 2025), viiden kertomuksen joukossa tältä ajalta (46437952, 47675387). Samoista hauista ei löytynyt valitusta tuesta.

Kalliimpi kuin Hetzner raakalaskennassa. Käyttäjät kertovat, että ”Ne eivät ole halpoja DigitalOceaniin/Linodeen verrattuna” (43319119, maaliskuu 2025) ja vertaavat 48 ydintä hintaan 1 364 euroa kuukaudessa UpCloudilla 288,49 euroon Hetznerillä (43458843, maaliskuu 2025); molemmat edeltävät Hetznerin vuoden 2026 hinnankorotuksia. Pienessä päässä yksi kirjoittaa ”Upcloudilla on halvin, jonka löysin, täyden VPS:n saa alle 4 dollarilla” (50017783, lokakuu 2026).

Ilmainen lähtevä liikenne on kiintiö. Käyttäjät huomauttavat, että ”24 TB:n ilmaisen kaistanleveyden kuukaudessa jälkeen raja on 100 mbps” (46654024, tammikuu 2026) ja että rajat ”ovat verrattavissa muihin isännöijiin kuten DigitalOcean” (43458846, maaliskuu 2025; vastauksena käytännön ”ei ylityskuluja” -lause, 43459396).

Object Storage hidastui yhdelle asiakkaalle. Healthchecks.io siirsi objektitallennuksensa OVHcloudista UpCloudiin vuonna 2024 ja kirjoitti 17. huhtikuuta 2026, että ”ajan myötä myös UpCloudin objektitallennuksen suorituskyky heikkeni. Oli jaksoja, jolloin kaikki operaatiot muuttuivat hitaiksi ja osuivat aikakatkaisurajoihimme” (kirjoitus, keskustelu); se ajaa nyt omaa tallennustaan. Se on yhden asiakkaan kokemus, ei mittaus, ja toinen käyttäjä kirjoitti saman kuukauden aikana ”Erittäin tyytyväinen heihin” (47712388). Tilasivu listaa viisi Object Storage -häiriötä vuonna 2026.

Nopea suoritin ja levy. Käyttäjät kertovat suorittimen ja levyn I/O:n olevan nopeampia kuin vertailemillaan palveluntarjoajilla (43319119, maaliskuu 2025) ja taltioista, jotka ”yltävät helposti 10 000 IOPS:iin” (47824138, huhtikuu 2026). Emme mitanneet mitään.

Ohut käyttöoikeuksien hallinta. Käyttäjät kertovat: ”Vastaavaa IAM:ia tai BigQueryä ei löydä indie-pilvistä” (46336813, joulukuu 2025) ja työkaluista, jotka kirjautuivat tilin tunnistetiedoilla (44339109, kesäkuu 2025).

Tasaiset yksittäiset palvelimet. Pitkäaikaiset asiakkaat kertovat, että ”käytettävissä olevat ominaisuudet toimivat erittäin luotettavasti (jo puoli vuosikymmentä). Muutama särmä on” (43459317, maaliskuu 2025) ja yksittäisistä palvelimista, jotka ovat ”luotettavampia kuin usean alueen redundanssiratkaisut muilla palveluntarjoajilla kuten Fly” (47818591, huhtikuu 2026).

Kenelle se sopii ja kenen kannattaa katsoa muualle

UpCloud sopii pienille ja keskisuurille tiimeille, jotka haluavat Kubernetesin, PostgreSQL:n ja S3-tallennuksen suomalaisella sopimuksella; palveluille, jotka lähettävät paljon liikennettä ulos kiintiön sisällä; tiimeille, jotka arvostavat tukea, jonka tavoittaa mihin aikaan tahansa; ja tuotteille, jotka tarvitsevat Yhdysvaltoja tai Aasiaa samalta eurooppalaiselta palveluntarjoajalta. Sen H100- ja L40S-hinnat ovat edullisia työkuormille, jotka voivat sijaita Helsingissä.

Katso muualle, jos tarvitset vyöhykkeitä erillisissä rakennuksissa yhden alueen sisällä tai tietokannan varainstanssin toisessa rakennuksessa; jos rakennat funktioiden, jonojen tai tapahtumapohjaisten palvelujen varaan; jos tarvitset hienojakoista IAM:ia, avaintenhallintapalvelua tai ISO 27001:tä pidemmälle menevää sertifiointia (C5, SOC 2, PCI DSS); jos tarvitset dedikoituja vCPU:ita ilman Private Cloud -sopimusta, GPU:ita Helsingin ulkopuolella tai alinta hintaa ytimeltä; tai jos tarvitset jälkikäteen maksettavia laskuja ennakkomaksullisen saldon sijaan.

Lähteet

Tarkistettu 15. ja 16. lokakuuta 2026. ”Arkistoitu”-merkityt sivut luettiin Internet Archivesta, koska upcloud.com torjuu automaattiset lukijat.

Hinnoittelu

Ehdot ja SLA

Dokumentaatio

Tila ja häiriöt

Vaatimustenmukaisuus

Yhtiö ja omistus

Käyttäjien raportit

Data ja pilvi

Uudet oppaat ja säädösmuutokset sähköpostiisi

Kun säännös muuttuu, määräaika siirtyy tai julkaisemme uuden oppaan, lähetämme sen sähköpostilla.

Lähetämme ensin vahvistuslinkin. Voit perua tilauksen milloin tahansa. Tietosuojakäytäntö