Kirjoittanut Kristijan Sekereš
Gcore vuonna 2026: rehellinen arvio tiimeille, jotka siirtyvät pois AWS:stä tai Azuresta

Gcore on luxemburgilainen yhtiö, joka aloitti sisällönjakeluverkolla ja myy nyt virtuaalikoneita, bare metal -palvelimia, hallinnoitua Kubernetesia ja GPU:ita reunaverkkonsa takana. VM:istä ja GPU-klustereista lähtevä liikenne on ilmaista ja rajatonta, korkean käytettävyyden Kubernetes-hallintataso ei maksa mitään, ja tuotantotyökuormamme maksaa Luxembourg-2:ssa 384,60 euroa kuukaudessa, noin kolmanneksen AWS:n hinnasta. Kokonaishintaan sisältyy hallinnoitu PostgreSQL, joka on ilmainen beta, ja puutteet ovat todellisia: ei saatavuusvyöhykkeitä, ei jonoja, avaintenhallintaa eikä hienojakoista IAM:ia, laskennan SLA-hyvitykset pysähtyvät 20 %:iin ja käyttökatko lasketaan omasta sähköpostitse lähettämästäsi raportista, ja sertifikaatteja emme nähneet. Gcore ei julkaise osakkeenomistajiaan; Northern Datalla, josta yhdysvaltalaisessa pörssissä listattu Rumble omistaa nyt noin 85,2 %, on kaksi paikkaa sen hallituksessa, ja se varmisti vuonna 2025 option enemmistöön, jonka tilaa ei kerrota.
Tämä artikkeli kuuluu sarjaan, joka vertaa 24:ää eurooppalaista pilvipalveluntarjoajaa AWS:ään ja Azureen; yleiskatsaus asettaa ne rinnakkain. Kaikki alla oleva tarkistettiin 15. ja 16. lokakuuta 2026 Gcoren dokumentaatiosta, oikeudellisista ehdoista, hintatiedoista ja tilasivulta, Northern Datan ja Rumblen viranomaisilmoituksista, lehtiraporteista ja käyttäjien raporteista, kukin lähteestään. Emme avanneet tiliä emmekä ajaneet työkuormia. AWS ja Azure on hinnoiteltu Frankfurtissa, mutta Gcoren Frankfurt-2-alue ei myy hallinnoitua Kubernetesia eikä objektitallennusta, joten hinnoittelimme Luxembourg-2:n, ainoan EU-alueen, joka myy VM:iä, Kubernetesia, S3 Standard -objektitallennusta ja GPU:ita yhdessä.
Lyhyesti
| Gcore | |
|---|---|
| Pääkonttori ja määräysvalta | Contern, Luxemburg: G-Core Labs S.A., G-Core Holding S.A.:n alainen. Osakkeenomistajia ei julkaista; lehdistö nimeää Wargamingin perustajan. Northern Data AG, josta yhdysvaltalaisessa pörssissä listattu Rumble on omistanut noin 85,2 % kesäkuusta 2026 lähtien, otti vuonna 2025 kaksi hallituspaikkaa ja option enemmistöön ja omistaa 2,13 %; heinäkuussa 2026 muutettujen järjestelyjen jälkeen se kertoo, ettei sillä ole enää merkittävää vaikutusvaltaa. Option tilaa ei kerrota. Ei listattu |
| Alueet ja vyöhykkeet | 12 pilvialuetta EU:ssa (kolme Luxemburgissa, Frankfurt-2, Amsterdam, kolme Pariisissa, Varsova, Helsinki, kaksi Sinesissä Portugalissa), yhteensä 33. Ei saatavuusvyöhykkeitä |
| Työkuorma A (aloitus) | 40,70 euroa kuukaudessa Luxembourg-2:ssa |
| Työkuorma B (tuotanto) | 384,60 euroa Luxembourg-2:ssa, dedikoiduilla vCPU:illa. Siihen sisältyvä hallinnoitu PostgreSQL on ilmainen beta (versiot 13:sta 15:een, 100 GB:n raja), hinnoiteltu nollaksi eikä tuotantopalvelu |
| Lähtevä liikenne | Ilmainen ja rajaton VM:istä ja GPU-klustereista. Objektitallennus 0,02 euroa GiB:ltä, bare metal 0,0013 euroa gigatavulta |
| Laskennan SLA | 99,95 % VM:ille ”Core”-alueilla, 99,9 % ”Edge”-alueilla, ei mitään jaetuille Basic-VM:ille. Hyvitykset 2,5 %:sta 20 %:iin, laskettuna sähköpostitse lähettämästäsi vikaraportista |
| Sisältyvä tuki | Basic: chatbot, sähköposti ja tiketit, vain englanniksi, ei vasteaikaa |
| Kuka voi rekisteröityä | Kuka tahansa, jolla on sähköpostiosoite, maksutapa ja 4 euroa krediittiä; rekisteröitymisdokumentaatio ei kuvaa henkilöllisyystarkistusta, mutta MSA tekee jokaisesta sopimuksesta KYC-tarkistuksen alaisen. Oletuskiintiöitä ei julkaista; bare metal vaatii aina hyväksytyn kiintiöpyynnön |
Mitä sillä voi rakentaa
Gcore ei merkitse juuri mitään betaksi, joten tila on yleinen saatavuus (myynnissä hintasivulla ilman beta-merkintää), ellei toisin mainita.
| Mitä tarvitset | Gcore | AWS | Azure |
|---|---|---|---|
| Virtuaalikoneet | Intel-, AMD EPYC- ja Ampere Arm -instanssityypit, tuotesivun mukaan ”Dedicated vCPUs”; jaetut Basic-VM:t vain Amsterdamissa EU:n sisällä | EC2 | Virtual Machines |
| Bare metal | Tuntilaskutteiset Xeon-, Ryzen- ja EPYC-palvelimet kiintiöpyynnön jälkeen | EC2 metal | BareMetal Infrastructure |
| GPU:t | 8 GPU:n solmut H100-, H200-, A100- tai L40S-GPU:illa; Virtual GPU, jossa 1:stä 8:aan H100:aan; spot; B300 ja GB300 NVL72 myynnin kautta | EC2 P ja G | ND- ja NC-sarja |
| Lohko- ja tiedostotallennus | kolme taltiotyyppiä kolminkertaisella replikoinnilla; NFS-tiedostojaot | EBS, EFS | Managed Disks, Azure Files |
| Objektitallennus | S3 Standard, EU:ssa vain Luxembourg-2:ssa; S3 Fast Sinesissä | S3 | Blob Storage |
| Relaatiotietokannat | PostgreSQL 13:sta 15:een, beta: ilmainen, 100 GB:n raja, kolmen solmun HA | RDS | Azure Database for PostgreSQL |
| Muut datapalvelut | ei mitään | ElastiCache, DocumentDB, MSK, OpenSearch Service | Azure Cache for Redis, Cosmos DB, Event Hubs |
| Kubernetes | VM-, bare metal- tai GPU-solmupoolit, CNCF-yhteensopiva versioille 1.27:stä 1.36:een, ilmainen HA-hallintataso | EKS | AKS |
| Palvelimeton | Functions, Container as a Service; FastEdge (WebAssembly CDN:n reunalla) | Lambda, App Runner, Lambda@Edge | Functions, Container Apps |
| Viestinvälitys | ei mitään | SQS, SNS | Service Bus, Event Grid |
| Reuna | CDN, Managed DNS, DDoS-suojaus (perustaso ilmainen), WAAP | CloudFront, Route 53, Shield, AWS WAF | Front Door, Azure DNS, DDoS Protection, Azure WAF |
| Tietoturva | kiinteät roolit; Secrets Manager, dokumentoitu vain kuormantasaajan sertifikaateille; ei KMS:ää | IAM, Secrets Manager, KMS | Entra ID RBAC, Key Vault |
| Tekoäly | Everywhere Inference L40S-, A100- tai H100-GPU:illa, OpenAI-yhteensopivat päätepisteet | SageMaker endpoints, Bedrock | Azure ML endpoints, AI Foundry |
| Varmuuskopiointi | tilannevedokset; ei varmuuskopiopalvelua | AWS Backup | Azure Backup |
Kokonaan puuttuvat: hallinnoitu MySQL, Redis tai Valkey, MongoDB, Kafka ja yleinen OpenSearch-palvelu; jonot; avaintenhallintapalvelu; IAM-käytännöt tai resurssitason oikeudet; varmuuskopiopalvelu; ja saatavuusvyöhykkeet. Objektitallennus dokumentoi Object Lockin ja elinkaaren mukaisen vanhenemisen, mutta ei replikointia eikä versiointia, eikä Gcore julkaise luetteloa tukemattomista S3-ominaisuuksista. Funktioiden ajoympäristöt ovat kaikki ohittaneet upstream-elinkaarensa päättymisen tai lähestyvät sitä.
Yksi REST API kattaa jokaisen tuotteen, ja Python- ja Go-SDK:t (0.59.0, 12. lokakuuta 2026) on generoitu sen OpenAPI-määrittelystä. Gcoren Terraform-providerilla on kaksi linjaa: v0 versiossa 0.37.1 (12. lokakuuta 2026) ja v2, uudelleenkirjoitus, joka on yhä julkaisuehdokasvaiheessa, vaatii manuaalisen uudelleentuonnin eikä sisällä vielä resurssia tilannevedoksille, S3-tallennukselle, funktioille tai PostgreSQL:lle. Repositoriossa oli 16. lokakuuta 2026 kuusi avointa issuea, vanhin syyskuulta 2023. Virallinen MCP-palvelin on myös olemassa.
Mitä se maksaa
Gcoren listahinnat euroina ilman arvonlisäveroa gcore.comin laskurin takana olevasta hinta-API:sta ja hintasivuilta, tarkistettu 15. ja 16. lokakuuta 2026, Luxembourg-2:ssa 730 tunnilla kuukaudessa.
Työkuorma A, aloituskokoonpano: yksi VM, jossa on 2 vCPU:ta ja 4 GB, 40 GB:n levy, yksi IPv4-osoite, 1 TB lähtevää liikennettä ja 100 GB objektitallennusta.
| Erä | Valinta | Euroa kuukaudessa |
|---|---|---|
| VM | g2-standard-2-4, Intel, 2 vCPU:ta, 4 GB | 30,44 |
| Levy | 40 GB:n Standard-taltio | 4,00 |
| Julkinen IPv4 | ulkoinen IP | 2,53 |
| 1 TB lähtevää liikennettä | ilmainen | 0,00 |
| 100 GB objektitallennusta | S3 Standard, 93,13 GiB hintaan 0,04 euroa | 3,73 |
| Yhteensä | 40,70 |
AWS veloittaa samasta Frankfurtissa 112,37 euroa ja Azure 116,15 euroa; AWS:llä pelkkä 1 TB lähtevää liikennettä on 81,00 USD 125,95 USD:n laskusta. Gcore maksaa 36 % AWS:n hinnasta, dedikoidulla vCPU:lla burstable-vCPU:ita vastaan, koska Luxembourg-2 ei myy jaetun vCPU:n pakettia. Frankfurt-2:n AMD-pohjaisella g3a-standard-2-4:llä (20,76 euroa) ja Luxembourg-2:ssa ostetulla objektitallennuksella kokonaishinta on 31,02 euroa.
Työkuorma B, pieni tuotantojärjestelmä: kolme VM:ää, joissa kussakin 4 vCPU:ta, 16 GB ja IPv4-osoite, 300 GB SSD-lohkotallennusta, kuormantasaaja, PostgreSQL, jossa 2 vCPU:ta, 8 GB ja 100 GB, pääinstanssi sekä varainstanssi, 1 TB objektitallennusta sekä 1 miljoona PUT- ja 10 miljoonaa GET-pyyntöä, Kubernetesin hallintataso ja 2 TB lähtevää liikennettä.
| Erä | Valinta | Euroa kuukaudessa |
|---|---|---|
| 3 VM:ää | g2-standard-4-16, Intel, dedikoitu vCPU, 3 x 85,19 | 255,57 |
| 3 julkista IPv4-osoitetta | 3 x 2,5331 | 7,60 |
| 300 GB lohkotallennusta | High IOPS SSD hintaan 0,22 euroa gigatavulta, käynnistyslevyt sisältyvät | 66,00 |
| Kuormantasaaja | lb1-1-2, aktiivi-varallapari | 15,18 |
| PostgreSQL-HA | kolme solmua, synkroninen replikointi; beta, ilmainen | 0,00 |
| 1 TB objektitallennusta | S3 Standard, 931,32 GiB hintaan 0,04 euroa | 37,25 |
| 1 miljoona PUT-pyyntöä | 0,03 euroa 10 000:lta | 3,00 |
| 10 miljoonaa GET-pyyntöä | ei laskuteta hintasivun mukaan | 0,00 |
| Kubernetesin hallintataso | HA, ilmainen | 0,00 |
| 2 TB lähtevää liikennettä | ilmainen | 0,00 |
| Yhteensä | 384,60 |
AWS veloittaa työkuormasta B 1 082,61 euroa m7i.xlarge-instanssilla ja Azure 1 091,88 euroa D4s_v5:llä, joten Gcore on 36 % AWS:n ja 35 % Azuren hinnasta. Se imartelee Gcorea, koska sen tietokanta on beta nollahintaan: kun AWS:n korkean käytettävyyden tietokanta poistetaan (320,13 USD tallennuksineen), AWS maksaa yhä 796,98 euroa, ja siitä Gcore on 48 %. Suurin osa jäljelle jäävästä erosta on kahdella rivillä, joita Gcore ei veloita: 2 TB lähtevää liikennettä (171,00 USD AWS:llä) ja Kubernetesin hallintataso (73,00 USD EKS:lle).
Kokonaishintaan sisältyy kolme oletusta. Hintasivu veloittaa objektitallennuksesta vain kirjoituspyynnöt, kun taas dokumentaatiossa lukee ”Pyynnöt”; jos GET-pyynnöt laskutetaan, lisää 30,00 euroa. Gcore ei kerro, laskutetaanko kuormantasaajan automaattinen julkinen osoite IP-osoitteena (2,53 euroa, jos laskutetaan). Yhdessä ne antavat ylärajaksi 417,13 euroa. Lisäksi tietokanta maksaa jotakin, kun beta päättyy, hintaan, jota kukaan ei vielä voi budjetoida. Työsolmut eivät sisälly hintaan, kuten ei missään tämän sarjan artikkelissa.
Lähtevä liikenne ja IPv4. ”Kaikkien VM:ien verkkoliikenne on ilmaista ja rajatonta”, ja GPU-klusterien lähtevä liikenne on myös ilmaista. Bare metal maksaa 0,0013 euroa gigatavulta. Objektitallennuksen lähtevä liikenne on hintasivulla 0,02 euroa GiB:ltä, noin 18,63 euroa teratavulta, kun AWS:llä se on 80,30 euroa ja Azurella 77,62 euroa ilmaisen 100 GB:n jälkeen; dokumentaatiossa lukee ”Gb:ltä”, mikä olisi kahdeksan kertaa kalliimpaa, jos se tarkoittaisi gigabittejä. Julkinen IPv4-osoite maksaa 2,53 euroa kuukaudessa, alle 3,65 USD:n, jonka AWS ja Azure veloittavat.
Laskutus. Pilviresurssit ”laskutetaan minuutilta niiden käyttöajalta” ennakkomaksullisesta saldosta, vähintään 4 euroa, joka täydennetään tallennetulla kortilla. VM:t laskutetaan, kunnes ne on ”pysäytetty kokonaan”, bare metal- ja GPU-palvelimet, kunnes ne poistetaan, vaikka ne olisi sammutettu. Pilvelle ei ole ilmaistasoa, eikä kulukattoa ole dokumentoitu ennakkomaksullisen saldon lisäksi.
GPU:t, euroa GPU-tuntia kohden 8 GPU:n bare metal -solmuilla (Gcore näyttää solmun hinnan jaettuna kahdeksalla):
| GPU | Käyttöperusteinen | Spot | Varattu 12 / 36 kuukaudeksi | Alueet |
|---|---|---|---|---|
| H100 80 GB | 2,73 | 1,64 | 1,85 / 1,75 | Luxembourg-2 ja -3, Helsinki, Sines-2 ja -3, London-2, Incheon |
| H200 141 GB | 3,18 | 2,27 | 2,09 / 2,00 | vain Chester, UK |
| A100 80 GB | 1,36 | ei mitään | 1,05 / 0,91 | Luxembourg-2 ja -3 |
| L40S 48 GB | 1,27 | ei mitään | 0,91 / 0,82 | Luxembourg-2 ja -3, Manassas, Singapore |
Nämä ovat itsepalvelua, varaston ja GPU-kiintiön puitteissa. B300 (6,00 euroa) ja GB300 NVL72 -räkki menevät myynnin kautta; B200:aa tai L4:ää ei ole. Yksittäinen H100 tulee Virtual GPU:na hintaan 2,82 euroa tunnilta. AWS ei myy H100:aa Frankfurtissa ja veloittaa Tukholmassa 6,57 euroa GPU-tunnilta; Azuren H200 maksaa 12,29 euroa Germany West Centralissa. Spot-solmut ”voidaan ottaa takaisin 24 tunnin ilmoituksella”, ja sopimus sallii Gcorelle toimittaa osan sitovasti tilatusta GPU-tilauksesta tai korvata laitteiston ”vastaavan tai paremman tason” laitteistolla.
Hinnanmuutokset. Päiväämätön banneri ilmoittaa ”Uudet alemmat hinnat” kahdeksassa sijainnissa, Frankfurt-2 mukaan lukien, jossa AMD-paketit maksavat noin puolet Luxembourg-2:n hinnasta (54,77 euroa vastaan 108,00 euroa). Emme löytäneet korotusta viimeisten 24 kuukauden ajalta. Master Services Agreement, 17. kesäkuuta 2026 päivätty, sallii Gcoren ”korottaa Maksuja ... vuosittain” enintään 5 %:lla tai Luxemburgin kuluttajahintaindeksin mukaan, sen mukaan kumpi on suurempi, ja muuttaa niitä ”milloin tahansa” osoitettavissa olevien kustannusnousujen vuoksi 30 päivän ilmoituksella.
Luotettavuus
Ei vyöhykkeitä. Gcorella ei ole saatavuusvyöhykkeitä. Alueen sisällä saat sijoitteluryhmät, jotka laittavat VM:t erillisille fyysisille palvelimille, kuormantasaajat, jotka toimivat aktiivi-varallapareina, ja taltiot hajautetussa tiedostojärjestelmässä, jossa on ”kolminkertainen datan replikointi”. Mihin kuormantasaajapari tai kolme PostgreSQL HA -solmua sijoitetaan (räkki, huone vai rakennus), ei kerrota, eikä sitä, kuinka kauan tietokannan failover kestää; AWS ja Azure sijoittavat synkronisen varainstanssin toiselle vyöhykkeelle, ja failover kestää 60:stä 120 sekuntiin. Toimipaikan menetyksestä selviäminen tarkoittaa toista aluetta, ja valikoima on kapea: Luxembourg (ED-9) myy hallinnoitua Kubernetesia, Luxembourg-3 ja Frankfurt-2 eivät, eikä yksikään kolmesta myy S3 Standardia.
SLA, 17. kesäkuuta 2026 päivätyltä oikeudelliselta sivulta:
| Palvelu | Kuukausitavoite | Hyvityksen katto |
|---|---|---|
| VM:t ja kuormantasaajat, Core-alueet | 99,95 % | 20 % |
| VM:t ja kuormantasaajat, Edge-alueet | 99,9 % | 20 % |
| GPU Cloud, bare metal, Managed Kubernetes, Functions | 99,9 % | 20 % |
| Object Storage | 99,9 % | 25 % |
| Basic VM | ei mitään | |
| Managed PostgreSQL | tasoa ei ilmoiteta |
- Hyvitykset vaihtelevat 2,5 %:sta kyseisen palvelun kuukausimaksusta (alle 99,95 %:n, vain Core-alueilla) 20 %:iin alle 90 %:n. Ne vähennetään seuraavasta laskusta, eivät koskaan käteisenä, eikä hyvitystä myönnetä alle 25 euron kuukaudessa.
- Kello käynnistyy ”siitä, kun Gcore saa Asiakkaalta pätevän Vikaraportin sähköpostitse ja Gcore vahvistaa Vian”: katko, jota kukaan ei ilmoita sähköpostilla, ei ole käyttökatko. Object Storagella se käynnistyy, kun Gcore avaa oman häiriötikettinsä. Vaatimukset lähetetään sähköpostilla 30 päivän kuluessa.
- Kubernetes lasketaan alhaalla olevaksi vain, kun API ei ole tavoitettavissa kaikille klustereille eikä korvaavia työsolmuja voi käynnistää. Sen dokumentaatio lupaa ”99,99 %:n SLA:n”; sopimus sanoo 99,9 %.
- Mitkä alueet ovat ”Core”, on listalla, jota emme voineet lukea. Gcoren pilvikartta-API merkitsee Amsterdamin, Helsingin, Lontoon, Pariisin ja Varsovan edge-sijainneiksi mutta ei Luxemburgia eikä Frankfurtia; oma tulkintamme, ei Gcoren lausunto, on, että nämä kaksi ovat Core.
- Suuret GPU-klusterit menettävät SLA-kattavuuden, ellei ylläpidetä vähintään 8 %:n ”Spare Reserve” -varantoa solmuista. Huolto ei koskaan tuota hyvityksiä.
- Vastuu on rajattu 50 %:iin kyseisten Service Orderien nojalla edeltävien 12 kuukauden aikana maksetuista maksuista sekä kyseisen kuukauden maksuista; vaatimukset raukeavat vuoden jälkeen.
AWS sitoutuu EC2:lle 99,99 %:iin kahdella tai useammalla vyöhykkeellä ja 99,5 %:iin yksittäiselle instanssille, hyvityksillä 100 %:iin asti ja vaatimusajalla toisen laskutusjakson loppuun asti; Azure antaa 99,99 % vyöhykkeiden yli ja 60 päivää aikaa vaatimukselle. Gcoren 99,95 % yksittäiselle VM:lle on korkeampi tavoite kuin AWS:n yksittäisen instanssin 99,5 %, mutta sen suurin hyvitys on viidesosa AWS:n hyvityksestä, ja se riippuu sinun raportistasi.
Tilasivu ja häiriöt. status.gcore.com säilyttää julkisessa syötteessään vain viimeiset 50 merkintää, jotka ulottuivat 16. lokakuuta 2026 taaksepäin 1. elokuuta asti. Yhdessäkään lukemassamme merkinnässä ei kerrota juurisyytä, emmekä löytäneet jälkianalyyseja. Näiden 11 viikon aikana Luxemburgin sijainneilla oli viisi häiriötä, kukin rajoittuen yhteen sijaintiin, ja asiakasportaali vikaantui kaikkialla kerran:
| Päivämäärä | Laajuus | Kesto |
|---|---|---|
| 4. elok. 2026 | S3-tallennus, Luxemburg: osittainen katko | 4 t 57 min |
| 26. elok. 2026 | Luxembourg-2:n hallintataso: luonti, käynnistys, pysäytys ja koon muutos epäonnistuivat; käynnissä olevat VM:t eivät kärsineet | 2 t 16 min |
| 13. syysk. 2026 | Luxembourg-2: hidas tai epäonnistuva VM:n ja kuormantasaajan luonti | 2 t 19 min |
| 15. syysk. 2026 | Luxemburg: VM-levyt ”siirtymässä vain luku -tilaan tai saavuttamattomaan tilaan” | 1 t 26 min |
| 7. lokak. 2026 | Asiakasportaali, maailmanlaajuinen: ei saatavilla, kirjautumisongelmia | 39 min |
| 15. lokak. 2026 | Luxembourg-2: ”kaikkien Platform Services -palvelujen osittainen katko” | 42 min |
Muualla EU:ssa syötteessä näkyy osittainen SFTP-tallennuksen katko Eschbornissa lähes kolmen päivän ajan (1. ja 4. elokuuta välillä), Varsovan yhteyskatko ja kolme Amsterdamin merkintää lokakuussa, bare metalista ja verkosta. Vain portaalin katko levisi alueiden yli.
Tuki
| Paketti | Euroa kuukaudessa | P1 | P2 | Kanavat |
|---|---|---|---|---|
| Basic | sisältyy | parhaan yrityksen mukaan | parhaan yrityksen mukaan | chatbot, sähköposti, tiketit; vain englanniksi |
| Standard | 29 | ei katettu | ei katettu | P3 alle 4 tunnissa, P4 alle 8 |
| Advanced | 200 | alle 1 tunnissa | alle 2 tunnissa | lisää puhelut; useita kieliä |
| Enterprise | 500 | alle 15 minuutissa | alle 30 minuutissa | lisää Slackin, Teamsin, Telegramin |
Dokumentaatio lisää, että ”Gcore voi laskea pyynnön prioriteettia, jos ongelma ei johdu Gcoren palveluvirheestä” ja että työmäärä ”voi pidentää vasteaikoja yli paketin takuun”. Tunnin tavoite tuotantokatkolle maksaa Gcorella 200 euroa kuukaudessa, kun AWS Business Support+:lla se on 29 USD tai 9 % kulutuksesta sen mukaan, kumpi on suurempi, ja Azure Standardilla 100 USD kuukaudessa.
Tilin saaminen
Rekisteröityminen vaatii sähköpostiosoitteen (tai Google- tai GitHub-kirjautumisen), maksutavan laskutusosoitteineen ja vähintään 4 euroa saldolle. Rekisteröitymisdokumentaatio ei kuvaa henkilöllisyystarkistusta, mutta sopimuksessa sanotaan: ”kaikki sopimukset Gcoren kanssa ovat ehdollisia KYC-tarkistuksen onnistuneelle suorittamiselle”, jonka tietosuojakäytännön mukaan voi kattaa ”henkilöllisyyden todistamisen, osoitteen todistamisen, PEP-tiedot”. Gcore seuloo asiakkaan ”tosiasialliset edunsaajat tai johtajat” pakotelistoja vasten.
Uuden tilin oletuskiintiöitä ei julkaista. Korotus on pyyntö, jonka Gcore tarkistaa, ja avoimia pyyntöjä voi olla kerrallaan enintään kymmenen; bare metal vaatii aina hyväksytyn pyynnön ja Managed PostgreSQL kertaluonteisen aktivoinnin projektia ja aluetta kohden. Sitä, mahtuuko työkuorma B oletuksiin ensimmäisenä päivänä, emme voineet selvittää ilman tiliä. AWS:llä tavallisten instanssien 5 vCPU:n oletus jää työkuorman B tarvitseman 12:n alle; Azuren 20 ydintä aluetta kohden riittävät paperilla.
Jos maksu epäonnistuu, kaikki tilin tuotteet keskeytetään. VM:t, taltiot, tilannevedokset ja bare metal poistetaan 48 tuntia myöhemmin; Managed Kubernetes, funktiot, kontit ja GPU spot -klusterit heti; PostgreSQL ja lokitus 14 päivän kuluttua. Gcore voi myös keskeyttää tilin ”ilman ennakkoilmoitusta” petoksen estämiseksi tai ”mahdollisen olennaisen vastuun tai kolmannen osapuolen vaateen” vuoksi.
Vaatimustenmukaisuus ja tietosuoja
| Kehys | Tila |
|---|---|
| ISO/IEC 27001 | Väitetty verkkosivustolla; sertifikaattia ja kattavuutta ei nähty |
| PCI DSS | Väitetty: ”Pilvemme on läpäissyt vuosittaisen QSA-tarkastuksen”; varmennusta ei nähty |
| SOC 2 | Väitetty uudemmilla sivuilla; tyyppiä ja jaksoa ei kerrota, raporttia ei nähty |
| ISO 27017, ISO 27018, BSI C5, SecNumCloud, HDS, TISAX, ENS | Ei löytynyt |
Gcoren trust center latautuu vain JavaScriptillä ja näyttää luovuttavan raportit pyynnöstä; emme voineet lukea sitä.
Tietojenkäsittelysopimus (Data Processing Agreement, 17. kesäkuuta 2026) antaa Gcorelle yleisen valtuutuksen alikäsittelijöille ja siirtää dataa EU:n ja ETA:n ulkopuolelle ”tukeutuen oletuksena vakiosopimuslausekkeisiin”. Alikäsittelijäluettelo (25. marraskuuta 2025) nimeää Gcore-yhtiöt Saksassa, Luxemburgissa, Kyproksella, Yhdysvalloissa, Serbiassa, Filippiineillä, Georgiassa ja Uzbekistanissa sekä Microsoft Irelandin, Zendesk Inc.:n Yhdysvalloissa ja HubSpot Irelandin. Se ei nimeä yhtään konesalioperaattoria. Valitset alueen, ja Gcore markkinoi viittä ”omistettua EU-aluetta”: Luxemburg, Frankfurt, Pariisi, Amsterdam ja Varsova. Emme löytäneet sopimuksellista sitoumusta siitä, että tuki- tai operatiivinen henkilöstö pääsee asiakasdataan vain EU:n sisältä.
Kuka sitä hallitsee
Gcore ei julkaise osakkeenomistajiensa luetteloa. Taulukot antavat kunkin lähteen ja sen tyypin: P on yhtiö, rekisteri tai viranomaisilmoitus; S on lehdistö; U on käyttäjän kopio asiakirjasta. Emme tee johtopäätöstä siitä, mitkä lait ulottuvat Gcoreen.
| Tieto | Lähde | Tyyppi |
|---|---|---|
| Teet sopimuksen G-Core Labs S.A.:n kanssa, Contern, Luxemburg (RCS B184832), Luxemburgin lain alaisena, välimiesmenettelyllä Luxemburgissa | MSA, 17. kesäkuuta 2026 | P |
| Konsernin holdingyhtiö on G-Core Holding S.A., Luxemburg, jonka oma pääoma oli 52 973 549 euroa vuoden 2025 lopussa ja jonka tappio vuonna 2025 oli 18 272 725 euroa | Northern Data AG:n vuoden 2025 tilinpäätös Rumblen 14. huhtikuuta 2026 päivätyssä esitteessä | P |
| Gcore kutsui heinäkuun 2024 60 miljoonan USD:n Series A -kierrostaan ”ensimmäiseksi ulkoiseksi rahoituskierrokseksi sen jälkeen, kun yhtiö perustettiin yli vuosikymmen sitten”. Sen veti ”Wargaming, ja mukana olivat Constructor Capital ja Han River Partners” | Gcore; Business Wire | P |
| Paperjam kuvaa G-Core Labsin Wargamingia johtavan valkovenäläisen miljardöörin Victor Kislyin yhtiöksi (päiväämätön, noin 2020) | Paperjam | S |
| taz kirjoitti, että kaksi Kyproksen passeilla varustettua valkovenäläistä miljardööriä, Victor Kislyi ja Nikolai Katselapov, ovat G-Coren takana ja että Wargaming antoi sille alkurahoitusta vuonna 2015 (14. heinäkuuta 2023) | taz | S |
| Northern Data AG (Frankfurt am Main) otti 2. huhtikuuta 2025 kaksi Gcoren hallituspaikkaa ja ”varmisti option hankkia enemmistön Gcoren liikkeeseen lasketusta osakepääomasta ennalta määritettyyn arvostukseen”, due diligence -tarkastuksen ehdolla | Northern Data | P |
| Northern Data merkitsi 2,13 % G-Core Holding S.A.:sta, kohteli Gcorea osakkuusyhtiönä maaliskuusta 2025 lähtien, koska sillä ”on merkittävä vaikutusvalta hallinto-oikeuksiensa ja osallistumisensa kautta keskeiseen strategiseen päätöksentekoon”, ja lainasi Gcorelle 10 miljoonaa euroa korotta elokuuhun 2029 asti | Rumblen esite, liitetiedot 4.4, 4.6 ja 5.10 | P |
| Northern Data rahoitti toukokuussa 2026 vielä 5 miljoonan euron lainasitoumuksen G Core Holding S.A.:lle. Heinäkuussa 2026 se ”solmi muutetut järjestelyt”; ”hallinto- ja päätöksentekooikeuksien muutosten” vuoksi se päätteli, ettei sillä ”ole enää merkittävää vaikutusvaltaa”, ja Gcore lakkasi olemasta osakkuusyhtiö | Northern Datan vuoden 2026 ensimmäisen neljänneksen tilinpäätöstiedot, liitetiedot 4.2.2 ja 4.5, RUM Groupin jättämät 28. elokuuta 2026 | P |
| Rumble Inc. (Nasdaq: RUM, Florida; nimi muutettu RUM Group Inc.:ksi 18. kesäkuuta 2026) sai päätökseen noin 85,2 %:n ostonsa Northern Datasta 17. kesäkuuta 2026 | Rumble | P |
Luxemburgin tosiasiallisten edunsaajien rekisteri ei ole julkinen, joten kumpaakaan lehdistöraporttia ei voitu tarkistaa rekisteristä. Mikään löytämämme lähde ei kerro, onko Northern Datan optio käytetty, rauennut vai yhä voimassa: ei Rumblen esite eikä Northern Datan vuoden 2026 ensimmäisen neljänneksen tilinpäätöstiedot mainitse sitä, ja heinäkuun 2026 muutos kuvataan vain sen vaikutuksen kautta. Northern Datan kautta yhdysvaltalaisessa pörssissä listattu konserni omistaa osuuden ja lainat sekä option, jos se on yhä voimassa; säilyttääkö se kaksi hallituspaikkaa, ei kerrota.
Venäjä-historia lähteiden mukaan:
| Tieto | Lähde | Tyyppi |
|---|---|---|
| 2017: G-Core Labs osti venäläisen CDN-yhtiön Skypark CDN:n G-Core Holdingin kautta ja nimesi sen G-Core Rus LLC:ksi | ComNews, 16. maaliskuuta 2026 | S |
| 18. maaliskuuta 2022: G-Core Rus nimesi itsensä EdgeCenteriksi; huhtikuussa 2022 G-Core Labs poistui sen pääomasta. Kommersant referoi Gcoren verkkosivustoa niin, että se lopettaisi palvelujen tarjoamisen Venäjällä ja että osa sen venäläisestä tiimistä jatkaisi itsenäisenä EdgeCenterinä. Emme löytäneet Gcoren omaa lausuntoa | Kommersant, 4. kesäkuuta 2022; ComNews | S |
| Gcore kertoi Correctiville, ettei sillä ole EdgeCenterin osakkeita eikä vaikutusvaltaa siihen | Correctiv, 17. helmikuuta 2023 | S |
| 31. maaliskuuta 2023: Gcore lähetti asiakkaille sähköpostin, jossa sanottiin: ”nykyisten sääntely- ja oikeudellisten rajoitusten vuoksi emme voi jatkaa resurssien tarjoamista Venäjällä ja Valko-Venäjällä”. Pilvi- ja hosting-resurssit siellä keskeytettiin samana yönä, ja dataa sai noutaa 1. toukokuuta 2023 asti | asiakkaan kopio sähköpostista LowEndTalkissa, arkistoitu | U |
Gcore ei kerro, kuka operoi sen konesaleja; sopimus viittaa vuokrattuun kolokaatiotilaan. Northern Data sanoi yhteisen verkon olevan ”Northern Datan olemassa olevan huippuluokan infrastruktuurin voimin”, mutta mikään lähde ei yhdistä nimettyä Gcoren aluetta Northern Datan toimipaikkaan. Pilvi-API:n kenttien nimet, kuten keystone_id, viittaavat OpenStackiin alla; Gcore ei sano niin.
Pois siirtyminen
VM:istä ja GPU-klustereista lähtevä liikenne on ilmaista; objektitallennuksen lähtevä liikenne on noin 18,63 euroa teratavulta. Poistumisreitit käyttävät vakiotyökaluja: S3-yhteensopiva tallennus, CNCF-yhteensopiva Kubernetes, tavallinen PostgreSQL, jonka dump ja palautus on dokumentoitu, ja NFS. Omia levykuvia voi ladata palveluun, mutta VM-levykuvan tai tilannevedoksen lataamista ei ole dokumentoitu.
EU:n data-asetuksen lisäsopimus (13. tammikuuta 2026) määrittää aikataulun: Switching Request -pyyntö vähintään kaksi kuukautta etukäteen, siirtymäkausi, joka voi olla enintään 30 päivää ja alkaa kuukauden kuluttua vastaanotosta, ja sitten vähintään 30 päivää datan noutamiseen, maksujen jatkuessa koko ajan. Gcore ”voi soveltaa tavanomaisia datan lähtevän liikenteen maksuja sovellettavan lain sallimissa rajoissa”, ja määräaikainen sopimus velvoittaa yhä maksamaan ennenaikaisen irtisanomisen maksun, jäljellä olevat kuukausimaksut kerrottuna jäljellä olevilla kuukausilla. Käytön mukaan laskutetut tilaukset päättyvät 14 päivän kirjallisella ilmoituksella. ”Asiakas vastaa edelleen yksin varmuuskopioista.”
Lukkiutuminen on reunalla ja tekoälytuotteissa: FastEdge-sovellukset, Everywhere Inference -käyttöönotot, CDN-, WAAP- ja DDoS-konfiguraatio sekä 12 tai 36 kuukauden GPU-varaukset.
Mitä käyttäjät kertovat
Riippumattomat raportit Gcoren pilvestä ovat ohuita, ja ne koskevat enimmäkseen CDN:ää, DNS:ää ja DDoS:ää eikä VM:iä; Redditiä ei voinut lukea. Kolme teemaa täyttää vaatimustasomme.
Kiintiökorotukset ovat manuaalisia ja voivat kestää päiviä. SemiAnalysisin ClusterMAX-arvio totesi kiintiöpäätösten tulevan ”nimettömältä kasvottomalta tukihenkilöltä”, ja tallennuskiintiö vaati ”kolme erillistä yritystä (kahden arkipäivän aikana)” (ClusterMAX 2.0, marraskuu 2025). Gcoren dokumentaatio vahvistaa, että pyynnöt tarkistetaan (kiintiöt).
Kubernetes bare metal- ja GPU-solmuilla toimii itsepalveluna. Käyttäjä kertoo, että ”heidän hallinnoitu kubernetesinsa tukee jopa bare metal -solmuja, mitä oikeastaan käytän” (41739402, lokakuu 2024), ja ClusterMAX kutsui sitä ”yhdeksi parhaista puhtaasti itsepalveluna toimivista Kubernetes-tarjonnoista, joita kokeilimme” (marraskuu 2025).
Solmupoolien käsittelyssä on särmiä, ja korjaukset ovat hitaita. Terraformissa solmupoolit korvataan ennen kuin uusilta solmuilta on poistettu taintit, mikä aiheuttaa noin 5 minuutin käyttökatkon, kun kaikki korvataan (issue 88, avattu maaliskuussa 2024, ylläpitäjän ensimmäinen vastaus joulukuussa 2024, yhä auki), ja joka toinen apply luo kaikki solmupoolit uudelleen (issue 266, avattu syyskuussa 2025, yhä auki). ClusterMAXin ensimmäinen klusteri oli ”jumissa ’provisioning’-tilassa yli kaksi tuntia ennen kuin epäonnistui lopulta”.
Kenelle se sopii ja kenen kannattaa katsoa muualle
Gcore sopii tiimeille, jotka haluavat CDN:n, DDoS-suojauksen, WAF:n ja DNS:n reunalla ja niiden takana VM:t ja Kubernetesin yhdellä laskulla; palveluille, jotka lähettävät paljon liikennettä ulos VM:istä; ja tekoälytiimeille, jotka haluavat itsepalveluna H100-solmuja Luxemburgissa, Helsingissä tai Portugalissa julkaistuilla hinnoilla, tai Kubernetesia bare metal- ja GPU-solmuilla.
Katso muualle, jos tarvitset tuotantokäyttöön sopivaa hallinnoitua tietokantaa tai muita hallinnoituja datapalveluja, failoveria vyöhykkeiden yli yhden alueen sisällä, sertifikaatit käsissäsi ennen allekirjoitusta tai kiintiökorotuksia ilman, että ihminen tarkistaa ne. Katso muualle myös, jos eurooppalaisen palveluntarjoajan määritelmäsi edellyttää julkaistua, kokonaan eurooppalaista omistusketjua ja käsittelyä vain EU:n yksiköissä.
Lähteet
Tarkistettu 15. ja 16. lokakuuta 2026.
Hinnoittelu
- Pilvipalvelun hinnat ja tekoälyn ja GPU:iden hinnat
- Laskurin takana oleva hinta-API, Luxembourg-2 ja GPU-alueet
- Tallennuksen laskutus, pilvilaskutus, kaistanleveys ja liikenne
- Tukipaketit
- Luvut AWS:lle ja Azurelle: AWS Price List bulk API ja Azure Retail Prices API, muunnettu EKP:n 15. lokakuuta 2026 kurssilla
Ehdot ja SLA
- Oikeudelliset asiakirjat: Master Services Agreement, Service Level Agreements, Data Processing Agreement, Services Specifications ja Acceptable Use Policy, 17. kesäkuuta 2026; Data Act Addendum, 13. tammikuuta 2026; Privacy Policy, 8. toukokuuta 2026; Service Abuse Policy, 29. kesäkuuta 2023
- Alikäsittelijäluettelo, 25. marraskuuta 2025
- Datan poisto maksamattomuuden jälkeen
- Tuen vasteajat
Dokumentaatio
- Alueiden API, alueobjekti ja pilvikartta-API
- VM-tyypit, taltiot, sijoitteluryhmät, kuormantasaajat, bare metal
- S3-palvelun URL-osoitteet alueittain
- Managed PostgreSQL ja varmuuskopiointi ja palautus ulkoisilla työkaluilla
- Managed Kubernetes ja CNCF-yhteensopivuustulokset
- GPU Cloud ja spot bare metal -GPU
- Kiintiöt, tilin luominen, levykuvan lataaminen
- SDK:t, Terraform-provider, sen repositorio, siirtymä v0:sta v2:een, MCP-palvelin
Tila ja häiriöt
- Tilasivu ja historiasyöte; häiriösivut on linkitetty yllä olevassa taulukossa
Vaatimustenmukaisuus
Yhtiö ja omistus
- Tietoa Gcoresta ja avoimet työpaikkailmoitukset
- Series A -tiedote ja Business Wire, 23. heinäkuuta 2024
- Northern Datan ja Gcoren kumppanuus, 2. huhtikuuta 2025
- Rumble Inc.:n esite (424B3), 14. huhtikuuta 2026, Northern Data AG:n vuoden 2025 tilinpäätöksen kanssa
- RUM Group Inc. Form 8-K/A, 28. elokuuta 2026, liite 99.2: Northern Data AG:n tilinpäätöstiedot vuoden 2026 ensimmäiseltä neljännekseltä
- ”Rumble closes acquisition of Northern Data”, 17. kesäkuuta 2026
- North Datan ote Luxemburgin rekisteristä (kokoaja)
- Lehdistö: Paperjam; taz, 14. heinäkuuta 2023; Correctiv, 17. helmikuuta 2023; Kommersant, 4. kesäkuuta 2022; ComNews, 16. maaliskuuta 2026
Käyttäjien raportit
- SemiAnalysisin ClusterMAX 2.0 -arvio Gcoresta, 6. marraskuuta 2025
- Hacker News: 41739402 (lokakuu 2024)
- Terraform-providerin issuet 88 ja 266
- Gcoren ilmoitus Venäjästä ja Valko-Venäjästä, maaliskuu 2023, asiakkaan kopio LowEndTalkissa (arkistoitu)
Data ja pilvi
Uudet oppaat ja säädösmuutokset sähköpostiisi
Kun säännös muuttuu, määräaika siirtyy tai julkaisemme uuden oppaan, lähetämme sen sähköpostilla.