Autor: Kristijan Sekereš
Cleura 2026. aastal: aus ülevaade meeskondadele, kes lahkuvad AWS-ist või Azure'ist

Cleura, kuni 2022. aasta aprillini City Network, on Karlskrona Rootsi OpenStacki teenusepakkuja, Põhjamaade IT-kontserni Iver osa, mida Londoni börsil noteeritud ICG plc fond omab alates 2021. aastast. See müüb kahte eraldi pilve. Public Cloud on iseteenindus, töötab Karlskronas, Stockholmis ja Frankfurdis ühesuguste hindadega, saadavustsoone ei ole ja väljuvat liiklust arveldatakse 0,02875 eurot GB kohta. Compliant Cloud on reguleeritud klientidele, töötab ainult Stockholmis, selle uusimas regioonis on kolm tsooni, hind on 1,5 korda Public Cloudi hinnakirjast ja väljuv liiklus on tasuta.
Hinnang: tavaline OpenStacki infrastruktuur koos lepingusse kirjutatud ainult ELi sisese andmeteega, ühtsete mõõdukate hindadega (meie algseadistus maksab 81,21 eurot kuus, AWS-is 112,37 eurot). Tootmiskoormuse jaoks on lüngad tõsised: avaldatud SLA-dokumenti ei ole, iseteenindustootel ei ole tsoone, iseteenindavat hallatud andmebaasi ei ole, ettevõte on väike ja käive langeb ning sõltumatuid kasutajateateid on peaaegu null.
See artikkel kuulub sarja, mis võrdleb 24 Euroopa pilveteenuse pakkujat AWS-i ja Azure'iga; ülevaade paneb need kõrvuti. Kõik allpool toodu kontrolliti 15. ja 16. oktoobril 2026 Cleura dokumentatsiooni, tingimuste, hinnaandmete ja olekulehe, registriandmete ning kasutajate teadete põhjal, igaüks selle allikas. Me ei avanud kontot ega käitanud töökoormusi.
Lühidalt
| Cleura | |
|---|---|
| Peakontor ja kontroll | Karlskrona, Rootsi. Cleura AB kuulub Iveri kontserni, mida alates 2021. aastast omab ICG Europe Fund VIII, ICG plc (Ühendkuningriik, noteeritud Londonis) fond. Vaheolev omandiahel pärineb registriandmetest, mitte aruandest, mida me lugesime |
| Kaks tooteliini | Public Cloud: iseteenindus, hinnakirjahinnad. Compliant Cloud: reguleeritud kliendid, kohandatud DPA, hinnakirjahinnad korrutatud 1,5-ga, sageli ostetakse partnerite või raamlepingute kaudu |
| Regioonid ja tsoonid | Public Cloud: Karlskrona (Kna1), Stockholm (Sto2), Frankfurt (Fra1), saadavustsoone ei ole. Compliant Cloud: ainult Stockholm; Sto-Com on kolme tsooniga eraldi andmekeskustes, Sto1HS ja Sto2HS igaüks ühega |
| Töökoormus A (algseadistus) | 81,21 eurot kuus Frankfurdis, millest 28,75 eurot on väljuv liiklus |
| Töökoormus B (tootmissüsteem) | 620,63 eurot Frankfurdis ilma hallatud PostgreSQL-ita, mida Cleura müüb ainult Cleura töötajate käitatava teenusena hinnapakkumise alusel. 768,77 eurot kahel VM-il ise käitatava andmebaasiga |
| Väljuv liiklus | Public Cloud: 0,02875 eurot GB kohta mis tahes sihtkohta, tasuta mahtu ei mainita. Compliant Cloud: tasuta |
| Arvutusvõimsuse SLA | Avaldatud ei ole. Võrdlusleht annab vahemiku 99,90% kuni 99,99%, ilma hüvitiste või nõude esitamise protsessita |
| Hinna sees olev tugi | Tehnilist tuge ei ole. Klienditeenindus e-posti teel esmaspäevast reedeni, 08.00 kuni 17.00 CET, vastab 24 tunni jooksul |
| Kes saab registreeruda | Ettevõtted ja eraisikud, iseteenindus, tuvastatakse tasuta kaardikontrolliga või ettevõtete puhul telefonikõnega |
Mida sellega ehitada saab
Olek kehtib Public Cloudi kohta ja on üldine kättesaadavus, kui ei ole märgitud teisiti, Cleura funktsioonimaatriksite ja piirangute lehtede järgi.
| Mida vajate | Cleura | AWS | Azure |
|---|---|---|---|
| Virtuaalmasinad | OpenStack Nova, hind vCPU ja GB RAM-i kohta; s instantsitüübid (flavour) kohaliku NVMe-ga | EC2 | Virtual Machines |
| Dedikeeritud CPU | c instantsitüübid: „juurutamisel, veel mitte toetatud“ Sto2-s, Kna1-s ja Fra1-s puuduvad | dedicated tenancy | Dedicated Host |
| Bare metal | puudub; Private Cloud on lepinguga tellitav dedikeeritud OpenStacki paigaldus | EC2 metal | BareMetal Infrastructure |
| GPU-d | „GPU-tuumad (beeta)“, mudelit ei nimetata | P5, G6 | NC, ND |
| Plokksalvestus | Cinder Cephil, tavaline või krüpteeritud, kuni 10 000 IOPS kettamahu kohta | EBS | Managed Disks |
| Objektisalvestus | S3 ja Swift API-d, SSE-C, objektilukk (object lock) COMPLIANCE-režiimis | S3 | Blob Storage |
| Failisalvestus | puudub: Manila „ei ole praegu saadaval“ | EFS | Azure Files |
| Andmebaasid | Managed Database: Cleura töötajad käitavad seda teie ressurssidel, hinnapakkumise alusel, tasulise tugipaketiga | RDS | Azure Database |
| Kubernetes | Gardener, Garden Linuxi sõlmed, kuni 1.35 | EKS | AKS |
| Võrk | privaatvõrgud, ruuterid, security groupid, IPsec VPN; kliendi BGP-d ei ole | VPC, VPN | VNet, VPN Gateway |
| Koormusjaotur | Octavia, TCP ja UDP, HTTP ja HTTPS | ELB | Load Balancer, Application Gateway |
| DNS | Designate'i DNS-tsoonid, PTR-kirjeid ei ole; Compliant Cloudis veel mitte | Route 53 | Azure DNS |
| Saladused | Barbican; objektisalvestusele KMS-i ei ole | Secrets Manager, KMS | Key Vault |
| Identiteet | kasutajad ja õigused hallatakse Cleura juhtpaneelil; rakendusmandaadid; vaikimisi 3 projekti konto kohta | IAM | Entra ID, RBAC |
| Varundus | Recovery service: igapäevased Ceph-hetktõmmised, säilitatakse 10 või 30 päeva, vaikimisi sees; kettamahtude varundusteenus ainult Sto-Com-is | AWS Backup | Azure Backup |
| Tehisintellekt | Cleura AI: OpenAI-ga ühilduv API, kuus avatud kaaludega mudelit, töötlemine Stockholmis, ainult kutsega | Bedrock | Azure OpenAI |
Täiesti puuduvad: Redis või Valkey, Kafka, OpenSearch, konteinerite register, funktsioonid, serverivabad konteinerid, järjekorrad, CDN, DDoS-kaitse toode ning hallatud mõõdikud ja logid. Harbor, Prometheus ja Grafana on Marketplace'i rakendused, mida juurutate oma VM-idel. Objektisalvestusel ei ole bucketi replikeerimist, teavitusi, GOVERNANCE-lukurežiimi ega SSE-KMS-i ning alates 2025. aasta algusest välja antud AWS-i SDK-d ebaõnnestuvad selle vastu, kui ei ole seatud AWS_REQUEST_CHECKSUM_CALCULATION=WHEN_REQUIRED.
Kubernetes on olnud üldiselt kättesaadav 3. aprillist 2023. Selle kõrge käideldavusega juhttasand on valikuline tasuline lisa, mida ei saa pärast sisselülitamist välja lülitada; klastrid on ainult IPv4, ühe salvestusklassiga ja ilma jagatud (RWX) kettamahtudeta ning minorversioon uuendatakse sunniviisiliselt umbes kuu aega pärast selle järeltulija ilmumist. Cleura kirjet CNCF vastavusandmetes me ei leidnud; Cleura nimetab klastreid „Kubernetesi nõuetele vastavateks“.
Tööriistad on upstream OpenStack: standardsed API-d, openstack CLI ja kogukonna Terraformi provider, mida Cleura ei hoolda. Projektid, kasutajad ja Gardeneri klastrid käivad läbi eraldi Cleura Cloud REST API, millel ei ole OpenAPI spetsifikatsiooni, ja Cleura enda Terraformi provider (esmakordselt välja antud 30. juunil 2026, praegu 0.3.2) hõlmab ainult neid. Dokumentatsioon on avalik litsentsi CC BY-SA 4.0 all ja ebatavaliselt aus selles, mis ei tööta. Fra1 käitab OpenStack Gazpachot (2026.1), teised regioonid Epoxyt (2025.1).
Mida see maksab
Cleura hinnakirjahinnad eurodes, käibemaksuta, JSON-failist, mille selle hinnaleht laadib, kontrollitud 15. ja 16. oktoobril 2026, Frankfurdis (Fra1) 730 tunniga kuus. Kna1, Sto2 ja Fra1 hinnad on iga infrastruktuurikirje puhul identsed.
Töökoormus A, algseadistus: üks VM 2 vCPU ja 4 GB-ga, 40 GB ketas, üks IPv4-aadress, 1 TB väljuvat liiklust ja 100 GB objektisalvestust.
| Rida | Valik | Eurot kuus |
|---|---|---|
| VM | 2 üldotstarbelist vCPU hinnaga 0,01009 ja 4 GB hinnaga 0,00841 tunnis | 39,29 |
| Alglaadimiskettamaht | 40 GB plokksalvestust | 4,09 |
| Avalik IPv4 | ujuv IP-aadress (floating IP) | 4,91 |
| Ruuter | vajalik ujuva IP-aadressi jaoks | 1,98 |
| 1 TB väljuvat liiklust | 0,02875 eurot GB kohta | 28,75 |
| 100 GB objektisalvestust | S3 ja Swift | 2,19 |
| Kokku | 81,21 |
AWS küsib sama eest Frankfurdis 112,37 eurot ja Azure 116,15 eurot, nii et Cleura maksab 72% AWS-i ja 70% Azure'i hinnast. Väljuv liiklus on 35% Cleura arvest; ilma selleta on kogusumma 52,46 eurot. Taastamisteenus (recovery service), mis on uute serverite puhul vaikimisi sees, lisab 40 GB kettamahu eest 4,09 eurot.
Töökoormus B, väike tootmissüsteem: kolm VM-i 4 vCPU ja 16 GB-ga, igaühel IPv4-aadress, 300 GB plokksalvestust, koormusjaotur, PostgreSQL 2 vCPU, 8 GB ja 100 GB-ga põhiinstantsi pluss varuinstantsina, 1 TB objektisalvestust 1 miljoni PUT- ja 10 miljoni GET-päringuga, Kubernetese juhttasand ja 2 TB väljuvat liiklust.
| Rida | Valik | Eurot kuus |
|---|---|---|
| 3 VM-i | üldotstarbelised vCPU-d, igaüks 4 vCPU ja 16 GB | 383,07 |
| 3 avalikku IPv4-aadressi | ujuvad IP-aadressid | 14,73 |
| 300 GB plokksalvestust | cbs võrgukettamahud | 30,66 |
| Koormusjaotur | Octavia | 34,92 |
| Selle avalik IPv4-aadress ja ruuter | ujuv IP-aadress 4,91, ruuter 1,98 | 6,89 |
| 1 TB objektisalvestust | päringuid ei arvestata | 21,90 |
| Kubernetese juhttasand | Gardeneri klaster | 70,96 |
| 2 TB väljuvat liiklust | 0,02875 eurot GB kohta | 57,50 |
| Hallatud PostgreSQL HA | iseteeninduses ei müüda | hindamata |
| Kokku | 620,63 |
Kõrge käideldavusega juhttasand lisab 10,14 eurot; tasuta juhttasandit ei ole. „High Intensity“ tuumadega, mida kirjeldatakse kui „kiiremaid protsessoreid“, mitte dedikeeritud, on kogusumma 708,95 eurot; dedikeeritud c instantsitüüpe Frankfurdis ei müüda. Üldotstarbelisi vCPU-sid käsitlesime jagatuna, sest dokumendid ei ütle.
AWS küsib töökoormuse B eest 985,89 eurot burst-tüüpi t3.xlarge'iga ja Azure 1 017,63 eurot B4s_v2-ga, mõlemad hallatud HA andmebaasiga. Cleura 620,63 eurot on 63% AWS-ist ja 61% Azure'ist, kuid jätab andmebaasi välja. Lähim hinnatav asendus on kaks VM-i 2 vCPU ja 8 GB-ga, igaühel 100 GB kettamaht, PostgreSQL-i ja replikeerimist käitate ise: 148,14 eurot, mis viib kogusumma 768,77 euroni, 78% AWS-ist. Mõlemad sõlmed asuksid samas Frankfurdi asukohas. Cleural andmebaasi käitamise tellimine nõuab vähemalt Business tugipaketti, mille viimati avaldatud hind oli 175 eurot kuus, pluss hinnapakkumist.
Compliant Cloudil oma hinnakirja ei ole: hinnaleht korrutab iga Public Cloudi arvu 1,5-ga, näitab Kubernetese klastrit Public hinnaga ja väljuvat liiklust 0 euroga, mida Cleura väljuva liikluse juhend kinnitab: „Cleura Compliant Cloudis maksab väljuv andmeedastus 0 eurot“. Meie arvutuse järgi on töökoormus B ilma andmebaasita seal umbes 809 eurot kuus, 30% rohkem kui Public Cloudis; lepingutes räägitakse tavaliselt läbi, nii et võtke seda näitena.
Väljuv liiklus ja IPv4. Public Cloudi väljuv liiklus maksab „sama hinda gigabaidi kohta, olgu andmed teie kasutajatele, teisele teenusepakkujale või tagasi teie enda serveritesse“: 28,75 eurot TB kohta alates esimesest gigabaidist, võrreldes AWS-i 80,30 euro ja Azure'i 77,62 euroga TB kohta pärast nende tasuta 100 GB-d. Sissetulev liiklus, IPv6, IOPS ja objektisalvestuse päringud on tasuta. Ujuv IPv4-aadress maksab 0,00672 eurot tunnis (4,91 eurot kuus), võrreldes 0,005 USD-ga tunnis AWS-is ja Azure'is, ja VM avaliku aadressiga vajab ka ruuterit hinnaga 1,98 eurot kuus. Andmeedastust arveldatakse alates 1. jaanuarist 2023.
Arveldus. „Eraldatud ressursse (CPU, RAM ja Cloud Storage) jälgitakse sekundi täpsusega, arvutatakse tunni kaupa ja arveldatakse kuus.“ Väljalülitatud server maksab endiselt raha („teilt arveldatakse selle eest endiselt, kuid vähem“; kui palju vähem, ei ole märgitud). Arved tulevad igakuiselt tagantjärele 30-päevase maksetähtajaga. Tasuta prooviversioon annab 50-eurose vautšeri ja Startup Program kuni 20 000 eurot krediiti taotluse alusel. Mahuallahindlused algavad 4%-ga alates 2 500 eurot kuus ja ulatuvad 25%-ni alates 100 000 eurot, kuid ainult tasulise tugipaketiga. Dokumentatsioonist kululage ega kulude hoiatust me ei leidnud.
GPU-d. Hinnakirjas on „GPU-tuumad (beeta)“ hinnaga 0,5635 eurot „virtuaaltuuma“ kohta tunnis, ilma GPU mudelit nimetamata ja ilma dokumenteeritud GPU instantsitüübita. H100, H200, B200, L40S ega L4 ei ole avalikult pakkumises.
Hinnamuutused. EUR-hindade fail oli baitideni identne 15. augusti 2025 arhiveeritud koopia ja 16. oktoobri 2026 vahel.
| Kuupäev | Muutus |
|---|---|
| 15. apr. 2025 ja 2. juuni 2026 | „Iga-aastane hinnakohandus“ Adda raamlepingu avaliku sektori ostjatele, mis lubab kuni 10% kalendriaastas; summasid ei ole avaldatud, avalik hinnakiri muutumatu |
| 1. apr. 2026 | SQL Server Standardi litsents, Microsoftilt edasi antud „12% tõus“ (lehe enda arvude järgi 11,6%) |
| 9. mai ja 25. sept. 2026 vahel | Tugipakettide hinnad eemaldati veebisaidilt („Võtke ühendust müügiga“) |
28. septembril 2026, pärast hinnatõuse Hetzneris ja OVHcloudis, kirjutas Cleura: „Me ei ole oma hindade kohta praegu mingit otsust teinud. Kuid me ei hakka teesklema, et surve, mida kõik teised kirjeldavad, meie ukse taga kuidagi lakkab.“ Tingimused ei anna hinnamuutuste jaoks eraldi etteteatamisaega.
Töökindlus
Mis on tsoon. Cleura enda võrdlustabel ei anna Public Cloudile ühtegi saadavustsooni ja Compliant Cloudile „3“ ning nõuab Public Cloudi puhul „TIER-2“ andmekeskusi, Compliant Cloudi puhul „TIER-3“. Public Cloudis tähendab regioonisisene koondamine anti-affinity gruppe eri hostidel; hoone kaotusest ülesaamine tähendab teist regiooni, eraldi OpenStacki paigaldust. Compliant Cloudi Sto-Com-is „pakutakse iga saadavustsooni eri andmekeskusest, millel on oma dubleeritud toide, võrk ja ühenduvus“ ning Gardener toetab sõlmerühmi (node pools) tsoonide ulatuses. Sto1HS ja Sto2HS on kumbki üks andmekeskus.
Andmebaasi varuinstants. Kirjeldada pole midagi: Cleura ei avalda Managed Database'i kohta hinda, mootorite loendit, varuinstantsi asukohta, replikeerimisrežiimi ega tõrkesiirde aega. AWS ja Azure panevad sünkroonse varuinstantsi teise tsooni ja märgivad tõrkesiirde ajaks 60 kuni 120 sekundit.
SLA. SLA-dokumenti ei avaldata. Tingimused ütlevad, et teenused „võivad olla hõlmatud teenustaseme lepinguga (‚SLA‘), mida uuendatakse aeg-ajalt Tarnija veebisaidil“; me ei leidnud ühtegi cleura.com-ilt, selle meediateegist ega dokumentatsioonist. Ainus arv on rida võrdlusleheküljel, mis annab mõlemale pilvele vahemiku 99,90% kuni 99,99%, ilma teenuse, hüvitiste tabeli või nõude esitamise protsessita. Startup Programi leht ütleb „Võite lisada tasulise SLA eraldi“, mis viitab sellele, et SLA-d müüakse, mitte ei kaasata. Mida Terms of Service (versioon 26.03.02) siiski fikseerivad:
- Vastutus „kalendriaasta kohta on igal juhul piiratud kahekümne viie (25) protsendiga kokkulepitud teenuste aastatasust“. Saamata jäänud kasum ja „igasugune andmete või teabe kadu“ loetakse kaudseks kahjuks ja on välistatud. Nõuded tuleb esitada 30 päeva jooksul pärast avastamist.
- Cleura võib pidada „kuni kaks (2) eelnevalt teatatud hooldusakent aastas ja regiooni kohta“, millest teatatakse 14 päeva ette; olekuleht näitab neid nädalapikkuste akendena, näiteks 28. septembrist 2. oktoobrini 2026 Sto2-s.
- Varukoopiad on kliendi töö, kui neid ei osteta, ja taastamisteenuse hetktõmmistel ei ole kirjeldatud väliskoopiat.
AWS kohustub EC2 puhul 99,99%-ga tsoonide ulatuses ja 99,5%-ga üksiku instantsi puhul, hüvitistega kuni 100%; Azure 99,99%-ga tsoonide ulatuses. Cleura ei paku midagi, mida saaks enne allkirjastamist lugeda.
Olekuleht ja intsidendid. status.cleura.cloud hõlmab ainult Public Cloudi ja selle ajalugu algab 3. oktoobril 2025, kui see asendas City Networki lehe, mille ajalugu enam võrgus ei ole. Compliant Cloudi olekuleht on privaatne. Aasta jooksul loetleb see 25 lahendatud intsidenti, 10 neist võrguga seotud. Ühelegi ei avaldatud järelanalüüsi.
| Kuupäev | Ulatus | Kestus | Mida Cleura ütles |
|---|---|---|---|
| 16. kuni 17. okt. 2025 | Fra1 põhivõrk | umbes 15 tundi (parandus rakendati umbes 9,5 tunni pärast) | „suured probleemid meie sisemise põhivõrguga“; API, portaal ja mõned instantsid kättesaamatud |
| 19. kuni 20. okt. 2025 | Sto2 võrk | parandatud 39 minutiga, suletud 10 tunni 40 min pärast | API, portaal, VPN-id, koormusjaoturid, ujuvad IP-aadressid |
| 22. okt. 2025 | mitu regiooni, nimetamata | umbes 6 tundi | „probleem meie võrguseadmetega ja meie meeskond töötab praegu kohapeal“ |
| 23. okt. ja 21. nov. 2025 | Fra1 võrk (1, 2) | 1 tund 32 min kumbki | |
| 7. veebr. 2026 | Fra1 võrk | 3 tundi | API, VPN-id, koormusjaoturid, ujuvad IP-aadressid |
| 12. veebr. 2026 | Fra1 ja seejärel Kna1 võrk (1, 2) | 4 tundi 40 min ja 1 tund | |
| 9. sept. 2026 | Kna1 võrk | 2 tundi 11 min | „suured probleemid võrguga“ |
| 12. okt. 2026 | krüpteeritud kettamahud Kna1-s, Sto2-s ja Fra1-s korraga | 38 minutit |
Frankfurdis oli nelja kuu jooksul viis võrguintsidenti ja kaks intsidenti ületasid regioone, mis piirab seda, mida teine regioon annab. Gardeneri intsident Kna1-s kestis 3. oktoobril 2025 umbes 7 tundi; näitamata kirjed (portaal, salvestus, arvutusvõimsus) kestsid igaüks alla 3 tunni.
Tugi
Tasulise paketita tehnilist tuge ei ole. Klienditeenindus tegeleb müügieelsete küsimuste, üldküsimuste ja veateadetega e-posti teel „24 tunni jooksul meie tööaja jooksul“, esmaspäevast reedeni 08.00 kuni 17.00 CET, ning „Me ei paku tehnilist tõrkeotsingut selle vormi kaudu“.
| Pakett | Tööajad | Intsidendile reageerimine / lahendamine | Kanalid | Viimati avaldatud hind, eurot kuus |
|---|---|---|---|---|
| Tasuta | tööaja tunnid CET | puudub | e-post, ainult probleemidest teatamine | tasuta |
| Business Public Cloud | tööaja tunnid CET | alla 24 h / alla 48 h | Service Portal | 175 |
| Business Compliant Cloud | tööaja tunnid CET | alla 12 h / alla 24 h | Service Portal | 430 |
| Professional | esmaspäevast reedeni 07.00 kuni 20.00 CET | alla 4 h / alla 8 h | portaal, telefon | 1 295 |
| Enterprise | 24/7/365 | alla 4 h / alla 8 h | portaal, telefon, pühendatud meeskond | 5 140 |
Need hinnad kehtisid 2024. aasta oktoobrist 2026. aasta maini; leht ütleb nüüd „Võtke ühendust müügiga“. Tööaja tunnid on esmaspäevast reedeni 08.00 kuni 17.00 ja Cleura enda näide on reedel kell 16.45 esitatud päring, mida „halvimal juhul ei pruugita käsitleda enne esmaspäeva kella 15.45“. Professionaalsed teenused maksavad 105 kuni 295 eurot tunnis. Toe keeli ei ole märgitud.
Ka AWS Basic ei ava tehnilisi pöördumisi, kuid tootmiskatkestuse ühetunnine eesmärk maksab AWS Business Support+-is 29 USD või 9% kulutustest, olenevalt sellest, kumb on suurem, või Azure Standardis 100 USD kuus. Cleura kiireim on 4 tundi, ööpäev läbi ainult Enterprise'is.
Konto saamine
Registreerumine on iseteenindus Company või Private konto jaoks, tuvastamisega „kas kehtiva krediitkaardi andmete sisestamisega või telefonikõnega. Krediitkaardiga tuvastamine ei too kaasa tasu.“ Telefonitõendamine on ainult ettevõttekontodele, 08.00 kuni 17.00 CET. Tingimuste leht ütleb, et kliendid „on tavaliselt ettevõtted, riigiasutused või muud organisatsioonid“, kuid Private kontotüüp on olemas.
Vaikekvoodid projekti kohta on 20 vCPU-d, 51 200 MiB RAM-i, 1 000 GiB kettamahte ja 10 instantsi; tõstmised käivad Service Centeri päringu kaudu, avaldatud vastamisajata.
Töökoormus B esimesel päeval: kolm VM-i mahuvad (12 vCPU-d 20-st, 49 152 MiB 51 200-st), samuti kettamahud, ja dokumentatsioon ei maini ooteaega pärast tuvastamist. Kubernetese töötajasõlmed lisaks ületaksid RAM-i kvoodi ja vajaksid piletit. Hallatud andmebaasi ei saa esimesel päeval üldse osta. AWS-is jääb 5 vCPU vaikekvoot standardinstantsidele alla töökoormuse B 12-le.
Hiljem on olulised kolm tingimuste klauslit. Cleura võib küsida isikut tõendavaid dokumente rahapesu- ja ekspordikontrolliks, esitada „viie tööpäeva jooksul“, ja teenused deaktiveerida, kui ta „ei suuda neid piisavalt kontrollida“. Ta võib teenuse peatada sisu tõttu, mis „on vastuolus Tarnija käitumisjuhendiga“, ja maksmata jätmise tõttu 10 päeva pärast kirjalikku meeldetuletust või 30 päeva pärast maksetähtaega. Ja §9.1 ütleb, et deaktiveerimisel mis tahes põhjusel väljaspool selle jaotist 4 (turva- ja isikusamasuse kontrollid) „kustutatakse kõik kliendi andmed pöördumatult“. Sõna-sõnalt loetuna kustutab tasumata jätmise tõttu peatamine teie andmed kohe; kas Cleura rakendab seda nii, ei ole dokumenteeritud.
Nõuetele vastavus ja andmekaitse
| Raamistik | Olek |
|---|---|
| ISO/IEC 27001:2022 | Sertifikaat nähtud: Cleura AB, hõlmab „Cleura Public & Compliant Cloud ja sellega seotud infrastruktuuriteenuseid“, väljastanud CERTivation GmbH, kehtib kuni 19. maini 2027 |
| ISO 9001 ja ISO 14001 | Sertifikaat nähtud ja aegus 28. augustil 2026; sertifikaatide leht väidab endiselt mõlemat; uuendamist ei leitud |
| ISO 27017, 27018, 27010, 27013 | City Network loetles 2020. aastal; enam ei väideta |
| BSI C5, SecNumCloud, SOC 2, PCI DSS, TISAX, HDS, ENS | Ei väideta |
| Andmekeskused | Väidetud: Compliant Cloudi partnerid on sertifitseeritud ISO 27001 ja MSB kaitseklassi 3 järgi (Skyddsnivå 3, MSB629 alusel); Public Cloudi puhul nõutakse ISO 27001, MSB klass „Ei nõuta“ |
Public Cloudi andmetöötlusleping (DPA, versioon 250527) võetakse vastu registreerumisel; Compliant Cloud kasutab kohandatud DPA-d. Silma jääb kolm klauslit:
- Välismaiste korralduste kohta: „Kui Cleura töötleb isikuandmeid ELis/EMPs, ei täida Cleura ühegi ELi/EMP-välise riigi kohtu või tribunali otsust ega haldusasutuse otsust, mis nõuab Cleuralt nende isikuandmete edastamist või avaldamist, välja arvatud juhul, kui nõue põhineb rahvusvahelisel lepingul, näiteks vastastikuse õigusabi lepingul, mis kehtib taotleva riigi ning liidu või liikmesriigi vahel“. See on lepinguline kohustus; kuidas see kuidagi konkreetse õigusaktiga kokku sobib, on juristide küsimus.
- Kui Cleura kaasab alamtöötleja väljaspool ELi/EMPd, loetakse klient edastamist juhendanuks. Täna ühtegi loetletud ei ole.
- Alamtöötlejate muudatustest teatatakse „vähemalt kolmkümmend (30) päeva ette“, võimalik et ainult Cleura veebisaidil. Rikkumistest teatatakse „põhjendamatu viivituseta“, tunnipiiri nimetamata.
Alamtöötlejad on Iver Sverige AB, õdeettevõte, infrastruktuuri, hallatud teenuste ja toe jaoks igas regioonis; Interxion Sverige AB ja Interxion GmbH „remote hands“ teenuse jaoks Sto2-s ja Fra1-s; ning 23 Technologies GmbH Saksamaal, kui kasutate Gardenerit. Iga regioon on märgitud „Edastamised kolmandatesse riikidesse: ei“. Andmed hoitakse Karlskronas, Stockholmis ja Frankfurdis ning Cleura AI töötleb Stockholmis.
Kes seda kontrollib
Leping sõlmitakse Cleura AB-ga (556630-7806) Karlskronas. Iver ostis City Networki 2020. aasta septembris, kui sellel oli 50 töötajat, ja see sai 2022. aasta aprillis Cleuraks. „Cleura on Iveri ettevõte,“ ütleb selle sait.
EQT müüs Iver Holding AB Intermediate Capital Group plc-le, „Ühendkuningriigis asuvale globaalsele alternatiivsele varahaldurile“, tehingus, mis kuulutati välja 2. juulil 2021, ja ICG pressiteade nimetas investorina selle fondi ICG Europe VIII. Ahel sellest fondist Cleurani pärineb hitta.se ja North Datalt registriandmetest, mitte aruandest, mida me lugesime: Luksemburgis asuv Gilfoyle Investment Sàrl, mille omanik on ICG Europe Fund VIII Investment Sàrl, omab Iver Group AB-d, mis omab Iver Management AB-d, mis omab Cleura AB-d. ICG plc, mis nimetati 2025. aasta juulis ümber Intermediate Capital Groupist, on noteeritud Londonis, kuulub FTSE 100 indeksisse ja haldab umbes 126 miljardit dollarit. Fondi investoreid ei avaldata. Iveri müüki ICG poolt me 16. oktoobri 2026 seisuga ei leidnud.
Cleura on väike ja kahaneb. Samadest registriandmetest: Cleura AB käive langes 2023. aasta 156,8 miljonist Rootsi kroonist 134,7 miljoni Rootsi kroonini 2024. aastal ja 105,1 miljoni Rootsi kroonini 2025. aastal, viimasel aastal 22% võrra, 2024. ja 2025. aastal oli tegevuskahjum ning 2025. aasta lõpus oli 42 töötajat, aasta varem 53. Iver Sverige AB, õdeettevõte, mis platvormi kaasa käitab, kaotas 2025. aastal pärast finantskirjeid 325,6 miljonit Rootsi krooni. City Network käitas kunagi pilvi „enam kui 20 andmekeskusest üle maailma“; alles on jäänud ainult Rootsi ja Saksamaa.
Platvorm on Cleura enda OpenStack ja Gardener, mida käitavad Cleura ja Iver Sverige AB. Interxion, mis kuulub 2020. aasta märtsist Digital Realtyle, on nimetatud remote hands teenuse jaoks Sto2-s ja Fra1-s; kas need regioonid asuvad Interxioni hoonetes, ei ole märgitud, ja Kna1 ning Compliant Cloudi asukohtade operaatoreid ei nimetata. Cleura on OpenInfra Foundationi kuldliige (Gold Member) ja @cleura.com autorid liitsid kahe aasta jooksul kuni 16. oktoobrini 2026 OpenStacki 1 549 muudatust, enamik neist OpenStack-Ansible'is.
Lahkumine
Public Cloudi väljuv liiklus maksab 0,02875 eurot GB kohta ka lahkumisel; Cleura enda arv 10 TB teisaldamise kohta on umbes 288 eurot. Compliant Cloudi väljuv liiklus on tasuta. Väljumisest loobumist ega andmemääruse kohast vahetamisprotsessi me Terms of Service'ist ei leidnud.
Liidesed on standardsed (OpenStack API-d, S3 ja Swift, Gardeneri Kubernetes), nii et sama tööriistastik töötab mis tahes OpenStacki pilves ja kettad lahkuvad kettatõmmistena Glance'i kaudu. Lukustus on mujal: projektid, kasutajad ja Gardeneri klastrid elavad Cleura enda REST API-s; käitatud Managed Database tähendab selle käitamise ülevõtmist; ning taastamisteenuse hetktõmmised jäävad Cleurasse ja neid ei saa sellisena eksportida.
Lõpus on andmete kättesaamine teie töö. Pärast konto kustutamise taotlemist peatuvad töötavad VM-id 3 päeva pärast ja kõik, „sealhulgas varukoopiad“, kustutatakse 10 päeva pärast. Cleura poolel võib ta lepingu lõpetada „mugavuse alusel, andes sada kaheksakümmend (180) päeva kirjalikku etteteatamist“ ning võib sulgeda regiooni või tsooni „vähemalt sada kakskümmend (120) päeva etteteatamisega“, kui „oluliselt samaväärne põhifunktsionaalsus jääb kättesaadavaks teistes pilveregioonides“. Frankfurdi klienti võidakse seega kolida Rootsi nelja kuu etteteatamisega.
Mida kasutajad räägivad
Otsisime 16. oktoobril 2026 Hacker Newsist, Redditist ja rootsikeelsetest allikatest ega leidnud viimase kahe aasta kohta ühtegi sõltumatut teadet Cleura pilve kohta, nii et selle tuge ja tegelikku töökindlust ei saa kasutajate vastu kontrollida.
Kellele see sobib ja kes peaks mujalt otsima
Cleura sobib Rootsi ja Põhjamaade avaliku sektori asutustele ja reguleeritud ettevõtetele, kes vajavad Rootsi majutust, kolme tsooniga regiooni ja läbiräägitud lepingut, milleks on Compliant Cloud, mida sageli ostetakse Adda, Iveri, CGI või Tietoevry kaudu. Public Cloud sobib arendajatele, kes on mugavad tavalise OpenStacki ja Terraformiga, soovivad ainult ELi infrastruktuuri Rootsis või Frankfurdis mõõdukate, prognoositavate hindadega ja käitavad oma andmebaase ise.
Otsige mujalt, kui soovite esimesest päevast hallatud andmebaase, vahemälusid, järjekordi või serverivaba lahendust; kui vajate iseteeninduskontol koondamist hoonete vahel ühe regiooni sees; kui vajate enne allkirjastamist avaldatud SLA-d hüvitistega; GPU ja tehisintellekti treenimise jaoks; või kui teil ei ole käitamispersonali ja ootate tasuta tehnilist tuge.
Allikad
Kontrollitud 15. ja 16. oktoobril 2026.
Hinnad
- Hinnaleht, hinna JSON eurodes ja Rootsi kroonides, mahuallahindluste JSON
- Arhiveeritud koopiad: EUR JSON, 15. august 2025, SEK JSON, 30. märts 2025, SEK JSON, 27. august 2025, hinnaleht, 10. september 2024, hinnaleht, 21. aprill 2025
- Tasuta prooviversioon ja Startup Program
- Cleura Cloud Guide: „Egress fees“, 14. september 2026 ja „Cloud exit 2026“, 28. september 2026
- Adda: lepinguteave, Cleura mahuleping
- AWS-i ja Azure'i arvud: AWS Price List bulk API ja Azure Retail Prices API, konverteeritud EKP 15. oktoobri 2026 kursi järgi
Tingimused ja SLA
- Terms of Service for Public Cloud, v26.03.02 ja tingimuste leht
- Data Processing Agreement for Public Cloud, v250527
- Juurutusmudelite võrdlus
- Tugipaketid, arhiveeritud koopia, 9. mai 2026, tugipaketi PDF ja klienditeenindus
Dokumentatsioon
- Regioonid, teenused ja alamtöötlejad, Compliant Cloud, Managed Database, serveriprofiilid
- Funktsioonimaatriksid: Public Cloud ja Compliant Cloud; versioonid
- Piirangud: OpenStack, objektisalvestus, Kubernetes
- Kvoodid, kettamahud, taastamisteenus, Marketplace, töökindluse sammas
- Kubernetes: taust, automaatsed uuendused, HA juhttasand, turuletulek, 3. aprill 2023
- AI mudelid, REST API, serveri loomine, konto loomine, konto kustutamine, serveri teisaldamine regioonide vahel
- Terraform: cleura/cleura ja kogukonna OpenStacki provider; dokumentatsiooni lähtekood
Olek ja intsidendid
- Olekuleht ja selle intsidendilehed, mis on lingitud ülaltoodud tabelis; Compliant Cloudi olekuleht (privaatne)
Nõuetele vastavus
Ettevõte ja omandisuhted
- Ettevõtte leht
- Iver ostab City Networki, 28. september 2020; City Network muutub Cleuraks, 12. aprill 2022; uus tegevjuht, 3. november 2025
- EQT, Iveri müük, 2. juuli 2021; ICG, partnerlus Iveriga, 5. juuli 2021
- Registriandmed: hitta.se, Cleura AB (Dun & Bradstreet); North Data, Gilfoyle Investment Sàrl
- Wikipedia: ICG plc; Wikipedia: Interxion
- OpenInfra Foundationi liikmed; OpenDevi Gerrit päring
Kasutajate teated
- Otsitud 16. oktoobril 2026 tulemusteta: Hacker News (Algolia), Reddit kogu saidilt, r/openstack ja r/sweden ning rootsikeelne veebiotsing.
Andmed ja pilv
Uued juhendid ja reeglimuudatused e-postile
Kui mõni reegel muutub, tähtaeg nihkub või avaldame uue juhendi, saadame selle teile e-postiga.