• Tallinn03:01
  • Ljubljana02:01
  • Novi Sad02:01

Av Kristijan Sekereš

UpCloud i 2026: en ærlig gjennomgang for team som forlater AWS eller Azure

Serverrack i et datasenter

UpCloud er en privateid finsk skytilbyder, grunnlagt i Helsingfors i 2011, som kjører sin egen KVM-plattform i 15 soner: ti i Europa, tre i USA, én i Singapore og én i Sydney. Den selger en kompakt administrert sky (PostgreSQL, MySQL, Kubernetes med gratis kontrollplan, S3-kompatibel objektlagring, lastbalanserere), inkluderer utgående trafikk opp til en kvote som vokser med serverne dine, og svarer i supportchat døgnet rundt på alle kontoer: produksjonsarbeidslasten vår koster 520,33 euro i måneden i Frankfurt, 48 % av AWS-prisen. De svake punktene er redundans og avtalen. Hver by er ett datasenter (bare Helsingfors har to), standby-instansen for databasen står på en annen vert i samme bygning, og SLA-en betaler ut kontokreditt under en juridisk tekst som ikke oppgir noen prosentsats og unntar API-et og kontrollpanelet.

Denne artikkelen er en del av en serie som sammenligner 24 europeiske skytilbydere med AWS og Azure; oversikten stiller dem opp side om side. Alt nedenfor ble sjekket 15. og 16. oktober 2026 mot UpClouds dokumentasjon, vilkår, priskatalog og statusside, finske selskapsdata og brukerrapporter, hver av dem ved kilden; prissidene og de juridiske sidene, som avviser automatiserte lesere, ble lest fra kopier i Internet Archive datert senest 7. oktober 2026. Vi opprettet ingen konto og kjørte ingen arbeidslaster.

Kort oppsummert

UpCloud
Hovedkontor og kontrollHelsingfors. UpCloud Oy, privateid, ikke børsnotert; eierne er ikke offentliggjort. Oppgitte investorer: Connected Capital & Partners (Nederland), Tesi (den finske statens investeringsselskap) og Inventure (nordisk venturekapital)
Regioner og soner15 soner, hver av dem ett datasenter: ti i Europa (to av dem i Helsingfors), tre i USA, Singapore og Sydney. Ingen region grupperer flere soner slik AWS gjør
Arbeidslast A (oppstart)17,93 euro i måneden i Frankfurt
Arbeidslast B (produksjon)520,33 euro på delte vCPU-er, 459,50 euro med det gratis Kubernetes-kontrollplanet med én node. Alle delene selges; det finnes ingen plan med dedikert vCPU, og standby-instansen for databasen står i samme datasenter
Utgående trafikk0,00 euro innenfor en Fair Transfer-kvote som gjelder hele kontoen (1,5 TB i måneden for serveren i arbeidslast A, 7 TB per server i arbeidslast B). Utover den kan båndbredden bli strupet til 100 Mbit/s, eller du kan velge betalt overføring til 0,01 USD per GB
SLA for regnekraftIngen prosentsats i den juridiske teksten; 99,999 % for Premium og 99,99 % for Starter på prissiden. Kontokreditt på 50 ganger gebyret for nedetiden, for avbrudd over 5 minutter, som må kreves innen 15 dager
Inkludert supportIngeniører 24/7 i chat og på e-post, på engelsk; respons på hendelser under 2 timer
Hvem kan registrere segBedrifter, ifølge vilkårene: kort, fakturaadresse og telefon, sanksjonskontroll, ingen ID-dokumenter beskrevet. Forhåndsbetalt; en ny konto starter som en prøvekonto på 7 dager, begrenset til 2 kjerner

Hva du kan bygge

Status er allment tilgjengelig med mindre noe annet er oppgitt, ifølge UpClouds dokumentasjon og endringslogg.

Det du trengerUpCloudAWSAzure
Virtuelle maskinerCloud Servers på AMD EPYC, alle på delte verter: Starter (CPU-er fra forrige generasjon), Premium og Cloud Native (bare regnekraft)EC2Virtual Machines
Dedikerte verter, bare metalIngen offentlig plan: dedikert maskinvare er Private Cloud, hele verter fra 3 190 euro i måneden etter tilbud. Ingen bare metalEC2 Dedicated Hosts, EC2 metalDedicated Host, BareMetal Infrastructure
GPU-erL4, L40S, RTX Pro 6000, H100 og B200, etter behov og spot, bare i Helsingfors (fi-hel2)EC2 G og PNC- og ND-serien
LagringBlokklagring i tre nivåer, kryptert i hvile uten ekstra kostnad; Managed Object Storage (S3-API) i seks regioner; File Storage (NFS) i sju soner siden februar 2026EBS, S3, EFSManaged Disks, Blob Storage, Azure Files
RelasjonsdatabaserAdministrert PostgreSQL (én til tre noder) og MySQL (8.4 LTS)RDSAzure Database for PostgreSQL og MySQL
Andre datatjenesterValkey (erstattet Managed Redis i oktober 2024) og OpenSearchElastiCache, OpenSearch ServiceAzure Cache for Redis
KubernetesUKS, CNCF-sertifisert for 1.33 til 1.35. Development-kontrollplan gratis (én node); Production 60 euro i måneden (tre API-servere, etcd med tre medlemmer)EKSAKS
NettverkPrivate nettverk på tvers av soner, NAT- og VPN-gatewayer, brannmur, lastbalanserer for HTTP(S) og TCPVPC, NAT gateway, VPN, ELBVNet, NAT gateway, VPN Gateway, Load Balancer
CDNUpCloud CDN, «drevet av bunny.net»: dokumentert, men «Lanseres snart» på prissidenCloudFrontFront Door
TilgangskontrollSubaccounts avgrenset etter server, lagring, nettverk eller tagg; Workspaces med roller og single sign-on, i åpen beta og utenfor SLA-enIAMEntra ID, RBAC
OvervåkingMetrikker for databaser og lastbalanserere, revisjonslogger; ingen generell logg- eller metrikktjenesteCloudWatchAzure Monitor
SikkerhetskopieringSimple Backups (planer fra daglig til årlig), pluss sikkerhetskopier etter behovAWS BackupAzure Backup

Helt fraværende: funksjoner, serverløse containere, køer, en tjeneste for nøkkelhåndtering eller hemmelighetshåndtering, autoritativ DNS, MongoDB, Kafka, administrerte API-er for KI-modeller og et containerregister (priskatalogen har «beta»-poster for register, men det finnes ikke noe produkt). Ingen DDoS-beskyttelse er beskrevet i dokumentasjonen eller på prissiden, og SLA-en unntar «fiendtlige handlinger fra tredjeparter, for eksempel DoS-angrep».

Object Storage mangler replikering av bucketer, nettstedhosting, logging for bucketer og SSE-KMS, og Object Lock er «Kommer snart». Tilgangskontrollen er tynn: subaccounts begrenser hvilke ressurser en bruker kan røre, uten et policyspråk på handlingsnivå, og den rollebaserte Workspaces-modellen «anbefales ennå ikke for produksjonsmiljøer».

Verktøyene er oppdaterte: en Terraform-provider på partnernivå (v5.47.0, 12. oktober 2026), en CLI, SDK-er for Go og Python, Pulumi, Packer, Ansible og Crossplane. API-tokens kom først 18. september 2025; før det brukte skript brukernavn og passord for en konto. På Kubernetes er nodeoppdateringer ditt ansvar: «UKS endrer, oppdaterer eller konfigurerer ikke dataplanet etter opprettelsen».

Hva det koster

UpClouds listepriser i euro eksklusive mva., fra katalogen i priskalkulatoren og prissiden fra 7. oktober 2026, sjekket 15. og 16. oktober 2026, i Frankfurt (de-fra1) med 730 timer i måneden. Cloud Servers faktureres per time opptil 28 dager i måneden, så en full måned koster den oppførte månedsprisen; alt annet faktureres per time uten tak.

Arbeidslast A, et oppsett for å komme i gang: én VM med 2 vCPU og 4 GB, en disk på 40 GB, én IPv4-adresse, 1 TB utgående trafikk og 100 GB objektlagring.

PostValgEuro per måned
VMSTARTER-2xCPU-4GB, 2 delte vCPU-er, 4 GB, 30 GB Standard-lagring, IPv4 inkludert12,00
Disk for å nå 40 GBen ekstra Standard-enhet på 10 GB0,86
Offentlig IPv4inkludert0,00
1 TB utgående trafikkinnenfor planens andel på 1,5 TB av Fair Transfer0,00
100 GB objektlagringselges i enheter på 250 GB5,07
Totalt17,93

AWS tar 112,37 euro og Azure 116,15 euro for det samme i Frankfurt; hos AWS utgjør 1 TB utgående trafikk alene 81,00 USD av en regning på 125,95 USD.

Arbeidslast B, et lite produksjonssystem: tre VM-er med 4 vCPU og 16 GB og en IPv4-adresse hver, 300 GB SSD-blokklagring, en lastbalanserer, PostgreSQL med 2 vCPU, 8 GB og 100 GB som primær pluss standby, 1 TB objektlagring med 1 million PUT- og 10 millioner GET-forespørsler, et Kubernetes-kontrollplan og 2 TB utgående trafikk.

PostValgEuro per måned
3 VM-erPREMIUM-4xCPU-16GB, delt vCPU, hver med 150 GB MaxIOPS-lagring og én IPv4276,00
3 offentlige IPv4inkludert0,00
300 GB blokklagringinkludert: de tre planene har 450 GB0,00
LastbalansererProduction Small, to noder30,42
PostgreSQL-HA2 vCPU, 8 GB, to noder med 100 GiB hver, 15 dagers gjenoppretting til et bestemt tidspunkt132,80
1 TB objektlagringfire enheter på 250 GB; ingen gebyrer for forespørsler20,28
Kubernetes-kontrollplanProduction, tre API-servere60,83
2 TB utgående trafikkinnenfor kontoens andel på 21 TB0,00
Totalt520,33

AWS tar 1 082,61 euro for arbeidslast B på m7i.xlarge og Azure 1 091,88 euro på D4s_v5, så UpCloud koster 48 % av begge. To poster står for det meste av forskjellen: AWS fakturerer de 2 TB utgående trafikk til 171,00 USD og den høytilgjengelige databasen til 320,13 USD med lagring, der UpCloud ikke tar noe for den utgående trafikken og 132,80 euro for databasen. Det gratis Development-kontrollplanet gir en total på 459,50 euro, med én API-server, «ingen redundans» og ingenting som sier om SLA-en dekker det.

Totalen følger kalkulatoren, som fakturerer den andre databasenoden til 90 % av prisen for regnekraft og lagring; prissiden oppgir regnekraften til 60 euro i stedet for 59. Arbeidsnoder er ikke inkludert, som overalt i denne serien.

Utgående trafikk og IPv4. Offentlig utgående trafikk har kostet 0,00 euro per GB siden 7. mai 2024, innenfor en Fair Transfer Limit «bestemt av mengden skyressurser på kontoen din»: hver serverplan legger til en fast mengde (1,5 TB for STARTER-2xCPU-4GB, 7 TB for PREMIUM-4xCPU-16GB), delt på tvers av alle soner, mens objektlagring, databaser, lastbalanserere og de fleste GPU-planer ikke legger til noe. Utover grensen kan UpCloud «strupe båndbredden på skytjenestene ned til 100 Mbit/s», med «ingen overskridelsesgebyrer» med mindre du velger betalt overføring til 0,01 USD per GB (10 euro per 1 000 GB i euro-katalogen). AWS tar 80,30 euro per TB utover sine gratis 100 GB, Azure 77,62 euro. Den første IPv4-adressen følger med hver Starter- og Premium-plan; en til koster 3,47 euro i måneden.

Fakturering. UpCloud er forhåndsbetalt, og saldoen er et hardt tak. Når den går tom, slås alle servere av; etter en måned fjernes de og IP-adressene frigis; etter to måneder «fjernes lagringene. Data går tapt for godt.» Kreditten kan ikke refunderes, bortsett fra en pengene-tilbake-garanti på 30 dager for den første betalingen, opptil 500 euro. Starter- og Premium-servere faktureres enten de kjører eller ikke. Betaling skjer med kort (PayPal, Apple Pay og Google Pay bare for manuelle påfyll); bankoverføring eller SEPA-direktedebet er ikke oppført. Vilkårene av 3. juli 2026 beskriver en modell med etterbetaling, «belastet månedlig etterskuddsvis», for kunder som registrerer seg når den lanseres, men dokumentasjonen beskriver fortsatt bare forhåndsbetalt kreditt.

GPU-er, per GPU-time i Helsingfors, den eneste sonen som har dem: L4 0,58 euro, L40S 1,11 euro, RTX Pro 6000 1,65 euro, H100 1,79 euro og B200 4,50 euro, uten H200. Det er den laveste H100-prisen etter behov i denne serien; AWS selger ikke H100 i Frankfurt og tar 6,57 euro i Stockholm. Spot-servere (H100 1,78 euro) kan tas tilbake med 30 sekunders varsel og har ingen SLA. UpCloud har kunngjort «Ny prissetting for H100 GPU-servere fra 20. oktober», og det samme for B200, uten å si hva som endres; katalogen 16. oktober viste fortsatt prisene over, og prissiden samme dag oppga fortsatt ingen nye tall. Hver konto kan kjøre «et begrenset antall GPU-er, basert på kontohistorikken», og flere krever en supportforespørsel.

Prisendringer. Den 15. april 2026 erstattet familiene Starter og Premium Developer og General Purpose, som ikke lenger kan rulles ut. På like vilkår koster de nye planene mindre, men inkluderer mindre disk: en Developer-server med 2 vCPU og 4 GB med 60 GB var 18 euro i måneden, Starter-ekvivalenten med 30 GB er 12 euro. Om eksisterende servere beholder de gamle prisene, er ikke oppgitt. Mellom prissidene fra 19. mai og 7. oktober 2026 gikk det månedlige GPU-anslaget fra et tak på 28 dager til en måned på 30 dager med de samme timesatsene, så en måned med én H100 gikk fra 1 203 euro til 1 289 euro, rundt 7 % mer (vår slutning fra to sidekopier; vi fant ingen kunngjøring). Vi fant ingen økning i listeprisen på noe produkt som fortsatt kan bestilles.

Pålitelighet

Hva en sone er. Hos UpCloud er en sone ett datasenter, og ingenting grupperer soner i en region; AWS og Azure har hver tre soner i Frankfurt, i separate datasentre med kilometers avstand. Helsingfors er unntaket, med to soner i bygninger drevet av ulike operatører (Equinix og Telia); om de har uavhengig strøm og uavhengige nettverksveier, er ikke oppgitt. Alle andre steder betyr det å overleve tapet av en bygning en by til. Innenfor en sone ligger redundansen på vertsnivå: servere flyttes automatisk til en frisk vert når en svikter, og blokklagring ligger på et lagringsnettverk speilet over «to separate lagringsbackender».

Standby-instansen for databasen. HA-nodene i administrert PostgreSQL «opprettes på fysisk atskilte backend-verter» i samme sone; ingen dokumenter tilbyr en standby-instans i en annen bygning. Dokumentasjonen beskriver «sanntidsreplikering» uten å si om den er synkron, og oppgir ingen failover-tid. Hvis alle nodene svikter samtidig, gjenopprettes primærnoden fra sikkerhetskopi, med datatap som «vanligvis ... er begrenset til enten et tidsrom på fem minutter eller én enkelt WAL-fil». AWS og Azure plasserer en synkron standby-instans i en annen sone og oppgir 60 til 120 sekunder for failover.

SLA-en. Den er en del av tjenestevilkårene som gjelder fra 3. juli 2026, og den juridiske teksten inneholder ingen prosentsats: tallene 99,999 % og 99,99 % står bare på prissiden.

  • Den dekker «alle uplanlagte avbrudd ... som varer lenger enn fem (5) minutter», beregnet per berørte server eller tjeneste.
  • Kreditten er «50 (femti) ganger UpClouds tjenestegebyrer belastet for den avbrutte tjenestedelen» for tiden den var nede, med tak på gebyrene for den delen de siste 30 dagene per avbrudd og på 2,5 ganger gjennomsnittlig månedsgebyr per 12 måneder. Det er kontokreditt, ikke kontanter.
  • Du fremmer krav på e-post innen 15 dager etter at feilen er rettet.
  • Ikke dekket: «API-er for tjenesten» og «kontrollpanelet», så et avbrudd som hindrer deg i å rulle ut eller skalere, gir ingenting. DoS-angrep, utilstrekkelig kontokreditt, varslet vedlikehold og spot-servere er unntatt.
  • SLA-en er eneste beføyelse, og «UpClouds avgjørelse i saken vil være bindende ... med mindre og inntil en kompetent domstol avgjør noe annet». Utenfor den er ansvaret begrenset til seks måneders gebyrer.

I tall: en Premium-server til 92 euro som er nede i 2 timer, gir 13,69 euro i kreditt, og et avbrudd på 24 timer når taket på 92 euro. For et kort avbrudd slår det SLA-en til AWS for en enkelt instans, som ettergir hver time med mer enn seks minutters nedetid og gir en kreditt på 10 % bare under 99,5 %. Men AWS forplikter seg til 99,99 % for EC2 over to eller flere soner, og Azure til 99,99 % over soner med 60 dager til å fremme krav; UpCloud har ingen andre sone å fordele over.

Statusside og hendelser. status.upcloud.com lister hendelser per sone og tjeneste, med historikk tilbake til august 2015. Ingen av de 50 siste hendelsene har en postmortem knyttet til seg, heller ikke hendelsen 11. august 2026 der oppdateringen sa «Vi setter sammen en detaljert postmortem».

DatoOmfangVarighetÅrsak
22. des. 2025Nettverk i UK-LON1, NL-AMS1 og SE-STO1, åpnet innen 3 minutter fra hverandrerundt 3 timer og 10 minutter hverikke oppgitt (London, Amsterdam, Stockholm)
20. til 21. jan. 2026TLS-sertifikater som sviktet for nye lastbalanserere, Kubernetes-klynger og Object Storage, alle sonerrundt 17 timerutstedelse av sertifikater (hendelse)
7. juli 2026Object Storage i Frankfurt (EUROPE-2)1 timeikke oppgitt (hendelse)
11. aug. 2026Nye utrullinger av Cloud Server sviktet i alle 15 soner; kunder ble bedt om ikke å starte, starte på nytt eller slå av servererundt 2 timerikke oppgitt; den lovede postmortem-rapporten ble ikke funnet (hendelse)
25. til 26. aug. 2026Lagringsbackenden i DE-FRA1, «påvirker noen ressurser, blant dem skyservere»rundt 7 timerikke oppgitt (hendelse)
6. til 13. okt. 2026Object Storage i SG-SIN1: latenstopper og HTTP 503-feilrettet etter rundt 11 timer, løst etter en ukerotårsaken «identifisert», ikke publisert (hendelse)

Feil i én sone ble værende i den sonen. Det som gikk på tvers av soner, kom fra delte lag (sertifikater, utrullinger) og én nettverkshendelse i tre byer samtidig. Hendelser i API-et og kontrollpanelet, som hendelsene 3., 21. og 22. november 2025, gir ingen kreditt.

Support

PlanPrisServiceforespørselHendelseTillegg
Essentials (standard)inkludertunder 4 timerunder 2 timere-post og live chat, 24/7
Advancedpå forespørselunder 1 timeunder 30 minutterprioritert kø
Enterprisepå forespørselunder 10 minutterunder 5 minutterdedikerte supportmedlemmer, en customer success manager

Support foregår bare på engelsk, i chat og på e-post fra egne ingeniører, uten telefonlinje, og hjelp med din egen programvare kan bli avslått. Målene står på supportsiden, ikke i vilkårene. Likevel har gratisnivået et mål for hendelser, noe AWS Basic (ingen tekniske saker) og Azure Basic (ingen tekniske responsmål) ikke har. Et mål på én time for et driftsavbrudd i produksjon koster det høyeste av 29 USD eller 9 % av forbruket hos AWS Business Support+, eller 100 USD i måneden hos Azure Standard.

Å få en konto

Vilkårene selger bare til bedrifter: tjenesten er «ikke egnet eller ment for bruk av ... forbrukere eller privatpersoner til personlig bruk». Registreringen krever navn, e-postadresse, telefonnummer, kort og fakturaadresse. UpCloud kontrollerer registreringer mot sanksjonslister og betjener ingen i Russland, Belarus, Krim, Iran, Nord-Korea, Cuba eller Syria. Ingen av dokumentene vi leste, nevner ID-dokument eller selfiekontroll.

En ny konto er en prøvekonto (7 dager ifølge dokumentasjonen; prissiden sier «en gratis prøveperiode på 30 dager») med servere på 2 kjerner og 4 GB, én database med én node, én Development-lastbalanserer og én Development-Kubernetes-klynge, og ingen GPU-er. Et innskudd på minst 10 i kontoens valuta avslutter den. Port 25 forblir blokkert til support åpner den.

Arbeidslast B første dag: ikke på prøvekontoen, som har en sjettedel av kjernene den trenger og ingen HA-database. Etter innskuddet kan vi ikke si det: UpCloud publiserer ingen standardgrenser for en betalt konto, og support hever dem på forespørsel. Hos AWS er standarden på 5 vCPU-er for standardinstanser under de 12 som arbeidslast B trenger; Azures 20 kjerner per region holder på papiret.

To klausuler betyr noe senere. UpCloud kan suspendere en konto med «rimelig grunn til å tro» at vilkårene er brutt, uten «noe ansvar» for det. Og etter manglende betaling kan selskapet si opp og slette etter «rimelig tid ... (minst fjorten (14) dager)», mye kortere enn de to månedene dokumentasjonen beskriver for en tom saldo.

Etterlevelse og personvern

RammeverkStatus
ISO/IEC 27001:2022Sertifikat sett: nr. 13851-01 fra Inspecta Sertifiointi Oy (Kiwa), utstedt 20. oktober 2023, gyldig til 20. oktober 2026. Ikke noe fornyet sertifikat lå på nettstedet 16. oktober
CISPE Data Protection Code of ConductRegisteroppføringer sett: «Controlled adherence» for ti tjenester, som løper til juni og juli 2027
BSI C5, ISO 27017, ISO 27018, SOC 2, PCI DSS, SecNumCloud, HDS, TISAX, ENSIkke påstått for UpCloud selv

ISO-sertifikatet dekker UpClouds skytjeneste, med kontorer i Helsingfors og Singapore; sjekk om det finnes en fornyelse etter 20. oktober før du stoler på det. De andre sertifikatene på siden om UpClouds datasentre tilhører samlokaliseringsoperatørene.

Databehandleravtalen (DPA) er en del av vilkårene. Du velger datasenteret, og «UpCloud skal ikke flytte de relevante personopplysningene fra det valgte datasenteret med mindre det uttrykkelig instrueres om det». De eneste underdatabehandlerne er UpClouds fire heleide datterselskaper i Singapore, Storbritannia, USA og Australia, hvert for datasentrene i sitt eget land; de ni sonene i EU og EØS «drives direkte av UpCloud Oy, og ingen underdatabehandlere vil bli brukt». Endringer kommer med 30 dagers varsel og rett til å protestere og si opp.

En sjekk av headere 15. oktober viste at nettstedet og kontrollpanelet leveres gjennom Cloudflare, og CDN-et er «drevet av bunny.net»; ingen av dem er navngitt som underdatabehandler.

Hvem kontrollerer den

Du inngår avtale med UpCloud Oy (foretaksnummer 2431560-5) under finsk rett, med voldgift i Helsingfors på engelsk. Grunnleggeren Joel Pihlajamaa, CTO fra starten, ble administrerende direktør igjen 2. juli 2026 etter Arno Schäfer, som bare hadde vært administrerende direktør siden 31. mars 2025; webhosting.today oppgir ingen grunn til den korte perioden.

Eierandelene er ikke offentlige: eierne av en finsk Oy står ikke i foretaksregisteret, og ingen kilde vi leste, sier om grunnleggeren eller investorene har flertallet. I januar 2020 hentet UpCloud 18 millioner euro «i egenkapital og gjeldsfinansiering» fra Connected Capital & Partners, Tesi og Inventure. Vi fant ingen senere runde, oppkjøp eller exit, og ingen morselskap eller aksjonærer utenfor Europa.

Finske innleveringer, slik kredittopplysningstjenesten Asiakastieto gjengir dem, viser at UpCloud Oys omsetning steg fra 16,1 millioner euro i 2021 til 27,3 millioner euro i 2025, et driftsunderskudd i hvert av disse årene (1,3 millioner euro i 2025) og en egenkapitalandel på 14 % i 2025.

Plattformen er UpClouds egen (KVM og et lagringsnettverk, ikke OpenStack); bygningene er det ikke. Hver sone ligger i et samlokaliseringsanlegg: Equinix i Helsinki 1, Warszawa, Stockholm, Singapore og Sydney; Digital Realty i Frankfurt, København, Madrid og Amsterdam; Telia i Helsinki 2, Verne i London, Green Mountain i Stavanger og CoreSite i de tre amerikanske sonene.

Veien ut

Utgående trafikk på vei ut er gratis innenfor Fair Transfer-kvoten (21 TB i måneden for arbeidslast B), og Object Storage tar ingen gebyrer for forespørsler. Vilkårene lar deg gå med 5 dagers varsel og inneholder en klausul om bytte av tilbyder etter EUs dataforordning: en overgangsperiode på 30 dager, som kan forlenges én gang opptil 6 måneder, pluss opptil 30 dager for å hente ut data, med gebyrer som må betales mens ressursene kjører. Til slutt sletter UpCloud «alle kundedata» og «er ikke ansvarlig for integriteten til de eksporterbare dataene».

Det meste av det du bygger, er standard: KVM-diskbilder, upstream Kubernetes med en CSI-driver med åpen kildekode, S3-API-et med hullene over, og PostgreSQL, MySQL, Valkey og OpenSearch med åpen kildekode. Innlåsingen ligger i oppsettet av private nettverk, standardvalgene i Kubernetes (UpCloud advarer «sterkt» mot å erstatte nettverkspluginen Cilium) og de UpCloud-spesifikke Terraform-ressursene; det finnes ingen proprietær serverløs eller database-API, fordi ingen tilbys.

Hva brukerne forteller

Vi leste alle kommentarer på Hacker News som nevner UpCloud fra oktober 2023 til oktober 2026 (106 treff) og én kundes gjennomgang; Reddit lot seg ikke søke i. UpCloud diskuteres langt mindre enn Hetzner eller OVHcloud.

Support er det brukerne roser mest. Brukere rapporterer «toppkundeservice» (48542691, juni 2026), at «supportteamet deres er svært responsivt» (39128618, januar 2024) og at «folkene der er superhyggelige» (45137168, september 2025), blant fem rapporter i den perioden (46437952, 47675387). De samme søkene fant ingen klage på support.

Dyrere enn Hetzner for rå regnekraft. Brukere rapporterer at «De er ikke billige sammenlignet med DigitalOcean/Linode» (43319119, mars 2025) og sammenligner 48 kjerner til 1 364 euro i måneden hos UpCloud med 288,49 euro hos Hetzner (43458843, mars 2025); begge er eldre enn Hetzners prisøkninger i 2026. I den små enden skriver én «Upcloud har den billigste jeg fant, du får en full VPS for under 4 dollar» (50017783, oktober 2026).

Gratis utgående trafikk er en kvote. Brukere påpeker at «taket etter 24 TB gratis båndbredde i måneden er på 100 mbps» (46654024, januar 2026) og at grensene «kan sammenlignes med andre vertsleverandører som DigitalOcean» (43458846, mars 2025; besvart med retningslinjens «ingen overskridelsesgebyrer», 43459396).

Object Storage ble tregere for én kunde. Healthchecks.io flyttet objektlagringen sin fra OVHcloud til UpCloud i 2024 og skrev 17. april 2026 at «over tid ble også ytelsen til UpCloud-objektlagringen dårligere. Det var perioder da alle operasjoner ble trege og nådde tidsavbruddsgrensene våre» (innlegg, diskusjon); nå kjører selskapet sin egen lagring. Det er én kundes erfaring, ikke en måling, og en annen bruker skrev «Veldig fornøyd med dem» samme måned (47712388). Statussiden lister fem hendelser i Object Storage i 2026.

Rask CPU og disk. Brukere rapporterer raskere CPU og disk-I/O enn hos tilbyderne de testet (43319119, mars 2025) og volumer som «enkelt når 10k IOPS» (47824138, april 2026). Vi målte ingenting.

Tynn tilgangskontroll. Brukere rapporterer «Du finner ikke tilsvarende IAM eller BigQuery i uavhengige skyer» (46336813, desember 2025) og verktøy som logget inn med kontolegitimasjon (44339109, juni 2025).

Stabile enkeltservere. Langtidskunder rapporterer at «funksjonene som finnes, fungerer svært pålitelig (i et halvt tiår nå). Det er noen ujevnheter» (43459317, mars 2025) og at enkeltservere er «mer pålitelige enn oppsett med flere regioner og redundans hos andre tilbydere som Fly» (47818591, april 2026).

Hvem den passer for, og hvem som bør se seg om etter noe annet

UpCloud passer for små og mellomstore team som vil ha Kubernetes, PostgreSQL og S3-lagring under en finsk avtale; for tjenester som sender mye trafikk ut innenfor den rimelige andelen; for team som setter pris på support de når til alle døgnets tider; og for produkter som trenger USA eller Asia fra samme europeiske tilbyder. H100- og L40S-prisene er lave for arbeidslaster som kan stå i Helsingfors.

Se deg om etter noe annet hvis du trenger soner i separate bygninger innenfor én region, eller en standby-instans for databasen i en annen bygning; hvis du bygger på funksjoner, køer eller hendelsesdrevne tjenester; hvis du trenger finkornet IAM, en tjeneste for nøkkelhåndtering eller sertifisering utover ISO 27001 (C5, SOC 2, PCI DSS); hvis du trenger dedikerte vCPU-er uten en Private Cloud-avtale, GPU-er utenfor Helsingfors eller laveste pris per kjerne; eller hvis du trenger etterbetalte fakturaer i stedet for en forhåndsbetalt saldo.

Kilder

Sjekket 15. og 16. oktober 2026. Sider merket «arkivert» ble lest fra Internet Archive, fordi upcloud.com avviser automatiserte lesere.

Priser

Vilkår og SLA

Dokumentasjon

Status og hendelser

Etterlevelse

Selskap og eierskap

Brukerrapporter

Data og sky

Nye veiledninger og regelendringer på e-post

Når en regel endres, en frist flyttes eller vi publiserer en ny veiledning, sender vi den på e-post.

Først sender vi deg en lenke for å bekrefte. Du kan melde deg av når som helst. Personvern