• Tallinn03.04
  • Ljubljana02.04
  • Novi Sad02.04

Kirjoittanut Kristijan Sekereš

Scaleway vuonna 2026: rehellinen arvio tiimeille, jotka siirtyvät pois AWS:stä tai Azuresta

Palvelinräkkejä konesalissa

Scaleway on ranskalaisen iliad-konsernin julkinen pilvi, ja iliadia hallitsee Nielin perheen konserni. Sillä on alueet Pariisissa, Amsterdamissa, Varsovassa ja Milanossa. Tarkistamistamme eurooppalaisessa määräysvallassa olevista palveluntarjoajista sillä on laajin AWS-tyylisten hallinnoitujen palvelujen valikoima, eikä se veloita gigatavukohtaisesti liikenteestä, joka lähtee sen instansseista ja kuormantasaajista: tuotantotyökuormamme maksaa siellä 582,07 euroa kuukaudessa, 54 % AWS:n hinnasta. Heikot kohdat ovat redundanssi ja sopimuksen antama suoja. Hallinnoitu tietokanta pitää varainstanssinsa samassa konesalissa, yksi reitittimen muutos maaliskuussa 2025 katkaisi julkiset yhteydet koko Pariisin alueelta, ja SLA-hyvitykset ovat palveluseteleitä, joiden katto useimmissa palveluissa on 50 %.

Tämä artikkeli kuuluu sarjaan, joka vertaa 24:ää eurooppalaista pilvipalveluntarjoajaa AWS:ään ja Azureen; yleiskatsaus asettaa ne rinnakkain. Kaikki alla oleva tarkistettiin 15. ja 16. lokakuuta 2026 Scalewayn dokumentaatiosta, oikeudellisista ehdoista, hintatiedoista ja tilasivulta, iliadin vuosikertomuksesta ja käyttäjien raporteista, kukin lähteestään. Emme avanneet tiliä emmekä ajaneet työkuormia.

Lyhyesti

Scaleway
Pääkonttori ja määräysvaltaPariisi. iliad SA omistaa 99,56 % Scaleway SAS:stä, ja iliadia hallitsee Nielin perheen konserni ranskalaisten holdingyhtiöiden kautta. Ei listattu
Alueet ja vyöhykkeetPariisi, Amsterdam ja Varsova, kussakin kolme vyöhykettä. Maaliskuussa 2026 avattu Milano listaa kolme vyöhykettä, mutta myy tietokantoja ja kuormantasaajia vain ensimmäisellä. Ei mitään Euroopan ulkopuolella
Työkuorma A (aloitus)37,85 euroa kuukaudessa Pariisissa
Työkuorma B (tuotanto)582,07 euroa jaetuilla vCPU:illa, 676,78 euroa dedikoiduilla vCPU:illa. Jokainen osa on myynnissä; tietokannan varainstanssi on samassa konesalissa
Lähtevä liikenneEi gigatavukohtaista maksua instansseista ja kuormantasaajista, joita rajoittaa sen sijaan kaistanleveys. Object Storage: 75 GB kuukaudessa ilmaiseksi, sen jälkeen 0,01 euroa gigatavulta
Laskennan SLA99,5 % dedikoiduille ja GPU-instansseille, 99 % jaettujen BASIC-perheiden instansseille, ei mitään DEV1:lle, GP1:lle, PLAY2:lle ja PRO2:lle. Hyvitykset ovat palveluseteleitä
Sisältyvä tukiBasic: tiketit 24/7, ensivaste 8 tunnin kuluessa P1- ja P2-tason tapauksissa
Kuka voi rekisteröityäKuka tahansa, jolla on voimassa oleva maksutapa, kun Scaleway on validoinut tilauksen. Suuremmat instanssit, yli 500 GB lohkotallennusta, lähtevä SMTP ja GPU:t edellyttävät kuvallista henkilöllisyystodistusta ja reaaliaikaista kasvotarkistusta

Mitä sillä voi rakentaa

Tila on yleinen saatavuus, ellei toisin mainita, Scalewayn julkisen hintakatalogin elinkaarikentän mukaan; ”vain Pariisi” tarkoittaa, ettei tuotteiden saatavuussivu luettele muuta aluetta.

Mitä tarvitsetScalewayAWSAzure
VirtuaalikoneetInstances, jaettu tai dedikoitu vCPU, AMD EPYC- tai Arm-suorittimillaEC2Virtual Machines
Bare metalElastic Metal, Dedibox, Mac mini M1:stä M4 ProhonEC2 metal, EC2 MacBareMetal Infrastructure
GPU:tL4, L40S, H100 PCIe ja SXM, B300 SXMEC2 G ja PNC- ja ND-sarja
TallennusBlock Storage (vyöhykekohtainen); Object Storage Multi-AZ-, One Zone- ja Glacier-luokissa; File Storage, vain PariisiEBS, S3, EFSManaged Disks, Blob Storage, Azure Files
RelaatiotietokannatHallinnoitu PostgreSQL ja MySQL; Serverless SQL Database, vain PariisiRDS, Aurora ServerlessAzure Database for PostgreSQL ja MySQL
Muut datapalvelutRedis; MongoDB ja OpenSearch, vain Pariisi; Kafka, ClickHouse ja Apache Spark Pariisissa ja MilanossaElastiCache, DocumentDB, OpenSearch Service, MSK, Redshift, EMRAzure Cache for Redis, Cosmos DB for MongoDB, Event Hubs, Synapse
KubernetesKapsule, CNCF-sertifioitu versioille 1.33:sta 1.37:ään, ilmainen jaettu tai maksullinen dedikoitu hallintatasoEKSAKS
PalvelimetonFunctions, Containers, JobsLambda, Fargate, BatchFunctions, Container Apps
ViestinvälitysQueues (osa SQS API:sta), Topics and Events (osa SNS API:sta), NATS, RabbitMQSQS, SNS, Amazon MQService Bus, Event Grid
VerkkoVPC, peering, NAT-yhdyskäytävä, site-to-site-VPN, InterLink, vyöhykekohtainen kuormantasaajaVPC, VPN, Direct Connect, ELBVNet, VPN Gateway, ExpressRoute, Load Balancer
CDN ja WAFEdge Services, vain PariisiCloudFrontFront Door
TietoturvaSecret Manager, Key Manager, IAM, jossa voi asettaa ehtoja IP-osoitteen, user agentin ja ajan perusteella; Audit Trail julkisessa betassaSecrets Manager, KMS, IAM, CloudTrailKey Vault, Entra ID, Activity Log
ValvontaCockpit, hallinnoitu GrafanaCloudWatchAzure Monitor
TekoälyGenerative APIs (OpenAI-yhteensopiva, avoimen painon mallit); dedikoidut käyttöönotot (aiemmin Managed Inference), vain PariisiBedrock, SageMaker endpointsAzure AI Foundry, Azure ML endpoints
Varmuuskopiointiei palveluna: tilannevedokset sekä varmuuskopiot hallinnoitujen tietokantojen sisälläAWS BackupAzure Backup

AWS-yhteensopivat API:t ovat osittaisia. Queues ”ei ole tällä hetkellä yhteensopiva Scaleway VPC:n kanssa”, säilyttää enintään 100 MB projektia kohden ja jättää huomiotta parametrit kuten DelaySeconds ja MessageGroupId. Topics and Events toimittaa viestejä vain HTTP- ja HTTPS-asiakkaille, Serverless Functionsille ja Queuesille samassa projektissa. Object Storagessa on versiointi ja Object Lock, mutta ei bucket-replikointia eikä käyttölokitusta, ja bucket-ilmoitukset ovat ”kehitteillä”.

Kokonaan puuttuvat: alueet Euroopan ulkopuolella, hallinnoitu varmuuskopiointipalvelu, API-yhdyskäytävä, EventBridgen kaltainen sääntöpohjainen tapahtumaväylä, DynamoDB:n kaltainen palvelimeton avain-arvotietokanta ja Cognitoa vastaava asiakkaiden tunnistautumispalvelu. Työnkulkujen orkestrointi on Data Orchestrator, betavaiheessa, ja Autoscaling Groups on ollut julkisessa betassa 25. elokuuta 2026 lähtien. Instanssien saapuvan liikenteen DDoS-torjuntaa ei ole dokumentoitu: kuormantasaajan usein kysytyissä kysymyksissä viitataan Edge Servicesin WAF:iin, ja tietoturvasivu väittää ”natiivia DDoS-suojausta” kuvaamatta sitä.

Työkalut ovat Scalewayn omia: Terraform-provider (2.86.0, julkaistu 7. lokakuuta 2026), scw-CLI, OpenAPI 3.1 -skeema jokaiselle API:lle sekä julkinen katalogi-API, yhä alpha-versio, joka palauttaa kaikki 5 655 SKU:ta hintoineen ilman kirjautumista. Osa dokumentaatiosta laahaa tuotteen perässä: Instancesin usein kysytyissä kysymyksissä oli yhä kesäkuuta 2026 edeltävä IPv4-hinta.

Mitä se maksaa

Scalewayn listahinnat euroina ilman arvonlisäveroa sen katalogi-API:sta ja hintasivuilta, tarkistettu 15. ja 16. lokakuuta 2026, Pariisissa (fr-par-1) 730 tunnilla kuukaudessa.

Työkuorma A, aloituskokoonpano: yksi VM, jossa on 2 vCPU:ta ja 4 GB, 40 GB:n levy, yksi IPv4-osoite, 1 TB lähtevää liikennettä ja 100 GB objektitallennusta.

EräValintaEuroa kuukaudessa
VMBASIC3-X2C-4G, 2 jaettua vCPU:ta, 4 GB28,80
Levy40 GB Block Storage 5K (BASIC3:ssa ei ole paikallista levyä)3,80
Julkinen IPv4vyöhykekohtainen flexible IP3,65
1 TB lähtevää liikennettäsisältyy0,00
100 GB objektitallennustaStandard Multi-AZ1,61
Yhteensä37,85

AWS veloittaa samasta Frankfurtissa 112,37 euroa ja Azure 116,15 euroa; AWS:llä pelkkä 1 TB lähtevää liikennettä on 81,00 USD 125,95 USD:n laskusta. PLAY2-NANO laskee Scalewayn kokonaishinnan 29,16 euroon ja Arm-pohjainen BASIC2-A2C-4G 25,84 euroon, mutta PLAY2:lla ei ole SLA:ta.

Työkuorma B, pieni tuotantojärjestelmä: kolme VM:ää, joissa kussakin 4 vCPU:ta, 16 GB ja IPv4-osoite, 300 GB SSD-lohkotallennusta, kuormantasaaja, PostgreSQL, jossa 2 vCPU:ta, 8 GB ja 100 GB, pääinstanssi sekä varainstanssi, 1 TB objektitallennusta sekä 1 miljoona PUT- ja 10 miljoonaa GET-pyyntöä, Kubernetesin hallintataso ja 2 TB lähtevää liikennettä.

EräValintaEuroa kuukaudessa
3 VM:ääBASIC3-X4C-16G, jaettu vCPU259,41
3 julkista IPv4-osoitettavyöhykekohtainen flexible IP10,95
300 GB lohkotallennustaBlock Storage 5K28,47
KuormantasaajaLB-S, 200 Mbps16,79
PostgreSQL-HADB-POP2-2C-8G, pääinstanssi sekä varainstanssi160,16
Tietokannan tallennustila100 GB9,93
1 TB objektitallennustaStandard Multi-AZ; pyynnöt sisältyvät16,06
Kubernetesin hallintatasoKapsule Dedicated-4, 99,5 %:n SLA80,30
2 TB lähtevää liikennettäsisältyy0,00
Yhteensä582,07

Kolmella dedikoidun vCPU:n STANDARD3-X4C-16G-instanssilla kokonaishinta on 676,78 euroa. AWS veloittaa työkuormasta B 1 082,61 euroa m7i.xlarge-instanssilla ja Azure 1 091,88 euroa D4s_v5:llä, joten jaetuilla vCPU:illa Scaleway maksaa 54 % AWS:n ja 53 % Azuren hinnasta ja dedikoiduilla 63 % AWS:n hinnasta. Kaksi erää selittää suurimman osan erosta: AWS laskuttaa 2 TB lähtevää liikennettä 171,00 USD:lla ja korkean käytettävyyden tietokantansa tallennuksineen 320,13 USD:lla, kun Scaleway ei veloita lähtevästä liikenteestä mitään ja tietokannasta 170,09 euroa. Yksi erä on Scalewaylla kalliimpi: dedikoitu Kubernetes-hallintataso, 80,30 euroa, kun EKS maksaa 65,13 euroa. Ilmainen jaettu hallintataso pudottaisi sen nollaan, yhdellä API-palvelimella ja ilman SLA:ta.

Kokonaishintaan sisältyy kaksi oletusta: tietokannan tallennustila on hinnoiteltu kerran (jos varainstanssin taltio laskutetaan erikseen, lisää 9,93 euroa), ja kuormantasaajan ensimmäisen IP-osoitteen oletetaan sisältyvän hintaan, koska hinnasto nimeää vain ”lisä-IP-osoitteen”. Dedikoituun hallintatasoon liittyy 30 päivän sitoumus. Työsolmut eivät sisälly hintaan, kuten ei missään tämän sarjan artikkelissa.

Lähtevä liikenne ja IPv4. Instansseille ”listahinnat sisältävät lähtevän liikenteen ja IPv6-osoitteet”; kaistanleveys on sen sijaan rajattu tyypeittäin (BASIC3-X2C-4G:llä 350 Mb/s, STANDARD3-X4C-16G:llä 1 Gb/s). Kuormantasaajan liikenne on ”rajatonta”, emmekä löytäneet kohtuullisen käytön ehtoa Instance Specific Conditions -ehdoista. Object Storagen lähtevä liikenne maksaa ilmaisen 75 GB:n jälkeen 10 euroa teratavulta, kun AWS:llä lähtevä liikenne maksaa ilmaisen 100 GB:n jälkeen 80,30 euroa teratavulta ja Azurella 77,62 euroa; pyynnöt ovat ilmaisia. Vyöhykekohtainen IPv4-osoite maksaa 0,005 euroa tunnilta (3,65 euroa kuukaudessa), saman luvun, jonka AWS ja Azure veloittavat dollareina.

Laskutus. CPU-instanssit laskutetaan tunneittain, GPU-instanssit minuuteittain, ja IP-osoitteet ja taltiot niin kauan kuin ne on varattu, olivat ne päällä tai eivät, eikä kuukausikattoa ole ilmoitettu. Savings Plans lupaa laskennasta ”jopa 25 %:n” alennuksen. Yleistä ilmaistasoa ei ole, emmekä pystyneet vahvistamaan kovaa kulukattoa. Yleiset ehdot sallivat vakuuden, joka vastaa viimeisten 60 päivän keskimääräistä kulutusta, maksuhäiriön jälkeen tai kun maksetaan muulla tavalla kuin suoraveloituksella tai kortilla.

GPU:t, GPU-tuntia kohden: H100 PCIe 2,87 euroa, H100 SXM 3,17 euroa (8 GPU:n koko), B300 SXM 7,50 euroa, L40S 1,47 euroa ja L4 0,79 euroa. H200:aa tai B200:aa ei ole. AWS ei myy H100:aa Frankfurtissa ja veloittaa Tukholmassa 6,57 euroa; sen L40S maksaa Frankfurtissa 2,08 euroa ja L4 0,90 euroa. Jokainen H100- ja B300-koko edellyttää tukipyyntöä, ja sopimus antaa Scalewaylle oikeuden lopettaa käyttöperusteinen H100 PCIe -instanssi ”vähintään kymmenen (10) minuutin ilmoitusajalla” ja poistaa ”kaiken niille tallennetun Sisällön”. Se tekee siitä lähempänä keskeytettävää (preemptible) konetta kuin varattua.

Hinnanmuutokset. Scaleway ilmoitti 27. huhtikuuta 2026 korotuksista 1. kesäkuuta 2026 alkaen, 35 päivän varoitusajalla, kun sen ehdot edellyttävät yhtä kuukautta. Se kertoi hintojen pysyneen ennallaan kolme vuotta ja vetosi inflaatioon, tallennus- ja muistilaitteiston kustannuksiin ja IPv4-osoitteiden niukkuuteen sekä kuormantasaajien ja yhdyskäytävien osalta ”strategiseen uudelleenasemointiin”. Valikoituja eriä, euroa tunnilta:

EräEnnenJälkeenMuutos
Vyöhykekohtainen IPv40,0040,005+25 %
Load Balancer LB-S0,0160,023+44 %
Load Balancer GP-M0,0370,054+46 %
Public Gateway S0,01990,026+31 %
DNS-vyöhyke, ulkoinen verkkotunnus0,0010,007seitsenkertainen
Serverless Containersin muisti, GB-sekuntia kohden0,0000010,000002kaksinkertainen
Block ja Object Storage, gigatavulta+10 %
H100-instanssit+5 %:sta +10 %:iin

Emme löytäneet muita yleisiä hinnanmuutoksia viimeisten 24 kuukauden ajalta.

Luotettavuus

Mitä vyöhyke on. Scalewayn huhtikuun 2021 teknisessä blogikirjoituksessa vyöhyke määritellään yhdeksi tai useammaksi konesaliksi noin 5 km:n kokoisella seudulla, ”vähintään 50 km:n päässä toisesta saman alueen saatavuusvyöhykkeestä”; Pariisissa fr-par-1 oli DC2 ja DC3, fr-par-2 oli DC5 ja fr-par-3 oli DC4. Emme pystyneet vahvistamaan 50 km:n lukua nykyisille vyöhykkeille. Sama kirjoitus asettaa rajan: ”Fyysinen vikaantumisyksikkö on saatavuusvyöhyke, ja verkkovikojen yksikkö on alue.” Vyöhykkeet eivät myöskään ole samanarvoisia: fr-par-3:ssa oli 117 aktiivista SKU:ta, fr-par-1:ssä 400.

Tietokannan varainstanssi. Hallinnoitu PostgreSQL ja MySQL replikoivat synkronisesti kuumaan varainstanssiin, ja usein kysyttyjen kysymysten mukaan nämä kaksi ”sijaitsevat tosiaan samassa konesalissa mutta kahdessa erillisessä räkissä”. Pari kestää räkin vikaantumisen, ei rakennuksen menetystä. Vain lukureplikat voi sijoittaa toiselle vyöhykkeelle (hinnoittelemassamme koossa 0,0608 euroa tunnilta), kun taas AWS ja Azure sijoittavat itse varainstanssin toiselle vyöhykkeelle. Kapsulen hallintataso pitää kolme etcd-replikaa eri vyöhykkeillä, ja Multi-AZ-objektitallennus ulottuu niiden yli; instanssit ja lohkotallennus ovat vyöhykekohtaisia.

SLA:t:

PalveluKuukausitavoiteHyvityksen katto
Instanssit99,5 % dedikoidut ja GPU; 99 % BASIC2-A ja BASIC3-X; ”Ei SLO:ta” DEV1:lle, GP1:lle, PLAY2:lle, PRO2:lle100 %
Block Storage99,9 %100 %
Object Storage99,9 % Multi-AZ; 99,0 % One Zone ja Glacier50 %
PostgreSQL ja MySQL99,95 % HA:lla, 99,5 % yksittäisenä instanssina; vain POP2-solmut50 %
Kubernetesin hallintataso99,5 % dedikoitu; ilmaisessa paketissa ei mitään50 %
Load Balancer99,5 %50 %
  • Hyvitykset ovat palveluseteleitä, joita ”ei voida missään olosuhteissa hyvittää rahana”. Hyvitys on ”kaikki vahingot kattava korvaus”, ja asiakas ”luopuu oikeudestaan kaikkiin muihin vaatimuksiin”.
  • Vaatimus on esitettävä ”viimeistään kolmenkymmenen (30) päivän kuluttua kuukaudesta”, jona rikkomus tapahtui, ja mukaan on liitettävä ”lokitiedostot, joista Käyttökatkojaksot käyvät ilmi”: oma valvontasi ratkaisee asian.
  • Instanssi lasketaan käyttökatkossa olevaksi vasta 4 yhtäjaksoisen minuutin jälkeen ilman ulkoisia yhteyksiä; ”varastopulasta johtuva” käyttökatko on poissuljettu.
  • Kubernetesin SLA laskee käyttökatkoksi vain tilanteen, jossa kaikki API-palvelimet menetetään ”ilman mahdollisuutta käynnistää korvaavaa klusteria millään alueella”. Kirjaimellisesti luettuna alueen laajuista katkoa ei lasketa, niin kauan kuin toinen alue voisi ylläpitää klusteria.
  • SLA:iden ulkopuolella yleiset ehdot lupaavat ”yleisen parhaan yrityksen velvoitteen”, rajaavat vastuun välittömiin vahinkoihin ja estävät vaatimukset vuoden jälkeen.

AWS sitoutuu EC2:lle 99,99 %:iin kahdella tai useammalla vyöhykkeellä ja 99,5 %:iin yksittäiselle instanssille, hyvityksillä 100 %:iin asti ja vaatimusajalla toisen laskutusjakson loppuun asti; Azure antaa 99,99 % vyöhykkeiden yli ja 60 päivää aikaa vaatimukselle. Scalewayn paras instanssisitoumus, 99,5 %, on AWS:n yksittäisen instanssin taso.

Tilasivu ja häiriöt. status.scaleway.com sisältää historiaa vuoden 2019 lopusta lähtien. Se listaa 1. elokuuta 2024 ja 15. lokakuuta 2026 väliseltä ajalta 15 kriittistä ja 129 merkittävää merkintää kaikista tuotteista, Dedibox ja webhotelli mukaan lukien. Kahdesta suurimmasta käyttökatkosta on julkaistu yksityiskohtaiset jälkianalyysit.

PäivämääräLaajuusKestoSyy
10. maalisk. 2025Koko Pariisin alueen julkiset yhteydetverkko 5 minuuttia; instanssit klo 17.10 UTC asti, Object Storage ja Kapsule klo 18.00 UTC asti”inhimillinen virhe reitittimen konfiguraatiossa” (jälkianalyysi)
28. helmik. 2026nl-ams-1:n Block Storagenoin 2 tuntia jäätynyttä I/O:tahallintatason vika; ”Tietojen menetystä ei havaittu”
19. toukok. 2026IAM API maailmanlaajuisesti, kriittinennoin 3 tuntiaei kerrottu
22. ja 23. toukok. 2026Vyöhyke fr-par-2; muut Pariisin vyöhykkeet ”osittain vaikutuksen alaisina”instanssit, Kapsule ja tietokannat 1 tunti 50 minuuttia”Tasasuuntaajan akut eivät kestäneet kuormaa” generaattoritestin aikana (jälkianalyysi)
22. kesäk. 2026fr-par-2:n julkinen verkko, kriittinennoin 3 tuntiaei kerrottu
9. ja 22. heinäk. 2026 välilläMilanon Object Storagen yhteydet13 päivääei kerrottu
21. ja 22. heinäk. 2026fr-par-1:n instanssit ja Kapsule APInoin 8 tuntiaei kerrottu
5. syysk. 2026Milano: useita API:ita ja Object Storage, kriittinennoin 3 tuntiaei kerrottu

Kaksi näistä vaikuttaa suunnitteluun: toukokuussa 2026 yhden Pariisin vyöhykkeen vika levisi muihin, ja maaliskuussa 2025 yksi muutos vei mukanaan koko alueen julkisen verkon. Molemmat rajaavat sitä, mitä kolmen vyöhykkeen suunnittelulla saa. Uusimmalla alueella, Milanossa, oli vuonna 2026 tihein merkittävien häiriöiden sarja.

Tuki

PakettiHinta ilman arvonlisäveroaEnsivaste, P1 ja P2Puhelin
Basicilmainen8 tuntiaei puhelinta; tiketit 24/7
Advanced50 euroa kuukaudessa tai 5 % kulutuksesta sen mukaan, kumpi on suurempi2 tuntiajoka päivä klo 9.00 ja 18.00 välillä
Business250 euroa tai 10 %30 minuuttia24/7
Enterprise990 euroa tai 20 %15 minuuttia24/7 sekä technical account manager

Tavoitteet koskevat ensivastetta; ratkaisuaikaan ei sitouduta, ja Scaleway ”voi vahvistaa tai kumota” asiakkaan asettaman prioriteetin, eikä asiakas voi riitauttaa päätöstä. Tuki toimii englanniksi ja ranskaksi, ja Scalewayn mukaan sen asiakaspalvelutiimi on sen Pariisin toimistossa. Jopa ilmaisella paketilla on tavoite, mitä AWS Basicilla (ei teknisiä tukipyyntöjä) ja Azure Basicilla (ei teknisiä vasteaikatavoitteita) ei ole. Tunnin tavoite tuotantokatkolle maksaa AWS Business Support+:lla 29 USD tai 9 % kulutuksesta sen mukaan, kumpi on suurempi, tai Azure Standardilla 100 USD kuukaudessa.

Tilin saaminen

Ensin tarvitaan voimassa oleva maksutapa, ja Scaleway validoi jokaisen tilauksen. Henkilöllisyyden tarkistus, joka avaa lisää, on viranomaisen myöntämä kuvallinen henkilöllisyystodistus sekä reaaliaikainen kasvotarkistus selaimessa 15 minuutin kuluessa; yrityksen henkilökortteja, luottokortteja ja ajokortteja ei hyväksytä.

Pelkällä maksutavalla saat yhden POP2-2C-8G-, yhden PRO2-XXS- ja viisi PLAY2-NANO-instanssia, 500 GB lohkotallennusta, 5 tietokantainstanssia ja yhden dedikoidun Kubernetes-hallintatason. Henkilöllisyyden varmennus avaa POP2-4C-16G:n, PRO2-XS:n ja suuremmat, yhden L4- tai L40S-GPU:n, 5 000 GB lohkotallennusta sekä SMTP-portit 25, 465 ja 587. Jokainen H100- ja B300-koko sekä jokainen useamman GPU:n L4- tai L40S-koko edellyttää lisäksi tukipyyntöä.

Työkuorma B ensimmäisenä päivänä: tallennus, tietokanta ja yksi dedikoitu hallintataso mahtuvat pelkän maksutavan kiintiöihin. Kolme 4 vCPU:n ja 16 GB:n instanssia edellyttävät todennäköisesti henkilöllisyyden tarkistusta, koska niiden vanhemmat vastineet edellyttävät, eikä kiintiötaulukossa vielä ollut BASIC3- ja STANDARD3-perheitä. Mihinkään näistä ei nimetä tukipyyntöä, joten tulkintamme on kyllä henkilöllisyyden tarkistuksen jälkeen, vaikka asiakirjat eivät ratkaise asiaa. AWS:llä tavallisten instanssien 5 vCPU:n oletus jää työkuorman B tarvitseman 12:n alle; Azuren 20 ydintä aluetta kohden riittävät paperilla.

Kaksi yleisten ehtojen lauseketta merkitsee myöhemmin. ”Tietyn palvelukulutuksen määrän” ylittyessä Scaleway voi pyytää laillisen edustajan henkilöllisyystodistuksen ja alle kolme kuukautta vanhan kaupparekisteriotteen. Lisäksi se voi keskeyttää palvelun ”välittömästi ja ilman ennakkoilmoitusta” muun muassa maksamattomuuden, petoksen, ”perustellun petosepäilyn” tai tietoturvariskin vuoksi, ja laskutus jatkuu keskeytyksen aikana.

Vaatimustenmukaisuus ja tietosuoja

KehysTila
ISO/IEC 27001:2022Väitetty. Sertifikaatti Trust Centerissä käyttöoikeuspyynnön takana; ei nähty, laajuus ei julkinen
HDS (Ranskan terveystiedot)Väitetty, luetelluille tuotteille. Sertifikaatti rajatun pääsyn takana; ei nähty
SecNumCloudEi hyväksytty: ”ei vielä myönnetty”
CSA STARTaso 1, itsearviointi
SOC 2, PCI DSS, BSI C5, TISAX, ENSEi väitetty

HDS-luettelo kattaa instanssit (CPU ja GPU), Block ja Object Storagen, Dediboxin, Elastic Metalin, VPC:n, Kapsulen ja Load Balancerin, mutta ei hallinnoituja tietokantoja eikä palvelimettomia tuotteita. Se edellyttää hostausta Ranskassa, myynnin kautta allekirjoitettua HDS-sopimusta sekä Business- tai Enterprise-tukipakettia.

SecNumCloudin osalta ANSSI hyväksyi Next.inkin mukaan Scalewayn hakemuksen ilman varaumia joulukuun 2024 lopussa, ja Scaleway tavoitteli hyväksyntää vuoden 2025 loppuun mennessä. Tuo ajankohta on ohitettu, eikä myöhempää välitavoitetta löytynyt eikä uutta päivämäärää ole annettu. Ilmoitettu laajuus on yhden vyöhykkeen kokoonpano iliad-konsernin Pariisin alueen konesaleissa, ja se kattaa instanssit, tallennuksen, verkon, IAM:n, Key Managerin ja Elastic Metalin, Kapsulen myöhemmin.

Euroopan komissio nimesi 17. huhtikuuta 2026 Scalewayn yhdeksi suvereenin pilven tarjouskilpailunsa neljästä voittajasta; kilpailun arvo on enintään 180 miljoonaa euroa kuuden vuoden aikana. Scaleway sai luokituksen SEAL-3 (”EU-toimijat, joilla on merkittävä mutta ei täysi vaikutusvalta”), kuten myös STACKIT sekä Post Telecomin, OVHcloudin ja Clever Cloudin kumppanuus.

Tietojenkäsittelysopimuksessa (Data Processing Agreement, 1. kesäkuuta 2024) todetaan, että palvelut ”sijaitsevat oletuksena Euroopan unionissa”, asiakas valitsee alueen, eikä Scaleway tallenna tai siirrä henkilötietoja EU:n ulkopuolelle ”ilmoittamatta siitä nimenomaisesti Asiakkaalle etukäteen”. Alikäsittelijäluettelo on Trust Centerissä, eikä se latautunut meille.

Kuka sitä hallitsee

iliad SA omisti 99,56 % Scaleway SAS:stä vuoden 2025 lopussa; loput ovat työntekijöille ja johdolle myönnettyjä osakepalkkioita. iliad SA:sta 98,88 % omistaa iliad Holding SAS, jota iliadin vuosikertomuksen mukaan hallitsee yli 95 %:n osuudella Maya, joka on ”kokonaan Nielin perheen konsernin omistama”. iliad poistettiin pörssistä 14. lokakuuta 2021. Vuosikertomuksessa ei näy Euroopan ulkopuolista emoyhtiötä tai merkittävää osakkeenomistajaa.

Teet sopimuksen Scaleway SAS:n kanssa Ranskan lain alaisena ja Pariisin kauppatuomioistuimen toimivallassa, tai italialaisella laskutusosoitteella Scaleway Italia S.R.L.:n kanssa Italian lain alaisena.

Konesaleja operoi OpCore, konsernin konesaliyhtiö, josta iliad myi 50 % InfraVialle 31. maaliskuuta 2025; toukokuun 2026 jälkianalyysi nimeää fr-par-2:n taustalla olevaksi ”OpCoren PAR5-konesalin”. API-, instanssi- ja Kubernetes-tuotteet ovat Scalewayn omia.

Kaksi seikkaa, joista lukijat kysyvät. iliadin vuoden 2024 konsolidoitujen yhtiöiden luettelossa on Scaleway US Corporation Chicagossa, merkittynä vuodelle 2025 ”N.D.”, joten yhdysvaltalainen tytäryhtiö on ollut olemassa; sen nykyistä tilaa ei kerrota. Lisäksi Scalewayn sivujen mukaan se on ”vapaa Yhdysvaltain CLOUD Actista”, mikä on Scalewayn väite, ei meidän havaintomme. Scalewayn omaa liikevaihtoa ja henkilöstömäärää ei julkaista.

Pois siirtyminen

Instanssien ja kuormantasaajien lähtevästä liikenteestä ei veloiteta gigatavukohtaisesti. 10 TB:n vienti Object Storagesta maksaa noin 99,25 euroa, tai lähes ei mitään, kun data haetaan saman alueen instanssin kautta, koska alueen sisäinen liikenne on ilmaista. Glacier-objektit on ensin palautettava, hintaan 0,009 euroa gigatavulta. Scaleway dokumentoi AWS CLI:n ja rclonen bucketeille sekä pg_dumpin ja mysqldumpin tietokannoille; emme selvittäneet, onko looginen replikointi ulkoiseen kohteeseen sallittua.

Lukkiutuminen on integraatioissa. Kapsule on CNCF-yhteensopiva, mutta kuormantasaajat ja taltiot tulevat Scalewayn cloud controller managerin annotaatioiden ja CSI-ajurin kautta. IAM-rajaukset ja käyttöoikeusjoukot, palvelimettomat laukaisimet ja Cockpitin hälytykset, jotka käyttävät Scalewayn omaa alert manageria, on rakennettava muualla uudelleen. S3-, osittaiset SQS- ja SNS- sekä OpenAI-yhteensopivat API:t helpottavat siirtoa kumpaankin suuntaan.

Kun sopimus päättyy, sisältö ”poistetaan automaattisesti ja pysyvästi”, ja Scaleway ”sitoutuu olemaan säilyttämättä mitään kopiota”. Vuoden 2026 ehdot lupaavat vähintään kolmen kuukauden ilmoitusajan ennen palvelun myynnin päättymistä; betapalvelut Scaleway voi ”lopettaa lopullisesti ilman ilmoitusta”. Esimerkiksi Public Gateways API v1 poistettiin 1. lokakuuta 2025, noin kuusi kuukautta sen jälkeen, kun muutosloki ilmoitti siitä.

Mitä käyttäjät kertovat

Luimme Scalewayn mainitsevat Hacker Newsin kommentit lokakuusta 2024 lähtien; Redditistä ei löytynyt käyttökelpoisia ketjuja, eikä arvostelusivustoja lasketa tässä näytöksi. Kommentteihin viitataan niiden Hacker News -tunnisteella.

Lähimpänä AWS:ää, vähemmillä palveluilla. Käyttäjät kertovat siirtäneensä tuotantoa AWS:stä Scalewayn hallinnoituun Kubernetesiin, Postgresiin, Redisiin, palvelimettomiin kontteihin ja jonoihin, mutta sanovat, että siinä on ”paljon vähemmän hallinnoituja palveluja” (46836273, tammikuu 2026) ja että se ”jää yhä jälkeen kolmesta suuresta” (48340477, toukokuu 2026). Neljä muuta raportoi samaa, muun muassa 46837275; yhdessä raportit ulottuvat maaliskuusta 2025 toukokuuhun 2026.

Tuki: vaihtelevia kokemuksia. Käyttäjät kertovat ”erinomaisesta tuesta” (43361754) ja nopeista vastauksista Terraform-providerin bugeihin (46678419); toiset kertovat, ettei rekisteröitymisen aikana lähetettyyn sähköpostiin vastattu (46060566), ja että ”sivusto ja tuki ovat kamalia” (46061189).

Luotettavuus. Käyttäjät kertovat ”parista isosta käyttökatkosta joka vuosi” (43153568, helmikuu 2025) ja luotettavuudesta, joka ”oli kamala, kun viimeksi käytimme heitä” (48817760, heinäkuu 2026); yksi vastaa mainitsemalla ”yksinkertaisuuden ja luotettavuuden” (47085681). Yllä oleva tilahistoria vahvistaa kuvion.

Tietokannan korkea käytettävyys yhdessä konesalissa. Viisi vuotta asiakkaana ollut kutsuu ominaisuutta ”kosmeettiseksi”, koska HA-instanssit ”ovat samassa konesalissa” (46837788, tammikuu 2026), minkä Scalewayn usein kysytyt kysymykset vahvistavat.

Henkilöllisyyden tarkistukset riippuvat siitä, mitä tilaat. Yhdeltä käyttäjältä pyydettiin henkilöllisyystodistusta (48544740, kesäkuu 2026), kahdelta muulta ei (42398985; 48125822). Kiintiötaulukko selittää miksi.

Maksuongelmat. Yksi käyttäjä kertoo epäonnistuneesta ensimmäisestä maksusta, jota seurasi perintäsähköposteja alle 10 euron laskusta (47716333, huhtikuu 2026). Tilasivulla näkyy merkittäviä häiriöitä SEPA-maksuissa (kesäkuu 2025), kortin lisäämisessä (syyskuu 2025) ja resurssien lukittumisessa laskun maksamisen jälkeen (joulukuu 2025).

Kapsulesta emme löytäneet kahta omakohtaista raporttia luotettavuudesta. Tilasivu listaa lokakuun 2024 ja lokakuun 2026 väliltä 7 merkittävää ja 19 vähäistä Kubernetes-merkintää.

Kenelle se sopii ja kenen kannattaa katsoa muualle

Scaleway sopii tiimeille, jotka haluavat AWS-tyylisiä rakennuspalikoita (Kubernetes, PostgreSQL, palvelimettomat kontit, jonot, S3) ranskalaisella tai italialaisella sopimuksella, palveluille, jotka lähettävät paljon liikennettä ulos, sen krediittiohjelmiin osallistuville startupeille, avoimien mallien tekoälypäättelyyn Pariisissa sekä ranskalaisille terveystietohankkeille, jotka sopivat HDS-tuoteluetteloon.

Katso muualle, jos tarvitset tietokannan failoveria vyöhykkeiden välillä tai useita alueita yhdeltä palveluntarjoajalta vahvoin SLA:in; jos tarvitset mitään Euroopan ulkopuolella; jos olet julkinen hankkija, joka tarvitsee SecNumCloudin jo nyt; jos olet riippuvainen hallinnoidusta varmuuskopioinnista, API-yhdyskäytävästä tai tapahtumaväylästä; tai jos tarvitset H100-luokan GPU:ita käyttöperusteisesti puhumatta myynnin kanssa.

Lähteet

Tarkistettu 15. ja 16. lokakuuta 2026.

Hinnoittelu

Ehdot ja SLA

Dokumentaatio

Tila ja häiriöt

Vaatimustenmukaisuus

Yhtiö ja omistus

Käyttäjien raportit

  • Hacker Newsin kommentit, kohteen tunnisteen mukaan sivustolla news.ycombinator.com: 42398985 (12. joulukuuta 2024), 43153568 (23. helmikuuta 2025), 43361754 (14. maaliskuuta 2025), 43459311 (24. maaliskuuta 2025), 45977397 (19. marraskuuta 2025), 46060566 ja 46061189 (26. marraskuuta 2025), 46678419 (19. tammikuuta 2026), 46836273, 46836757, 46837275 ja 46837788 (31. tammikuuta 2026), 47085681 (20. helmikuuta 2026), 47716333 (10. huhtikuuta 2026), 48125822 (13. toukokuuta 2026), 48340477 (30. toukokuuta 2026), 48544740 (15. kesäkuuta 2026), 48817760 (7. heinäkuuta 2026)

Data ja pilvi

Uudet oppaat ja säädösmuutokset sähköpostiisi

Kun säännös muuttuu, määräaika siirtyy tai julkaisemme uuden oppaan, lähetämme sen sähköpostilla.

Lähetämme ensin vahvistuslinkin. Voit perua tilauksen milloin tahansa. Tietosuojakäytäntö