Yazar: Kristijan Sekereš
Nebius 2026: AWS veya Azure'dan Ayrılan Ekipler İçin Bir GPU Bulutu İncelemesi

Nebius, hisseleri Nasdaq'ta işlem gören ve Ağustos 2024'e kadar Yandex N.V. adıyla anılan Hollandalı Nebius Group N.V. şirketinin yapay zeka bulutu. Öncelikle bir GPU bulutu. Yeni bir hesap, karttan 25 dolar tahsil edildikten sonra ve satış görüşmesi olmadan Finlandiya'da 32'ye kadar H100 GPU'yu, Fransa'da ya da Birleşik Krallık'ta 32 B300'ü çalıştırabiliyor; H100 saati 4,50 dolar (4,01 euro), AWS'nin Stockholm'deki en yakın H100'ünden %39 daha ucuz. Yönetilen Slurm ve Kubernetes de buna dahil ve VM'lerden çıkan trafik ücretsiz. Yakalanan nokta koşullarda: GPU fiyatları 2026'da iki kez, birkaç gün önceden bildirimle ve dört ayda toplam olarak yaklaşık yarısı kadar arttı; bölgeler belgelenmiş kullanılabilirlik alanı olmayan tek sahalar; ve genel amaçlı katalog bir AWS yapısının yerini alamayacak kadar ince.
Bu makale, 24 Avrupalı bulut sağlayıcısını AWS ve Azure ile karşılaştıran bir serinin parçası; genel bakış hepsini yan yana koyuyor. Aşağıdaki her şey 15 ve 16 Ekim 2026'da Nebius'un dokümantasyonu, hukuki koşulları, fiyat sayfaları, durum sayfası ve postmortem raporları, SEC başvuruları ve kullanıcı raporlarıyla, her biri kaynağında kontrol edildi. Hesap açmadık, iş yükü çalıştırmadık.
Bir bakışta
| Nebius | |
|---|---|
| Merkez ve kontrol | Amsterdam (tescilli merkez Schiphol'da). Nebius Group N.V., A Sınıfı hisseleri Nasdaq'ta. Kurucu ve CEO Arkadiy Voloj'un ailesine ait bir vakıf, özsermayenin yaklaşık %11'i karşılığında oyların %51,62'sini elinde tutuyor; bu da Nebius'u bir Nasdaq “Kontrol Edilen Şirket”i (“Controlled Company”) yapıyor |
| Bölgeler ve alanlar | AB'de: Finlandiya (eu-north1), Fransa (eu-west1, eu-west2) ve Madrid (eu-south1). Ayrıca iki Birleşik Krallık bölgesi, biri İsrail'de ve ikisi ABD'de. Belgelenmiş kullanılabilirlik alanı yok |
| GPU'lar | GPU saati başına, preset'in vCPU ve RAM'iyle: H100 4,50 dolar (4,01 euro, yalnızca Finlandiya), H200 5,40 dolar (4,82 euro), B300 9,50 dolar (8,48 euro). B200 yalnızca AB dışında |
| İş yükü A (başlangıç) | eu-west1'de, Fransa'da ayda 52,39 dolar (46,74 euro) |
| İş yükü B (üretim) | İki host'lu veritabanıyla 546,43 dolar (487,54 euro). Düz VM'ler için yük dengeleyici yok, yalnızca Managed Kubernetes içinde. Veritabanı SLA'sı üç host gerektiriyor: 655,24 dolar |
| Çıkış trafiği | VM'lerden ücretsiz, genel IP'ler de ücretsiz. Object Storage Standard: GiB başına 0,015 dolar |
| İşlem gücü SLA'sı | GPU VM'leri dahil VM başına %99,5. Krediler %30 ile sınırlı, ayın bitiminden sonraki 14 gün içinde talep ediliyor |
| Fiyata dahil destek | Her hesap için ücretsiz destek talepleri; kritik bir talepte 30 dakika içinde ilk yanıt |
| Kimler kayıt olabilir | Google, GitHub veya Microsoft girişi ve kartı olan herkes. Aktivasyon, bakiyeye eklenen 25 dolarlık bir tahsilatla gerçekleşiyor; kimlik belgesi adımı tarif edilmiyor |
Neler kurabilirsiniz
Nebius GPU'lar, onlar üzerinde model eğitmek ve sunmak için araçlar ve küçük bir genel amaçlı katman satıyor. Aksi belirtilmedikçe durum genel kullanım (general availability); önizleme hizmetleri “garanti edilmiş hizmet seviyeleri olmadan gelir”.
| İhtiyacınız olan | Nebius | AWS | Azure |
|---|---|---|---|
| CPU sanal makineleri | her bölgede AMD EPYC Genoa, Finlandiya'da Intel Ice Lake; vCPU:RAM oranı 1:4'te sabit olmak üzere 2 ile 256 vCPU | EC2 | Virtual Machines |
| GPU sanal makineleri | H100, H200, B200, B300 (VM başına 1 ya da 8); RTX PRO 6000, L40S | EC2 P ve G aileleri | NC ve ND serisi |
| GPU kümeleri | InfiniBand: H100, H200 ve B200'de 400 Gbps (8 x ConnectX-7), B300'de 800 Gbps (8 x ConnectX-8); GB200 ve GB300 NVL72 kabinleri satış ekibi üzerinden | EC2 UltraClusters, SageMaker HyperPod | InfiniBand'li ND serisi |
| Slurm | Managed Soperator, Nebius'un Slurm için açık kaynaklı Kubernetes operatörü (Apache-2.0), sekiz bölgede | ParallelCluster, HyperPod | CycleCloud Slurm |
| Kubernetes | Managed Kubernetes, v1.36 için CNCF sertifikalı; üç etcd replikalı ücretsiz control plane | EKS | AKS |
| Depolama | Network SSD diskleri, paylaşımlı dosya sistemi, WEKA; üç sınıflı, S3 uyumlu Object Storage | EBS, EFS, FSx for Lustre, S3 | Managed Disks, Azure Files, Managed Lustre, Blob Storage |
| İlişkisel veritabanı | Managed PostgreSQL, yalnızca 16. sürüm, altı bölgede | RDS | Azure Database for PostgreSQL |
| Model çıkarımı | Token Factory (eski adıyla AI Studio): açık ağırlıklı modeller için OpenAI uyumlu bir API, dedicated endpoint'ler, fine-tuning; kendi container'larınız için Serverless AI; Managed MLflow | Bedrock, SageMaker | Azure AI Foundry, Azure ML |
| Ağ | VPC, Cloud Interconnect; yük dengeleyici yalnızca Kubernetes servisi olarak | VPC, Direct Connect, ELB | VNet, ExpressRoute, Load Balancer |
| Güvenlik ve operasyon | SAML tek oturum açmalı IAM, KMS; SecretStash, Monitoring, Logging ve Audit Logs önizlemede | IAM, KMS, CloudWatch, CloudTrail | Entra ID, Key Vault, Azure Monitor |
Hiç olmayanlar: bare metal, yönetilen MySQL, Redis ya da Valkey, MongoDB, Kafka ve OpenSearch, fonksiyonlar, kuyruklar ve pub/sub, bağımsız bir yük dengeleyici, bir CDN, belgelenmiş DDoS koruması, genel bir yedekleme hizmeti ve kullanılabilirlik alanları. Object Storage'da Object Lock, replikasyon kuralları ya da olay bildirimleri yok. Managed PostgreSQL Madrid'de sunulmuyor. Token Factory hızlı değişiyor: Nebius sunucusuz model kimliklerinin iki grubunu, 22 Haziran ve 31 Ağustos 2026'da, otomatik yönlendirme olmadan kaldırdı.
Araçlar bir gRPC ve REST API'si, Go, Python ve TypeScript SDK'ları, bir CLI ve hâlâ 1.0 öncesi olan bir Terraform provider'ı (0.6.71, 15 Ekim 2026'da yayımlandı) kapsıyor; provider OpenTofu registry'sinde bulunamadı.
Maliyeti
Nebius liste fiyatları ABD doları cinsinden (İsrail dışında tek faturalama para birimi), KDV hariç, 15 ve 16 Ekim 2026'da kontrol edildi. Euro, 15 Ekim tarihli ECB kuruyla (1 EUR = 1,1208 USD).
GPU'lar
GPU VM'leri saniye bazında faturalanıyor. H100, H200, B200, B300 ve RTX PRO 6000'de GPU saati fiyatı preset'in vCPU'larını ve RAM'ini içeriyor (H100 başına 16 vCPU ve 200 GB); diskler ayrı.
| GPU | Bölgeler | GPU saati başına dolar | Euro | Varsayılan kota |
|---|---|---|---|---|
| H100 80 GB | yalnızca eu-north1 (Finlandiya) | 4,50 | 4,01 | 32 |
| H200 141 GB | eu-north1, eu-west1 (Fransa), us-central1 | 5,40 | 4,82 | Finlandiya'da 32, Fransa'da 8, us-central1'de 0 |
| B200 | us-central1, me-west1 (İsrail) | 8,50 | 7,58 | 0 |
| B300 | eu-west2 (Fransa), uk-south1, us-north1 | 9,50 | 8,48 | her birinde 32 |
| RTX PRO 6000 96 GB | eu-south1 (Madrid), uk-south2, us-central1 | 1,80 | 1,61 | 32, us-central1'de 0 hariç |
| L40S 48 GB | eu-north1 | 1,55'ten | 1,38 | 32 |
| GB200, GB300 NVL72 | bölge bazında listelenmemiş | “Bize ulaşın” | satış ekibi |
AWS Frankfurt'ta H100, H200 ya da B200 satmıyor. En yakın H100'ü Stockholm'de GPU saati başına 7,36 dolar (6,57 euro); orada H200 8,47 dolar, B200 17,91 dolar; B300'ü Londra'da 27,19 dolar. Azure, Frankfurt'ta satmadığı 8 GPU'luk InfiniBand H100 boyutunda GPU saati başına 15,98 dolar ve Frankfurt'ta H200 için 13,78 dolar alıyor. Nebius'un H100'ü AWS'nin Stockholm fiyatının %61'i, B300'ü AWS'nin Londra fiyatının %35'i. AWS her hesaba sıfır GPU kotasıyla başlıyor.
Kota, kapasite değildir. İsteğe bağlı ve kesintiye uğratılabilir (preemptible) hizmetlerde Services Agreement, Nebius'un “Hizmetleri, mevcut kapasiteye, fiyata, küme kullanımına ya da diğer operasyonel değerlendirmelere dayanarak kendi takdirine bağlı olarak sunmayı reddetmesine” izin veriyor.
Kesintiye uğratılabilir ve taahhütlü. 8 Ekim 2026'dan beri spot fiyatlar hareket ediyor: GPU saati başına B300 ve B200'de “başlangıç” 0,99 dolar, H200, H100 ve RTX PRO 6000'de 0,79 dolar; “her 15 dakikada bir” kadar sık değişiyor ve “mevcut kullandıkça öde (PAYG) isteğe bağlı fiyatın bir sent altına” kadar çıkıyor. Taahhütler, çok aylık küme rezervasyonları için “isteğe bağlı fiyatlardan %35'e kadar daha az” vaat ediyor; yalnızca şirketlere, satış ekibi üzerinden, herkese açık fiyat listesi olmadan. Kabin ölçeğindeki sistemler de böyle satılıyor ve ücretleri, 18 düğümünden 2'sinin “Bakım Tamponu” (“Maintenance Buffer”) dahil, tüm kabini kapsıyor.
Fiyat değişiklikleri. İsteğe bağlı GPU fiyatları 1 Haziran'da ve yeniden 1 Ekim 2026'da arttı, GPU saati başına dolar olarak:
| GPU | 31 Mayıs 2026'ya kadar | 1 Haziran'dan | 1 Ekim'den | Değişim |
|---|---|---|---|---|
| H100 | 2,95 | 3,85 | 4,50 | +%52,5 |
| H200 | 3,50 | 4,50 | 5,40 | +%54,3 |
| B200 | 5,50 | 7,15 | 8,50 | +%54,5 |
| B300 | 6,10 | 7,85 | 9,50 | +%55,7 |
Ekim artışı güncel fiyatlandırma dokümantasyonunda; önceki fiyatlar Nebius sayfalarının arşivlenmiş kopyalarından. 1 Ekim'de yalnızca CPU'lu VM'ler de zamlandı: Genoa vCPU %25, RAM %41. Dokümantasyonun arşivlenmiş bir kopyası 26 Eylül 2026'da H100'ü hâlâ 3,85'te ve hiçbir bildirim olmadan gösteriyordu; 29 Eylül tarihli kopya değişikliği duyuruyordu. Sözleşme “Hizmet Ücretlerinde herhangi bir artıştan en az üç (3) takvim günü önce” bildirim gerektiriyor; daha önceki bir bildirim kaydı bulamadık.
İş yükü A
Başlangıç kurulumu: 2 vCPU ve 4 GB'lık bir VM, 40 GB disk, bir IPv4 adresi, 1 TB çıkış trafiği ve 100 GB nesne depolama, eu-west1'de (Fransa), tüm kalemlerin bulunduğu Frankfurt'a en yakın bölge.
| Kalem | Seçim | Aylık dolar |
|---|---|---|
| VM | cpu-d3 2vcpu-8gb, AMD Genoa (4 GB'lık preset yok) | 48,18 |
| Disk | 40 GiB Network SSD | 2,84 |
| Genel IPv4 | ücretsiz | 0,00 |
| 1 TB çıkış trafiği | ücretsiz | 0,00 |
| 100 GB nesne depolama | Standard | 1,37 |
| Toplam | 52,39 (46,74 euro) |
AWS aynısı için Frankfurt'ta 112,37 euro, Azure 116,15 euro alıyor; yani Nebius AWS'nin %42'sine ve Azure'un %40'ına geliyor. Finlandiya'da yeni bir hesabın yalnızca CPU'lu vCPU kotası 0, bu yüzden bu VM için orada önce bir talep gerekirdi.
İş yükü B
Küçük bir üretim sistemi: her biri bir IPv4 adresine sahip, 4 vCPU ve 16 GB'lık üç VM, 300 GB SSD blok depolama, bir yük dengeleyici, birincil artı standby düğümlü 2 vCPU, 8 GB ve 100 GB'lık PostgreSQL, 1 milyon PUT ve 10 milyon GET isteğiyle 1 TB nesne depolama, bir Kubernetes control plane'i ve 2 TB çıkış trafiği.
| Kalem | Seçim | Aylık dolar |
|---|---|---|
| 3 VM | cpu-d3 4vcpu-16gb | 289,08 |
| 3 genel IPv4 | ücretsiz | 0,00 |
| 300 GB blok depolama | Network SSD | 19,84 |
| Yük dengeleyici | düz VM'ler için yok; bir Kubernetes LoadBalancer servisi, ayrı fiyat listelenmemiş | 0,00 |
| PostgreSQL HA | iki host, birincil ve standby | 204,40 |
| Veritabanı depolaması | host başına 100 GB | 13,22 |
| 1 TB nesne depolama | Standard | 13,69 |
| 1 milyon PUT, 10 milyon GET | Standard sınıfı | 6,20 |
| Kubernetes control plane | üç etcd replikası, %99,9 SLA | 0,00 |
| 2 TB çıkış trafiği | ücretsiz | 0,00 |
| Toplam | 546,43 (487,54 euro) |
AWS iş yükü B için m7i.xlarge'da 1.082,61 euro, Azure D4s_v5'te 1.091,88 euro alıyor; yani Nebius ikisinin de %45'ine geliyor. AWS 2 TB çıkış trafiğini 171,00 dolar, HA veritabanını depolamayla 320,13 dolar ve EKS control plane'ini 73,00 dolar olarak faturalıyor; Nebius sırasıyla hiçbir şey, 217,62 dolar ve hiçbir şey alıyor.
Üç çekince. PostgreSQL SLA'sı yalnızca “üç ya da daha fazla DB Host'tan oluşan” kümeleri kapsıyor; üç host'la toplam 655,24 dolar (584,62 euro), AWS'nin %54'ü. Dokümanlar veritabanının host başına mı yoksa küme başına mı fiyatlandığını söylemiyor; biz host başına varsaydık. Ve yük dengeleyici yalnızca Managed Kubernetes içinde var; bu yüzden üç VM'in birinin arkasında durabilmesi için Kubernetes düğümlerine dönüşmesi gerekirdi.
Çıkış trafiği, IPv4 ve faturalama
Fiyatlandırma sayfası “Çıkış/Giriş trafiği: Ücretsiz” ve “Genel IP adresi: Ücretsiz” diyor, adil kullanım maddesi yok; yine de Compute koşulları giden trafiği “ayrıca” ücretlendirme hakkını saklı tutuyor. Object Storage istisna: Standard sınıfı internete ya da başka bir bölgeye GiB başına 0,015 dolar, Enhanced Throughput sınıfı hiçbir şey, Intelligent sınıfı ise depolanan ortalama hacmin üç katına kadar hiçbir şey. AWS ücretsiz 100 GB'ın ötesinde GB başına 0,09 dolar alıyor.
Kartla ödeyenlerden her ayın başında ve harcama bir “faturalama eşiğine” ulaştığında tahsilat yapılıyor. Ücretsiz katman yok; startup kredileri yalnızca Nebius'un girişim sermayesi ortakları üzerinden, 5 milyon dolar ya da daha fazla yatırım almış startup'lar için. Bütçeler uyarı gönderiyor, ancak “Bir bütçe kullanımınızı durdurmaz ya da sınırlamaz”.
Güvenilirlik
Bölge ne demek. Dokümantasyon ve SLA yalnızca bölgelerden söz ediyor; bir alan kavramı ve alanlar arası failover bulamadık, ancak alanların var olmadığını söyleyen bir cümle de yok. Nebius'un sahip olduğu tek saha Finlandiya'nın Mäntsälä kentinde (eu-north1). 20-F; Fransa, Birleşik Krallık, İzlanda, İsrail ve ABD sahalarını colocation olarak listeliyor, operatörlerin adı verilmemiş; Madrid için model belirtilmemiş. SOC 3 denetimi colocation sağlayıcılarının kontrollerini kapsam dışı bıraktı.
Veritabanı standby düğümü. Dokümantasyon PostgreSQL standby düğümünün nerede durduğunu, replikasyonun senkron olup olmadığını ya da failover'ın ne kadar sürdüğünü söylemiyor. AWS ve Azure senkron bir standby düğümünü başka bir alana koyuyor ve 60 ile 120 saniyede failover yapıyor.
SLA'lar. Genel SLA 28 Eylül 2026'da yürürlüğe girdi; her Nebius hukuki belgesi gibi tarihli ve önceki sürümleri arşivlenmiş.
| Hizmet | Aylık hedef | Krediler |
|---|---|---|
| Compute VM'leri, GPU VM'leri dahil | VM başına %99,5 | %99,5'in altında %10, %99'un altında %15, %95'in altında %30 |
| Kabin ölçeğinde GPU sistemleri | kabin başına %99,5; 18 düğümden 16'sı kapsamda | aynısı |
| Diskler, paylaşımlı dosya sistemi | %99,5; replike edilmeyen ve yerel diskler hariç | aynısı |
| Object Storage | depolama sınıfı başına %99,98 | %30'a kadar |
| Managed Kubernetes | %99,9, yalnızca HA control plane | %25'e kadar |
| Managed PostgreSQL | %99,5, yalnızca üç ya da daha fazla host | %30'a kadar |
- Bir GPU VM'i, bir GPU arızalandığında ya da NVLink veya InfiniBand fabric'i kaybedildiğinde kesinti sayılıyor; yavaşlamalar ya da “bağlantı kaybıyla sonuçlanmayan” azalmış bant genişliği sayılmıyor. Kesinti, Nebius VM'in başka bir host'ta yeniden başlatılabileceğini söylediğinde bitiyor.
- Talebi, ayın bitiminden sonraki 14 takvim günü içinde konsoldan yapıyorsunuz, “aksi takdirde böyle bir talepten feragat edilmiş sayılır”. Krediler gelecekteki ödemelerden düşülüyor ve “tek ve münhasır telafi yolu”. Ayda 8 saate kadar planlı düğüm bakımı ve “yetkili devlet makamlarının bir talebi” hariç.
- Krediler “Hizmet Ücretinin” bir payı ve Kubernetes control plane'i ile genel IP'ler ücretsiz. Bizim okumamız, belgelerin kesinleştirmediği bir okuma: bu SLA'lar hiçbir şey ödemeyebilir.
AWS, iki ya da daha fazla alana yayılan instance'lar için %99,99 ve tek bir instance için %99,5 taahhüt ediyor; krediler %100'e kadar, talepler ikinci fatura döneminin sonuna kadar; Azure 60 gün veriyor. Nebius'un en iyisi AWS'nin tek instance seviyesi, üçü içinde en kısa talep süresiyle.
Durum sayfası ve olaylar. status.nebius.com bileşenleri bölgeye göre grupluyor, geçmişi Kasım 2024'e kadar uzanıyor: 15 Ekim 2026'ya kadar 201 girdi, 11'i kritik ve 94'ü büyük. Nebius Kasım 2024'ten beri yedi ayrıntılı postmortem raporu yayımladı.
| Tarih | Kapsam | Süre | Neden |
|---|---|---|---|
| 27 Oca 2025 | eu-north1: compute API çalışmıyor, VM'ler dış bağlantıyı kaybetti | yaklaşık 4 saat | bir control plane sürümü (postmortem) |
| 18 Mar 2025 | konsol, API ve S3, kritik | iki kez; ikincisi yaklaşık 5 saat | “dış ağ sorunları” |
| 5 May 2025 | eu-north1 Object Storage | 15:30 ile 17:50 UTC arası | bir depolama veritabanı hatası; “veri kaybı yok” (postmortem) |
| 26 Şub 2026 | eu-north1, Finlandiya'daki sahip olunan saha: bir host alt kümesi elektriği kaybetti | yaklaşık 22 saat | soğutma ekipmanına giden kablolamada bir kısa devre (postmortem) |
| 10 Mar 2026 | us-central1: bölge genelinde harici VM bağlantısı kaybedildi | 15:18 ile 17:04 UTC arası | sağlayıcının yürüttüğü elektrik bakımı (postmortem) |
| 27 Tem 2026 | altı bölgede her hizmette “Ağ sorunları” | yaklaşık 1,5 saat | belirtilmemiş; postmortem yok |
| 19 ile 20 Ağu 2026 | us-central1, bölge genelinde | çoğu hizmet akşam geri geldi; isteğe bağlı kapasite günler sonra | bir fırtına colocation tesisinin soğutmasını durdurdu (postmortem) |
| 14 ve 15 Eki 2026 | eu-west2'de GPU kümeleri için InfiniBand | yaklaşık 1 saat, ardından yaklaşık 10,5 saat | belirtilmemiş |
Her postmortem raporunda arıza tek bir bölgede kaldı; 2025'teki küresel konsol ve API kesintileri ile Temmuz 2026'daki altı bölgeli girdi istisna. Ağustos postmortem raporu kimin önce geldiğini gösteriyor: “Tüm rezerve GPU kapasitesinin 20 Ağustos'ta 08:38 UTC'ye kadar geri geldiği doğrulandı; kalan isteğe bağlı düğüm havuzunun geri getirilmesi birkaç gün daha sürdü.” Google, GitHub ve Microsoft üzerinden oturum açma, giriş yapmanın tek yolu, Haziran ve Aralık 2025'te çalışmadı.
Destek
Her hesap, konsol destek talepleri üzerinden ücretsiz teknik destek alıyor. Otomatik olmayan ilk yanıt: kritik 30 dakika, yüksek 60 dakika, orta 4 saat, düşük “Hollanda takvimine” göre bir iş günü. Bunlar yanıt hedefleri, çözüm süreleri değil; kapsam saatleri ve diller belirtilmemiş. Ücretli bir kademe yayımlanmamış; SOC 3 raporu ayrılmış bir teknik hesap yöneticisinden söz ediyor, herkese açık koşul yok.
AWS'nin ücretsiz Basic planı teknik destek talebi açmıyor ve iş açısından kritik bir kesinti için 30 dakika, Business Support+'ta ayda 29 dolar ile harcamanın %9'undan hangisi yüksekse ona mal oluyor. Azure'un bir saatlik hedefi ayda 100 dolardan başlıyor. Nebius desteği hakkında hiçbir kullanıcı raporu teması kanıt eşiğimizi karşılamadı.
Hesap açma
Bir Google, GitHub ya da Microsoft hesabıyla oturum açıyor ve bir şirket (vergi ya da KDV numarasıyla) ya da bir birey olarak faturalandırılıyorsunuz. Bir kart eklemek 25 dolar tahsil ediyor, bakiyeye ekleniyor ve aktivasyon “Kart eklendikten ve ilk 25 dolar ödendikten sonra otomatik”. Kimlik belgesi adımı tarif edilmiyor, ancak sözleşme Nebius'un belge istemesine ve 5 takvim günü içinde ulaşmazlarsa erişimi askıya almasına izin veriyor.
Yukarıdaki GPU kotalarının yanında her bölge 12 normal ve 8 kesintiye uğratılabilir VM'e ve 5 GPU kümesine izin veriyor. Finlandiya'da dört adet 8 GPU'luk H100 ya da H200 düğümü, ya da Fransa veya Birleşik Krallık'ta dört B300 düğümü, varsayılana ilk gün sığıyor; B200 her zaman talep gerektiriyor. eu-west1'de iş yükü B de bir talep gerektiriyor: oradaki varsayılanlar 200 GPU'suz vCPU, 2 TiB Network SSD, 2 Kubernetes kümesi, 10 PostgreSQL kümesi ve 3 genel IPv4 adresi; yani üç genel VM'in yanında bir yük dengeleyici IP'si dördüncüsünü gerektiriyor.
Nebius erişimi bir AUP ihlali, geç ödeme, şüpheli dolandırıcılık ya da bir yasal talep nedeniyle ve ayrıca bunlardan birinin geçerli olduğuna dair “Nebius'un makul bir şüphesi varsa” askıya alabilir; veriler askıdan sonra 60 gün saklanıyor. Sözleşmeyi “nedensiz (kolaylık nedeniyle) her zaman, otuz (30) gün önceden yazılı bildirimle” sonlandırabilir; müşteri 10 günlük bildirimle ayrılabilir.
Uyumluluk ve veri koruma
| Çerçeve | Durum |
|---|---|
| ISO/IEC 27001:2022 | Sertifika görüldü: Nebius B.V., SII-QCD, 11 Ağustos 2028'e kadar geçerli. Sahalar: Schiphol'daki genel merkez, Tel Aviv ve Mäntsälä veri merkezi. Colocation sahası yok |
| SOC 2 Type II | Beyan ediliyor; rapor bir NDA formunun arkasında |
| SOC 3 | Rapor görüldü, yalnızca 1 Nisan ile 31 Temmuz 2025 arası için; colocation sağlayıcılarının kontrolleri hariç |
| ISO 27018, 27701, 22301, 42001 | Beyan ediliyor; sertifikalar gösterilmemiş |
| CSA STAR | Seviye 1, bir öz değerlendirme |
| BSI C5, SecNumCloud, HDS, PCI DSS, TISAX | Beyan edilmiyor |
15 Eylül 2026 tarihli Data Processing Agreement, müşteri içeriğinin “Müşteri tarafından seçilen bölgede barındırıldığını ve işlendiğini, bu bölge dışında işletme, bakım, güvenlik veya destek için gerekli sınırlı işleme hariç” söylüyor. Yeni alt işleyiciler 15 gün önceden duyuruluyor, itiraz hakkıyla. Mühendislik ve destek yapabilecek grup şirketleri ABD, Hollanda, İsrail, Finlandiya, Birleşik Krallık, Çekya, Almanya, İspanya, Fransa ve Sırbistan'da; sonuncusu standart sözleşme maddeleri kapsamında. Madrid, listenin Nebius B.V. için verdiği işleme yerleri arasında değil.
Avrupalı bir müşteri Nebius B.V. ile Hollanda hukuku altında, Amsterdam mahkemeleri önünde sözleşme yapıyor ve USD cinsinden faturalanıyor.
Kimin kontrolünde
Nebius Group N.V. “sınırlı sorumlu bir Hollanda halka açık şirketi”, Schiphol'da tescilli, Amsterdam'da ofisleri var ve A Sınıfı hisseleri Nasdaq'ta (NBIS). Yaklaşık 1.500 çalışanı var; Ar-Ge Avrupa'da, Kuzey Amerika'da ve İsrail'de; müşterilerinin çoğu ABD'de.
Oylar. A Sınıfı hisseler bir oy, B Sınıfı hisseler on oy taşıyor. 31 Mart 2026'da “lehdarları arasında Bay Voloj ya da aile üyeleri bulunan” LASTAR Trust'ın mütevellisi olarak Highvern Cayman Limited, B Sınıfı hisselerin %85,56'sını elinde tutuyordu: özsermayenin yaklaşık %11'i karşılığında oyların %51,62'si. Bu yüzden Nebius bir Nasdaq “Controlled Company” ve başkanlığını Arkadiy Voloj'un yaptığı aday gösterme ve kurumsal yönetişim komitesi için muafiyeti kullanıyor. Baş kurucu Voloj, Ağustos 2024'ten beri CEO; 2000'den 2022'ye kadar şirketin, o zamanki adıyla Yandex'in CEO'suydu. Vladimir Ivanov oyların %7,15'ini elinde tutuyor; 20-F onun kim olduğunu söylemiyor. Tek GPU tedarikçisi NVIDIA, A Sınıfı hisselerin %9,3'ünü pasif bir sahip olarak bildiriyor, çoğunlukla yaklaşık 2 milyar dolara satın alınmış bir warrant üzerinden. Bizim hesabımıza göre, vakfın B Sınıfı payı Ağustos 2026'daki genel kurul kayıt tarihinde oyların %50,01'i olurdu; daha yeni bir sahiplik tablosu yayımlanmamış.
Yandex'ten ayrılma, kayıtların anlattığı biçimde. 5 Şubat 2024'te şirket “Grubun Rusya'daki tüm işlerini ve belirli uluslararası pazarlardaki ilgili işleri” satmayı kabul etti; gelirinin, varlıklarının ve çalışanlarının %95'inden fazlası. Satış 17 Mayıs ve 12 Temmuz 2024'te, 2,6 milyar dolar nakit artı iade edilen A Sınıfı hisseler karşılığında tamamlandı. 20-F şöyle diyor: “Elden Çıkarmadan sonra Şirket'in elden çıkarılan işlerde devam eden hiçbir katılımı yok” ve “Rusya'da müşterimiz, tedarikçimiz ya da iş ortağımız yok, Rusya'da hiçbir işe ya da tüzel kişiye sahip değiliz ya da onlarda bir pay tutmuyoruz ve Rusya'dan gelir elde etmiyoruz”. Şirket güncel adını Ağustos 2024'te aldı.
Büyük müşteriler, kayıtların anlattığı biçimde. 7 Eylül 2025'te yürürlüğe giren bir sözleşme kapsamında Nebius, Microsoft'a Nebius'un Vineland, New Jersey veri merkezinde beş yıl boyunca özel GPU kapasitesi sağlıyor, “2031'e kadar yaklaşık 17,4 milyar dolara kadar”. Meta Kasım 2025'te yaklaşık 2,9 milyar dolarlık özel GPU kümeleri için ve Mart 2026'da yaklaşık 27 milyar dolara kadar daha fazlası için sözleşme imzaladı: 12 milyar dolarlık özel kümeler, artı Meta'nın Nebius'un başkalarına satmadığı “belirli GPU kümelerine ilişkin satılmamış kapasitenin herhangi bir kısmını” satın almak zorunda olduğu 15 milyar dolara kadar. 2026 ikinci çeyrek mektubu şöyle diyor: “Bugün tüm 2027 kapasitemizi bu koşullarla satabilirdik.”
Bulut platformu ile sunucu ve kabin tasarımları Nebius'un kendisine ait.
Ayrılmak
VM'lerden çıkış trafiği ücretsiz; bu yüzden diskleri, veritabanlarını ve küme verilerini dışarı taşımanın gigabayt başına maliyeti yok. Object Storage Standard'dan 10 TiB dışa aktarmak 153,60 dolar tutuyor; aynı bölgedeki bir VM üzerinden kopyalarsanız ücretsiz; Nebius'un bunu koşulları kapsamında sayıp saymadığı belirtilmemiş. AB Data Act'i ve GDPR için yazılmış bir veri taşınabilirliği sayfası her hizmetin dışa aktarma yolunu listeliyor.
Yığının çoğu standart: Kubernetes, PostgreSQL 16, Soperator, S3. Bağımlılık, yük dengeleyiciler için Kubernetes annotation'larında, kullanımdan kaldırma tarihlerinde kaybolan Token Factory model kimliklerinde ve ön ödemeli olan, yalnızca “... ekinizin koşulları izin veriyorsa” kısaltılabilen ve yalnızca “mevcut kapasiteye tabi olarak” uzatılan taahhütlerde duruyor. Silinen nesneler “fiziksel olarak ... 4 gün içinde silinir”.
Kullanıcılar ne diyor
Birinci elden raporlar az. Ekim 2024'ten beri Nebius'tan söz eden Hacker News yorumlarının çoğu borsa, finansman ya da iş ilanları üzerine; Reddit az sayıda kullanılabilir başlık verdi ve inceleme siteleri burada kanıt sayılmıyor.
Satış görüşmesi olmadan GPU'lar. Kullanıcılar, aralarında Nebius'un da bulunduğu “neo-bulutları”, “uzun vadeli rezervasyon olmadan asla 80 GB'lık bir GPU alamayacağınız” AWS ile karşılaştırıyor (44182548, Haziran 2025) ve “geniş bellek ve fiyat” için spot RTX PRO 6000 VM'leri kiraladıklarını (49956984, Ekim 2026) ve H200 VM'leri çalıştırdıklarını (47960926, Nisan 2026) bildiriyor. Bunlar kısa anmalar.
En yeni GPU'larda kıt kapasite. Bir kullanıcı “Nebius kapasite panosuna göre yaklaşık 3 kesintiye uğratılamayan B200 mevcut” olmasının ne anlama geldiğini soruyor (48876544, Temmuz 2026). Tek bir rapor, ancak Nebius'un kendi belgeleri de aynı yönü gösteriyor: sıfır B200 kotası, isteğe bağlı hizmeti reddetme hakkı, Meta maddesi ve Ağustos'taki geri getirme sırası.
Yandex kökeni. Nebius konuşulduğunda hep gündeme geliyor, hizmet deneyimi olarak değil görüş olarak (49003889, 46057759, 49004060, 48879482, Kasım 2025'ten Temmuz 2026'ya). Kayıtların anlatımı yukarıda.
Çıkarım kalitesi. Ağustos 2025'te kendini Nebius çalışanı olarak tanıtan biri Reddit'te, GPT-OSS deployment'ının Artificial Analysis'in doğruluk kıyaslamalarında reasoning effort ayarı aktarılmadığı için düşük puan aldığını, sorunun giderildiğini ve kıyaslamanın yeniden çalıştırıldığını yazdı (Reddit). Aynı kıyaslamayı anlatan Simon Willison'ın yazısı açık modellerin sağlayıcıya göre ne kadar farklılaşabildiğini gösteriyor.
Bir kullanıcı raporu değil, analist görüşü: SemiAnalysis, Eylül 2026'da Nebius'u en üst “Platinum” kademesine taşıdı ve aynı zamanda “1 yıllık taahhütlerde %100'e ulaşan hatırı sayılır ön ödemeleri” not etti. Nebius SemiAnalysis'i iş ortağı kataloğunda listeliyor ve SemiAnalysis bulutlara değerlendirme satıyor.
Kime uygun, kim başka yere bakmalı
Nebius, H100, H200 ya da B300 GPU'larına şimdi, Avrupa'da, satış süreci olmadan ihtiyacı olan makine öğrenmesi ekiplerine; Slurm ya da Kubernetes ile eğiten ve işlerini checkpoint'leyen ekiplere; açık modelleri Token Factory ya da kendi endpoint'leri üzerinden sunan startup'lara; ve GPU işleri için Hollandalı bir sözleşme tarafı isteyen ve tek sahalı bölgelerle yaşayabilen alıcılara uygun.
Genel bir web ya da SaaS yapısını AWS veya Azure'dan taşıyorsanız, çünkü yönetilen hizmetler yok; bir bölgenin içinde alanlar arası failover'a ihtiyacınız varsa; isteğe bağlı B200 ya da GB200 sınıfı kapasiteye ya da taahhüt olmadan sabit kalan GPU fiyatlarına ihtiyacınız varsa; ya da BSI C5, SecNumCloud veya HDS gerekiyorsa başka yere bakın. Kurucu kontrolü ya da Yandex geçmişi satın alma sürecinizde belirleyici bir soruysa, karar vermeden önce kayıtları okuyun.
Kaynaklar
15 ve 16 Ekim 2026'da kontrol edildi.
Fiyatlandırma
- Fiyatlar ve işlem gücü fiyatlandırması, ikisinin de Wayback Machine'deki arşivlenmiş kopyalarıyla
- Object Storage fiyatlandırması, VPC fiyatlandırması, Kubernetes fiyatlandırması
- Kullandıkça öde, taahhütler, faturalama eşiği, bütçeler
- Startup'lar
- AWS ve Azure rakamları: AWS Price List bulk API ve Azure Retail Prices API, 15 Ekim 2026 tarihli ECB kuruyla çevrildi
Koşullar ve SLA
- Services Agreement, 15 Eylül 2026'da yayımlandı, 28 Eylül 2026'da yürürlüğe girdi
- SLA ve hizmet seviyeleri
- Compute'a özgü koşullar
- Data Processing Agreement ve alt işleyiciler, 15 Eylül 2026
Dokümantasyon
- Bölgeler ve hizmetler
- VM türleri ve kesintiye uğratılabilir VM'ler
- Compute kotaları ve kotalara genel bakış
- Managed PostgreSQL
- Kayıt ve ödeme yapan türleri
- Destek
- Veri taşınabilirliği ve veri silme
- Token Factory
- 2026 3. çeyrek sürüm notları
- Terraform provider ve CNCF uyumluluğu, v1.36
Durum ve olaylar
- Durum sayfası
- Postmortem raporları: 26 Kasım 2024, 27 Ocak 2025, 13 Mart 2025, 5 Mayıs 2025, 26 Şubat 2026, 10 Mart 2026, 19 Ağustos 2026
Uyumluluk
Şirket ve mülkiyet
- 2025 yılı Form 20-F, 30 Nisan 2026'da sunuldu
- 2026 ikinci çeyrek sonuçları ve hissedar mektubu, 12 Ağustos 2026
- Genel kurul bildirimi, 27 Temmuz 2026, ve genel kurul sonuçları, 26 Ağustos 2026
- NVIDIA Schedule 13G, 20 Temmuz 2026'da sunuldu
Kullanıcı raporları ve analistler
- Hacker News: 44182548, 46057759, 47960926, 48876544, 48879482, 49003889, 49004060, 49956984
- Reddit, r/LocalLLaMA: GPT-OSS quality on Nebius, fixed, 19 Ağustos 2025
- Simon Willison, 15 Ağustos 2025
- SemiAnalysis ClusterMAX 3.0, 23 Eylül 2026
Veri ve Bulut
Yeni rehberler ve kural değişiklikleri e-postanızda
Bir kural değiştiğinde, bir son tarih kaydığında ya da yeni bir rehber yayımladığımızda size e-postayla göndeririz.