Gcore i 2026: en ærlig gjennomgang for team som forlater AWS eller Azure

Gcore er et selskap i Luxembourg som startet med et nettverk for innholdslevering (CDN) og nå selger virtuelle maskiner, bare metal, administrert Kubernetes og GPU-er bak edge-nettverket sitt. Trafikk ut fra VM-er og GPU-klynger er gratis og ubegrenset, det høytilgjengelige Kubernetes-kontrollplanet koster ingenting, og produksjonsarbeidslasten vår kommer på 384,60 euro i måneden i Luxembourg-2, omtrent en tredjedel av AWS-prisen. Totalen inkluderer en administrert PostgreSQL som er en gratis beta, og hullene er reelle: ingen tilgjengelighetssoner, ingen køer, nøkkelhåndtering eller finkornet IAM, SLA-kreditter for regnekraft som stopper på 20 % og regner nedetid fra din egen rapport på e-post, og sertifikater vi ikke fikk se. Gcore publiserer ikke aksjonærene sine; Northern Data, nå eid med rundt 85,2 % av USA-noterte Rumble, har to plasser i styret og sikret seg i 2025 en opsjon på et flertall, hvis status ikke er offentliggjort.
Denne artikkelen er en del av en serie som sammenligner 24 europeiske skytilbydere med AWS og Azure; oversikten stiller dem opp side om side. Alt nedenfor ble sjekket 15. og 16. oktober 2026 mot Gcores dokumentasjon, juridiske vilkår, prisdata og statusside, innleveringer fra Northern Data og Rumble, pressedekning og brukerrapporter, hver av dem ved kilden. Vi opprettet ingen konto og kjørte ingen arbeidslaster. AWS og Azure er priset i Frankfurt, men Gcores region Frankfurt-2 selger verken administrert Kubernetes eller objektlagring, så vi priset Luxembourg-2, den eneste EU-regionen som selger VM-er, Kubernetes, S3 Standard-objektlagring og GPU-er sammen.
Kort oppsummert
| Gcore | |
|---|---|
| Hovedkontor og kontroll | Contern, Luxembourg: G-Core Labs S.A., under G-Core Holding S.A. Aksjonærene er ikke offentliggjort; pressen navngir grunnleggeren av Wargaming. Northern Data AG, siden juni 2026 eid med rundt 85,2 % av USA-noterte Rumble, tok to styreplasser og en opsjon på et flertall i 2025 og har 2,13 %; etter endrede avtaler i juli 2026 sier selskapet at det ikke lenger har betydelig innflytelse. Opsjonens status er ikke offentliggjort. Ikke børsnotert |
| Regioner og soner | 12 skyregioner i EU (tre i Luxembourg, Frankfurt-2, Amsterdam, tre i Paris, Warszawa, Helsingfors, to i Sines, Portugal), 33 i alt. Ingen tilgjengelighetssoner |
| Arbeidslast A (oppstart) | 40,70 euro i måneden i Luxembourg-2 |
| Arbeidslast B (produksjon) | 384,60 euro i Luxembourg-2, på dedikerte vCPU-er. Den administrerte PostgreSQL-en i den er en gratis beta (versjon 13 til 15, grense på 100 GB), priset til null og ikke en produksjonstjeneste |
| Utgående trafikk | Gratis og ubegrenset fra VM-er og GPU-klynger. Objektlagring 0,02 euro per GiB, bare metal 0,0013 euro per GB |
| SLA for regnekraft | 99,95 % for VM-er i «Core»-regioner, 99,9 % i «Edge»-regioner, ingen for delte Basic-VM-er. Kreditter på 2,5 % til 20 %, regnet fra defektrapporten din på e-post |
| Inkludert support | Basic: chatbot, e-post og saker, bare engelsk, ingen responstid |
| Hvem kan registrere seg | Alle med en e-postadresse, en betalingsmetode og 4 euro i kreditt; registreringsdokumentasjonen beskriver ingen ID-kontroll, men MSA-en gjør hver avtale avhengig av KYC. Standardkvoter er ikke publisert; bare metal krever alltid en godkjent kvoteforespørsel |
Hva du kan bygge
Gcore merker nesten ingenting som beta, så status er allment tilgjengelig (solgt på prissiden uten beta-merking) med mindre noe annet er oppgitt.
| Det du trenger | Gcore | AWS | Azure |
|---|---|---|---|
| Virtuelle maskiner | Intel-, AMD EPYC- og Ampere Arm-flavors, «Dedicated vCPUs» ifølge produktsiden; delte Basic-VM-er bare i Amsterdam innenfor EU | EC2 | Virtual Machines |
| Bare metal | Xeon-, Ryzen- og EPYC-servere per time, etter en kvoteforespørsel | EC2 metal | BareMetal Infrastructure |
| GPU-er | noder med 8 GPU-er med H100, H200, A100 eller L40S; Virtual GPU med 1 til 8 H100; spot; B300 og GB300 NVL72 via salg | EC2 P og G | ND- og NC-serien |
| Blokk- og fillagring | tre volumtyper med tredobbel replikering; NFS-fildelinger | EBS, EFS | Managed Disks, Azure Files |
| Objektlagring | S3 Standard, i EU bare i Luxembourg-2; S3 Fast i Sines | S3 | Blob Storage |
| Relasjonsdatabaser | PostgreSQL 13 til 15, beta: gratis, grense på 100 GB, HA med tre noder | RDS | Azure Database for PostgreSQL |
| Andre datatjenester | ingen | ElastiCache, DocumentDB, MSK, OpenSearch Service | Azure Cache for Redis, Cosmos DB, Event Hubs |
| Kubernetes | nodepooler med VM-er, bare metal eller GPU, i samsvar med CNCF for 1.27 til 1.36, gratis HA-kontrollplan | EKS | AKS |
| Serverløst | Functions, Container as a Service; FastEdge (WebAssembly i CDN-ets kant) | Lambda, App Runner, Lambda@Edge | Functions, Container Apps |
| Meldinger | ingen | SQS, SNS | Service Bus, Event Grid |
| Edge | CDN, administrert DNS, DDoS-beskyttelse (grunnleggende gratis), WAAP | CloudFront, Route 53, Shield, AWS WAF | Front Door, Azure DNS, DDoS Protection, Azure WAF |
| Sikkerhet | faste roller; Secrets Manager, dokumentert bare for sertifikater til lastbalanserere; ingen KMS | IAM, Secrets Manager, KMS | Entra ID RBAC, Key Vault |
| KI | Everywhere Inference på L40S, A100 eller H100, OpenAI-kompatible endepunkter | SageMaker endpoints, Bedrock | Azure ML endpoints, AI Foundry |
| Sikkerhetskopiering | snapshots; ingen tjeneste for sikkerhetskopiering | AWS Backup | Azure Backup |
Helt fraværende: administrert MySQL, Redis eller Valkey, MongoDB, Kafka og en generell OpenSearch-tjeneste; køer; en tjeneste for nøkkelhåndtering; IAM-policyer eller tillatelser på ressursnivå; en tjeneste for sikkerhetskopiering; og tilgjengelighetssoner. Objektlagringen dokumenterer Object Lock og utløp etter livssyklus, men ikke replikering eller versjonering, og Gcore publiserer ingen liste over S3-funksjoner som ikke støttes. Kjøremiljøene for funksjoner er alle forbi eller nær end of life hos upstream.
Ett REST-API dekker alle produkter, og SDK-ene for Python og Go (0.59.0, 12. oktober 2026) genereres fra OpenAPI-spesifikasjonen. Gcores Terraform-provider har to linjer: v0 på 0.37.1 (12. oktober 2026), og v2, en omskriving som fortsatt er på release candidate, som krever en manuell re-import og ennå ikke har noen ressurs for snapshots, S3-lagring, funksjoner eller PostgreSQL. Repositoriet hadde 6 åpne issues 16. oktober 2026, den eldste fra september 2023. Det finnes også en offisiell MCP-server.
Hva det koster
Gcores listepriser i euro eksklusive mva., fra pris-API-et bak kalkulatoren på gcore.com og fra prissidene, sjekket 15. og 16. oktober 2026, i Luxembourg-2 med 730 timer i måneden.
Arbeidslast A, et oppsett for å komme i gang: én VM med 2 vCPU og 4 GB, en disk på 40 GB, én IPv4-adresse, 1 TB utgående trafikk og 100 GB objektlagring.
| Post | Valg | Euro per måned |
|---|---|---|
| VM | g2-standard-2-4, Intel, 2 vCPU, 4 GB | 30,44 |
| Disk | 40 GB Standard-volum | 4,00 |
| Offentlig IPv4 | ekstern IP | 2,53 |
| 1 TB utgående trafikk | gratis | 0,00 |
| 100 GB objektlagring | S3 Standard, 93,13 GiB til 0,04 euro | 3,73 |
| Totalt | 40,70 |
AWS tar 112,37 euro og Azure 116,15 euro for det samme i Frankfurt; hos AWS utgjør 1 TB utgående trafikk alene 81,00 USD av en regning på 125,95 USD. Gcore koster 36 % av AWS-prisen, på en dedikert vCPU mot burstable-instanser, siden Luxembourg-2 ikke selger noen plan med delt vCPU. Med AMD-planen g3a-standard-2-4 i Frankfurt-2 (20,76 euro) og objektlagringen kjøpt i Luxembourg-2 blir totalen 31,02 euro.
Arbeidslast B, et lite produksjonssystem: tre VM-er med 4 vCPU og 16 GB og en IPv4-adresse hver, 300 GB SSD-blokklagring, en lastbalanserer, PostgreSQL med 2 vCPU, 8 GB og 100 GB som primær pluss standby, 1 TB objektlagring med 1 million PUT- og 10 millioner GET-forespørsler, et Kubernetes-kontrollplan og 2 TB utgående trafikk.
| Post | Valg | Euro per måned |
|---|---|---|
| 3 VM-er | g2-standard-4-16, Intel, dedikert vCPU, 3 x 85,19 | 255,57 |
| 3 offentlige IPv4 | 3 x 2,5331 | 7,60 |
| 300 GB blokklagring | High IOPS SSD til 0,22 euro per GB, oppstartsvolumer inkludert | 66,00 |
| Lastbalanserer | lb1-1-2, par med aktiv og standby | 15,18 |
| PostgreSQL-HA | tre noder, synkron replikering; beta, gratis | 0,00 |
| 1 TB objektlagring | S3 Standard, 931,32 GiB til 0,04 euro | 37,25 |
| 1 million PUT | 0,03 euro per 10 000 | 3,00 |
| 10 millioner GET | faktureres ikke, ifølge prissiden | 0,00 |
| Kubernetes-kontrollplan | HA, gratis | 0,00 |
| 2 TB utgående trafikk | gratis | 0,00 |
| Totalt | 384,60 |
AWS tar 1 082,61 euro for arbeidslast B på m7i.xlarge og Azure 1 091,88 euro på D4s_v5, så Gcore kommer på 36 % av AWS og 35 % av Azure. Det smigrer Gcore, fordi databasen er en beta til null: tar du den høytilgjengelige databasen hos AWS ut (320,13 USD med lagring), koster AWS fortsatt 796,98 euro, og Gcore er 48 % av det. Mesteparten av den gjenværende forskjellen ligger i to poster Gcore ikke tar betalt for: 2 TB utgående trafikk (171,00 USD hos AWS) og Kubernetes-kontrollplanet (73,00 USD for EKS).
Tre antakelser ligger i totalen. Prissiden tar bare betalt for skriveforespørsler mot objektlagring, mens dokumentasjonen sier «Forespørsler»; hvis GET-forespørsler faktureres, legg til 30,00 euro. Gcore sier ikke om lastbalansererens automatiske offentlige adresse faktureres som en IP (2,53 euro hvis den gjør det). Til sammen gir de en øvre grense på 417,13 euro. Og databasen vil koste noe når betaen er over, til en pris ingen kan budsjettere med ennå. Arbeidsnoder er ikke inkludert, som overalt i denne serien.
Utgående trafikk og IPv4. «Nettverkstrafikk for alle VM-er er gratis og ubegrenset», og utgående trafikk fra GPU-klynger er også gratis. Bare metal betaler 0,0013 euro per GB. Utgående trafikk fra objektlagring er 0,02 euro per GiB på prissiden, omtrent 18,63 euro per TB, mot 80,30 euro hos AWS og 77,62 euro hos Azure utover de første 100 GB gratis; dokumentasjonen sier «per Gb», noe som ville vært åtte ganger dyrere hvis det mente gigabit. En offentlig IPv4-adresse koster 2,53 euro i måneden, under de 3,65 USD AWS og Azure tar.
Fakturering. Skyressurser «belastes per minutt for tiden de er i bruk», fra en forhåndsbetalt saldo på minst 4 euro, fylt på fra det lagrede kortet. VM-er faktureres til de er «helt stoppet», bare metal og GPU-servere til de slettes, selv når strømmen er slått av. Det finnes ikke noe gratisnivå for skyen, og ingen forbruksgrense er dokumentert utover den forhåndsbetalte saldoen.
GPU-er, euro per GPU-time på bare metal-noder med 8 GPU-er (Gcore oppgir nodeprisen delt på åtte):
| GPU | Etter behov | Spot | Reservert 12 / 36 måneder | Regioner |
|---|---|---|---|---|
| H100 80 GB | 2,73 | 1,64 | 1,85 / 1,75 | Luxembourg-2 og -3, Helsingfors, Sines-2 og -3, London-2, Incheon |
| H200 141 GB | 3,18 | 2,27 | 2,09 / 2,00 | bare Chester, Storbritannia |
| A100 80 GB | 1,36 | ingen | 1,05 / 0,91 | Luxembourg-2 og -3 |
| L40S 48 GB | 1,27 | ingen | 0,91 / 0,82 | Luxembourg-2 og -3, Manassas, Singapore |
Disse er selvbetjente, avhengig av lager og GPU-kvote. B300 (6,00 euro) og GB300 NVL72-racket går via salg; det finnes ingen B200 eller L4. En enkelt H100 kommer som en Virtual GPU til 2,82 euro i timen. AWS selger ikke H100 i Frankfurt og tar 6,57 euro per GPU-time i Stockholm; Azures H200 koster 12,29 euro i Germany West Central. Spot-noder «kan tas tilbake med 24 timers varsel», og avtalen lar Gcore levere deler av en forpliktet GPU-bestilling eller erstatte maskinvaren med et «tilsvarende eller overlegent nivå».
Prisendringer. Et udatert banner kunngjør «Nye lavere priser» på åtte lokasjoner, Frankfurt-2 blant dem, der AMD-planer koster omtrent halvparten av Luxembourg-2 (54,77 euro mot 108,00 euro). Vi fant ingen økning de siste 24 månedene. Master Services Agreement av 17. juni 2026 lar Gcore «øke gebyrene ... årlig» med høyst det høyeste av 5 % eller Luxembourgs KPI, og justere dem «når som helst» for påviselige kostnadsøkninger med 30 dagers varsel.
Pålitelighet
Ingen soner. Gcore har ingen tilgjengelighetssoner. Innenfor en region får du plasseringsgrupper som legger VM-er på separate fysiske servere, lastbalanserere som kjører som et par med aktiv og standby, og volumer på et distribuert filsystem «med tredobbel datareplikering». Hvor lastbalansererparet eller de tre HA-nodene i PostgreSQL står (rack, rom eller bygning), er ikke oppgitt, og heller ikke hvor lang en failover for databasen tar; AWS og Azure plasserer en synkron standby-instans i en annen sone og gjør failover på 60 til 120 sekunder. Å overleve tapet av ett sted betyr en andre region, og valget er smalt: Luxembourg (ED-9) selger administrert Kubernetes, Luxembourg-3 og Frankfurt-2 gjør det ikke, og ingen av de tre selger S3 Standard.
SLA-en, fra den juridiske siden av 17. juni 2026:
| Tjeneste | Månedlig mål | Tak for kreditt |
|---|---|---|
| VM-er og lastbalanserere, Core-regioner | 99,95 % | 20 % |
| VM-er og lastbalanserere, Edge-regioner | 99,9 % | 20 % |
| GPU Cloud, bare metal, administrert Kubernetes, Functions | 99,9 % | 20 % |
| Object Storage | 99,9 % | 25 % |
| Basic VM | ingen | |
| Administrert PostgreSQL | ikke oppgitt |
- Kreditter løper fra 2,5 % av den berørte tjenestens månedsgebyr (under 99,95 %, bare Core-regioner) til 20 % under 90 %. De går mot neste faktura, aldri kontanter, og ingen utstedes under 25 euro i måneden.
- Klokken starter «fra Gcore mottar en gyldig defektrapport fra kunden via e-post og Gcores påfølgende bekreftelse av defekten»: et driftsavbrudd ingen melder på e-post, er ikke nedetid. For Object Storage starter den når Gcore selv oppretter en hendelsessak. Krav fremmes på e-post innen 30 dager.
- Kubernetes regnes som nede bare når API-et er utilgjengelig for alle klynger og ingen erstatningsnoder kan startes. Dokumentasjonen lover «en SLA på 99,99 %»; avtalen sier 99,9 %.
- Hvilke regioner som er «Core», står på en liste vi ikke kunne lese. Gcores API for skykartet merker Amsterdam, Helsingfors, London, Paris og Warszawa som edge-lokasjoner, men ikke Luxembourg eller Frankfurt; vår lesning, ikke Gcores uttalelse, er at disse to er Core.
- Store GPU-klynger mister SLA-dekningen med mindre en «Spare Reserve» på minst 8 % av nodene holdes. Vedlikehold gir aldri kreditter.
- Ansvaret er begrenset til 50 % av gebyrene betalt under de berørte Service Orders de siste 12 månedene, pluss gebyrene for den måneden; krav kan ikke fremmes etter ett år.
AWS forplikter seg til 99,99 % for EC2 på tvers av to eller flere soner og 99,5 % for én enkelt instans, med kreditter opptil 100 % og krav fram til slutten av den andre faktureringsperioden; Azure gir 99,99 % over soner og 60 dager til å fremme krav. Gcores 99,95 % for én enkelt VM er et høyere mål enn AWS' 99,5 % for én enkelt instans, men den største kreditten er en femtedel av AWS', og den avhenger av rapporten din.
Statusside og hendelser. status.gcore.com beholder bare de 50 siste oppføringene i den offentlige feeden, som 16. oktober 2026 rakk tilbake til 1. august. Ingen av oppføringene vi leste, oppgir en rotårsak, og vi fant ingen postmortem-rapporter. I de 11 ukene hadde lokasjonene i Luxembourg fem hendelser, hver begrenset til én lokasjon, og kundeportalen sviktet overalt én gang:
| Dato | Omfang | Varighet |
|---|---|---|
| 4. aug. 2026 | S3-lagring, Luxembourg: delvis driftsavbrudd | 4 timer og 57 minutter |
| 26. aug. 2026 | Kontrollplanet i Luxembourg-2: oppretting, start, stopp og endring av størrelse feilet; VM-er som kjørte, var upåvirket | 2 timer og 16 minutter |
| 13. sep. 2026 | Luxembourg-2: treg eller feilende oppretting av VM-er og lastbalanserere | 2 timer og 19 minutter |
| 15. sep. 2026 | Luxembourg: VM-disker «går inn i en skrivebeskyttet eller utilgjengelig tilstand» | 1 time og 26 minutter |
| 7. okt. 2026 | Kundeportalen, globalt: utilgjengelig, innloggingsproblemer | 39 minutter |
| 15. okt. 2026 | Luxembourg-2: «delvis driftsavbrudd for alle plattformtjenester» | 42 minutter |
Andre steder i EU viser feeden et delvis driftsavbrudd på SFTP-lagring i Eschborn på nesten tre dager (1. til 4. august), et driftsavbrudd i tilkoblingen i Warszawa og tre oppføringer for Amsterdam i oktober, om bare metal og nettverk. Bare driftsavbruddet i portalen spredte seg på tvers av regioner.
Support
| Plan | Euro per måned | P1 | P2 | Kanaler |
|---|---|---|---|---|
| Basic | inkludert | etter beste evne | etter beste evne | chatbot, e-post, saker; bare engelsk |
| Standard | 29 | dekkes ikke | dekkes ikke | P3 under 4 timer, P4 under 8 |
| Advanced | 200 | under 1 time | under 2 timer | legger til samtaler; flere språk |
| Enterprise | 500 | under 15 minutter | under 30 minutter | legger til Slack, Teams, Telegram |
Dokumentasjonen legger til at «Gcore kan senke prioriteten til en forespørsel hvis problemet ikke skyldes en feil i en Gcore-tjeneste», og at arbeidsmengde «kan forlenge responstidene utover det en plan garanterer». Et mål på én time for et produksjonsavbrudd koster 200 euro i måneden hos Gcore, mot det høyeste av 29 USD eller 9 % av forbruket hos AWS Business Support+ og 100 USD i måneden hos Azure Standard.
Å få en konto
Registreringen krever en e-postadresse (eller en Google- eller GitHub-innlogging), en betalingsmetode med fakturaadresse og minst 4 euro på saldoen. Registreringsdokumentasjonen beskriver ingen identitetskontroll, men avtalen sier «alle avtaler med Gcore er betinget av vellykket gjennomføring av KYC-kontrollen», som personvernerklæringen sier kan omfatte «bevis på identitet, bevis på adresse, PEP-opplysninger». Gcore screener kundens «reelle rettighetshavere eller styremedlemmer» mot sanksjonslister.
Standardkvoter for en ny konto er ikke publisert. Å heve en er en forespørsel Gcore vurderer, med høyst ti åpne samtidig; bare metal krever alltid en godkjent forespørsel, og administrert PostgreSQL en engangsaktivering per prosjekt og region. Om arbeidslast B passer innenfor standardene første dag, kunne vi ikke fastslå uten en konto. Hos AWS er standarden på 5 vCPU-er for standardinstanser under de 12 som arbeidslast B trenger; Azures 20 kjerner per region holder på papiret.
Hvis en betaling mislykkes, suspenderes alle produkter på kontoen. VM-er, volumer, snapshots og bare metal slettes 48 timer senere; administrert Kubernetes, funksjoner, containere og GPU-spot-klynger umiddelbart; PostgreSQL og logging etter 14 dager. Gcore kan også suspendere «uten forhåndsvarsel» for å hindre svindel eller «potensielt vesentlig ansvar eller et krav fra tredjepart».
Etterlevelse og personvern
| Rammeverk | Status |
|---|---|
| ISO/IEC 27001 | Påstått på nettstedet; sertifikat og omfang ikke sett |
| PCI DSS | Påstått: «Skyen vår har bestått den årlige QSA-revisjonen»; attestasjon ikke sett |
| SOC 2 | Påstått på nyere sider; type og periode ikke oppgitt, rapport ikke sett |
| ISO 27017, ISO 27018, BSI C5, SecNumCloud, HDS, TISAX, ENS | Ingen funnet |
Gcores trust center vises bare med JavaScript og ser ut til å gi ut rapporter på forespørsel; vi kunne ikke lese det.
Databehandleravtalen (DPA) av 17. juni 2026 gir Gcore en generell tillatelse til underdatabehandlere og overfører data utenfor EU og EØS «med standardavtalebestemmelser som utgangspunkt». Listen over underdatabehandlere av 25. november 2025 navngir Gcore-selskaper i Tyskland, Luxembourg, Kypros, USA, Serbia, Filippinene, Georgia og Usbekistan, pluss Microsoft Ireland, Zendesk Inc. i USA og HubSpot Ireland. Den navngir ingen datasenteroperatør. Du velger region, og Gcore markedsfører fem «dedikerte EU-regioner»: Luxembourg, Frankfurt, Paris, Amsterdam og Warszawa. Vi fant ingen avtalefestet forpliktelse til at support- eller driftspersonell bare får tilgang til kundedata fra innenfor EU.
Hvem kontrollerer den
Gcore publiserer ingen liste over aksjonærene sine. Tabellene oppgir hver kilde og dens type: P er selskapet, et register eller en innlevering; S er pressen; U er en brukers kopi av et dokument. Vi trekker ingen konklusjon om hvilke lover som kan nå Gcore.
| Faktum | Kilde | Type |
|---|---|---|
| Du inngår avtale med G-Core Labs S.A., Contern, Luxembourg (RCS B184832), under luxembourgsk rett, med voldgift i Luxembourg | MSA, 17. juni 2026 | P |
| Konsernholdingen er G-Core Holding S.A., Luxembourg, med egenkapital på 52 973 549 euro ved utgangen av 2025 og et underskudd i 2025 på 18 272 725 euro | Northern Data AGs regnskap for 2025, i Rumbles prospekt av 14. april 2026 | P |
| Gcore kalte sin serie A på 60 millioner USD fra juli 2024 «den første eksterne kapitalinnhentingen siden selskapet ble startet for over ti år siden». Den ble «ledet av Wargaming, med deltakelse fra Constructor Capital og Han River Partners» | Gcore; Business Wire | P |
| Paperjam beskriver G-Core Labs som selskapet til Victor Kislyi, den belarusiske milliardæren som leder Wargaming (udatert, rundt 2020) | Paperjam | S |
| taz skrev at to milliardærer fra Belarus med kypriotiske pass, Victor Kislyi og Nikolai Katselapov, står bak G-Core, og at Wargaming ga selskapet oppstartsfinansiering i 2015 (14. juli 2023) | taz | S |
| Den 2. april 2025 tok Northern Data AG (Frankfurt am Main) to styreplasser i Gcore og «sikret seg en opsjon på å kjøpe et flertall av Gcores utestående aksjekapital til en forhåndsdefinert verdsettelse», med forbehold om due diligence | Northern Data | P |
| Northern Data tegnet 2,13 % av G-Core Holding S.A., behandlet Gcore som et tilknyttet selskap fra mars 2025 fordi det «har betydelig innflytelse gjennom styringsrettigheter og deltakelse i viktige strategiske beslutninger», og lånte Gcore 10 millioner euro rentefritt fram til august 2029 | Rumbles prospekt, note 4.4, 4.6 og 5.10 | P |
| Northern Data finansierte en ytterligere lånetilsagn på 5 millioner euro til G Core Holding S.A. i mai 2026. I juli 2026 «inngikk det endrede avtaler»; på grunn av «endringer i styrings- og beslutningsrettighetene» konkluderte det med at det «ikke lenger har betydelig innflytelse», og Gcore sluttet å være et tilknyttet selskap | Northern Datas regnskap for første kvartal 2026, note 4.2.2 og 4.5, levert av RUM Group 28. august 2026 | P |
| Rumble Inc. (Nasdaq: RUM, Florida; omdøpt til RUM Group Inc. 18. juni 2026) fullførte kjøpet av rundt 85,2 % av Northern Data 17. juni 2026 | Rumble | P |
Luxembourgs register over reelle rettighetshavere er ikke offentlig, så ingen av de to pressesakene kunne kontrolleres mot et register. Ingen kilde vi fant, sier om Northern Datas opsjon ble utøvd, har utløpt eller fortsatt er åpen: verken Rumbles prospekt eller Northern Datas regnskap for første kvartal 2026 nevner den, og endringen i juli 2026 beskrives bare ut fra virkningen. Gjennom Northern Data har en USA-notert gruppe eierandelen og lånene, og opsjonen hvis den fortsatt er åpen; om den beholder de to styreplassene, er ikke oppgitt.
Historien med Russland, slik kildene gjengir den:
| Faktum | Kilde | Type |
|---|---|---|
| 2017: G-Core Labs kjøpte det russiske CDN-selskapet Skypark CDN, gjennom G-Core Holding, og ga det nytt navn til G-Core Rus LLC | ComNews, 16. mars 2026 | S |
| 18. mars 2022: G-Core Rus tok navnet EdgeCenter; i april 2022 gikk G-Core Labs ut av kapitalen. Kommersant gjengav Gcores nettsted som at selskapet ville slutte å levere tjenester i Russland og at en del av det russiske teamet ville fortsette som det uavhengige EdgeCenter. Vi fant ikke Gcores egen uttalelse | Kommersant, 4. juni 2022; ComNews | S |
| Gcore opplyste til Correctiv at selskapet ikke eier aksjer i EdgeCenter og ikke har innflytelse over det | Correctiv, 17. februar 2023 | S |
| 31. mars 2023: Gcore sendte e-post til kundene om at «på grunn av gjeldende regulatoriske og juridiske begrensninger vil vi ikke kunne fortsette å levere ressurser i Russland og Belarus». Sky- og hostingressurser der ble suspendert samme natt, og data kunne hentes ut fram til 1. mai 2023 | en kundes kopi av e-posten på LowEndTalk, arkivert | U |
Gcore sier ikke hvem som driver datasentrene sine; avtalen viser til leid samlokaliseringsplass. Northern Data sa at det felles nettverket er «drevet av Northern Datas eksisterende toppmoderne infrastruktur», men ingen kilde knytter en navngitt Gcore-region til et anlegg hos Northern Data. Feltnavn i sky-API-et, som keystone_id, peker på OpenStack nedenunder; Gcore sier det ikke.
Veien ut
Trafikk ut fra VM-er og GPU-klynger er gratis; utgående trafikk fra objektlagring er omtrent 18,63 euro per TB. Utgangene bruker standardverktøy: S3-kompatibel lagring, Kubernetes i samsvar med CNCF, vanlig PostgreSQL med dokumentert dump og gjenoppretting, og NFS. Egendefinerte diskbilder kan lastes opp, men det er ikke dokumentert at et diskbilde eller et snapshot av en VM kan lastes ned.
Tillegget om EUs dataforordning av 13. januar 2026 setter tidslinjen: en Switching Request minst to måneder i forveien, en overgangsperiode på opptil 30 dager som starter en måned etter mottak, deretter minst 30 dager til å hente ut data, med gebyrer som løper hele tiden. Gcore «kan ta standard gebyrer for utgående data i den grad gjeldende lov tillater det», og en avtale med fast løpetid skylder fortsatt gebyret for tidlig oppsigelse, de gjenstående månedlige gebyrene ganger antall måneder igjen. Bestillinger med betaling etter forbruk avsluttes med 14 dagers skriftlig varsel. «Kunden er alene ansvarlig for sikkerhetskopier.»
Innlåsingen ligger i kanten og i KI-produktene: FastEdge-apper, Everywhere Inference-utrullinger, konfigurasjon av CDN, WAAP og DDoS, og GPU-reservasjoner på 12 eller 36 måneder.
Hva brukerne forteller
Uavhengige rapporter om Gcores sky er tynne, og for det meste om CDN, DNS og DDoS i stedet for VM-er; Reddit lot seg ikke lese. Tre temaer holder vår standard.
Kvoteøkninger er manuelle og kan ta dager. SemiAnalysis' ClusterMAX-gjennomgang fant at kvotebeslutninger ble tatt av «et navnløst, ansiktsløst medlem av supportteamet», der en lagringskvote tok «tre separate forsøk (over to arbeidsdager)» (ClusterMAX 2.0, november 2025). Gcores dokumentasjon bekrefter at forespørsler vurderes (kvoter).
Kubernetes på bare metal- og GPU-noder fungerer, selvbetjent. En bruker rapporterer at «den administrerte Kubernetes-en deres støtter til og med bare metal-noder, noe jeg faktisk bruker» (41739402, oktober 2024), og ClusterMAX kalte den «et av de beste rent selvbetjente tilbudene vi testet for Kubernetes» (november 2025).
Håndteringen av nodepooler har ujevnheter, og rettelser kommer sakte. I Terraform erstattes nodepooler før de nye nodene mister taints, rundt 5 minutter nedetid når alle erstattes (issue 88, åpnet mars 2024, første svar fra vedlikeholder desember 2024, fortsatt åpen), og annenhver apply oppretter alle nodepooler på nytt (issue 266, åpnet september 2025, fortsatt åpen). ClusterMAX' første klynge «satt fast i tilstanden ‘provisioning’ i over to timer før den til slutt feilet».
Hvem den passer for, og hvem som bør se seg om etter noe annet
Gcore passer for team som vil ha CDN, DDoS-beskyttelse, WAF og DNS i kanten med VM-er og Kubernetes bak på én faktura; for tjenester som sender mye trafikk ut av VM-er; og for KI-team som vil ha selvbetjente H100-noder i Luxembourg, Helsingfors eller Portugal til publiserte priser, eller Kubernetes på bare metal- og GPU-noder.
Se deg om etter noe annet hvis du trenger en administrert produksjonsdatabase eller andre administrerte datatjenester, failover på tvers av soner innenfor én region, sertifikater i hånden før du signerer, eller kvoteøkninger uten at et menneske vurderer dem. Se deg også om etter noe annet hvis definisjonen din av en europeisk tilbyder krever en publisert, helt europeisk eierkjede og behandling bare ved enheter i EU.
Kilder
Sjekket 15. og 16. oktober 2026.
Priser
- Priser for skyen og priser for KI og GPU
- Pris-API-et bak kalkulatoren, Luxembourg-2 og GPU-regioner
- Hvordan lagring faktureres, fakturering i skyen, båndbredde og trafikk
- Supportplaner
- Tall for AWS og Azure: AWS Price List bulk API og Azure Retail Prices API, regnet om etter ECB-kursen 15. oktober 2026
Vilkår og SLA
- Juridiske dokumenter: Master Services Agreement, Service Level Agreements, Data Processing Agreement, Services Specifications og Acceptable Use Policy av 17. juni 2026; Data Act Addendum av 13. januar 2026; Privacy Policy av 8. mai 2026; Service Abuse Policy av 29. juni 2023
- Liste over underdatabehandlere, 25. november 2025
- Sletting av data etter manglende betaling
- Responstider for support
Dokumentasjon
- Regions API, regionobjekt og API for skykartet
- VM-typer, volumer, plasseringsgrupper, lastbalanserere, bare metal
- S3-tjeneste-URL-er per region
- Administrert PostgreSQL og sikkerhetskopiering og gjenoppretting med eksterne verktøy
- Administrert Kubernetes og resultater for CNCF-samsvar
- GPU Cloud og spot-GPU på bare metal
- Kvoter, opprette en konto, laste opp et diskbilde
- SDK-er, Terraform-provider, repositoriet, migrering fra v0 til v2, MCP-server
Status og hendelser
- Statusside og historikkfeed; hendelsessidene er lenket i tabellen over
Etterlevelse
Selskap og eierskap
- Om Gcore og åpne stillingsannonser
- Kunngjøring av serie A og Business Wire, 23. juli 2024
- Partnerskapet mellom Northern Data og Gcore, 2. april 2025
- Prospekt fra Rumble Inc. (424B3), 14. april 2026, med Northern Data AGs regnskap for 2025
- RUM Group Inc. Form 8-K/A, 28. august 2026, vedlegg 99.2: Northern Data AGs regnskap for første kvartal 2026
- «Rumble closes acquisition of Northern Data», 17. juni 2026
- Utdrag fra North Data av registeret i Luxembourg (aggregator)
- Presse: Paperjam; taz, 14. juli 2023; Correctiv, 17. februar 2023; Kommersant, 4. juni 2022; ComNews, 16. mars 2026
Brukerrapporter
- SemiAnalysis' ClusterMAX 2.0-gjennomgang av Gcore, 6. november 2025
- Hacker News: 41739402 (oktober 2024)
- Issues i Terraform-provideren: 88 og 266
- Gcores varsel om Russland og Belarus, mars 2023, en kundes kopi på LowEndTalk (arkivert)
Data og sky
Nye veiledninger og regelendringer på e-post
Når en regel endres, en frist flyttes eller vi publiserer en ny veiledning, sender vi den på e-post.