Autor: Kristijan Sekereš
Euroopa alternatiivid AWS-ile ja Azure'ile 2026. aastal: kontrollisime 24 teenusepakkujat

Enamik Euroopa pilvede võrdlusi piirdub virtuaalmasina hinnaga. See võrdlus hindab samu kahte töökoormust 24 pilveteenuse pakkuja juures, kelle peakontor on Euroopas, ning AWS-i ja Azure'i juures Frankfurdis ja vaatab seejärel, mida hind välja jätab: mis on tsoon füüsiliselt, kus asub andmebaasi varuinstants, kes ettevõtet kontrollib, mida SLA tegelikult hüvitab ja kui kaua peab uus konto ootama, enne kui sellega midagi ehitada saab.
See on kirjutatud arendajatele, tehnilistele juhtidele, asutajatele ja tootejuhtidele, kes otsustavad, kuhu ehitada või kas AWS-ist või Azure'ist ära kolida. Kõik kontrolliti 15. ja 16. oktoobril 2026 ning igal teenusepakkujal on selles sarjas oma artikkel, kus on siinse kokkuvõtte taga olevad üksikasjad.
Meetod ühe lausega: iga fakt pärineb teenusepakkuja enda dokumentatsioonist, õiguslikest tingimustest, hinnaandmetest ja olekulehelt, avalikest aruannetest ja registritest või kasutajate teadetest ning igaüht kontrolliti selle allikas. Mida me ei teinud: me ei avanud kontosid ega käitanud töökoormusi. Miski siin ei mõõda jõudlust ja kus teenusepakkuja dokumendid ja tegelik käitumine võivad erineda, saame kirjeldada ainult dokumente ja seda, mida selle kasutajad on kirjutanud.
Lühike vastus
Soovite hallatud teenuseid, mis on lähedased sellele, mida pakub AWS. Alustage Scaleway'st: hallatud Kubernetes tasuta juhttasandiga, PostgreSQL, serverivabad funktsioonid ja konteinerid, järjekorrad ja KMS Pariisi regioonis, kus on kolm tsooni eraldi hoonetes. IONOS ja UpCloud on odavaimad teenusepakkujad, kes müüvad meie tootmiskoormuse kõiki osi. IONOS maksab 436,79 eurot kuus koos 24/7 telefonitoega või 524,39 eurot, kui andmebaasi üks tuum vastab ühele lõimele, mitte kahele; selle hinnaleht ütles kunagi, et kahele, ja enam ei ütle. UpCloud maksab 520,33 eurot. STACKIT lubab igas regioonis vähemalt kolme füüsiliselt eraldi tsooni ja määrab teenustasemed iga teenuse kohta eraldi õiguslikus sertifikaadis, kuid iseseisvalt saavad registreeruda ainult Saksamaa, Austria ja Šveitsi ettevõtted. T Cloud Public (kuni 2026. aasta jaanuarini Open Telekom Cloud) pakub hüperskaleerija moodi kataloogi ja sünkroonset andmebaasi varuinstantsi, mille saate paigutada teise tsooni, AWS-ist kõrgema hinnaga.
Haldate oma tarkvarapinu ise ja soovite odavat arvutusvõimsust. Hetzneri iga ELi pilveserveriga kaasneb vähemalt 20 TB väljuvat liiklust ja samades andmekeskuste parkides müüakse dedikeeritud servereid, kuid hallatud andmebaasi, hallatud Kubernetest ega tsoone sellel ei ole, 2026. aastal tõstis see hindu järsult ja alates 26. juunist on see piiranud uute pilveserverite loomist uutele klientidele ja juhuslikult valitud osale olemasolevatest. Cyso Cloud ehitab meie tootmiskoormuse, välja arvatud hallatud andmebaas, mida see pakub ainult suletud beetana, 254,40 euroga kolme tsooniga Frankfurdi regioonis. Infomaniak ei võta instantside liikluse eest tasu ja hoiab andmeid Šveitsis. OVHcloudi kõigis Euroopa regioonides sisaldub väljuv liiklus hinnas. Leaseweb müüb oma pilve kõrval suures mahus bare metal servereid.
Vajate GPU-sid. Nebius lubab uuel kontol pärast 25 USD suurust kaardimakset käitada Soomes kuni 32 H100-t, kuid tõstis 2026. aastal GPU-hindu kaks korda. UpCloudi hinnakirjas on odavaim iseteeninduses saadaval H100, mille leidsime: 1,79 eurot tunnis Helsingis, ja uued hinnad on välja kuulutatud alates 20. oktoobrist 2026; mitu GPU-d konto käitada tohib, sõltub selle ajaloost UpCloudis. Gcore (2,73 eurot) ja OVHcloud (2,80 eurot, kuigi kõigepealt võib olla vaja tasulist kvoodiastet) müüvad H100-sid samuti ilma müügikõneta. Blackwelli puhul küsib Evroc Stockholmis B200 GPU-tunni eest 8,00 eurot, umbes poole AWS-i Stockholmi hinnast, kuid iga konto GPU-kvoot on alguses null.
Müüte avalikule sektorile või reguleeritud tööstusharule. OVHcloudil on Prantsuse küberturvalisuse ameti nimekirjas kolm SecNumCloudi kvalifikatsiooni. STACKIT, Scaleway ning Post Telecomi, OVHcloudi ja Clever Cloudi partnerlus said Euroopa Komisjoni suveräänse pilve hankes hinnangu SEAL-3. BSI C5 puhul on Hetzneril Type 2 atesteering märkusteta audiitori arvamusega ning STACKIT, Exoscale ja T Cloud Public annavad enda oma nõudmisel või konfidentsiaalsuslepingu (NDA) alusel. Täielik Type 2 aruanne, mille plusserver avaldab, sisaldab märkustega arvamust: kaks C5 kontrolli ja kolmas, millest teatatakse samas dokumendis, ei toiminud 2025. aastal tõhusalt. Rootsis kuulub Elastx 53% ulatuses Rootsi investorile Sobro, hoiab andmeid Rootsis, ütleb, et talle kohaldub Rootsi NIS2 seadus, ja pakub julgeolekukaitse lepinguid.
Soovite platvormi, mitte servereid. Clever Cloud teeb Heroku-stiilis juurutusi oma serveritel Pariisis Prantsuse lepingu alusel, kuid sellel puudub iseteeninduslik andmebaasi tõrkesiire (failover). Northflank annab teenused, andmebaasid, eelvaatekeskkonnad ja GPU-d ühel sekundipõhisel arvel, kuid selle hallatud pilv on Google Cloud ning kolmele riskikapitalifirmale (Bain Capital Ventures, Vertex Ventures US ja Kindred) kuulub enamik selle aktsiatest. Upsun käitab kuut oma seitsmest Euroopa regioonist AWS-is, Google Cloudis või Azure'is. Koyeb, mis kuulub nüüd Mistral AI-le, juurutab konteinereid kiiresti, kuid müüb oma H100-klassi GPU-sid ainult Põhja-Ameerikas.
Mida see maksab võrreldavatel tingimustel
Meie tootmiskoormus (töökoormus B) koosneb kolmest VM-ist, plokksalvestusest, koormusjaoturist, kõrge käideldavusega PostgreSQL-ist, objektisalvestusest, Kubernetese juhttasandist ja 2 TB väljuvast liiklusest. Selle võrdluse 26 pilvest müüvad selle kõiki osi ainult üheksa, AWS ja Azure kaasa arvatud. Need on nende kogusummad hinnakirjahindades eurodes kuus, käibemaksuta, kontrollitud 15. ja 16. oktoobril 2026.
| Teenusepakkuja | Töökoormus B | AWS-iga võrreldes | Hinnatud regioon | Tsoone seal | Andmebaasi varuinstants |
|---|---|---|---|---|---|
| IONOS Cloud | 436,79 kuni 524,39 | 40% kuni 48% | Frankfurt | 3, ei ole dokumenteeritud eraldi hoonetena | paigutus ei ole märgitud; vaikimisi asünkroonne |
| UpCloud | 520,33 | 48% | Frankfurt | 1 | teine hostserver, sama tsoon |
| Scaleway | 582,07 | 54% | Pariis | 3 hoonet | sama andmekeskus, teine serveririiul; sünkroonne |
| STACKIT | 908,10 | 84% | eu01 (Saksamaa) | 3, füüsiliselt eraldi; võivad jagada hoonet | ei ole dokumenteeritud |
| Exoscale | 908,88 | 84% | Frankfurt | 1 | sama rajatis |
| AWS | 1 082,61 | 100% | Frankfurt | 3 hoonet | teine tsoon; sünkroonne |
| Azure | 1 091,88 | 101% | Frankfurt | 3 hoonet | teine tsoon; sünkroonne |
| T Cloud Public | 1 325,86 | 122% | eu-de (Magdeburg, Biere) | 3, kahes asukohas 18 km vahega | teine tsoon, kui selle valite; sünkroonne |
| Elastx | 1 850,13 | 171% | Stockholm | 3 hoonet | teine tsoon, kui võimalik |
Odavaimad kogusummad ja tugevaimad tsoonid ei lange kokku. IONOS-el ja UpCloudil, kahel odavaimal, ei ole Frankfurdis tsoone, mis oleksid dokumenteeritud eraldi hoonetena. Scaleway on odavaim kolme eraldi hoonetes asuva tsooniga, kuid selle andmebaasi varuinstants jääb samasse andmekeskusesse. Selle tabeli Euroopa teenusepakkujatest dokumenteerivad teises tsoonis asuvat varuinstantsi ainult kaks, T Cloud Public (kui selle valite) ja Elastx (kui võimalik), ning mõlemad on kallimad kui AWS. Jagatud vCPU-de asemel dedikeeritud vCPU-dega tõuseb IONOS 603,23 euroni (kui andmebaasi tuum vastab kahele lõimele) ja Scaleway 676,78 euroni. Töökoormused ja reeglid, mille järgi neid hindasime, on kirjeldatud allpool.
Madalamad numbrid, mida mujal näete, jätavad tavaliselt välja andmebaasi või Kubernetese juhttasandi. Hetzneri 241,11 eurot töökoormuse B eest ei sisalda kumbagi, sest Hetzner ei müü kumbagi: mõlemat käitab teie meeskond. Infomaniaki 132,10 eurot ei sisalda PostgreSQL-i: selle hallatud PostgreSQL on märgitud „Varsti saadaval“ ja 2025. aasta aprilli postitus ütles juba, et rohkem hallatud andmebaase on „varsti tulemas“. Cyso Cloudi PostgreSQL on suletud beeta ilma avaliku hinnata. Aruba Cloudi 267,91 eurot arvestab PostgreSQL-i asemel MySQL-i ja selle uuel platvormil ei ole VM-ide jaoks koormusjaoturit. Gcore'i 384,60 eurot sisaldab PostgreSQL-i, mis on tasuta beeta. Andmebaas ei ole väike rida: Exoscale'is moodustab kõrge käideldavusega PostgreSQL 908,88 eurost 384,20 eurot.
Kuidas hindasime
Töökoormus A, algseadistus: üks VM 2 vCPU ja 4 GB RAM-iga, vähemalt 40 GB kettaruumi, üks avalik IPv4-aadress, 1 TB internetti väljuvat liiklust kuus ja 100 GB objektisalvestust.
Töökoormus B, väike tootmissüsteem: kolm VM-i 4 vCPU ja 16 GB-ga, igaühel avalik IPv4-aadress; 300 GB SSD-plokksalvestust; üks hallatud koormusjaotur; hallatud PostgreSQL 2 vCPU, 8 GB ja 100 GB salvestusruumiga, põhiinstants pluss varuinstants; 1 TB objektisalvestust pluss 1 miljon PUT- ja 10 miljonit GET-päringut; üks hallatud Kubernetese juhttasand (kõrge käideldavusega, kus seda pakutakse, ainult juhttasand); 2 TB internetti väljuvat liiklust kuus.
Tellimuspõhised hinnakirjahinnad ilma kohustuse või allahindluseta, 730 tundi kuus, käibemaksuta, teenusepakkuja Frankfurdile lähimas regioonis (nimetatud tabelites). Kus täpset suurust ei ole, järgmine suurem. Kus mõnda osa ei müüda, jäetakse see kogusummast välja ja nimetatakse, mitte ei asendata oletusega; kus teenusepakkuja müüb lähedast asendajat (MySQL PostgreSQL-i asemel), hindasime selle ja ütlesime seda. Arendajaplatvorme hinnati nende lähima vaste järgi. AWS-i hinnati m7i.xlarge'i ja Azure'i D4s_v5 põhjal; burst-tüüpi instantsidega langeb AWS-i töökoormus B 985,89 euroni ja Azure'i oma 1 017,63 euroni. USD-s, CHF-is ja SEK-is hinnad on konverteeritud EKP 15. oktoobri 2026 viitekursside järgi (1 EUR = 1,1208 USD = 0,9305 CHF = 11,1765 SEK), välja arvatud juhul, kui teenusepakkujal on oma hind eurodes; siis kasutasime seda.
Kõik ülejäänud
Ülejäänud teenusepakkujad koos sellega, mida nende kogusumma välja jätab. Lugege viimast veergu enne hinda.
| Teenusepakkuja | A | B | Hinnatud regioon | Ei sisaldu B kogusummas |
|---|---|---|---|---|
| Infomaniak | 13,12 | 132,10 | Genf | hallatud PostgreSQL |
| Hetzner | 26,48 | 241,11 | Nürnberg | hallatud PostgreSQL, Kubernetese juhttasand |
| Cyso Cloud | 24,99 | 254,40 | Frankfurt | hallatud PostgreSQL (suletud beeta) |
| Aruba Cloud | 24,67 | 267,91 | Bergamo | VM-ide koormusjaotur; PostgreSQL (hinnatud MySQL) |
| Leaseweb | 46,18 | 328,23 | Frankfurt | hallatud PostgreSQL |
| Gcore | 40,70 | 384,60 | Luksemburg | tootmiskõlblik PostgreSQL (beeta, hinnatud nulliga) |
| Nebius | 46,74 | 487,54 | Prantsusmaa | koormusjaotur tavaliste VM-ide jaoks |
| Cleura | 81,21 | 620,63 | Frankfurt | hallatud PostgreSQL (ainult hinnapakkumise alusel) |
| OVHcloud | 15,70 kuni 17,67 | 630,20 | Frankfurt (Limburg) | kõrge käideldavusega Kubernetese juhttasand (seal ei müüda) |
| plusserver | 58,36 | 736,06 | Köln | PostgreSQL-i varuinstants (hinnatud üks sõlm) |
| Koyeb | 35,71 | 737,18 | Frankfurt | ploki- ja objektisalvestus, PostgreSQL-i varuinstants, Kubernetes |
| Northflank | hindamata | 850,58 | Frankfurt | Kubernetes, IPv4, tsoonideülene PostgreSQL HA; objektisalvestus replikeerimata (üks MinIO instants) |
| Evroc | 188,49 | 879,26 | Stockholm | hallatud PostgreSQL, Kubernetese juhttasand |
| Clever Cloud | 79,13 | 1 166,46 | Pariis | plokksalvestus, PostgreSQL HA, IPv4 |
| CloudSigma | 151,71 | 1 621,68 | Genf | koormusjaotur, PostgreSQL, objektisalvestus, Kubernetes |
| Upsun | 242,32 | 1 911,83 | Frankfurt | PostgreSQL HA, Kubernetes, IPv4; objektisalvestus ainult sisemine |
Võrdluseks: töökoormus A maksab AWS-is 112,37 eurot ja Azure'is 116,15 eurot ning AWS-is moodustab ainuüksi 1 TB väljuvat liiklust 125,95 USD-st 81,00 USD. Nscale ei avalda VM-ide ega salvestuse hindu, seega ei ole see kummaski tabelis. CloudSigma kogusummad on kasutuspõhised (pay-as-you-go): Genfis ühekuuliste tellimustega maksab töökoormus A 34,19 eurot.
Tsoonid ja kõrge käideldavus ausalt
AWS-is ja Azure'is on tsoon üks või mitu andmekeskust oma toite, jahutuse ja võrguga, teistest tsoonidest kilomeetrite kaugusel ja nendest umbes 100 km raadiuses. Kolmele sellisele tsoonile jaotatud lahendus elab üle ühe hoone kaotuse. Paljud Euroopa teenusepakkujad kasutavad seda sõna millegi väiksema kohta või ei ole neil tsoone üldse, ja see muudab seda, mida „kõrge käideldavus“ tähendab.
Tsoonid eraldi hoonetes, hinnatud regioonis: AWS ja Azure (kolm Frankfurdis), Scaleway (kolm Pariisis), Elastx (kolm andmekeskust Stockholmis kuni 20 km vahega), plusserver (kaks, Kölnis ja Düsseldorfis) ja Clever Cloud, mille arv sõltub lehest: infrastruktuurilehel viis Pariisi andmekeskust, olekukirjetes kaks saadavustsooni ja Kubernetese dokumentatsioonis kolm.
Kolm tsooni kahes asukohas: T Cloud Publicu kolm tsooni asuvad kahes asukohas 18 km vahega, nii et kaks neist jagavad asukohta.
Eraldi andmekeskused ühes linnakus: Aruba Cloudi kolm Bergamo tsooni „ei jaga füüsilist infrastruktuuri, näiteks andmekeskusi“, nagu Aruba seda määratleb, kuid kõik kolm asuvad selle Bergamo linnakus ja Aruba ei ütle, kui kaugel need üksteisest on.
Eraldi teenusepakkuja enda määratluse järgi, asukohti nimetamata: Evroc kirjeldab oma kolme Stockholmi tsooni füüsiliselt eraldi andmekeskustena, kuid ei nimeta rajatisi.
Füüsiliselt eraldi, kuid võib-olla ühes hoones: STACKIT lubab igas regioonis „vähemalt kolme füüsiliselt eraldi AZ-i“, kuid selle Compute Engine'i sertifikaat ütleb: „Mitu saadavustsooni võivad asuda samas hoones“, ja STACKIT ei ütle, millisel kujul on eu01.
Tsoonid ainult mõnes regioonis või füüsiliselt kirjeldamata: OVHcloudil on kolm tsooni umbes 30 km vahega Pariisis ja ka Milanos, kuid selle Frankfurdi regioon on üks tsoon. Leasewebil on Amsterdamis kaks tsooni, mis on lepingus määratletud eraldi toite, jahutuse ja võrguna, ning Frankfurdis ja Londonis tsoone ei ole. Cyso Cloudil on kolm tsooni Frankfurdis ja Amsterdamis, ütlemata, mis tsoon füüsiliselt on.
Tsoonid, mis on väiksemad kui hoone: IONOS kirjeldab oma tsoone eri hostserverite või salvestussüsteemidena ning ükski IONOS-e leht ei ütle, et need on eraldi hooned või eraldi toitega. Teise hoone saamiseks juurutate teise Frankfurdi asukohta (IONOS-el on neid kolm) ning liiklus sama riigi IONOS-e andmekeskuste vahel on tasuta. Infomaniaki tsoonidel on „erinev võrguühendus ja toitesisendid“, ainult arvutusressursside jaoks, ja nende nimed viitavad sellele, et need asuvad ühes andmekeskuses.
Regiooni sees tsoone ei ole: Hetzner (hajutatud paigutus hoiab teie servereid eri hostserveritel), Exoscale (tsoon on üks rajatis ühes linnas), UpCloud (üks andmekeskus linna kohta, välja arvatud Helsingis), Gcore, Cleura iseteeninduslik Public Cloud, CloudSigma, Nebius (ühtegi ei ole dokumenteeritud) ja Upsun (ühtegi ei ole määratletud). Nende puhul tähendab kaitse hoone kaotuse vastu teist linna ja Upsunis on see käsitsi ülesehitamine teises regioonis ilma automaatse tõrkesiirdeta. Koyebi Frankfurdi regioon hõlmab kolme andmekeskust ja ühe rikke korral paigutab instantsid regiooni sees ümber, kuid Koyeb ei dokumenteeri, kas need on eraldi hooned.
Kus asub andmebaasi varuinstants. „Kõrge käideldavus“ hallatud andmebaasi juures ütleb vähe, kuni te seda ei tea.
| Teenusepakkuja | Varuinstantsi asukoht | Replikeerimine |
|---|---|---|
| AWS, Azure | teine tsoon | sünkroonne |
| T Cloud Public | teine tsoon, valitav | sünkroonne |
| Elastx | teine tsoon, kui võimalik | ei ole märgitud |
| Scaleway | sama andmekeskus, teine serveririiul | sünkroonne |
| UpCloud | teine hostserver, sama tsoon | ei ole märgitud |
| Exoscale | sama rajatis | Premium-paketil sünkroonne |
| OVHcloud (Frankfurt) | replika ühe tsooniga regioonis | ei ole märgitud |
| IONOS | ei ole märgitud | vaikimisi asünkroonne, soovi korral sünkroonne |
| STACKIT, Nebius | ei ole dokumenteeritud | ei ole dokumenteeritud |
| Northflank | vaikimisi sama tsoon, valikuliselt teised tsoonid | ei ole märgitud |
| plusserver | lugemisreplikad, mida ei saa põhiinstantsiks ülendada | asünkroonne |
| Clever Cloud | iseteeninduspakettidel varuinstantsi ei ole | puudub |
| Koyeb | üheski paketis dokumenteeritud varuinstantsi ei ole; salvestust replikeerib Neon tsoonide vahel | salvestus sünkroonne |
| Upsun | iseteeninduses varuinstantsi ei ole; lugemisreplikad, millele tõrkesiiret ei tehta | asünkroonne |
AWS ja Azure märgivad tõrkesiirde ajaks 60 kuni 120 sekundit, T Cloud Public „5 minuti jooksul“ ja OVHcloud teeb tõrkesiirde pärast 60-sekundilist aegumist. Scaleway pakub mitme tsooni paigutust ainult lugemisreplikatele. Clever Cloudis seadistab replika müügi- või tugimeeskond ja tõrkesiire tehakse käsitsi, mis võtab Clever Cloudi enda lehe järgi „mõnekümnest minutist mõne tunnini“.
Tsoonid ei takista jagatud kihtide rikkeid. OVHcloudi Object Storage tagastas 16. juulil 2025 vigu vähemalt üheksas regioonis, nende hulgas kõigis kolmes Pariisi tsoonis, 2 tundi 10 minutit, ja 23. septembril 2026 oli kõigis kolmes Pariisi tsoonis 3 tundi 19 minutit võrgulatentsus ja pakettide kadu. Ruuteri konfiguratsiooniviga häiris 10. märtsil 2025 kõiki Scaleway Pariisi regiooni tooteid: võrku viis minutit, Instances-teenust kuni kella 17.10 UTC ning Object Storage'it ja Kubernetest kuni kella 18.00 UTC. Toitekatkestus fr-par-2-s 22. mail 2026 halvendas teiste Pariisi tsoonide tööd. STACKIT-i Kubernetese intsident katkestas 17. juunil 2026 kõik eu01 klastrid 2 tunniks 37 minutiks. Elastx kaotas 26. septembril 2025 kõigis kolmes tsoonis marsruutimise 8 minutiks. Cyso Cloudi Amsterdami regioon kaotas 2025. aastal kolm korda kogu regiooni ulatuses välisühenduse. Sageli on jagatud ka juhttasandid: Exoscale'i API ja portaal ei töötanud 1. septembril 2026 umbes seitse tundi üheski kaheksast tsoonist (töötavaid servereid see ei mõjutanud) ja UpCloud ei saanud 11. augustil 2026 umbes kaks tundi üheski oma 15 tsoonist uusi servereid juurutada.
Test, mis läks teisiti: tulekahju NorthC andmekeskuses Almeres viis T Cloud Publicu eu-nl tsooni AZ2 võrgust välja 7. maist 3. juunini 2026. Teenusepakkuja sõnul jätkasid AZ1 ja AZ3, mis asuvad teises asukohas Aalsmeeris, tööd ja klientidel paluti teha tõrkesiire nendele.
Kes kontrollib iga teenusepakkujat ja kelle riistvaral see töötab
Iga selle sarja teenusepakkuja peakontor on Euroopas; see oli ainus filter. Kontrolli kirjeldasime, kuid kedagi selle põhjal välja ei jätnud. Need on faktid aruannetest, registritest ja teenusepakkujate enda dokumentidest, mitte õiguslikud järeldused selle kohta, millised seadused neile ulatuda võivad.
| Teenusepakkuja | Peakontor | Kes seda kontrollib | Kelle riistvara |
|---|---|---|---|
| Hetzner | Gunzenhausen, DE | eraomandis; välist investorit ei leitud | omad andmekeskused DE-s ja FI-s; kolokatsioon USA-s ja Singapuris |
| OVHcloud | Roubaix, FR | Klaba perekond, umbes 79% kapitalist; noteeritud Pariisi börsil | omad andmekeskused |
| Scaleway | Pariis, FR | iliad SA (99,56%), mida kontrollib Nieli perekonna kontsern | OpCore'i andmekeskused (50% iliad) |
| IONOS Cloud | Montabaur, DE | United Internet AG, 63,8% börsil noteeritud IONOS Group SE-st | peamiselt kolokatsioon |
| STACKIT | Bad Friedrichshall, DE | Schwarz Group, perekonna omandis | omad andmekeskused DE-s ja AT-s |
| UpCloud | Helsingi, FI | eraomandis; omanikke ei avaldata; investorite seas Tesi (Soome riik) | oma platvorm kolokatsioonis |
| Exoscale | Lausanne, CH | A1 Group (Telekom Austria AG), millest 60,94% kuulub América Móvilile (Mehhiko) ja 28,42% Austria riigi ÖBAG-ile | oma platvorm kolokatsioonis ja A1 andmekeskustes |
| T Cloud Public | Bonn, DE | Deutsche Telekom AG; Saksa riik 28,3%, kontrollivat osanikku ei ole | Telekomi andmekeskused; Almere asukohta haldab NorthC; platvorm ehitatud koos Huaweiga |
| Infomaniak | Genf, CH | Fondation Infomaniak, 63,3% häältest Infomaniaki 2. septembri 2026 pressiteate järgi; noteeritud SIX-il alates 1. oktoobrist 2026 | omad andmekeskused Šveitsis |
| Gcore | Contern, LU | ei avaldata; Northern Data (85,2% ulatuses USA-s noteeritud Rumble'i omanduses) sai 2025. aasta aprillis kaks nõukogu kohta ja optsiooni enamusosalusele ning ütleb pärast 2026. aasta juulis muudetud kokkuleppeid, et tal ei ole enam olulist mõju | kolokatsioon, operaatoreid ei nimetata |
| Leaseweb | Amsterdam, NL | Ocom B.V., konsolideerivat emaettevõtet ei ole | ei ole märgitud |
| Aruba Cloud | Ponte San Pietro, IT | Cecconi perekond | omad andmekeskused IT-s ja CZ-s; mujal partnerite asukohad |
| Elastx | Stockholm, SE | Sobro, 53% | kolokatsioon, operaatoreid ei nimetata |
| Cleura | Karlskrona, SE | ICG plc (UK) fond Iveri kontserni kaudu | Public Cloud: operaatoreid ei nimetata (Interxion remote hands teenuste jaoks Stockholmis ja Frankfurdis); Compliant Cloud: partnerite andmekeskused |
| Cyso Cloud | Alkmaar, NL | Cyso Group B.V.; aktsionärid ei ole avalikud | oma OpenStack, rajatisi ei nimetata |
| CloudSigma | Zug, CH | omanikke ei avaldata; CLOUDSIGMA Holding AG on registreeritud, selle praegune osalus ei ole | Frankfurt: kolokatsioon 2022. aasta loetelu järgi; Düsseldorf: partneri enthus infrastruktuur |
| plusserver | Köln, DE | BC Partnersi valdusettevõtte endised laenuandjad, nimetamata | enda hallatavad andmekeskused, lisaks HAM5, mida haldab Stadtwerke Norderstedt |
| Evroc | Stockholm, SE | üks tegelik kasusaaja, kellel on üle 50% ja kuni 75% kontrollist ning keda registriandmete koondajad nimetavad asutajaks Mattias Åströmiks | nimetamata partnerite andmekeskused |
| Clever Cloud | Nantes, FR | kaasasutaja Quentin Adam (asutaja kontroll tõenäoline, kuid tõendamata) | omad serverid Pariisi andmekeskustes; Scaleway (Pariis); OVHcloud (Roubaix, Gravelines, Varssavi, väljaspool Euroopat); IONOS (London); Cloud Temple („Gouv“, soovi korral); Oracle (Dubai) |
| Upsun | Pariis, FR | riskikapitali toel, avalikku aktsionäride nimekirja ei ole | Google Cloud, Azure või AWS seitsmest Euroopa regioonist kuues; ühes OVHcloud |
| Koyeb | Pariis, FR | Mistral AI | regiooniti ei avaldata (San Francisco: Vultr); juhttasand Google Cloudis |
| Northflank | London, UK | kolm riskikapitalifirmat (Bain Capital Ventures, Vertex Ventures US, Kindred) nelja fondi kaudu, 52,69% aktsiatest; USA residentidel on 5 nõukogu kohast 3 | Google Cloud kõigis 17 regioonis; tasuta paketi jaoks Azure |
| Nebius | Amsterdam, NL | asutaja Arkady Volozhi perekonnafond (family trust): umbes 52% häältest, 11% omakapitalist; noteeritud Nasdaqil | oma asukoht Soomes; teiste asukohtade mudelit ei ole kõigil juhtudel märgitud |
| Nscale | London, UK | Aker ASA (Norra), ainus registreeritud kontrolliv isik 25% kuni 50% osalusega | kolokatsioon pluss üks oma asukoht Norras |
Kolm asja, mida tabel kokku surub. Exoscale'i lõplik kontroll on Mehhikos. Northflank, Upsun ja Koyeb on Euroopa ettevõtted, mille platvormid töötavad täielikult või osaliselt USA pilvedes: Northflanki regioonide API seob iga regiooni Google Cloudi regiooniga, Upsuni regioonide loend paigutab seitsmest Euroopa regioonist kuus AWS-i, Google'i või Azure'i peale ning Koyebi andmetöötlusleping (DPA) paigutab selle juhttasandi Google Cloudi Belgias. Ja Koyebi lepingud nimetavad endiselt Koyeb SAS-i, mis kustutati Prantsuse registrist 19. mail 2026 pärast seda, kui selle vara läks üle ainuaktsionärile.
AWS-i, Microsofti ja Google'i suveräänsed versioonid
Paljud meeskonnad küsivad kõigepealt, kas nad saavad lihtsalt osta juba kasutatava pilve suveräänse väljaande. 16. oktoobri 2026 seisuga on vastus tarnijati erinev.
AWS European Sovereign Cloud on eraldi AWS-i partitsioon ühe regiooniga Brandenburgis, üldiselt kättesaadav alates 14. jaanuarist 2026 ja avatud kõigile eraldi iseteenindusliku konto kaudu. ELi kliendid sõlmivad lepingu Luksemburgis asuva Amazon Web Services EMEA SARL-iga; seda käitavad selleks otstarbeks asutatud Saksa ettevõtted, mille töötajad on ELi residendid või ELis asuvad ELi kodanikud (AWS ütleb, et liigub üksnes ELi kodanike poole, ilma lõpptähtajata). Kataloog on väiksem: hinnalehel 109 toodet, Frankfurdi 1 163 EC2 instantsitüübist 311 ja üks GPU-perekond (L4). EC2 hinnad on eurodes, umbes 10 kuni 11% üle Frankfurdi USD-hinna EKP 15. oktoobri kursi järgi. Leping kohustab AWS-i suunama valitsuse päringu kliendile, teavitama klienti, kus see on lubatud, ja vaidlustama päringud, mis on vastuolus ELi õigusega; kui AWS on seejärel „endiselt sunnitud Teie Sisu avaldama“, siis ta „avaldab Päringu Esitajale ainult minimaalse koguse Teie Sisust, mis on vajalik Päringu rahuldamiseks“.
Microsofti Sovereign Public Cloud ei ole eraldi pilv. See on kontrollimeetmete kogum (Data Guardian, väline võtmehaldus, muutmiskindlad juurdepääsulogid) olemasolevates Euroopa Azure'i regioonides, lisaks EU Data Boundary. Microsoft kirjutas 2026. aasta veebruaris, et residentsuse, krüpteerimise ja reguleeritud keskkondade kontrollimeetmed on saadaval kõigis Euroopa regioonides; me ei leidnud kuupäevaga üldist kättesaadavust Data Guardianile, mis võimaldab volitatud Euroopas elavatel töötajatel kinnitada ja jälgida mujal asuvate inseneride kaugjuurdepääsu. Microsofti National Partner Clouds kuuluvad teistele: Bleu (100% Orange ja Capgemini) käitab Azure'it ja Microsoft 365-t kahes Prantsusmaa regioonis nimetatud klientidele ja on endiselt SecNumCloudi kvalifitseerimise protsessis ning Delos Cloud (SAP-i tütarettevõte, mida haldavad Arvato Systemsi julgeolekukontrolli läbinud Saksa töötajad) müüb ainult Saksamaa avalikule sektorile; 1. oktoobril 2026 kirjeldas selle koduleht seda endiselt tulevikuvormis, pilootklientide programmiga.
Google pakub kontrollimeetmeid oma avalikes regioonides (Data Boundary) ja partnerite kaudu eraldi pilvi Google Cloud Dedicatedil. Töötav lahendus on S3NS PREMI3NS, mida käitab Prantsusmaal Thales Cloud Sécurisé ilma ühenduseta Google'i võrguga: üldiselt kättesaadav alates 16. oktoobrist 2025, SecNumCloud 3.2 kvalifikatsioon 17. detsembril 2025, umbes 40 toodet ühes regioonis, müüakse müügi kaudu ilma avaldatud hindadeta. Saksa versioon, mida käitab uus Thalese üksus, on eelvaates.
Mida igaüks vande all ütles. Kaks Prantsuse parlamendi uurimist küsisid Microsoftilt, Google'ilt ja AWS-ilt vande all, kas nad annaksid USA seadusliku korralduse alusel välja Prantsuse avaliku või erasektori andmeid. Microsoft France'i avalike ja õigusküsimuste direktor Anton Carniaux 10. juunil 2025 Senati ees: „Non, je ne peux pas le garantir, mais, encore une fois, cela ne s'est encore jamais produit.“ („Ei, ma ei saa seda garanteerida, kuid, veel kord, seda ei ole veel kunagi juhtunud.“) Ja: „Lorsque nous sommes obligés de les donner, nous les donnons.“ („Kui oleme kohustatud need andma, siis me anname.“) Rahvuskogu (Assemblée nationale) ees ütles 13. mail 2026 Google Cloudi Frédéric Geraud de Lescazes: „si un juge allemand, canadien, chilien, américain ou français nous demande de coopérer, nous le faisons.“ („Kui Saksa, Kanada, Tšiili, Ameerika või Prantsuse kohtunik palub meil teha koostööd, siis me teeme seda.“) AWS-i Arnaud David ütles, et küsimus „ne s'est pas posée à nous“ („ei ole meie ees tõusetunud“) ja et „selon la loi, on ne peut fournir des données que dans la mesure où on y a accès sur le plan technique“ („seaduse järgi saab andmeid anda ainult niivõrd, kuivõrd neile on tehniline juurdepääs“). Microsoft France'i president Corine de Bilbao samal päeval: „nous devons nous conformer aux obligations des différents États où nous opérons“ („peame täitma nende eri riikide kohustusi, kus me tegutseme“). Raportöör Cyrielle Chatelain märkis, et ainult üks ettevõte oli öelnud, et teeb kohtutega koostööd, ja tõlgendas teiste suutmatust vastata jah või ei kui jah; see on tema tõlgendus, mitte ettevõtete väide. Tõlked on meie omad.
Seni ainus ELi tasandi hinnang. Euroopa Komisjon sõlmis 17. aprillil 2026 neli lepingut suveräänse pilve hankes, mille väärtus on kuni 180 miljonit eurot kuue aasta jooksul ja mida hinnati komisjoni pilvesuveräänsuse raamistikuga (Cloud Sovereignty Framework). Osalemiseks pidid pakkujad saavutama taseme SEAL-2. Post Telecom koos Clever Cloudi ja OVHcloudiga, STACKIT ja Scaleway saavutasid SEAL-3 („ELi osalised, kellel on märkimisväärne, kuid mitte täielik mõju“); Proximus koos S3NS-iga Google'i tehnoloogial saavutas SEAL-2. Komisjoni järeldus: „isegi Euroopa-välised tehnoloogiad võivad range ja asjakohase raamistiku piires käitatuna vastata nõutavale suveräänsuse miinimumtasemele.“ Nelja hulgas ei ole ei AWS-i ega Microsofti ja komisjon ei ütle, kas nad pakkumise tegid. Me ei leidnud õigusakti, millega võetaks vastu ELi pilveteenuste sertifitseerimise kava EUCS, ning pilve- ja tehisintellekti arendamise määrus, mis lisaks neli liidu tagatistaset, on ettepanek: meie artikkel pilve- ja tehisintellekti arendamise määrusest käsitleb, mida iga tase nõuaks.
GPU-d
Tellimuspõhised hinnad GPU-tunni kohta eurodes, selles regioonis, kus kaarti müüakse. USD-hinnad on konverteeritud EKP 15. oktoobri 2026 kursi järgi.
| Teenusepakkuja | H100 | H200 | Blackwell | Kuidas selle saate |
|---|---|---|---|---|
| UpCloud | 1,79 (Helsingi) | ei pakuta | B200 4,50 (Helsingi) | iseteenindus; piirang konto ajaloo järgi |
| Koyeb | 2,23 (ainult Põhja-Ameerika) | 2,68 (ainult Põhja-Ameerika) | B200 4,91 (piiratud) | iseteenindus: H100 1 kuni 4 GPU-d, H200 1 või 2 |
| Northflank | 2,44 (London, Frankfurt, NL) | 2,80 (NL, 8 GPU-d) | B200 5,24 (NL, 8 GPU-d) | iseteenindus pärast 50 USD krediidi ostu |
| Gcore | 2,73 (Luksemburg, Helsingi, Sines) | 3,18 (Chester, UK) | B300 6,00 | iseteenindus, sõltub laoseisust ja kvoodist; B300 müügi kaudu |
| OVHcloud | 2,80 (Gravelines) | 5,25 (ainult 8 GPU-d) | ei pakuta | iseteenindus; kõigepealt võib olla vaja tasulist kvoodiastet |
| Scaleway | 2,87 PCIe, 3,17 SXM (Pariis) | ei pakuta | B300 7,50 (Pariis) | tugipäring |
| IONOS | VM-ina ei pakuta | 3,00 (Frankfurt, Worcester) | VM-ina ei pakuta | iseteenindus, vaikimisi üks GPU lepingu kohta |
| Nebius | 4,01 (Soome) | 4,82 (Soome, Prantsusmaa) | B300 8,48 (Prantsusmaa, UK) | iseteenindus, vaikekvoot 32 |
| Evroc | ei pakuta | ei pakuta | B200 8,00 (Stockholm) | kvoodipäring, vaikimisi 0 |
| T Cloud Public | 5,22 (eu-de) | ei pakuta | ei pakuta | ei ole kirjas |
| STACKIT | 8,04 (8 GPU-ga suurus) | ei pakuta | ei pakuta | ei ole dokumenteeritud |
| AWS | 6,57 (Stockholm) | 7,55 (Stockholm) | B200 15,98 (Stockholm) | kvoodipäring |
| Azure | 8,10 (H100 NVL, Frankfurt) | 12,29 (Frankfurt) | GB200 31,36 (Frankfurt) | kvoodipäring |
Kolm asja, mida tabel ei näita. AWS ei müü Frankfurdis H100-t üldse ja selle GPU-kvoodid algavad nullist. Scaleway leping lubab sellel lõpetada tellimuspõhise H100 PCIe instantsi 10-minutilise etteteatamisega. Nebius tõstis GPU-hindu 1. juunil ja uuesti 1. oktoobril 2026, viies H100 hinna 2,95 USD-lt 4,50 USD-le tunnis, ja selle leping lubab hinnamuutusest teatada kolm päeva ette. Tipptasemest allpool müüb Hetzner RTX PRO 6000 Blackwelli kaarte dedikeeritud serveritena (GEX63: kuu hinnalagi 997,30 eurot pluss 999,00 eurot seadistustasu), Exoscale müüb sama kaarti 2,15 euroga tunnis pärast käsitsi kontrolli ning L40S maksab Infomaniakis 0,63 eurot tunnis (soovi korral) ja UpCloudis 1,11 eurot, võrreldes AWS-i 2,08 euroga.
Kaks Euroopa GPU-ettevõtet müüvad peaaegu ainult väga suurtele klientidele. Nscale (London) ei avalda GPU-hinda ja müüb GPU-instantse ainult reserveeritud lepingutega; iseteenindus hõlmab selle mudelite API-t. Selle 18. septembri 2026 S-1 registreerimisdokument loetleb Microsofti töökirjeldusi (statements of work) väärtusega kuni umbes 43,8 miljardit dollarit kuni 2033. aasta detsembrini ja Anthropicu lepinguid väärtusega kuni umbes 44,6 miljardit dollarit, ütleb, et selle suurim klient andis 73% 2025. aasta tulust, ja kirjeldab tellimuspõhiseid klastreid, mida pakutakse „väiksemate klientide toetamiseks“, kui „praegu mitte olulist komponenti“. Fluidstacki kirjeldatakse teenusepakkujate loendi lõpus.
Garantiid, tugi ja konto saamine
Allpool kirjeldatud mustrid on olulisemad kui ükski üksik SLA protsent.
Hüvitis on ainus õiguskaitsevahend ja sellel on ülempiir. OVHcloudi SLA-hüvitised on selle ainus õiguskaitsevahend, ülempiiriga 50% instantsi kuumaksumusest ning 30% andmebaaside ja koormusjaoturite puhul. Pärast 2021. aasta tulekahju Strasbourgis jättis Douai apellatsioonikohus 24. aprillil 2025 OVHcloudi vastutuse piirmäära jõusse ja mõistis VPS-i kliendile välja 1 800,48 eurot tõendatud 47 900 euro suuruse kahju eest. Gcore piirab hüvitised 20%-ga (Object Storage'i puhul 25%-ga) ega anna ühtegi alla 25 euro; Nebius piirab need 30%-ga. Hetzner maksab ainult pilvekrediidina, Scaleway ainult vautšeritena. Clever Cloud maksab oma SLA-trahvid eurodes, mitte vautšeritena. T Cloud Publicu standardtingimused ei anna hüvitisi üldse. Hüvitised kaasnevad ainult tasuliste lisadega: alates 3 500 eurost kuus Enterprise Support Agreement 2.0 alusel, mis on selle 2 500-eurone põhitasu pluss 1 000-eurone teenuskrediitide (service credits) lisavalik, või vanema Enterprise Agreement 1.0 alusel Gold-tasemest alates hinnaga 5 500 eurot.
Seisakuaeg võib alata siis, kui sellest teatate. OVHcloudis arvestatakse instantside ja salvestuse seisakuaega „OVHcloudi poolt hetkest, mil avatakse intsidendi pilet“. Gcore'is arvestatakse seda enamiku teenuste puhul alles kliendi e-posti teel saadetud veateatest (Object Storage'i puhul intsidendi piletist, mille avab Gcore).
Nõude esitamise tähtajad on lühikesed. Leaseweb annab viis päeva, Aruba Cloud 10, Hetzner 14, IONOS kaks nädalat koos päringulogidega, UpCloud 15 ning OVHcloud, Scaleway, Gcore ja Cyso Cloud 30. Azure lubab 60 päeva, AWS teise arveldustsükli lõpuni. Säilitage oma seirelogid, sest mitu teenusepakkujat küsib neid.
Mõnel platvormil ei ole SLA-d, kui te selle eest ei maksa või selle üle läbi ei räägi. Northflankil ei ole seda Enterprise'ist madalamal ja selle vastutus piirdub makstud tasude või 100 USD-ga, olenevalt sellest, kumb on väiksem. Koyebil ei ole seda Pro-paketis; 99,9% tuleb Scale-paketiga hinnaga 299 USD kuus. Upsuni vaikimisi lubadus on „ärimõistlikud jõupingutused“ 99,5% saavutamiseks, ilma hüvitisteta; 99,9% ja 99,99% on hinnakirjas olevad lisad. Cleura ei avalda SLA-dokumenti. plusserver saadab oma SLA koos tellimuse kinnitusega, nii et seda ei saa enne tellimist lugeda.
Hinna sees olev tugi ulatub mitte millestki kuni 24/7-ni. AWS-i tasuta Basic-tase ei võimalda tehnilisi pöördumisi avada ning selle Developer-, Business- ja Enterprise On-Ramp-paketid lõpevad 1. jaanuaril 2027. Developer ja Business asenduvad paketiga Business Support+ alates 29 USD-st kuus või 9%-st tasudest, olenevalt sellest, kumb on suurem; Enterprise On-Rampi kliendid lähevad üle Enterprise Supportile. IONOS-e hinna sees on 24/7 telefoni- ja e-postitugi saksa ja inglise keeles, lepingulise esmase vastusega rikete korral alla ühe tunni. Elastxi hinna sees on 24x7 tugi 15-minutilise vastusega kiireloomulistel juhtudel ja Nebius annab igale kontole kriitiliste piletite puhul 30-minutilise esmase vastuse eesmärgi. OVHcloudi hinna sees oleva toe eesmärk kriitilise intsidendi puhul on 8 tööaja tundi; Hetzner ja Aruba Cloud ei avalda vastamise eesmärke.
Kõik ei tohi registreeruda. IONOS, UpCloud, Koyeb ja T Cloud Public võtavad vastu ainult ettevõtteid ning Leaseweb keeldub eraisikutest. STACKIT ja plusserver pakuvad iseteenindust ainult Saksamaa, Austria ja Šveitsi ettevõtetele; kõik teised käivad läbi müügi. Elastx on müügipõhine: „Registreeru“ tähendab testkonto taotlemist.
Isikusamasuse kontroll võib teid peatada. Hetzner teeb igale kontole riskikontrolli; märgistatud kontod peavad näitama isikut tõendavat dokumenti (töötajatele või iDenfy selfie kaudu) või maksma ette ning kui tuvastamine ebaõnnestub, ütleb Hetzner, et ta „ei anna konkreetseid üksikasju“ põhjuse kohta. Scaleway küsib fotoga isikut tõendavat dokumenti ja reaalajas näokontrolli, enne kui saate kasutada GPU-sid, väljuvat SMTP-d, üle 500 GB plokksalvestust või selle kvoodiitabeli suuremaid instantsitüüpe (POP2-4C-16G, PRO2-XS ja suuremad); see tabel ei loetlenud veel uuemaid perekondi, mida hindasime. Leasewebi tingimused lubavad enne tellimuse kinnitamist kuni viis tööpäeva KYC-kontrolli ning selle hinnangul kulub 1 kuni 3 tööpäeva, enne kui uued Kubernetese kliendid portaali pääsevad. OVHcloud võib tellimust käsitsi tuvastamiseks kinni hoida 24 kuni 48 tööaja tundi.
Vaikekvoodid võivad tootmissüsteemi ehitamise esimesel päeval blokeerida. AWS-i dokumenteeritud vaikimisi kvoot tavalistele tellimuspõhistele instantsidele on 5 vCPU-d; töökoormus B vajab 12, nii et uus konto peab kõigepealt taotlema. Hetzneris ei mahu kumbki töökoormuse B versioon uue konto vaikimisi vCPU-kvoodi sisse ja tõstmised tulevad pärast kuu aega ja tasutud arvet. IONOS-e prooviversioon on piiratud 8 tuuma ja 20 GB RAM-iga. Leasewebi vanemal Frankfurdi platvormil võib uus klient käitada kahte instantsi kaks kuud. Azure'is ei saa uued tellimused alates 2026. aasta juuli võimsuspiirangutest enam juurutada B-seeria v1 ja mitut muud vanemat VM-perekonda, mis tabab igaüht, kes järgib vana õpetust.
Võimsus võib otsa saada. Alates 26. juunist 2026 on Hetzner piiranud pilveserverite loomist uutele klientidele ja juhuslikult valitud olemasolevatele klientidele ning piirang oli 16. oktoobril endiselt kehtiv. IONOS-el oli kuni 21. septembrini 2026 GPU-võimsuse puudus koos ressursside loomise vigadega. Nebiuse leping lubab sellel keelduda tellimuspõhisest teenusest saadaoleva võimsuse alusel ning pärast selle 2026. aasta augusti katkestust us-central1-s tuli reserveeritud võimsus tagasi esimesena ja tellimuspõhine päevi hiljem.
Krediidi lõppemine võib maksta teile andmeid. UpCloud on ettemaksuga: kui saldo saab otsa, lülitatakse kõik serverid välja ja selle dokumentatsiooni järgi kustutatakse salvestus kahe kuu pärast, kuigi selle tingimused lubavad lõpetamist ja kustutamist pärast „vähemalt neljateist (14) päeva“. Aruba Cloud kustutab pilveressursid 17 päeva pärast krediidi lõppemist. Gcore'is peatab üks ebaõnnestunud makse kõik tooted ja kustutab VM-id 48 tunni pärast.
Teenusepakkujad ükshaaval
Iga nimi viitab teenusepakkuja enda artiklile selles sarjas.
Infrastruktuuripilved
Hetzner (Saksamaa). Ribalaius on peaaegu tasuta (vähemalt 20 TB iga ELi pilveserveri kohta, seejärel 1,00 eurot TB kohta), dedikeeritud ja GPU-serverid asuvad pilve kõrval ning selle C5 Type 2 atesteeringul on märkusteta audiitori arvamus. Kuid CCX23 hind tõusis 2026. aastal 23,99 eurolt 85,99 eurole kuus, uute pilveserverite loomine on alates 26. juunist piiratud uutele ja osale olemasolevatest klientidest ning hallatud andmebaasi, hallatud Kubernetest ega tsoone ei ole.
OVHcloud (Prantsusmaa). Väljuv liiklus sisaldub hinnas igas Euroopa regioonis, lai kataloog (PostgreSQL, Kafka, OpenSearch, KMS, H100 ja H200 GPU-d) ja kolm SecNumCloudi kvalifikatsiooni. Väljaspool Pariisi ja Milanot on iga regioon üks tsoon, Frankfurdis ei ole SLA-ga tagatud Kubernetese paketti, hinnad tõusid 2026. aastal kaks korda ja SLA-hüvitised on ainus õiguskaitsevahend, kusjuures instantside ja salvestuse seisakuaega arvestatakse teie piletist.
Scaleway (Prantsusmaa). Siinsetest Euroopa kontrolli all olevatest teenusepakkujatest kõige laiem AWS-i stiilis hallatud teenuste kataloog, väljuv liiklus sisaldub instantside ja koormusjaoturite hinnas, avalik hinna-API 5 655 SKU-ga ja üksikasjalikud järelanalüüsid (postmortem). Andmebaasi varuinstants asub samas andmekeskuses, suuremad instantsid nõuavad isikusamasuse kontrolli ning 2026. aasta juunis tõusid koormusjaoturite hinnad 44% kuni 46% ja IPv4 hind 25%.
IONOS Cloud (Saksamaa). Koos UpCloudiga siin odavaim võrreldav tootmiskoormus, esimesed 2 TB väljuvat liiklust tasuta ja 24/7 tugi hinnas. Arvutusressursside, salvestuse, IPv4, väljuva liikluse ja koormusjaoturi hinnad ei muutunud 2024. aasta oktoobrist 2026. aasta oktoobrini, kuigi Kubernetese sõlmede hinnad muutusid 2025. aasta aprillis ja andmebaasi varukoopiate eest võetakse tasu alates 2026. aasta septembrist. Ükski IONOS-e leht ei kirjelda selle tsoone eraldi hoonetena, registreeruda saavad ainult ettevõtted, GPU-VM-idel ei ole SLA-d ja 2026. aasta mais oli ressursside loomine igas asukohas umbes 36 tundi aeglane või võimatu.
STACKIT (Saksamaa). Vähemalt kolm füüsiliselt eraldi tsooni igas regioonis (selle Compute Engine'i sertifikaat ütleb, et mitu võivad jagada hoonet), õiguslik sertifikaat iga teenuse kohta hüvitistega kuni 100%, väljuva liikluse eest tasu ei võeta ja emaettevõte on Saksa perefirma. Iseteenindus on piiratud Saksamaa, Austria ja Šveitsi ettevõtetega, Kubernetese juhttasand maksab 72,70 eurot kuus ning 2025. ja 2026. aasta intsidendid ulatusid üle selle tsoonide.
UpCloud (Soome). Hallatud pilv (PostgreSQL, Kubernetes, objektisalvestus) 15 tsooniga ja peaaegu kõige jaoks üks hinnakiri (Helsingis on mõned salvestuskomponendid kallimad), 24/7 insenerid igal kontol ja töökoormus B 48% AWS-i hinnast. Iga linn on üks andmekeskus (Helsingis on kaks), SLA maksab ainult kontokrediiti ja nõuded tuleb esitada 15 päeva jooksul ning selle avaldatud ISO 27001 sertifikaat aegub 20. oktoobril 2026 ja 16. oktoobril ei olnud uuendamist näha.
Exoscale (Šveits). Hallatud Kubernetes ja kaheksa andmebaasimootorit, IPv4 hinnas, 24 kuu jooksul ei ole hinnakirjahind tõusnud ja andmed hoitakse lepingu järgi valitud riigis Šveitsi õiguse alusel. Iga tsoon on üks rajatis ühes linnas, juhttasand on jagatud (API ja portaal ei töötanud 1. septembril 2026 üheski kaheksast tsoonist) ja lõplik emaettevõte asub Mehhikos.
T Cloud Public (Saksamaa; kuni 2026. aasta jaanuarini Open Telekom Cloud). Hüperskaleerija moodi kataloog, sünkroonne andmebaasi varuinstants, mille saate paigutada teise tsooni, ja teenusepakkuja sõnul tsoonid, mis pidasid vastu neli nädalat kestnud tulekahjust tingitud katkestusele. Hinnakirja järgi on see kallim kui AWS ja Azure, selle 99,95% on „eesmärk“, mille eest standardtingimused hüvitisi ei anna, ja registreeruda saavad ainult Euroopa ettevõtted.
Infomaniak (Šveits). Tasuta instantside liiklus, selle sarja madalaim töökoormuse A kogusumma (13,12 eurot), Šveitsi andmed üldkasuliku sihtasutuse all ja ISO 27001 sertifikaat, mida nägime. Hallatud PostgreSQL on endiselt märgitud „Varsti saadaval“, andmed jäävad Šveitsi, mitte ELi, ja selle tsoonid näivad nimede järgi jagavat ühte andmekeskust.
Gcore (Luksemburg). Tasuta piiramatu väljuv liiklus VM-idest, tasuta kõrge käideldavusega Kubernetese juhttasand, CDN ja DDoS-kaitse samal arvel ning avalikud GPU-hinnad. Selle omanikke ei avaldata. Northern Data sai 2025. aasta aprillis kaks nõukogu kohta ja optsiooni enamusosalusele, kuid pärast 2026. aasta juulis muudetud kokkuleppeid ütleb selle aruandlus, et sellel „ei ole enam olulist mõju“ Gcore'ile. Hallatud PostgreSQL on beeta ning enamiku teenuste puhul piirduvad SLA-hüvitised 20%-ga ja seisakuaega arvestatakse teie teatest.
Leaseweb (Madalmaad). Bare metal suures mahus (8 tuuma ja 64 GB-ga server hinnaga 118,37 eurot kuus kontrollimise päeval), väljuv liiklus 2,20 eurot TB kohta pärast ühist 1 TB-d ja kaks tsooni Amsterdamis. Frankfurt ja London töötavad vanemal platvormil ilma tsoonideta, registreeruda saavad ainult ettevõtted, selle tingimused lubavad enne tellimuse kinnitamist kuni viis tööpäeva KYC-kontrolli ning hindu indekseeritakse igal aastal kuni 5% või tarbijahinnaindeksi (CPI) võrra, kui see on suurem.
Aruba Cloud (Itaalia). Omad Itaalia andmekeskused Rated-4 sertifikaatidega, tasuta väljuv liiklus VM-idest, kolm tsooni Bergamos ja CNCF-ile vastav Kubernetes. Hallatud PostgreSQL-i ei ole, uuel platvormil ei ole VM-ide koormusjaoturit, kõik hallatud teenused peale Object Storage'i on ainult Bergamos ja avalikku olekulehte ei ole.
Elastx (Rootsi). Rootsi enamusomanik (Sobro, 53%), andmed hoitakse Rootsis, kolm andmekeskust Stockholmis mitme tsooni SLA-ga ja 24x7 tugi igas hinnas. Siinsetest võrreldavatest valikutest kalleim (171% AWS-i hinnast), registreerumine on testkonto taotlus ja dokumentatsioon käsitleb OpenStack Yogat, väljalaset, mida algprojektis enam ei hooldata.
Cleura (Rootsi). Lepingusse kirjutatud ainult ELi sisene andmetee, samad hinnad kõigis kolmes regioonis, sealhulgas Frankfurdis, ja Public Cloudi väljuv liiklus ühtse hinnaga 0,02875 eurot GB kohta (Compliant Cloudis tasuta). Avaldatud SLA-dokumenti ei ole, iseteeninduslikus Public Cloudis tsoone ei ole ja iseteeninduslikku hallatud andmebaasi ei ole.
Cyso Cloud (Madalmaad; kuni 1. jaanuarini 2025 Fuga Cloud). Odav arvutusvõimsus, instantside väljuv liiklus, mida platvormileht kirjeldab tasuta olevana (arvelduse KKK nimetab ribalaiust muutuvkuluks), kaks regiooni kolme tsooniga kummaski ning ISO 27001 ja NEN 7510 sertifikaadid, mida nägime. Üldiselt kättesaadavat hallatud andmebaasi ega GPU-d ei ole ning Amsterdami katkestused 2025. aastal ulatusid üle selle tsoonide. Cyso 2026. aasta märtsi postitus „OpenStackist loobumisest“, mis käsitleb peamiselt VMware'i asendamist, nimetab suunaks CloudStacki, ilma ajakavata ja seni ilma millegita olemasolevatele avaliku pilve klientidele.
CloudSigma (Šveits). Serverid, mille protsessori, RAM-i ja ketta saab vabalt valida, odavad ühekuuliste tellimustega Genfis Šveitsi lepingu alusel. Frankfurt ja Düsseldorf ei võta enam registreerumisi vastu, kasutuspõhine hind on 3 kuni 5,5 korda tellimuse hind ja piletisüsteem on alates 28. septembrist 2026 rikkis. Tsoone ei ole ja hallatud teenuseid peaaegu ei ole: objektisalvestus ainult Düsseldorfis ja Kubernetese teenus, mida veebirakendus nimetab hallatuks, kuid mida miski ei dokumenteeri.
plusserver (Saksamaa). Väljuva liikluse eest tasu ei võeta, tsoonid eraldi hoonetes, kõrge käideldavusega Kubernetese juhttasand 65,70 euroga kuus ja C5 Type 2 aruanne, mille saate alla laadida, kuigi märkustega arvamusega. Selle omanikud on nimetamata endised laenuandjad, SLA ja andmetöötlusleping saabuvad alles koos tellimusega ning iga tsoon on eraldi OpenStacki keskkond, nii et tsoonideülene kõrge käideldavus on teie töö.
Evroc (Rootsi). Infrastruktuuriteenustel alamtöötlejat ei ole, B200 8,00 euroga GPU-tunnis ja kolm tsooni Stockholmis nimetamata rajatistes. Hallatud andmebaasi ega Kubernetest ei ole, väljuv liiklus maksab 0,10 eurot GB kohta ja tasuta mahtu me ei leidnud ning ühtegi sertifikaati ei nähtud.
Arendajaplatvormid
Clever Cloud (Prantsusmaa). Git push juurutused 18 käituskeskkonnas koos hallatud PostgreSQL-i, Redise ja S3-stiilis salvestusega, omad serverid Pariisis, kuus üksikasjalikku järelanalüüsi ja SLA-trahvid eurodes. Iseteeninduslikku andmebaasi tõrkesiiret ei ole, Pariisi regiooni ühe osa rikked on korduvalt levinud sellest kaugemale ja töökoormus B maksab rohkem kui AWS-is.
Upsun (Prantsusmaa; varem Platform.sh). Prantsuse leping, iga Git-haru jaoks täielik pinu koopia ja väljuv liiklus 30 eurot TB kohta. Selle seitsmest Euroopa regioonist kuus töötavad AWS-is, Google Cloudis või Azure'is, iseteenindustootel ei ole andmebaasi tõrkesiiret ja töökoormus B maksab 1 911,83 eurot.
Koyeb (Prantsusmaa). Kiire tee konteinerist automaatselt skaleeruva HTTPS-teenuseni koos nullini skaleerimisega ja sekundipõhised GPU-d alates 2,50 USD-st H100 eest. Alates 2026. aasta kevadest kuulub see Mistral AI-le, selle H100-klassi GPU-d on ainult Põhja-Ameerikas ja SLA-d ei ole odavamatel pakettidel kui Scale-pakett hinnaga 299 USD kuus.
Northflank (Ühendkuningriik). Teenused, cron-tööd, andmebaasid, eelvaatekeskkonnad ja GPU-d ühel platvormil, mis oskab juurutada ka teie enda AWS-i, Google'i või Azure'i kontole. Selle hallatud pilv on Google Cloud, kolmele riskikapitalifirmale kuulub 52,69% selle aktsiatest ja Enterprise'ist madalamal SLA-d ei ole.
GPU-pilved
Nebius (Madalmaad). H100, H200 ja B300 tellimuspõhiselt ilma müügikõneta, hallatud Slurm ja Kubernetes, tasuta internetti väljuv liiklus VM-idest (Object Storage'i väljuva liikluse eest võetakse tasu), tasuta avalikud IP-aadressid ja seitse üksikasjalikku järelanalüüsi. GPU-hinnad tõusid 2026. aastal kaks korda, selle regioonides ei ole dokumenteeritud tsoone ja selle leping lubab keelduda tellimuspõhisest teenusest, kui võimsust jääb väheks.
Nscale (Ühendkuningriik). Aktiivsed GPU-asukohad Norras, Islandil ja Portugalis (suur osa lepingulisest võimsusest on USA-s, sealhulgas renditud asukoht Ward County's Texases) ning OpenAI-ga ühilduv mudelite API, mille saldot saab igaüks, kellel on Google'i konto ja pangakaart, laadida alates 5 USD-st. GPU-d nõuavad reserveeritud lepingut ilma avaliku hinnata ning oma S-1 dokumendi järgi on see ISO 27001 ja SOC 2 sertifikaadi „saamise protsessis“.
Sarjas ei ole: Fluidstack
Fluidstack ehitab tehisintellektiettevõtetele suuri GPU-klastreid läbiräägitud lepingute alusel. Selle kontserni emaettevõte on endiselt Londonis asuv Fluidstack Ltd, kuid alates 4. detsembrist 2025 nimetab see oma peakontoriks New Yorki („Uus Midtown Manhattani kontor hakkab olema ettevõtte ülemaailmne peakontor“), ja sari hõlmab ainult teenusepakkujaid, kelle peakontor on Euroopas. Selle veebisait ei viita ühelegi tootele, hinnakirjale ega registreerumisele ning selle tingimuste järgi esitatakse tellimused „vastastikku kokkulepitud töökirjelduse või ostutellimuse kaudu“.
Enne kolimist: mida kontrollida
- Tehke eksporditest. Kopeerige teenusepakkuja juurest välja kettatõmmis, andmebaasi dump ja bucket ning mõõtke, kui kaua see võtab. Hetzneri API-l ei ole lõpp-punkti tõmmise allalaadimiseks, nii et kettad tuleb käsitsi välja kopeerida. Küsige, kas lepingus on ELi andmemääruse kohane teenusepakkuja vahetamise klausel: STACKIT-il, UpCloudil, Exoscale'il, Gcore'il, Leasewebil ja Aruba Cloudil on see olemas ning Exoscale ja Clever Cloud võivad lahkumisel väljuva liikluse tasudest loobuda, kuigi Exoscale'i tingimused näevad ette ka andmete taastamise tasu kuni 0,12 eurot GB kohta.
- Hinnake väljuvat liiklust ja IPv4 eraldi. Tasuta mahtu ületav väljuv liiklus maksab AWS-is 80,30 eurot TB kohta ja Evrocis 100 eurot ning STACKIT-is mitte midagi. IPv4 hinnastamine muutub: OVHcloud hakkas 1. oktoobril 2026 Gen3 instantsidel selle eest eraldi tasu võtma, Scaleway tõstis selle hinda juunis 25% ja Evroc küsib 7,30 eurot kuus aadressi kohta.
- Lugege SLA nõude esitamise reegleid, mitte selle protsenti. Kes käivitab kella, mitu päeva teil on, milliseid tõendeid peate saatma, milline on ülempiir ja kas saate raha või krediiti.
- Kontrollige vaikekvoote ja tuvastamist enne, kui määrate kolimise kuupäeva. Avage konto nädalaid varem, taotlege oma sihtsuuruse kvooti ja saage see kirjalikult.
- Selgitage välja, kus asub andmebaasi varuinstants. Küsige asukohta, kas replikeerimine on sünkroonne, ja tõrkesiirde aega. IONOS, STACKIT ja Nebius ei dokumenteeri kõiki kolme.
- Lugege teenusepakkuja enda olekuajalugu. Pange tähele, kui kaugele see ulatub: Hetzneri avalehel umbes nädal, Evrocis kaks nädalat, Infomaniakis 60 päeva, Leasewebi avalikus API-s ajalugu üldse puudub ja Aruba Cloudil avalikku olekulehte ei ole, samas kui UpCloudi ajalugu ulatub 2015. aastani. Kontrollige, kas ühe tsooni intsidendid on levinud teistesse.
- Kontrollige iga hind otsustamise päeval uuesti üle. Hinnad muutusid 2026. aastal sageli. Hetzneri pilveserverite hinnad tõusid 1. aprillil 30% kuni 37% ning uute tellimuste ja suuruse muutmise puhul 15. juunil 38% kuni 192%. OVHcloud muutis hindu aprillis ja oktoobris, Scaleway juunis, Nebius juunis ja oktoobris ning Elastx juulis 10% ja UpCloud kuulutas välja uued H100 ja B200 hinnad alates 20. oktoobrist. Etteteatamisajad ulatuvad kolmest päevast, mida Nebiuse leping lubab, kuni kolme kuuni, mille Elastx praktikas andis, kuigi Elastxi tingimustes ei ole etteteatamisaega märgitud.
- Kontrollige, kellega te tegelikult lepingu sõlmite. Üksus, selle riik ja alamtöötlejad. Koyebi dokumendid nimetavad endiselt registrist kustutatud ettevõtet. Upsun loetleb igas regioonis USA alamtöötlejaid. Northflanki puhul ei leidnud me andmetöötluslepingut ega alamtöötlejate loendit ning selle usalduskeskuse (trust centre) alamtöötlejate leht ei kuvanud. CloudSigma Frankfurdi tingimused nimetavad Saksa tütarettevõtet, mis ühendati 2025. aasta oktoobris enthusega.
Allikad
Kontrollitud 15. ja 16. oktoobril 2026.
Hetzner
- Hinnamuudatuste tabelid ja hinna-API
- Cloud API spetsifikatsioon
- Pilve SLA
- Olekuleht ja pilvevõimsuse intsident 26. juunil 2026
- Õiguslik teave ja BSI C5 Type 2 atesteering
OVHcloud
- Public Cloudi hinnad ja 2026. aasta oktoobri hinnamuudatuse üksikasjad
- Specific Conditions for Public Cloud Services, 26. august 2026
- Olekukeskus
- Universal Registration Document 2025
- Cour d'appel de Douai, 24. aprill 2025
Scaleway
- Instances'i hinnad ja 27. aprilli 2026 hinnamuudatus
- SLA-d
- Olekuleht ja 10. märtsi 2025 järelanalüüs
- iliad Group Annual Financial Report 2025
IONOS Cloud
STACKIT
UpCloud
- Hinnad (arhiveeritud 7. oktoobril 2026) ja kalkulaator
- Terms of Service koos SLA-ga (arhiveeritud 2. oktoobril 2026)
- Olekuleht
- Tesi portfelliettevõtte leht
Exoscale
- Hinnad ja Terms and Conditions
- Instances'i SLA
- Intsident 247488, 1. september 2026
- A1 Group Annual Financial Report 2025
T Cloud Public (varem Open Telekom Cloud)
- Hinna-API
- Teenusekirjeldus, 9. oktoober 2026
- Olekusündmused
- Deutsche Telekomi 2025. aasta aruanne, omakapital
Infomaniak
- Public Cloudi hinnad
- Õiguslikud dokumendid, sealhulgas Public Cloudi tingimused ja SLA
- Public Cloudi olek
- Investorite leht
Gcore
- Pilve hinnad ja tehisintellekti hinnad
- Õiguslikud dokumendid: MSA, SLA, DPA
- Olekuleht
- Northern Data ja Gcore'i partnerlus, 2. aprill 2025 ja Rumble viib Northern Data omandamise lõpule ning Northern Data vahearuanne, 2026. aasta I kvartal, esitatud Rumble'i poolt 28. augustil 2026
Leaseweb
- Avaliku pilve hinnad, Amsterdam ja vanem platvorm
- Sales Terms and Conditions, 1. august 2026
- Service Level Agreement, 1. september 2026
- GLEIF-i lõpliku emaettevõtte kirje
Aruba Cloud
- Hinnad
- Terms and Conditions v1.4
- Service Level Agreement v1.3
- Aruba teadaanne Consobile, 16. november 2017
Elastx
Cleura
- Hinnad ja hinnad JSON-vormingus
- Terms of Service for Public Cloud
- Olekuleht
- EQT müüb Iveri, 2. juuli 2021
Cyso Cloud
CloudSigma
plusserver
- pluscloud open
- General Terms and Conditions v3.1.4
- BSI C5 Type 2 aruanne 2025
- Olekuleht
- PlusHolding GmbH, Re [2024] EWHC 828 (Ch)
Evroc
Clever Cloud
Upsun
Koyeb
- Hinnad
- Service Level Agreement ja Data Processing Agreement
- Koyeb is joining Mistral AI, 17. veebruar 2026
- BODACC-i teade B202600692856, 10. aprill 2026 ja BODACC-i avaandmed
Northflank
Nebius
- Hinnad ja arvutusressursside hinnad
- Services Agreement ja SLA
- Olekuleht
- Aastaaruanne vormil 20-F 2025. aasta kohta
Nscale
Fluidstack
- Fluidstack relocates its global headquarters to New York City, 4. detsember 2025
- Terms and Conditions
- Companies House, Fluidstack Ltd
AWS ja Azure
- AWS Price List API ja EC2 On-Demand hinnad
- AWS Regions and Availability Zones ja RDS Multi-AZ juurutused
- Amazon Compute SLA, EC2 instantside kvoodid ja Developer-, Business- ja Enterprise On-Ramp-pakettide lõpp
- Azure Retail Prices API ja Azure'i saadavustsoonid
- Azure Database for PostgreSQL kõrge käideldavus ja VM-ide kasutuselt kõrvaldamine ja võimsuspiirangud
- SLA for Microsoft Online Services ja Azure'i tugipaketid
- EKP euro viitekursid, 15. oktoober 2026
Suveräänsed pakkumised ja ELi raamistikud
- AWS, Opening the AWS European Sovereign Cloud, ESCA, KKK ja hinnad
- Microsoft, What is Microsoft Sovereign Cloud?, Data Guardian ja How Microsoft is addressing digital sovereignty in Switzerland
- Google Cloud, Delivering a secure, open, and sovereign digital world, 7. veebruar 2026
- S3NS, PREMI3NS SecNumCloud qualification, üldine kättesaadavus ja tooted; Thales, suveräänne pilv Saksamaal, 20. mai 2026
- Bleu, Qui sommes-nous ja SecNumCloudi kvalifitseerimise J1; Delos Cloud, koduleht, arhiveeritud 1. oktoobril 2026
- ANSSI, kvalifitseeritud teenuste kataloog, uuendatud 16. oktoobril 2026 ja kvalifitseerimisprotsessis olevad SecNumCloudi teenusepakkujad
- Prantsusmaa Senat, riigihangete uurimiskomisjon, Microsoft France'i ärakuulamine, 10. juuni 2025
- Assemblée nationale, digitaalsete sõltuvuste uurimiskomisjon, ümarlaud Microsofti, Google'i ja AWS-iga, 13. mai 2026
- Euroopa Komisjon, Commission advances cloud sovereignty through strategic procurement, 17. aprill 2026, ja Cloud Sovereignty Framework v1.2.1
- Euroopa Parlamendi uuringuteenistus, Cybersecurity Act review: what to expect, 5. jaanuar 2026
Andmed ja pilv
Uued juhendid ja reeglimuudatused e-postile
Kui mõni reegel muutub, tähtaeg nihkub või avaldame uue juhendi, saadame selle teile e-postiga.