Yazar: Kristijan Sekereš
Gcore 2026: AWS veya Azure'dan Ayrılan Ekipler İçin Dürüst Bir İnceleme

Gcore, bir içerik dağıtım ağıyla (CDN) başlamış ve şimdi edge ağının arkasında sanal makineler, bare metal, yönetilen Kubernetes ve GPU'lar satan bir Lüksemburg şirketi. VM'lerden ve GPU kümelerinden çıkan trafik ücretsiz ve sınırsız, yüksek erişilebilir Kubernetes control plane'i hiçbir şeye mal olmuyor ve üretim iş yükümüz Luxembourg-2'de ayda 384,60 euro tutuyor, AWS fiyatının yaklaşık üçte biri. Bu toplam, ücretsiz bir beta olan yönetilen bir PostgreSQL'i içeriyor ve eksikler gerçek: kullanılabilirlik alanı yok, kuyruk, anahtar yönetimi ya da ince taneli IAM yok, işlem gücü SLA kredileri %20'de duruyor ve kesinti süresini sizin e-postayla gönderdiğiniz kendi raporunuzdan sayıyor, ayrıca göremediğimiz sertifikalar var. Gcore hissedarlarını yayımlamıyor; şimdi yaklaşık %85,2'si ABD'de işlem gören Rumble'a ait olan Northern Data, yönetim kurulunda iki koltuğa sahip ve 2025'te çoğunluk için bir opsiyon güvence altına aldı; opsiyonun durumu açıklanmamış.
Bu makale, 24 Avrupalı bulut sağlayıcısını AWS ve Azure ile karşılaştıran bir serinin parçası; genel bakış hepsini yan yana koyuyor. Aşağıdaki her şey 15 ve 16 Ekim 2026'da Gcore'un dokümantasyonu, hukuki koşulları, fiyat verileri ve durum sayfası, Northern Data ve Rumble'ın resmi bildirimleri, basın haberleri ve kullanıcı raporlarıyla, her biri kaynağında kontrol edildi. Hesap açmadık, iş yükü çalıştırmadık. AWS ve Azure Frankfurt'ta fiyatlandı, ancak Gcore'un Frankfurt-2 bölgesi ne yönetilen Kubernetes ne de nesne depolama satıyor; bu yüzden VM'leri, Kubernetes'i, S3 Standard nesne depolamayı ve GPU'ları birlikte satan tek AB bölgesi olan Luxembourg-2'yi fiyatladık.
Bir bakışta
| Gcore | |
|---|---|
| Merkez ve kontrol | Contern, Lüksemburg: G-Core Holding S.A. çatısı altında G-Core Labs S.A. Hissedarlar yayımlanmıyor; basın Wargaming'in kurucusunu anıyor. Haziran 2026'dan beri yaklaşık %85,2'si ABD'de işlem gören Rumble'a ait olan Northern Data AG, 2025'te iki yönetim kurulu koltuğu ve çoğunluk için bir opsiyon aldı ve %2,13 pay tutuyor; Temmuz 2026'daki değiştirilmiş düzenlemelerden sonra artık önemli etkisi olmadığını söylüyor. Opsiyonun durumu açıklanmamış. Borsada işlem görmüyor |
| Bölgeler ve alanlar | AB'de 12 bulut bölgesi (Lüksemburg'da üç, Frankfurt-2, Amsterdam, Paris'te üç, Varşova, Helsinki, Portekiz'de Sines'te iki), toplamda 33. Kullanılabilirlik alanı yok |
| İş yükü A (başlangıç) | Luxembourg-2'de ayda 40,70 euro |
| İş yükü B (üretim) | Luxembourg-2'de dedicated vCPU'larla 384,60 euro. İçindeki yönetilen PostgreSQL ücretsiz bir beta (13 ile 15 arası sürümler, 100 GB sınırı), sıfır fiyatlı ve bir üretim hizmeti değil |
| Çıkış trafiği | VM'lerden ve GPU kümelerinden ücretsiz ve sınırsız. Nesne depolama GiB başına 0,02 euro, bare metal GB başına 0,0013 euro |
| İşlem gücü SLA'sı | “Core” bölgelerindeki VM'ler için %99,95, “Edge” bölgelerinde %99,9, paylaşımlı Basic VM'ler için yok. %2,5 ile %20 arası krediler, e-postayla gönderdiğiniz arıza raporundan itibaren sayılıyor |
| Fiyata dahil destek | Basic: chatbot, e-posta ve destek talepleri, yalnızca İngilizce, yanıt süresi yok |
| Kimler kayıt olabilir | E-posta adresi, bir ödeme yöntemi ve 4 euro kredisi olan herkes; kayıt dokümanları bir kimlik doğrulaması anlatmıyor, ancak MSA her sözleşmeyi KYC'ye tabi kılıyor. Varsayılan kotalar yayımlanmıyor; bare metal her zaman onaylı bir kota talebi gerektiriyor |
Neler kurabilirsiniz
Gcore neredeyse hiçbir şeyi beta olarak etiketlemiyor; bu yüzden durum, aksi belirtilmedikçe genel kullanım (general availability; fiyat sayfasında beta etiketi olmadan satılıyor).
| İhtiyacınız olan | Gcore | AWS | Azure |
|---|---|---|---|
| Sanal makineler | Intel, AMD EPYC ve Ampere Arm boyutları (flavour), ürün sayfasına göre “Dedicated vCPUs”; paylaşımlı Basic VM'ler AB içinde yalnızca Amsterdam'da | EC2 | Virtual Machines |
| Bare metal | Saatlik Xeon, Ryzen ve EPYC sunucular, bir kota talebinden sonra | EC2 metal | BareMetal Infrastructure |
| GPU'lar | H100, H200, A100 ya da L40S'li 8 GPU'luk düğümler; 1 ile 8 H100'lü Virtual GPU; spot; B300 ve GB300 NVL72 satış ekibi üzerinden | EC2 P ve G | ND ve NC serisi |
| Blok ve dosya depolama | üçlü replikasyonlu üç volume türü; NFS dosya paylaşımları | EBS, EFS | Managed Disks, Azure Files |
| Nesne depolama | S3 Standard, AB'de yalnızca Luxembourg-2'de; Sines'te S3 Fast | S3 | Blob Storage |
| İlişkisel veritabanları | PostgreSQL 13 ile 15, beta: ücretsiz, 100 GB sınırı, üç düğümlü HA | RDS | Azure Database for PostgreSQL |
| Diğer veri hizmetleri | yok | ElastiCache, DocumentDB, MSK, OpenSearch Service | Azure Cache for Redis, Cosmos DB, Event Hubs |
| Kubernetes | VM, bare metal ya da GPU node pool'ları, 1.27 ile 1.36 için CNCF uyumlu, ücretsiz HA control plane | EKS | AKS |
| Sunucusuz | Functions, Container as a Service; FastEdge (CDN edge'inde WebAssembly) | Lambda, App Runner, Lambda@Edge | Functions, Container Apps |
| Mesajlaşma | yok | SQS, SNS | Service Bus, Event Grid |
| Edge | CDN, Managed DNS, DDoS koruması (temel olanı ücretsiz), WAAP | CloudFront, Route 53, Shield, AWS WAF | Front Door, Azure DNS, DDoS Protection, Azure WAF |
| Güvenlik | sabit roller; Secrets Manager, yalnızca yük dengeleyici sertifikaları için belgelenmiş; KMS yok | IAM, Secrets Manager, KMS | Entra ID RBAC, Key Vault |
| Yapay zeka | L40S, A100 ya da H100 üzerinde Everywhere Inference, OpenAI uyumlu endpoint'ler | SageMaker endpoints, Bedrock | Azure ML endpoints, AI Foundry |
| Yedekleme | snapshot'lar; yedekleme hizmeti yok | AWS Backup | Azure Backup |
Hiç olmayanlar: yönetilen MySQL, Redis ya da Valkey, MongoDB, Kafka ve genel bir OpenSearch hizmeti; kuyruklar; bir anahtar yönetimi hizmeti; IAM politikaları ya da kaynak düzeyinde izinler; bir yedekleme hizmeti; ve kullanılabilirlik alanları. Nesne depolama Object Lock'u ve yaşam döngüsü süre dolumunu belgeliyor, ancak replikasyonu ya da sürümlemeyi belgelemiyor ve Gcore desteklenmeyen S3 özelliklerinin bir listesini yayımlamıyor. Fonksiyon runtime'larının hepsi upstream destek sonu tarihini geçmiş ya da yaklaşmış durumda.
Tek bir REST API her ürünü kapsıyor ve Python ile Go SDK'ları (0.59.0, 12 Ekim 2026) onun OpenAPI spesifikasyonundan üretiliyor. Gcore'un Terraform provider'ının iki hattı var: 0.37.1'de (12 Ekim 2026) v0 ve hâlâ sürüm adayı aşamasındaki bir yeniden yazım olan v2; v2 elle yeniden içe aktarma gerektiriyor ve snapshot'lar, S3 depolama, fonksiyonlar ya da PostgreSQL için henüz bir kaynağı yok. Depoda 16 Ekim 2026'da, en eskisi Eylül 2023'ten olan 6 açık issue vardı. Resmi bir MCP sunucusu da var.
Maliyeti
Gcore liste fiyatları; euro, KDV hariç, gcore.com hesaplayıcısının arkasındaki fiyat API'sinden ve fiyat sayfalarından, 15 ve 16 Ekim 2026'da kontrol edildi; Luxembourg-2'de, ayda 730 saat üzerinden.
İş yükü A, başlangıç kurulumu: 2 vCPU ve 4 GB'lık, 40 GB diskli, bir IPv4 adresli, 1 TB çıkış trafiği ve 100 GB nesne depolamalı tek bir VM.
| Kalem | Seçim | Aylık euro |
|---|---|---|
| VM | g2-standard-2-4, Intel, 2 vCPU, 4 GB | 30,44 |
| Disk | 40 GB Standard volume | 4,00 |
| Genel IPv4 | harici IP | 2,53 |
| 1 TB çıkış trafiği | ücretsiz | 0,00 |
| 100 GB nesne depolama | S3 Standard, 0,04 euroyla 93,13 GiB | 3,73 |
| Toplam | 40,70 |
AWS aynısı için Frankfurt'ta 112,37 euro, Azure 116,15 euro alıyor; AWS'de yalnızca 1 TB çıkış trafiği 125,95 dolarlık faturanın 81,00 doları. Gcore, AWS fiyatının %36'sına mal oluyor; üstelik burstable olanlara karşı dedicated bir vCPU ile, çünkü Luxembourg-2 paylaşımlı vCPU planı satmıyor. Frankfurt-2'nin AMD g3a-standard-2-4'ü (20,76 euro) ve Luxembourg-2'den alınan nesne depolamayla toplam 31,02 euro.
İş yükü B, küçük bir üretim sistemi: her biri bir IPv4 adresine sahip, 4 vCPU ve 16 GB'lık üç VM, 300 GB SSD blok depolama, bir yük dengeleyici, birincil artı standby düğümlü 2 vCPU, 8 GB ve 100 GB'lık PostgreSQL, 1 milyon PUT ve 10 milyon GET isteğiyle 1 TB nesne depolama, bir Kubernetes control plane'i ve 2 TB çıkış trafiği.
| Kalem | Seçim | Aylık euro |
|---|---|---|
| 3 VM | g2-standard-4-16, Intel, dedicated vCPU, 3 x 85,19 | 255,57 |
| 3 genel IPv4 | 3 x 2,5331 | 7,60 |
| 300 GB blok depolama | GB başına 0,22 euroluk High IOPS SSD, boot volume'lar dahil | 66,00 |
| Yük dengeleyici | lb1-1-2, aktif-standby çifti | 15,18 |
| PostgreSQL HA | senkron replikasyonlu üç düğüm; beta, ücretsiz | 0,00 |
| 1 TB nesne depolama | S3 Standard, 0,04 euroyla 931,32 GiB | 37,25 |
| 1 milyon PUT | 10.000 başına 0,03 euro | 3,00 |
| 10 milyon GET | fiyat sayfasına göre ücretlendirilmiyor | 0,00 |
| Kubernetes control plane | HA, ücretsiz | 0,00 |
| 2 TB çıkış trafiği | ücretsiz | 0,00 |
| Toplam | 384,60 |
AWS iş yükü B için m7i.xlarge ile 1.082,61 euro, Azure D4s_v5 ile 1.091,88 euro alıyor; yani Gcore AWS'nin %36'sına, Azure'un %35'ine mal oluyor. Bu Gcore'u olduğundan iyi gösteriyor, çünkü veritabanı sıfır fiyatlı bir beta: AWS'nin yüksek erişilebilir veritabanını çıkarırsanız (depolamayla birlikte 320,13 dolar) AWS yine de 796,98 euro tutuyor ve Gcore bunun %48'i. Kalan farkın büyük kısmı, Gcore'un ücret almadığı iki kalemden geliyor: 2 TB çıkış trafiği (AWS'de 171,00 dolar) ve Kubernetes control plane'i (EKS için 73,00 dolar).
Toplamda üç varsayım var. Fiyat sayfası nesne depolamada yalnızca yazma isteklerini ücretlendiriyor, dokümanlar ise “Requests” diyor; GET istekleri faturalanıyorsa 30,00 euro ekleyin. Gcore yük dengeleyicinin otomatik genel adresinin bir IP olarak faturalanıp faturalanmadığını söylemiyor (faturalanıyorsa 2,53 euro). İkisi birlikte 417,13 euroluk bir üst sınır veriyor. Ve beta bittiğinde veritabanı bir şeye mal olacak; henüz kimsenin bütçeleyemeyeceği bir fiyata. Bu serinin her yerinde olduğu gibi worker düğümleri dahil değil.
Çıkış trafiği ve IPv4. “Tüm VM'ler için ağ trafiği ücretsiz ve sınırsızdır” ve GPU kümesi çıkış trafiği de ücretsiz. Bare metal GB başına 0,0013 euro ödüyor. Nesne depolama çıkış trafiği fiyat sayfasında GiB başına 0,02 euro, yani TB başına yaklaşık 18,63 euro; AWS'de ve Azure'da ücretsiz 100 GB'ın ötesinde bu sırasıyla 80,30 euro ve 77,62 euro. Dokümanlar “per Gb” diyor; bu gigabit anlamına gelseydi sekiz kat daha pahalı olurdu. Genel bir IPv4 adresi ayda 2,53 euro, yani AWS ve Azure'un aldığı 3,65 dolardan düşük.
Faturalama. Bulut kaynakları “kullanımda oldukları süre için dakika başına ücretlendirilir”; en az 4 euroluk, kayıtlı karttan doldurulan ön ödemeli bir bakiyeden. VM'ler “tamamen durdurulana” kadar, bare metal ve GPU sunucuları ise kapalı olsalar bile silinene kadar faturalanıyor. Bulut için ücretsiz katman yok ve ön ödemeli bakiyenin ötesinde belgelenmiş bir harcama sınırı yok.
GPU'lar, 8 GPU'luk bare metal düğümlerinde GPU saati başına euro (Gcore düğüm fiyatını sekize bölerek yazdırıyor):
| GPU | İsteğe bağlı | Spot | 12 / 36 aylık rezerve | Bölgeler |
|---|---|---|---|---|
| H100 80 GB | 2,73 | 1,64 | 1,85 / 1,75 | Luxembourg-2 ve -3, Helsinki, Sines-2 ve -3, London-2, Incheon |
| H200 141 GB | 3,18 | 2,27 | 2,09 / 2,00 | yalnızca Chester, UK |
| A100 80 GB | 1,36 | yok | 1,05 / 0,91 | Luxembourg-2 ve -3 |
| L40S 48 GB | 1,27 | yok | 0,91 / 0,82 | Luxembourg-2 ve -3, Manassas, Singapur |
Bunlar self servis ve stoğa ve GPU kotasına bağlı. B300 (6,00 euro) ve GB300 NVL72 kabini satış ekibi üzerinden gidiyor; B200 ya da L4 yok. Tek bir H100, saatte 2,82 euroyla Virtual GPU olarak geliyor. AWS Frankfurt'ta H100 satmıyor ve Stockholm'de GPU saati başına 6,57 euro alıyor; Azure'un H200'ü Germany West Central'da 12,29 euro. Spot düğümler “24 saat önceden haber verilerek geri alınabilir” ve sözleşme, Gcore'un taahhüt edilmiş bir GPU siparişinin bir kısmını teslim etmesine ya da “eşdeğer veya üstün bir kademedeki” donanımla değiştirmesine izin veriyor.
Fiyat değişiklikleri. Tarihsiz bir banner, aralarında AMD planlarının Luxembourg-2'nin yaklaşık yarısına mal olduğu Frankfurt-2'nin de bulunduğu sekiz lokasyonda “Yeni düşük fiyatlar” duyuruyor (54,77 euroya karşı 108,00 euro). Son 24 ayda bir artış bulamadık. 17 Haziran 2026 tarihli Master Services Agreement, Gcore'un “Ücretleri ... yıllık olarak artırmasına” en fazla %5 ya da Lüksemburg TÜFE'sinden hangisi yüksekse o kadar izin veriyor ve kanıtlanabilir maliyet artışları için “herhangi bir zamanda” 30 gün önceden bildirimle ayarlama yapmasına da.
Güvenilirlik
Alan yok. Gcore'un kullanılabilirlik alanı yok. Bir bölgenin içinde, VM'leri ayrı fiziksel sunuculara koyan placement group'lar, aktif-standby çifti olarak çalışan yük dengeleyiciler ve “üçlü veri replikasyonlu” dağıtık bir dosya sistemi üzerinde volume'lar elde ediyorsunuz. Yük dengeleyici çiftinin ya da üç PostgreSQL HA düğümünün nerede durduğu (kabin, oda ya da bina) belirtilmemiş, bir veritabanı failover'ının ne kadar sürdüğü de; AWS ve Azure senkron bir standby düğümünü başka bir alana koyuyor ve 60 ile 120 saniyede failover yapıyor. Bir sahanın kaybından kurtulmak ikinci bir bölge demek ve seçenek dar: Luxembourg (ED-9) yönetilen Kubernetes satıyor, Luxembourg-3 ve Frankfurt-2 satmıyor ve üçü de S3 Standard satmıyor.
SLA, 17 Haziran 2026 tarihli hukuki sayfadan:
| Hizmet | Aylık hedef | Kredi tavanı |
|---|---|---|
| VM'ler ve yük dengeleyiciler, Core bölgeleri | %99,95 | %20 |
| VM'ler ve yük dengeleyiciler, Edge bölgeleri | %99,9 | %20 |
| GPU Cloud, bare metal, Managed Kubernetes, Functions | %99,9 | %20 |
| Object Storage | %99,9 | %25 |
| Basic VM | yok | |
| Managed PostgreSQL | seviye belirtilmemiş |
- Krediler, etkilenen hizmetin aylık ücretinin %2,5'inden (%99,95'in altında, yalnızca Core bölgeleri) %90'ın altında %20'ye kadar uzanıyor. Bir sonraki faturadan düşülüyor, asla nakit değil ve ayda 25 euronun altında hiçbir kredi verilmiyor.
- Saat, “Gcore'un Müşteriden e-postayla geçerli bir Arıza Raporu almasından ve Gcore'un ardından Arızayı onaylamasından itibaren” başlıyor: kimsenin e-postayla bildirmediği bir kesinti, kesinti sayılmıyor. Object Storage için Gcore'un kendi olay talebini açtığı anda başlıyor. Talepler 30 gün içinde e-postayla yapılıyor.
- Kubernetes yalnızca API tüm kümeler için erişilemez olduğunda ve yedek worker'lar başlatılamadığında kesinti sayılıyor. Dokümanları “%99,99 SLA” vaat ediyor; sözleşme %99,9 diyor.
- Hangi bölgelerin “Core” olduğu, okuyamadığımız bir listede. Gcore'un cloud map API'si Amsterdam, Helsinki, Londra, Paris ve Varşova'yı edge lokasyonları olarak etiketliyor, Lüksemburg'u ya da Frankfurt'u etiketlemiyor; bu ikisinin Core olduğu bizim okumamız, Gcore'un beyanı değil.
- Büyük GPU kümeleri, düğümlerin en az %8'i kadar bir “Spare Reserve” tutulmadıkça SLA kapsamını kaybediyor. Bakım hiçbir zaman kredi kazandırmıyor.
- Sorumluluk, etkilenen Service Order'lar kapsamında önceki 12 ayda ödenen ücretlerin %50'siyle ve o ayın ücretleriyle sınırlı; talepler bir yıl sonra engelleniyor.
AWS, EC2 için iki ya da daha fazla alanda %99,99, tek bir instance için %99,5 taahhüt ediyor; krediler %100'e kadar, talepler ikinci fatura döneminin sonuna kadar. Azure alanlar arası %99,99 ve talep için 60 gün veriyor. Gcore'un tek bir VM için %99,95'i, AWS'nin tek instance'lık %99,5'inden yüksek bir hedef, ancak en büyük kredisi AWS'ninkinin beşte biri ve sizin raporunuza bağlı.
Durum sayfası ve olaylar. status.gcore.com herkese açık feed'inde yalnızca son 50 kaydı tutuyor; 16 Ekim 2026'da bu, 1 Ağustos'a kadar geri gidiyordu. Okuduğumuz kayıtların hiçbiri bir kök neden vermiyor ve postmortem bulamadık. Bu 11 haftada Lüksemburg lokasyonlarında her biri tek bir lokasyonla sınırlı beş olay yaşandı ve müşteri portalı bir kez her yerde arızalandı:
| Tarih | Kapsam | Süre |
|---|---|---|
| 4 Ağu 2026 | Lüksemburg'da S3 depolama: kısmi kesinti | 4 saat 57 dakika |
| 26 Ağu 2026 | Luxembourg-2 control plane'i: oluşturma, başlatma, durdurma ve yeniden boyutlandırma başarısız; çalışan VM'ler etkilenmedi | 2 saat 16 dakika |
| 13 Eyl 2026 | Luxembourg-2: VM ve yük dengeleyici oluşturma yavaş ya da başarısız | 2 saat 19 dakika |
| 15 Eyl 2026 | Lüksemburg: VM diskleri “salt okunur ya da kullanılamaz bir duruma giriyor” | 1 saat 26 dakika |
| 7 Eki 2026 | Müşteri Portalı, global: kullanılamıyor, oturum açma sorunları | 39 dakika |
| 15 Eki 2026 | Luxembourg-2: “tüm Platform Hizmetlerinde kısmi kesinti” | 42 dakika |
AB'nin başka yerlerinde feed, Eschborn'da neredeyse üç gün süren (1 ile 4 Ağustos) kısmi bir SFTP depolama kesintisi, Varşova'da bir bağlantı kesintisi ve Ekim'de bare metal ve ağ üzerinde üç Amsterdam kaydı gösteriyor. Yalnızca portal kesintisi bölgelere yayıldı.
Destek
| Plan | Aylık euro | P1 | P2 | Kanallar |
|---|---|---|---|---|
| Basic | dahil | en iyi çaba | en iyi çaba | chatbot, e-posta, destek talepleri; yalnızca İngilizce |
| Standard | 29 | kapsam dışı | kapsam dışı | P3 4 saatin altında, P4 8 saatin altında |
| Advanced | 200 | 1 saatin altında | 2 saatin altında | aramalar ekleniyor; birkaç dil |
| Enterprise | 500 | 15 dakikanın altında | 30 dakikanın altında | Slack, Teams, Telegram ekleniyor |
Dokümanlar, “Sorun bir Gcore hizmet hatasından kaynaklanmıyorsa Gcore bir talebin önceliğini düşürebilir” ve iş yükünün “yanıt sürelerini bir planın garantisinin ötesine uzatabileceği” notunu ekliyor. Bir üretim kesintisi için bir saatlik hedef Gcore'da ayda 200 euroya, AWS Business Support+'ta 29 dolar ile harcamanın %9'undan hangisi yüksekse ona, Azure Standard'da ayda 100 dolara mal oluyor.
Hesap açma
Kayıt bir e-posta adresi (ya da bir Google veya GitHub girişi), fatura adresiyle bir ödeme yöntemi ve bakiyede en az 4 euro istiyor. Kayıt dokümanları bir kimlik kontrolü anlatmıyor, ancak sözleşme “Gcore ile yapılan tüm sözleşmeler KYC kontrolünün başarıyla tamamlanmasına bağlıdır” diyor; gizlilik politikasına göre bu kontrol “kimlik kanıtı, adres kanıtı, PEP bilgisi” içerebilir. Gcore müşterinin “gerçek faydalanıcılarını ya da yöneticilerini” yaptırım listelerine karşı tarıyor.
Yeni bir hesap için varsayılan kotalar yayımlanmıyor. Birini artırmak Gcore'un incelediği bir talep ve aynı anda en fazla on talep açık olabiliyor; bare metal her zaman onaylı bir talep gerektiriyor, Managed PostgreSQL ise proje ve bölge başına tek seferlik bir etkinleştirme. İş yükü B'nin ilk gün varsayılanlara sığıp sığmadığını bir hesap olmadan belirleyemedik. AWS'de standart instance'lar için 5 vCPU'luk varsayılan, iş yükü B'nin gerektirdiği 12'nin altında; Azure'un bölge başına 20 çekirdeği kâğıt üzerinde yetiyor.
Bir ödeme başarısız olursa hesaptaki her ürün askıya alınıyor. VM'ler, volume'lar, snapshot'lar ve bare metal 48 saat sonra siliniyor; Managed Kubernetes, fonksiyonlar, container'lar ve GPU spot kümeleri hemen; PostgreSQL ve loglama 14 gün sonra. Gcore ayrıca dolandırıcılığı ya da “olası maddi sorumluluğu veya üçüncü taraf talebini” önlemek için “önceden bildirimde bulunmaksızın” askıya alabilir.
Uyumluluk ve veri koruma
| Çerçeve | Durum |
|---|---|
| ISO/IEC 27001 | Web sitesinde beyan ediliyor; sertifika ve kapsam görülmedi |
| PCI DSS | Beyan ediliyor: “Cloud'umuz yıllık QSA denetiminden geçti”; denetim belgesi görülmedi |
| SOC 2 | Daha yeni sayfalarda beyan ediliyor; tür ve dönem belirtilmemiş, rapor görülmedi |
| ISO 27017, ISO 27018, BSI C5, SecNumCloud, HDS, TISAX, ENS | Hiçbiri bulunamadı |
Gcore'un güven merkezi yalnızca JavaScript ile görüntüleniyor ve raporları talep üzerine veriyor gibi görünüyor; okuyamadık.
17 Haziran 2026 tarihli Data Processing Agreement, Gcore'a alt işleyiciler için genel bir yetki veriyor ve verileri AB ve AEA dışına “varsayılan olarak Standart Sözleşme Maddelerine dayanarak” aktarıyor. 25 Kasım 2025 tarihli alt işleyici listesi Almanya, Lüksemburg, Kıbrıs, ABD, Sırbistan, Filipinler, Gürcistan ve Özbekistan'daki Gcore şirketlerini, artı Microsoft Ireland'ı, ABD'de Zendesk Inc.'i ve HubSpot Ireland'ı sayıyor. Hiçbir veri merkezi işletmecisini anmıyor. Bölgeyi siz seçiyorsunuz ve Gcore beş “ayrılmış AB bölgesi” pazarlıyor: Lüksemburg, Frankfurt, Paris, Amsterdam ve Varşova. Destek ya da operasyon çalışanlarının müşteri verilerine yalnızca AB içinden eriştiğine dair sözleşmeye bağlı bir taahhüt bulamadık.
Kimin kontrolünde
Gcore hissedarlarının bir listesini yayımlamıyor. Tablolar her kaynağı ve türünü veriyor: P şirketin kendisi, bir sicil ya da bir resmi bildirim; S basın; U bir kullanıcının bir belge kopyası. Gcore'a hangi yasaların ulaştığı konusunda bir sonuca varmıyoruz.
| Olgu | Kaynak | Tür |
|---|---|---|
| Sözleşmeyi Lüksemburg hukuku kapsamında, tahkim Lüksemburg'da olmak üzere, Contern, Lüksemburg'daki G-Core Labs S.A. (RCS B184832) ile yapıyorsunuz | MSA, 17 Haziran 2026 | P |
| Grup holdingi Lüksemburg'daki G-Core Holding S.A.; 2025 sonunda özkaynağı 52.973.549 euro, 2025 zararı 18.272.725 euro | Northern Data AG'nin 2025 hesapları, Rumble'ın 14 Nisan 2026 tarihli izahnamesinde | P |
| Gcore, Temmuz 2024'teki 60 milyon dolarlık Seri A'sını “şirket on yılı aşkın süre önce kurulduğundan beri ilk dış kaynak” olarak adlandırdı. Tur “Wargaming liderliğinde, Constructor Capital ve Han River Partners'ın katılımıyla” gerçekleşti | Gcore; Business Wire | P |
| Paperjam, G-Core Labs'ı Wargaming'in başındaki Belaruslu milyarder Victor Kislyi'nin şirketi olarak anlatıyor (tarihsiz, yaklaşık 2020) | Paperjam | S |
| taz, Kıbrıs pasaportlu iki Belaruslu milyarderin, Victor Kislyi ve Nikolai Katselapov'un G-Core'un arkasında durduğunu ve Wargaming'in ona 2015'te kuruluş finansmanı sağladığını yazdı (14 Temmuz 2023) | taz | S |
| 2 Nisan 2025'te Northern Data AG (Frankfurt am Main) iki Gcore yönetim kurulu koltuğu aldı ve durum tespitine (due diligence) bağlı olarak “Gcore'un dolaşımdaki sermayesinin çoğunluğunu önceden belirlenmiş bir değerlemeyle satın alma opsiyonunu güvence altına aldı” | Northern Data | P |
| Northern Data, G-Core Holding S.A.'nın %2,13'üne abone oldu, Gcore'u Mart 2025'ten itibaren iştirak olarak ele aldı, çünkü “yönetişim hakları ve temel stratejik karar alma sürecine katılımı yoluyla önemli etkisi var”, ve Gcore'a Ağustos 2029'a kadar faizsiz 10 milyon euro borç verdi | Rumble'ın izahnamesi, 4.4, 4.6 ve 5.10 numaralı notlar | P |
| Northern Data, Mayıs 2026'da G Core Holding S.A.'ya 5 milyon euroluk bir kredi taahhüdünü daha fonladı. Temmuz 2026'da “değiştirilmiş düzenlemelere girdi”; “yönetişim ve karar alma haklarındaki değişiklikler” nedeniyle “artık önemli etkisi olmadığı” sonucuna vardı ve Gcore iştirak olmaktan çıktı | Northern Data'nın 2026 ilk çeyrek tabloları, 4.2.2 ve 4.5 numaralı notlar, RUM Group tarafından 28 Ağustos 2026'da sunuldu | P |
| Rumble Inc. (Nasdaq: RUM, Florida; 18 Haziran 2026'da RUM Group Inc. olarak yeniden adlandırıldı), Northern Data'nın yaklaşık %85,2'sini satın alma işlemini 17 Haziran 2026'da tamamladı | Rumble | P |
Lüksemburg'un gerçek faydalanıcılar sicili herkese açık değil; bu yüzden iki basın haberi de bir sicilde kontrol edilemedi. Bulduğumuz hiçbir kaynak Northern Data'nın opsiyonunun kullanılıp kullanılmadığını, süresinin dolup dolmadığını ya da hâlâ açık olup olmadığını söylemiyor: ne Rumble'ın izahnamesi ne de Northern Data'nın 2026 ilk çeyrek tabloları ondan söz ediyor ve Temmuz 2026 değişikliği yalnızca etkisiyle anlatılıyor. Northern Data üzerinden, ABD'de işlem gören bir grup payı ve borçları, opsiyon hâlâ açıksa onu da elinde tutuyor; iki yönetim kurulu koltuğunu koruyup korumadığı belirtilmemiş.
Rusya ile geçmiş, kaynakların verdiği şekliyle:
| Olgu | Kaynak | Tür |
|---|---|---|
| 2017: G-Core Labs, Rus CDN şirketi Skypark CDN'i G-Core Holding aracılığıyla satın aldı ve adını G-Core Rus LLC yaptı | ComNews, 16 Mart 2026 | S |
| 18 Mart 2022: G-Core Rus adını EdgeCenter olarak değiştirdi; Nisan 2022'de G-Core Labs sermayesinden çıktı. Kommersant, Gcore'un web sitesini, Rusya'da hizmet vermeyi bırakacağını ve Rus ekibinin bir kısmının bağımsız EdgeCenter olarak devam edeceğini söylüyor diye özetledi. Gcore'un kendi açıklamasını bulamadık | Kommersant, 4 Haziran 2022; ComNews | S |
| Gcore, Correctiv'e EdgeCenter'da hissesi olmadığını ve üzerinde etkisi bulunmadığını söyledi | Correctiv, 17 Şubat 2023 | S |
| 31 Mart 2023: Gcore müşterilere “mevcut düzenleyici ve hukuki kısıtlamalar nedeniyle Rusya ve Belarus'ta kaynak sağlamaya devam edemeyeceğiz” diye e-posta gönderdi. Oradaki bulut ve hosting kaynakları o gece askıya alındı ve veriler 1 Mayıs 2023'e kadar alınabildi | bir müşterinin LowEndTalk'taki e-posta kopyası, arşivlenmiş | U |
Gcore veri merkezlerini kimin işlettiğini söylemiyor; sözleşme kiralanmış colocation kapasitesinden söz ediyor. Northern Data ortak ağın “Northern Data'nın mevcut son teknoloji altyapısıyla desteklendiğini” söyledi, ancak hiçbir kaynak adı geçen bir Gcore bölgesini bir Northern Data tesisine bağlamıyor. Bulut API'sindeki keystone_id gibi field adları altta OpenStack olduğuna işaret ediyor; Gcore bunu söylemiyor.
Ayrılmak
VM'lerden ve GPU kümelerinden çıkan trafik ücretsiz; nesne depolama çıkış trafiği TB başına yaklaşık 18,63 euro. Çıkışlar standart araçları kullanıyor: S3 uyumlu depolama, CNCF uyumlu Kubernetes, dump ve geri yüklemesi belgelenmiş düz PostgreSQL ve NFS. Özel imajlar yüklenebiliyor, ancak bir VM imajını ya da bir snapshot'ı indirmek belgelenmemiş.
13 Ocak 2026 tarihli AB Data Act eki zaman çizelgesini belirliyor: en az iki ay önceden bir geçiş talebi (Switching Request), alınmasından bir ay sonra başlayan en fazla 30 günlük bir geçiş dönemi, ardından veri almak için en az 30 gün; ücretler süre boyunca işliyor. Gcore “geçerli yasanın izin verdiği ölçüde standart veri çıkış ücretleri uygulayabilir” ve sabit süreli bir sözleşme yine de erken fesih ücretini, yani kalan aylık ücretlerle kalan ay sayısının çarpımını borçlu. Kullandıkça öde siparişleri 14 gün önceden yazılı bildirimle sona eriyor. “Yedeklerden yalnızca Müşteri sorumlu olmaya devam eder.”
Bağımlılık edge'de ve yapay zeka ürünlerinde: FastEdge uygulamaları, Everywhere Inference deployment'ları, CDN, WAAP ve DDoS yapılandırması ve 12 ya da 36 aylık GPU rezervasyonları.
Kullanıcılar ne diyor
Gcore'un bulutu hakkındaki bağımsız raporlar ince ve çoğunlukla VM'lerden çok CDN, DNS ve DDoS üzerine; Reddit okunamadı. Üç tema çıtamızı karşılıyor.
Kota artışları elle yapılıyor ve günler sürebiliyor. SemiAnalysis'in ClusterMAX incelemesi, kota kararlarının “isimsiz, yüzsüz bir destek ekibi üyesi” tarafından verildiğini, bir depolama kotasının ise “üç ayrı deneme (iki iş günü boyunca)” aldığını buldu (ClusterMAX 2.0, Kasım 2025). Gcore'un dokümanları taleplerin incelendiğini doğruluyor (kotalar).
Bare metal ve GPU düğümlerinde Kubernetes çalışıyor, self servis. Bir kullanıcı “yönetilen kubernetes'lerinin bare metal düğümleri bile desteklediğini, ki aslında ben bunu kullanıyorum” bildiriyor (41739402, Ekim 2024) ve ClusterMAX bunu “kubernetes için denediğimiz tamamen self servis çözümlerin en iyilerinden biri” olarak niteledi (Kasım 2025).
Node pool yönetiminin pürüzleri var ve düzeltmeler yavaş. Terraform'da node pool'lar, yeni düğümler taint'lerini kaybetmeden önce değiştiriliyor; hepsi değiştirildiğinde yaklaşık 5 dakikalık kesinti (issue 88, Mart 2024'te açıldı, bakımcıların ilk yanıtı Aralık 2024'te, hâlâ açık) ve her ikinci apply tüm node pool'ları yeniden oluşturuyor (issue 266, Eylül 2025'te açıldı, hâlâ açık). ClusterMAX'in ilk kümesi “iki saatten uzun süre ‘provisioning’ durumunda takılı kaldı ve sonunda başarısız oldu”.
Kime uygun, kim başka yere bakmalı
Gcore; edge'de CDN, DDoS koruması, WAF ve DNS'i, arkasında VM'ler ve Kubernetes'le tek faturada isteyen ekiplere; VM'lerden çok trafik gönderen servislere; ve Lüksemburg, Helsinki ya da Portekiz'de yayımlanmış fiyatlarla self servis H100 düğümleri ya da bare metal ve GPU düğümlerinde Kubernetes isteyen yapay zeka ekiplerine uygun.
Üretimde yönetilen bir veritabanına ya da başka yönetilen veri hizmetlerine, tek bir bölge içinde alanlar arası failover'a, imzalamadan önce elinizde sertifikalara ya da bir kişinin incelemediği kota artışlarına ihtiyacınız varsa başka yere bakın. Avrupalı bir sağlayıcı tanımınız yayımlanmış, tamamen Avrupalı bir sahiplik zinciri ve yalnızca AB kuruluşlarınca işleme şart koşuyorsa da başka yere bakın.
Kaynaklar
15 ve 16 Ekim 2026'da kontrol edildi.
Fiyatlandırma
- Bulut fiyatlandırması ve yapay zeka ve GPU fiyatlandırması
- Hesaplayıcının arkasındaki fiyat API'si, Luxembourg-2 ve GPU bölgeleri
- Depolamanın nasıl faturalandığı, bulut faturalaması, bant genişliği ve trafik
- Destek planları
- AWS ve Azure rakamları: AWS Price List bulk API ve Azure Retail Prices API, 15 Ekim 2026 tarihli ECB kuruyla çevrildi
Koşullar ve SLA
- Legal documents: 17 Haziran 2026 tarihli Master Services Agreement, Service Level Agreements, Data Processing Agreement, Services Specifications ve Acceptable Use Policy; 13 Ocak 2026 tarihli Data Act Addendum; 8 Mayıs 2026 tarihli Privacy Policy; 29 Haziran 2023 tarihli Service Abuse Policy
- Alt işleyici listesi, 25 Kasım 2025
- Ödeme yapılmadığında veri silme
- Destek yanıt süreleri
Dokümantasyon
- Regions API, bölge nesnesi ve cloud map API'si
- VM türleri, volume'lar, placement group'lar, yük dengeleyiciler, bare metal
- Bölgeye göre S3 servis URL'leri
- Managed PostgreSQL ve harici araçlarla yedekleme ve geri yükleme
- Managed Kubernetes ve CNCF uyumluluk sonuçları
- GPU Cloud ve spot bare metal GPU
- Kotalar, hesap oluşturma, imaj yükleme
- SDK'lar, Terraform provider'ı, deposu, v0'dan v2'ye geçiş, MCP sunucusu
Durum ve olaylar
- Durum sayfası ve geçmiş feed'i; olay sayfalarının bağlantıları yukarıdaki tabloda
Uyumluluk
Şirket ve mülkiyet
- Gcore hakkında ve açık iş ilanları
- Seri A duyurusu ve Business Wire, 23 Temmuz 2024
- Northern Data ve Gcore ortaklığı, 2 Nisan 2025
- Rumble Inc. izahnamesi (424B3), 14 Nisan 2026, Northern Data AG'nin 2025 hesaplarıyla
- RUM Group Inc. Form 8-K/A, 28 Ağustos 2026, ek 99.2: Northern Data AG'nin 2026 ilk çeyrek tabloları
- Rumble closes acquisition of Northern Data, 17 Haziran 2026
- North Data'nın Lüksemburg sicili özeti (toplayıcı)
- Basın: Paperjam; taz, 14 Temmuz 2023; Correctiv, 17 Şubat 2023; Kommersant, 4 Haziran 2022; ComNews, 16 Mart 2026
Kullanıcı raporları
- SemiAnalysis'in Gcore için ClusterMAX 2.0 incelemesi, 6 Kasım 2025
- Hacker News: 41739402 (Ekim 2024)
- Terraform provider issue'ları 88 ve 266
- Gcore'un Rusya ve Belarus bildirimi, Mart 2023, bir müşterinin LowEndTalk'taki kopyası (arşivlenmiş)
Veri ve Bulut
Yeni rehberler ve kural değişiklikleri e-postanızda
Bir kural değiştiğinde, bir son tarih kaydığında ya da yeni bir rehber yayımladığımızda size e-postayla göndeririz.