• Tallinn03.05
  • Ljubljana02.05
  • Novi Sad02.05

Kirjoittanut Kristijan Sekereš

Cleura vuonna 2026: rehellinen arvio tiimeille, jotka siirtyvät pois AWS:stä tai Azuresta

Palvelinräkkejä konesalissa

Cleura, huhtikuuhun 2022 asti City Network, on ruotsalainen OpenStack-palveluntarjoaja Karlskronassa, osa pohjoismaista Iver-IT-konsernia, jonka Lontoossa listatun ICG plc:n rahasto on omistanut vuodesta 2021. Se myy kahta erillistä pilveä. Public Cloud on itsepalvelua, toimii Karlskronassa, Tukholmassa ja Frankfurtissa samoilla hinnoilla, siinä ei ole saatavuusvyöhykkeitä ja lähtevä liikenne laskutetaan 0,02875 eurolla gigatavulta. Compliant Cloud on säännellyille asiakkaille, toimii vain Tukholmassa, sen uusimmalla alueella on kolme vyöhykettä, hinta on 1,5-kertainen Public Cloudin listaan nähden ja lähtevästä liikenteestä ei veloiteta mitään.

Johtopäätös: tavallista OpenStack-infrastruktuuria, jonka sopimukseen on kirjattu pelkästään EU:n sisällä kulkeva datareitti, tasaisilla, kohtuullisilla hinnoilla (aloitustyökuormamme maksaa 81,21 euroa kuukaudessa, kun AWS:llä se on 112,37 euroa). Tuotantokäyttöön jää vakavia aukkoja: julkaistua SLA-asiakirjaa ei ole, itsepalvelutuotteessa ei ole vyöhykkeitä, itsepalveluna ei saa hallinnoitua tietokantaa, yhtiö on pieni ja sen liikevaihto laskee, ja riippumattomia käyttäjien raportteja on lähes olematta.

Tämä artikkeli kuuluu sarjaan, joka vertaa 24:ää eurooppalaista pilvipalveluntarjoajaa AWS:ään ja Azureen; yleiskatsaus asettaa ne rinnakkain. Kaikki alla oleva tarkistettiin 15. ja 16. lokakuuta 2026 Cleuran dokumentaatiosta, ehdoista, hintatiedoista ja tilasivulta, rekisteritiedoista ja käyttäjien raporteista, kukin lähteestään. Emme avanneet tiliä emmekä ajaneet työkuormia.

Lyhyesti

Cleura
Pääkonttori ja määräysvaltaKarlskrona, Ruotsi. Cleura AB kuuluu Iver-konserniin, jonka ICG plc:n (UK, listattu Lontoossa) rahasto ICG Europe Fund VIII on omistanut vuodesta 2021. Välissä oleva omistusketju perustuu rekisteritietoihin, ei lukemaamme viranomaisilmoitukseen
Kaksi tuotelinjaaPublic Cloud: itsepalvelu, listahinnat. Compliant Cloud: säännellyt asiakkaat, räätälöity tietojenkäsittelysopimus (DPA), listahinnat kerrottuna 1,5:llä, usein hankitaan kumppaneiden tai puitesopimusten kautta
Alueet ja vyöhykkeetPublic Cloud: Karlskrona (Kna1), Tukholma (Sto2), Frankfurt (Fra1), ei saatavuusvyöhykkeitä. Compliant Cloud: vain Tukholma; Sto-Com:ssa on kolme vyöhykettä erillisissä konesaleissa, Sto1HS:ssä ja Sto2HS:ssä yksi kummassakin
Työkuorma A (aloitus)81,21 euroa kuukaudessa Frankfurtissa, josta 28,75 euroa on lähtevää liikennettä
Työkuorma B (tuotanto)620,63 euroa Frankfurtissa ilman hallinnoitua PostgreSQL:ää, jota Cleura myy vain operoituna palveluna tarjouksesta. 768,77 euroa itse ajetulla tietokannalla kahdella VM:llä
Lähtevä liikennePublic Cloud: 0,02875 euroa gigatavulta mihin tahansa kohteeseen, ilmaiskiintiötä ei mainita. Compliant Cloud: ilmainen
Laskennan SLAEi julkaistua. Vertailusivu antaa vaihteluvälin 99,90 %:sta 99,99 %:iin, ilman hyvityksiä tai vaatimusprosessia
Sisältyvä tukiEi teknistä tukea. Asiakaspalvelu sähköpostitse arkisin klo 08.00 ja 17.00 välillä CET vastaa 24 tunnin kuluessa
Kuka voi rekisteröityäYritykset ja yksityishenkilöt, itsepalveluna, varmennus maksuttomalla korttitarkistuksella tai yrityksille puhelulla

Mitä sillä voi rakentaa

Tila koskee Public Cloudia ja on yleinen saatavuus, ellei toisin mainita, Cleuran ominaisuusmatriiseista ja rajoitussivuilta.

Mitä tarvitsetCleuraAWSAzure
VirtuaalikoneetOpenStack Nova, hinnoiteltu vCPU:ta ja RAM-gigatavua kohden; s-instanssityypit paikallisella NVMe:lläEC2Virtual Machines
Dedikoitu CPUc-instanssityypit: ”käyttöönotossa, ei vielä tuettu” Sto2:ssa, puuttuvat Kna1:stä ja Fra1:städedicated tenancyDedicated Host
Bare metalei mitään; Private Cloud on sopimukseen perustuva dedikoitu OpenStack-asennusEC2 metalBareMetal Infrastructure
GPU:t”GPU-ytimet (Beta)”, mallia ei nimetäP5, G6NC, ND
LohkotallennusCinder Cephillä, tavallinen tai salattu, enintään 10 000 IOPS taltiota kohdenEBSManaged Disks
ObjektitallennusS3- ja Swift-API:t, SSE-C, object lock COMPLIANCE-tilassaS3Blob Storage
Tiedostotallennusei mitään: Manila ”ei tällä hetkellä saatavilla”EFSAzure Files
TietokannatManaged Database: Cleuran henkilöstö ajaa sitä sinun resursseillasi, tarjouksesta, maksullisella tukipaketillaRDSAzure Database
KubernetesGardener, Garden Linux -solmut, versioon 1.35 astiEKSAKS
Verkkoyksityiset verkot, reitittimet, tietoturvaryhmät, IPsec VPN; ei asiakkaan BGP:täVPC, VPNVNet, VPN Gateway
KuormantasaajaOctavia, TCP ja UDP, HTTP ja HTTPSELBLoad Balancer, Application Gateway
DNSDesignate-vyöhykkeet, ei PTR-tietueita; ei vielä Compliant CloudissaRoute 53Azure DNS
SalaisuudetBarbican; ei KMS:ää objektitallennukselleSecrets Manager, KMSKey Vault
Identiteettikäyttäjät ja oikeudet hallinnoidaan Cleuran paneelissa; sovellustunnistetiedot; oletuksena 3 projektia tiliä kohdenIAMEntra ID, RBAC
VarmuuskopiointiRecovery service: päivittäiset Ceph-tilannevedokset, säilytys 10 tai 30 päivää, oletuksena päällä; taltioiden varmuuskopiopalvelu vain Sto-Com:ssaAWS BackupAzure Backup
TekoälyCleura AI: OpenAI-yhteensopiva API, kuusi avoimen painon mallia, käsittely Tukholmassa, vain kutsullaBedrockAzure OpenAI

Kokonaan puuttuvat: Redis tai Valkey, Kafka, OpenSearch, konttirekisteri, funktiot, palvelimettomat kontit, jonot, CDN, DDoS-suojaustuote sekä hallinnoidut mittarit ja lokit. Harbor, Prometheus ja Grafana ovat Marketplace-sovelluksia, jotka otat käyttöön omilla VM:illäsi. Objektitallennuksessa ei ole bucket-replikointia, ilmoituksia, GOVERNANCE-lukitustilaa eikä SSE-KMS:ää, ja alkuvuodesta 2025 lähtien julkaistut AWS-SDK:t epäonnistuvat sitä vastaan, ellei AWS_REQUEST_CHECKSUM_CALCULATION=WHEN_REQUIRED ole asetettu.

Kubernetes on ollut yleisesti saatavilla 3. huhtikuuta 2023 lähtien. Sen korkean käytettävyyden hallintataso on valinnainen maksullinen lisäosa, jota ei voi sammuttaa käyttöönoton jälkeen; klusterit ovat vain IPv4:ää, niissä on yksi tallennusluokka eikä jaettuja (RWX) taltioita, ja minor-versio päivitetään pakolla noin kuukauden kuluttua sen seuraajan julkaisusta. Emme löytäneet Cleuran merkintää CNCF:n yhteensopivuusdatasta; Cleura kutsuu klustereita ”Kubernetes-yhteensopiviksi”.

Työkalut ovat upstream-OpenStackia: vakio-API:t, openstack-CLI ja yhteisön Terraform-provider, jota Cleura ei ylläpidä. Projektit, käyttäjät ja Gardener-klusterit kulkevat erillisen Cleura Cloud REST API:n kautta, jolla ei ole OpenAPI-määrittelyä, ja Cleuran oma Terraform-provider (ensijulkaisu 30. kesäkuuta 2026, nyt 0.3.2) kattaa vain ne. Dokumentaatio on julkinen lisenssillä CC BY-SA 4.0 ja poikkeuksellisen avoin siitä, mikä ei toimi. Fra1 ajaa OpenStack Gazpachoa (2026.1), muut alueet Epoxya (2025.1).

Mitä se maksaa

Cleuran listahinnat euroina ilman arvonlisäveroa JSON-tiedostosta, jonka sen hintasivu lataa, tarkistettu 15. ja 16. lokakuuta 2026, Frankfurtissa (Fra1) 730 tunnilla kuukaudessa. Kna1:ssä, Sto2:ssa ja Fra1:ssä on identtiset hinnat jokaiselle infrastruktuurierälle.

Työkuorma A, aloituskokoonpano: yksi VM, jossa on 2 vCPU:ta ja 4 GB, 40 GB:n levy, yksi IPv4-osoite, 1 TB lähtevää liikennettä ja 100 GB objektitallennusta.

EräValintaEuroa kuukaudessa
VM2 geneeristä vCPU:ta hintaan 0,01009 ja 4 GB hintaan 0,00841 tunnilta39,29
Käynnistystaltio40 GB lohkotallennusta4,09
Julkinen IPv4floating IP4,91
Reititintarvitaan floating IP:lle1,98
1 TB lähtevää liikennettä0,02875 euroa gigatavulta28,75
100 GB objektitallennustaS3 ja Swift2,19
Yhteensä81,21

AWS veloittaa samasta Frankfurtissa 112,37 euroa ja Azure 116,15 euroa, joten Cleura maksaa 72 % AWS:n ja 70 % Azuren hinnasta. Lähtevä liikenne on 35 % Cleuran laskusta; ilman sitä kokonaishinta on 52,46 euroa. Uusille palvelimille oletuksena päällä oleva Recovery service lisää 4,09 euroa 40 GB:n taltiosta.

Työkuorma B, pieni tuotantojärjestelmä: kolme VM:ää, joissa kussakin 4 vCPU:ta, 16 GB ja IPv4-osoite, 300 GB SSD-lohkotallennusta, kuormantasaaja, PostgreSQL, jossa 2 vCPU:ta, 8 GB ja 100 GB, pääinstanssi sekä varainstanssi, 1 TB objektitallennusta sekä 1 miljoona PUT- ja 10 miljoonaa GET-pyyntöä, Kubernetesin hallintataso ja 2 TB lähtevää liikennettä.

EräValintaEuroa kuukaudessa
3 VM:äägeneerinen vCPU, kussakin 4 vCPU:ta ja 16 GB383,07
3 julkista IPv4-osoitettafloating IP:t14,73
300 GB lohkotallennustacbs-verkkotaltiot30,66
KuormantasaajaOctavia34,92
Sen julkinen IPv4 ja reititinfloating IP 4,91, reititin 1,986,89
1 TB objektitallennustapyyntöjä ei laskuteta21,90
Kubernetesin hallintatasoGardener-klusteri70,96
2 TB lähtevää liikennettä0,02875 euroa gigatavulta57,50
Hallinnoitu PostgreSQL-HAei myynnissä itsepalvelunaei hinnoiteltu
Yhteensä620,63

Korkean käytettävyyden hallintataso lisää 10,14 euroa; ilmaista hallintatasoa ei ole. ”High Intensity” -ytimillä, joita kuvataan ”nopeammiksi suorittimiksi” eikä dedikoiduiksi, kokonaishinta on 708,95 euroa; dedikoituja c-instanssityyppejä ei myydä Frankfurtissa. Käsittelimme geneeriset vCPU:t jaettuina, koska dokumentaatio ei kerro.

AWS veloittaa työkuormasta B 985,89 euroa burstable t3.xlarge -instanssilla ja Azure 1 017,63 euroa B4s_v2:lla, kummassakin hallinnoidulla HA-tietokannalla. Cleuran 620,63 euroa on 63 % AWS:n ja 61 % Azuren hinnasta, mutta siinä ei ole tietokantaa. Lähin hinnoiteltavissa oleva korvike on kaksi VM:ää, joissa kummassakin 2 vCPU:ta ja 8 GB sekä 100 GB:n taltiot, ja PostgreSQL ja replikointi ajetaan itse: 148,14 euroa, jolloin kokonaishinta on 768,77 euroa, 78 % AWS:n hinnasta. Molemmat solmut olisivat samalla Frankfurtin toimipaikalla. Tietokannan ajattaminen Cleuralla edellyttää vähintään Business-tukipakettia, viimeksi julkaistu hinta 175 euroa kuukaudessa, sekä tarjouksen.

Compliant Cloudilla ei ole omaa hinnastoa: hintasivu kertoo jokaisen Public Cloudin luvun 1,5:llä, näyttää Kubernetes-klusterin Publicin hinnalla ja lähtevän liikenteen hintana 0 €, minkä Cleuran lähtevän liikenteen opas vahvistaa: ”Cleura Compliant Cloudissa lähtevä datansiirto maksaa 0 €”. Oman laskelmamme mukaan työkuorma B ilman tietokantaa tulee siellä noin 809 euroon kuukaudessa, 30 % enemmän kuin Public Cloudissa; sopimukset yleensä neuvotellaan, joten pidä sitä suuntaa antavana.

Lähtevä liikenne ja IPv4. Public Cloudin lähtevä liikenne maksaa ”saman hinnan gigatavulta riippumatta siitä, menevätkö tiedot käyttäjillesi, toiselle palveluntarjoajalle vai takaisin omiin tiloihin”: 28,75 euroa teratavulta ensimmäisestä gigatavusta alkaen, kun AWS:llä se on 80,30 euroa teratavulta ja Azurella 77,62 euroa niiden ilmaisen 100 GB:n jälkeen. Saapuva liikenne, IPv6, IOPS ja objektitallennuksen pyynnöt eivät maksa mitään. Floating IPv4-osoite maksaa 0,00672 euroa tunnilta (4,91 euroa kuukaudessa), kun AWS:llä ja Azurella se on 0,005 USD tunnilta, ja julkisella osoitteella varustettu VM tarvitsee lisäksi reitittimen hintaan 1,98 euroa kuukaudessa. Datansiirto on laskutettu 1. tammikuuta 2023 lähtien.

Laskutus. ”Varatut resurssit (CPU, RAM ja Cloud Storage) mitataan sekunnin tarkkuudella, lasketaan tunneittain ja laskutetaan kuukausittain.” Sammutettu palvelin maksaa yhä (”siitä veloitetaan yhä, mutta vähemmän”; kuinka paljon vähemmän, ei kerrota). Laskut tulevat kuukausittain jälkikäteen 30 päivän maksuajalla. Ilmainen kokeilu antaa 50 euron palvelusetelin ja Startup Program hakemuksesta enintään 20 000 euroa krediitteinä. Määräalennukset alkavat 4 %:sta 2 500 eurosta kuukaudessa ja yltävät 25 %:iin 100 000 eurosta, mutta vain maksullisella tukipaketilla. Dokumentaatiosta emme löytäneet kulukattoa emmekä budjettihälytystä.

GPU:t. Hinnastossa on ”GPU-ytimet (Beta)” hintaan 0,5635 euroa ”virtuaaliydintä” kohden tunnissa, GPU-mallia ei nimetä eikä GPU-instanssityyppiä dokumentoida. H100:aa, H200:aa, B200:aa, L40S:ää tai L4:ää ei tarjota julkisesti.

Hinnanmuutokset. EUR-hintatiedosto oli tavu tavulta identtinen 15. elokuuta 2025 arkistoidun kopion ja 16. lokakuuta 2026 välillä.

PäivämääräMuutos
15. huhtik. 2025 ja 2. kesäk. 2026”Vuosittainen hintojen tarkistus” julkisille ostajille Adda-puitesopimuksessa, joka sallii enintään 10 % kalenterivuodessa; summia ei julkaista, julkinen lista ennallaan
1. huhtik. 2026SQL Server Standard -lisenssi, Microsoftilta eteenpäin siirretty ”12 %:n korotus” (11,6 % sivun omilla luvuilla)
9. toukok. ja 25. syysk. 2026 välilläTukipakettien hinnat poistettiin verkkosivustolta (”Ota yhteyttä myyntiin”)

Cleura kirjoitti 28. syyskuuta 2026 Hetznerin ja OVHcloudin korotusten jälkeen: ”Emme ole toistaiseksi tehneet päätöstä omista hinnoistamme. Mutta emme aio teeskennellä, että paine, jota kaikki muut kuvaavat, jotenkin pysähtyisi meidän ovellemme.” Ehdoissa ei ole erillistä ilmoitusaikaa hintamuutoksille.

Luotettavuus

Mitä vyöhyke on. Cleuran oma vertailutaulukko antaa Public Cloudille ei yhtään saatavuusvyöhykettä ja Compliant Cloudille ”3” ja vaatii Public Cloudille ”TIER-2”-konesaleja ja Compliant Cloudille ”TIER-3”-konesaleja. Public Cloudissa alueen sisäinen redundanssi tarkoittaa anti-affinity-ryhmiä eri isäntäkoneilla; rakennuksen menetyksestä selviäminen tarkoittaa toista aluetta, joka on erillinen OpenStack-asennus. Compliant Cloudin Sto-Com:ssa ”Jokainen saatavuusvyöhyke tarjotaan eri konesalista, jolla on oma redundantti sähkö, verkko ja yhteydet”, ja Gardener tukee solmupoolia vyöhykkeiden yli. Sto1HS ja Sto2HS ovat kumpikin yksi konesali.

Tietokannan varainstanssi. Kuvattavaa ei ole: Cleura ei julkaise hallinnoidulle tietokannalle hintaa, moottoriluetteloa, varainstanssin sijaintia, replikointitilaa eikä failover-aikaa. AWS ja Azure sijoittavat synkronisen varainstanssin toiselle vyöhykkeelle ja ilmoittavat failoverin 60:stä 120 sekuntiin.

SLA. SLA-asiakirjaa ei julkaista. Ehtojen mukaan Palvelut ”voivat kuulua palvelutasosopimuksen (’SLA’) piiriin sellaisena kuin se päivitetään aika ajoin Toimittajan verkkosivustolla”; emme löytäneet sellaista cleura.comista, sen mediakirjastosta emmekä dokumentaatiosta. Ainoa luku on vertailusivun rivi, joka antaa molemmille pilville vaihteluvälin 99,90 %:sta 99,99 %:iin ilman palvelua, hyvitystaulukkoa tai vaatimusprosessia. Startup Program -sivu sanoo ”Voit lisätä maksullisen SLA:n erikseen”, mikä viittaa siihen, että SLA myydään eikä sisälly. Mitä Terms of Service (versio 26.03.02) kiinnittää:

  • Vastuu ”kalenterivuotta kohden on joka tapauksessa rajattu kahteenkymmeneenviiteen (25) prosenttiin sovittujen Palvelujen vuosimaksusta”. Saamatta jäänyt voitto ja ”kaikki datan tai tiedon menetys” katsotaan välilliseksi vahingoksi ja suljetaan pois. Vaatimukset on esitettävä 30 päivän kuluessa havaitsemisesta.
  • Cleura voi pitää ”enintään kaksi (2) ennalta ilmoitettua huoltoikkunaa vuodessa ja aluetta kohden”, ilmoitettuna 14 päivää etukäteen; tilasivu näyttää ne viikon mittaisina ikkunoina, kuten 28. syyskuuta ja 2. lokakuuta 2026 välinen ikkuna Sto2:ssa.
  • Varmuuskopiot ovat asiakkaan tehtävä, ellei niitä osteta, eikä Recovery servicen tilannevedoksille ole kuvattu toimipaikan ulkopuolista kopiota.

AWS sitoutuu EC2:lle 99,99 %:iin vyöhykkeiden yli ja 99,5 %:iin yksittäiselle instanssille, hyvityksillä 100 %:iin asti; Azure 99,99 %:iin vyöhykkeiden yli. Cleura ei tarjoa mitään, mitä voisit lukea ennen allekirjoittamista.

Tilasivu ja häiriöt. status.cleura.cloud kattaa vain Public Cloudin, ja sen historia alkaa 3. lokakuuta 2025, kun se korvasi City Networkin sivun, jonka historia ei ole enää verkossa. Compliant Cloudin tilasivu on yksityinen. Vuodessa se listaa 25 ratkaistua häiriötä, joista 10 koski verkkoa. Yhdestäkään ei julkaistu jälkianalyysiä.

PäivämääräLaajuusKestoMitä Cleura sanoi
16. ja 17. lokak. 2025Fra1:n ydinverkkonoin 15 tuntia (korjaus tehty noin 9,5 tunnin jälkeen)”merkittäviä ongelmia sisäisessä ydinverkossamme”; API, portaali ja osa instansseista ei tavoitettavissa
19. ja 20. lokak. 2025Sto2:n verkkokorjattu 39 minuutissa, suljettu 10 t 40 min kuluttuaAPI, portaali, VPN:t, kuormantasaajat, floating IP:t
22. lokak. 2025useita alueita, ei nimettynoin 6 tuntia”ongelma verkkolaitteistossamme, ja tiimimme työskentelee parhaillaan paikan päällä”
23. lokak. ja 21. marrask. 2025Fra1:n verkko (1, 2)1 t 32 min kumpikin
7. helmik. 2026Fra1:n verkko3 tuntiaAPI, VPN:t, kuormantasaajat, floating IP:t
12. helmik. 2026Fra1:n ja sen jälkeen Kna1:n verkko (1, 2)4 t 40 min ja 1 tunti
9. syysk. 2026Kna1:n verkko2 t 11 min”merkittäviä ongelmia verkossa”
12. lokak. 2026salatut taltiot Kna1:ssä, Sto2:ssa ja Fra1:ssä yhtä aikaa38 minuuttia

Frankfurtissa oli viisi verkkohäiriötä neljässä kuukaudessa, ja kaksi häiriötä ylitti alueiden rajat, mikä rajoittaa sitä, mitä toinen alue sinulle tuo. Gardener-häiriö Kna1:ssä kesti noin 7 tuntia 3. lokakuuta 2025; näyttämättä jätetyt merkinnät (portaali, tallennus, laskenta) kestivät kukin alle 3 tuntia.

Tuki

Ilman maksullista pakettia teknistä tukea ei ole. Asiakaspalvelu hoitaa myyntiä edeltävät asiat, yleiset kysymykset ja virheilmoitukset sähköpostitse ”24 tunnin kuluessa aukioloaikanamme”, maanantaista perjantaihin klo 08.00 ja 17.00 välillä CET, ja ”Emme tarjoa teknistä vianmääritystä tämän lomakkeen kautta”.

PakettiAukioloajatHäiriöön vastaaminen / ratkaisuKanavatViimeksi julkaistu hinta, euroa kuukaudessa
Freearkitunnit, CETei mitäänsähköposti, vain ongelmien ilmoitusilmainen
Business Public Cloudarkitunnit, CETalle 24 t / alle 48 tService Portal175
Business Compliant Cloudarkitunnit, CETalle 12 t / alle 24 tService Portal430
Professionalarkipäivisin klo 07.00 ja 20.00 välillä CETalle 4 t / alle 8 tportaali, puhelin1 295
Enterprise24/7/365alle 4 t / alle 8 tportaali, puhelin, dedikoitu tiimi5 140

Nämä hinnat olivat voimassa lokakuusta 2024 toukokuuhun 2026; sivu sanoo nyt ”Ota yhteyttä myyntiin”. Arkitunnit ovat arkipäivisin klo 08.00 ja 17.00 välillä, ja Cleuran oma esimerkki on pyyntö perjantaina klo 16.45, jota ”ei välttämättä käsitellä ennen maanantaita klo 15.45 pahimmassa tapauksessa”. Ammattipalvelut maksavat 105:stä 295 euroon tunnilta. Tuen kieliä ei kerrota.

AWS Basic ei myöskään avaa teknisiä tukipyyntöjä, mutta tunnin tavoite tuotantokatkolle maksaa AWS Business Support+:lla 29 USD tai 9 % kulutuksesta sen mukaan, kumpi on suurempi, tai Azure Standardilla 100 USD kuukaudessa. Cleuran nopein on 4 tuntia, ympäri vuorokauden vain Enterprise-paketilla.

Tilin saaminen

Rekisteröityminen on itsepalvelua Company- tai Private-tilille, ja varmennus tehdään ”joko antamalla voimassa olevat luottokorttitiedot tai soittamalla puhelu. Luottokortilla varmentaminen ei aiheuta veloituksia.” Puhelinvarmennus on vain yritystileille, klo 08.00 ja 17.00 välillä CET. Ehtosivu sanoo asiakkaiden olevan ”tyypillisesti yrityksiä, viranomaisia tai muita organisaatioita”, mutta Private-tilityyppi on olemassa.

Oletuskiintiöt projektia kohden ovat 20 vCPU:ta, 51 200 MiB RAM-muistia, 1 000 GiB taltioita ja 10 instanssia; korotukset kulkevat Service Center -pyynnön kautta ilman julkaistua käsittelyaikaa.

Työkuorma B ensimmäisenä päivänä: kolme VM:ää mahtuu (12 ydintä 20:stä, 49 152 MiB 51 200 MiB:stä), samoin taltiot, eikä dokumentaatio mainitse odotusaikaa varmennuksen jälkeen. Kubernetesin työsolmut niiden päälle ylittäisivät RAM-kiintiön ja vaatisivat tiketin. Hallinnoitua tietokantaa ei voi ostaa ensimmäisenä päivänä lainkaan. AWS:llä tavallisten instanssien 5 vCPU:n oletus jää työkuorman B tarvitseman 12:n alle.

Kolme ehtojen lauseketta merkitsee myöhemmin. Cleura voi pyytää tunnistusasiakirjoja rahanpesun torjuntaa ja vientitarkastuksia varten, määräaikana ”viiden työpäivän kuluessa”, ja poistaa palvelut käytöstä, jos se ”ei voi riittävästi varmentaa” niitä. Se voi keskeyttää sisällön vuoksi, joka ”on ristiriidassa Toimittajan käytännesääntöjen kanssa”, ja maksamattomuuden vuoksi 10 päivää kirjallisen muistutuksen jälkeen tai 30 päivää eräpäivän jälkeen. Ja kohta 9.1 sanoo, että deaktivoinnissa mistä tahansa syystä, joka ei kuulu sen kohtaan 4 (turvallisuus- ja identiteettitarkastukset), ”kaikki Asiakasdata poistetaan peruuttamattomasti”. Kirjaimellisesti luettuna maksamattomuuden vuoksi tehty keskeytys poistaa datasi heti; soveltaako Cleura sitä näin, ei ole dokumentoitu.

Vaatimustenmukaisuus ja tietosuoja

KehysTila
ISO/IEC 27001:2022Nähty: sertifikaatti Cleura AB:lle, joka kattaa ”Cleura Public & Compliant Cloud ja siihen liittyvät infrastruktuuripalvelut”, myöntäjä CERTivation GmbH, voimassa 19. toukokuuta 2027 asti
ISO 9001 ja ISO 14001Nähty: sertifikaatti vanhentui 28. elokuuta 2026; sertifiointisivu väittää yhä molempia; uusimista ei löytynyt
ISO 27017, 27018, 27010, 27013City Networkin listaamat vuonna 2020; ei enää väitetty
BSI C5, SecNumCloud, SOC 2, PCI DSS, TISAX, HDS, ENSEi väitetty
KonesalitVäitetty: Compliant Cloudin kumppanit ISO 27001 -sertifioituja ja MSB:n suojausluokka 3 (Skyddsnivå 3, MSB629:n mukaan); Public Cloudille ISO 27001 vaaditaan, MSB-luokka ”Ei vaadita”

Public Cloudin DPA (versio 250527) hyväksytään rekisteröitymisen yhteydessä; Compliant Cloud käyttää räätälöityä DPA:ta. Kolme lauseketta erottuu:

  • Ulkomaisista määräyksistä: ”Kun Cleura käsittelee henkilötietoja EU:ssa/ETA:ssa, Cleura ei noudata EU:n/ETA:n ulkopuolisen maan tuomioistuimen tai tuomioistuinelimen tuomiota tai hallintoviranomaisen päätöstä, joka edellyttää Cleuraa siirtämään tai luovuttamaan tällaisia henkilötietoja, ellei vaatimus perustu kansainväliseen sopimukseen, kuten pyynnön esittävän maan ja unionin tai jäsenvaltion välillä voimassa olevaan keskinäistä oikeusapua koskevaan sopimukseen”. Tämä on sopimukseen perustuva sitoumus; miten se pärjää tiettyä lakia vastaan, on juristien kysymys.
  • Jos Cleura käyttää EU:n/ETA:n ulkopuolista alikäsittelijää, asiakkaan katsotaan ohjeistavan siirron. Yhtään ei ole tällä hetkellä listattu.
  • Alikäsittelijöiden muutoksista ilmoitetaan ”vähintään kolmekymmentä (30) päivää etukäteen”, mahdollisesti vain Cleuran verkkosivustolla. Tietoturvaloukkauksista ilmoitetaan ”ilman aiheetonta viivytystä”, ilman tuntimäärää.

Alikäsittelijät ovat Iver Sverige AB, sisaryhtiö, infrastruktuurille, hallinnoiduille palveluille ja tuelle jokaisella alueella; Interxion Sverige AB ja Interxion GmbH ”remote hands” -palveluille Sto2:ssa ja Fra1:ssä; sekä saksalainen 23 Technologies GmbH, kun käytät Gardeneria. Jokainen alue on merkitty ”Siirrot kolmansiin maihin: Ei”. Data pysyy Karlskronassa, Tukholmassa ja Frankfurtissa, ja Cleura AI käsittelee Tukholmassa.

Kuka sitä hallitsee

Teet sopimuksen Cleura AB:n (556630-7806) kanssa Karlskronassa. Iver osti City Networkin syyskuussa 2020, jolloin sillä oli 50 työntekijää, ja siitä tuli Cleura huhtikuussa 2022. ”Cleura on Iverin yhtiö”, sen sivusto sanoo.

EQT myi Iver Holding AB:n Intermediate Capital Group plc:lle, ”Britanniassa toimivalle globaalille vaihtoehtoisten sijoitusten hoitajalle”, kaupassa, joka ilmoitettiin 2. heinäkuuta 2021, ja ICG:n tiedotteessa sijoittajaksi nimettiin sen rahasto ICG Europe VIII. Ketju kyseisestä rahastosta alas Cleuraan perustuu hitta.sen ja North Datan rekisteritietoihin, ei lukemaamme viranomaisilmoitukseen: Luxemburgissa sijaitseva Gilfoyle Investment Sàrl, jonka omistaa ICG Europe Fund VIII Investment Sàrl, omistaa Iver Group AB:n, joka omistaa Iver Management AB:n, joka omistaa Cleura AB:n. ICG plc, joka sai uuden nimensä Intermediate Capital Groupista heinäkuussa 2025, on listattu Lontoossa, kuuluu FTSE 100 -indeksiin ja hallinnoi noin 126 miljardia dollaria. Rahaston sijoittajia ei julkaista. Emme löytäneet ICG:n tekemää Iverin myyntiä tilanteessa 16. lokakuuta 2026.

Cleura on pieni ja kutistuva. Samojen rekisteritietojen mukaan Cleura AB:n liikevaihto laski 156,8 miljoonasta Ruotsin kruunusta vuonna 2023 134,7 miljoonaan kruunuun vuonna 2024 ja 105,1 miljoonaan kruunuun vuonna 2025, eli 22 % viimeisen vuoden aikana, liiketappioilla vuosina 2024 ja 2025 ja 42 työntekijällä vuoden 2025 lopussa, kun vuotta aiemmin heitä oli 53. Iver Sverige AB, sisaryhtiö, joka operoi alustaa Cleuran rinnalla, teki 325,6 miljoonan kruunun tappion rahoituserien jälkeen vuonna 2025. City Network ajoi aikoinaan pilviä ”yli 20 konesalista ympäri maailmaa”; vain Ruotsi ja Saksa ovat jäljellä.

Alusta on Cleuran oma OpenStack ja Gardener, joita ajavat Cleura ja Iver Sverige AB. Interxion, jonka Digital Realty on omistanut maaliskuusta 2020, nimetään remote hands -palveluille Sto2:ssa ja Fra1:ssä; ei kerrota, sijaitsevatko nämä alueet Interxionin rakennuksissa, eikä Kna1:n ja Compliant Cloudin toimipaikkojen operaattoreita nimetä. Cleura on OpenInfra Foundationin Gold-jäsen, ja @cleura.com-tekijät hyväksyivät OpenStackiin 1 549 muutosta kahden vuoden aikana 16. lokakuuta 2026 asti, useimmat OpenStack-Ansibleen.

Pois siirtyminen

Public Cloudin lähtevä liikenne maksaa 0,02875 euroa gigatavulta myös ulos mentäessä; Cleuran oma luku 10 TB:n siirrolle on noin 288 euroa. Compliant Cloudin lähtevä liikenne on ilmaista. Emme löytäneet Terms of Servicesta poistumismaksuvapautusta emmekä data-asetuksen mukaista vaihtoprosessia.

Rajapinnat ovat standardeja (OpenStack-API:t, S3 ja Swift, Gardener-Kubernetes), joten samat työkalut toimivat missä tahansa OpenStack-pilvessä, ja levyt lähtevät levykuvina Glancen kautta. Lukkiutuminen on muualla: projektit, käyttäjät ja Gardener-klusterit elävät Cleuran omassa REST API:ssa; operoitu Managed Database tarkoittaa sen operoinnin ottamista itselle; ja Recovery servicen tilannevedokset pysyvät Cleuran sisällä eikä niitä voi sellaisinaan viedä ulos.

Lopussa datan noutaminen on sinun tehtäväsi. Kun pyydät tilin poistamista, käynnissä olevat VM:t pysähtyvät 3 päivän kuluttua ja kaikki, ”varmuuskopiot mukaan lukien”, poistetaan 10 päivän kuluttua. Cleuran puolella se voi irtisanoa ”ilman erityistä syytä antamalla sadan kahdeksankymmenen (180) päivän kirjallisen ilmoituksen” ja sulkea alueen tai vyöhykkeen ”vähintään sadan kahdenkymmenen (120) päivän ilmoituksella”, jos ”olennaisesti vastaavat ydintoiminnot ovat edelleen saatavilla muilla pilvialueilla”. Frankfurtin asiakas voitaisiin siten siirtää Ruotsiin neljän kuukauden varoitusajalla.

Mitä käyttäjät kertovat

Haimme Hacker Newsista, Redditistä ja ruotsinkielisistä lähteistä 16. lokakuuta 2026 emmekä löytäneet yhtään riippumatonta raporttia Cleuran pilvestä kahdelta viime vuodelta, joten sen tukea ja todellista luotettavuutta ei voi tarkistaa käyttäjien kokemuksia vasten.

Kenelle se sopii ja kenen kannattaa katsoa muualle

Cleura sopii ruotsalaisille ja pohjoismaisille julkishallinnon organisaatioille ja säännellyille yrityksille, jotka tarvitsevat ruotsalaista isännöintiä, kolmen vyöhykkeen aluetta ja neuvoteltua sopimusta, eli Compliant Cloudia, jota usein ostetaan Addan, Iverin, CGI:n tai Tietoevryn kautta. Public Cloud sopii kehittäjille, jotka sujuvat tavallisella OpenStackilla ja Terraformilla, haluavat pelkästään EU:n sisällä sijaitsevaa infrastruktuuria Ruotsissa tai Frankfurtissa kohtuullisilla, ennustettavilla hinnoilla ja ajavat omat tietokantansa.

Katso muualle, jos haluat hallinnoituja tietokantoja, välimuisteja, jonoja tai palvelimetonta heti ensimmäisestä päivästä; jos tarvitset redundanssia rakennusten välillä yhdellä alueella itsepalvelutilillä; jos tarvitset julkaistun SLA:n hyvityksineen ennen allekirjoittamista; GPU- ja tekoälykoulutustöihin; tai jos sinulla ei ole operointihenkilöstöä ja odotat ilmaista teknistä tukea.

Lähteet

Tarkistettu 15. ja 16. lokakuuta 2026.

Hinnoittelu

Ehdot ja SLA

Dokumentaatio

Tila ja häiriöt

Vaatimustenmukaisuus

Yhtiö ja omistus

Käyttäjien raportit

  • Haettu 16. lokakuuta 2026 ilman tulosta: Hacker News (Algolia), Reddit koko sivustolta, r/openstack ja r/sweden sekä ruotsinkielinen verkkohaku.

Data ja pilvi

Uudet oppaat ja säädösmuutokset sähköpostiisi

Kun säännös muuttuu, määräaika siirtyy tai julkaisemme uuden oppaan, lähetämme sen sähköpostilla.

Lähetämme ensin vahvistuslinkin. Voit perua tilauksen milloin tahansa. Tietosuojakäytäntö