• Tallinn06:06
  • Ljubljana05:06
  • Novi Sad05:06

Av Kristijan Sekereš

Scaleway i 2026: en ærlig gjennomgang for team som forlater AWS eller Azure

Serverrack i et datasenter

Scaleway er den offentlige skyen til det franske konsernet iliad, som Niel-familiens konsern kontrollerer, med regioner i Paris, Amsterdam, Warszawa og Milano. Av de europeisk kontrollerte tilbyderne vi sjekket, har Scaleway den bredeste katalogen av administrerte tjenester i AWS-stil, og selskapet tar ingenting per gigabyte for trafikk som går ut fra instansene og lastbalansererne: produksjonsarbeidslasten vår koster 582,07 euro i måneden der, 54 % av AWS-prisen. De svake punktene er redundans og avtalevern. Den administrerte databasen har standby-instansen i samme datasenter, én ruterendring i mars 2025 kuttet den offentlige tilkoblingen til hele Paris-regionen, og SLA-kreditter er verdikuponger, med tak på 50 % for de fleste tjenester.

Denne artikkelen er en del av en serie som sammenligner 24 europeiske skytilbydere med AWS og Azure; oversikten stiller dem opp side om side. Alt nedenfor ble sjekket 15. og 16. oktober 2026 mot Scaleways dokumentasjon, juridiske vilkår, prisdata og statusside, iliads årsrapport og brukerrapporter, hver av dem ved kilden. Vi opprettet ingen konto og kjørte ingen arbeidslaster.

Kort oppsummert

Scaleway
Hovedkontor og kontrollParis. Scaleway SAS er 99,56 % eid av iliad SA, som Niel-familiens konsern kontrollerer gjennom franske holdingselskaper. Ikke børsnotert
Regioner og sonerParis, Amsterdam og Warszawa, tre soner hver. Milano, åpnet i mars 2026, oppgir tre soner, men selger databaser og lastbalanserere bare i den første. Ingenting utenfor Europa
Arbeidslast A (oppstart)37,85 euro i måneden i Paris
Arbeidslast B (produksjon)582,07 euro på delte vCPU-er, 676,78 euro på dedikerte vCPU-er. Alle delene selges; standby-instansen for databasen står i samme datasenter
Utgående trafikkIngen pris per GB på instanser og lastbalanserere, som i stedet er begrenset av båndbredde. Object Storage: 75 GB i måneden gratis, deretter 0,01 euro per GB
SLA for regnekraft99,5 % for dedikerte instanser og GPU-instanser, 99 % for de delte BASIC-familiene, ingen for DEV1, GP1, PLAY2 og PRO2. Kreditter er verdikuponger
Inkludert supportBasic: saker 24/7, første respons innen 8 timer for P1 og P2
Hvem kan registrere segAlle med et gyldig betalingsmiddel, når Scaleway har godkjent abonnementet. Større instanser, mer enn 500 GB blokklagring, utgående SMTP og GPU-er krever bilde-ID og en direkte ansiktskontroll

Hva du kan bygge

Status er allment tilgjengelig med mindre noe annet er oppgitt, ifølge livssyklusfeltet i Scaleways offentlige priskatalog; «bare Paris» betyr at siden over produkttilgjengelighet ikke oppgir noen annen region.

Det du trengerScalewayAWSAzure
Virtuelle maskinerInstances, delt eller dedikert vCPU, på AMD EPYC eller ArmEC2Virtual Machines
Bare metalElastic Metal, Dedibox, Mac mini M1 til M4 ProEC2 metal, EC2 MacBareMetal Infrastructure
GPU-erL4, L40S, H100 PCIe og SXM, B300 SXMEC2 G og PNC- og ND-serien
LagringBlock Storage (sonebundet); Object Storage i klassene Multi-AZ, One Zone og Glacier; File Storage, bare ParisEBS, S3, EFSManaged Disks, Blob Storage, Azure Files
RelasjonsdatabaserAdministrert PostgreSQL og MySQL; Serverless SQL Database, bare ParisRDS, Aurora ServerlessAzure Database for PostgreSQL og MySQL
Andre datatjenesterRedis; MongoDB og OpenSearch, bare Paris; Kafka, ClickHouse og Apache Spark i Paris og MilanoElastiCache, DocumentDB, OpenSearch Service, MSK, Redshift, EMRAzure Cache for Redis, Cosmos DB for MongoDB, Event Hubs, Synapse
KubernetesKapsule, CNCF-sertifisert for 1.33 til 1.37, gratis delt eller betalt dedikert kontrollplanEKSAKS
ServerløstFunctions, Containers, JobsLambda, Fargate, BatchFunctions, Container Apps
MeldingerQueues (deler av SQS-API-et), Topics and Events (deler av SNS-API-et), NATS, RabbitMQSQS, SNS, Amazon MQService Bus, Event Grid
NettverkVPC, peering, NAT-gateway, site-to-site-VPN, InterLink, sonebundet lastbalansererVPC, VPN, Direct Connect, ELBVNet, VPN Gateway, ExpressRoute, Load Balancer
CDN og WAFEdge Services, bare ParisCloudFrontFront Door
SikkerhetSecret Manager, Key Manager, IAM med betingelser på IP, user agent og tidspunkt; Audit Trail i offentlig betaSecrets Manager, KMS, IAM, CloudTrailKey Vault, Entra ID, Activity Log
OvervåkingCockpit, en administrert GrafanaCloudWatchAzure Monitor
KIGenerative APIs (OpenAI-kompatible, modeller med åpne vekter); dedikerte utrullinger (tidligere Managed Inference), bare ParisBedrock, SageMaker endpointsAzure AI Foundry, Azure ML endpoints
Sikkerhetskopieringingen egen tjeneste: snapshots, og sikkerhetskopier inne i de administrerte databaseneAWS BackupAzure Backup

De AWS-kompatible API-ene er delvise. Queues «er for øyeblikket ikke kompatibel med Scaleway VPC», rommer høyst 100 MB per Project og ignorerer parametere som DelaySeconds og MessageGroupId. Topics and Events leverer bare til HTTP- og HTTPS-klienter, Serverless Functions og Queues i samme Project. Object Storage har versjonering og Object Lock, men ingen replikering av bucketer eller tilgangslogging, og varsler for bucketer er «under utvikling».

Helt fraværende: regioner utenfor Europa, en administrert tjeneste for sikkerhetskopiering, en API-gateway, en hendelsesbuss med regler som EventBridge, en serverløs nøkkel-verdi-database som DynamoDB og en tjeneste for kundeidentitet som Cognito. Orkestrering av arbeidsflyter er Data Orchestrator, i beta, og Autoscaling Groups har vært i offentlig beta siden 25. august 2026. Beskyttelse mot innkommende DDoS for instanser er ikke dokumentert: FAQ-en for lastbalansereren viser til WAF-en i Edge Services, og sikkerhetssiden hevder «innebygd DDoS-beskyttelse» uten å beskrive den.

Verktøyene er Scaleways egne: en Terraform-provider (2.86.0, publisert 7. oktober 2026), CLI-en scw, et OpenAPI 3.1-skjema per API, og et offentlig katalog-API, fortsatt i alfaversjon, som returnerer alle 5 655 SKU-er med priser uten innlogging. Noe av dokumentasjonen henger etter produktet: FAQ-en for Instances oppga fortsatt IPv4-prisen fra før juni 2026.

Hva det koster

Scaleways listepriser i euro eksklusive mva., fra katalog-API-et og prissidene, sjekket 15. og 16. oktober 2026, i Paris (fr-par-1) med 730 timer i måneden.

Arbeidslast A, et oppsett for å komme i gang: én VM med 2 vCPU og 4 GB, en disk på 40 GB, én IPv4-adresse, 1 TB utgående trafikk og 100 GB objektlagring.

PostValgEuro per måned
VMBASIC3-X2C-4G, 2 delte vCPU-er, 4 GB28,80
Disk40 GB Block Storage 5K (BASIC3 har ingen lokal disk)3,80
Offentlig IPv4sonebundet flexible IP3,65
1 TB utgående trafikkinkludert0,00
100 GB objektlagringStandard Multi-AZ1,61
Totalt37,85

AWS tar 112,37 euro og Azure 116,15 euro for det samme i Frankfurt; hos AWS utgjør 1 TB utgående trafikk alene 81,00 USD av en regning på 125,95 USD. PLAY2-NANO senker Scaleways total til 29,16 euro og den Arm-baserte BASIC2-A2C-4G til 25,84 euro, men PLAY2 har ingen SLA.

Arbeidslast B, et lite produksjonssystem: tre VM-er med 4 vCPU og 16 GB og en IPv4-adresse hver, 300 GB SSD-blokklagring, en lastbalanserer, PostgreSQL med 2 vCPU, 8 GB og 100 GB som primær pluss standby, 1 TB objektlagring med 1 million PUT- og 10 millioner GET-forespørsler, et Kubernetes-kontrollplan og 2 TB utgående trafikk.

PostValgEuro per måned
3 VM-erBASIC3-X4C-16G, delt vCPU259,41
3 offentlige IPv4sonebundet flexible IP10,95
300 GB blokklagringBlock Storage 5K28,47
LastbalansererLB-S, 200 Mbps16,79
PostgreSQL-HADB-POP2-2C-8G, primær pluss standby160,16
Databaselagring100 GB9,93
1 TB objektlagringStandard Multi-AZ; forespørsler inkludert16,06
Kubernetes-kontrollplanKapsule Dedicated-4, SLA på 99,5 %80,30
2 TB utgående trafikkinkludert0,00
Totalt582,07

Med tre STANDARD3-X4C-16G-instanser med dedikert vCPU blir totalen 676,78 euro. AWS tar 1 082,61 euro for arbeidslast B på m7i.xlarge og Azure 1 091,88 euro på D4s_v5, så Scaleway koster 54 % av AWS og 53 % av Azure på delte vCPU-er, og 63 % av AWS på dedikerte. To poster står for det meste av forskjellen: AWS fakturerer de 2 TB utgående trafikk til 171,00 USD og den høytilgjengelige databasen til 320,13 USD med lagring, der Scaleway ikke tar noe for den utgående trafikken og 170,09 euro for databasen. Én post er dyrere hos Scaleway: det dedikerte Kubernetes-kontrollplanet, 80,30 euro mot 65,13 euro for EKS. Det gratis delte kontrollplanet ville gjort den til null, med én API-server og ingen SLA.

To antakelser ligger i totalen: databaselagringen er priset én gang (hvis volumet til standby-instansen faktureres på nytt, legg til 9,93 euro), og lastbalansererens første IP-adresse er regnet som inkludert, siden prislisten bare nevner en «Additional IP address». Det dedikerte kontrollplanet har 30 dagers bindingstid. Arbeidsnoder er ikke inkludert, som overalt i denne serien.

Utgående trafikk og IPv4. For instanser gjelder: «Listeprisene inkluderer utgående trafikk og IPv6-adresser»; båndbredden er i stedet begrenset per type (350 Mb/s for BASIC3-X2C-4G, 1 Gb/s for STANDARD3-X4C-16G). Trafikken gjennom lastbalansereren er «Unlimited», og vi fant ingen klausul om rimelig bruk i Instance Specific Conditions. Utgående trafikk fra Object Storage koster 10 euro per TB utover de gratis 75 GB, mot 80,30 euro per TB utgående trafikk hos AWS og 77,62 euro hos Azure utover deres gratis 100 GB; forespørsler er gratis. En sonebundet IPv4-adresse koster 0,005 euro i timen (3,65 euro i måneden), det samme tallet som AWS og Azure tar i dollar.

Fakturering. CPU-instanser faktureres per time, GPU-instanser per minutt, og IP-adresser og volumer så lenge de er tildelt, påslått eller ikke, uten noe oppgitt månedstak. Savings Plans lover «opptil 25 %» rabatt på regnekraft. Det finnes ikke noe generelt gratisnivå, og vi kunne ikke bekrefte noe absolutt tak på forbruket. General Terms tillater et depositum tilsvarende gjennomsnittsforbruket de siste 60 dagene etter en betalingshendelse, eller når du betaler med noe annet enn direktedebet eller kort.

GPU-er, per GPU-time: H100 PCIe 2,87 euro, H100 SXM 3,17 euro (størrelse med 8 GPU-er), B300 SXM 7,50 euro, L40S 1,47 euro og L4 0,79 euro. Det finnes ingen H200 eller B200. AWS selger ikke H100 i Frankfurt og tar 6,57 euro i Stockholm; L40S koster 2,08 euro og L4 0,90 euro hos AWS i Frankfurt. Alle størrelser av H100 og B300 krever en supportforespørsel, og avtalen lar Scaleway avslutte en H100 PCIe-instans etter behov «med en varslingstid på minst ti (10) minutter», og slette «alt innhold som er lagret på dem». Det gjør den mer lik en avbrytbar maskin enn en reservert.

Prisendringer. Den 27. april 2026 kunngjorde Scaleway økninger fra 1. juni 2026, 35 dagers varsel der vilkårene krever én måned. Selskapet sa at prisene hadde stått stille i tre år, og viste til inflasjon, maskinvarekostnader for lagring og minne og knapphet på IPv4, pluss en «strategisk reposisjonering» for lastbalanserere og gatewayer. Utvalgte poster, euro per time:

PostFørEtterEndring
Sonebundet IPv40,0040,005+25 %
Load Balancer LB-S0,0160,023+44 %
Load Balancer GP-M0,0370,054+46 %
Public Gateway S0,01990,026+31 %
DNS-sone, eksternt domene0,0010,007sju ganger
Minne for Serverless Containers, per GB-sekund0,0000010,000002doblet
Block og Object Storage, per GB+10 %
H100-instanser+5 % til +10 %

Vi fant ingen andre generelle prisendringer de siste 24 månedene.

Pålitelighet

Hva en sone er. Scaleways tekniske blogginnlegg fra april 2021 definerer en sone som ett eller flere datasentre innenfor et område på rundt 5 km, «plassert minst 50 km fra en annen tilgjengelighetssone i samme region»; i Paris var fr-par-1 DC2 og DC3, fr-par-2 var DC5 og fr-par-3 var DC4. Vi kunne ikke bekrefte tallet på 50 km for dagens soner. Det samme innlegget setter grensen: «Det fysiske feildomenet er tilgjengelighetssonen, og feilområdet for nettverket er regionen.» Sonene er heller ikke likeverdige: fr-par-3 hadde 117 aktive SKU-er mot 400 i fr-par-1.

Standby-instansen for databasen. Administrert PostgreSQL og MySQL replikerer synkront til en varm standby-instans, og FAQ-en sier at de to «ligger riktignok i samme datasenter, men i to separate rack». Paret overlever et rack som svikter, ikke tapet av bygningen. Bare lesereplikaer kan plasseres i en annen sone (0,0608 euro i timen i størrelsen vi priset), mens AWS og Azure plasserer selve standby-instansen i en annen sone. Kontrollplanet i Kapsule har tre etcd-replikaer på tvers av soner, og Multi-AZ Object Storage strekker seg over dem; instanser og blokklagring er sonebundne.

SLA-ene:

TjenesteMånedlig målTak for kreditt
Instances99,5 % dedikert og GPU; 99 % BASIC2-A og BASIC3-X; «No SLO» for DEV1, GP1, PLAY2, PRO2100 %
Block Storage99,9 %100 %
Object Storage99,9 % Multi-AZ; 99,0 % One Zone og Glacier50 %
PostgreSQL og MySQL99,95 % med HA, 99,5 % frittstående; bare POP2-noder50 %
Kubernetes-kontrollplan99,5 % dedikert; ingen på gratisplanen50 %
Load Balancer99,5 %50 %
  • Kreditter er verdikuponger som «ikke under noen omstendighet kan refunderes i kontanter». Kreditten er «en samlet betaling for alle skader», og kunden «gir avkall på retten til ethvert annet krav».
  • Du må fremme krav «senest tretti (30) dager etter måneden» bruddet skjedde, med «loggfilene som viser periodene med utilgjengelighet»: det er overvåkingen din som må føre bevis.
  • En instans regnes som nede først etter 4 sammenhengende minutter uten ekstern tilkobling; utilgjengelighet «på grunn av mangel på lager» er unntatt.
  • SLA-en for Kubernetes regner et avbrudd bare når alle API-serverne er tapt «uten mulighet til å starte en erstatningsklynge i noen region». Lest bokstavelig teller et regionalt avbrudd ikke så lenge en annen region kunne huset en klynge.
  • Utenfor SLA-ene lover General Terms «en generell forpliktelse til beste innsats», begrenser ansvaret til direkte skader og avskjærer krav etter ett år.

AWS forplikter seg til 99,99 % for EC2 over to eller flere soner og 99,5 % for en enkelt instans, med kreditter opptil 100 % og krav fram til slutten av den andre faktureringsperioden; Azure gir 99,99 % over soner og 60 dager til å fremme krav. Scaleways beste forpliktelse for instanser, 99,5 %, tilsvarer AWS' nivå for en enkelt instans.

Statusside og hendelser. status.scaleway.com har historikk tilbake til slutten av 2019. Fra 1. august 2024 til 15. oktober 2026 lister den 15 kritiske og 129 større oppføringer på tvers av alle produkter, Dedibox og webhotell medregnet. De to største avbruddene har detaljerte offentlige postmortem-rapporter.

DatoOmfangVarighetÅrsak
10. mars 2025Offentlig tilkobling for hele Paris-regionennettverket 5 minutter; instanser til kl. 17:10 UTC, Object Storage og Kapsule til kl. 18:00 UTC«en menneskelig feil i en ruterkonfigurasjon» (postmortem)
28. feb. 2026Block Storage i nl-ams-1rundt 2 timer med frosset I/Ofeil i kontrollplanet; «Ingen tap av data oppdaget»
19. mai 2026IAM-API-et globalt, kritiskrundt 3 timerikke oppgitt
22. til 23. mai 2026Sonen fr-par-2; andre soner i Paris «delvis berørt»instanser, Kapsule og databaser 1 time og 50 minutter«Likeretterbatteriene klarte ikke å bære lasten» under en test av aggregatet (postmortem)
22. juni 2026Offentlig nettverk i fr-par-2, kritiskrundt 3 timerikke oppgitt
9. til 22. juli 2026Tilkobling til Object Storage i Milano13 dagerikke oppgitt
21. til 22. juli 2026Instanser i fr-par-1 og Kapsule-API-etrundt 8 timerikke oppgitt
5. sep. 2026Milano: flere API-er og Object Storage, kritiskrundt 3 timerikke oppgitt

To av disse har betydning for arkitekturen: i mai 2026 spredte en feil i én sone i Paris seg til de andre, og i mars 2025 tok én endring med seg det offentlige nettverket for hele regionen. Begge begrenser hva et oppsett med tre soner gir deg. Milano, den nyeste regionen, hadde den tetteste rekken av større hendelser i 2026.

Support

PlanPris eksklusive mva.Første respons, P1 og P2Telefon
Basicgratis8 timeringen; saker 24/7
Advanced50 euro i måneden eller 5 % av forbruket, det som er høyest2 timeralle dager, kl. 9:00 til 18:00
Business250 euro eller 10 %30 minutter24/7
Enterprise990 euro eller 20 %15 minutter24/7, pluss en technical account manager

Målene gjelder første respons; ingen løsningstid er lovet, og Scaleway «kan bekrefte eller avvise» prioriteten kunden setter, en avgjørelse kunden ikke kan bestride. Support gis på engelsk og fransk, og Scaleway sier at kundeserviceteamet sitter på kontoret i Paris. Selv gratisplanen har et mål, noe AWS Basic (ingen tekniske saker) og Azure Basic (ingen tekniske responsmål) ikke har. Et mål på én time for et driftsavbrudd i produksjon koster det høyeste av 29 USD eller 9 % av forbruket hos AWS Business Support+, eller 100 USD i måneden hos Azure Standard.

Å få en konto

Et gyldig betalingsmiddel kommer først, og Scaleway godkjenner hvert abonnement. Identitetskontrollen som låser opp mer, er en offentlig utstedt bilde-ID pluss en direkte ansiktskontroll i nettleseren innen 15 minutter; firma-ID, kredittkort og førerkort godtas ikke.

Med bare et betalingsmiddel får du én POP2-2C-8G, én PRO2-XXS og fem PLAY2-NANO-instanser, 500 GB blokklagring, 5 databaseinstanser og ett dedikert Kubernetes-kontrollplan. Identitetsvalidering låser opp POP2-4C-16G, PRO2-XS og større, én L4- eller L40S-GPU, 5 000 GB blokklagring og SMTP-portene 25, 465 og 587. Alle størrelser av H100 og B300, og alle L4- og L40S-størrelser med flere GPU-er, krever i tillegg en supportforespørsel.

Arbeidslast B første dag: lagringen, databasen og ett dedikert kontrollplan får plass innenfor kvotene som bare krever betalingsmiddel. De tre instansene med 4 vCPU og 16 GB krever trolig identitetskontrollen, fordi de eldre tilsvarende instansene gjør det og kvotetabellen ennå ikke oppførte BASIC3- og STANDARD3-familiene. Ingen supportforespørsel er nevnt for noe av dette, så vår lesning er ja etter identitetskontrollen, selv om dokumentene ikke avgjør det. Hos AWS er standarden på 5 vCPU-er for standardinstanser under de 12 som arbeidslast B trenger; Azures 20 kjerner per region holder på papiret.

To klausuler i General Terms betyr noe senere. Over «et visst volum av tjenesteforbruk» kan Scaleway be om ID for den juridiske representanten og et utdrag fra foretaksregisteret som er under tre måneder gammelt. Og selskapet kan suspendere en tjeneste «umiddelbart og uten forhåndsvarsel» av grunner som manglende betaling, svindel, «berettiget mistanke om svindel» eller en sikkerhetsrisiko, mens faktureringen fortsetter under suspensjonen.

Etterlevelse og personvern

RammeverkStatus
ISO/IEC 27001:2022Påstått. Sertifikatet ligger i Trust Center bak en tilgangsforespørsel; ikke sett, omfanget ikke offentlig
HDS (franske helsedata)Påstått, for oppførte produkter. Sertifikatet er skjermet; ikke sett
SecNumCloudIkke kvalifisert: «ennå ikke innvilget»
CSA STARNivå 1, en egenvurdering
SOC 2, PCI DSS, BSI C5, TISAX, ENSIkke påstått

HDS-listen omfatter instanser (CPU og GPU), Block og Object Storage, Dedibox, Elastic Metal, VPC, Kapsule og Load Balancer, men ikke de administrerte databasene eller de serverløse produktene. Det innebærer hosting i Frankrike, en signert HDS-avtale via salg og en supportplan på Business- eller Enterprise-nivå.

For SecNumCloud godtok ANSSI Scaleways søknad uten forbehold i slutten av desember 2024, ifølge Next.ink, og Scaleway siktet mot kvalifisering innen utgangen av 2025. Den datoen er passert uten at vi fant noen senere milepæl, og ingen ny dato er gitt. Det kunngjorte omfanget er en konfigurasjon med én sone i iliad-konsernets datasentre i Paris-regionen, som dekker instanser, lagring, nettverk, IAM, Key Manager og Elastic Metal, med Kapsule senere.

Den 17. april 2026 utnevnte EU-kommisjonen Scaleway til én av fire vinnere av anbudskonkurransen om suveren sky, verdt opptil 180 millioner euro over seks år. Scaleway ble vurdert til SEAL-3 («EU-aktører som utøver betydelig, men ikke full innflytelse»), i likhet med STACKIT og et samarbeid mellom Post Telecom, OVHcloud og Clever Cloud.

Data Processing Agreement av 1. juni 2024 sier at tjenestene «som standard er lokalisert innenfor EU», at kunden velger regionen, og at Scaleway ikke vil lagre eller overføre personopplysninger utenfor EU «uten å ha informert kunden uttrykkelig på forhånd». Listen over underdatabehandlere ligger i Trust Center og ble ikke vist for oss.

Hvem kontrollerer den

iliad SA eide 99,56 % av Scaleway SAS ved utgangen av 2025; resten er aksjetildelinger til ansatte og ledere. iliad SA er 98,88 % eid av iliad Holding SAS, som iliads årsrapport beskriver som over 95 % kontrollert av Maya, «heleid av Niel-familiens konsern». iliad ble avnotert 14. oktober 2021. Rapporten viser ikke noe morselskap eller noen vesentlig aksjonær utenfor Europa.

Du inngår avtale med Scaleway SAS under fransk rett og med handelsretten i Paris som verneting, eller, med en italiensk fakturaadresse, med Scaleway Italia S.R.L. under italiensk rett.

Datasentrene drives av OpCore, konsernets datasenterselskap, der iliad solgte 50 % til InfraVia 31. mars 2025; postmortem-rapporten fra mai 2026 nevner «the OpCore PAR5 datacenter» bak fr-par-2. API-et, instansene og Kubernetes-produktene er Scaleways egne.

To forhold leserne spør om. iliads liste over konsoliderte selskaper for 2024 inkluderer Scaleway US Corporation i Chicago, merket «N.D.» for 2025, så et datterselskap i USA har eksistert; dagens status er ikke oppgitt. Og Scaleways sider sier at selskapet er «Free from the US CLOUD Act», som er Scaleways påstand, ikke vår konklusjon. Scaleways egen omsetning og antall ansatte publiseres ikke.

Veien ut

Utgående trafikk fra instanser og lastbalanserere har ingen pris per GB. Å eksportere 10 TB fra Object Storage koster rundt 99,25 euro, eller nesten ingenting hvis dataene hentes gjennom en instans i samme region, siden trafikk innenfor en region er gratis. Glacier-objekter må først gjenopprettes, til 0,009 euro per GB. Scaleway dokumenterer AWS CLI og rclone for bucketer og pg_dump og mysqldump for databaser; vi har ikke fastslått om logisk replikering til et eksternt mål er tillatt.

Innlåsingen ligger i integrasjonene. Kapsule er CNCF-konform, men lastbalanserere og volumer kommer via annotasjoner for Scaleways cloud controller manager og CSI-driver. IAM-omfang og tillatelsessett, serverløse utløsere og varslingen i Cockpit, som bruker Scaleways egen alert manager, må bygges opp på nytt et annet sted. S3-API-et, de delvise SQS- og SNS-API-ene og de OpenAI-kompatible API-ene gjør det lettere å flytte begge veier.

Når en avtale avsluttes, «skal innholdet automatisk og permanent slettes», og Scaleway «forplikter seg til ikke å beholde noen kopi». Vilkårene fra 2026 lover minst tre måneders varsel før salgsstopp for en tjeneste; betatjenester kan «avvikles endelig av Scaleway uten varsel». Public Gateways API v1 ble for eksempel fjernet 1. oktober 2025, rundt seks måneder etter at endringsloggen kunngjorde det.

Hva brukerne forteller

Vi leste kommentarer på Hacker News som nevner Scaleway siden oktober 2024; Reddit ga ingen brukbare tråder, og anmeldelsesnettsteder regnes ikke som dokumentasjon her. Kommentarene er sitert med elementnummeret på Hacker News.

Det nærmeste du kommer AWS, med færre tjenester. Brukere rapporterer at de har flyttet produksjon fra AWS til Scaleways administrerte Kubernetes, Postgres, Redis, serverløse containere og køer, samtidig som de sier at Scaleway har «mye færre administrerte tjenester» (46836273, januar 2026) og «fortsatt ligger bak de tre store» (48340477, mai 2026). Fire andre rapporterer det samme, blant dem 46837275; til sammen strekker rapportene seg fra mars 2025 til mai 2026.

Support: blandede erfaringer. Brukere rapporterer «utmerket support» (43361754) og raske svar på feil i Terraform-provideren (46678419); andre rapporterer at de ikke fikk svar på en e-post under registreringen (46060566) og at «nettstedet og supporten er forferdelig» (46061189).

Pålitelighet. Brukere rapporterer «et par store driftsavbrudd hvert år» (43153568, februar 2025) og en pålitelighet som «var forferdelig sist vi brukte dem» (48817760, juli 2026); én svarer med «enkelhet og pålitelighet» (47085681). Statushistorikken over bekrefter mønsteret.

Database-HA i ett datasenter. En kunde gjennom fem år kaller funksjonen «kosmetisk» fordi HA-instansene «står i samme DC» (46837788, januar 2026), noe Scaleways FAQ bekrefter.

Identitetskontroller avhenger av hva du bestiller. Én bruker ble bedt om ID (48544740, juni 2026), to andre ble ikke det (42398985; 48125822). Kvotetabellen forklarer hvorfor.

Betalingsfeil. Én bruker rapporterer en mislykket første betaling fulgt av purringer på e-post for en faktura på under 10 euro (47716333, april 2026). Statussiden viser større hendelser med SEPA-betalinger (juni 2025), med å legge til et kort (september 2025) og med ressurser som ble låst etter at en faktura var betalt (desember 2025).

For Kapsule fant vi ikke to førstehåndsrapporter om pålitelighet. Statussiden lister 7 større og 19 mindre Kubernetes-oppføringer fra oktober 2024 til oktober 2026.

Hvem den passer for, og hvem som bør se seg om etter noe annet

Scaleway passer for team som vil ha byggeklosser i AWS-stil (Kubernetes, PostgreSQL, serverløse containere, køer, S3) under en fransk eller italiensk avtale, for tjenester som sender mye trafikk ut, for oppstartsselskaper i kredittprogrammene, for KI-inferens med åpne modeller i Paris, og for franske helsedataprosjekter som passer inn i HDS-produktlisten.

Se deg om etter noe annet hvis du trenger failover for databasen på tvers av soner, eller flere regioner hos én tilbyder med sterke SLA-er; hvis du trenger noe utenfor Europa; hvis du er en offentlig innkjøper som trenger SecNumCloud i dag; hvis du er avhengig av administrert sikkerhetskopiering, en API-gateway eller en hendelsesbuss; eller hvis du trenger GPU-er i H100-klassen etter behov uten en samtale med salg.

Kilder

Sjekket 15. og 16. oktober 2026.

Priser

Vilkår og SLA

Dokumentasjon

Status og hendelser

Etterlevelse

Selskap og eierskap

Brukerrapporter

  • Kommentarer på Hacker News, etter element-ID på news.ycombinator.com: 42398985 (12. desember 2024), 43153568 (23. februar 2025), 43361754 (14. mars 2025), 43459311 (24. mars 2025), 45977397 (19. november 2025), 46060566 og 46061189 (26. november 2025), 46678419 (19. januar 2026), 46836273, 46836757, 46837275 og 46837788 (31. januar 2026), 47085681 (20. februar 2026), 47716333 (10. april 2026), 48125822 (13. mai 2026), 48340477 (30. mai 2026), 48544740 (15. juni 2026), 48817760 (7. juli 2026)

Data og sky

Nye veiledninger og regelendringer på e-post

Når en regel endres, en frist flyttes eller vi publiserer en ny veiledning, sender vi den på e-post.

Først sender vi deg en lenke for å bekrefte. Du kan melde deg av når som helst. Personvern