Kirjoittanut Kristijan Sekereš
Exoscale vuonna 2026: rehellinen arvio tiimeille, jotka siirtyvät pois AWS:stä tai Azuresta

Exoscale on Akenes SA:n julkinen pilvi; Akenes on Lausannessa vuonna 2011 perustettu yhtiö. Itävaltalainen telekonserni A1 osti enemmistön vuonna 2017 ja omistaa nyt kaiken; A1:n määräysvaltaa käyttävä osakkeenomistaja on meksikolainen América Móvil. Se myy hallinnoitua Kubernetesia SLA:lla katetulla hallintatasolla, PostgreSQL:ää ja seitsemää muuta hallinnoitua moottoria yhdellä hinnastolla kahdeksalle vyöhykkeelle, sveitsiläisellä sopimuksella, joka pitää datan valitsemassasi maassa. Tuotantotyökuormamme maksaa siellä 908,88 euroa kuukaudessa, 84 % AWS:n hinnasta, emmekä löytäneet listahinnan korotusta lokakuun 2024 jälkeen. Heikot kohdat ovat vyöhykkeet ja valikoima. Jokainen vyöhyke on yksi konesali yhdessä kaupungissa, joten tietokannan varainstanssi jakaa konesalin pääinstanssin kanssa, ja hallintataso on jaettu: 1. syyskuuta 2026 API ja portaali vikaantuivat kaikilla kahdeksalla vyöhykkeellä lähes seitsemäksi tunniksi. Sovellustason kuormantasaajaa, reititettyä VPC:tä, palvelimetonta tuotetta tai muuta jonoa kuin Kafkaa ei ole.
Tämä artikkeli kuuluu sarjaan, joka vertaa 24:ää eurooppalaista pilvipalveluntarjoajaa AWS:ään ja Azureen; yleiskatsaus asettaa ne rinnakkain. Kaikki alla oleva tarkistettiin 15. ja 16. lokakuuta 2026 Exoscalen dokumentaatiosta, ehdoista, hintatiedoista ja tilasivulta, Sveitsin kaupparekisteristä, A1:n vuosikertomuksesta ja käyttäjien raporteista, kukin lähteestään. Emme avanneet tiliä emmekä ajaneet työkuormia.
Lyhyesti
| Exoscale | |
|---|---|
| Pääkonttori ja määräysvalta | Lausanne. Akenes SA on A1 Groupin (Telekom Austria AG, listattu Wienissä) 100 %:n omistuksessa; A1 Groupista América Móvil (Meksiko) omistaa 60,94 % Itävallan valtion holdingyhtiön ÖBAGin (28,42 %) kanssa tehdyn osakassopimuksen nojalla. Luvut 31. joulukuuta 2025 |
| Alueet ja vyöhykkeet | Kahdeksan vyöhykettä, kukin yksi konesali yhdessä kaupungissa: Frankfurt, München, Wien (kaksi konesalia), Geneve, Zürich, Sofia ja Zagreb. Madrid ilmoitettu, ei päivämäärää. Ei mitään Euroopan ulkopuolella |
| Työkuorma A (aloitus) | 40,02 euroa kuukaudessa, sama jokaisella vyöhykkeellä |
| Työkuorma B (tuotanto) | 908,88 euroa SLA:lla katetulla Kubernetesin hallintatasolla, 868,73 euroa ilmaisella. Jokainen osa on myynnissä; tietokannan varainstanssi sijaitsee samassa konesalissa, eikä dedikoitua vCPU-vaihtoehtoa ole |
| Lähtevä liikenne | Noin 1 TiB kuukaudessa instanssia kohden (1,42 GiB tunnissa), yhteisesti koko organisaation kesken, sen jälkeen 0,02 euroa GiB:ltä. Saapuva ja vyöhykkeiden välinen liikenne ilmaista |
| Laskennan SLA | 99,95 % instanssia kohden. Hyvitykset ovat 50 % tai 100 % kyseisten resurssien kuukausimaksusta, vaadittava sähköpostitse 30 arkipäivän kuluessa |
| Sisältyvä tuki | Built-In: tiketit, parhaan yrityksen mukaan, maanantaista perjantaihin klo 8.00 ja 18.00 välillä CET, ei vastetavoitetta |
| Kuka voi rekisteröityä | Kuka tahansa, jolla on varmennettu sähköpostiosoite ja 3D Secure -kortti tai ennakkoon ostettua krediittiä; henkilöllisyystarkistusta ei kuvata. GPU:t, HA-tietokantapaketit ja suurimmat instanssit edellyttävät tukipyyntöä |
Mitä sillä voi rakentaa
Tila on yleinen saatavuus, ellei toisin mainita: listattu hintasivulla hinnan kanssa ja dokumentoitu ilman beta-merkintää 15. lokakuuta 2026.
| Mitä tarvitset | Exoscale | AWS | Azure |
|---|---|---|---|
| Virtuaalikoneet | Compute Instances KVM:llä, neljä perhettä; Instance Pools automaattiseen skaalaukseen | EC2, Auto Scaling | Virtual Machines, Scale Sets |
| Dedikoitu vCPU | ei mitään; Dedicated Hypervisors vuokraa kokonaisen isäntäkoneen, hintaa ei julkaista | EC2 Dedicated Hosts | Dedicated Host |
| GPU:t | RTX PRO 6000 Blackwell, A40, A30, RTX A5000, RTX 3080 Ti, V100; B300 pyynnöstä | EC2 G ja P | NC- ja ND-sarja |
| Tallennus | Block Storage (NVMe); Simple Object Storage (S3-yhteensopiva); arkistotallennus pyynnöstä | EBS, S3, S3 Glacier | Managed Disks, Blob Storage |
| Tietokannat | PostgreSQL, MySQL, Valkey, Kafka, OpenSearch, ClickHouse, Grafana, Thanos, kaikki Aivenin teknologialla | RDS, ElastiCache, MSK, OpenSearch Service, Redshift | Azure Database, Azure Cache for Redis, Event Hubs, Data Explorer |
| Kubernetes | SKS, CNCF-sertifioitu: ilmainen Starter-hallintataso ilman SLA:ta, tai Pro, korkean käytettävyyden, 99,95 %:n SLA; yksi vyöhyke klusteria kohden | EKS | AKS |
| Verkko | Private Networks (kerros 2, yksi vyöhyke), Private Connect | VPC, NAT Gateway, Direct Connect | VNet, NAT Gateway, ExpressRoute |
| Kuormantasaajat | Network Load Balancer, kerros 4, vain Instance Pools | NLB, ALB | Load Balancer, Application Gateway |
| CDN ja DNS | CDN Ducksifyn kautta Akamailla, vain Object Storage -alkuperä; DNS | CloudFront, Route 53 | Front Door, Azure DNS |
| Tietoturva | KMS (yksi avain ilmainen), IAM CEL-kielellä kirjoitetuin säännöin, OpenID Connect -kertakirjautuminen, 30 päivän auditointiloki | KMS, IAM, CloudTrail | Key Vault, Entra ID, Activity Log |
| Tekoäly | Dedicated Inference: OpenAI-yhteensopivat päätepisteet dedikoiduilla GPU:illa, oma Hugging Face -mallisi | Bedrock, SageMaker endpoints | Azure OpenAI, ML endpoints |
Kokonaan puuttuvat: bare metal, reititetty VPC aliverkoilla ja NAT-yhdyskäytävällä, sovellustason kuormantasaaja, tiedostotallennus, MongoDB, konttirekisteri, funktiot, palvelimettomat kontit, muut jonot kuin Kafka, WAF, salaisuuksien hallinta, lokipalvelu ja hallinnoitu varmuuskopiointipalvelu. Emme löytäneet DDoS-suojaustuotetta emmekä dokumentoitua verkkotason torjuntaa, ja tietokanta-SLA sulkee pois palvelunestohyökkäykset.
Olemassa olevissa osissa on aukkoja. Object Storagessa on versiointi, Object Lock ja vyöhykkeiden välinen replikointi, mutta ei objektien tunnisteita, elinkaarenhallintaa, käyttölokitusta, tapahtumailmoituksia eikä verkkosivustojen isännöintiä, ja bucket-käytännöt kirjoitetaan CEL:llä AWS:n käytäntökielen sijaan. Private Networks ovat ”klassinen kerroksen 2 segmentti”, jossa ”Tietoturvaryhmien säännöt eivät koske yksityisten verkkojen sisäistä liikennettä” ja ”Salausta ei tehdä”.
Alusta on Exoscalen oma, ei OpenStack, julkaistulla OpenAPI 3.0 -määrittelyllä, avoimen lähdekoodin exo-CLI:llä, Go-, Python- ja Java-SDK:illa sekä Exoscalen ylläpitämällä Terraform-providerilla (0.75.0, julkaistu 12. lokakuuta 2026, yhä ennen 1.0:aa). Jokainen dokumentaatiosivu tarjoillaan myös Markdownina, ja jokaisella tuotteella on omat rajoitus- ja SLA-sivunsa viimeisimmän päivityksen päivämäärällä.
Mitä se maksaa
Exoscalen listahinnat euroina ilman arvonlisäveroa julkisesta hinta-API:sta, jonka sen hintasivu lataa, tarkistettu 15. ja 16. lokakuuta 2026, 730 tunnilla kuukaudessa. Hinta on sama jokaisella vyöhykkeellä; hinnoittelimme Frankfurtin (DE-FRA-1).
Työkuorma A, aloituskokoonpano: yksi VM, jossa on 2 vCPU:ta ja 4 GB, 40 GB:n levy, yksi IPv4-osoite, 1 TB lähtevää liikennettä ja 100 GB objektitallennusta.
| Erä | Valinta | Euroa kuukaudessa |
|---|---|---|
| VM | Standard Medium, 2 vCPU:ta, 4 GB | 34,06 |
| Levy | 40 GiB paikallista SSD:tä, laskutetaan instanssin lisäksi | 4,09 |
| Julkinen IPv4 | sisältyy | 0,00 |
| 1 TB lähtevää liikennettä | tuntikiintiön sisällä, jos jakautuu tasaisesti | 0,00 |
| 100 GB objektitallennusta | ensimmäinen hintataso | 1,87 |
| Yhteensä | 40,02 |
AWS veloittaa samasta Frankfurtissa 112,37 euroa ja Azure 116,15 euroa; AWS:llä pelkkä 1 TB lähtevää liikennettä on 81,00 USD 125,95 USD:n laskusta. Kiintiö lasketaan tunneittain, joten nolla edellyttää liikenteen jakautumista kuukauden ajalle; pahimmillaan erä on 18,63 euroa.
Työkuorma B, pieni tuotantojärjestelmä: kolme VM:ää, joissa kussakin 4 vCPU:ta, 16 GB ja IPv4-osoite, 300 GB SSD-lohkotallennusta, kuormantasaaja, PostgreSQL, jossa 2 vCPU:ta, 8 GB ja 100 GB, pääinstanssi sekä varainstanssi, 1 TB objektitallennusta sekä 1 miljoona PUT- ja 10 miljoonaa GET-pyyntöä, Kubernetesin hallintataso ja 2 TB lähtevää liikennettä.
| Erä | Valinta | Euroa kuukaudessa |
|---|---|---|
| 3 VM:ää | Standard Extra-Large, 4 vCPU:ta, 16 GB | 408,81 |
| Juurilevyt | 3 x 10 GiB, minimi, laskutetaan lisäksi | 3,07 |
| 300 GB lohkotallennusta | 280 GiB Block Storage -taltioita | 28,62 |
| 3 julkista IPv4-osoitetta | sisältyy | 0,00 |
| Kuormantasaaja | Network Load Balancer, IPv4-osoite sisältyy | 25,35 |
| PostgreSQL-HA | Business-8: 2 solmua, kummassakin 4 vCPU:ta ja 8 GB, 175 GB kummassakin, tallennustila sisältyy | 384,20 |
| 1 TB objektitallennusta | ensimmäinen hintataso; ei pyyntömaksuja | 18,70 |
| 2 TB lähtevää liikennettä | kolmen instanssin yhteisen kiintiön sisällä, jos jakautuu tasaisesti | 0,00 |
| Kubernetesin hallintataso | SKS Pro, korkean käytettävyyden, 99,95 %:n SLA | 40,15 |
| Yhteensä | 908,88 |
Ilmaisella SKS Starter -hallintatasolla (ei SLA:ta) kokonaishinta on 868,73 euroa. AWS veloittaa työkuormasta B 1 082,61 euroa m7i.xlarge-instanssilla ja Azure 1 091,88 euroa D4s_v5:llä, joten Exoscale on SKS Prolla 84 % AWS:n ja 83 % Azuren hinnasta ja Starterilla 80 % kummastakin. Säästö tulee siitä, mitä Exoscale sisällyttää hintaan: AWS:llä lähtevä liikenne, IPv4 ja kuormantasaajan omat maksut tekevät yhteensä 228,61 USD, ja EKS maksaa 65,13 euroa. Tietokanta menee toiseen suuntaan: HA-pakettia, jossa on 2 vCPU:ta ja 8 GB, ei ole, joten lähin suurempi maksaa 384,20 euroa, 42 % laskusta, kun AWS:llä se on 320,13 USD tallennuksineen. Tämän sarjan eurooppalaisista palveluntarjoajista, jotka myyvät työkuorman B jokaisen osan, IONOS, UpCloud ja Scaleway maksavat vähemmän, 436,79:stä 582,07 euroon.
Kokonaishintaan sisältyy kolme oletusta. 2 TB lähtevää liikennettä on otettu yhteisen kiintiön sisällä olevaksi; täysimääräisesti laskutettuna se lisäisi 37,25 euroa. Kuormantasaaja kohdistuu vain Instance Poolsiin, joten kolme VM:ää ajetaan yhtenä poolina, ilman lisämaksua. Eikä hinnoiteltavaa dedikoidun vCPU:n versiota ole: dedikointi myydään vain kokonaisina isäntäkoneina julkaisemattomalla hinnalla. Työsolmut eivät sisälly hintaan, kuten ei missään tämän sarjan artikkelissa.
Lähtevä liikenne ja IPv4. Jokaisen instanssin mukana tulee julkinen IPv4- ja IPv6-osoite ilman maksua; ylimääräinen Elastic IP maksaa 10,14 euroa kuukaudessa, kun AWS ja Azure veloittavat 0,005 USD tunnilta jokaisesta IPv4-osoitteesta. Käyttämätön kiintiö ”raportoidaan saman organisaation muille käynnissä oleville instansseille”. Sen jälkeen lähtevä liikenne maksaa noin 21,47 euroa teratavulta, kun AWS:llä se on 80,30 euroa ja Azurella 77,62 euroa ilmaisen 100 GB:n jälkeen.
Laskutus. Hinta-API palauttaa saman luvun euroina, CHF:nä ja USD:nä, ja valuuttasi seuraa ”alkuperäistä oikeudellista asuinpaikkaasi”, joten EKP:n 15. lokakuuta kursseilla USD-lasku on noin 11 % halvempi ja CHF-lasku noin 7 % kalliimpi kuin sama luku euroina. Kuukausikattoa tai jatkuvan käytön alennusta ei ole, ja pysäytetty instanssi maksaa yhä levystään. Ennakkomaksullisella tilillä nollakrediitillä ”koneesi pysäytetään ja tilisi keskeytetään”, kun taas taltiot kerryttävät yhä maksuja; emme löytäneet budjettihälytystä jälkikäteen laskutettaville tileille. Määräalennukset vaativat 12 kuukauden sitoumuksen julkaisemattomilla hinnoilla, eikä spot- tai varattuja instansseja eikä ilmaistasoa ole.
GPU:t, GPU-tuntia kohden yhden GPU:n koossa: RTX PRO 6000 Blackwell 96 GB 2,15 euroa (Frankfurt, Zagreb, Zürich), A40 1,05 euroa (Frankfurt), A30 1,23 euroa (Geneve), RTX A5000 1,34 euroa, RTX 3080 Ti 0,92 euroa ja V100 1,38 euroa (Wien). B300 hinnoitellaan pyynnöstä; H100:aa, H200:aa, B200:aa, L40S:ää ja L4:ää ei tarjota. Frankfurtissa AWS veloittaa RTX PRO 6000:sta 5,10 euroa ja L40S:stä 2,08 euroa, noin kaksi kertaa Exoscalen A40:n hinnan. Jokaisen uuden organisaation GPU-kiintiö on 0, ja sitä korotetaan tukitiketillä ”manuaalisen seulonnan” jälkeen, ”etusija vakiintuneille yrityksille”, ja kiintiöt ”eivät varaa GPU-kapasiteettia”.
Hinnanmuutokset. Emme löytäneet korotusta olemassa olevaan listahintaan lokakuun 2024 ja lokakuun 2026 väliseltä ajalta. Tukipakettien hinnat laskivat 1. heinäkuuta 2025 (Starter 100:sta 50 euroon kuukaudessa, Enterprisen vähimmäismaksu 2 500:sta 1 500 euroon). Kaksi kirjoitusta ilmoittaa A40:stä 30 %:n alennuksen 1. helmikuuta ja 1. kesäkuuta 2026 alkaen; jälkimmäinen laskee Small-koon hinnan 1,4933:sta 1,0453 euroon tunnilta, eikä ole selvää, oliko kyseessä kaksi alennusta vai yksi viivästynyt. Ehdot sallivat korotukset ”neljänkymmenenviiden (45) päivän kirjallisella ennakkoilmoituksella”.
Luotettavuus
Mitä vyöhyke on. Exoscalella vyöhyke on yksi konesali yhdessä kaupungissa (”kukin konesali voi koostua useista huoneista tai rakennuksista”), ja instanssit, bucketit, yksityiset verkot, kuormantasaajat ja Elastic IP:t sijaitsevat kukin yhdellä vyöhykkeellä. Vyöhykkeen sisällä anti-affinity-ryhmä sijoittaa enintään 8 instanssia ”eri fyysisille hypervisoreille”; rakennuksen menettämisestä selviäminen tarkoittaa toista kaupunkia tai Wienin toista konesalia.
Tietokannan varainstanssi. Business-paketti on pääinstanssi ja yksi varainstanssi, Premium pääinstanssi ja kaksi, ja ”kaikki data pysyy valitsemassasi vyöhykkeen maassa”. Koska vyöhyke on yksi konesali, varainstanssi sijaitsee samassa konesalissa kuin pääinstanssi; toisella isäntäkoneella vai räkissä, ei kerrota. Premium käyttää ”synkronista replikointia”; Businessin replikointitilaa ei kerrota, eikä failover-aikaa julkaista. AWS ja Azure sijoittavat varainstanssin toiselle vyöhykkeelle ja ilmoittavat failover-ajaksi 60:stä 120 sekuntiin.
SLA:t:
| Palvelu | Kuukausitavoite | Hyvitys |
|---|---|---|
| Laskentainstanssit, instanssia kohden | 99,95 %; GPU-huolto, joka vaatii offline-migraation, ei lasketa | 50 % alle 99,95 %:n, 100 % alle 98,3 %:n |
| Kubernetesin hallintataso | 99,95 % SKS Prolla; ei mitään Starterilla | 50 % tai 100 % |
| Tietokannat | 99,99 % Businessilla ja Premiumilla, 99,95 % yksittäisellä solmulla, ei mitään Hobbyistilla | 50 % tai 100 % |
| Object Storage, Block Storage, kuormantasaaja | 99,95 % | 50 % tai 100 % Object Storagelle; muita ei luettu |
| API ja portaali | 99,95 % tavoitteena, ei SLA:na | ei mitään |
- Käyttökatko lasketaan vain ”vähintään viiden peräkkäisen minuutin” jaksoista.
- Vaatimus esitetään sähköpostitse ”kolmenkymmenen (30) arkipäivän kuluessa”, mukana käyttökatkon ajankohdat, joten oma valvontasi ratkaisee asian. Hyvitykset ”voi käyttää vain tuleviin laskutusmaksuihin”.
- Kokonaisvastuu on rajattu määrään, jonka asiakas on maksanut kyseisestä palvelusta edeltävien kahdentoista kuukauden aikana; datan menetys ja saamatta jäänyt voitto on suljettu pois.
Ensimmäinen hyvitysporras on 50 %, kun AWS ja Azure aloittavat 10 %:sta, ja HA-tietokannan 99,99 % päihittää RDS Multi-AZ:n 99,95 %:n, vaikka varainstanssi on samassa konesalissa. Mutta AWS ja Azure lupaavat myös 99,99 % usealle vyöhykkeelle jaetuille VM:ille, mitä Exoscale ei voi tarjota yhden kaupungin sisällä. AWS antaa aikaa vaatimukselle toisen laskutusjakson loppuun asti, Azure 60 päivää.
Tilasivu ja häiriöt. Häiriöhistoria osoitteessa exoscalestatus.com, luettuna heinäkuuhun 2024 asti, sisältää 350 merkintää, joista noin 146 on otsikon perusteella suunnittelemattomia häiriöitä (oma laskentamme). Joihinkin liittyy kirjallinen jälkianalyysi, joka nimeää syyn.
| Päivämäärä | Laajuus | Kesto | Syy |
|---|---|---|---|
| 1. syysk. 2026 | Portaali ja jokaisen palvelun API:t, kaikki kahdeksan vyöhykettä | klo 03.20 ja 10.15 välillä UTC, pahimmillaan klo 03.30 ja 08.30 välillä | ulkoisen nimipalvelimen vanha osoite, uudelleenmääritetty, vastasi sisäisiin DNS-kyselyihin väärillä IP-osoitteilla; ”Jo provisioidut resurssit toimivat edelleen” (247488) |
| 16. ja 22. maalisk. 2026 välillä | Zürich: tulipalo UPS-huoneessa, sähkö tasolla N tason N+1 sijaan | 6 päivää 6 t | palvelut ”eivät kärsineet” (227381) |
| 5. marrask. 2025 | Zürich: ”merkittävä määrä laskentainstansseja” alhaalla | 4 t 48 min | sähkösyöttö vikaantui huollon aikana, huonosti tasapainotettu räkki laukaisi sulakkeen, ja ydinreunareititin oli ”virheellisesti kaapeloitu” (211222) |
| 27. ja 30. kesäk. 2025 | Puolet Zürichin, sitten Geneven SKS-klustereista vain luku -tilassa; palautettu tilannevedoksesta (snapshot) | 59 ja 17 min | ei kerrottu (197031, 197141) |
Jokainen vyöhykkeet ylittänyt häiriö oli hallintatason vika (Compute API:n viive ja aikakatkaisut osuivat kaikkiin vyöhykkeisiin myös 20. elokuuta 2026 1 tunnin 38 minuutin ajan), ja marraskuun 2025 katko pysyi Zürichissä, minkä jälkeen Exoscale tarkasti sähkön jokaisessa räkissä jokaisella vyöhykkeellä. Usean vyöhykkeen suunnittelu suojaa täällä käynnissä olevia työkuormia, ei kykyäsi muuttaa niitä.
Tuki
| Paketti | Hinta kuukaudessa ilman arvonlisäveroa | Ensivaste, P1 / P2 | Aukioloajat (Keski-Euroopan aikaa) |
|---|---|---|---|
| Built-In | sisältyy | parhaan yrityksen mukaan | maanantaista perjantaihin, klo 8.00 ja 18.00 välillä |
| Starter | 50 euroa | 2 tuntia / 6 tuntia | maanantaista perjantaihin, klo 8.00 ja 18.00 välillä |
| Pro | 500 euroa | 1 tunti eskaloinnissa / 4 tuntia; tiketti tai puhelin | maanantaista perjantaihin, klo 7.00 ja 20.00 välillä |
| Enterprise | 5 % käytöstä, vähintään 1 500 euroa | 30 minuuttia / 2 tuntia, molemmat eskaloinnissa | 24/7 |
Tavoitteet koskevat ”vain ensivastetta”, mutta yli 61 sekuntia myöhässä oleva vaste on rikkomus, jonka arvo on 25 % kyseisen kuukauden tukimaksusta, enintään maksun suuruiseksi rajattuna. Ilmaisella paketilla ei ole tavoitetta eikä viikonloppukattavuutta, ja silti uusi tili pyytää sen kautta HA-tietokantapakettiaan, GPU-kiintiötään ja suurempia instanssikokoja. AWS Basic ei avaa teknisiä tukipyyntöjä ja Azure Basicilla ei ole vastetavoitteita, joten Built-In tavoittaa ainakin insinöörit. Tunnin tavoite maksaa Exoscalella 500 euroa, vain arkipäivisin; Azure Standard antaa tunnin 100 USD:lla, ja AWS Business Support+ maksaa 29 USD tai 9 % kulutuksesta sen mukaan, kumpi on suurempi.
Tilin saaminen
Varmennat sähköpostiosoitteen, luot organisaation, sitten ”Rekisteröi luottokorttisi tai lisää krediittiä etukäteen”; korttien on tuettava 3D Securea. Dokumentit eivät kuvaa henkilöllisyystodistusta tai selfie-tarkistusta; pankkisiirtolaskutus edellyttää ”osoitettua luottolimiittiä” ja manuaalista tarkistusta.
Uusi organisaatio saa 20 instanssia, 5 Elastic IP:tä, 3 Kubernetes-klusteria, 10 tietokantapalvelua ja 20 bucketia; suurimmat instanssikoot ja Business- ja Premium-tietokantapaketit otetaan käyttöön tuen kautta. Työkuorma B ensimmäisenä päivänä: kaikki mahtuu paitsi Business-8-PostgreSQL, joka odottaa tukea, ilmaisella paketilla parhaan yrityksen mukaan arkitunteina. AWS:llä tavallisten instanssien 5 vCPU:n oletus jää työkuorman B tarvitseman 12:n alle; Azuren 20 ydintä aluetta kohden riittävät paperilla.
Kaksi lauseketta merkitsee myöhemmin. Jälkikäteen laskutettavat summat, jotka ovat maksamatta 30 päivää eräpäivän jälkeen, antavat Exoscalelle oikeuden ”lopettaa Palvelujen tarjoamisen”. Ja se voi ”välittömästi irtisanoa ja/tai keskeyttää” kirjallisella ilmoituksella, jos asiakas rikkoi lakia tai käyttölauseketta tai jos Exoscale ”saa mitään määräystä, ilmoitusta tai ohjetta miltään Viranomaiselta (tai miltään riippumattomalta Internet-sisällön valvontaelimeltä)”.
Vaatimustenmukaisuus ja tietosuoja
Jokainen sertifikaatti ja tarkastusraportti on asiakasportaalin Compliance Centerissä, ja ne luovutetaan ”kun salassapitosopimus (NDA) on hyväksytty sähköisesti”. Emme löytäneet yhtään julkisesti, joten emme nähneet yhtään.
| Kehys | Tila |
|---|---|
| ISO/IEC 27001, 27017, 27018 | Väitetty, 27001 ”vuodesta 2018”; tarkastajaa ei nimetä. Pääsy rajattu |
| BSI C5:2020 Type 2 | Väitetty; ensimmäinen varmennus ilmoitettu 29. lokakuuta 2024, kattaa ”kaikki Exoscalen vyöhykkeet ja tuotteet”. Pääsy rajattu |
| SOC 2 Type 2 | Väitetty; ilmoitettu 16. elokuuta 2024. Pääsy rajattu |
| HDS (Ranskan terveystiedot) | Väitetty toiminnoille 1:stä 4:ään ja toiminnolle 6. Pääsy rajattu |
| TISAX Level 2 | Arvioitu; tulokset ENX-portaalin kautta |
| CSA STAR | Taso 1, itsearviointi; emme löytäneet rekisterimerkintää |
| SecNumCloud, ENS, PCI DSS | Ei väitetty; vyöhykesivujen PCI DSS- ja SOC-merkinnät kuuluvat konesalioperaattoreille |
Tietojenkäsittelysopimus (Data Processing Addendum), ”sovelletaan 5. toukokuuta 2025 alkaen”, tehdään Akenes SA:n kanssa tietosuoja-asetuksen ja Sveitsin tietosuojalain (FADP) nojalla. Se listaa yhden alikäsittelijän, helsinkiläisen Aiven Oy:n, hallinnoitujen tietokantojen orkestrointiin, ja muutoksista ilmoitetaan 30 päivää etukäteen. Kaksi kolmatta osapuolta, jotka Exoscalen omat sivut nimeävät, ei ole kyseisellä listalla: ”Kumppanimme DNSimple” DNS:lle ja ”Ducksifyn kustannustehokas Akamai-pohjainen CDN”. Käsittelevätkö ne henkilötietoja, emme pystyneet selvittämään.
Datan sijainnin osalta ehdot ovat täsmällisiä: Exoscale ”tallentaa Asiakasdatan yksinomaan Asiakkaan valitsemassa maassa ... mukaan lukien varmuuskopiot, tilannevedokset ja katastrofipalautukseen tarkoitetut kopiot”, ellei asiakas toisin ohjeista tai laki tai tuomioistuimen määräys edellytä muuta. API-avaimet ja tietoturvaryhmät ovat globaaleja. Uudet taltiot salataan oletuksena, ja KMS on tarjonnut asiakashallinnoituja avaimia 2. heinäkuuta 2026 lähtien. Ehdot sallivat paljastamisen, kun sitä ”vaaditaan lain tai minkä tahansa Viranomaisen nojalla”, ilmoituksella ”lain sallimassa määrin”.
Kuka sitä hallitsee
Operoiva yhtiö on Lausannen Akenes SA, rekisteröity Vaudin kantonissa; ”Exoscale on Akenes SA:n rekisteröity tavaramerkki”. Konsernin 30. elokuuta 2017 julkaisema tiedote ilmoitti, että A1 Digital International oli ostanut enemmistön ja lunastanut ulos Swisscom Venturesin ja Anaroll Holdingin, ja Telekom Austria AG:n vuosikertomus listaa ”Akenes S.A., Lausanne” 100 % omistetuksi 31. joulukuuta 2025.
Telekom Austria AG (A1 Group) on listattu Wienissä. Tilanteessa 31. joulukuuta 2025 América Móvil B.V. (Alankomaat), ”América Móvil, S.A.B. de C.V.:n kokonaan omistama tytäryhtiö”, omisti 60,94 %, Itävallan tasavalta ÖBAG:n kautta 28,42 % ja vapaasti vaihdettavat osakkeet 10,64 %. Vuosikertomus nimeää ylimmäksi emoyhtiöksi América Móvilin, ”joka sijaitsee Meksikossa” ja on listattu NYSE:ssä. Nämä kaksi äänestävät ”yhteisesti sovitulla tavalla” 6. helmikuuta 2023 kymmeneksi vuodeksi jatketun sopimuksen mukaan: América Móvil nimeää 8 hallintoneuvoston 10 osakkeenomistajaedustajasta sekä toimitusjohtajan, ja ÖBAG voi, kun se omistaa 25 % plus yhden osakkeen, estää muun muassa ”yhtiön kotipaikan ja olennaisten liiketoimintatoimintojen siirron”. Raportoimme ketjun; emme tee johtopäätöstä siitä, mitkä lait ulottuvat operoivaan yhtiöön.
Teet sopimuksen Akenes SA:n kanssa Sveitsin lain alaisena ja Lausannen tuomioistuinten toimivallassa. Neljä vyöhykettä toimii A1:n konesaleissa (molemmat Wienin toimipaikat, Sofia, Zagreb) ja neljä Equinixin konesaleissa (Frankfurt, München, Geneve, Zürich). Kolme palvelua nojaa muihin: tietokantojen hallintataso on Aivenin teknologiaa, CDN on Ducksifyn Akamailla, ja DNS toimii DNSimplen kanssa. Exoscalen liikevaihtoa ja henkilöstömäärää ei julkaista.
Pois siirtyminen
Exoscale sanoo, että vaihtoon liittyvä lähtevä liikenne ”vapautetaan tai hyvitetään pyynnöstä”, ja 2. heinäkuuta 2026 voimaan tulleet ehdot noudattavat EU:n data-asetuksen vaihtoprosessia: kirjallinen ilmoitus, vastaanotto vahvistetaan 3 arkipäivän kuluessa, siirtymä, jota voi pidentää seitsemään kuukauteen, ja sitten 30 päivän jakso datan noutamiseen. Exoscalen omat asiakirjat ovat eri mieltä yhdestä kohdasta: ehdot palauttavat datan ”palautuspalvelumaksua vastaan”, ja hintasivu listaa sen hintaan 0,12 euroa ”enintään gigatavulta”, kun taas laskutusdokumentaatio sanoo, ettei Exoscale veloita ”datan siirrettävyyden tai palautettavuuden tuesta”. Hanki vastaus kirjallisena.
Instanssien tilannevedokset ladataan QCOW2-muodossa, bucketit puhuvat S3:a, SKS on upstream-Kubernetes, ja tietokannat viedään vakiotyökaluilla. Block Storagen tilannevedoksia ”ei voi viedä eikä ladata”, joten taltioiden data kopioidaan ulos instanssin sisältä. CEL-bucket- ja IAM-käytännöt, Kubernetesin kuormantasaaja- ja taltiointegraatiot sekä Terraform-koodi ovat Exoscalen omia, ja ne on rakennettava uudelleen muualla. Käytöstä poistot tulivat viikkojen varoitusajalla: Managed Redisin korvasi Valkey 30. huhtikuuta 2025, noin 8 viikkoa ilmoituksen jälkeen.
Mitä käyttäjät kertovat
Riippumaton aineisto on ohutta: 25 Hacker Newsin kommenttia lokakuusta 2024 lähtien mainitsee Exoscalen, lähes kaikki eurooppalaisten vaihtoehtojen listoissa, ja kaksi Reddit-käyttäjää, jotka pyysivät kokemuksia, saivat vähän (r/BuyFromEU, syyskuu 2026; r/informatik, syyskuu 2025). Kaksi alla olevista viidestä teemasta perustuu yhteen raporttiin ja yhteen Exoscalen asiakirjaan, ja nimeämme äänet, joilla on kaupallinen side.
Tuki vastaa nopeasti, pienilläkin tileillä. Käytännönläheinen SKS-arvio kertoo vastauksesta ”Kuudessa minuutissa. Kokeilutilillä.” (eucloudcost.com, maaliskuu 2026, myöhemmin korjattu Exoscalen työntekijän palautteella), ja Hacker Newsin käyttäjä kiittää ”hyvää asiakaspalvelua, joka ei piiloudu 'yhteisöfoorumien' taakse” (42135407, marraskuu 2024). Samaa kertoo Exoscale-sertifioitu konsulttiyhtiö (agsolutions, syyskuu 2024). Ilmaisella paketilla ei silti ole vastetavoitetta.
Tiimit pitävät osan AWS-palveluista tai rakentavat omansa. Sama konsulttiyhtiö piti käytössä AWS SES:n ja SNS:n ja kaipasi bucketeille elinkaarisääntöjä ja hallinnoitua varmuuskopiointia (agsolutions); Reddit-käyttäjä toteaa ”Jedoch kein Serverless” (mutta ei palvelimetonta) (r/informatik, syyskuu 2025). Valikoima vahvistaa molemmat.
Verkko on litteä. Yksi arvioija kertoo yksityisistä verkoista, jotka ovat ”puhdasta kerrosta 2 ... Ei reititystä, ei NATia, ei internet-yhdyskäytävää”, joissa ”Tietoturvaryhmät eivät koske yksityisen verkon liikennettä”, ja Kubernetes API -päätepisteestä, joka ”on aina julkinen” (eucloudcost.com, maaliskuu 2026). Yksi raportti, mutta Exoscalen Private Network -sivu vahvistaa kaksi ensimmäistä.
Object Storage on vankka mutta ei halvin. Ainoa omakohtainen kertomus tulee entiseltä Exoscalen työntekijältä, joka sanoo niin itse: hän käytti sitä ”asiakkaana pitkään ilman ongelmia”, kutsuu sitä ”vankaksi” ja nimeää tavallisimmaksi valitukseksi ”hieman korkeamman hinnan” (pb7eb4y, syyskuu 2026). Se on yksi ääni, eikä riippumaton. Tilasivu listaa useita Object Storagen virheprosenttihäiriöitä, joten ”vankka” on heidän näkemyksensä.
Ennakkomaksu toimii kovana kulukattona. Yksi käyttäjä arvostaa ”kovia kulurajoja tilin ennakkosaldoilla” (42135407, marraskuu 2024), ja laskutusdokumentaatio vahvistaa, että koneet pysähtyvät nollakrediitillä.
Emme löytäneet toistuvaa valitusta rekisteröitymisestä, tilien sulkemisesta tai yllättävistä laskuista; näin vähillä raporteilla se on näytön puuttumista, ei näyttöä puuttumisesta.
Kenelle se sopii ja kenen kannattaa katsoa muualle
Exoscale sopii eurooppalaisille tiimeille, jotka haluavat hallinnoitua Kubernetesia ja PostgreSQL:ää sveitsiläisellä sopimuksella, datan pysyessä sopimuksen mukaan Sveitsissä, Saksassa, Itävallassa, Bulgariassa tai Kroatiassa; säännellyille työkuormille, jotka tarvitsevat C5-, HDS- tai SOC 2 -näyttöä ja voivat allekirjoittaa NDA:n sen lukemiseksi; ja tiimeille, jotka arvostavat litteää hinnastoa, sisältyvää IPv4:ää ja palveluntarjoajaa, joka julkaisee rajansa ja jälkianalyysinsä.
Katso muualle, jos tarvitset korkeaa käytettävyyttä vyöhykkeiden välillä yhden kaupungin sisällä, palvelimetonta, muita jonoja kuin Kafkaa, sovellustason kuormantasaajaa tai reititettyä VPC:tä NAT:lla; jos haluat halvimman laskennan tai dedikoidut vCPU:t tunneittain; jos tarvitset käyttöperusteisesti GPU:ita H100, H200 tai B200; tai jos määräysvallan on pysyttävä kokonaan eurooppalaisilla osakkeenomistajilla.
Lähteet
Tarkistettu 15. ja 16. lokakuuta 2026.
Hinnoittelu
- Hintasivu ja sen hinta-API,
portal.exoscale.com/api/pricing/<product> - Määräalennus ja laskutusdokumentaatio
- Muutosloki: tukipaketit, 30. kesäkuuta 2025, A5000 ja 3080 Ti GA, RTX PRO 6000 ja A40-alennus, A40-alennus, kesäkuu 2026, arkistotallennus
- Luvut AWS:lle ja Azurelle: AWS Price List bulk API ja Azure Retail Prices API, muunnettu EKP:n 15. lokakuuta 2026 kurssilla
Ehdot ja SLA
- Terms and Conditions, voimassa 2. heinäkuuta 2026 alkaen
- Data Processing Addendum, voimassa 5. toukokuuta 2025 alkaen
- SLA-yleiskatsaus sekä SLA:t palveluille Instances, SKS, DBaaS, Object Storage ja Support
- Tukipyyntöjen prioriteetti
- Datan siirrettävyys
Dokumentaatio
- Data Center Zones ja konesalit sekä Espanjan sivu
- Laskenta: Instancesin yleiskatsaus, Instancesin rajat, Dedicated Hypervisors
- Kubernetes: SKS:n yleiskatsaus, SKS:n rajat, CNCF-yhteensopivuus, v1.36
- Tietokannat: DBaaS-yleiskatsaus, DBaaS:n rajat
- Tallennus: Block Storage, Object Storagen rajat, bucket-käytäntö
- Verkko ja tietoturva: Private Network, Network Load Balancer, CDN, KMS, IAM
- Tilit: Quick Start
- Työkalut: OpenAPI-määrittely, llms.txt, Terraform-rekisteri, API v1:n käytöstä poisto
- Muutosloki: syöte, ClickHouse GA, Valkey, SPF-tietuetyyppi
Tila ja häiriöt
Vaatimustenmukaisuus
- Vaatimustenmukaisuus ja vaatimustenmukaisuusdokumentaatio
- ISO 27001, BSI C5, SOC 2, TISAX, CSA STAR
- Muutosloki: BSI C5, 29. lokakuuta 2024, SOC 2 Type 2, HDS
Yhtiö ja omistus
- Tietoa meistä
- Zefix, Akenes SA
- Telekom Austria AG, Annual Financial Report 2025
- TelecomTV, A1 Digital ostaa Exoscalen, 30. elokuuta 2017
Käyttäjien raportit
- eucloudcost.com, ”Exoscale SKS Review”, 13. maaliskuuta 2026
- agsolutions, ”From AWS to Exoscale”, syyskuu 2024, päivitetty tammikuussa 2026 (Exoscale-sertifioitu konsulttiyhtiö)
- Reddit: r/BuyFromEU-ketju, syyskuu 2026, kommentti pb7eb4y; r/informatik-kommentit neeqka4 ja nf1kmba
- Hacker News: 42135407 (marraskuu 2024)
Data ja pilvi
Uudet oppaat ja säädösmuutokset sähköpostiisi
Kun säännös muuttuu, määräaika siirtyy tai julkaisemme uuden oppaan, lähetämme sen sähköpostilla.