Автор: Kristijan Sekereš
Scaleway през 2026 г.: честен преглед за екипи, които напускат AWS или Azure

Scaleway е публичният облак на френската група iliad, контролирана от групата на семейство Niel, с региони в Париж, Амстердам, Варшава и Милано. От доставчиците под европейски контрол, които проверихме, той има най-широкия каталог от управлявани услуги в стила на AWS и не таксува нищо на гигабайт за трафика, който излиза от инстанциите и балансьорите на натоварването му: производственото ни натоварване струва там 582,07 евро месечно, 54% от цената на AWS. Слабите места са резервирането и договорната защита. Управляваната база данни държи резервната си инстанция в същия център за данни, една промяна на рутер през март 2025 г. прекъсна публичната свързаност на целия регион Париж, а кредитите по SLA са ваучери, с таван от 50% за повечето услуги.
Тази статия е част от поредица, която сравнява 24 европейски облачни доставчици с AWS и Azure; обзорът ги поставя един до друг. Всичко по-долу е проверено на 15 и 16 октомври 2026 г. спрямо документацията, правните условия, ценовите данни и страницата за статуса на Scaleway, годишния отчет на iliad и съобщения на потребители, всяко при източника си. Не открихме акаунт и не пускахме натоварвания.
Накратко
| Scaleway | |
|---|---|
| Седалище и контрол | Париж. Scaleway SAS е 99,56% собственост на iliad SA, контролирана от групата на семейство Niel чрез френски холдингови дружества. Не е листвана |
| Региони и зони | Париж, Амстердам и Варшава, по три зони. Милано, открит през март 2026 г., посочва три зони, но продава бази данни и балансьори на натоварването само в първата. Нищо извън Европа |
| Натоварване A (начална конфигурация) | 37,85 евро месечно в Париж |
| Натоварване B (производство) | 582,07 евро със споделени vCPU, 676,78 евро с дедикирани vCPU. Всяка част се продава; резервната инстанция на базата данни е в същия център за данни |
| Изходящ трафик | Без такса на GB за инстанциите и балансьорите на натоварването, които вместо това са ограничени по пропускателна способност. Object Storage: 75 GB месечно безплатно, след това 0,01 евро на GB |
| SLA за изчислителните ресурси | 99,5% за дедикираните и GPU инстанции, 99% за споделените семейства BASIC, няма за DEV1, GP1, PLAY2 и PRO2. Кредитите са ваучери |
| Включена поддръжка | Basic: тикети 24/7, първи отговор до 8 часа за P1 и P2 |
| Кой може да се регистрира | Всеки с валиден метод на плащане, след като Scaleway валидира абонамента. По-големите инстанции, повече от 500 GB блоково хранилище, изходящият SMTP и GPU изискват документ за самоличност със снимка и проверка на лицето на живо |
Какво можете да изградите
Статусът е обща наличност, освен където е отбелязано, според полето за жизнения цикъл в публичния ценови каталог на Scaleway; „само в Париж“ означава, че страницата за наличност на продуктите не посочва друг регион.
| Какво ви трябва | Scaleway | AWS | Azure |
|---|---|---|---|
| Виртуални машини | Instances, споделени или дедикирани vCPU, на AMD EPYC или Arm | EC2 | Virtual Machines |
| Bare metal | Elastic Metal, Dedibox, Mac mini от M1 до M4 Pro | EC2 metal, EC2 Mac | BareMetal Infrastructure |
| GPU | L4, L40S, H100 PCIe и SXM, B300 SXM | EC2 G и P | серии NC и ND |
| Хранилище | Block Storage (зонално); Object Storage в класовете Multi-AZ, One Zone и Glacier; File Storage, само в Париж | EBS, S3, EFS | Managed Disks, Blob Storage, Azure Files |
| Релационни бази данни | Управлявани PostgreSQL и MySQL; Serverless SQL Database, само в Париж | RDS, Aurora Serverless | Azure Database for PostgreSQL and MySQL |
| Други услуги за данни | Redis; MongoDB и OpenSearch, само в Париж; Kafka, ClickHouse и Apache Spark в Париж и Милано | ElastiCache, DocumentDB, OpenSearch Service, MSK, Redshift, EMR | Azure Cache for Redis, Cosmos DB for MongoDB, Event Hubs, Synapse |
| Kubernetes | Kapsule, сертифициран от CNCF за версии от 1.33 до 1.37, безплатна споделена или платена дедикирана контролна равнина | EKS | AKS |
| Serverless | Functions, Containers, Jobs | Lambda, Fargate, Batch | Functions, Container Apps |
| Съобщения | Queues (част от SQS API), Topics and Events (част от SNS API), NATS, RabbitMQ | SQS, SNS, Amazon MQ | Service Bus, Event Grid |
| Мрежи | VPC, peering, NAT gateway, site-to-site VPN, InterLink, зонален балансьор на натоварването | VPC, VPN, Direct Connect, ELB | VNet, VPN Gateway, ExpressRoute, Load Balancer |
| CDN и WAF | Edge Services, само в Париж | CloudFront | Front Door |
| Сигурност | Secret Manager, Key Manager, IAM с условия по IP, user agent и време; Audit Trail в публична бета версия | Secrets Manager, KMS, IAM, CloudTrail | Key Vault, Entra ID, Activity Log |
| Мониторинг | Cockpit, управлявана Grafana | CloudWatch | Azure Monitor |
| ИИ | Generative APIs (съвместими с OpenAI, модели с отворени тегла); дедикирани внедрявания (по-рано Managed Inference), само в Париж | Bedrock, SageMaker endpoints | Azure AI Foundry, Azure ML endpoints |
| Архивиране | няма като услуга: моментни снимки и архиви в управляваните бази данни | AWS Backup | Azure Backup |
Съвместимите с AWS API са частични. Queues „в момента не е съвместим със Scaleway VPC“, съхранява най-много 100 MB на Project и игнорира параметри като DelaySeconds и MessageGroupId. Topics and Events доставя само до HTTP и HTTPS клиенти, Serverless Functions и Queues в същия Project. Object Storage има версии и Object Lock, но няма репликация на bucket или журнали за достъп, а известията за bucket са „в процес на разработка“.
Изобщо липсват: региони извън Европа, управлявана услуга за архивиране, API gateway, шина за събития с правила като EventBridge, serverless key-value база данни като DynamoDB и услуга за идентичност на клиенти като Cognito. Оркестрацията на работни потоци е Data Orchestrator, в бета версия, а Autoscaling Groups са в публична бета версия от 25 август 2026 г. Защитата на инстанциите от входящи DDoS атаки не е документирана: често задаваните въпроси за балансьора на натоварването насочват към WAF на Edge Services, а страницата за сигурността твърди „вградена защита от DDoS“, без да я описва.
Инструментите са собствени на Scaleway: провайдър за Terraform (2.86.0, публикуван на 7 октомври 2026 г.), CLI scw, схема OpenAPI 3.1 за всеки API и публичен API за каталога, все още във версия alpha, който връща всичките 5 655 SKU с цени и без вход в акаунт. Част от документацията изостава от продукта: често задаваните въпроси за Instances все още цитираха цената на IPv4 отпреди юни 2026 г.
Колко струва
Цени по ценоразписа на Scaleway в евро, без ДДС, от API за каталога и страниците с цените му, проверени на 15 и 16 октомври 2026 г., в Париж (fr-par-1), при 730 часа месечно.
Натоварване A, начална конфигурация: една VM с 2 vCPU и 4 GB, диск от 40 GB, един IPv4 адрес, 1 TB изходящ трафик и 100 GB обектно хранилище.
| Позиция | Избор | Евро месечно |
|---|---|---|
| VM | BASIC3-X2C-4G, 2 споделени vCPU, 4 GB | 28,80 |
| Диск | 40 GB Block Storage 5K (BASIC3 няма локален диск) | 3,80 |
| Публичен IPv4 | зонален flexible IP | 3,65 |
| 1 TB изходящ трафик | включен | 0,00 |
| 100 GB обектно хранилище | Standard Multi-AZ | 1,61 |
| Общо | 37,85 |
AWS взема 112,37 евро, а Azure 116,15 евро за същото във Франкфурт; при AWS само 1 TB изходящ трафик е 81,00 долара от сметка от 125,95 долара. С PLAY2-NANO сумата при Scaleway пада до 29,16 евро, а с базирания на Arm BASIC2-A2C-4G до 25,84 евро, но PLAY2 няма SLA.
Натоварване B, малка производствена система: три VM с 4 vCPU и 16 GB, всяка с IPv4 адрес, 300 GB SSD блоково хранилище, балансьор на натоварването, PostgreSQL с 2 vCPU, 8 GB и 100 GB, основна плюс резервна инстанция, 1 TB обектно хранилище с 1 милион PUT и 10 милиона GET заявки, контролна равнина на Kubernetes и 2 TB изходящ трафик.
| Позиция | Избор | Евро месечно |
|---|---|---|
| 3 VM | BASIC3-X4C-16G, споделени vCPU | 259,41 |
| 3 публични IPv4 | зонален flexible IP | 10,95 |
| 300 GB блоково хранилище | Block Storage 5K | 28,47 |
| Балансьор на натоварването | LB-S, 200 Mbps | 16,79 |
| PostgreSQL HA | DB-POP2-2C-8G, основна плюс резервна инстанция | 160,16 |
| Хранилище на базата данни | 100 GB | 9,93 |
| 1 TB обектно хранилище | Standard Multi-AZ; заявките са включени | 16,06 |
| Контролна равнина на Kubernetes | Kapsule Dedicated-4, SLA 99,5% | 80,30 |
| 2 TB изходящ трафик | включен | 0,00 |
| Общо | 582,07 |
С три инстанции STANDARD3-X4C-16G с дедикирани vCPU сумата е 676,78 евро. AWS взема 1 082,61 евро за натоварване B с m7i.xlarge, а Azure 1 091,88 евро с D4s_v5, така че Scaleway струва 54% от AWS и 53% от Azure със споделени vCPU и 63% от AWS с дедикирани. Две позиции правят по-голямата част от разликата: AWS таксува 2-та TB изходящ трафик 171,00 долара и високодостъпната си база данни 320,13 долара с хранилището, докато Scaleway не взема нищо за изходящия трафик и 170,09 евро за базата данни. Една позиция е по-скъпа при Scaleway: дедикираната контролна равнина на Kubernetes, 80,30 евро срещу 65,13 евро за EKS. Безплатната споделена контролна равнина би я свела до нула, с един API сървър и без SLA.
В сумата има две допускания: хранилището на базата данни е изчислено веднъж (ако томът на резервната инстанция се таксува отделно, добавете 9,93 евро), а първият IP адрес на балансьора на натоварването е приет за включен, тъй като ценоразписът назовава само „Допълнителен IP адрес“. Дедикираната контролна равнина е с 30-дневен ангажимент. Работните възли не са включени, както навсякъде в тази поредица.
Изходящ трафик и IPv4. За инстанциите „цените по ценоразпис включват изходящия трафик и IPv6 адресите“; вместо това пропускателната способност е ограничена според типа (350 Mb/s за BASIC3-X2C-4G, 1 Gb/s за STANDARD3-X4C-16G). Трафикът на балансьора на натоварването е „Неограничен“ и не открихме клауза за справедливо ползване в Instance Specific Conditions. Изходящият трафик от Object Storage струва 10 евро на TB над безплатните 75 GB, срещу 80,30 евро на TB изходящ трафик при AWS и 77,62 евро при Azure над безплатните им 100 GB; заявките са безплатни. Зонален IPv4 адрес струва 0,005 евро на час (3,65 евро месечно), същото число, което AWS и Azure вземат в долари.
Фактуриране. CPU инстанциите се таксуват на час, GPU инстанциите на минута, а IP адресите и томовете, докато са заделени, независимо дали машината е включена, без посочен месечен таван. Savings Plans обещават „до 25%“ отстъпка за изчислителните ресурси. Няма общо безплатно ниво и не успяхме да потвърдим твърд таван на разходите. Общите условия позволяват депозит в размер на средното потребление за последните 60 дни след инцидент с плащане или при плащане с нещо различно от директен дебит или карта.
GPU, на GPU-час: H100 PCIe 2,87 евро, H100 SXM 3,17 евро (размер с 8 GPU), B300 SXM 7,50 евро, L40S 1,47 евро и L4 0,79 евро. Няма H200 или B200. AWS не продава H100 във Франкфурт и взема 6,57 евро в Стокхолм; L40S при него е 2,08 евро, а L4 0,90 евро във Франкфурт. Всеки размер с H100 и B300 изисква заявка към поддръжката, а договорът позволява на Scaleway да прекрати инстанция H100 PCIe при поискване „с минимален срок на предизвестие от десет (10) минути“, като изтрие „цялото Съдържание, съхранено на тях“. Това я прави по-близка до preemptible машина, отколкото до резервирана.
Промени на цените. На 27 април 2026 г. Scaleway обяви поскъпвания от 1 юни 2026 г., с 35 дни предизвестие, при положение че условията му изискват един месец. Компанията заяви, че цените не са се променяли три години, и посочи инфлацията, разходите за хардуер за съхранение и памет и недостига на IPv4, плюс „стратегическо препозициониране“ на балансьорите на натоварването и шлюзовете. Избрани позиции, в евро на час:
| Позиция | Преди | След | Промяна |
|---|---|---|---|
| Зонален IPv4 | 0,004 | 0,005 | +25% |
| Load Balancer LB-S | 0,016 | 0,023 | +44% |
| Load Balancer GP-M | 0,037 | 0,054 | +46% |
| Public Gateway S | 0,0199 | 0,026 | +31% |
| DNS зона, външен домейн | 0,001 | 0,007 | седем пъти |
| Памет на Serverless Containers, на GB-секунда | 0,000001 | 0,000002 | двойно |
| Block и Object Storage, на GB | +10% | ||
| Инстанции H100 | +5% до +10% |
Не открихме друга обща промяна на цените през последните 24 месеца.
Надеждност
Какво е зона. Инженерна публикация на Scaleway от април 2021 г. определя зоната като един или повече центрове за данни в район от около 5 км, „разположени на поне 50 км от друга зона на достъпност в същия регион“; в Париж fr-par-1 беше DC2 и DC3, fr-par-2 беше DC5, а fr-par-3 беше DC4. Не успяхме да потвърдим цифрата от 50 км за днешните зони. Същата публикация поставя границата: „Физическият домейн на отказ е зоната на достъпност, а областта на мрежов отказ е регионът.“ Зоните не са и равностойни: fr-par-3 имаше 117 активни SKU срещу 400 във fr-par-1.
Резервната инстанция на базата данни. Управляваните PostgreSQL и MySQL се репликират синхронно към гореща резервна инстанция, а често задаваните въпроси казват, че двете „наистина се намират в един и същ център за данни, но в два отделни шкафа“. Двойката оцелява при отказ на шкаф, но не и при загуба на сградата. Само репликите за четене могат да бъдат в друга зона (0,0608 евро на час при размера, който изчислихме), докато AWS и Azure поставят самата резервна инстанция в друга зона. Контролната равнина на Kapsule държи три реплики на etcd в различни зони, а Multi-AZ Object Storage обхваща зоните; инстанциите и блоковото хранилище са зонални.
SLA:
| Услуга | Месечна цел | Таван на кредита |
|---|---|---|
| Instances | 99,5% за дедикираните и GPU; 99% за BASIC2-A и BASIC3-X; „Без SLO“ за DEV1, GP1, PLAY2, PRO2 | 100% |
| Block Storage | 99,9% | 100% |
| Object Storage | 99,9% за Multi-AZ; 99,0% за One Zone и Glacier | 50% |
| PostgreSQL и MySQL | 99,95% с HA, 99,5% самостоятелно; само възли POP2 | 50% |
| Контролна равнина на Kubernetes | 99,5% за дедикираната; няма за безплатния план | 50% |
| Load Balancer | 99,5% | 50% |
- Кредитите са ваучери, които „при никакви обстоятелства не могат да бъдат възстановени в пари“. Кредитът е „всеобхватно плащане за всички вреди“, а клиентът „се отказва от правото си на всякаква друга претенция“.
- Подавате претенция „не по-късно от тридесет (30) дни след месеца“ на нарушението, с „журналните файлове, показващи Периодите на недостъпност“: вашият мониторинг доказва случая.
- Инстанцията се счита за недостъпна едва след 4 непрекъснати минути без външна свързаност; недостъпността „поради недостиг на наличност“ е изключена.
- SLA за Kubernetes брои прекъсване само когато всички API сървъри са загубени „без възможност за стартиране на заместващ клъстер в който и да е регион“. Буквално прочетено, регионално прекъсване не се брои, докато друг регион би могъл да приеме клъстер.
- Извън SLA общите условия обещават „общо задължение за полагане на най-добри усилия“, ограничават отговорността до преките вреди и изключват претенции след една година.
AWS поема ангажимент за 99,99% за EC2 при две или повече зони и 99,5% за една инстанция, с кредити до 100% и претенции до края на втория цикъл на фактуриране; Azure дава 99,99% при няколко зони и 60 дни за претенция. Най-добрият ангажимент на Scaleway за инстанции, 99,5%, е нивото на AWS за една инстанция.
Страница за статуса и инциденти. status.scaleway.com има история от края на 2019 г. От 1 август 2024 г. до 15 октомври 2026 г. тя изброява 15 критични и 129 големи записа за всички продукти, включително Dedibox и уеб хостинга. Двете най-големи прекъсвания имат подробни публични анализи след инциденти.
| Дата | Обхват | Продължителност | Причина |
|---|---|---|---|
| 10 март 2025 г. | Публичната свързаност на целия регион Париж | мрежата 5 минути; инстанциите до 17:10 UTC, Object Storage и Kapsule до 18:00 UTC | „човешка грешка в конфигурацията на рутер“ (анализ след инцидента) |
| 28 февр. 2026 г. | Block Storage в nl-ams-1 | около 2 часа замразени I/O операции | грешка в контролната равнина; „Не е открита загуба на данни“ |
| 19 май 2026 г. | IAM API в целия свят, критичен | около 3 часа | не е посочена |
| От 22 до 23 май 2026 г. | Зона fr-par-2; другите зони в Париж „частично засегнати“ | инстанциите, Kapsule и базите данни 1 час и 50 минути | „Батериите на токоизправителите не издържаха натоварването“ по време на тест на генератор (анализ след инцидента) |
| 22 юни 2026 г. | Публичната мрежа на fr-par-2, критичен | около 3 часа | не е посочена |
| От 9 до 22 юли 2026 г. | Свързаността на Object Storage в Милано | 13 дни | не е посочена |
| От 21 до 22 юли 2026 г. | Инстанциите във fr-par-1 и API на Kapsule | около 8 часа | не е посочена |
| 5 септ. 2026 г. | Милано: няколко API и Object Storage, критичен | около 3 часа | не е посочена |
Два от тях имат значение за дизайна: през май 2026 г. отказ в една зона в Париж се разпространи към другите, а през март 2025 г. една промяна извади от строя публичната мрежа на целия регион. И двата ограничават какво ви купува дизайн с три зони. Милано, най-новият регион, имаше най-гъстата поредица от големи инциденти през 2026 г.
Поддръжка
| План | Цена без ДДС | Първи отговор, P1 и P2 | Телефон |
|---|---|---|---|
| Basic | безплатен | 8 часа | няма; тикети 24/7 |
| Advanced | 50 евро месечно или 5% от разходите, което от двете е по-голямо | 2 часа | всеки ден, от 9:00 до 18:00 |
| Business | 250 евро или 10% | 30 минути | 24/7 |
| Enterprise | 990 евро или 20% | 15 минути | 24/7, плюс технически акаунт мениджър |
Целите са за първи отговор; не се поема ангажимент за време за разрешаване, а Scaleway „може да потвърди или опровергае“ приоритета, зададен от клиента, и клиентът не може да оспори това решение. Поддръжката работи на английски и френски, а Scaleway казва, че екипът му за обслужване на клиенти е в офиса в Париж. Дори безплатният план има цел, каквато AWS Basic (без технически случаи) и Azure Basic (без цели за технически отговор) нямат. Цел от един час при прекъсване на производствена система струва по-голямото от 29 долара или 9% от разходите при AWS Business Support+ или 100 долара месечно при Azure Standard.
Откриване на акаунт
Първо е нужен валиден метод на плащане, а Scaleway валидира всеки абонамент. Проверката на самоличността, която отключва повече, е официален документ за самоличност със снимка плюс проверка на лицето на живо в браузъра в рамките на 15 минути; фирмени документи, кредитни карти и шофьорски книжки не се приемат.
Само с метод на плащане получавате една инстанция POP2-2C-8G, една PRO2-XXS и пет PLAY2-NANO, 500 GB блоково хранилище, 5 инстанции на бази данни и една дедикирана контролна равнина на Kubernetes. Валидирането на самоличността отключва POP2-4C-16G, PRO2-XS и по-големите, един GPU L4 или L40S, 5 000 GB блоково хранилище и SMTP портовете 25, 465 и 587. Всеки размер с H100 и B300 и всеки размер с няколко GPU L4 или L40S изисква и заявка към поддръжката.
Натоварване B в първия ден: хранилището, базата данни и една дедикирана контролна равнина се побират в квотите само с метод на плащане. Трите инстанции с 4 vCPU и 16 GB вероятно изискват проверката на самоличността, защото по-старите им еквиваленти я изискват, а таблицата с квоти все още не включваше семействата BASIC3 и STANDARD3. За нищо от това не е посочена заявка към поддръжката, така че според нашия прочит отговорът е „да“ след проверката на самоличността, макар че документите не решават въпроса. При AWS стойността по подразбиране от 5 vCPU за стандартни инстанции е под 12-те на натоварване B; 20-те ядра на регион на Azure се побират на хартия.
Две клаузи в общите условия имат значение по-късно. Над „определен обем на потребление на Услугите“ Scaleway може да поиска документ за самоличност на законния представител и извлечение от търговския регистър, не по-старо от три месеца. И може да спре услуга „незабавно и без предварително уведомление“ по причини, сред които неплащане, измама, „основателно подозрение за измама“ или риск за сигурността, като фактурирането продължава по време на спирането.
Съответствие и защита на данните
| Рамка | Статус |
|---|---|
| ISO/IEC 27001:2022 | Заявено. Сертификатът е в Trust Center зад заявка за достъп; не сме го виждали, обхватът не е публичен |
| HDS (френски здравни данни) | Заявено, за изброени продукти. Сертификатът е с ограничен достъп; не сме го виждали |
| SecNumCloud | Без квалификация: „все още не е предоставена“ |
| CSA STAR | Ниво 1, самооценка |
| SOC 2, PCI DSS, BSI C5, TISAX, ENS | Не са заявени |
Списъкът за HDS обхваща инстанциите (CPU и GPU), Block и Object Storage, Dedibox, Elastic Metal, VPC, Kapsule и Load Balancer, но не и управляваните бази данни или serverless продуктите. Той предполага хостинг във Франция, подписан договор за HDS чрез отдел продажби и план за поддръжка Business или Enterprise.
За SecNumCloud ANSSI е приела кандидатурата на Scaleway без резерви в края на декември 2024 г., според Next.ink, а Scaleway се целеше в квалификация до края на 2025 г. Тази дата мина, без да открием по-късен етап и без да е дадена нова дата. Обявеният обхват е конфигурация с една зона в центрове за данни на групата iliad в региона на Париж, която обхваща инстанциите, хранилището, мрежите, IAM, Key Manager и Elastic Metal, а Kapsule по-късно.
На 17 април 2026 г. Европейската комисия обяви Scaleway за един от четиримата спечелили търга ѝ за суверенен облак на стойност до 180 милиона евро за шест години. Scaleway получи оценка SEAL-3 („участници от ЕС, които упражняват съществено, но не пълно влияние“), както и STACKIT и партньорството между Post Telecom, OVHcloud и Clever Cloud.
Data Processing Agreement от 1 юни 2024 г. казва, че услугите „се намират по подразбиране в рамките на Европейския съюз“, клиентът избира региона, а Scaleway няма да съхранява или предава лични данни извън ЕС, „без изрично да е информирал Клиента предварително“. Списъкът с подизпълнители е в Trust Center и не се зареди при нас.
Кой го контролира
В края на 2025 г. iliad SA притежаваше 99,56% от Scaleway SAS; останалото са акции, предоставени на служители и ръководители. iliad SA е 98,88% собственост на iliad Holding SAS, която годишният отчет на iliad описва като контролирана над 95% от Maya, „изцяло собственост на групата на семейство Niel“. iliad беше отписана от борсата на 14 октомври 2021 г. Отчетът не показва неевропейска компания майка или значим акционер.
Сключвате договор със Scaleway SAS по френското право и с подсъдност на търговския съд в Париж или, при италиански адрес за фактуриране, със Scaleway Italia S.R.L. по италианското право.
Центровете за данни се управляват от OpCore, компанията на групата за центрове за данни, от която iliad продаде 50% на InfraVia на 31 март 2025 г.; анализът след инцидента от май 2026 г. назовава „центъра за данни OpCore PAR5“ зад fr-par-2. API, инстанциите и продуктите за Kubernetes са собствени на Scaleway.
Два факта, за които читателите питат. Списъкът на iliad с консолидираните дружества за 2024 г. включва Scaleway US Corporation в Чикаго, отбелязана с „N.D.“ за 2025 г., така че американско дъщерно дружество е съществувало; настоящият му статус не е посочен. А страниците на Scaleway казват, че е „Свободен от US CLOUD Act“, което е твърдение на Scaleway, а не наше заключение. Собствените приходи и броят на служителите на Scaleway не се публикуват.
Напускане
Изходящият трафик от инстанциите и балансьорите на натоварването няма такса на GB. Експортирането на 10 TB от Object Storage струва около 99,25 евро или почти нищо, ако данните се изтеглят през инстанция в същия регион, тъй като трафикът в рамките на региона е безплатен. Обектите в Glacier трябва първо да бъдат възстановени, за 0,009 евро на GB. Scaleway документира AWS CLI и rclone за bucket-ите и pg_dump и mysqldump за базите данни; не установихме дали е позволена логическа репликация към външна цел.
Обвързването е в интеграциите. Kapsule съответства на CNCF, но балансьорите на натоварването и томовете идват чрез анотациите на cloud controller manager и CSI драйвера на Scaleway. Обхватите и наборите от разрешения в IAM, serverless тригерите и алармите в Cockpit, който използва собствен alert manager на Scaleway, трябва да бъдат изградени наново другаде. S3, частичните SQS и SNS и съвместимите с OpenAI API улесняват преместването и в двете посоки.
Когато договорът приключи, съдържанието „се изтрива автоматично и окончателно“, а Scaleway „се задължава да не запазва никакво копие“. Условията от 2026 г. обещават поне три месеца предизвестие преди края на продажбите на дадена услуга; бета услугите може да бъдат „окончателно прекратени от Scaleway без предизвестие“. Например Public Gateways API v1 беше премахнат на 1 октомври 2025 г., около шест месеца след като списъкът с промени го обяви.
Какво съобщават потребителите
Прочетохме коментари в Hacker News, които споменават Scaleway, от октомври 2024 г.; Reddit не даде използваеми теми, а сайтовете за отзиви не се броят за доказателство тук. Коментарите са цитирани с номера им в Hacker News.
Най-близкото до AWS, с по-малко услуги. Потребителите съобщават, че са преместили производствени системи от AWS към управлявания Kubernetes, Postgres, Redis, serverless контейнерите и опашките на Scaleway, като казват, че има „много по-малко управлявани услуги“ (46836273, януари 2026 г.) и „все още изостава от големите три“ (48340477, май 2026 г.). Още четирима съобщават същото, сред тях 46837275; общо съобщенията са от март 2025 г. до май 2026 г.
Поддръжка: смесени впечатления. Потребителите съобщават за „отлична поддръжка“ (43361754) и бързи отговори за бъгове в провайдъра за Terraform (46678419); други съобщават, че не са получили отговор на имейл по време на регистрацията (46060566) и че „сайтът и поддръжката са ужасни“ (46061189).
Надеждност. Потребителите съобщават за „няколко големи прекъсвания всяка година“ (43153568, февруари 2025 г.) и за надеждност, която „беше ужасна последния път, когато ги използвахме“ (48817760, юли 2026 г.); един възразява с „простота и надеждност“ (47085681). Историята на статуса по-горе потвърждава модела.
HA на базата данни в един център за данни. Клиент от пет години нарича функцията „козметична“, защото HA инстанциите „са в един и същ DC“ (46837788, януари 2026 г.), което често задаваните въпроси на Scaleway потвърждават.
Проверките на самоличността зависят от това какво поръчвате. От един потребител е поискан документ за самоличност (48544740, юни 2026 г.), от двама други не (42398985; 48125822). Таблицата с квоти обяснява защо.
Проблеми с плащанията. Един потребител съобщава за неуспешно първо плащане, последвано от имейли с напомняния за плащане по фактура под 10 евро (47716333, април 2026 г.). Страницата за статуса показва големи инциденти с плащанията по SEPA (юни 2025 г.), с добавянето на карта (септември 2025 г.) и със заключени ресурси след платена фактура (декември 2025 г.).
За Kapsule не открихме две съобщения от първа ръка за надеждността. Страницата за статуса изброява 7 големи и 19 малки записа за Kubernetes от октомври 2024 г. до октомври 2026 г.
За кого е подходящ и кой трябва да търси другаде
Scaleway е подходящ за екипи, които искат градивни елементи в стила на AWS (Kubernetes, PostgreSQL, serverless контейнери, опашки, S3) по френски или италиански договор, за услуги, които изпращат много трафик навън, за стартъпи в програмите му за кредити, за inference на отворени модели в Париж и за френски проекти със здравни данни, които се вписват в списъка с продукти за HDS.
Търсете другаде, ако ви трябва превключване при отказ на базата данни между зони или няколко региона при един доставчик със силни SLA; ако ви трябва нещо извън Европа; ако сте публичен купувач, на когото SecNumCloud трябва още днес; ако зависите от управлявано архивиране, API gateway или шина за събития; или ако ви трябват GPU от класа на H100 при поискване без разговор с отдел продажби.
Източници
Проверено на 15 и 16 октомври 2026 г.
Цени
- Публичен API за продуктовия каталог (5 655 SKU)
- Цени на Instances, цени на мрежите, цени на хранилището, цени на Managed Databases, цени на контейнерите
- Планове за поддръжка
- „A transparent update on Scaleway pricing“, 27 април 2026 г.
- Цифрите за AWS и Azure: AWS Price List bulk API и Azure Retail Prices API, превалутирани по курса на ЕЦБ от 15 октомври 2026 г.
Условия и SLA
- General Terms of Services, v07/04/2026
- Instance Specific Conditions, v07/04/2026
- Specific Conditions, Support Services, v07/04/2026
- Data Processing Agreement, 1 юни 2024 г.
- Индекс на SLA, със SLA за Instances, Block Storage, Object Storage, Managed Databases, Kubernetes Dedicated Control Plane и Load Balancer
Документация
- Наличност на продуктите по региони
- „Design considerations and our recommendations for data protection“, 20 април 2021 г.
- Често задавани въпроси за Managed Databases for PostgreSQL and MySQL
- Предложения за контролна равнина на Kubernetes
- Често задавани въпроси за Instances
- Квоти на организацията и проверка на самоличността
- Изходен код и списък с промени на документацията
- Провайдър за Terraform и резултати от съответствието на Kubernetes с CNCF
Статус и инциденти
- Страница за статуса и история
- Анализ след инцидента, регион Париж, 10 март 2025 г.
- Анализ след инцидента, fr-par-2, 22 май 2026 г.
Съответствие
- Сигурност и съответствие и Trust Center
- HDS
- SecNumCloud и публикацията на Scaleway за обхвата на SecNumCloud
- Европейската комисия, търг за суверенен облак, 17 април 2026 г.
- Next.ink, „SecNumCloud : Scaleway passe J0 sans aucune réserve et vise une qualification fin 2025“, 13 януари 2025 г.
Компания и собственост
- Правна информация
- iliad Group, 2025 Annual Financial Report
- Откриване на региона Милано, 19 март 2026 г.
Съобщения от потребители
- Коментари в Hacker News, по номер в news.ycombinator.com: 42398985 (12 декември 2024 г.), 43153568 (23 февруари 2025 г.), 43361754 (14 март 2025 г.), 43459311 (24 март 2025 г.), 45977397 (19 ноември 2025 г.), 46060566 и 46061189 (26 ноември 2025 г.), 46678419 (19 януари 2026 г.), 46836273, 46836757, 46837275 и 46837788 (31 януари 2026 г.), 47085681 (20 февруари 2026 г.), 47716333 (10 април 2026 г.), 48125822 (13 май 2026 г.), 48340477 (30 май 2026 г.), 48544740 (15 юни 2026 г.), 48817760 (7 юли 2026 г.)
Данни и облак
Нови ръководства и промени в правилата по имейл
Когато се промени правило, премести се срок или публикуваме ново ръководство, ви го изпращаме по имейл.