Nscale i 2026: en ærlig gjennomgang av det et lite team kan kjøpe

Nscale er en GPU-sky med hovedkontor i London, utskilt fra det australske datasenterselskapet Arkon Energy i mai 2024, med alle fem aktive anlegg i Norge, Island og Portugal. Et lite team kan kjøpe én ting uten å snakke med noen: et OpenAI-kompatibelt API for modeller med åpne vekter, forhåndsbetalt med kort fra 5 USD (4,46 euro). GPU-instanser, administrert Kubernetes og objekt- og fillagring selges bare under en reservert kontrakt, og ingen GPU-pris er publisert noe sted. Ifølge selskapets egen innlevering for en notering i New York er Nscale fortsatt «i ferd med å oppnå» ISO 27001 og SOC 2, og den største kunden sto for 73 % av inntektene i 2025.
Denne artikkelen er en del av en serie som sammenligner 24 europeiske skytilbydere med AWS og Azure; oversikten stiller dem opp side om side. Alt nedenfor ble sjekket 15. og 16. oktober 2026 mot Nscales dokumentasjon, nettstedets vilkår, statusside, Form S-1 av 18. september 2026, det britiske foretaksregisteret og brukerrapporter, hver av dem ved kilden. Vi opprettet ingen konto og kjørte ingen arbeidslaster.
Kort oppsummert
| Nscale | |
|---|---|
| Hovedkontor og kontroll | London. Aker ASA (Norge) er eneste registrerte person med betydelig kontroll i Nscale plc, med 25 % til 50 % av aksjene og stemmene. Har søkt om notering i New York; ikke notert 16. oktober 2026 |
| Regioner og soner | Ingen offentlig regionliste, ingen tilgjengelighetssoner. Fem aktive anlegg 31. august 2026: tre i Norge, ett på Island, ett i Portugal |
| Hva et lite team kan kjøpe | Modell-API-et og finjustering, selvbetjent, forhåndsbetalt fra 5 USD (4,46 euro) |
| Arbeidslast A (oppstart) | Ikke priset: VM-er og lagring krever en reservert kontrakt og har ingen offentlig pris |
| Arbeidslast B (produksjon) | Ikke priset, av samme grunn; det finnes heller ingen administrert PostgreSQL |
| GPU-er | Ingen offentlig pris. GB300 NVL72 og B200 ved reservasjon |
| Utgående trafikk | Ingen pris publisert |
| SLA for regnekraft | Ingen offentlig: kreditter er «beskrevet i kontrakten» |
| Inkludert support | Bare e-post for selvbetjente kunder; nivået deres er ikke oppgitt |
| Hvem kan registrere seg | Alle med en Google-konto og et kort, for modell-API-et. Alt annet via salg |
Hva du kan bygge
«Reservert» nedenfor betyr at tjenesten først slås på for en organisasjon etter at den har signert en kontrakt om reservert sky med salgsteamet til Nscale.
| Det du trenger | Nscale | Hvem kan kjøpe | AWS | Azure |
|---|---|---|---|---|
| Modell-API | Serverløs inferens, OpenAI-kompatibel: chat, embeddings, bildegenerering, faktureres per token | selvbetjent | Bedrock | Azure AI Foundry-modeller |
| Finjustering | Serverløs LoRA-finjustering, minimum 2 USD per jobb | selvbetjent | Bedrock custom models | Azure AI Foundry fine-tuning |
| Dedikert inferens | En modell på dine egne reserverte GPU-er; «Ingen andre kunder deler den» | reservert | SageMaker-endepunkter | Azure ML online endpoints |
| GPU- og CPU-maskiner | Instanser, virtualiserte eller bare metal | reservert | EC2 | Virtual Machines |
| GPU-klynger | Reservasjoner per NVLink-domene: GB300 NVL72 (et rack med 18 verter per enhet), B200 | kontraktfestet | EC2 Capacity Blocks | ND GB200 v6 |
| Kubernetes | NKS, enkeltleietaker, kontrollplan i tre kopier på separate maskiner | reservert | EKS | AKS |
| Lagring | Volumer, S3-kompatibel objektlagring, NFS-fillagring | reservert | EBS, S3, EFS | Managed Disks, Blob Storage, Azure Files |
| Nettverk | VPC, sikkerhetsgrupper, floating IP-er, TCP- og UDP-lastbalanserere | reservert | VPC, NLB | VNet, Load Balancer |
Hver GPU-side på nettstedet (Vera Rubin NVL72, GB300 NVL72, GB200 NVL72, H200, H100) ender i «Reserver GPU-er» eller «Kontakt salg». Dokumentasjonen sier at reservasjoner «for øyeblikket er GB300 NVL72 og B200», gjort per NVLink-domene med en topologivisning; Vera Rubin kontraktfestes fra 2027. Vi fant ingen L40S, L4 eller A100.
Helt fraværende: administrert PostgreSQL, MySQL, Redis, Kafka og OpenSearch, et containerregister, funksjoner og serverløse containere, køer, DNS, CDN, en tjeneste for sikkerhetskopiering, en tjeneste for nøkkelhåndtering for kunder og dokumentert DDoS-beskyttelse for dine egne endepunkter. Objektlagringen støtter ikke offentlig tilgang, CORS, livssyklusregler, replikering eller SSE-C. Nscale erstatter GPU-instansene og modell-API-ene hos AWS og Azure, ikke skyen rundt dem, og uten kontrakt er bare modell-API-et innen rekkevidde.
Modelllisten er bare synlig etter innlogging. Dokumentasjonen varsler en oppgradering fra 26. oktober 2026 som tar ut 22 modeller innen 2. til 4. november 2026, blant dem gpt-oss-20b og -120b, Llama 4 Scout og Mixtral 8x22B, erstattet av GLM 5.3, Qwen3.8-27B og Qwen3.8-Flash-Next: én til tre ukers varsel da vi leste det 16. oktober. Nscale er også oppført blant Hugging Faces Inference Providers.
Hver tjeneste har en OpenAPI-spesifikasjon og en CLI, og Terraform-provideren nådde versjon 1.7.0 15. oktober 2026 (en provider fra fellesskapet, uten HashiCorp-partnermerke). Plattformtjenestene ligger på GitHub, regiontjenesten under Apache 2.0. Dokumentasjonen henger etter: Terraform-siden låser fortsatt ~> 0.0.8, og endringsloggen stopper i januar 2026.
Hva det koster
Nscale publiserer ingen prisliste: ingenting per GPU-time, per instans, per gigabyte lagring eller per lastbalanserer, på nettstedet eller i dokumentasjonen. nscale.com/pricing gir 404, og Wayback Machine har ingen kopi av noen side under den. Priser per token for modell-API-et vises bare for en organisasjon som er logget inn. Sjekket 15. og 16. oktober 2026.
Arbeidslast A og B, oppsettene for oppstart og produksjon som er priset for hver tilbyder i denne serien, kan ikke prises: VM-ene, volumene, objektlagringen, lastbalansereren og Kubernetes er tjenester i den reserverte skyen uten offentlig pris, og det finnes ingen administrert PostgreSQL. AWS tar 112,37 euro i måneden for arbeidslast A og 1 082,61 euro for arbeidslast B i Frankfurt.
GPU-er har ingen offentlig pris, verken etter behov eller reservert. AWS selger H100 til 6,57 euro per GPU-time og B200 til 15,98 euro i Stockholm. GPU-kvotene hos AWS starter også på null, så en forespørsel kommer først der også, men prisen er offentlig, og forespørselen går gjennom Service Quotas, ikke en salgskontrakt.
Modell-API-et faktureres åpent:
- Forhåndsbetalt kreditt i USD, med kort gjennom Stripe, fra 5 USD (4,46 euro) til 10 000 USD (8 922,16 euro) per kjøp, med skatt lagt til i kassen. «Det krediterte beløpet er subtotalen før skatt».
- Valgfri automatisk påfylling til en målsaldo på høyst 1 000 USD. Uten den er kreditten du kjøpte, forbrukstaket ditt.
- Finjustering: «2 USD minimum per jobb, fakturert etter behandlede tokens».
- «Nscale håndhever ikke ratebegrensninger».
- Gratis kreditt: hurtigstarten sier «Tidlige brukere kan ha rett til gratis kreditt», og endringsloggen for juli 2025 sa «hver ny konto får fortsatt 5 USD i gratis kreditt». Vi kunne ikke bekrefte at det fortsatt gjelder.
GPU-kapasitet selges ifølge S-1 hovedsakelig gjennom «forpliktende kontrakter som fungerer på take-or-pay-basis», med en vektet gjennomsnittlig kontraktslengde på omtrent 5,7 år. Det finnes også «klynger etter behov for å betjene mindre kunder med betaling etter forbruk», fakturert månedlig «per GPU-time i dollar» uten minste bindingstid, men nettstedet og dokumentasjonen viser ingen vei til dem bortsett fra salg.
Utgående trafikk, IPv4, snapshots og support har ingen publisert pris, og uten offentlig liste er det ingen prisendringer å følge.
Pålitelighet
Soner. Ingen er dokumentert. Regioner finnes bare som et objekt i API-et, oppført for en pålogget organisasjon; ingen dokumenter navngir en eller knytter den til et datasenter. Modell-API-et er ett globalt vertsnavn, og hvilket anlegg som svarer, er ikke oppgitt.
SLA. Ingen er offentlig. Supportsiden sier «Servicekreditter for brutte tjenestenivåavtaler (SLA-er) er beskrevet i kontrakten og utgjør den tilgjengelige beføyelsen», og siden om delt ansvar lister en «Autoscaling & availability SLA» for modell-API-et uten en prosentandel. En selvbetjent kunde har ingenting å sitere. AWS forplikter seg til 99,99 % for EC2 over to eller flere soner og 99,5 % for en enkelt instans.
Vedlikehold. Nscale lover «minst én (1) ukes varsel før ethvert potensielt forstyrrende vedlikehold», men nødarbeid kan komme uten, og varslene går til en side i supportportalen som bare kunder med Private Cloud kan åpne.
Statusside. status.nscale.com dekker konsollen, gatewayen, nettstedet, modellene, dokumentasjonen og inferens. Den har ingen komponent for GPU-instanser, Kubernetes, lagring eller noe datasenter. Hele hendelseshistorikken er én oppføring, «Dette er en eksempelhendelse», datert 21. april 2026. Vi fant ingen hendelse i en primærkilde for de siste 24 månedene; med denne statussiden er det fravær av bevis, ikke en feilfri historikk. Vi fant heller ingen erklæring om redundans eller Uptime Institute-nivå for noe anlegg.
Support
Selvbetjente kunder får support «bare via e-post på helpdesk@nscale.com»; «Nscale Private Cloud-kunder» får en supportportal. Det er tre nivåer. Platinum er 24x7 for alle prioriteter; Gold er 24x7 for P1 og kl. 09:00 til 17:00 «lokal tid for datasenteret» ellers; Silver er kl. 09:00 til 17:00 for alt. Målet for første respons er 15 minutter for P1 og 1 time for resten, og løsningsmålene går fra 4 timer for P1 til 1 måned for P4. Siden sier ikke hvilket nivå en selvbetjent kunde får, og ingen nivåer har en publisert pris. Vi fant ingen telefonlinje og ikke noe fellesskapsforum.
Å få en konto
For modell-API-et: registrer deg på console.nscale.com («For øyeblikket kan du bare registrere deg med Google (SSO)»), legg til kreditt med kort og kall API-et samme dag. Ingen annen identitetskontroll er dokumentert.
For alt annet er dokumentasjonen tydelig. GPU-instanser: «Denne tjenesten er foreløpig bare tilgjengelig i miljøet for reservert skytjeneste.» Kubernetes er «aktivert per organisasjon. Hvis du ikke ser Kubernetes under Tjenester i konsollens sidefelt, kontakt kundeteamet ditt hos Nscale.» Reservasjoner: «Kapasitet er kontraktfestet og regionspesifikk». Hvor lang tid det tar å bli en organisasjon med reservert sky, og minste forpliktelse, er ikke publisert. Standardkvoter er heller ikke publisert.
Så arbeidslast B kan ikke bygges første dag, eller noen dag uten en kontrakt.
Etterlevelse og personvern
| Rammeverk | Status |
|---|---|
| ISO 27001 | Ikke innehatt. S-1: «i ferd med å oppnå» |
| SOC 2 | Ikke innehatt. S-1: «i ferd med å oppnå» |
| ISO 27017, ISO 27018, C5, SecNumCloud, HDS, PCI DSS | Ingen omtale funnet |
Vi fant ikke noe trust center og ingen offentlig databehandleravtale (DPA), selv om siden om underdatabehandlere viser til «gjeldende DPA». Den siden, datert 15. september 2026, navngir Auth0, Vercel, Neon, Upstash, Sentry, PostHog, Novu, Metronome og Stripe for autentisering, hosting av konsollen, konsolldatabasen, overvåking, produktanalyse, varsler, måling og betalinger. Alle er selskaper grunnlagt i USA; hvor hver kjører for Nscale, er ikke oppgitt, og «Behandlingssteder kan variere».
Vi fant ingen avtalefestet forpliktelse om dataenes plassering for en selvbetjent konto, og ingen erklæring om hvilket datasenter som betjener modell-API-et. Av de fem aktive anleggene ligger bare Portugal i EU; Norge og Island er i EØS.
Hvem kontrollerer den
Morselskapet er Nscale plc, selskap 16925886 i England og Wales, registrert i London. Det ble stiftet i desember 2025 som DSNS Holdings Limited, skiftet navn til Nscale Limited i april 2026 og ble omregistrert som aksjeselskap åpent for allmennheten (public company) 9. oktober 2026. Siden en omorganisering i mai 2026 står det over driftskonsernet og Arkon Energy. S-1 lister 133 datterselskaper, 38 av dem i Norge.
Eiere. Det britiske registeret navngir én person med betydelig kontroll: Aker ASA, notert i Oslo, med «Mer enn 25 % men ikke mer enn 50 %» av aksjene og stemmerettene siden 4. september 2026. Ifølge S-1 er Aker ASA majoritetseid av TRG Holding AS, som er majoritetseid av The Resource Group TRG AS, hvis eneeier er Kjell Inge Røkke. Akers administrerende direktør, Øyvind Eriksen, sitter i Nscales styre. S-1 navngir to andre innehavere av mer enn 5 %: Sandton Capital Partners i New York, og Paladin Capital, holdt av forvalterne av en trust på Jersey der grunnleggeren og administrerende direktør Josh Payne er stifter (settlor). Alle prosenttall i den tabellen er blanke.
NVIDIA kjøpte preferanseaksjer for omtrent 400 millioner USD i oktober 2025, og et ytterligere salg av aksjer til selskapet for 1,0 milliarder USD skal etter planen sluttføres rundt 16. november 2026. Warrantene og dette salget konverteres til aksjer uten stemmerett, der NVIDIA vil være «den eneste innehaveren»; hver av dem blir en aksje med stemmerett når NVIDIA melder fra om amerikansk konkurransegodkjenning etter Hart-Scott-Rodino Act. Etter emisjonen har hver ordinære aksje én stemme.
Notering. Nscale har søkt om notering på New York Stock Exchange under «NSCL». Ingen aksjeantall, prisintervall eller endret innlevering hadde dukket opp 16. oktober 2026.
Avtalepart. Nettstedets vilkår er en avtale med Nscale AS, i Norge. Vi fant ingen klausul om gjeldende rett og ingen egne offentlige vilkår for skytjenesten.
Infrastruktur. Nscale eier og driver sine egne GPU-er. Fire av de fem aktive anleggene er samlokalisering («tredjepartsanlegg der vi leier kapasitet»), blant dem Start Campus i Sines i Portugal og Verne i Keflavik på Island; det femte, i Norge, er selskapets eget.
Kunder, kontrakter og penger
Konsentrasjon. Den største kunden sto for 93 % av inntektene i 2024 (en kontrakt som endte i desember samme år), 73 % i 2025 og 52 % i første halvår 2026. S-1 navngir ikke kunden for 2025.
Kontrakter, slik S-1 gjengir dem. Arbeidsbeskrivelser (statements of work) fra Microsoft verdt «opptil omtrent 43,8 milliarder dollar fram til desember 2033». Fire avtaler med Anthropic verdt opptil omtrent 44,6 milliarder USD ved Monarch-campusen i West Virginia, der «vi ikke har oppnådd bindende tilsagn om noen av finansieringene som kreves»; «alle slike finansieringer er fortsatt under arbeid». Figure AI, opptil 100 000 Vera Rubin-GPU-er fra andre halvdel av 2027. NVIDIA, reserverte klynger for 1,2 milliarder USD.
Hva det gir igjen til andre. Med selskapets egne ord har «mange av kontraktene våre en forkjøpsrett som gir kundene prioritert rett til å sikre seg ytterligere regnekraft», og bruk etter behov finnes «for å tjene penger på ekstra kapasitet som ikke er tildelt bindende kontrakter». Nscales kunngjøringer navngir Microsoft som kunde ved Narvik i Norge, Sines i Portugal og Loughton i Storbritannia.
Kapasitet. Per 31. august 2026: fem aktive og tolv kontraktfestede anlegg, 1,37 GW til sammen, omtrent 25 000 aktive GPU-er. De aktive anleggene utgjør til sammen 81 IT-MW; 770 MW av de 1,37 GW ligger i USA (vår utregning fra tabellen i S-1). Nscale beskriver strømmen ved de norske og islandske anleggene som fornybar, og Sines som «drevet helt av fornybar energi med sjøvannskjøling».
Penger. Inntektene var 33,0 millioner USD i 2025 og 140,6 millioner USD i første halvår 2026. Nettotapet i det halvåret var 1 020,1 millioner USD, og kostnaden ved inntektene (189,6 millioner USD) oversteg inntektene.
Veien ut
Modell-API-et er det enkleste å forlate: ett OpenAI-kompatibelt endepunkt som serverer modeller med åpne vekter som andre tilbydere også serverer. Vi fant ikke ut om ubrukt kreditt refunderes.
For reserverte kunder er objektlagringen S3-kompatibel med hullene nevnt ovenfor, til en upublisert pris for utgående trafikk. NKS-klynger fungerer med standard kubectl og helm, men vi fant ingen CNCF-samsvarsregistrering, og oppgraderinger «kan ikke angres». Instanser har snapshots og rå diskbilder; vi fant ingen eksporttjeneste.
Kontrakten er innlåsingen. Forpliktet kapasitet er take-or-pay; S-1 sier at avtalene med ankerkunden for 2025 «ikke kan sies opp av bekvemmelighetshensyn i den gjeldende tjenesteperioden uten ansvar». Kunder etter behov kan «si opp kontraktene sine eller redusere bruken av tjenestene våre med begrenset varsel». Uten offentlige skyvilkår kunne vi ikke lete etter en klausul om bytte av tilbyder etter EUs dataforordning.
Hva brukerne forteller
Vi fant ingen uavhengig rapport fra noen som har brukt Nscales modell-API eller GPU-er: søk på Hacker News gir for det meste NuScale, reaktorselskapet, og to av de tre innleggene på r/LocalLLaMA er Nscales egne benchmarks. To medier rapporterte om tilgang og levering, og Nscales egne dokumenter bekrefter begge delvis.
En uavhengig tester fikk ikke tak i GPU-er. SemiAnalysis' ClusterMAX 2.0-gjennomgang av 6. november 2025 ga Nscale vurderingen «Utilgjengelig», fordi den var «ute av stand til å få tilgang til noen GPU-er på NScale-plattformen, verken direkte eller gjennom offentlig annonserte partnere som Lightning.ai» (gjennomgang). Det stemmer med dokumentasjonen (GPU-er finnes bare i den reserverte skyen) og S-1, som kaller bruk etter behov «foreløpig ikke en vesentlig komponent». SemiAnalysis' neste fullstendige vurdering, ClusterMAX 3.0 av 23. september 2026, plasserer fortsatt Nscale i nivået «Utilgjengelig», blant tilbydere som «ennå ikke er testet».
Kapasiteten i Storbritannia lå etter kunngjøringene. The Guardian rapporterte 9. mars 2026 at anlegget i Loughton i februar 2026 «fortsatt ble brukt som stillasplass», og at den britiske regjeringen kalte Nscales britiske investering på 2,5 milliarder USD «ikke en formell kontrakt, men en intensjon om å forplikte kapital» (artikkel). En fotnote av 23. mars 2026 gir Nscales svar: det «kjøpte tomten ... i september 2025» og har som mål «å levere datasenteret i 2027». S-1 viser ingen aktive anlegg i Storbritannia per 31. august 2026. Kommentarer på Hacker News gjentar Guardians poenger (47311217, 47312516, 47705208, mars til april 2026) og er ikke uavhengige av det.
Hvem den passer for, og hvem som bør se seg om etter noe annet
Nscale passer for team som vil ha et OpenAI-kompatibelt API for modeller med åpne vekter fra et selskap med hovedkontor i Europa, kan godta underdatabehandlere grunnlagt i USA bak konsollen, og vil starte med 5 USD og uten ratebegrensninger. Den passer også for organisasjoner som kan signere reserverte kontrakter på flere måneder eller år for GB300- eller B200-rack i Norge, Island eller Portugal og vil ha en leverandør hvis økonomi er offentlig i en innlevering til SEC.
Se deg om etter noe annet hvis du trenger en GPU-maskin per time uten en salgssamtale, en publisert pris, ISO 27001, SOC 2 eller en kontraktsfestet SLA før du signerer, eller en generell sky rundt GPU-ene dine (databaser, registre, køer, DNS, CDN). Og se deg om etter noe annet hvis du vil ha rapporter fra andre kunder først: det finnes nesten ingen.
Kilder
Sjekket 15. og 16. oktober 2026.
Priser og fakturering
- Kreditt og Hurtigstart
- Serverløse modeller og modellendepunktet (401 uten nøkkel)
- Ratebegrensninger
- Wayback Machine, ingen kopi av nscale.com/pricing
- Sidene AI-tjenester, infrastrukturtjenester, GPU-noder og H100
- Tall for AWS: grunnlinjen for AWS og Azure i denne serien, regnet om etter ECB-kursen 15. oktober 2026
Vilkår og SLA
- Service Level Objectives
- Modell for delt ansvar
- Slik kontakter du support
- Nettstedets vilkår
- Underdatabehandlere, 15. september 2026
Dokumentasjon
- Dokumentasjonsindeks og Oversikt
- Instanser, Reservasjoner, Administrert Kubernetes, Rull ut en modell
- Objektlagring og Filsystem
- CLI-regioner, Terraform-provider, Endringslogg
- Terraform-registeret, nscaledev/nscale og kildekoden
- nscaledev på GitHub og regiontjenesten
- Hugging Face Inference Providers, Nscale
Status og hendelser
Selskap og eierskap
- Form S-1, 18. september 2026 og Exhibit 21.1, datterselskaper
- SEC-arkivindeks
- Companies House, Nscale plc og Nscale Global Holdings Limited
- Datasentre
- Pressemeldinger: innlevering for børsnotering, 18. september 2026, Microsoft, 15. oktober 2025, Microsoft Norge, 14. april 2026, Start Campus, 5. mai 2026
Rapporter fra andre
- SemiAnalysis, ClusterMAX-gjennomgang av Nscale, 6. november 2025 og ClusterMAX 3.0, 23. september 2026
- The Guardian, Aisha Down, 9. mars 2026, med en fotnote av 23. mars 2026
- Kommentarer på Hacker News 47311217, 47312516 og 47705208, mars til april 2026
- Reddit-søk i r/LocalLLaMA
Data og sky
Nye veiledninger og regelendringer på e-post
Når en regel endres, en frist flyttes eller vi publiserer en ny veiledning, sender vi den på e-post.