• Tallinn04:04
  • Ljubljana03:04
  • Novi Sad03:04

Yazar: Kristijan Sekereš

Scaleway 2026: AWS veya Azure'dan Ayrılan Ekipler İçin Dürüst Bir İnceleme

Bir veri merkezinde sunucu kabinleri

Scaleway, Niel aile grubunun kontrolündeki Fransız iliad grubunun public cloud hizmeti; Paris, Amsterdam, Varşova ve Milano'da bölgeleri var. Kontrol ettiğimiz Avrupa kontrolündeki sağlayıcılar arasında AWS tarzı yönetilen hizmetlerin en geniş kataloğu onda ve instance'larından ve yük dengeleyicilerinden çıkan trafik için gigabayt başına ücret almıyor: üretim iş yükümüz orada ayda 582,07 euro tutuyor, AWS fiyatının %54'ü. Zayıf noktalar yedeklilik ve sözleşmenin sağladığı güvence. Yönetilen veritabanı standby düğümünü aynı veri merkezinde tutuyor, Mart 2025'teki tek bir yönlendirici değişikliği tüm Paris bölgesinin genel bağlantısını kesti ve SLA kredileri, çoğu hizmet için %50 ile sınırlı kuponlar.

Bu makale, 24 Avrupalı bulut sağlayıcısını AWS ve Azure ile karşılaştıran bir serinin parçası; genel bakış hepsini yan yana koyuyor. Aşağıdaki her şey 15 ve 16 Ekim 2026'da Scaleway'in dokümantasyonu, hukuki koşulları, fiyat verileri ve durum sayfası, iliad'ın yıllık raporu ve kullanıcı raporlarıyla, her biri kaynağında kontrol edildi. Hesap açmadık, iş yükü çalıştırmadık.

Bir bakışta

Scaleway
Merkez ve kontrolParis. Scaleway SAS'ın %99,56'sı, Niel aile grubunun Fransız holding şirketleri aracılığıyla kontrol ettiği iliad SA'ya ait. Borsada işlem görmüyor
Bölgeler ve alanlarParis, Amsterdam ve Varşova, her birinde üç alan. Mart 2026'da açılan Milano üç alan listeliyor, ancak veritabanlarını ve yük dengeleyicileri yalnızca ilkinde satıyor. Avrupa dışında hiçbir şey yok
İş yükü A (başlangıç)Paris'te ayda 37,85 euro
İş yükü B (üretim)Paylaşımlı vCPU'larla 582,07 euro, dedicated vCPU'larla 676,78 euro. Her parça satılıyor; veritabanı standby düğümü aynı veri merkezinde duruyor
Çıkış trafiğiInstance'larda ve yük dengeleyicilerde GB başına ücret yok; bunun yerine bant genişliğiyle sınırlı. Object Storage: ayda 75 GB ücretsiz, sonrasında GB başına 0,01 euro
İşlem gücü SLA'sıDedicated ve GPU instance'ları için %99,5, BASIC paylaşımlı aileleri için %99, DEV1, GP1, PLAY2 ve PRO2 için yok. Krediler kupon olarak
Fiyata dahil destekBasic: destek talepleri 24/7, P1 ve P2 için 8 saat içinde ilk yanıt
Kimler kayıt olabilirScaleway aboneliği doğruladıktan sonra, geçerli bir ödeme yöntemi olan herkes. Büyük instance'lar, 500 GB'tan fazla blok depolama, giden SMTP ve GPU'lar fotoğraflı kimlik ve canlı yüz doğrulaması gerektiriyor

Neler kurabilirsiniz

Aksi belirtilmedikçe durum genel kullanım (general availability); kaynak Scaleway'in herkese açık fiyat kataloğundaki yaşam döngüsü bilgisi. “Yalnızca Paris”, ürün kullanılabilirlik sayfasının başka bir bölge listelemediği anlamına geliyor.

İhtiyacınız olanScalewayAWSAzure
Sanal makinelerInstances, paylaşımlı ya da dedicated vCPU, AMD EPYC ya da Arm üzerindeEC2Virtual Machines
Bare metalElastic Metal, Dedibox, M1'den M4 Pro'ya Mac miniEC2 metal, EC2 MacBareMetal Infrastructure
GPU'larL4, L40S, H100 PCIe ve SXM, B300 SXMEC2 G ve PNC ve ND serisi
DepolamaBlock Storage (alan düzeyinde); Multi-AZ, One Zone ve Glacier sınıflarında Object Storage; File Storage, yalnızca ParisEBS, S3, EFSManaged Disks, Blob Storage, Azure Files
İlişkisel veritabanlarıYönetilen PostgreSQL ve MySQL; Serverless SQL Database, yalnızca ParisRDS, Aurora ServerlessAzure Database for PostgreSQL and MySQL
Diğer veri hizmetleriRedis; MongoDB ve OpenSearch, yalnızca Paris; Kafka, ClickHouse ve Apache Spark, Paris ve Milano'daElastiCache, DocumentDB, OpenSearch Service, MSK, Redshift, EMRAzure Cache for Redis, Cosmos DB for MongoDB, Event Hubs, Synapse
KubernetesKapsule, 1.33 ile 1.37 için CNCF sertifikalı, ücretsiz paylaşımlı ya da ücretli dedicated control planeEKSAKS
SunucusuzFunctions, Containers, JobsLambda, Fargate, BatchFunctions, Container Apps
MesajlaşmaQueues (SQS API'sinin bir kısmı), Topics and Events (SNS API'sinin bir kısmı), NATS, RabbitMQSQS, SNS, Amazon MQService Bus, Event Grid
AğVPC, peering, NAT gateway, siteden siteye VPN, InterLink, alan düzeyinde yük dengeleyiciVPC, VPN, Direct Connect, ELBVNet, VPN Gateway, ExpressRoute, Load Balancer
CDN ve WAFEdge Services, yalnızca ParisCloudFrontFront Door
GüvenlikSecret Manager, Key Manager, IP, user agent ve zamana göre koşullu IAM; Audit Trail herkese açık betadaSecrets Manager, KMS, IAM, CloudTrailKey Vault, Entra ID, Activity Log
İzlemeCockpit, yönetilen bir GrafanaCloudWatchAzure Monitor
Yapay zekaGenerative APIs (OpenAI uyumlu, açık ağırlıklı modeller); dedicated deployment'lar (eski adıyla Managed Inference), yalnızca ParisBedrock, SageMaker endpointsAzure AI Foundry, Azure ML endpoints
Yedeklemehizmet olarak yok: snapshot'lar ve yönetilen veritabanlarının içindeki yedeklerAWS BackupAzure Backup

AWS uyumlu API'ler kısmi. Queues “şu anda Scaleway VPC ile uyumlu değil”, Project başına en fazla 100 MB tutuyor ve DelaySeconds ile MessageGroupId gibi parametreleri yok sayıyor. Topics and Events yalnızca aynı Project içindeki HTTP ve HTTPS istemcilerine, Serverless Functions'a ve Queues'a teslim ediyor. Object Storage'da sürümleme ve Object Lock var ama bucket replikasyonu ya da erişim loglaması yok; bucket bildirimleri ise “geliştirme aşamasında”.

Hiç olmayanlar: Avrupa dışındaki bölgeler, yönetilen bir yedekleme hizmeti, bir API gateway, EventBridge gibi kurallara sahip bir olay veri yolu (event bus), DynamoDB gibi sunucusuz bir anahtar-değer veritabanı ve Cognito gibi bir müşteri kimlik hizmeti. İş akışı orkestrasyonu beta aşamasındaki Data Orchestrator ile yapılıyor; Autoscaling Groups ise 25 Ağustos 2026'dan beri herkese açık betada. Instance'lar için gelen DDoS saldırılarını önleme belgelenmemiş: yük dengeleyici SSS'si Edge Services WAF'ını gösteriyor, güvenlik sayfası ise “yerleşik DDoS koruması” olduğunu söylüyor ama bunu anlatmıyor.

Araçlar Scaleway'in kendisinin: bir Terraform provider'ı (2.86.0, 7 Ekim 2026'da yayımlandı), scw CLI'ı, her API için bir OpenAPI 3.1 şeması ve oturum açmadan 5.655 SKU'nun hepsini fiyatlarıyla döndüren, hâlâ alfa sürümündeki herkese açık bir katalog API'si. Dokümantasyonun bir kısmı ürünün gerisinde kalıyor: Instances SSS'si hâlâ Haziran 2026 öncesindeki IPv4 fiyatını veriyordu.

Maliyeti

Scaleway liste fiyatları; euro, KDV hariç, katalog API'sinden ve fiyat sayfalarından, 15 ve 16 Ekim 2026'da kontrol edildi; Paris'te (fr-par-1), ayda 730 saat üzerinden.

İş yükü A, başlangıç kurulumu: 2 vCPU ve 4 GB'lık, 40 GB diskli, bir IPv4 adresli, 1 TB çıkış trafiği ve 100 GB nesne depolamalı tek bir VM.

KalemSeçimAylık euro
VMBASIC3-X2C-4G, 2 paylaşımlı vCPU, 4 GB28,80
Disk40 GB Block Storage 5K (BASIC3'te yerel disk yok)3,80
Genel IPv4alan düzeyinde esnek IP (flexible IP)3,65
1 TB çıkış trafiğidahil0,00
100 GB nesne depolamaStandard Multi-AZ1,61
Toplam37,85

AWS aynısı için Frankfurt'ta 112,37 euro, Azure 116,15 euro alıyor; AWS'de 125,95 dolarlık faturanın 81,00 doları yalnızca 1 TB çıkış trafiğine gidiyor. PLAY2-NANO, Scaleway'in toplamını 29,16 euroya, Arm tabanlı BASIC2-A2C-4G ise 25,84 euroya düşürüyor; ancak PLAY2'nin SLA'sı yok.

İş yükü B, küçük bir üretim sistemi: her biri bir IPv4 adresine sahip, 4 vCPU ve 16 GB'lık üç VM, 300 GB SSD blok depolama, bir yük dengeleyici, birincil artı standby düğümlü 2 vCPU, 8 GB ve 100 GB'lık PostgreSQL, 1 milyon PUT ve 10 milyon GET isteğiyle 1 TB nesne depolama, bir Kubernetes control plane'i ve 2 TB çıkış trafiği.

KalemSeçimAylık euro
3 VMBASIC3-X4C-16G, paylaşımlı vCPU259,41
3 genel IPv4alan düzeyinde esnek IP10,95
300 GB blok depolamaBlock Storage 5K28,47
Yük dengeleyiciLB-S, 200 Mbps16,79
PostgreSQL HADB-POP2-2C-8G, birincil artı standby160,16
Veritabanı depolaması100 GB9,93
1 TB nesne depolamaStandard Multi-AZ; istekler dahil16,06
Kubernetes control planeKapsule Dedicated-4, %99,5 SLA80,30
2 TB çıkış trafiğidahil0,00
Toplam582,07

Dedicated vCPU'lu üç STANDARD3-X4C-16G instance'ıyla toplam 676,78 euro. AWS iş yükü B için m7i.xlarge ile 1.082,61 euro, Azure D4s_v5 ile 1.091,88 euro alıyor; yani Scaleway paylaşımlı vCPU'larla AWS'nin %54'ü ve Azure'un %53'ü, dedicated vCPU'larla AWS'nin %63'ü tutuyor. Farkın büyük kısmını iki kalem oluşturuyor: AWS 2 TB çıkış trafiğini 171,00 dolar, HA veritabanını depolamayla birlikte 320,13 dolar olarak faturalıyor; Scaleway ise çıkış trafiği için hiçbir şey, veritabanı için 170,09 euro alıyor. Bir kalem Scaleway'de daha pahalı: dedicated Kubernetes control plane'i, EKS'in 65,13 eurosuna karşı 80,30 euro. Ücretsiz paylaşımlı control plane bu kalemi sıfıra indirirdi; tek bir API sunucusuyla ve SLA'sız.

Toplamda iki varsayım var: veritabanı depolaması bir kez fiyatlandı (standby düğümünün volume'u da ayrıca faturalanıyorsa 9,93 euro ekleyin) ve fiyat listesi yalnızca bir “Ek IP adresi”ni andığı için yük dengeleyicinin ilk IP'si dahil kabul edildi. Dedicated control plane 30 günlük bir taahhüt içeriyor. Bu serinin her yerinde olduğu gibi worker düğümleri dahil değil.

Çıkış trafiği ve IPv4. Instance'lar için “Liste fiyatlarına çıkış trafiği ve IPv6 adresleri dahildir”; bunun yerine bant genişliği türe göre sınırlanıyor (BASIC3-X2C-4G için 350 Mb/s, STANDARD3-X4C-16G için 1 Gb/s). Yük dengeleyici trafiği “Sınırsız” ve Instance Specific Conditions'ta adil kullanım maddesi bulamadık. Object Storage çıkış trafiği ücretsiz 75 GB'ın ötesinde TB başına 10 euro; AWS'de ve Azure'da ücretsiz 100 GB'ın ötesindeki çıkış trafiği TB başına sırasıyla 80,30 ve 77,62 euro. İstekler ücretsiz. Alan düzeyinde bir IPv4 adresi saatte 0,005 euro (ayda 3,65 euro); AWS ve Azure'un dolar olarak aldığıyla aynı rakam.

Faturalama. CPU instance'ları saat, GPU instance'ları dakika bazında faturalanıyor; IP adresleri ve volume'lar ise açık olsun kapalı olsun ayrıldıkları süre boyunca faturalanıyor ve belirtilmiş bir aylık tavan yok. Savings Plans işlem gücünde “%25'e kadar” indirim vaat ediyor. Genel bir ücretsiz katman yok ve katı bir harcama tavanı olduğunu doğrulayamadık. Genel Koşullar, bir ödeme sorunundan sonra ya da doğrudan borçlandırma (direct debit) veya kart dışında bir yöntemle ödeme yapıldığında, son 60 günün ortalama tüketimi tutarında bir depozito istenmesine izin veriyor.

GPU'lar, GPU saati başına: H100 PCIe 2,87 euro, H100 SXM 3,17 euro (8 GPU'luk boyut), B300 SXM 7,50 euro, L40S 1,47 euro ve L4 0,79 euro. H200 ya da B200 yok. AWS Frankfurt'ta H100 satmıyor, Stockholm'de 6,57 euro alıyor; Frankfurt'ta L40S'i 2,08 euro, L4'ü 0,90 euro. Her H100 ve B300 boyutu bir destek talebi gerektiriyor ve sözleşme, Scaleway'in isteğe bağlı bir H100 PCIe instance'ını “en az on (10) dakikalık bir bildirim süresiyle” sonlandırmasına ve “üzerlerinde saklanan tüm İçeriği” silmesine izin veriyor. Bu da onu rezerve bir makineden çok, kesintiye uğratılabilir (preemptible) bir makineye yaklaştırıyor.

Fiyat değişiklikleri. Scaleway 27 Nisan 2026'da 1 Haziran 2026'dan geçerli zamlar duyurdu: koşulları bir ay önceden bildirim gerektirirken 35 gün önceden. Fiyatların üç yıldır sabit olduğunu söyledi ve gerekçe olarak enflasyonu, depolama ve bellek donanımı maliyetlerini ve IPv4 kıtlığını, yük dengeleyiciler ve gateway'ler için de bir “stratejik yeniden konumlandırmayı” gösterdi. Seçilmiş kalemler, saat başına euro:

KalemÖnceSonraDeğişim
Alan düzeyinde IPv40,0040,005+%25
Load Balancer LB-S0,0160,023+%44
Load Balancer GP-M0,0370,054+%46
Public Gateway S0,01990,026+%31
DNS zone, harici domain0,0010,007yedi katı
Serverless Containers belleği, GB-saniye başına0,0000010,000002iki katı
Block ve Object Storage, GB başına+%10
H100 instance'ları+%5 ile +%10 arası

Son 24 ayda başka bir genel fiyat değişikliği bulamadık.

Güvenilirlik

Alan ne demek. Scaleway'in Nisan 2021 tarihli mühendislik yazısı bir alanı, yaklaşık 5 km'lik bir mesafe içinde yer alan ve “aynı bölgedeki başka bir kullanılabilirlik alanından en az 50 km uzakta bulunan” bir ya da birden çok veri merkezi olarak tanımlıyor; Paris'te fr-par-1 DC2 ve DC3, fr-par-2 DC5, fr-par-3 ise DC4'tü. 50 km rakamını bugünkü alanlar için doğrulayamadık. Aynı yazı sınırı da çiziyor: “Fiziksel arıza sınırı kullanılabilirlik alanıdır, ağ arızasının sınırı ise bölgedir.” Alanlar eşit de değil: fr-par-3'te 117 canlı SKU vardı, fr-par-1'de 400.

Veritabanı standby düğümü. Yönetilen PostgreSQL ve MySQL, sıcak bir standby düğümüne senkron olarak replike ediyor ve SSS ikisinin “gerçekten aynı veri merkezinde ama iki ayrı kabinde bulunduğunu” söylüyor. Çift, bir kabinin arızalanmasını atlatıyor, binanın kaybını değil. Başka bir alana yalnızca okuma replikaları yerleştirilebiliyor (fiyatladığımız boyutta saatte 0,0608 euro); AWS ve Azure ise standby düğümünün kendisini başka bir alana koyuyor. Kapsule control plane'i alanlara yayılmış üç etcd replikası tutuyor ve Multi-AZ Object Storage alanlara yayılıyor; instance'lar ve blok depolama alan düzeyinde.

SLA'lar:

HizmetAylık hedefKredi tavanı
InstancesDedicated ve GPU için %99,5; BASIC2-A ve BASIC3-X için %99; DEV1, GP1, PLAY2, PRO2 için “SLO yok”%100
Block Storage%99,9%100
Object StorageMulti-AZ %99,9; One Zone ve Glacier %99,0%50
PostgreSQL ve MySQLHA ile %99,95, tek başına %99,5; yalnızca POP2 düğümleri%50
Kubernetes control planeDedicated %99,5; ücretsiz planda yok%50
Load Balancer%99,5%50
  • Krediler “hiçbir koşulda nakit olarak iade edilemeyen” kuponlar. Kredi “tüm zararlar için her şey dahil bir ödeme” ve müşteri “başka herhangi bir talepte bulunma hakkından feragat ediyor”.
  • Talebi, ihlalin yaşandığı “ayı izleyen otuz (30) gün içinde”, “Kullanılamama Sürelerini gösteren log dosyalarıyla” yapıyorsunuz: davayı sizin izleme kayıtlarınız kanıtlıyor.
  • Bir instance ancak 4 dakika kesintisiz dış bağlantı olmadan kaldıktan sonra kesintide sayılıyor; “stok yetersizliğinden kaynaklanan” kullanılamama hariç tutuluyor.
  • Kubernetes SLA'sı bir kesintiyi yalnızca tüm API sunucuları “herhangi bir bölgede yedek bir küme başlatma imkânı olmadan” kaybedildiğinde sayıyor. Yazıldığı gibi okunursa, başka bir bölge küme barındırabildiği sürece bölgesel bir kesinti sayılmıyor.
  • SLA'ların dışında Genel Koşullar “genel bir en iyi çaba yükümlülüğü” vaat ediyor, sorumluluğu doğrudan zararlarla sınırlıyor ve bir yıldan sonra talepleri engelliyor.

AWS, EC2 için iki ya da daha fazla alana yayılan kurulumlarda %99,99, tek bir instance için %99,5 taahhüt ediyor; krediler %100'e kadar, talepler ikinci fatura döneminin sonuna kadar. Azure alanlar arası %99,99 ve talep için 60 gün veriyor. Scaleway'in en iyi instance taahhüdü olan %99,5, AWS'nin tek instance seviyesi.

Durum sayfası ve olaylar. status.scaleway.com 2019 sonuna kadar uzanan bir geçmişe sahip. 1 Ağustos 2024 ile 15 Ekim 2026 arasında, Dedibox ve web hosting dahil tüm ürünlerde 15 kritik ve 129 büyük (major) kayıt listeliyor. En büyük iki kesintinin ayrıntılı, herkese açık postmortem raporları var.

TarihKapsamSüreNeden
10 Mar 2025Tüm Paris bölgesinin genel bağlantısıağ 5 dakika; instance'lar 17:10 UTC'ye kadar, Object Storage ve Kapsule 18:00 UTC'ye kadar“bir yönlendirici yapılandırmasında insan hatası” (postmortem)
28 Şub 2026nl-ams-1 Block Storageyaklaşık 2 saat donmuş I/Ocontrol plane arızası; “Veri kaybı tespit edilmedi”
19 May 2026Dünya genelinde IAM API'si, kritikyaklaşık 3 saatbelirtilmemiş
22 ile 23 May 2026fr-par-2 alanı; diğer Paris alanları “kısmen etkilendi”instance'lar, Kapsule ve veritabanları 1 saat 50 dakikaBir jeneratör testi sırasında “Redresör aküleri yükü taşıyamadı” (postmortem)
22 Haz 2026fr-par-2 genel ağı, kritikyaklaşık 3 saatbelirtilmemiş
9 ile 22 Tem 2026Milano Object Storage bağlantısı13 günbelirtilmemiş
21 ile 22 Tem 2026fr-par-1 instance'ları ve Kapsule API'siyaklaşık 8 saatbelirtilmemiş
5 Eyl 2026Milano: birkaç API ve Object Storage, kritikyaklaşık 3 saatbelirtilmemiş

Bunlardan ikisi tasarımı doğrudan ilgilendiriyor: Mayıs 2026'da bir Paris alanındaki arıza diğerlerine taştı, Mart 2025'te ise tek bir değişiklik tüm bölgenin genel ağını beraberinde götürdü. İkisi de üç alanlı bir tasarımın size kazandırdıklarını sınırlıyor. En yeni bölge olan Milano, 2026'da büyük olayların en sık yaşandığı bölge oldu.

Destek

PlanFiyat, KDV hariçİlk yanıt, P1 ve P2Telefon
Basicücretsiz8 saatyok; destek talepleri 24/7
Advancedayda 50 euro ya da harcamanın %5'i, hangisi yüksekse2 saather gün, 9:00 ile 18:00 arası
Business250 euro ya da %1030 dakika24/7
Enterprise990 euro ya da %2015 dakika24/7, artı bir teknik hesap yöneticisi

Hedefler ilk yanıt için; hiçbir çözüm süresi taahhüt edilmiyor ve Scaleway müşterinin belirlediği önceliği “onaylayabilir ya da reddedebilir”; müşteri bu karara itiraz edemiyor. Destek İngilizce ve Fransızca veriliyor ve Scaleway müşteri hizmetleri ekibinin Paris ofisinde olduğunu söylüyor. Ücretsiz planın bile bir hedefi var; AWS Basic'in (teknik destek talebi yok) ve Azure Basic'in (teknik yanıt hedefi yok) ise yok. Üretim kesintisi için bir saatlik hedef, AWS Business Support+'ta 29 dolar ile harcamanın %9'undan hangisi yüksekse ona, Azure Standard'da ayda 100 dolara mal oluyor.

Hesap açma

Önce geçerli bir ödeme yöntemi gerekiyor ve Scaleway her aboneliği doğruluyor. Daha fazlasının kilidini açan kimlik doğrulaması, resmi bir fotoğraflı kimlik artı tarayıcıda 15 dakika içinde yapılan canlı bir yüz doğrulaması; şirket kimlik belgeleri, kredi kartları ve sürücü belgeleri kabul edilmiyor.

Yalnızca bir ödeme yöntemiyle bir POP2-2C-8G, bir PRO2-XXS ve beş PLAY2-NANO instance'ı, 500 GB blok depolama, 5 veritabanı instance'ı ve bir dedicated Kubernetes control plane'i alabiliyorsunuz. Kimlik doğrulaması POP2-4C-16G, PRO2-XS ve üstünün, bir L4 ya da L40S GPU'nun, 5.000 GB blok depolamanın ve 25, 465 ve 587 numaralı SMTP portlarının kilidini açıyor. Her H100 ve B300 boyutu ile çoklu GPU'lu her L4 ya da L40S boyutu bunun üstüne bir destek talebi gerektiriyor.

İş yükü B ilk gün kurulabilir mi: depolama, veritabanı ve bir dedicated control plane yalnızca ödeme yöntemiyle açılan kotalara sığıyor. 4 vCPU ve 16 GB'lık üç instance büyük olasılıkla kimlik doğrulaması gerektiriyor, çünkü eski muadilleri gerektiriyor ve kota tablosu BASIC3 ile STANDARD3 ailelerini henüz listelemiyordu. Bunların hiçbiri için bir destek talebi belirtilmiyor; bu yüzden okumamıza göre yanıt, kimlik doğrulamasından sonra evet, ancak belgeler bunu kesinleştirmiyor. AWS'de standart instance'lar için 5 vCPU'luk varsayılan, iş yükü B'nin gerektirdiği 12'nin altında; Azure'un bölge başına 20 çekirdeği kâğıt üzerinde yetiyor.

Genel Koşullar'daki iki madde sonradan önem kazanıyor. “Belirli bir Hizmet tüketimi hacminin” üzerinde Scaleway yasal temsilcinin kimliğini ve üç aydan eski olmayan bir ticaret sicili kaydı örneğini isteyebiliyor. Ayrıca ödeme yapılmaması, dolandırıcılık, “meşru dolandırıcılık şüphesi” ya da bir güvenlik riski gibi nedenlerle bir hizmeti “derhal ve önceden haber vermeksizin” askıya alabiliyor; askıya alma süresince faturalama devam ediyor.

Uyumluluk ve veri koruma

ÇerçeveDurum
ISO/IEC 27001:2022Beyan ediliyor. Sertifika Trust Center'da bir erişim talebinin arkasında; görülmedi, kapsamı kamuya açık değil
HDS (Fransız sağlık verileri)Listelenen ürünler için beyan ediliyor. Sertifikaya erişim kısıtlı; görülmedi
SecNumCloudYeterliliği yok: “henüz verilmedi”
CSA STARSeviye 1, bir öz değerlendirme
SOC 2, PCI DSS, BSI C5, TISAX, ENSBeyan edilmiyor

HDS listesi instance'ları (CPU ve GPU), Block ve Object Storage'ı, Dedibox'ı, Elastic Metal'i, VPC'yi, Kapsule'ü ve Load Balancer'ı kapsıyor, ancak yönetilen veritabanlarını ya da sunucusuz ürünleri kapsamıyor. Bu; Fransa'da barındırma, satış ekibi üzerinden imzalanmış bir HDS sözleşmesi ve bir Business ya da Enterprise destek planı anlamına geliyor.

SecNumCloud için Next.ink'e göre ANSSI, Scaleway'in başvurusunu Aralık 2024 sonunda hiçbir çekince olmadan kabul etti ve Scaleway 2025 sonuna kadar yeterlilik almayı hedefliyordu. Bu tarih geçti; sonraki bir aşama bulunamadı ve yeni bir tarih verilmedi. Duyurulan kapsam, iliad grubunun Paris bölgesindeki veri merkezlerinde tek alanlı bir yapılandırma; instance'ları, depolamayı, ağı, IAM'i, Key Manager'ı ve Elastic Metal'i, daha sonra da Kapsule'ü kapsıyor.

17 Nisan 2026'da Avrupa Komisyonu, Scaleway'i altı yıl için 180 milyon euroya kadar değerindeki egemen bulut ihalesinin dört kazananından biri olarak açıkladı. Scaleway, STACKIT ve Post Telecom, OVHcloud ile Clever Cloud ortaklığı gibi SEAL-3 (“anlamlı ancak tam olmayan etki uygulayan AB aktörleri”) olarak derecelendirildi.

1 Haziran 2024 tarihli Data Processing Agreement, hizmetlerin “varsayılan olarak Avrupa Birliği içinde bulunduğunu” söylüyor; bölgeyi müşteri seçiyor ve Scaleway kişisel verileri “Müşteriyi önceden açıkça bilgilendirmeden” AB dışında saklamayacak ya da aktarmayacak. Alt işleyici listesi Trust Center'da duruyor ve bizim için görüntülenmedi.

Kimin kontrolünde

iliad SA, 2025 sonunda Scaleway SAS'ın %99,56'sına sahipti; geri kalanı çalışanlara ve yöneticilere verilen hisseler. iliad SA'nın %98,88'i iliad Holding SAS'a ait; iliad'ın yıllık raporu bu şirketi, %95'ten fazlası “tamamen Niel Aile Grubuna ait” Maya tarafından kontrol edilen bir şirket olarak tanımlıyor. iliad 14 Ekim 2021'de borsadan çekildi. Rapor Avrupa dışında bir ana şirket ya da önemli bir hissedar göstermiyor.

Sözleşmeyi Fransız hukuku ve Paris ticaret mahkemesi kapsamında Scaleway SAS ile ya da İtalyan bir fatura adresiyle, İtalyan hukuku kapsamında Scaleway Italia S.R.L. ile yapıyorsunuz.

Veri merkezlerini grubun veri merkezi şirketi OpCore işletiyor; iliad 31 Mart 2025'te bu şirketin %50'sini InfraVia'ya sattı. Mayıs 2026 postmortem raporu fr-par-2'nin arkasında “OpCore PAR5 veri merkezini” gösteriyor. API, instance ve Kubernetes ürünleri Scaleway'in kendisinin.

Okuyucuların sorduğu iki olgu var. iliad'ın 2024 konsolide şirketler listesi Chicago'daki Scaleway US Corporation'ı içeriyor ve 2025 için “N.D.” olarak işaretliyor; yani bir ABD iştiraki vardı, güncel durumu belirtilmiyor. Scaleway'in sayfaları da şirketin “ABD CLOUD Act'inden bağımsız” olduğunu söylüyor; bu Scaleway'in iddiası, bizim bulgumuz değil. Scaleway'in kendi geliri ve çalışan sayısı yayımlanmıyor.

Ayrılmak

Instance ve yük dengeleyici çıkış trafiğinde GB başına ücret yok. Object Storage'dan 10 TB dışa aktarmak yaklaşık 99,25 euro tutuyor; aynı bölgedeki bir instance üzerinden çekilirse neredeyse hiçbir şey tutmuyor, çünkü bölge içindeki trafik ücretsiz. Glacier nesnelerinin önce GB başına 0,009 euroya geri yüklenmesi gerekiyor. Scaleway bucket'lar için AWS CLI'ı ve rclone'u, veritabanları için pg_dump ve mysqldump'ı belgeliyor; dışarıdaki bir hedefe mantıksal replikasyona izin verilip verilmediğini tespit etmedik.

Bağımlılık entegrasyonlarda. Kapsule CNCF uyumlu, ancak yük dengeleyiciler ve volume'lar Scaleway'in cloud controller manager anotasyonları ve CSI sürücüsü üzerinden geliyor. IAM kapsamları ve izin setleri, sunucusuz tetikleyiciler ve Scaleway'in kendi alert manager'ını kullanan Cockpit uyarıları başka bir yerde yeniden kurulmalı. S3, kısmi SQS ve SNS ve OpenAI uyumlu API'ler iki yönde de taşınmayı kolaylaştırıyor.

Bir sözleşme sona erdiğinde içerik “otomatik olarak ve kalıcı biçimde silinir” ve Scaleway “hiçbir kopyasını saklamamayı taahhüt eder”. 2026 koşulları bir hizmetin satışı sona ermeden en az üç ay önce bildirim vaat ediyor; beta hizmetler ise “Scaleway tarafından bildirimde bulunulmaksızın kesin olarak sonlandırılabilir”. Örneğin Public Gateways API v1, değişiklik günlüğünde duyurulmasından yaklaşık altı ay sonra, 1 Ekim 2025'te kaldırıldı.

Kullanıcılar ne diyor

Ekim 2024'ten bu yana Scaleway'den söz eden Hacker News yorumlarını okuduk; Reddit kullanılabilir bir başlık vermedi ve inceleme siteleri burada kanıt sayılmıyor. Yorumlar Hacker News öğe numaralarıyla anılıyor.

AWS'ye en yakın seçenek, daha az hizmetle. Kullanıcılar üretim sistemlerini AWS'den Scaleway'in yönetilen Kubernetes, Postgres, Redis, sunucusuz container ve kuyruk hizmetlerine taşıdıklarını bildiriyor; bir yandan da “çok daha az yönetilen hizmet” olduğunu (46836273, Ocak 2026) ve “büyük üçün hâlâ gerisinde kaldığını” (48340477, Mayıs 2026) söylüyorlar. Aralarında 46837275 olan dört kullanıcı daha aynısını bildiriyor; raporlar toplamda Mart 2025'ten Mayıs 2026'ya uzanıyor.

Destek: karışık. Kullanıcılar “mükemmel destek” (43361754) ve Terraform provider hatalarına hızlı yanıtlar (46678419) bildiriyor; diğerleri kayıt sırasında bir e-postaya yanıt alamadıklarını (46060566) ve “site de destek de berbat” (46061189) diye yazıyor.

Güvenilirlik. Kullanıcılar “her yıl birkaç büyük kesinti” (43153568, Şubat 2025) ve “onları son kullandığımızda berbattı” denen bir güvenilirlik (48817760, Temmuz 2026) bildiriyor; biri ise “sadelik ve güvenilirlik” diyerek karşı çıkıyor (47085681). Yukarıdaki durum kayıtları bu örüntüyü doğruluyor.

Tek veri merkezinde veritabanı HA'sı. Beş yıllık bir müşteri bu özelliği “kozmetik” diye niteliyor, çünkü HA instance'ları “aynı veri merkezinde” (46837788, Ocak 2026); Scaleway'in SSS'si de bunu doğruluyor.

Kimlik kontrolleri ne sipariş ettiğinize bağlı. Bir kullanıcıdan kimlik istendi (48544740, Haziran 2026), iki kullanıcıdan istenmedi (42398985; 48125822). Kota tablosu nedenini açıklıyor.

Ödeme sorunları. Bir kullanıcı, başarısız bir ilk ödemenin ardından 10 euronun altındaki bir fatura için ödeme hatırlatma e-postaları aldığını bildiriyor (47716333, Nisan 2026). Durum sayfası SEPA ödemeleri (Haziran 2025), kart ekleme (Eylül 2025) ve bir fatura ödendikten sonra kilitlenen kaynaklar (Aralık 2025) ile ilgili büyük olaylar gösteriyor.

Kapsule için güvenilirlik konusunda iki birinci elden rapor bulamadık. Durum sayfası Ekim 2024 ile Ekim 2026 arasında 7 büyük ve 19 küçük Kubernetes kaydı listeliyor.

Kime uygun, kim başka yere bakmalı

Scaleway; Fransız ya da İtalyan sözleşmesi altında AWS tarzı yapı taşları (Kubernetes, PostgreSQL, sunucusuz container'lar, kuyruklar, S3) isteyen ekiplere, dışarıya çok trafik gönderen servislere, kredi programlarındaki girişimlere, Paris'te açık modellerle yapay zeka çıkarımına (inference) ve HDS ürün listesine uyan Fransız sağlık verisi projelerine uygun.

Alanlar arası veritabanı failover'ına ya da güçlü SLA'larla tek sağlayıcıda birden çok bölgeye ihtiyacınız varsa; Avrupa dışında herhangi bir şeye ihtiyacınız varsa; bugün SecNumCloud'a ihtiyaç duyan bir kamu alıcısıysanız; yönetilen yedeklemeye, bir API gateway'e ya da bir olay veri yoluna bağımlıysanız; ya da satış ekibiyle konuşmadan isteğe bağlı H100 sınıfı GPU'lara ihtiyacınız varsa başka yere bakın.

Kaynaklar

15 ve 16 Ekim 2026'da kontrol edildi.

Fiyatlandırma

Koşullar ve SLA

Dokümantasyon

Durum ve olaylar

Uyumluluk

Şirket ve mülkiyet

Kullanıcı raporları

  • news.ycombinator.com'da öğe numarasına göre Hacker News yorumları: 42398985 (12 Aralık 2024), 43153568 (23 Şubat 2025), 43361754 (14 Mart 2025), 43459311 (24 Mart 2025), 45977397 (19 Kasım 2025), 46060566 ve 46061189 (26 Kasım 2025), 46678419 (19 Ocak 2026), 46836273, 46836757, 46837275 ve 46837788 (31 Ocak 2026), 47085681 (20 Şubat 2026), 47716333 (10 Nisan 2026), 48125822 (13 Mayıs 2026), 48340477 (30 Mayıs 2026), 48544740 (15 Haziran 2026), 48817760 (7 Temmuz 2026)

Veri ve Bulut

Yeni rehberler ve kural değişiklikleri e-postanızda

Bir kural değiştiğinde, bir son tarih kaydığında ya da yeni bir rehber yayımladığımızda size e-postayla göndeririz.

Önce bir onay bağlantısı göndeririz. Aboneliğinizi istediğiniz zaman sonlandırabilirsiniz. Gizlilik Politikası