Автор: Kristijan Sekereš
Nscale през 2026 г.: честен преглед на това, което може да купи малък екип

Nscale е GPU облак със седалище в Лондон, отделен през май 2024 г. от австралийската компания за центрове за данни Arkon Energy, като всичките пет активни площадки на Nscale са в Норвегия, Исландия и Португалия. Малък екип може да купи от нея едно нещо без разговор с когото и да било: API, съвместим с OpenAI, за модели с отворени тегла, с предплащане по карта от 5 долара (4,46 евро). GPU инстанции, управляван Kubernetes, обектно и файлово хранилище се продават само по договор за резервиран капацитет и никъде не е публикувана цена на GPU. Според собствения ѝ документ за листване в Ню Йорк Nscale все още е „в процес на получаване“ на ISO 27001 и SOC 2, а най-големият ѝ клиент е донесъл 73% от приходите ѝ за 2025 г.
Тази статия е част от поредица, която сравнява 24 европейски облачни доставчици с AWS и Azure; обзорът ги поставя един до друг. Всичко по-долу е проверено на 15 и 16 октомври 2026 г. спрямо документацията, условията на уебсайта и страницата за статуса на Nscale, нейния Form S-1 от 18 септември 2026 г., британския търговски регистър и съобщенията на потребители, всяко при източника си. Не открихме акаунт и не пускахме натоварвания.
Накратко
| Nscale | |
|---|---|
| Седалище и контрол | Лондон. Aker ASA (Норвегия) е единственото регистрирано лице със значителен контрол върху Nscale plc, с 25% до 50% от акциите и гласовете. Кандидатства за листване в Ню Йорк; на 16 октомври 2026 г. не е листвана |
| Региони и зони | Няма публичен списък с региони, няма зони на достъпност. Пет активни площадки на 31 август 2026 г.: три в Норвегия, една в Исландия, една в Португалия |
| Какво може да купи малък екип | API за модели и fine-tuning, със самообслужване, с предплащане от 5 долара (4,46 евро) |
| Натоварване A (начална конфигурация) | Не е оценено: VM и хранилището изискват договор за резервиран капацитет и нямат публична цена |
| Натоварване B (производство) | Не е оценено, по същата причина; няма и управляван PostgreSQL |
| GPU | Няма публична цена. GB300 NVL72 и B200 чрез резервация |
| Изходящ трафик | Не е публикувана цена |
| SLA за изчислителните ресурси | Няма публично: кредитите са „описани в договора“ |
| Включена поддръжка | Само имейл за клиенти със самообслужване; нивото им не е посочено |
| Кой може да се регистрира | Всеки с акаунт в Google и карта, за API за модели. Всичко останало чрез отдел продажби |
Какво можете да изградите
„Резервиран“ по-долу означава, че услугата се включва за организация само след като тя подпише договор за резервиран облак с отдела продажби на Nscale.
| Какво ви трябва | Nscale | Кой може да го купи | AWS | Azure |
|---|---|---|---|---|
| API за модели | Serverless inference, съвместим с OpenAI: чат, embeddings, генериране на изображения, таксувано на токен | самообслужване | Bedrock | Azure AI Foundry models |
| Fine-tuning | Serverless LoRA fine-tuning, минимум 2 долара на задача | самообслужване | Bedrock custom models | Azure AI Foundry fine-tuning |
| Дедикиран inference | Модел на ваши собствени резервирани GPU; „Никой друг клиент не го споделя“ | резервиран | крайни точки на SageMaker | онлайн крайни точки на Azure ML |
| GPU и CPU машини | Инстанции, виртуализирани или bare metal | резервиран | EC2 | Virtual Machines |
| GPU клъстери | Резервации по домейн на NVLink: GB300 NVL72 (шкаф от 18 хоста на единица), B200 | по договор | EC2 Capacity Blocks | ND GB200 v6 |
| Kubernetes | NKS, за един наемател, контролна равнина в три копия на отделни машини | резервиран | EKS | AKS |
| Хранилище | Volumes, обектно хранилище, съвместимо със S3, NFS файлово хранилище | резервиран | EBS, S3, EFS | Managed Disks, Blob Storage, Azure Files |
| Мрежи | VPC, групи за сигурност, плаващи IP адреси, TCP и UDP балансьори на натоварването | резервиран | VPC, NLB | VNet, Load Balancer |
Всяка GPU страница на уебсайта (Vera Rubin NVL72, GB300 NVL72, GB200 NVL72, H200, H100) завършва с „Резервирайте GPU“ или „Свържете се с продажбите“. Документацията казва, че резервациите са „понастоящем GB300 NVL72 и B200“, правят се по домейн на NVLink с изглед на топологията; Vera Rubin е по договор от 2027 г. Не открихме L40S, L4 или A100.
Изобщо липсват: управлявани PostgreSQL, MySQL, Redis, Kafka и OpenSearch, регистър на контейнери, функции и serverless контейнери, опашки, DNS, CDN, услуга за архивиране, услуга за управление на ключове за клиенти и документирана защита от DDoS за собствените ви крайни точки. Обектното хранилище не поддържа публичен достъп, CORS, правила за жизнения цикъл, репликация или SSE-C. Nscale замества GPU инстанциите и API за модели на AWS и Azure, а не облака около тях, и без договор е достъпно само API за модели.
Списъкът с модели се вижда само след вход. Документацията обявява надстройка от 26 октомври 2026 г., която оттегля 22 модела на дати от 2 до 4 ноември 2026 г., сред които gpt-oss-20b и -120b, Llama 4 Scout и Mixtral 8x22B, заменени от GLM 5.3, Qwen3.8-27B и Qwen3.8-Flash-Next: предизвестие от една до три седмици, когато я прочетохме на 16 октомври. Nscale е посочена и сред Inference Providers на Hugging Face.
Всяка услуга има спецификация OpenAPI и CLI, а провайдърът за Terraform стигна версия 1.7.0 на 15 октомври 2026 г. (общностен провайдър, без партньорска значка на HashiCorp). Платформените услуги са в GitHub, а регионалната услуга под Apache 2.0. Документацията изостава: страницата ѝ за Terraform още фиксира ~> 0.0.8, а changelog-ът ѝ спира през януари 2026 г.
Колко струва
Nscale не публикува ценоразпис: нищо на GPU-час, на инстанция, на гигабайт хранилище или на балансьор на натоварването, нито на уебсайта, нито в документацията. nscale.com/pricing връща 404, а Wayback Machine няма запис на нито една страница под него. Цените на токен за API за модели се виждат само на организация, влязла в системата. Проверено на 15 и 16 октомври 2026 г.
Натоварвания A и B, началната и производствената конфигурация, оценени за всеки доставчик в тази поредица, не могат да бъдат оценени: техните VM, томове, обектно хранилище, балансьор на натоварването и Kubernetes са услуги на резервирания облак без публична цена, а няма и управляван PostgreSQL. AWS взема 112,37 евро месечно за натоварване A и 1 082,61 евро за натоварване B във Франкфурт.
GPU нямат публична цена, нито при поискване, нито резервирани. AWS продава H100 за 6,57 евро на GPU-час, а B200 за 15,98 евро в Стокхолм. Квотите за GPU на AWS също започват от нула, така че и там първо идва заявка, но цената е публична, а заявката минава през Service Quotas, а не през договор с отдел продажби.
API за модели се таксува открито:
- Предплатен кредит в USD, с карта през Stripe, от 5 долара (4,46 евро) до 10 000 долара (8 922,16 евро) на покупка, данъкът се добавя при плащане. „Кредитираната сума е подитогът преди данъци“.
- По избор автоматично презареждане до целеви баланс най-много 1000 долара. Без него закупеният кредит е таванът на разходите ви.
- Fine-tuning: „минимум 2 долара на задача, таксувани по обработени токени“.
- „Nscale не налага ограничения на честотата на заявките“.
- Безплатен кредит: ръководството за бърз старт казва „Ранните потребители може да имат право на безплатни кредити“, а changelog-ът от юли 2025 г. казваше „всеки нов акаунт все още получава безплатен кредит от 5 долара“. Не можахме да потвърдим дали все още важи.
GPU капацитетът, според S-1, се продава главно чрез „договори с ангажимент, които функционират на принципа take-or-pay“, със среден претеглен срок на договорите от около 5,7 години. Има и „клъстери при поискване за подпомагане на по-малки клиенти на база плащане според потреблението“, таксувани месечно „на база долар на GPU-час“ без минимален срок, но уебсайтът и документацията не показват път към тях освен чрез отдел продажби.
Изходящ трафик, IPv4, моментни снимки и поддръжка нямат публикувана цена, а без публичен списък няма промени на цените, които да проследим.
Надеждност
Зони. Няма документирани. Регионите съществуват само като обект в API, показван на организация, влязла в системата; никой документ не назовава регион и не го съпоставя с център за данни. API за модели е едно глобално име на хост и коя площадка отговаря, не е посочено.
SLA. Няма публично. Страницата за поддръжка казва „Кредитите по услугата при нарушени споразумения за ниво на услугата (SLA) са описани в договора и представляват наличното средство за защита“, а страницата за споделената отговорност изброява „SLA за автоматично мащабиране и достъпност“ за API за модели без процент. Клиент със самообслужване няма какво да цитира. AWS се ангажира с 99,99% за EC2 в две или повече зони и 99,5% за единична инстанция.
Профилактика. Nscale обещава „минимум една (1) седмица предизвестие преди всяка потенциално смущаваща профилактика“, но спешна работа може да дойде без него, а известията отиват на страница на портала за поддръжка, която могат да отварят само клиенти на Private Cloud.
Страница за статуса. status.nscale.com обхваща конзолата, API шлюза, уебсайта, моделите, документацията и inference. Няма компонент за GPU инстанции, Kubernetes, хранилище или какъвто и да е център за данни. Цялата ѝ история на инциденти е един запис, „Това е примерен инцидент“, с дата 21 април 2026 г. Не открихме инцидент в първичен източник за последните 24 месеца; при тази страница за статуса това е липса на доказателства, а не чист рекорд. Не открихме и изявление за резервираност или ниво по Uptime Institute за нито една площадка.
Поддръжка
Клиентите със самообслужване получават поддръжка „само по имейл на helpdesk@nscale.com“; „клиентите на Nscale Private Cloud“ получават портал за поддръжка. Има три нива. Platinum е 24x7 за всеки приоритет; Gold е 24x7 за P1 и от 09:00 до 17:00 „местно време на центъра за данни“ иначе; Silver е от 09:00 до 17:00 за всичко. Целта за първи отговор е 15 минути за P1 и 1 час за останалите, а целите за разрешаване вървят от 4 часа за P1 до 1 месец за P4. Страницата не казва кое ниво получава клиент със самообслужване и никое ниво няма публикувана цена. Не открихме телефонна линия и общностен форум.
Откриване на акаунт
За API за модели: регистрирате се на console.nscale.com („В момента можете да се регистрирате само с Google (SSO)“), добавяте кредит с карта и извиквате API още същия ден. Не е документирана друга проверка на самоличността.
За всичко останало документацията е ясна. GPU инстанции: „Тази услуга е налична в момента само в средата на резервирания облак.“ Kubernetes е „включен за организация. Ако не виждате Kubernetes под Services в страничната лента на конзолата, свържете се с вашия екип по акаунта в Nscale.“ Резервации: „Капацитетът е договорен и специфичен за региона“. Колко време отнема да станете организация на резервирания облак и минималният ангажимент не са публикувани. Квотите по подразбиране също не са публикувани.
Така натоварване B не може да се изгради в първия ден, нито в който и да е ден без договор.
Съответствие и защита на данните
| Рамка | Статус |
|---|---|
| ISO 27001 | Не се притежава. S-1: „в процес на получаване“ |
| SOC 2 | Не се притежава. S-1: „в процес на получаване“ |
| ISO 27017, ISO 27018, C5, SecNumCloud, HDS, PCI DSS | Не открихме споменаване |
Не открихме център за доверие и публичен DPA, макар страницата за подизпълнителите да се позовава на „приложимия DPA“. Тази страница, с дата 15 септември 2026 г., назовава Auth0, Vercel, Neon, Upstash, Sentry, PostHog, Novu, Metronome и Stripe за удостоверяване, хостинг на конзолата, базата данни на конзолата, мониторинг, продуктова аналитика, известия, измерване на потреблението и плащания. Всяка от тях е компания, основана в САЩ; къде работи всяка за Nscale, не е посочено, а „Местата на обработка могат да варират“.
Не открихме договорен ангажимент за местоположението на данните за акаунт със самообслужване, нито изявление кой център за данни обслужва API за модели. От петте активни площадки само Португалия е в ЕС; Норвегия и Исландия са в ЕИП.
Кой го контролира
Компанията майка е Nscale plc, фирма 16925886 в Англия и Уелс, регистрирана в Лондон. Учредена е през декември 2025 г. като DSNS Holdings Limited, преименувана на Nscale Limited през април 2026 г. и пререгистрирана като публично дружество на 9 октомври 2026 г. След реорганизация през май 2026 г. стои над оперативната група и Arkon Energy. S-1 изброява 133 дъщерни дружества, 38 от тях в Норвегия.
Собственици. Британският регистър назовава едно лице със значителен контрол: Aker ASA, листвана в Осло, с „Повече от 25%, но не повече от 50%“ от акциите и правата на глас от 4 септември 2026 г. Според S-1 Aker ASA е мажоритарно притежавана от TRG Holding AS, която е мажоритарно притежавана от The Resource Group TRG AS, чийто единствен собственик е Kjell Inge Røkke. Изпълнителният директор на Aker, Øyvind Eriksen, е в борда на Nscale. S-1 назовава двама други притежатели на над 5%: Sandton Capital Partners от Ню Йорк и Paladin Capital, държана от попечителите на тръст от Джърси, на който основателят и изпълнителен директор Josh Payne е учредител. Всеки процент в тази таблица е празен.
NVIDIA купи привилегировани акции за около 400 милиона долара през октомври 2025 г., а още една продажба на акции на NVIDIA за 1,0 милиард долара е насрочена да приключи около 16 ноември 2026 г. Нейните варанти и тази продажба се превръщат в акции без право на глас, от които NVIDIA ще бъде „единственият притежател“; всяка става акция с право на глас, щом NVIDIA уведоми за антитръстово разрешение в САЩ по закона Hart-Scott-Rodino. След офертата всяка обикновена акция носи един глас.
Листване. Nscale е кандидатствала за листване на Нюйоркската фондова борса под „NSCL“. До 16 октомври 2026 г. не се беше появил брой акции, ценови диапазон или изменен документ.
Договарящо дружество. Условията на уебсайта са споразумение с Nscale AS, в Норвегия. Не открихме клауза за приложимо право и отделни публични условия за облачната услуга.
Инфраструктура. Nscale притежава и управлява собствените си GPU. Четири от петте активни площадки са колокация („площадки на трети страни, където наемаме капацитет“), сред тях Start Campus в Синеш, Португалия, и Verne в Keflavik, Исландия; петата, в Норвегия, е собствена.
Клиенти, договори и пари
Концентрация. Най-големият клиент е формирал 93% от приходите през 2024 г. (договор, приключил същия декември), 73% през 2025 г. и 52% през първото полугодие на 2026 г. S-1 не назовава клиента за 2025 г.
Договори, както ги излага S-1. Работни задания (statements of work) с Microsoft на стойност „до около 43,8 милиарда долара до декември 2033 г.“. Четири споразумения с Anthropic на стойност до около 44,6 милиарда долара в кампуса Monarch в Западна Вирджиния, за които „не сме получили обвързващи ангажименти за нито едно от необходимите финансирания“; „всички такива финансирания остават в процес“. Figure AI, до 100 000 GPU Vera Rubin от второто полугодие на 2027 г. NVIDIA, резервирани клъстери за 1,2 милиарда долара.
Какво остава за останалите. С думите на компанията „много от договорите ни съдържат право на първи отказ, което дава на клиентите ни приоритетното право да осигурят допълнителен изчислителен капацитет“, а ползването при поискване съществува „за монетизиране на допълнителен капацитет, който не е разпределен към договори с ангажимент“. Съобщенията на Nscale назовават Microsoft като клиент в Narvik в Норвегия, Синеш в Португалия и Loughton в Обединеното кралство.
Капацитет. На 31 август 2026 г.: пет активни и дванадесет договорени площадки, общо 1,37 GW, около 25 000 активни GPU. Активните площадки са общо 81 IT MW; 770 MW от 1,37 GW са в САЩ (наше изчисление от таблицата в S-1). Nscale описва захранването на норвежките и исландските си площадки като възобновяемо, а Синеш като „захранван изцяло от възобновяема енергия с охлаждане с морска вода“.
Пари. Приходите бяха 33,0 милиона долара през 2025 г. и 140,6 милиона долара през първото полугодие на 2026 г. Нетната загуба през това полугодие беше 1020,1 милиона долара, а себестойността на приходите (189,6 милиона долара) надхвърли приходите.
Напускане
API за модели е най-лесното нещо за напускане: една крайна точка, съвместима с OpenAI, която обслужва модели с отворени тегла, които обслужват и други доставчици. Не открихме дали неизползваният кредит се възстановява.
За резервираните клиенти обектното хранилище е съвместимо със S3 с пропуските по-горе, при непубликувана цена на изходящия трафик. Клъстерите NKS работят със стандартните kubectl и helm, но не открихме запис за съответствие с CNCF, а надстройките „не могат да бъдат отменени“. Инстанциите имат моментни снимки и raw образи; не открихме услуга за експорт.
Договорът е обвързването. Капацитетът с ангажимент е take-or-pay; S-1 казва, че споразуменията на котвения клиент за 2025 г. „не могат да бъдат прекратявани за удобство през приложимия срок на услугата без отговорност“. Клиентите при поискване могат да „прекратят договорите си или да намалят ползването на услугите ни с ограничено предизвестие“. Без публични условия за облака не можахме да потърсим клауза за смяна на доставчика по Акта за данните на ЕС.
Какво съобщават потребителите
Не открихме независимо съобщение от някого, ползвал API за модели или GPU на Nscale: търсенията в Hacker News връщат най-вече NuScale, компанията за реактори, а две от трите публикации в r/LocalLLaMA са собствени тестове на Nscale. Две издания съобщиха за достъпа и доставката, а собствените документи на Nscale потвърждават и двете отчасти.
Независим тестер не успя да получи GPU. Прегледът ClusterMAX 2.0 на SemiAnalysis от 6 ноември 2025 г. оцени Nscale като „Недостъпна“, защото „достъп до никакви GPU на платформата NScale не можа да бъде получен, нито директно, нито чрез публично рекламирани партньори като Lightning.ai“ (преглед). Това съвпада с документацията (GPU са само в резервирания облак) и със S-1, който нарича ползването при поискване „понастоящем несъществен компонент“. Следващата пълна оценка на SemiAnalysis, ClusterMAX 3.0 от 23 септември 2026 г., все още поставя Nscale в нивото „Недостъпни“, сред доставчици, „все още нетествани“.
Капацитетът в Обединеното кралство изоставаше от обявите. The Guardian съобщи на 9 март 2026 г., че площадката в Loughton „все още се използваше като двор за строителни скелета“ през февруари 2026 г. и че правителството на Обединеното кралство е нарекло британската инвестиция на Nscale от 2,5 милиарда долара „не формален договор, а намерение за влагане на капитал“ (статия). Бележка под линия от 23 март 2026 г. дава отговора на Nscale: „закупи площадката ... през септември 2025 г.“ и има за цел „да достави центъра за данни през 2027 г.“. S-1 не показва активна площадка в Обединеното кралство на 31 август 2026 г. Коментарите в Hacker News повтарят точките на The Guardian (47311217, 47312516, 47705208, от март до април 2026 г.) и не са независими от него.
За кого е подходящ и кой трябва да търси другаде
Nscale е подходяща за екипи, които искат API, съвместим с OpenAI, за модели с отворени тегла от компания със седалище в Европа, могат да приемат подизпълнители, основани в САЩ, зад конзолата, и искат да започнат с 5 долара и без ограничения на честотата на заявките. Подходяща е и за организации, които могат да подпишат многомесечни или многогодишни договори за резервиран капацитет за шкафове GB300 или B200 в Норвегия, Исландия или Португалия и искат доставчик, чиито финанси са публични в документ на SEC.
Търсете другаде, ако ви трябва GPU машина на час без разговор с продажби, публикувана цена, ISO 27001, SOC 2 или договорно SLA, преди да подпишете, или общ облак около вашите GPU (бази данни, регистри, опашки, DNS, CDN). И търсете другаде, ако искате първо съобщения от други клиенти: почти няма такива.
Източници
Проверено на 15 и 16 октомври 2026 г.
Цени и таксуване
- Credit и Quickstart
- Serverless models и крайната точка за модели (401 без ключ)
- Rate Limits
- Wayback Machine, без запис на nscale.com/pricing
- Страниците AI services, infrastructure services, GPU nodes и H100
- Цифрите за AWS: базовата линия за AWS и Azure на тази поредица, превалутирана по курса на ЕЦБ от 15 октомври 2026 г.
Условия и SLA
- Service Level Objectives
- Shared Responsibility Model
- How to Contact Support
- Условия на уебсайта
- Подизпълнители, 15 септември 2026 г.
Документация
- Индекс на документацията и Overview
- Instances, Reservations, Managed Kubernetes, Deploy a model
- Object Storage и Filesystem
- CLI Regions, Terraform Provider, Changelog
- Регистър на Terraform, nscaledev/nscale и изходният му код
- nscaledev в GitHub и регионалната услуга
- Hugging Face Inference Providers, Nscale
Статус и инциденти
Компания и собственост
- Form S-1, 18 септември 2026 г. и Exhibit 21.1, дъщерни дружества
- Индекс на документите в SEC
- Companies House, Nscale plc и Nscale Global Holdings Limited
- Центрове за данни
- Прессъобщения: подаване за IPO, 18 септември 2026 г., Microsoft, 15 октомври 2025 г., Microsoft Norway, 14 април 2026 г., Start Campus, 5 май 2026 г.
Доклади от други
- SemiAnalysis, преглед ClusterMAX на Nscale, 6 ноември 2025 г. и ClusterMAX 3.0, 23 септември 2026 г.
- The Guardian, Aisha Down, 9 март 2026 г., с бележка под линия от 23 март 2026 г.
- Коментари в Hacker News 47311217, 47312516 и 47705208, от март до април 2026 г.
- Търсене в r/LocalLLaMA
Данни и облак
Нови ръководства и промени в правилата по имейл
Когато се промени правило, премести се срок или публикуваме ново ръководство, ви го изпращаме по имейл.