Автор: Kristijan Sekereš
Cleura през 2026 г.: честен преглед за екипи, които напускат AWS или Azure

Cleura, наричана City Network до април 2022 г., е шведски доставчик на OpenStack в Карлскруна, част от северната ИТ група Iver, която фонд на листваната в Лондон ICG plc притежава от 2021 г. Продава два отделни облака. Public Cloud е със самообслужване, работи в Карлскруна, Стокхолм и Франкфурт на еднакви цени, няма зони на достъпност и таксува изходящия трафик по 0,02875 евро на GB. Compliant Cloud е за регулирани клиенти, работи само в Стокхолм, има три зони в най-новия си регион, струва 1,5 пъти ценоразписа на Public Cloud и не таксува изходящ трафик.
Изводът: чиста инфраструктура на OpenStack с път на данните само в рамките на ЕС, записан в договора, на единни умерени цени (началното ни натоварване струва 81,21 евро месечно срещу 112,37 евро на AWS). За производство пропуските са сериозни: няма публикуван документ за SLA, няма зони в продукта със самообслужване, няма управлявана база данни на самообслужване, компанията е малка и с намаляващи приходи, а независими съобщения на потребители почти няма.
Тази статия е част от поредица, която сравнява 24 европейски облачни доставчици с AWS и Azure; обзорът ги поставя един до друг. Всичко по-долу е проверено на 15 и 16 октомври 2026 г. спрямо документацията, условията, ценовите данни и страницата за статуса на Cleura, регистровите данни и съобщения на потребители, всяко при източника си. Не открихме акаунт и не пускахме натоварвания.
Накратко
| Cleura | |
|---|---|
| Седалище и контрол | Карлскруна, Швеция. Cleura AB принадлежи на групата Iver, притежавана от 2021 г. от ICG Europe Fund VIII, фонд на ICG plc (UK, листвана в Лондон). Веригата на притежание между тях идва от регистрови данни, а не от подаден документ, който сме прочели |
| Две продуктови линии | Public Cloud: самообслужване, цени по ценоразпис. Compliant Cloud: регулирани клиенти, индивидуален DPA, цени по ценоразпис по 1,5, често купуван чрез партньори или рамкови споразумения |
| Региони и зони | Public Cloud: Карлскруна (Kna1), Стокхолм (Sto2), Франкфурт (Fra1), без зони на достъпност. Compliant Cloud: само Стокхолм; Sto-Com има три зони в отделни центрове за данни, Sto1HS и Sto2HS по една |
| Натоварване A (начална конфигурация) | 81,21 евро месечно във Франкфурт, от които 28,75 евро са изходящ трафик |
| Натоварване B (производство) | 620,63 евро във Франкфурт без управлявания PostgreSQL, който Cleura продава само като услуга, обслужвана от нея, по оферта. 768,77 евро със собствена база данни на две VM |
| Изходящ трафик | Public Cloud: 0,02875 евро на GB към всяка дестинация, не се споменава безплатен лимит. Compliant Cloud: безплатен |
| SLA за изчислителните ресурси | Няма публикуван. Страница за сравнение дава диапазон от 99,90% до 99,99%, без кредити или процес за претенции |
| Включена поддръжка | Няма техническа поддръжка. Обслужване на клиенти по имейл в работни дни, от 08:00 до 17:00 CET, отговаря в рамките на 24 часа |
| Кой може да се регистрира | Компании и физически лица, на самообслужване, потвърдени с проверка на карта без таксуване или, за компании, с телефонно обаждане |
Какво можете да изградите
Статусът е за Public Cloud и е обща наличност, освен където е отбелязано, според матриците на функциите и страниците с ограничения на Cleura.
| Какво ви трябва | Cleura | AWS | Azure |
|---|---|---|---|
| Виртуални машини | OpenStack Nova, цена на vCPU и на GB RAM; типове s с локален NVMe | EC2 | Virtual Machines |
| Дедикиран процесор | типове c: „в процес на внедряване, още не се поддържат“ в Sto2, липсват в Kna1 и Fra1 | dedicated tenancy | Dedicated Host |
| Bare metal | няма; Private Cloud е отделна инсталация на OpenStack по договор | EC2 metal | BareMetal Infrastructure |
| GPU | „GPU ядра (бета)“, без назован модел | P5, G6 | NC, ND |
| Блоково хранилище | Cinder върху Ceph, обикновено или криптирано, до 10 000 IOPS на том | EBS | Managed Disks |
| Обектно хранилище | S3 и Swift API, SSE-C, object lock в режим COMPLIANCE | S3 | Blob Storage |
| Файлово хранилище | няма: Manila е „в момента недостъпна“ | EFS | Azure Files |
| Бази данни | Managed Database: служители на Cleura я експлоатират върху вашите ресурси, по оферта, с платен план за поддръжка | RDS | Azure Database |
| Kubernetes | Gardener, възли Garden Linux, до 1.35 | EKS | AKS |
| Мрежи | частни мрежи, рутери, групи за сигурност, IPsec VPN; без BGP за клиента | VPC, VPN | VNet, VPN Gateway |
| Балансьор на натоварването | Octavia, TCP и UDP, HTTP и HTTPS | ELB | Load Balancer, Application Gateway |
| DNS | DNS зони Designate, без PTR записи; още не в Compliant Cloud | Route 53 | Azure DNS |
| Тайни | Barbican; няма KMS за обектно хранилище | Secrets Manager, KMS | Key Vault |
| Идентичност | потребители и права, управлявани в панела на Cleura; application credentials; 3 проекта на акаунт по подразбиране | IAM | Entra ID, RBAC |
| Архивиране | Recovery service: ежедневни моментни снимки на Ceph, пазени 10 или 30 дни, включени по подразбиране; услуга за архиви на томове само в Sto-Com | AWS Backup | Azure Backup |
| ИИ | Cleura AI: съвместим с OpenAI API, шест модела с отворени тегла, обработка в Стокхолм, само с покана | Bedrock | Azure OpenAI |
Изобщо липсват: Redis или Valkey, Kafka, OpenSearch, регистър на контейнери, функции, serverless контейнери, опашки, CDN, продукт за защита от DDoS и управлявани метрики и журнали. Harbor, Prometheus и Grafana са приложения от Marketplace, които внедрявате върху собствени VM. Обектното хранилище няма репликация на bucket-и, известия, режим на заключване GOVERNANCE и SSE-KMS, а SDK на AWS, издадени от началото на 2025 г., не работят с него, освен ако не е зададено AWS_REQUEST_CHECKSUM_CALCULATION=WHEN_REQUIRED.
Kubernetes е с обща наличност от 3 април 2023 г. Високодостъпната му контролна равнина е допълнение срещу заплащане, по избор, което не може да се изключи, след като бъде включено; клъстерите са само с IPv4, с един клас хранилище и без споделени (RWX) томове, а малка версия се обновява принудително около месец, след като излезе следващата. Не открихме запис за Cleura в данните за съответствие на CNCF; Cleura нарича клъстерите „съответстващи на Kubernetes“.
Инструментите са upstream OpenStack: стандартните API, CLI openstack и общностният провайдър за Terraform, който Cleura не поддържа. Проектите, потребителите и клъстерите на Gardener минават през отделния Cleura Cloud REST API, който няма спецификация OpenAPI, а собственият провайдър за Terraform на Cleura (пуснат за първи път на 30 юни 2026 г., вече 0.3.2) обхваща само тях. Документацията е публична под CC BY-SA 4.0 и необичайно откровена за това, което не работи. Fra1 работи с OpenStack Gazpacho (2026.1), останалите региони с Epoxy (2025.1).
Колко струва
Цени по ценоразписа на Cleura в евро, без ДДС, от JSON файла, който зарежда страницата с цените ѝ, проверени на 15 и 16 октомври 2026 г., във Франкфурт (Fra1), при 730 часа месечно. Kna1, Sto2 и Fra1 имат еднакви цени за всяка инфраструктурна позиция.
Натоварване A, начална конфигурация: една VM с 2 vCPU и 4 GB, диск от 40 GB, един IPv4 адрес, 1 TB изходящ трафик и 100 GB обектно хранилище.
| Позиция | Избор | Евро месечно |
|---|---|---|
| VM | 2 универсални vCPU по 0,01009 и 4 GB по 0,00841 на час | 39,29 |
| Системен том | 40 GB блоково хранилище | 4,09 |
| Публичен IPv4 | плаващ IP адрес | 4,91 |
| Рутер | необходим за плаващия IP адрес | 1,98 |
| 1 TB изходящ трафик | 0,02875 евро на GB | 28,75 |
| 100 GB обектно хранилище | S3 и Swift | 2,19 |
| Общо | 81,21 |
AWS взема 112,37 евро, а Azure 116,15 евро за същото във Франкфурт, така че Cleura струва 72% от AWS и 70% от Azure. Изходящият трафик е 35% от сметката на Cleura; без него сумата е 52,46 евро. Recovery service, включена по подразбиране за нови сървъри, добавя 4,09 евро за тома от 40 GB.
Натоварване B, малка производствена система: три VM с 4 vCPU и 16 GB, всяка с IPv4 адрес, 300 GB блоково хранилище, балансьор на натоварването, PostgreSQL с 2 vCPU, 8 GB и 100 GB, основна плюс резервна инстанция, 1 TB обектно хранилище с 1 милион PUT и 10 милиона GET заявки, контролна равнина на Kubernetes и 2 TB изходящ трафик.
| Позиция | Избор | Евро месечно |
|---|---|---|
| 3 VM | универсални vCPU, по 4 vCPU и 16 GB всяка | 383,07 |
| 3 публични IPv4 | плаващи IP адреси | 14,73 |
| 300 GB блоково хранилище | мрежови томове cbs | 30,66 |
| Балансьор на натоварването | Octavia | 34,92 |
| Публичният му IPv4 и рутер | плаващ IP адрес 4,91, рутер 1,98 | 6,89 |
| 1 TB обектно хранилище | заявките не се таксуват | 21,90 |
| Контролна равнина на Kubernetes | клъстер на Gardener | 70,96 |
| 2 TB изходящ трафик | 0,02875 евро на GB | 57,50 |
| Управляван PostgreSQL HA | не се продава на самообслужване | без цена |
| Общо | 620,63 |
Високодостъпната контролна равнина добавя 10,14 евро; безплатна контролна равнина няма. С ядра „High Intensity“, описани като „по-бързи процесори“, а не като дедикирани, сумата е 708,95 евро; дедикирани типове c не се продават във Франкфурт. Приехме универсалните vCPU за споделени, тъй като документацията не казва.
AWS взема 985,89 евро за натоварване B с burstable t3.xlarge, а Azure 1 017,63 евро с B4s_v2, и двете с управлявана HA база данни. 620,63 евро на Cleura са 63% от AWS и 61% от Azure, но не включват базата данни. Най-близкият заместител с цена са две VM с 2 vCPU и 8 GB с томове от 100 GB всяка, на които сами пускате PostgreSQL и репликацията: 148,14 евро, което прави общо 768,77 евро, 78% от AWS. И двата възела биха били на една и съща площадка във Франкфурт. Cleura да управлява базата данни изисква поне план за поддръжка Business, последно публикуван на 175 евро месечно, плюс оферта.
Compliant Cloud няма собствен ценоразпис: страницата с цените умножава всяка цифра на Public Cloud по 1,5, показва клъстера на Kubernetes на цената на Public и показва изходящия трафик като 0 евро, което потвърждава ръководството на Cleura за изходящия трафик: „В Cleura Compliant Cloud изходящият пренос на данни струва 0 евро“. По наша сметка натоварване B без базата данни излиза около 809 евро месечно там, с 30% повече, отколкото в Public Cloud; договорите обикновено се договарят, така че приемете това като ориентир.
Изходящ трафик и IPv4. Изходящият трафик на Public Cloud струва „същата цена на гигабайт, независимо дали данните отиват към вашите потребители, към друг доставчик или обратно във вашата инфраструктура“: 28,75 евро на TB от първия гигабайт, срещу 80,30 евро на TB при AWS и 77,62 евро при Azure над безплатните им 100 GB. Входящият трафик, IPv6, IOPS и заявките към обектното хранилище не струват нищо. Плаващ IPv4 адрес струва 0,00672 евро на час (4,91 евро месечно), срещу 0,005 долара на час при AWS и Azure, а VM с публичен адрес изисква и рутер за 1,98 евро месечно. Трансферът на данни се таксува от 1 януари 2023 г.
Фактуриране. „Разпределените ресурси (CPU, RAM и облачно хранилище) се наблюдават на секунда, изчисляват се на час и се фактурират месечно.“ Изключен сървър все пак струва пари („все още ви се таксува за него, но по-малко“; колко по-малко, не е посочено). Фактурите идват месечно след периода с 30 дни за плащане. Безплатният пробен период дава ваучер за 50 евро, а Startup Program до 20 000 евро кредити след кандидатстване. Отстъпките за обем започват от 4% при 2 500 евро месечно и достигат 25% от 100 000 евро, но само с платен план за поддръжка. Не открихме лимит на разходите или известие за бюджет в документацията.
GPU. Ценоразписът има „GPU ядра (бета)“ по 0,5635 евро на „виртуално ядро“ на час, без назован модел GPU и без документиран тип с GPU. Публично не се предлага H100, H200, B200, L40S или L4.
Промени на цените. Файлът с цени в евро беше идентичен байт по байт между архивно копие от 15 август 2025 г. и 16 октомври 2026 г.
| Дата | Промяна |
|---|---|
| 15 апр. 2025 г. и 2 юни 2026 г. | „Годишно коригиране на цените“ за публични купувачи по рамковото споразумение на Adda, което позволява до 10% на календарна година; сумите не са публикувани, публичният ценоразпис е непроменен |
| 1 апр. 2026 г. | Лиценз за SQL Server Standard, „увеличение с 12%“, прехвърлено от Microsoft (11,6% по собствените цифри на страницата) |
| между 9 май и 25 септ. 2026 г. | Цените на плановете за поддръжка са премахнати от уебсайта („Свържете се с отдела продажби“) |
На 28 септември 2026 г., след повишения при Hetzner и OVHcloud, Cleura написа: „Към момента не сме взели решение за собствените си цени. Но няма да се преструваме, че натискът, който всички останали описват, по някакъв начин спира пред нашата врата.“ Условията не дават отделен срок на предизвестие за промени на цените.
Надеждност
Какво е зона. Собствената сравнителна таблица на Cleura не дава на Public Cloud зони на достъпност, а на Compliant Cloud дава „3“, и изисква центрове за данни „TIER-2“ за Public Cloud срещу „TIER-3“ за Compliant Cloud. При Public Cloud резервираността в рамките на региона означава групи за антиафинитет на различни хостове; оцеляването при загуба на сграда означава втори регион, отделна инсталация на OpenStack. В Sto-Com на Compliant Cloud „Всяка зона на достъпност се предоставя от различен център за данни със собствено резервирано захранване, мрежа и свързаност“, а Gardener поддържа пулове от възли между зони. Sto1HS и Sto2HS са по един център за данни.
Резервната инстанция на базата данни. Няма какво да се опише: Cleura не публикува цена, списък на системите за бази данни, разположение на резервната инстанция, режим на репликация или време за превключване при отказ за Managed Database. AWS и Azure поставят синхронна резервна инстанция в друга зона и посочват превключване при отказ за 60 до 120 секунди.
SLA. Не е публикуван документ за SLA. Условията казват, че Услугите „могат да подлежат на споразумение за ниво на обслужване (‚SLA‘), както се актуализира от време на време на уебсайта на Доставчика“; не открихме такова на cleura.com, в медийната му библиотека или в документацията. Единствената цифра е ред на страница за сравнение с диапазон от 99,90% до 99,99% за двата облака, без услуга, таблица на кредитите или процес за претенции. Страницата на Startup Program казва „Можете да добавите платен SLA отделно“, което подсказва, че SLA се продава, а не е включен. Какво определят Terms of Service (версия 26.03.02):
- Отговорността „за календарна година във всички случаи се ограничава до двадесет и пет (25) процента от годишната такса за договорените Услуги“. Пропуснатата печалба и „всяка загуба на данни или информация“ се броят за косвена вреда и са изключени. Претенциите трябва да дойдат в рамките на 30 дни от откриването.
- Cleura може да има „до два (2) предварително обявени прозореца за профилактика годишно и за регион“, обявени 14 дни по-рано; страницата за статуса ги показва като прозорци с продължителност една седмица, като от 28 септември до 2 октомври 2026 г. в Sto2.
- Архивирането е работа на клиента, освен ако не е купено, а за моментните снимки на recovery service не е описано копие извън площадката.
AWS се ангажира с 99,99% за EC2 между зони и 99,5% за единична инстанция, с кредити до 100%; Azure с 99,99% между зони. Cleura не предлага нищо, което да прочетете, преди да се регистрирате.
Страница за статуса и инциденти. status.cleura.cloud обхваща само Public Cloud, а историята ѝ започва на 3 октомври 2025 г., когато замени страницата на City Network, чиято история вече не е онлайн. Страницата за статуса на Compliant Cloud е частна. За една година изброява 25 разрешени инцидента, 10 от тях мрежови. За нито един не е публикуван анализ след инцидента.
| Дата | Обхват | Продължителност | Какво каза Cleura |
|---|---|---|---|
| От 16 до 17 окт. 2025 г. | основна мрежа на Fra1 | около 15 часа (поправката е приложена след около 9,5) | „големи проблеми с основната ни вътрешна мрежа“; API, порталът и някои инстанции недостъпни |
| От 19 до 20 окт. 2025 г. | мрежа на Sto2 | поправено за 39 минути, затворено след 10 часа и 40 минути | API, портал, VPN, балансьори на натоварването, плаващи IP адреси |
| 22 окт. 2025 г. | няколко региона, неназовани | около 6 часа | „проблем с мрежовия ни хардуер, а екипът ни работи на място в момента“ |
| 23 окт. и 21 ноем. 2025 г. | мрежа на Fra1 (1, 2) | по 1 час и 32 минути | |
| 7 февр. 2026 г. | мрежа на Fra1 | 3 часа | API, VPN, балансьори на натоварването, плаващи IP адреси |
| 12 февр. 2026 г. | мрежа на Fra1, после на Kna1 (1, 2) | 4 часа и 40 минути и 1 час | |
| 9 септ. 2026 г. | мрежа на Kna1 | 2 часа и 11 минути | „големи проблеми с мрежата“ |
| 12 окт. 2026 г. | криптирани томове в Kna1, Sto2 и Fra1 едновременно | 38 минути |
Франкфурт имаше пет мрежови инцидента за четири месеца, а два инцидента преминаха през региони, което ограничава какво ви дава втори регион. Инцидент с Gardener в Kna1 продължи около 7 часа на 3 октомври 2025 г.; непоказаните записи (портал, хранилище, изчислителни ресурси) продължиха всеки под 3 часа.
Поддръжка
Без платен план няма техническа поддръжка. Обслужването на клиенти се занимава с предпродажбени и общи въпроси и със съобщения за грешки по имейл „в рамките на 24 часа през работното ни време“, от понеделник до петък, от 08:00 до 17:00 CET, и „Не предоставяме техническо отстраняване на проблеми чрез този формуляр“.
| План | Часове | Отговор при инцидент / разрешаване | Канали | Последна публикувана цена, евро месечно |
|---|---|---|---|---|
| Free | работно време CET | няма | имейл, само съобщаване за проблеми | безплатен |
| Business Public Cloud | работно време CET | под 24 ч / под 48 ч | Service Portal | 175 |
| Business Compliant Cloud | работно време CET | под 12 ч / под 24 ч | Service Portal | 430 |
| Professional | делнични дни от 07:00 до 20:00 CET | под 4 ч / под 8 ч | портал, телефон | 1 295 |
| Enterprise | 24/7/365 | под 4 ч / под 8 ч | портал, телефон, специализиран екип | 5 140 |
Тези цени се запазиха от октомври 2024 г. до май 2026 г.; страницата вече казва „Свържете се с отдела продажби“. Работното време е делнични дни от 08:00 до 17:00, а собственият пример на Cleura е заявка в 16:45 в петък, която „може да не бъде обработена до понеделник в 15:45 в най-лошия случай“. Професионалните услуги струват от 105 до 295 евро на час. Езиците на поддръжката не са посочени.
AWS Basic също не отваря технически случаи, но цел от един час за прекъсване на производството струва по-голямото от 29 долара или 9% от разходите на AWS Business Support+, или 100 долара месечно на Azure Standard. Най-бързата цел на Cleura е 4 часа, денонощно само при Enterprise.
Откриване на акаунт
Регистрацията е на самообслужване за акаунт от тип Company или Private, с верификация „или чрез въвеждане на валидна информация за кредитна карта, или чрез телефонно обаждане. Верификацията с кредитна карта не води до таксуване.“ Телефонната верификация е само за фирмени акаунти, от 08:00 до 17:00 CET. Страницата с Условията казва, че клиентите „обикновено са фирми, публични органи или други организации“, но типът акаунт Private съществува.
Квотите по подразбиране на проект са 20 vCPU, 51 200 MiB RAM, 1 000 GiB томове и 10 инстанции; увеличенията минават през заявка в Service Center без публикуван срок.
Натоварване B в първия ден: трите VM се побират (12 от 20 ядра, 49 152 от 51 200 MiB), както и томовете, а документацията не споменава период на изчакване след верификацията. Работни възли на Kubernetes отгоре биха надхвърлили квотата за RAM и биха изисквали тикет. Управляваната база данни изобщо не може да се купи в първия ден. При AWS стойността по подразбиране от 5 vCPU за стандартни инстанции е под 12-те на натоварване B.
Три клаузи в Условията имат значение по-късно. Cleura може да поиска документи за самоличност за проверки за борба с изпирането на пари и за контрол на износа, дължими „в рамките на пет работни дни“, и да деактивира услугите, ако „не може да ги провери в достатъчна степен“. Може да спре услугите заради съдържание, което „противоречи на кодекса за поведение на Доставчика“, и при неплащане 10 дни след писмено напомняне или 30 дни след падежа. А §9.1 казва, че при деактивиране по каквато и да е причина извън раздел 4 (проверки за сигурност и самоличност) „всички данни на клиента ще бъдат необратимо изтрити“. Прочетено буквално, спиране заради неплащане изтрива данните ви веднага; дали Cleura го прилага така, не е документирано.
Съответствие и защита на данните
| Рамка | Статус |
|---|---|
| ISO/IEC 27001:2022 | Видяхме сертификата: Cleura AB, обхващащ „Cleura Public & Compliant Cloud и свързаните инфраструктурни услуги“, издаден от CERTivation GmbH, валиден до 19 май 2027 г. |
| ISO 9001 и ISO 14001 | Видяхме сертификата и той е изтекъл на 28 август 2026 г.; страницата за сертификациите все още заявява и двата; не открихме подновяване |
| ISO 27017, 27018, 27010, 27013 | Изброени от City Network през 2020 г.; вече не се заявяват |
| BSI C5, SecNumCloud, SOC 2, PCI DSS, TISAX, HDS, ENS | Не са заявени |
| Центрове за данни | Заявено: партньорите на Compliant Cloud са сертифицирани по ISO 27001 и клас на защита 3 на MSB (Skyddsnivå 3, по MSB629); за Public Cloud се изисква ISO 27001, клас на MSB „Не се изисква“ |
DPA за Public Cloud (версия 250527) се приема при регистрацията; Compliant Cloud използва индивидуален DPA. Изпъкват три клаузи:
- Относно чуждестранни разпореждания: „Когато Cleura обработва лични данни в ЕС/ЕИП, Cleura няма да изпълнява никакво съдебно решение или решение на административен орган на държава извън ЕС/ЕИП, което изисква от Cleura да прехвърли или разкрие такива лични данни, освен ако изискването не се основава на международно споразумение, като договор за правна взаимопомощ, действащ между държавата, отправила искането, и Съюза или държава членка“. Това е договорен ангажимент; как той се съотнася с конкретен закон, е въпрос за юристи.
- Ако Cleura ангажира подизпълнител извън ЕС/ЕИП, се счита, че клиентът инструктира прехвърлянето. Днес няма изброен такъв.
- Промените на подизпълнителите се обявяват „поне тридесет (30) дни предварително“, евентуално само на уебсайта на Cleura. Нарушенията се съобщават „без ненужно забавяне“, без срок в часове.
Подизпълнителите са Iver Sverige AB, сестринска компания, за инфраструктура, управлявани услуги и поддръжка във всеки регион; Interxion Sverige AB и Interxion GmbH за „техническа помощ на място“ в Sto2 и Fra1; и 23 Technologies GmbH в Германия, когато ползвате Gardener. Всеки регион е отбелязан „Трансфери към трети държави: Не“. Данните остават в Карлскруна, Стокхолм и Франкфурт, а Cleura AI обработва в Стокхолм.
Кой го контролира
Договорът е с Cleura AB (556630-7806) в Карлскруна. City Network е купена от Iver през септември 2020 г., когато е имала 50 служители, и става Cleura през април 2022 г. „Cleura е компания на Iver“, казва сайтът ѝ.
EQT продаде Iver Holding AB на Intermediate Capital Group plc, „базиран във Великобритания глобален управител на алтернативни активи“, в сделка, обявена на 2 юли 2021 г., а съобщението на ICG назова фонда му ICG Europe VIII като инвеститор. Веригата от този фонд до Cleura идва от регистрови данни на hitta.se и North Data, а не от подаден документ, който сме прочели: Gilfoyle Investment Sàrl в Люксембург, собственост на ICG Europe Fund VIII Investment Sàrl, държи Iver Group AB, което държи Iver Management AB, което държи Cleura AB. ICG plc, преименувана от Intermediate Capital Group през юли 2025 г., е листвана в Лондон, влиза в индекса FTSE 100 и управлява около 126 милиарда долара. Инвеститорите във фонда не са публикувани. Не открихме продажба на Iver от ICG към 16 октомври 2026 г.
Cleura е малка и се свива. По същите регистрови данни приходите на Cleura AB паднаха от 156,8 милиона шведски крони през 2023 г. на 134,7 милиона шведски крони през 2024 г. и 105,1 милиона шведски крони през 2025 г., спад от 22% през последната година, с оперативни загуби през 2024 и 2025 г. и 42 служители в края на 2025 г., срещу 53 година по-рано. Iver Sverige AB, сестринската компания, която съуправлява платформата, загуби 325,6 милиона шведски крони след финансовите позиции през 2025 г. City Network някога е управлявала облаци от „повече от 20 центъра за данни по света“; остават само Швеция и Германия.
Платформата е собствените OpenStack и Gardener на Cleura, управлявани от Cleura и Iver Sverige AB. Interxion, собственост на Digital Realty от март 2020 г., е назован за техническа помощ на място в Sto2 и Fra1; дали тези региони са в сгради на Interxion, не е посочено, а операторите на площадките Kna1 и Compliant Cloud не са назовани. Cleura е член на ниво Gold на OpenInfra Foundation, а автори с @cleura.com са внесли 1 549 промени в OpenStack за двете години до 16 октомври 2026 г., повечето в OpenStack-Ansible.
Напускане
Изходящият трафик на Public Cloud струва 0,02875 евро на GB и при излизане; собствената цифра на Cleura за преместване на 10 TB е около 288 евро. Изходящият трафик на Compliant Cloud е безплатен. Не открихме отказ от такси при излизане и процес за смяна на доставчика по Акта за данните в Terms of Service.
Интерфейсите са стандартни (API на OpenStack, S3 и Swift, Kubernetes на Gardener), така че същите инструменти работят във всеки облак на OpenStack, а дисковете излизат като образи през Glance. Обвързването е другаде: проектите, потребителите и клъстерите на Gardener живеят в собствения REST API на Cleura; обслужвана Managed Database означава да поемете експлоатацията ѝ; а моментните снимки на recovery service остават в Cleura и не могат да се експортират като такива.
В края извличането на данните ви е ваша работа. След като поискате изтриване на акаунт, работещите VM спират след 3 дни, а всичко, „включително архивите“, се изтрива след 10. От страна на Cleura, тя може да прекрати „за удобство с писмено предизвестие от сто и осемдесет (180) дни“ и може да закрие регион или зона с „поне сто и двадесет (120) дни предизвестие“, ако „в други облачни региони остава налична съществено еквивалентна основна функционалност“. Клиент във Франкфурт може следователно да бъде преместен в Швеция с четири месеца предизвестие.
Какво съобщават потребителите
Търсихме в Hacker News, Reddit и шведскоезични източници на 16 октомври 2026 г. и не открихме независимо съобщение за облака на Cleura от последните две години, така че поддръжката и надеждността ѝ в реални условия не могат да бъдат проверени спрямо потребители.
За кого е подходящ и кой трябва да търси другаде
Cleura е подходяща за шведски и северни публични органи и регулирани компании, които се нуждаят от шведски хостинг, регион с три зони и договор, сключен след преговори, което е Compliant Cloud, често купувана чрез Adda, Iver, CGI или Tietoevry. Public Cloud е подходящ за разработчици, които са свикнали с чист OpenStack и Terraform, искат инфраструктура само в ЕС в Швеция или Франкфурт на умерени, предвидими цени и ще поддържат собствени бази данни.
Търсете другаде, ако ви трябват управлявани бази данни, кешове, опашки или serverless още в първия ден; ако ви трябва резервираност между сгради в един регион на акаунт със самообслужване; ако ви трябва публикуван SLA с кредити преди да се регистрирате; за работа с GPU и обучение на ИИ; или ако нямате оперативен екип и очаквате безплатна техническа поддръжка.
Източници
Проверено на 15 и 16 октомври 2026 г.
Цени
- Страница с цените, JSON с цените в евро и в шведски крони, JSON с отстъпките за обем
- Архивни копия: JSON в евро, 15 август 2025 г., JSON в шведски крони, 30 март 2025 г., JSON в шведски крони, 27 август 2025 г., страница с цените, 10 септември 2024 г., страница с цените, 21 април 2025 г.
- Безплатен пробен период и Startup Program
- Cleura Cloud Guide: „Egress fees“, 14 септември 2026 г. и „Cloud exit 2026“, 28 септември 2026 г.
- Adda: информация за договора, договор за обем с Cleura
- Цифрите за AWS и Azure: AWS Price List bulk API и Azure Retail Prices API, превалутирани по курса на ЕЦБ от 15 октомври 2026 г.
Условия и SLA
- Terms of Service for Public Cloud, v26.03.02 и страница с условията
- Data Processing Agreement for Public Cloud, v250527
- Сравнение на моделите на внедряване
- Планове за поддръжка, архивно копие от 9 май 2026 г., PDF с плановете за поддръжка и обслужване на клиенти
Документация
- Региони, услуги и подизпълнители, Compliant Cloud, Managed Database, профили на сървъри
- Матрици на функциите за Public Cloud и Compliant Cloud; версии
- Ограничения: OpenStack, обектно хранилище, Kubernetes
- Квоти, томове, recovery service, Marketplace, стълбът за надеждност
- Kubernetes: общ преглед, автоматични обновявания, HA контролна равнина, пускане, 3 април 2023 г.
- AI модели, REST API, създаване на сървър, създаване на акаунт, изтриване на акаунт, преместване на сървър между региони
- Terraform: cleura/cleura и общностният провайдър за OpenStack; изходен код на документацията
Статус и инциденти
- Страница за статуса и страниците ѝ за инциденти, свързани в таблицата по-горе; страница за статуса на Compliant Cloud (частна)
Съответствие
Компания и собственост
- Страница на компанията
- Iver купува City Network, 28 септември 2020 г.; City Network става Cleura, 12 април 2022 г.; нов изпълнителен директор, 3 ноември 2025 г.
- EQT, продажба на Iver, 2 юли 2021 г.; ICG, партньорство с Iver, 5 юли 2021 г.
- Регистрови данни: hitta.se, Cleura AB (Dun & Bradstreet); North Data, Gilfoyle Investment Sàrl
- Wikipedia: ICG plc; Wikipedia: Interxion
- Членове на OpenInfra Foundation; заявка в OpenDev Gerrit
Съобщения от потребители
- Търсено на 16 октомври 2026 г. без резултат: Hacker News (Algolia), Reddit в цялата платформа, r/openstack и r/sweden, и уеб търсене на шведски.
Данни и облак
Нови ръководства и промени в правилата по имейл
Когато се промени правило, премести се срок или публикуваме ново ръководство, ви го изпращаме по имейл.