Kirjoittanut Kristijan Sekereš
STACKIT vuonna 2026: rehellinen arvio tiimeille, jotka siirtyvät pois AWS:stä tai Azuresta

STACKIT on Schwarz-konsernin julkinen pilvi; Schwarz on Lidlin ja Kauflandin taustalla oleva saksalainen perheomisteinen konserni. Sillä on kaksi aluetta: eu01 Saksassa ja eu02 Itävallassa. Se myy laajaa hallinnoitujen palvelujen valikoimaa täsmällisellä saksalaisella sopimuksella (tuotekohtainen oikeudellinen sertifikaatti, SLA-hyvitykset enintään 100 %, lauseke poistumisesta) eikä veloita liikenteestä mitään: tuotantotyökuormamme maksaa siellä 908,10 euroa kuukaudessa, 84 % AWS:n hinnasta. Heikot kohdat ovat yhtä konkreettisia. Vain yritykset voivat rekisteröityä, ja vain Saksassa, Itävallassa ja Sveitsissä toimivat voivat tehdä sen kulkematta myynnin kautta; tavalliset VM:t maksavat enemmän kuin halpapilvissä; kolme häiriötä vuosina 2025 ja 2026 levisi koko eu01-alueelle sen kolmesta vyöhykkeestä huolimatta; eikä STACKIT dokumentoi, missä sen tietokantojen varainstanssit sijaitsevat tai kuinka kauan failover kestää.
Tämä artikkeli kuuluu sarjaan, joka vertaa 24:ää eurooppalaista pilvipalveluntarjoajaa AWS:ään ja Azureen; yleiskatsaus asettaa ne rinnakkain. Kaikki alla oleva tarkistettiin 15. ja 16. lokakuuta 2026 STACKITin dokumentaatiosta, ehdoista, hinta-API:sta ja tilasivulta, Schwarz-konsernin luvuista ja käyttäjien raporteista, kukin lähteestään. Emme avanneet tiliä.
Lyhyesti
| STACKIT | |
|---|---|
| Pääkonttori ja määräysvalta | Bad Friedrichshall, Saksa. Schwarz Digits Cloud GmbH & Co. KG (STACKIT GmbH & Co. KG vuoteen 2026 asti), Schwarz-konsernin IT- ja digitaaliyksikössä. Konserni on yksityisomisteinen ja perheomisteinen. Ei listattu |
| Alueet ja vyöhykkeet | eu01 (Saksa) ja eu02 (Itävalta), kummassakin ”vähintään kolme fyysisesti erillistä AZ:ta”, vaikka STACKITin määritelmä sallii vyöhykkeiden jakaa rakennuksen. Ei mitään Saksan ja Itävallan ulkopuolella |
| Työkuorma A (aloitus) | 47,33 euroa kuukaudessa eu01:ssä |
| Työkuorma B (tuotanto) | 908,10 euroa jaetuilla vCPU:illa, 890,73 euroa dedikoiduilla. Jokainen osa on myynnissä; ei sisällä kahta kuormantasaajan takana olevaa VM:ää, jotka laskutetaan erikseen koossa, jota STACKIT ei nimeä |
| Lähtevä liikenne | Ei maksua kumpaankaan suuntaan eikä Object Storagen pyyntömaksuja |
| Laskennan SLA | 99,5 % yhdelle VM:lle, 99,8 % usealle vyöhykkeelle jaetulle VM:lle, 99,9 % kahdelle VM:lle kahdella vyöhykkeellä. Hyvitykset enintään 100 %, vaadittava kahden viikon kuluessa laskun saamisesta |
| Sisältyvä tuki | Essential: portaali, Help Center ja puhelin; 4 tunnin ensivaste liiketoimintakriittisiin häiriöihin, arkisin klo 08.00 ja 18.00 välillä, ei sitova |
| Kuka voi rekisteröityä | Yritykset ja julkisyhteisöt. Itsepalvelu vain Saksassa, Itävallassa ja Sveitsissä toimiville yrityksille, joilla on arvonlisäverotunnus ja kaupparekisterinumero; muut myynnin kautta. Jokainen tili hyväksytään ensin |
Mitä sillä voi rakentaa
Tila on yleinen saatavuus, ellei toisin mainita, STACKITin hinta-API:n ja tuoteindeksin mukaan; ”vain eu01” tarkoittaa, ettei eu02:lle ole hintaa.
| Mitä tarvitset | STACKIT | AWS | Azure |
|---|---|---|---|
| Virtuaalikoneet | Compute Engine: jaettu vCPU Intel-suorittimilla, dedikoitu AMD-, Intel- tai Arm-suorittimilla, enintään 240 vCPU:ta ja 2 048 GB | EC2 | Virtual Machines |
| Bare metal | ei mitään | EC2 metal | BareMetal Infrastructure |
| GPU:t | A100 80 GB, L40S 48 GB, H100 NVL 94 GB, 8 x HGX H100; vain eu01 | EC2 P ja G | NC- ja ND-sarja |
| Tallennus | Block Storage, yhdellä vyöhykkeellä tai peilattuna kahdelle; Object Storage (S3), replikoitu kolmelle vyöhykkeelle; File Storage ja Archiving, vain eu01 | EBS, S3, EFS, S3 Glacier | Managed Disks, Blob Storage, Azure Files, Archive tier |
| Relaatiotietokannat | PostgreSQL Flex (yksittäinen solmu tai 3 solmun joukko), SQL Server Flex, MariaDB; ei MySQL:ää | RDS, Aurora | Azure Database for PostgreSQL ja MySQL, Azure SQL |
| Muut datapalvelut | MongoDB Flex, Valkey-pohjainen Key Value Store, OpenSearch; Intake, joka puhuu Kafka-protokollaa, vain eu01 | DocumentDB, ElastiCache, OpenSearch Service, MSK | Cosmos DB for MongoDB, Azure Cache for Redis, Event Hubs |
| Kubernetes ja kontit | SKE, rakennettu Gardenerin päälle, vain maksullinen hallintataso; Container Registry, betassa 27. kesäkuuta 2025 lähtien, vain eu01 | EKS, ECR | AKS, ACR |
| Alusta ja palvelimeton | Cloud Foundry, vain eu01; ei funktioita eikä julkisia palvelimettomia kontteja | Elastic Beanstalk, Lambda, Fargate | App Service, Functions, Container Apps |
| Viestinvälitys | RabbitMQ; MailOut sähköpostille, beta | SQS, SNS, Amazon MQ, SES | Service Bus, Communication Services Email |
| Verkko | Networks, palomuuri, VPN (vain eu01), verkko- ja sovellustason kuormantasaajat, DNS | VPC, VPN, ELB, Route 53 | VNet, VPN Gateway, Load Balancer, Azure DNS |
| CDN | CDN WAF:lla | CloudFront | Front Door |
| Tietoturva | KMS; Secrets Manager (Vault-yhteensopiva), vain eu01; IAM mukautetuilla rooleilla ja palvelutileillä | KMS, Secrets Manager, IAM | Key Vault, Entra ID |
| Valvonta | Observability, Logs; molemmat betassa eu02:ssa | CloudWatch | Azure Monitor |
| Tekoäly | AI Model Serving (jaetut avoimet mallit, laskutus tokenia kohden), vain eu01 | Bedrock, SageMaker | Azure AI Foundry |
| Varmuuskopiointi | Server Backup Management, taltioiden ja tietokantojen varmuuskopiot | AWS Backup | Azure Backup |
Object Storagessa on versiointi, elinkaarisäännöt, replikointi ja Object Lock (enintään 365 päivää), mutta sen dokumentaatiossa ei luetella ACL-kirjoituksia, verkkosivustojen isännöintiä, bucket-ilmoituksia eikä tallennusluokkien siirtymiä, ja projektin katto on 500 MB/s.
Kokonaan puuttuvat: bare metal, funktiot, palvelimettomat kontit, hallinnoitu Kafka ja MySQL, muu jono kuin RabbitMQ, erillinen DDoS-suojaustuote, H100:aa uudemmat GPU:t, spot-kapasiteetti (ei löytynyt) ja kaikki alueet Saksan ja Itävallan ulkopuolella. eu02:ssa on osajoukko, ilman GPU:ita, AI Model Servingia, Secrets Manageria tai VPN:ää.
Kubernetes. STACKIT poistaa minor-version patch-päivänä ennen sen upstream-elinkaaren päättymistä ja päivittää versiolla yhä olevat klusterit: 1.34 poistui 14. lokakuuta 2026, noin seitsemän viikkoa sen käytöstä poistamista koskevan ilmoituksen jälkeen. STACKIT kutsuu SKE:ta ”CNCF-sertifioiduksi”; emme tarkistaneet CNCF:n listaa.
Työkalut. Virallinen Terraform-provider, stackitcloud/stackit, saavutti version v0.120.0 15. lokakuuta 2026, yhä alle 1.0:n, ja siinä on 70 avointa issuea; vanhempi yhteisön provider, SchwarzIT/stackit, on yhä julkaistuna, joten tarkista, kumpaa esimerkki käyttää. Pulumi-tuki ”on ALPHA-tilassa”. Dokumentaatiosta puuttuvat oletuskiintiöt, tietokannan varainstanssien sijainti ja käynnistystaltion oletusluokka, ja se on eri mieltä hinta-API:n kanssa siitä, mitkä Intel Gen3 -tyypit jakavat suorittimensa.
Mitä se maksaa
STACKITin listahinnat euroina ilman arvonlisäveroa sen julkisesta hinta-API:sta (jokainen SKU, avainta ei tarvita) ja hinnastosta, tarkistettu 15. ja 16. lokakuuta 2026, eu01:ssä 730 tunnilla kuukaudessa (STACKITin omat kuukausiluvut olettavat 720 tuntia). eu02 on noin 5 % kalliimpi useimmissa erissä.
Työkuorma A, aloituskokoonpano: yksi VM, jossa on 2 vCPU:ta ja 4 GB, 40 GB:n levy, yksi IPv4-osoite, 1 TB lähtevää liikennettä ja 100 GB objektitallennusta.
| Erä | Valinta | Euroa kuukaudessa |
|---|---|---|
| VM | c2i.2, 2 jaettua Intel-vCPU:ta, 4 GB | 31,60 |
| Käynnistyslevy | 40 GB Block Storagea | 2,65 |
| Käynnistyslevyn suoritusluokka | luokka 1 (500 IOPS) | 7,42 |
| Julkinen IPv4 | 2,96 | |
| 1 TB lähtevää liikennettä | ei maksua | 0,00 |
| 100 GB objektitallennusta | 2,70 | |
| Yhteensä | 47,33 |
VM:n hinta kattaa vain vCPU:n ja RAM-muistin. Jokainen suurimpia tyyppejä pienempi VM tarvitsee käynnistystaltion, joka laskutetaan gigatavun mukaan sekä suoritusluokan kiinteällä kuukausimaksulla, joka pienellä VM:llä maksaa enemmän kuin levy. Oletusluokkaa ei ole dokumentoitu; STACKITin CLI-esimerkki käyttää luokkaa 1. Luokka 0 (120 IOPS) laskee kokonaishinnan 41,71 euroon.
AWS veloittaa samasta Frankfurtissa 112,37 euroa ja Azure 116,15 euroa, mutta AWS:llä pelkkä 1 TB lähtevää liikennettä on 81,00 USD 125,95 USD:n laskusta. Ilman sitä AWS maksaisi 44,95 USD (40,11 euroa), vähemmän kuin STACKIT. Hetznerin työkuorma A on 26,48 euroa.
Työkuorma B, pieni tuotantojärjestelmä: kolme VM:ää, joissa kussakin 4 vCPU:ta, 16 GB ja IPv4-osoite, 300 GB SSD-lohkotallennusta, kuormantasaaja, PostgreSQL, jossa 2 vCPU:ta, 8 GB ja 100 GB, pääinstanssi sekä varainstanssi, 1 TB objektitallennusta sekä 1 miljoona PUT- ja 10 miljoonaa GET-pyyntöä, Kubernetesin hallintataso ja 2 TB lähtevää liikennettä.
| Erä | Valinta | Euroa kuukaudessa |
|---|---|---|
| 3 VM:ää | g2i.4, 4 jaettua Intel-vCPU:ta, 16 GB | 448,04 |
| 3 julkista IPv4-osoitetta | 8,88 | |
| 300 GB lohkotallennusta | kolme 100 GB:n käynnistystaltiota | 19,88 |
| Suoritusluokka | luokka 1 jokaisella taltiolla | 22,27 |
| Kuormantasaaja | Network Load Balancer, Essential p10 | 9,52 |
| Kuormantasaajan IPv4 | 2,96 | |
| PostgreSQL-HA | PostgreSQL Flex 4.8, kolme solmua, kussakin 4 vCPU:ta ja 8 GB | 275,53 |
| Tietokannan tallennustila | 100 GB | 6,63 |
| Tietokannan suoritusluokka | premium-perf2, alin tarjolla oleva | 14,70 |
| 1 TB objektitallennusta | pyyntöjä ei laskuteta | 26,99 |
| Kubernetesin hallintataso | SKE cluster management | 72,70 |
| 2 TB lähtevää liikennettä | ei maksua | 0,00 |
| Yhteensä | 908,10 |
Dedikoidun vCPU:n g1a.4d-instanssit (AMD Gen1) maksavat tunnilta vähemmän kuin jaetut Intel-instanssit: yhteensä 890,73 euroa.
AWS veloittaa työkuormasta B 1 082,61 euroa m7i.xlarge-instanssilla ja Azure 1 091,88 euroa D4s_v5:llä, joten STACKIT maksaa jaetuilla vCPU:illa 84 % AWS:n ja 83 % Azuren hinnasta ja dedikoiduilla 82 % AWS:n hinnasta. AWS:n burstable-instanssiin t3.xlarge (985,89 euroa) verrattuna se on 92 %. Lähtevä liikenne selittää lähes koko eron: STACKITin ja AWS:n välisestä 174,51 euron erosta 152,57 euroa on AWS:n veloitus 2 TB:sta. Tietokanta (296,86 euroa, kun AWS:llä 285,63 euroa), hallintataso (72,70 euroa, kun EKS maksaa 65,13 euroa) ja lohkotallennus ovat STACKITilla kalliimpia. Tämän sarjan eurooppalaisista palveluntarjoajista, jotka myyvät työkuorman B jokaisen osan, IONOS, UpCloud, Scaleway ja Exoscale veloittavat vähemmän.
Kokonaishintaan sisältyy kolme oletusta. PostgreSQL Flexissä ei ole kokoa 2 vCPU:ta ja 8 GB, joten hinnoittelimme lähimmän suuremman. Laskutetaanko kolmen solmun joukon tallennustila kerran vai solmua kohden, ei ole dokumentoitu; hinnoittelimme sen kerran. Ja kuormantasaaja toimii ”kahdella Compute Enginellä aktiivi-passiivi-käyttöönottona”, ja ne laskutetaan erikseen koossa, jota STACKIT ei nimeä: 20,63 euroa kuukaudessa t2i.1:nä, halvimpana nykyisenä 1 vCPU:n ja 1 GB:n tyyppinä, tai 36,01 euroa t3i.1:nä. Työsolmut eivät sisälly hintaan, kuten ei missään tämän sarjan artikkelissa.
Lähtevä liikenne ja IPv4. Hintadatassa ei ole liikenne-erää, ja STACKIT sanoo tarjoavansa ”maksuttoman saapuvan ja lähtevän liikenteen”, jottei vaihtamisesta tulisi ”keinotekoisen vaikeaa”. Emme löytäneet kohtuullisen käytön ehtoa. AWS veloittaa 80,30 euroa teratavulta ja Azure 77,62 euroa ilmaisen 100 GB:n jälkeen. Julkinen IPv4-osoite maksaa 2,96 euroa kuukaudessa, kun AWS:llä ja Azurella se maksaa 3,65 USD.
Laskutus. Kaikki laskutetaan aloitettua tuntia kohden, ilman kuukausikattoa ja ilman vähimmäissopimuskautta (Object Lockia lukuun ottamatta); pysäytetystä VM:stä laskutetaan, kunnes se asetetaan shelved-tilaan. Laskut tulevat kuukausittain jälkikäteen euroina, ja ne maksetaan laskulla tai kortilla. Ilmaistasoa tai kokeilukrediittiä ei ole, emmekä pystyneet selvittämään, onko budjettihälytyksiä tai kulukattoa.
GPU:t, GPU-tuntia kohden, vain eu01: L40S 1,74 euroa; A100 80 GB 2,66 euroa tai 4,08 euroa neljän GPU:n tyypillä, joka edellyttää tikettiä; H100 8,04 euroa. H200:aa, Blackwell-korttia tai L4:ää ei ole. Frankfurtissa AWS veloittaa L40S:stä 2,08 euroa eikä myy H100:aa (Tukholmassa 6,57 euroa); Azuren H100 NVL on siellä 8,10 euroa. Dokumentaatio luettelee vain 8 GPU:n H100-tyypin; emme pystyneet vahvistamaan, että hintadatan pienempiä H100 NVL -tyyppejä voi tilata.
Hinnanmuutokset. Emme löytäneet yleistä hinnanmuutosta viimeisten 24 kuukauden ajalta, vaikka emme vertailleet vanhempia hinnastoja. Ehdot sallivat STACKITin muuttaa käynnissä olevan palvelun hintaa ”markkinaolosuhteiden muuttuessa tai hankintakustannusten oleellisesti muuttuessa” vähintään neljän viikon ilmoitusajalla, ja jos kirjallista vastalausetta ei tule kymmenen päivän kuluessa, sitä pidetään hyväksyntänä.
Luotettavuus
Mitä vyöhyke on. ”Saatavuusvyöhyke (AZ) koostuu yhdestä tai useammasta konesalista alueen sisällä” ja sillä on ”riippumaton sähkö-, jäähdytys- ja verkkoinfrastruktuuri”, ja se voi olla ”Useita palolohkoja yhden konesalin sisällä”. Compute Enginen dokumentaatio piirtää eu01:n kolmeksi konesaliksi, joissa kussakin on yksi vyöhyke, mutta Compute Enginen sertifikaatti toteaa: ”Useita saatavuusvyöhykkeitä voi sijaita samassa rakennuksessa”, STACKIT nimeää kaksi saksalaista toimipaikkaa (Neckarsulm ja Ellhofen), eikä se kerro, kumpaa muotoa kukin alue käyttää. eu02 kuvataan yhdeksi toimipaikaksi, Ostermiethingiksi.
Metro. Laajuus eu01-m ”jakaa virtuaalikoneet (VM) ja datan automaattisesti kahdelle tai useammalle AZ:lle” lähes jokaisella konetyypillä kaksinkertaisella VM-hinnalla. Metro-VM käynnistetään vikatilanteessa uudelleen toisella vyöhykkeellä, mutta ”tämä failover-prosessi voi viedä aikaa”, ja STACKIT itse suosittelee yhden vyöhykkeen sijoittelua, jossa redundanssi rakennetaan palvelutasolla. Object Storage replikoi kaikille kolmelle vyöhykkeelle.
Tietokannan varainstanssi. PostgreSQL Flex HA on kolmen solmun joukko: ”Kaikki kolme solmua ovat toistensa täydellisiä peilejä”. STACKIT ei kerro, missä varainstanssit sijaitsevat, onko replikointi synkronista tai kuinka kauan failover kestää. Sen sertifikaatti antaa varmuuskopioille 4 tunnin RPO:n ja alle 500 GB:n datalla 4 tunnin RTO:n. AWS ja Azure dokumentoivat kumpikin synkronisen varainstanssin toisella vyöhykkeellä ja failoverin 60:stä 120 sekuntiin.
SLA:t. Sopimuksessa on kolme kerrosta: Terms of Use (v1.3.2), Service Description (v1.4), jonka yleinen SLA on 99,9 % kuukaudessa (99,5 % ei-redundanteille palveluille), sekä tuotekohtainen Service Certificate, joka ”on etusijalla”.
| Palvelu | Kuukausitavoite |
|---|---|
| VM yhdellä vyöhykkeellä; GPU-VM | 99,5 %; käyttökatko tarkoittaa ”ei ulkoista yhteyttä” |
| VM Metrossa | 99,8 % |
| Kaksi VM:ää kahdella vyöhykkeellä | 99,9 % vähintään yhdelle |
| Block Storage, Object Storage | 99,9 % |
| SKE:n hallintataso | 99,9 % API-palvelimelle; solmut, taltiot ja podit pois lukien |
| Application Load Balancer | 99,9 % |
| PostgreSQL Flex, Network Load Balancer | sertifikaatissa ei lukua, joten yleinen sääntö |
| Julkinen IPv4, portaali ja API | ei mitään |
- Hyvitykset ovat 10 % kyseisen palvelun laskusta tavoitteen alittuessa, 20 % alle 99,0 %:n, 50 % alle 98,5 %:n ja 100 % alle 95,0 %:n, ja ne kuitataan seuraavasta laskusta; ”Rahamääräinen maksu tai muu korvaus ... on poissuljettu.”
- Vaatimus esitetään ”tekstimuodossa kahden (2) viikon kuluessa laskun vastaanottamisesta”. Jos STACKIT hylkää vaatimuksen, ”asiakkaan vastuulla on osoittaa rikkomus”.
- Poissuljettuja ovat ”DNS- ja reititysongelmat”, DoS-hyökkäykset ja force majeure, jonka teksti ulottaa kattamaan ”sähkökatkot” ja ”Internet-palveluntarjoajien teot tai laiminlyönnit”.
- Vastuu tavallisesta huolimattomuudesta on rajattu määrään ”25 000 euroa yksittäistä vahinkotapahtumaa kohden”.
AWS sitoutuu EC2:lle 99,99 %:iin kahdella tai useammalla vyöhykkeellä ja 99,5 %:iin yksittäiselle instanssille, hyvityksillä 100 %:iin asti ja vaatimusajalla toisen laskutusjakson loppuun asti; Azure antaa 99,99 % vyöhykkeiden yli ja 60 päivää aikaa vaatimukselle.
Tilasivu ja häiriöt. status.stackit.cloud sisältää historiaa vuoteen 2019 asti ja listaa elokuun 2024 ja lokakuun 2026 väliseltä ajalta 174 merkintää, jotka eivät ole huoltoja. Useimmat käyttävät pohjaa (”Olemme havainneet vian STACKIT-alustassa”) eivätkä nimeä syytä; kahdesta viimeisten 24 kuukauden häiriöstä on jälkianalyysit.
| Päivämäärä | Laajuus | Kesto | Syy |
|---|---|---|---|
| 2. toukok. 2025 | ”Verkkokatko alueella EU01”, 43 komponenttia (häiriö) | korjaus noin 1 tunnin 47 minuutin kuluttua | ei julkaistu |
| 12. helmik. 2026 | ”Kuormantasaajat eivät ole tällä hetkellä saatavilla”, kriittinen (häiriö) | 1 tunti 12 minuuttia | ei julkaistu |
| 17. kesäk. 2026 | SKE: jokainen eu01-klusteri ja ”murto-osa” eu02:n klustereista katkesi hallintatasostaan, mikä keskeytti palveluliikenteen | 2 tuntia 37 minuuttia | epäonnistunut hotfixin peruutus (jälkianalyysi); ei datan menetystä |
| 8. ja 9. heinäk. 2026 | ”Merkittävä pilvialustan häiriö alueella eu01”: compute API, Object Storage joillekin asiakkaille, hallinnoidut tietokannat, SKE | 17,5 tuntia | Kubernetesin kuukausittaisena patch-päivänä image-vedot ”ylikuormittivat objektitallennuspalvelun” (jälkianalyysi) |
| 6. ja 7. lokak. 2026 | ”MongoDB:n hallintataso heikentynyt” | klo 22.10 ja seuraavan päivän klo 13.51 välillä | ei julkaistu |
Molemmat jälkianalyysit kuvaavat yhden muutoksen leviämistä koko alueelle, kesäkuussa myös toiselle alueelle; kolme vyöhykettä ei rajannut kumpaakaan. Monet muut merkinnät koskevat hallintatasoa, jossa STACKIT toteaa, ettei käynnissä oleviin työkuormiin vaikutettu.
Tuki
| Paketti | Hinta ilman arvonlisäveroa | Ensivaste, liiketoimintakriittinen häiriö | Muut häiriöt |
|---|---|---|---|
| Essential | ilmainen | 4 tuntia, maanantaista perjantaihin klo 08.00 ja 18.00 välillä, ei sitova | parhaan yrityksen mukaan |
| Advanced | 99 euroa projektia kohden sekä käyttöön perustuva osa, hintaa ei julkaista; irtisanottavissa kuukausittain | 1 tunti, 24/7 | 4 tuntia, arkitunnit |
| Ultimate | 18 000 euroa sekä käyttöön perustuva osa; 12 kuukauden alkukausi | 30 minuuttia, 24/7 | 2 tuntia, 24/7 |
Maksullisten pakettien hinnat tulevat hinta-API:sta, joten lue ne lähtölukuina. Essentialin tavoitteet ovat ”parhaan yrityksen pohjalta, mutta eivät sitovia”; Advanced ja Ultimate pyrkivät saavuttamaan omansa 90 %:ssa tapauksista, ja hinta-API:n mukaan hyvitykset ovat 25 % sen alittuessa ja 50 % alle 80 %:n. Tuki toimii saksaksi ja englanniksi tiimiltä, joka on ”sijoittunut Euroopan unioniin”.
Ilmaisella paketilla on puhelintuki ja tavoite, mitä AWS Basicilla (ei teknisiä tukipyyntöjä) ja Azure Basicilla (ei teknisiä vasteaikatavoitteita) ei ole. Tunnin tavoite maksaa AWS Business Support+:lla 29 USD tai 9 % kulutuksesta sen mukaan, kumpi on suurempi, ja Azure Standardilla 100 USD kuukaudessa.
Tilin saaminen
STACKITin ehdot on tarkoitettu ”Saksan siviililain (BGB) 14 §:n tarkoittamille yrittäjille” ja julkisoikeudellisille elimille, ja ”asiakkailla ei ole oikeutta rekisteröitymiseen”. ”Voit luoda uuden asiakastilin Saksalle, Itävallalle ja Sveitsille itse”, yrityksen arvonlisäverotunnuksella ja kaupparekisterinumerolla. Kaikki muut käyttävät myynnin yhteydenottolomaketta. Kummassakin tapauksessa tili on olemassa vasta, kun ”asiakastilihakemus on hyväksytty”. STACKIT ei kerro, kuinka kauan se kestää tai mitä se tarkistaa, emmekä pystyneet selvittämään, saako muualla toimiva perustaja tai yksityinen elinkeinonharjoittaja ilman rekisterimerkintää tilin.
Oletuskiintiöitä, GPU-kiintiöt mukaan lukien, ei julkaista; dokumentaatio viittaa Help Center -tikettiin. Emme siis voi sanoa, voiko työkuorman B rakentaa ensimmäisenä päivänä. AWS:llä tavallisten instanssien 5 vCPU:n oletus jää työkuorman B tarvitseman 12:n alle; Azuren 20 ydintä aluetta kohden riittävät paperilla.
Kolme lauseketta merkitsee myöhemmin. STACKIT voi estää pääsyn ”tilapäisesti tai pysyvästi” rikkomusta koskevien ”konkreettisten viitteiden” perusteella tai ”muun oikeutetun eston perusteen (esim. asiakkaan maksuviivästys)” vuoksi, ja varoittaa ensin ”mikäli mahdollista”. Se voi irtisanoa minkä tahansa tilauksen ”neljän (4) viikon irtisanomisajalla” syytä ilmoittamatta. Ja tietoturvahäiriössä se voi katkaista tai sulkea vaikutuksen alaiset järjestelmät ”ilman ennakkoilmoitusta tai neuvottelua”.
Vaatimustenmukaisuus ja tietosuoja
| Kehys | Tila |
|---|---|
| ISO/IEC 27001:2022, ISO 27017- ja 27018-toimenpiteillä | Nähty. TÜV Rheinland, voimassa 9. helmikuuta 2026 alkaen 8. helmikuuta 2029 asti, pilvipalvelut ja kolokaatio; myönnetty entisellä nimellä |
| ISO 27001 IT-Grundschutzin (BSI) pohjalta | Nähty BSI:n rekisterissä: BSI-IGZ-0691-2025, voimassa 29. huhtikuuta 2028 asti, vain Compute Enginelle, Network & Securitylle, Block Storagelle ja Object Storagelle |
| BSI C5 Type 2 | Väitetty, raportti pyynnöstä; 21 tuotetta nimetty; tarkastajaa, jaksoa ja C5-versiota ei kerrota |
| ISAE 3000 (SOC 2), ISAE 3402 | Väitetty, pyynnöstä; tyyppiä ja laajuutta ei kerrota |
| ISO 22301:2019 | Nähty. Voimassa 27. elokuuta 2026 alkaen 26. elokuuta 2029 asti |
| TISAX Level 3; ISO 20000-1; ISO 50001 | Väitetty: TISAX ENX-portaalissa, kaksi ISO-sertifikaattia linkitetty mutta ei avattu |
| SecNumCloud, HDS, ENS, PCI DSS | Ei löytynyt |
C5-listalta puuttuvat MariaDB, Redis, Key Value Store, OpenSearch, RabbitMQ, KMS, DNS, Container Registry ja Git.
Tietojenkäsittelysopimus (Data Processing Agreement, v2.4.2) pitää asiakasdatan ”Euroopan unionin sisällä tai Euroopan talousalueesta tehdyn sopimuksen (ETA) toisen allekirjoittajan alueella”; kaikki muu edellyttää ”nimenomaista sopimusta”. Kaikilla 14 alikäsittelijällä on EU-osoite (yhdeksän Saksassa, kaksi Espanjassa, yksi kussakin Alankomaissa, Bulgariassa ja Romaniassa); emme tarkistaneet, kuka kunkin omistaa.
STACKIT sanoo, että asiakkaat ovat ”turvassa valtuuttomien kolmansien osapuolten (esim. Yhdysvaltain viranomaisten CLOUD Actin nojalla) pääsyltä dataan”: se on sen väite, ei meidän havaintomme. Ehdot hyväksyvät Saksan rikoslain 203 §:n mukaiset ammatilliset salassapitovelvollisuudet, mikä merkitsee lääkäreille, lakimiehille ja veroneuvojille.
Kuka sitä hallitsee
Teet sopimuksen Bad Friedrichshallissa sijaitsevan Schwarz Digits Cloud GmbH & Co. KG:n kanssa (Amtsgericht Stuttgart (Stuttgartin käräjäoikeus), HRA 741347), jonka nimi oli vuoteen 2026 asti STACKIT GmbH & Co. KG; omistus ei muuttunut nimen mukana. Se on ”Osa Schwarz Digitsiä, Schwarz-konsernin IT- ja digitaaliyksikköä”, ja konserniin ”kuuluvat myös Lidl ja Kaufland”, ja se sanoo olevansa ”riippumaton ulkopuolisista sijoittajista”. Neckarsulmissa sijaitseva Schwarz-konserni on Wikipedian mukaan yksityisomisteinen ja perheomisteinen, eikä se julkaise konsolidoitua tasetta, koska se ei ole kauppaoikeuden mukainen kapitaaliyhtiö. STACKITin ehdot laskevat konserniyhtiöiksi D. Schwarz Beteiligungs-KG:n ja jokaisen yhtiön, jossa sillä on enemmistö; emme tarkistaneet rekisteristä sen yläpuolella olevia omistuksia. Jokainen oikeudellisissa tiedoissa mainittu yhtiö on saksalainen, emmekä löytäneet ei-eurooppalaista emoyhtiötä tai osakkeenomistajaa.
STACKIT ei julkaise omaa liikevaihtoa; Schwarz Digits, joka hoitaa myös Lidlin ja Kauflandin IT:n, raportoi vuodelle 2025 2,2 miljardia euroa. STACKIT toimii omissa ”7 konesalissa Euroopassa (Saksassa ja Itävallassa), lisää rakenteilla” ja omalla avoimeen lähdekoodiin perustuvalla ohjelmistollaan; sen IaaS API korvasi ”infrastructure/OpenStack API:n”, eikä STACKIT kerro, toimiiko OpenStack yhä sen alla.
STACKIT nimeää asiakkaikseen muun muassa Euroopan komission (puitesopimus, jonka arvo on ”enintään 180 miljoonaa euroa”) sekä saksalaisia ja hollantilaisia valtionhallinnon elimiä; emme vahvistaneet näitä.
Pois siirtyminen
Poistumisesta ei peritä lähtevän liikenteen maksua. Rajoitteena on läpäisykyky: 500 MB/s projektia kohden 100 TB:n bucketin tyhjentäminen vie noin 2,3 päivää.
Ehdoissa on EU:n data-asetuksen tyylinen vaihtolauseke. Annat kahden kuukauden irtisanomisilmoituksen; STACKIT asettaa sitten ”Vietävissä olevan datan ja digitaaliset omaisuuserät” ladattaviksi 30 päiväksi (enintään seitsemäksi kuukaudeksi, jos se sanoo, ettei se ole teknisesti mahdollista) ja sen jälkeen vielä ”vähintään 30 kalenteripäiväksi”. Asiakas, ”eikä STACKIT, vastaa yksin datan lataamisesta uudelle palveluntarjoajalle”.
Jokainen palvelusertifikaatti päättyy vientirekisteriin: Object Storagen data ”Kyllä” S3:n kautta, PostgreSQL Flexin data ”Kyllä” SQL-muodossa, ja Compute Enginen osalta VM:n kokoonpanodata ja järjestelmälokit ”Ei. STACKITin luottamuksellinen yritystieto”. Emme pystyneet selvittämään, voiko levykuvia viedä.
Lukkiutuminen on yksityiskohdissa: PostgreSQL Flexin varmuuskopioita ei voi palauttaa olemassa olevaan instanssiin, ja IaaS API on STACKITin oma, vaikka sen OpenAPI-määrittelyt on julkaistu.
Service Description lupaa 360 päivän ilmoitusajan ennen palvelun tai ”olennaisen toiminnallisuuden” lopettamista. Joidenkin ilmoitusaika oli lyhyempi: Block Storagen inkrementaaliset varmuuskopiot, ilmoitettu 22. huhtikuuta 2026, päättyvät 31. lokakuuta 2026, ja Kubernetesin minor-versiot poistuvat kuuden tai seitsemän viikon kuluttua käytöstä poistamista koskevasta ilmoituksesta. Kuuluvatko ne sopimuksen piiriin, on oikeudellinen kysymys, jonka jätämme avoimeksi.
Mitä käyttäjät kertovat
Haimme Hacker Newsista lokakuusta 2023 lähtien sekä englannin- ja saksankielisistä blogeista; Redditiä ei voinut lukea. Riippumattomia raportteja on niukasti, ja useampi teema perustuu täsmälleen kahteen. Xebia ja OPITZ CONSULTING (The Cattle Crew -blogin julkaisija) ovat konsulttitaloja, jotka myyvät pilvityötä; emme tarkistaneet, onko jompikumpi STACKITin kumppani. Camunda-sarja ei nimeä sidonnaisuutta.
Kalliimpi kuin halvat pilvet, perusteltu suvereniteetilla. Käyttäjät kertovat, että STACKIT on ”paljon kalliimpi kuin se, minkä Hetznerillä saa” ja ”ei missään nimessä halpapilvipalveluntarjoaja” (molemmat huhtikuu 2026). Camunda-tiimi arvioi tuotannon maksavan 1 240 euroa kuukaudessa ja kirjoittaa: ”Poista vaatimus, ja minun olisi vaikea perustella kumpaakaan” (Camunda on STACKIT, part 6, syyskuu 2026). OPITZ CONSULTING piti aloitusta ”etwas teurer” (hieman kalliimpana), mutta kustannuksia ”sehr transparent” (erittäin läpinäkyvinä) (The Cattle Crew, toukokuu 2026).
Vähemmän kopioitavia esimerkkejä. Käyttäjät kertovat aloituksesta, joka oli ”etwas holpriger als bei AWS” (hieman kuoppaisempi kuin AWS:llä), ja vähemmästä määrästä blogikirjoituksia ja vastauksia, joihin tukeutua (The Cattle Crew, toukokuu 2026), sekä ”vain vähän Camunda-on-STACKIT-esimerkkejä kopioitavaksi” (osa 6, syyskuu 2026).
Ei välitöntä rekisteröitymistä. Käyttäjät kertovat: ”Et voi vain rekisteröityä, sinun täytyy ottaa ensin yhteyttä heihin” (41350485, elokuu 2024), sekä kahdesti epäonnistuneesta rekisteröitymisestä viestillä ”Todennusprosessia ei löytynyt” (47873452, huhtikuu 2026; toistuu viitteessä 47924357). Vain yrityksille tarkoitetut ehdot ja hyväksyntävaihe selittävät kuvion.
Tavallinen Kubernetes-sovellus toimii tavallisilla työkaluilla. Xebia tarvitsi ”noin 2,5 tuntia sovelluksen saamiseen toimimaan StackITillä ilman aiempaa tietämystä” (Xebia, heinäkuu 2025); OPITZ CONSULTING kirjoitti ”Die Plattform lief stabil” (alusta toimi vakaasti) (The Cattle Crew, toukokuu 2026); Camunda-alustaa ylläpitää ”kahden hengen tiimi” (osa 6); ja Hacker Newsin käyttäjä kutsuu sitä ”Vielä kasvunvaraa, mutta vankka perusta” (47923588, huhtikuu 2026). Toisaalta Xebia näki ”26 virhettä lyhyen ajan sisällä” pakotetun solmupäivityksen aikana, vaikka se on nähnyt myös päivityksiä ilman virheitä, ja useimmat näistä raporteista edeltävät kesä- ja heinäkuun 2026 aluelaajuisia häiriöitä.
Tuen laadusta löysimme alle kaksi riippumatonta raporttia.
Kenelle se sopii ja kenen kannattaa katsoa muualle
STACKIT sopii yrityksille ja julkisyhteisöille Saksassa, Itävallassa ja Sveitsissä, jotka tarvitsevat EU-omisteista infrastruktuuria C5- ja ISO-näytöin, hallinnoitua Kubernetesia ja tietokantoja kolmen vyöhykkeen alueella, ei lähtevän liikenteen maksuja ja sopimuksen, jossa SLA:t ja poistuminen on kirjattu auki, ja joille yritysmäinen käyttöönotto ja hinnoittelu sopivat.
Katso muualle, jos olet yksityishenkilö tai harrastaja; jos olet perustaja näiden kolmen maan ulkopuolella ja haluat ottaa käyttöön samana päivänä; jos ajat tavallisia VM:iä ja hinta on tärkein; jos tarvitset funktioita, Kafkaa, MySQL:ää, bare metal -palvelimia, H100:aa uudempia GPU:ita tai aluetta Saksan ja Itävallan ulkopuolella; tai jos sinun on tiedettävä, miten tietokanta tekee failoverin, ennen kuin allekirjoitat.
Lähteet
Tarkistettu 15. ja 16. lokakuuta 2026.
Hinnoittelu
- Hinta-API, kaikki SKU:t ja hinnasto, versio 1.0.44
- Hinnat, Advanced Support ja maksutavat
- Luvut AWS:lle ja Azurelle: AWS Price List bulk API ja Azure Retail Prices API, muunnettu EKP:n 15. lokakuuta 2026 kurssilla
Ehdot ja SLA
- Terms of Use v1.3.2, voimassa 4. toukokuuta 2026 alkaen
- Service Description v1.4, voimassa 4. toukokuuta 2026 alkaen
- Service certificates, muun muassa Compute Engine v1.6, Compute Engine GPU v3.1, Block Storage v1.7, Object Storage v1.2, Kubernetes Engine v1.2, PostgreSQL Flex v1.1, Network Load Balancer v1.5, Application Load Balancer v1.2 ja Public IPv4 v2.1
- Data processing agreement v2.4.2
Dokumentaatio
- Alueet, Compute Enginen alueet ja saatavuusvyöhykkeet, konetyypit ja IaaS API:n usein kysytyt kysymykset
- Object Storagen tuetut operaatiot ja rajat
- SKE:n perusteet, usein kysytyt kysymykset, elinkaari ja julkaisutiedot
- PostgreSQL Flexin arkkitehtuuri sekä instanssityypit ja suoritusluokat
- Tukipakettien tasot, asiakastilin luominen, Resource Managerin rajoitukset ja julkaisutiedot
- Terraform-providerit stackitcloud/stackit ja SchwarzIT/stackit, Pulumi ja API-määrittelyt
Tila ja häiriöt
- Tilasivu ja sen historia, selattavissa kuukausittain, ja jossa ovat 17. kesäkuuta sekä 8. ja 9. heinäkuuta 2026 sattuneiden häiriöiden jälkianalyysit
- Häiriöt 2. toukokuuta 2025 ja 12. helmikuuta 2026
Vaatimustenmukaisuus
- Sertifikaatit ja datasuvereniteetti
- ISO/IEC 27001 -sertifikaatti, ISO 22301 -sertifikaatti ja BSI-IGZ-0691-2025
Yhtiö ja omistus
- Oikeudelliset tiedot, STACKITin faktat ja julkisen sektorin sivu
- Schwarz-konsernin tulokset vuodelta 2025, 11. kesäkuuta 2026
- Toissijaiset: Wikipedia: Schwarz Gruppe
Käyttäjien raportit
- Camunda on STACKIT, part 6 (24. syyskuuta 2026), The Cattle Crew, OPITZ CONSULTING (5. toukokuuta 2026) ja Xebia, Kicking the tires of StackIT (päivitetty 16. heinäkuuta 2025)
- Hacker News: 41350485, 47873452, 47923588, 47924006, 47924357, 47926300
Data ja pilvi
Uudet oppaat ja säädösmuutokset sähköpostiisi
Kun säännös muuttuu, määräaika siirtyy tai julkaisemme uuden oppaan, lähetämme sen sähköpostilla.