• Tallinn04:04
  • Ljubljana03:04
  • Novi Sad03:04

Av Kristijan Sekereš

Nebius i 2026: en gjennomgang av en GPU-sky for team som forlater AWS eller Azure

GPU-servere i et datasenter

Nebius er KI-skyen til Nebius Group N.V., et nederlandsk selskap hvis aksjer handles på Nasdaq, og som het Yandex N.V. til august 2024. Det er først og fremst en GPU-sky. En ny konto kan starte opptil 32 H100-GPU-er i Finland, eller 32 B300 i Frankrike eller Storbritannia, etter en kortbelastning på 25 USD og uten en salgssamtale, og H100 koster 4,50 USD (4,01 euro) i timen, 39 % mindre enn AWS' nærmeste H100 i Stockholm. Administrert Slurm og Kubernetes følger med, og trafikk ut fra VM-er er gratis. Haken ligger i vilkårene: GPU-prisene steg to ganger i 2026, med omtrent halvparten på fire måneder, med noen få dagers varsel; regionene er enkeltsteder uten dokumenterte tilgjengelighetssoner; og den generelle katalogen er for tynn til å erstatte en AWS-portefølje.

Denne artikkelen er en del av en serie som sammenligner 24 europeiske skytilbydere med AWS og Azure; oversikten stiller dem opp side om side. Alt nedenfor ble sjekket 15. og 16. oktober 2026 mot Nebius' dokumentasjon, juridiske vilkår, prissider, statusside og postmortem-rapporter, selskapets innleveringer til SEC og brukerrapporter, hver av dem ved kilden. Vi opprettet ingen konto og kjørte ingen arbeidslaster.

Kort oppsummert

Nebius
Hovedkontor og kontrollAmsterdam (forretningskontor på Schiphol). Nebius Group N.V., aksjer i klasse A på Nasdaq. En trust for grunnleggeren og administrerende direktør Arkady Volozhs familie har 51,62 % av stemmene for omtrent 11 % av egenkapitalen, noe som gjør Nebius til et «Controlled Company» på Nasdaq
Regioner og sonerI EU: Finland (eu-north1), Frankrike (eu-west1, eu-west2) og Madrid (eu-south1). Dessuten to regioner i Storbritannia, én i Israel og to i USA. Ingen tilgjengelighetssoner dokumentert
GPU-erPer GPU-time, med vCPU-ene og RAM i forhåndsinnstillingen: H100 4,50 USD (4,01 euro, bare Finland), H200 5,40 USD (4,82 euro), B300 9,50 USD (8,48 euro). B200 bare utenfor EU
Arbeidslast A (oppstart)52,39 USD (46,74 euro) i måneden i eu-west1, Frankrike
Arbeidslast B (produksjon)546,43 USD (487,54 euro) med en database på to verter. Ingen lastbalanserer for vanlige VM-er, bare inne i administrert Kubernetes. SLA-en for databasen krever tre verter: 655,24 USD
Utgående trafikkGratis fra VM-er, og offentlige IP-er er gratis. Object Storage Standard: 0,015 USD per GiB
SLA for regnekraft99,5 % per VM, GPU-VM-er inkludert. Kreditter med tak på 30 %, kreves innen 14 dager etter månedens slutt
Inkludert supportGratis saker for alle kontoer; første respons innen 30 minutter for en kritisk sak
Hvem kan registrere segAlle med en innlogging hos Google, GitHub eller Microsoft og et kort. Aktivering følger etter en belastning på 25 USD som krediteres saldoen; ingen identitetsdokumentsteg er beskrevet

Hva du kan bygge

Nebius selger GPU-er, verktøyene for å trene og betjene modeller på dem, og et lite generelt lag. Status er allment tilgjengelig med mindre noe annet er oppgitt; tjenester i forhåndsversjon «kommer uten garanterte tjenestenivåer».

Det du trengerNebiusAWSAzure
Virtuelle CPU-maskinerAMD EPYC Genoa i alle regioner, Intel Ice Lake i Finland; 2 til 256 vCPU med et fast forhold på 1:4 mellom vCPU og RAMEC2Virtual Machines
Virtuelle GPU-maskinerH100, H200, B200, B300 (1 eller 8 per VM); RTX PRO 6000, L40SEC2 P- og G-familieneNC- og ND-serien
GPU-klyngerInfiniBand: 400 Gbps (8 x ConnectX-7) på H100, H200 og B200, 800 Gbps (8 x ConnectX-8) på B300; GB200- og GB300 NVL72-rack via salgEC2 UltraClusters, SageMaker HyperPodND-serien med InfiniBand
SlurmAdministrert Soperator, Nebius' open source-operatør for Slurm i Kubernetes (Apache-2.0), i åtte regionerParallelCluster, HyperPodCycleCloud Slurm
KubernetesAdministrert Kubernetes, CNCF-sertifisert for v1.36; gratis kontrollplan med tre etcd-replikaerEKSAKS
LagringNetwork SSD-disker, delt filsystem, WEKA; S3-kompatibel Object Storage i tre klasserEBS, EFS, FSx for Lustre, S3Managed Disks, Azure Files, Managed Lustre, Blob Storage
RelasjonsdatabaseAdministrert PostgreSQL, bare versjon 16, i seks regionerRDSAzure Database for PostgreSQL
ModellinferensToken Factory (tidligere AI Studio): et OpenAI-kompatibelt API for modeller med åpne vekter, dedikerte endepunkter, finjustering; Serverless AI for dine egne containere; Administrert MLflowBedrock, SageMakerAzure AI Foundry, Azure ML
NettverkVPC, Cloud Interconnect; en lastbalanserer bare som Kubernetes-tjenesteVPC, Direct Connect, ELBVNet, ExpressRoute, Load Balancer
Sikkerhet og driftIAM med SAML-pålogging (single sign-on), KMS; SecretStash, Monitoring, Logging og Audit Logs i forhåndsversjonIAM, KMS, CloudWatch, CloudTrailEntra ID, Key Vault, Azure Monitor

Helt fraværende: bare metal, administrert MySQL, Redis eller Valkey, MongoDB, Kafka og OpenSearch, funksjoner, køer og pub/sub, en frittstående lastbalanserer, et CDN, dokumentert DDoS-beskyttelse, en generell tjeneste for sikkerhetskopiering og tilgjengelighetssoner. Object Storage har ingen Object Lock, replikeringsregler eller hendelsesvarsler. Administrert PostgreSQL tilbys ikke i Madrid. Token Factory endrer seg raskt: Nebius fjernet to grupper med serverløse modell-ID-er, 22. juni og 31. august 2026, uten automatisk omruting.

Verktøyene omfatter et gRPC- og REST-API, SDK-er for Go, Python og TypeScript, en CLI og en Terraform-provider, fortsatt før 1.0 (0.6.71, publisert 15. oktober 2026) og ikke funnet i OpenTofu-registeret.

Hva det koster

Nebius' listepriser i amerikanske dollar, den eneste faktureringsvalutaen utenfor Israel, eksklusive mva., sjekket 15. og 16. oktober 2026. Euro er regnet etter ECB-kursen 15. oktober (1 EUR = 1,1208 USD).

GPU-er

GPU-VM-er faktureres per sekund. På H100, H200, B200, B300 og RTX PRO 6000 inkluderer GPU-timeprisen vCPU-ene og RAM i forhåndsinnstillingen (16 vCPU-er og 200 GB per H100); disker kommer i tillegg.

GPURegionerUSD per GPU-timeEuroStandardkvote
H100 80 GBbare eu-north1 (Finland)4,504,0132
H200 141 GBeu-north1, eu-west1 (Frankrike), us-central15,404,8232 i Finland, 8 i Frankrike, 0 i us-central1
B200us-central1, me-west1 (Israel)8,507,580
B300eu-west2 (Frankrike), uk-south1, us-north19,508,4832 i hver
RTX PRO 6000 96 GBeu-south1 (Madrid), uk-south2, us-central11,801,6132, unntatt 0 i us-central1
L40S 48 GBeu-north1fra 1,551,3832
GB200, GB300 NVL72ikke oppført per region«Kontakt oss»salg

AWS selger ingen H100, H200 eller B200 i Frankfurt. Den nærmeste H100-en koster 7,36 USD (6,57 euro) per GPU-time i Stockholm, der H200 er 8,47 USD og B200 17,91 USD; B300 er 27,19 USD i London. Azure tar 15,98 USD per GPU-time for sin H100-størrelse med 8 GPU-er og InfiniBand, som den ikke selger i Frankfurt, og 13,78 USD for H200 i Frankfurt. Nebius' H100 koster 61 % av AWS' pris i Stockholm og B300 35 % av AWS' pris i London. AWS starter hver konto med GPU-kvote null.

En kvote er ikke kapasitet. For tjenester etter behov og preemptible tjenester lar Services Agreement Nebius «nekte å levere tjenestene etter eget skjønn ut fra tilgjengelig kapasitet, pris, klyngeutnyttelse eller andre driftsmessige hensyn».

Preemptible og bindingstid. Siden 8. oktober 2026 beveger spotprisene seg: «fra» 0,99 USD per GPU-time på B300 og B200 og 0,79 USD på H200, H100 og RTX PRO 6000, endres «så ofte som hvert 15. minutt», opptil «én cent under den gjeldende prisen for betaling etter forbruk (PAYG) etter behov». Avtaler med bindingstid lover «opptil 35 % lavere enn priser etter behov» for reservasjoner av klynger over flere måneder, bare for selskaper, via salg, uten offentlig prisliste. Systemer i rackskala selges på samme måte, og gebyret deres dekker hele racket, inkludert en «Maintenance Buffer» på 2 av de 18 nodene.

Prisendringer. Prisene for GPU-er etter behov steg 1. juni og igjen 1. oktober 2026, i USD per GPU-time:

GPUTil 31. mai 2026Fra 1. juniFra 1. oktoberEndring
H1002,953,854,50+52,5 %
H2003,504,505,40+54,3 %
B2005,507,158,50+54,5 %
B3006,107,859,50+55,7 %

Trinnet i oktober står i den gjeldende prisdokumentasjonen; de tidligere prisene kommer fra arkiverte kopier av Nebius' sider. Den 1. oktober steg også VM-er med bare CPU: Genoa-vCPU med 25 % og RAM med 41 %. En arkivert kopi av dokumentasjonen viste fortsatt H100 til 3,85 uten varsel 26. september 2026; kopien fra 29. september kunngjorde endringen. Kontrakten krever varsel «minst tre (3) kalenderdager før enhver økning i tjenestesatsene»; vi fant ingen registrering av tidligere varsel.

Arbeidslast A

Et oppsett for å komme i gang: én VM med 2 vCPU og 4 GB, en disk på 40 GB, én IPv4-adresse, 1 TB utgående trafikk og 100 GB objektlagring, i eu-west1 (Frankrike), regionen nærmest Frankfurt med alle postene.

PostValgUSD per måned
VMcpu-d3 2vcpu-8gb, AMD Genoa (ingen forhåndsinnstilling med 4 GB)48,18
Disk40 GiB Network SSD2,84
Offentlig IPv4gratis0,00
1 TB utgående trafikkgratis0,00
100 GB objektlagringStandard1,37
Totalt52,39 (46,74 euro)

AWS tar 112,37 euro og Azure 116,15 euro for det samme i Frankfurt, så Nebius koster 42 % av AWS og 40 % av Azure. I Finland er kvoten for vCPU-er uten GPU for en ny konto 0, så denne VM-en ville først trenge en forespørsel der.

Arbeidslast B

Et lite produksjonssystem: tre VM-er med 4 vCPU og 16 GB og en IPv4-adresse hver, 300 GB SSD-blokklagring, en lastbalanserer, PostgreSQL med 2 vCPU, 8 GB og 100 GB som primær pluss standby, 1 TB objektlagring med 1 million PUT- og 10 millioner GET-forespørsler, et Kubernetes-kontrollplan og 2 TB utgående trafikk.

PostValgUSD per måned
3 VM-ercpu-d3 4vcpu-16gb289,08
3 offentlige IPv4gratis0,00
300 GB blokklagringNetwork SSD19,84
Lastbalansereringen for vanlige VM-er; en Kubernetes-tjeneste av typen LoadBalancer, ingen egen pris oppført0,00
PostgreSQL-HAto verter, primær og standby204,40
Databaselagring100 GB per vert13,22
1 TB objektlagringStandard13,69
1 mill. PUT, 10 mill. GETStandard-klassen6,20
Kubernetes-kontrollplantre etcd-replikaer, SLA på 99,9 %0,00
2 TB utgående trafikkgratis0,00
Totalt546,43 (487,54 euro)

AWS tar 1 082,61 euro for arbeidslast B på m7i.xlarge og Azure 1 091,88 euro på D4s_v5, så Nebius koster 45 % av begge. AWS fakturerer de 2 TB utgående trafikk til 171,00 USD, HA-databasen til 320,13 USD med lagring og EKS-kontrollplanet til 73,00 USD; Nebius tar ingenting, 217,62 USD og ingenting.

Tre forbehold. SLA-en for PostgreSQL dekker bare klynger «som består av tre eller flere databaseverter»; med tre verter blir totalen 655,24 USD (584,62 euro), 54 % av AWS. Dokumentasjonen sier ikke om databasen er priset per vert eller per klynge; vi antok per vert. Og lastbalansereren finnes bare inne i administrert Kubernetes, så de tre VM-ene måtte bli Kubernetes-noder for å ligge bak en.

Utgående trafikk, IPv4 og fakturering

Prissiden lister «Utgående/inngående trafikk: Gratis» og «Offentlig IP-adresse: Gratis», uten klausul om rimelig bruk, selv om vilkårene for Compute beholder retten til å belaste utgående trafikk «separat». Object Storage er unntaket: Standard-klassen koster 0,015 USD per GiB til internett eller en annen region, klassen Enhanced Throughput ingenting, og klassen Intelligent ingenting opp til tre ganger det gjennomsnittlige lagrede volumet. AWS tar 0,09 USD per GB utover sine gratis 100 GB.

Kortbetalere belastes ved begynnelsen av hver måned og hver gang forbruket når en «faktureringsterskel». Det finnes ikke noe gratisnivå; oppstartskreditt kommer bare gjennom Nebius' venturepartnere, for oppstartsselskaper som har hentet inn 5 millioner USD eller mer. Budsjetter sender varsler, men «Et budsjett stopper eller setter ikke tak på forbruket ditt».

Pålitelighet

Hva en region er. Dokumentasjonen og SLA-en snakker bare om regioner; vi fant ikke noe sonebegrep og ingen failover på tvers av soner, men heller ingen setning som sier at soner ikke finnes. Nebius eier ett sted, i Mäntsälä i Finland (eu-north1). 20-F-rapporten lister stedene i Frankrike, Storbritannia, Island, Israel og USA som samlokalisering, med operatørene ikke navngitt; modellen for Madrid er ikke oppgitt. SOC 3-revisjonen utelot samlokaliseringsleverandørenes kontroller.

Standby-instansen for databasen. Dokumentasjonen sier ikke hvor PostgreSQL-standby-instansen står, om replikeringen er synkron, eller hvor lang failover-tiden er. AWS og Azure plasserer en synkron standby-instans i en annen sone og gjør failover på 60 til 120 sekunder.

SLA-ene. Den generelle SLA-en trådte i kraft 28. september 2026; som alle juridiske dokumenter fra Nebius er den datert, og tidligere versjoner er arkivert.

TjenesteMånedlig målKreditter
Compute-VM-er, GPU-VM-er inkludert99,5 % per VM10 % under 99,5 %, 15 % under 99 %, 30 % under 95 %
GPU-systemer i rackskala99,5 % per rack; 16 av 18 noder dekketsamme
Disker, delt filsystem99,5 %; ikke-replikerte og lokale disker er unntattsamme
Object Storage99,98 % per lagringsklasseopptil 30 %
Administrert Kubernetes99,9 %, bare HA-kontrollplanopptil 25 %
Administrert PostgreSQL99,5 %, bare tre eller flere verteropptil 30 %
  • En GPU-VM regnes som nede når en GPU feiler eller NVLink eller InfiniBand-nettet går tapt, ikke ved nedgang i ytelse eller redusert båndbredde «som ikke fører til tap av tilkobling». Nedetiden slutter når Nebius sier at VM-en kan startes på nytt på en annen vert.
  • Du fremmer krav gjennom konsollen innen 14 kalenderdager etter månedens slutt, «ellers anses et slikt krav som frafalt». Kreditter går mot framtidige betalinger og er den «eneste og eksklusive beføyelsen». Planlagt nodevedlikehold på opptil 8 timer i måneden og «en forespørsel fra autoriserte offentlige myndigheter» er unntatt.
  • Kreditter er en andel av «Service Fee», og Kubernetes-kontrollplanet og offentlige IP-er er gratis. Vår lesning, som dokumentene ikke avgjør: disse SLA-ene kan komme til å betale ut ingenting.

AWS forplikter seg til 99,99 % for instanser over to eller flere soner og 99,5 % for en enkelt instans, med kreditter opptil 100 % og krav fram til slutten av den andre faktureringsperioden; Azure gir 60 dager. Nebius' beste er AWS' nivå for en enkelt instans, med det korteste kravvinduet av de tre.

Statusside og hendelser. status.nebius.com grupperer komponenter etter region, med historikk tilbake til november 2024: 201 oppføringer til 15. oktober 2026, 11 av dem kritiske og 94 store. Nebius har publisert sju detaljerte postmortem-rapporter siden november 2024.

DatoOmfangVarighetÅrsak
27. jan. 2025eu-north1: Compute-API-et nede, VM-er mistet ekstern tilkoblingomtrent 4 timeren utgivelse av kontrollplanet (postmortem)
18. mars 2025konsoll, API og S3, kritiskto ganger; den andre omtrent 5 timer«eksterne nettverksproblemer»
5. mai 2025Object Storage i eu-north1kl. 15:30 til 17:50 UTCen feil i lagringsdatabasen; «ingen datatap» (postmortem)
26. feb. 2026eu-north1, det eide stedet i Finland: en del av vertene mistet strømomtrent 22 timerkortslutning i kabling til kjøleutstyr (postmortem)
10. mars 2026us-central1: ekstern VM-tilkobling tapt i hele regionenkl. 15:18 til 17:04 UTCstrømvedlikehold ledet av leverandøren (postmortem)
27. juli 2026«Nettverksproblemer» på alle tjenester i seks regioneromtrent 1,5 timerikke oppgitt; ingen postmortem
19. til 20. aug. 2026us-central1, hele regionende fleste tjenester tilbake samme kveld; kapasitet etter behov dager senereen storm stoppet kjølingen ved samlokaliseringsanlegget (postmortem)
14. og 15. okt. 2026InfiniBand for GPU-klynger i eu-west2omtrent 1 time, deretter omtrent 10,5 timerikke oppgitt

I alle postmortem-rapportene ble feilen værende i én region; de globale driftsavbruddene for konsollen og API-et i 2025 og oppføringen for seks regioner i juli 2026 er unntakene. Postmortem-rapporten fra august viser hvem som kommer først: «All reservert GPU-kapasitet ble bekreftet gjenopprettet innen kl. 08:38 UTC 20. august; gjenopprettingen av den gjenværende nodepoolen for tjenester etter behov fortsatte i flere dager til.» Pålogging med Google, GitHub og Microsoft, den eneste måten å logge inn på, sviktet i juni og desember 2025.

Support

Hver konto får gratis teknisk support gjennom saker i konsollen. Første ikke-automatiserte respons: kritisk 30 minutter, høy 60 minutter, middels 4 timer, lav én virkedag etter «den nederlandske kalenderen». Dette er responsmål, ikke løsningstider, og dekningstimer og språk er ikke oppgitt. Ingen betalt plan er publisert; SOC 3-rapporten nevner en dedikert technical account manager, uten offentlige vilkår.

AWS' gratis Basic-plan åpner ingen tekniske saker, og 30 minutter for et forretningskritisk avbrudd koster det høyeste av 29 USD i måneden eller 9 % av forbruket på Business Support+. Azures mål på én time starter på 100 USD i måneden. Intet tema i brukerrapportene om Nebius' support nådde beviskravet vårt.

Å få en konto

Du logger inn med en Google-, GitHub- eller Microsoft-konto og faktureres som selskap (med skatte- eller mva.-ID) eller som privatperson. Å legge til et kort belaster 25 USD, som krediteres saldoen, og aktiveringen er «Automatisk etter at kort er lagt til og første 25 USD er betalt». Ingen identitetsdokumentsteg er beskrevet, men kontrakten lar Nebius be om dokumenter og suspendere tilgangen hvis de ikke kommer innen 5 kalenderdager.

Ved siden av GPU-kvotene ovenfor tillater hver region 12 vanlige og 8 preemptible VM-er og 5 GPU-klynger. Fire noder med 8 H100- eller H200-GPU-er i Finland, eller fire B300-noder i Frankrike eller Storbritannia, passer innenfor standarden første dag; B200 trenger alltid en forespørsel. Arbeidslast B i eu-west1 trenger også én forespørsel: standardene der er 200 vCPU-er uten GPU, 2 TiB Network SSD, 2 Kubernetes-klynger, 10 PostgreSQL-klynger og 3 offentlige IPv4-adresser, så en IP til lastbalansereren ved siden av tre offentlige VM-er trenger en fjerde.

Nebius kan suspendere tilgangen ved brudd på AUP-en, forsinket betaling, mistanke om svindel eller en juridisk forespørsel, og også «hvis Nebius har rimelig tvil» om at noe av dette gjelder; data oppbevares i 60 dager etter en suspensjon. Det kan avslutte kontrakten «uten grunn (av bekvemmelighetshensyn) når som helst, med 30 (tretti) dagers forutgående skriftlig varsel»; kunden kan forlate den med 10 dagers varsel.

Etterlevelse og personvern

RammeverkStatus
ISO/IEC 27001:2022Sertifikat sett: Nebius B.V., SII-QCD, gyldig til 11. august 2028. Steder: hovedkontoret på Schiphol, Tel Aviv og datasenteret i Mäntsälä. Ingen samlokaliseringssteder
SOC 2 Type IIPåstått; rapport bak et NDA-skjema
SOC 3Rapport sett, bare for 1. april til 31. juli 2025; kontrollene til samlokaliseringsleverandørene er utelatt
ISO 27018, 27701, 22301, 42001Påstått; sertifikater ikke vist
CSA STARNivå 1, en selvvurdering
BSI C5, SecNumCloud, HDS, PCI DSS, TISAXIkke påstått

Databehandleravtalen (DPA) av 15. september 2026 sier at kundeinnhold «hostes og behandles i regionen kunden velger, med forbehold for begrenset behandling utenfor den regionen som er nødvendig for drift, vedlikehold, sikkerhet eller support». Nye underdatabehandlere varsles 15 dager i forveien, med rett til å protestere. Konsernselskaper som kan gjøre utvikling og support, ligger i USA, Nederland, Israel, Finland, Storbritannia, Tsjekkia, Tyskland, Spania, Frankrike og Serbia, det siste under standardkontraktsklausuler. Madrid er ikke blant behandlingsstedene listen oppgir for Nebius B.V.

En europeisk kunde inngår avtale med Nebius B.V. under nederlandsk rett, for domstolene i Amsterdam, og faktureres i USD.

Hvem kontrollerer den

Nebius Group N.V. er «et nederlandsk allmennaksjeselskap med begrenset ansvar», registrert på Schiphol, med kontorer i Amsterdam og aksjer i klasse A på Nasdaq (NBIS). Det har rundt 1 500 ansatte, med FoU i Europa, Nord-Amerika og Israel, og de fleste kundene er i USA.

Stemmer. Aksjer i klasse A har én stemme, klasse B ti. Den 31. mars 2026 eide Highvern Cayman Limited, som forvalter (trustee) av LASTAR Trust, «hvis begunstigede omfatter Mr. Volozh eller medlemmer av hans familie», 85,56 % av aksjene i klasse B: 51,62 % av stemmene for omtrent 11 % av egenkapitalen. Nebius er derfor et «Controlled Company» på Nasdaq og bruker unntaket for nominerings- og eierstyringsutvalget, som Arkady Volozh leder. Volozh, hovedgrunnleggeren, har vært administrerende direktør siden august 2024, og var administrerende direktør i selskapet, den gang Yandex, fra 2000 til 2022. Vladimir Ivanov har 7,15 % av stemmene; 20-F-rapporten sier ikke hvem han er. NVIDIA, eneste GPU-leverandør, melder 9,3 % av aksjene i klasse A som passiv innehaver, mest gjennom en warrant kjøpt for omtrent 2 milliarder USD. Etter vår utregning ville trustens beholdning i klasse B ha vært 50,01 % av stemmene på registreringsdatoen for generalforsamlingen i august 2026; ingen nyere eiertabell er publisert.

Skillet fra Yandex, slik innleveringene gjengir det. Den 5. februar 2024 ble selskapet enig om å selge «alle konsernets virksomheter i Russland og tilknyttede virksomheter i enkelte internasjonale markeder», mer enn 95 % av inntekter, eiendeler og ansatte. Salget ble sluttført 17. mai og 12. juli 2024, for 2,6 milliarder USD i kontanter pluss aksjer i klasse A som ble returnert. 20-F-rapporten sier: «Etter avhendingen har selskapet ingen fortsatt befatning med de avhendede virksomhetene», og «Vi har ingen kunder, leverandører eller forretningspartnere i Russland, eier ikke og har ingen eierandel i noen virksomheter eller juridiske enheter i Russland, og har ingen inntekter fra Russland». Selskapet tok sitt nåværende navn i august 2024.

Store kunder, slik innleveringene gjengir det. Under en kontrakt som trådte i kraft 7. september 2025 leverer Nebius dedikert GPU-kapasitet til Microsoft ved Nebius' datasenter i Vineland, New Jersey, i fem år, «opptil omtrent 17,4 milliarder dollar fram til 2031». Meta signerte for omtrent 2,9 milliarder USD i dedikerte GPU-klynger i november 2025, og i mars 2026 for opptil omtrent 27 milliarder USD til: 12 milliarder USD i dedikerte klynger, pluss opptil 15 milliarder USD der Meta må kjøpe «enhver usolgt kapasitet i visse GPU-klynger» som Nebius ikke selger til andre. Brevet for andre kvartal 2026 sier: «Vi kunne solgt hele kapasiteten vår for 2027 på disse vilkårene i dag.»

Skyplattformen og designene for servere og rack er Nebius' egne.

Veien ut

Utgående trafikk fra VM-er er gratis, så det koster ingenting per gigabyte å flytte disker, databaser og klyngedata ut. Å eksportere 10 TiB fra Object Storage Standard koster 153,60 USD, med mindre du kopierer det gjennom en VM i samme region, som er gratis; om Nebius regner det som innenfor vilkårene, er ikke oppgitt. En side om dataportabilitet, skrevet for EUs dataforordning og personvernforordningen (GDPR), lister eksportveien for hver tjeneste.

Det meste av stacken er standard: Kubernetes, PostgreSQL 16, Soperator, S3. Innlåsingen ligger i Kubernetes-annotasjonene for lastbalanserere, i modell-ID-er i Token Factory som forsvinner på datoer for utfasing, og i bindingsavtaler, som er forhåndsbetalte, bare kan forkortes «hvis det er tillatt etter vilkårene i tillegget ditt» og bare forlenges «med forbehold om tilgjengelig kapasitet». Slettede objekter blir «fysisk slettet ... innen 4 dager».

Hva brukerne forteller

Førstehåndsrapporter er tynne. De fleste kommentarene på Hacker News som nevner Nebius siden oktober 2024, handler om aksjen, finansiering eller stillinger; Reddit ga få brukbare tråder, og anmeldelsessider teller ikke som bevis her.

GPU-er uten en salgssamtale. Brukere setter «neo-skyene», deriblant Nebius, opp mot AWS, der «du aldri får en 80 GB GPU uten en langsiktig reservasjon» (44182548, juni 2025), og forteller at de leier spot RTX PRO 6000-VM-er for «det store minnet og prisen» (49956984, oktober 2026) og kjører H200-VM-er (47960926, april 2026). Dette er korte omtaler.

Knapp kapasitet på de nyeste GPU-ene. En bruker spør hva det betyr når «kapasitetsdashbordet til Nebius sier at de har rundt 3 ikke-preemptible B200 tilgjengelig» (48876544, juli 2026). Det er én enkelt rapport, men Nebius' egne dokumenter peker i samme retning: en B200-kvote på null, retten til å avslå tjeneste etter behov, Meta-klausulen og rekkefølgen på gjenopprettingen i august.

Yandex-opprinnelsen. Den kommer opp hver gang Nebius diskuteres, som meninger snarere enn tjenesteerfaring (49003889, 46057759, 49004060, 48879482, november 2025 til juli 2026). Innleveringenes framstilling står ovenfor.

Kvaliteten på inferens. I august 2025 skrev en som oppga å være ansatt i Nebius, på Reddit at selskapets GPT-OSS-utrulling hadde skåret dårlig på Artificial Analysis' nøyaktighetsbenchmarks fordi innstillingen for resonneringsinnsats ikke ble sendt videre, og at det var rettet og benchmarken kjørt på nytt (Reddit). Simon Willisons gjennomgang av samme benchmark viser hvor mye åpne modeller kan variere mellom tilbydere.

En analytikers syn, ikke en brukerrapport: SemiAnalysis flyttet Nebius til det øverste «Platinum»-nivået sitt i september 2026, og påpekte samtidig «betydelige forhåndsbetalinger som når 100 % ved bindinger på 1 år». Nebius lister SemiAnalysis i partnerkatalogen sin, og SemiAnalysis selger vurderinger til skyer.

Hvem den passer for, og hvem som bør se seg om etter noe annet

Nebius passer for maskinlæringsteam som trenger GPU-er av typen H100, H200 eller B300 nå, i Europa, uten en salgsprosess; for team som trener med Slurm eller Kubernetes og tar sjekkpunkter av jobbene sine; for oppstartsselskaper som serverer åpne modeller gjennom Token Factory eller egne endepunkter; og for kjøpere som vil ha en nederlandsk avtalepart for GPU-arbeid og kan leve med regioner som er enkeltsteder.

Se deg om etter noe annet hvis du flytter et vanlig web- eller SaaS-miljø bort fra AWS eller Azure, siden de administrerte tjenestene ikke finnes; hvis du trenger failover på tvers av soner innenfor en region; hvis du trenger B200- eller GB200-kapasitet etter behov, eller GPU-priser som holder seg uten bindingstid; eller hvis du trenger BSI C5, SecNumCloud eller HDS. Hvis grunnleggerens kontroll eller Yandex-historien er et avgjørende spørsmål i innkjøpsprosessen din, les innleveringene før du bestemmer deg.

Kilder

Sjekket 15. og 16. oktober 2026.

Priser

Vilkår og SLA

Dokumentasjon

Status og hendelser

Etterlevelse

Selskap og eierskap

Brukerrapporter og analytikere

Data og sky

Nye veiledninger og regelendringer på e-post

Når en regel endres, en frist flyttes eller vi publiserer en ny veiledning, sender vi den på e-post.

Først sender vi deg en lenke for å bekrefte. Du kan melde deg av når som helst. Personvern