Tekst: Kristijan Sekereš
Scaleway u 2026: pošten pregled za timove koji napuštaju AWS ili Azure

Scaleway je javni oblak francuske grupe iliad, koju kontroliše porodična grupa Niel, sa regionima u Parizu, Amsterdamu, Varšavi i Milanu. Od pružalaca pod evropskom kontrolom koje smo proverili, ima najširi katalog upravljanih usluga u stilu AWS-a i ništa ne naplaćuje po gigabajtu za saobraćaj koji izlazi sa njegovih instanci i load balancera: naše produkciono opterećenje tamo košta 582,07 evra mesečno, 54% cene na AWS. Slabe tačke su redundantnost i ugovorna zaštita. Upravljana baza podataka drži standby repliku u istom centru podataka, jedna izmena na ruteru u martu 2025. prekinula je javnu povezanost celog pariskog regiona, a krediti po SLA su vaučeri, za većinu usluga ograničeni na 50%.
Ovaj članak je deo serije koja 24 evropska pružaoca usluga u oblaku poredi sa AWS i Azure; pregled ih stavlja jedne pored drugih. Sve u nastavku provereno je 15. i 16. oktobra 2026. u Scalewayevoj dokumentaciji, pravnim uslovima, podacima o cenama i na statusnoj stranici, u godišnjem izveštaju grupe iliad i u izveštajima korisnika, svaki podatak na svom izvoru. Nalog nismo otvarali niti smo pokretali opterećenja.
Ukratko
| Scaleway | |
|---|---|
| Sedište i kontrola | Pariz. Scaleway SAS je 99,56% u vlasništvu iliad SA, koju porodična grupa Niel kontroliše preko francuskih holding kompanija. Ne kotira se na berzi |
| Regioni i zone | Pariz, Amsterdam i Varšava, svaki sa tri zone. Milano, otvoren u martu 2026, navodi tri zone, ali baze podataka i load balancere prodaje samo u prvoj. Ništa van Evrope |
| Opterećenje A (početno) | 37,85 evra mesečno u Parizu |
| Opterećenje B (produkcija) | 582,07 evra na deljenim vCPU, 676,78 evra na namenskim vCPU. Prodaje se svaki deo; standby replika baze podataka je u istom centru podataka |
| Izlazni saobraćaj (egress) | Bez naplate po GB na instancama i load balancerima, koji su umesto toga ograničeni propusnim opsegom. Object Storage: 75 GB mesečno besplatno, zatim 0,01 evra po GB |
| SLA za računarsku snagu | 99,5% za namenske i GPU instance, 99% za deljene porodice BASIC, nikakav za DEV1, GP1, PLAY2 i PRO2. Krediti su vaučeri |
| Uključena podrška | Basic: tiketi 24/7, prvi odgovor u roku od 8 sati za P1 i P2 |
| Ko može da se registruje | Svako sa važećim načinom plaćanja, kada Scaleway odobri pretplatu. Veće instance, više od 500 GB blok skladišta, odlazni SMTP i GPU-ovi traže ličnu ispravu sa fotografijom i proveru lica uživo |
Šta možete da izgradite
Status je opšta dostupnost (general availability) ako nije drugačije navedeno, prema polju životnog ciklusa u Scalewayevom javnom katalogu cena; „samo Pariz“ znači da stranica o dostupnosti proizvoda ne navodi nijedan drugi region.
| Šta vam treba | Scaleway | AWS | Azure |
|---|---|---|---|
| Virtuelne mašine | Instances, deljeni ili namenski vCPU, na AMD EPYC ili Arm | EC2 | Virtual Machines |
| Bare metal | Elastic Metal, Dedibox, Mac mini od M1 do M4 Pro | EC2 metal, EC2 Mac | BareMetal Infrastructure |
| GPU-ovi | L4, L40S, H100 PCIe i SXM, B300 SXM | EC2 G i P | NC i ND series |
| Skladište | Block Storage (zonski); Object Storage u klasama Multi-AZ, One Zone i Glacier; File Storage, samo Pariz | EBS, S3, EFS | Managed Disks, Blob Storage, Azure Files |
| Relacione baze podataka | Upravljani PostgreSQL i MySQL; Serverless SQL Database, samo Pariz | RDS, Aurora Serverless | Azure Database for PostgreSQL i MySQL |
| Druge usluge za podatke | Redis; MongoDB i OpenSearch, samo Pariz; Kafka, ClickHouse i Apache Spark u Parizu i Milanu | ElastiCache, DocumentDB, OpenSearch Service, MSK, Redshift, EMR | Azure Cache for Redis, Cosmos DB for MongoDB, Event Hubs, Synapse |
| Kubernetes | Kapsule, CNCF sertifikovan za verzije 1.33 do 1.37, besplatna deljena ili plaćena namenska kontrolna ravan | EKS | AKS |
| Serverless | Functions, Containers, Jobs | Lambda, Fargate, Batch | Functions, Container Apps |
| Razmena poruka | Queues (deo SQS API-ja), Topics and Events (deo SNS API-ja), NATS, RabbitMQ | SQS, SNS, Amazon MQ | Service Bus, Event Grid |
| Mreža | VPC, peering, NAT gateway, site-to-site VPN, InterLink, zonski load balancer | VPC, VPN, Direct Connect, ELB | VNet, VPN Gateway, ExpressRoute, Load Balancer |
| CDN i WAF | Edge Services, samo Pariz | CloudFront | Front Door |
| Bezbednost | Secret Manager, Key Manager, IAM sa uslovima po IP adresi, user agentu i vremenu; Audit Trail u javnoj beti | Secrets Manager, KMS, IAM, CloudTrail | Key Vault, Entra ID, Activity Log |
| Nadzor | Cockpit, upravljana Grafana | CloudWatch | Azure Monitor |
| Veštačka inteligencija | Generative APIs (kompatibilni sa OpenAI, modeli otvorenih težina); namenska postavljanja (ranije Managed Inference), samo Pariz | Bedrock, SageMaker endpoints | Azure AI Foundry, Azure ML endpoints |
| Rezervne kopije | Nema kao usluge: snapshotovi i rezervne kopije unutar upravljanih baza podataka | AWS Backup | Azure Backup |
API-ji kompatibilni sa AWS su delimični. Queues „trenutno nije kompatibilan sa Scaleway VPC“, drži najviše 100 MB po projektu (Project) i ignoriše parametre kao što su DelaySeconds i MessageGroupId. Topics and Events isporučuje samo HTTP i HTTPS klijentima, Serverless Functions i Queues u istom projektu. Object Storage ima verzionisanje i Object Lock, ali nema replikaciju bucketa ni logovanje pristupa, a obaveštenja za buckete su „u razvoju“.
Potpuno nedostaju: regioni van Evrope, upravljana usluga za rezervne kopije, API gateway, magistrala događaja sa pravilima kao EventBridge, serverless key-value baza podataka kao DynamoDB i usluga za identitet korisnika kao Cognito. Orkestracija tokova rada je Data Orchestrator, u beti, a Autoscaling Groups su u javnoj beti od 25. avgusta 2026. Ublažavanje dolaznih DDoS napada za instance nije dokumentovano: FAQ za load balancer upućuje na Edge Services WAF, a stranica o bezbednosti tvrdi da postoji „ugrađena zaštita od DDoS napada“, ne opisujući je.
Alati su Scalewayevi: Terraform provider (2.86.0, objavljen 7. oktobra 2026), CLI scw, OpenAPI 3.1 šema za svaki API i javni API kataloga, još u alfa verziji, koji bez prijave vraća svih 5.655 SKU-ova sa cenama. Deo dokumentacije zaostaje za proizvodom: FAQ za Instances je i dalje navodio cenu IPv4 adrese od pre juna 2026.
Koliko košta
Cenovnik Scaleway u evrima, bez PDV-a, iz njegovog API-ja kataloga i stranica sa cenama, proveren 15. i 16. oktobra 2026, u Parizu (fr-par-1) uz 730 sati mesečno.
Opterećenje A, početna postavka: jedna VM sa 2 vCPU i 4 GB, disk od 40 GB, jedna IPv4 adresa, 1 TB izlaznog saobraćaja i 100 GB objektnog skladišta.
| Stavka | Izbor | Evra mesečno |
|---|---|---|
| VM | BASIC3-X2C-4G, 2 deljena vCPU, 4 GB | 28,80 |
| Disk | 40 GB Block Storage 5K (BASIC3 nema lokalni disk) | 3,80 |
| Javna IPv4 | zonska fleksibilna IP adresa | 3,65 |
| 1 TB izlaznog saobraćaja | uključeno | 0,00 |
| 100 GB objektnog skladišta | Standard Multi-AZ | 1,61 |
| Ukupno | 37,85 |
AWS za isto u Frankfurtu naplaćuje 112,37 evra, a Azure 116,15 evra; na AWS samo 1 TB izlaznog saobraćaja čini 81,00 od 125,95 dolara računa. Sa PLAY2-NANO Scalewayev zbir pada na 29,16 evra, a sa BASIC2-A2C-4G na Arm-u na 25,84 evra, ali PLAY2 nema SLA.
Opterećenje B, mali produkcioni sistem: tri VM-a sa 4 vCPU i 16 GB, svaki sa IPv4 adresom, 300 GB SSD blok skladišta, load balancer, PostgreSQL sa 2 vCPU, 8 GB i 100 GB kao primarna instanca plus standby replika, 1 TB objektnog skladišta sa 1 milion PUT i 10 miliona GET zahteva, kontrolna ravan Kubernetesa i 2 TB izlaznog saobraćaja.
| Stavka | Izbor | Evra mesečno |
|---|---|---|
| 3 VM-a | BASIC3-X4C-16G, deljeni vCPU | 259,41 |
| 3 javne IPv4 | zonska fleksibilna IP adresa | 10,95 |
| 300 GB blok skladišta | Block Storage 5K | 28,47 |
| Load balancer | LB-S, 200 Mbps | 16,79 |
| PostgreSQL HA | DB-POP2-2C-8G, primarna plus standby replika | 160,16 |
| Skladište baze podataka | 100 GB | 9,93 |
| 1 TB objektnog skladišta | Standard Multi-AZ; zahtevi uključeni | 16,06 |
| Kontrolna ravan Kubernetesa | Kapsule Dedicated-4, SLA 99,5% | 80,30 |
| 2 TB izlaznog saobraćaja | uključeno | 0,00 |
| Ukupno | 582,07 |
Sa tri instance STANDARD3-X4C-16G sa namenskim vCPU zbir je 676,78 evra. AWS za opterećenje B naplaćuje 1.082,61 evra na m7i.xlarge, a Azure 1.091,88 evra na D4s_v5, pa Scaleway na deljenim vCPU košta 54% cene na AWS i 53% cene na Azure, a na namenskim 63% cene na AWS. Dve stavke čine najveći deo razlike: AWS naplaćuje 2 TB izlaznog saobraćaja 171,00 dolara, a svoju bazu podataka visoke dostupnosti 320,13 dolara sa skladištem, dok Scaleway za izlazni saobraćaj ne naplaćuje ništa, a za bazu podataka 170,09 evra. Jedna stavka je skuplja kod Scalewaya: namenska kontrolna ravan Kubernetesa, 80,30 evra naspram 65,13 evra za EKS. Besplatna deljena kontrolna ravan svela bi je na nulu, uz jedan API server i bez SLA.
U zbiru su dve pretpostavke: skladište baze podataka obračunato je jednom (ako se volumen standby replike naplaćuje ponovo, dodajte 9,93 evra), a prva IP adresa load balancera uzeta je kao uključena, pošto cenovnik navodi samo „Additional IP address“. Namenska kontrolna ravan nosi obavezu od 30 dana. Radni čvorovi nisu uključeni, kao ni bilo gde drugde u ovoj seriji.
Izlazni saobraćaj i IPv4. Za instance, „cenovnik uključuje izlazni saobraćaj i IPv6 adrese“; umesto toga, propusni opseg je ograničen po tipu (350 Mb/s za BASIC3-X2C-4G, 1 Gb/s za STANDARD3-X4C-16G). Saobraćaj load balancera je „neograničen“, a klauzulu o poštenom korišćenju u Posebnim uslovima za instance nismo pronašli. Izlazni saobraćaj iz Object Storagea košta 10 evra po TB iznad besplatnih 75 GB, naspram 80,30 evra po TB izlaznog saobraćaja na AWS i 77,62 evra na Azure iznad njihovih besplatnih 100 GB; zahtevi su besplatni. Zonska IPv4 adresa košta 0,005 evra na sat (3,65 evra mesečno), isti broj koji AWS i Azure naplaćuju u dolarima.
Naplata. CPU instance se naplaćuju po satu, GPU instance po minutu, a IP adrese i volumeni dok su dodeljeni, bili uključeni ili ne, bez navedenog mesečnog limita. Savings Plans obećavaju „do 25%“ popusta na računarsku snagu. Nema opšteg besplatnog nivoa, a čvrst limit potrošnje nismo mogli da potvrdimo. Opšti uslovi dozvoljavaju depozit u visini prosečne potrošnje u poslednjih 60 dana posle problema sa plaćanjem, ili kada se plaća bilo čim osim direktnim zaduženjem ili karticom.
GPU-ovi, po GPU satu: H100 PCIe 2,87 evra, H100 SXM 3,17 evra (veličina sa 8 GPU-ova), B300 SXM 7,50 evra, L40S 1,47 evra i L4 0,79 evra. Nema H200 ni B200. AWS u Frankfurtu ne prodaje H100, a u Stokholmu naplaćuje 6,57 evra; njegov L40S košta 2,08 evra, a L4 0,90 evra u Frankfurtu. Svaka veličina H100 i B300 traži zahtev podršci, a ugovor dozvoljava Scalewayu da raskine on-demand H100 PCIe instancu „uz otkazni rok od najmanje deset (10) minuta“, brišući „sav Sadržaj koji je na njima sačuvan“. To je čini bližom preemptible mašini nego rezervisanoj.
Promene cena. Scaleway je 27. aprila 2026. najavio poskupljenja od 1. juna 2026, uz najavu od 35 dana tamo gde njegovi uslovi traže mesec dana. Rekao je da su cene tri godine bile nepromenjene i kao razloge naveo inflaciju, troškove hardvera za skladište i memoriju i nestašicu IPv4 adresa, plus „strateško repozicioniranje“ load balancera i gatewaya. Izabrane stavke, evra po satu:
| Stavka | Pre | Posle | Promena |
|---|---|---|---|
| Zonska IPv4 | 0,004 | 0,005 | +25% |
| Load Balancer LB-S | 0,016 | 0,023 | +44% |
| Load Balancer GP-M | 0,037 | 0,054 | +46% |
| Public Gateway S | 0,0199 | 0,026 | +31% |
| DNS zona, spoljni domen | 0,001 | 0,007 | sedam puta |
| Memorija za Serverless Containers, po GB-sekundi | 0,000001 | 0,000002 | udvostručeno |
| Block i Object Storage, po GB | +10% | ||
| H100 instance | od +5% do +10% |
Nijednu drugu opštu promenu cena u poslednja 24 meseca nismo pronašli.
Pouzdanost
Šta je zona. Scalewayev inženjerski tekst iz aprila 2021. definiše zonu kao jedan ili više centara podataka na području od oko 5 km, „smeštenih najmanje 50 km od druge zone dostupnosti u istom regionu“; u Parizu je fr-par-1 bio DC2 i DC3, fr-par-2 DC5, a fr-par-3 DC4. Podatak o 50 km za današnje zone nismo mogli da potvrdimo. Isti tekst postavlja granicu: „Fizički domen otkaza je zona dostupnosti, a područje mrežnog otkaza je region.“ Ni zone nisu jednake: fr-par-3 je imao 117 aktivnih SKU-ova naspram 400 u fr-par-1.
Standby replika baze podataka. Upravljani PostgreSQL i MySQL repliciraju se sinhrono na hot standby, a FAQ kaže da se njih dve „zaista nalaze u istom centru podataka, ali u dva odvojena regala“. Par preživljava otkaz regala, ali ne i gubitak zgrade. U drugu zonu mogu da idu samo replike za čitanje (0,0608 evra na sat u veličini koju smo obračunali), dok AWS i Azure u drugu zonu stavljaju samu standby repliku. Kontrolna ravan Kapsule drži tri etcd replike preko zona, a Multi-AZ Object Storage se proteže preko njih; instance i blok skladište su zonski.
SLA:
| Usluga | Mesečni cilj | Gornja granica kredita |
|---|---|---|
| Instances | 99,5% namenske i GPU; 99% BASIC2-A i BASIC3-X; „Nema SLO“ za DEV1, GP1, PLAY2, PRO2 | 100% |
| Block Storage | 99,9% | 100% |
| Object Storage | 99,9% Multi-AZ; 99,0% One Zone i Glacier | 50% |
| PostgreSQL i MySQL | 99,95% sa HA, 99,5% samostalno; samo POP2 čvorovi | 50% |
| Kontrolna ravan Kubernetesa | 99,5% namenska; nikakav na besplatnom planu | 50% |
| Load Balancer | 99,5% | 50% |
- Krediti su vaučeri koji se „ni pod kojim okolnostima ne mogu isplatiti u gotovini“. Kredit je „paušalna naknada za svu štetu“, a klijent se „odriče prava na bilo koji drugi zahtev“.
- Zahtev podnosite „najkasnije trideset (30) dana posle meseca“ u kome je došlo do kršenja, uz „log fajlove koji pokazuju periode nedostupnosti“: dokaze daje vaš nadzor.
- Instanca se smatra nedostupnom tek posle 4 neprekidna minuta bez spoljne povezanosti; nedostupnost „zbog nestašice zaliha“ je izuzeta.
- SLA za Kubernetes računa prekid samo kada su izgubljeni svi API serveri „bez mogućnosti da se pokrene zamenski klaster u bilo kom regionu“. Ako se čita doslovno, regionalni prekid se ne računa dok neki drugi region može da primi klaster.
- Van SLA, Opšti uslovi obećavaju „opštu obavezu najboljeg nastojanja“, ograničavaju odgovornost na neposrednu štetu i isključuju zahteve posle godinu dana.
AWS se obavezuje na 99,99% za EC2 preko dve ili više zona i 99,5% za jednu instancu, sa kreditima do 100% i zahtevima do kraja drugog obračunskog ciklusa; Azure daje 99,99% preko zona i 60 dana za zahtev. Scalewayeva najbolja obaveza za instance, 99,5%, jednaka je AWS-ovom nivou za jednu instancu.
Statusna stranica i incidenti. status.scaleway.com ima istoriju unazad do kraja 2019. Od 1. avgusta 2024. do 15. oktobra 2026. navodi 15 kritičnih i 129 velikih unosa za sve proizvode, uključujući Dedibox i veb hosting. Za dva najveća prekida postoje detaljne javne postmortem analize.
| Datum | Obuhvat | Trajanje | Uzrok |
|---|---|---|---|
| 10. mar. 2025. | Javna povezanost celog pariskog regiona | mreža 5 minuta; instance do 17:10 UTC, Object Storage i Kapsule do 18:00 UTC | „ljudska greška u konfiguraciji rutera“ (postmortem) |
| 28. feb. 2026. | nl-ams-1 Block Storage | oko 2 sata zamrznutog I/O | kvar kontrolne ravni; „Gubitak podataka nije otkriven“ |
| 19. maj 2026. | IAM API u celom svetu, kritično | oko 3 sata | nije naveden |
| 22. do 23. maja 2026. | Zona fr-par-2; ostale pariske zone „delimično pogođene“ | instance, Kapsule i baze podataka 1 sat i 50 minuta | „Baterije ispravljača nisu izdržale opterećenje“ tokom testa generatora (postmortem) |
| 22. jun 2026. | Javna mreža fr-par-2, kritično | oko 3 sata | nije naveden |
| 9. do 22. jula 2026. | Povezanost Object Storagea u Milanu | 13 dana | nije naveden |
| 21. do 22. jula 2026. | Instance u fr-par-1 i Kapsule API | oko 8 sati | nije naveden |
| 5. sep. 2026. | Milano: nekoliko API-ja i Object Storage, kritično | oko 3 sata | nije naveden |
Dva od ovih utiču na dizajn: u maju 2026. otkaz u jednoj pariskoj zoni prelio se na ostale, a u martu 2025. jedna izmena oborila je javnu mrežu celog regiona. Oba ograničavaju ono što dobijate dizajnom sa tri zone. Milano, najnoviji region, imao je u 2026. najgušći niz velikih incidenata.
Podrška
| Plan | Cena, bez PDV-a | Prvi odgovor, P1 i P2 | Telefon |
|---|---|---|---|
| Basic | besplatno | 8 sati | nema; tiketi 24/7 |
| Advanced | 50 evra mesečno ili 5% potrošnje, šta god je više | 2 sata | svakog dana, od 9:00 do 18:00 |
| Business | 250 evra ili 10% | 30 minuta | 24/7 |
| Enterprise | 990 evra ili 20% | 15 minuta | 24/7, plus technical account manager |
Ciljevi se odnose na prvi odgovor; vreme rešavanja nije ugovoreno, a Scaleway „može da potvrdi ili ospori“ prioritet koji klijent postavi, što je odluka koju klijent ne može da ospori. Podrška radi na engleskom i francuskom, a Scaleway kaže da je njegov tim za korisnike u pariskoj kancelariji. Čak i besplatni plan ima cilj, što AWS Basic (bez tehničkih slučajeva) i Azure Basic (bez ciljeva za tehničke odgovore) nemaju. Cilj od jednog sata za prekid u produkciji košta veći iznos od 29 dolara ili 9% potrošnje na AWS Business Support+, odnosno 100 dolara mesečno na Azure Standard.
Kako doći do naloga
Prvo dolazi važeći način plaćanja, a Scaleway odobrava svaku pretplatu. Provera identiteta koja otključava više je državna lična isprava sa fotografijom plus provera lica uživo u pregledaču u roku od 15 minuta; isprave kompanija, kreditne kartice i vozačke dozvole se ne prihvataju.
Samo sa načinom plaćanja dobijate jednu POP2-2C-8G, jednu PRO2-XXS i pet PLAY2-NANO instanci, 500 GB blok skladišta, 5 instanci baze podataka i jednu namensku kontrolnu ravan Kubernetesa. Verifikacija identiteta otključava POP2-4C-16G, PRO2-XS i veće, jedan GPU L4 ili L40S, 5.000 GB blok skladišta i SMTP portove 25, 465 i 587. Za svaku veličinu H100 i B300, kao i za svaku L4 ili L40S veličinu sa više GPU-ova, potreban je dodatno i zahtev podršci.
Opterećenje B prvog dana: skladište, baza podataka i jedna namenska kontrolna ravan staju u kvote dostupne samo uz način plaćanja. Za tri instance sa 4 vCPU i 16 GB verovatno je potrebna provera identiteta, jer je potrebna za njihove starije ekvivalente, a tabela kvota još nije navodila porodice BASIC3 i STANDARD3. Ni za šta od toga nije naveden zahtev podršci, pa je naše tumačenje da je odgovor da, posle provere identiteta, iako dokumenti to ne razrešavaju. Na AWS je podrazumevanih 5 vCPU za standardne instance ispod 12 koliko traži opterećenje B; Azureovih 20 jezgara po regionu na papiru je dovoljno.
Dve odredbe Opštih uslova postaju važne kasnije. Iznad „određenog obima potrošnje Usluga“, Scaleway može da zatraži ličnu ispravu zakonskog zastupnika i izvod iz registra privrednih subjekata ne stariji od tri meseca. I može da suspenduje uslugu „odmah i bez prethodne najave“ iz razloga koji uključuju neplaćanje, prevaru, „osnovanu sumnju na prevaru“ ili bezbednosni rizik, pri čemu se naplata tokom suspenzije nastavlja.
Usklađenost i zaštita podataka
| Okvir | Status |
|---|---|
| ISO/IEC 27001:2022 | Samo tvrdnja. Sertifikat je u Trust Centeru iza zahteva za pristup; nije viđen, obuhvat nije javan |
| HDS (francuski zdravstveni podaci) | Samo tvrdnja, za navedene proizvode. Sertifikat pod ograničenim pristupom; nije viđen |
| SecNumCloud | Nije kvalifikovan: „još nije dodeljen“ |
| CSA STAR | Nivo 1, samoprocena |
| SOC 2, PCI DSS, BSI C5, TISAX, ENS | Ne tvrdi se |
Lista za HDS obuhvata instance (CPU i GPU), Block i Object Storage, Dedibox, Elastic Metal, VPC, Kapsule i Load Balancer, ali ne i upravljane baze podataka ni serverless proizvode. Podrazumeva hosting u Francuskoj, potpisan HDS ugovor preko prodaje i plan podrške Business ili Enterprise.
Što se tiče SecNumCloud, ANSSI je krajem decembra 2024. prihvatio Scalewayevu prijavu bez ikakve rezerve, prema pisanju Next.ink, a Scaleway je ciljao kvalifikaciju do kraja 2025. Taj rok je prošao, kasnija faza nije pronađena i nov datum nije dat. Najavljeni obuhvat je konfiguracija sa jednom zonom u centrima podataka grupe iliad u pariskom regionu, koja pokriva instance, skladište, mrežu, IAM, Key Manager i Elastic Metal, a kasnije i Kapsule.
Dana 17. aprila 2026. Evropska komisija proglasila je Scaleway jednim od četiri pobednika svog tendera za suvereni oblak, vrednog do 180 miliona evra tokom šest godina. Scaleway je dobio ocenu SEAL-3 („akteri iz EU koji imaju značajan, ali ne i potpun uticaj“), kao i STACKIT i partnerstvo Post Telecoma, OVHclouda i Clever Clouda.
Ugovor o obradi podataka od 1. juna 2024. navodi da su usluge „podrazumevano smeštene unutar Evropske unije“, da klijent bira region i da Scaleway neće čuvati ni prenositi lične podatke van EU „a da prethodno izričito ne obavesti Klijenta“. Lista podobrađivača nalazi se u Trust Centeru i kod nas se nije prikazala.
Ko ga kontroliše
iliad SA je krajem 2025. posedovao 99,56% Scaleway SAS; ostatak su akcije dodeljene zaposlenima i rukovodiocima. iliad SA je 98,88% u vlasništvu iliad Holding SAS, koju godišnji izveštaj grupe iliad opisuje kao više od 95% pod kontrolom kompanije Maya, „u potpunom vlasništvu porodične grupe Niel“. iliad je skinut sa berze 14. oktobra 2021. Izveštaj ne pokazuje vanevropsko matično društvo ni značajnog akcionara.
Ugovor zaključujete sa Scaleway SAS po francuskom pravu i uz nadležnost Trgovinskog suda u Parizu, ili, sa italijanskom adresom za naplatu, sa Scaleway Italia S.R.L. po italijanskom pravu.
Centrima podataka upravlja OpCore, kompanija grupe za centre podataka, čijih je 50% iliad prodao kompaniji InfraVia 31. marta 2025; postmortem iz maja 2026. navodi „centar podataka OpCore PAR5“ iza fr-par-2. API, instance i Kubernetes proizvodi su Scalewayevi.
Dve činjenice za koje čitaoci pitaju. Lista konsolidovanih društava grupe iliad za 2024. uključuje Scaleway US Corporation u Čikagu, sa oznakom „N.D.“ za 2025, dakle američko zavisno društvo je postojalo; njegov sadašnji status nije naveden. I Scalewayeve stranice kažu da je „slobodan od američkog CLOUD Act“, što je Scalewayeva tvrdnja, a ne naš nalaz. Scalewayevi sopstveni prihodi i broj zaposlenih nisu objavljeni.
Odlazak
Izlazni saobraćaj sa instanci i load balancera nema naplatu po GB. Izvoz 10 TB iz Object Storagea košta oko 99,25 evra, ili gotovo ništa ako se podaci povuku preko instance u istom regionu, pošto je saobraćaj unutar regiona besplatan. Objekti u klasi Glacier moraju prvo da se vrate, po ceni od 0,009 evra po GB. Scaleway dokumentuje AWS CLI i rclone za buckete i pg_dump i mysqldump za baze podataka; nismo utvrdili da li je dozvoljena logička replikacija ka spoljnom odredištu.
Vezanost je u integracijama. Kapsule je usklađen sa CNCF, ali load balanceri i volumeni dolaze preko anotacija Scalewayevog cloud controller managera i CSI drajvera. IAM opsezi i skupovi dozvola, serverless okidači i uzbunjivanje u Cockpitu, koje koristi Scalewayev sopstveni alert manager, moraju se drugde izgraditi iznova. S3, delimični SQS i SNS i API-ji kompatibilni sa OpenAI olakšavaju selidbu u oba smera.
Kada ugovor istekne, sadržaj „biće automatski i trajno obrisan“, a Scaleway se „obavezuje da ne zadrži nijednu kopiju“. Uslovi iz 2026. obećavaju najavu od najmanje tri meseca pre kraja prodaje neke usluge; beta usluge Scaleway može da „konačno ukine bez najave“. Public Gateways API v1, na primer, uklonjen je 1. oktobra 2025, oko šest meseci pošto ga je changelog najavio.
Šta prijavljuju korisnici
Čitali smo komentare na Hacker Newsu koji pominju Scaleway od oktobra 2024; Reddit nije dao upotrebljive teme, a sajtovi sa recenzijama se ovde ne računaju kao dokaz. Komentari su citirani po broju stavke na Hacker Newsu.
Najbliži AWS-u, sa manje usluga. Korisnici prijavljuju selidbu produkcije sa AWS na Scalewayev upravljani Kubernetes, Postgres, Redis, serverless kontejnere i redove poruka, uz napomenu da ima „mnogo manje upravljanih usluga“ (46836273, januar 2026) i da „i dalje zaostaje za velikom trojkom“ (48340477, maj 2026). Još četvoro prijavljuje isto, među njima 46837275; izveštaji zajedno obuhvataju period od marta 2025. do maja 2026.
Podrška: mešovito. Korisnici prijavljuju „odličnu podršku“ (43361754) i brze odgovore na greške u Terraform provideru (46678419); drugi prijavljuju da nisu dobili odgovor na mejl tokom registracije (46060566) i da su „sajt i podrška užasni“ (46061189).
Pouzdanost. Korisnici prijavljuju „par velikih prekida svake godine“ (43153568, februar 2025) i pouzdanost koja je „bila užasna poslednji put kada smo ih koristili“ (48817760, jul 2026); jedan uzvraća sa „jednostavnost i pouzdanost“ (47085681). Gore navedeni statusni zapis potvrđuje obrazac.
Visoka dostupnost baze podataka u jednom centru podataka. Korisnik od pet godina tu funkciju naziva „kozmetičkom“ jer su HA instance „u istom DC“ (46837788, januar 2026), što Scalewayev FAQ potvrđuje.
Provere identiteta zavise od toga šta naručite. Od jednog korisnika su tražili ličnu ispravu (48544740, jun 2026), od dvojice drugih nisu (42398985; 48125822). Tabela kvota objašnjava zašto.
Problemi sa plaćanjem. Jedan korisnik prijavljuje neuspelo prvo plaćanje, posle kog su usledile opomene mejlom zbog računa manjeg od 10 evra (47716333, april 2026). Statusna stranica beleži velike incidente sa SEPA plaćanjima (jun 2025), dodavanjem kartice (septembar 2025) i resursima zaključanim pošto je račun plaćen (decembar 2025).
Za Kapsule nismo pronašli dva izveštaja iz prve ruke o pouzdanosti. Statusna stranica navodi 7 velikih i 19 manjih unosa za Kubernetes od oktobra 2024. do oktobra 2026.
Kome odgovara, a ko treba da gleda drugde
Scaleway odgovara timovima koji žele gradivne blokove u stilu AWS-a (Kubernetes, PostgreSQL, serverless kontejnere, redove poruka, S3) pod francuskim ili italijanskim ugovorom, servisima koji šalju mnogo saobraćaja napolje, startapima u njegovim programima kredita, inferenciji modela otvorenih težina u Parizu i francuskim projektima sa zdravstvenim podacima koji se uklapaju u HDS listu proizvoda.
Gledajte drugde ako vam treba failover baze podataka preko zona ili više regiona kod jednog pružaoca uz jake SLA; ako vam treba bilo šta van Evrope; ako ste javni kupac kome SecNumCloud treba danas; ako zavisite od upravljanih rezervnih kopija, API gatewaya ili magistrale događaja; ili ako vam trebaju GPU-ovi klase H100 na zahtev bez razgovora sa prodajom.
Izvori
Provereno 15. i 16. oktobra 2026.
Cene
- Javni API kataloga proizvoda (5.655 SKU-ova)
- Cene za Instances, cene mreže, cene skladišta, cene za Managed Databases, cene kontejnera
- Planovi podrške
- „A transparent update on Scaleway pricing“, 27. april 2026.
- Podaci za AWS i Azure: AWS Price List bulk API i Azure Retail Prices API, preračunato po kursu ECB od 15. oktobra 2026.
Uslovi i SLA
- General Terms of Services, v07/04/2026
- Instance Specific Conditions, v07/04/2026
- Specific Conditions, Support Services, v07/04/2026
- Data Processing Agreement, 1. jun 2024.
- Spisak SLA, sa SLA za Instances, Block Storage, Object Storage, Managed Databases, Kubernetes Dedicated Control Plane i Load Balancer
Dokumentacija
- Dostupnost proizvoda po regionima
- „Design considerations and our recommendations for data protection“, 20. april 2021.
- FAQ za Managed Databases for PostgreSQL and MySQL
- Ponude kontrolne ravni Kubernetesa
- FAQ za Instances
- Kvote organizacije i Verify your identity
- Izvorni kod dokumentacije i changelog
- Terraform provider i rezultati CNCF testova usklađenosti za Kubernetes
Status i incidenti
- Statusna stranica i istorija
- Postmortem, pariski region, 10. mart 2025.
- Postmortem, fr-par-2, 22. maj 2026.
Usklađenost
- Bezbednost i usklađenost i Trust Center
- HDS
- SecNumCloud i Scalewayev tekst o obuhvatu za SecNumCloud
- Evropska komisija, tender za suvereni oblak, 17. april 2026.
- Next.ink, „SecNumCloud : Scaleway passe J0 sans aucune réserve et vise une qualification fin 2025“, 13. januar 2025.
Kompanija i vlasništvo
Izveštaji korisnika
- Komentari na Hacker Newsu, po broju stavke na news.ycombinator.com: 42398985 (12. decembar 2024), 43153568 (23. februar 2025), 43361754 (14. mart 2025), 43459311 (24. mart 2025), 45977397 (19. novembar 2025), 46060566 i 46061189 (26. novembar 2025), 46678419 (19. januar 2026), 46836273, 46836757, 46837275 i 46837788 (31. januar 2026), 47085681 (20. februar 2026), 47716333 (10. april 2026), 48125822 (13. maj 2026), 48340477 (30. maj 2026), 48544740 (15. jun 2026), 48817760 (7. jul 2026)
Podaci i cloud
Novi vodiči i izmene propisa, mejlom
Kada se propis promeni, rok pomeri ili objavimo novi vodič, šaljemo vam ga mejlom.