Tekst: Kristijan Sekereš
Nebius u 2026: pregled GPU oblaka za timove koji napuštaju AWS ili Azure

Nebius je AI oblak kompanije Nebius Group N.V., holandskog društva čije se akcije kotiraju na Nasdaqu i koje se do avgusta 2024. zvalo Yandex N.V. Pre svega je GPU oblak. Nov nalog može da pokrene do 32 GPU-a H100 u Finskoj, ili 32 B300 u Francuskoj ili Ujedinjenom Kraljevstvu, posle zaduženja kartice od 25 USD i bez razgovora sa prodajom, a H100 košta 4,50 USD (4,01 evra) na sat, 39% manje od AWS-ovog najbližeg H100, u Stokholmu. Uz to dolaze upravljani Slurm i Kubernetes, a saobraćaj koji izlazi sa virtuelnih mašina je besplatan. Zamka je u uslovima: cene GPU-ova rasle su u 2026. dva puta, za otprilike polovinu u četiri meseca, uz najavu od nekoliko dana; regioni su pojedinačne lokacije bez dokumentovanih zona dostupnosti; a katalog usluga opšte namene previše je tanak da bi zamenio celu AWS infrastrukturu.
Ovaj članak je deo serije koja 24 evropska pružaoca usluga u oblaku poredi sa AWS i Azure; pregled ih stavlja jedne pored drugih. Sve u nastavku provereno je 15. i 16. oktobra 2026. u Nebiusovoj dokumentaciji, pravnim uslovima, na stranicama sa cenama, na statusnoj stranici i u postmortem analizama, u njegovim podnescima SEC-u i u izveštajima korisnika, svaki podatak na svom izvoru. Nalog nismo otvarali niti pokretali opterećenja.
Ukratko
| Nebius | |
|---|---|
| Sedište i kontrola | Amsterdam (registrovano sedište na Schipholu). Nebius Group N.V., akcije klase A na Nasdaqu. Trust porodice osnivača i CEO-a Arkadyja Voloža drži 51,62% glasova uz oko 11% kapitala, zbog čega je Nebius po pravilima Nasdaqa „Controlled Company“ (kontrolisana kompanija) |
| Regioni i zone | U EU: Finska (eu-north1), Francuska (eu-west1, eu-west2) i Madrid (eu-south1). Uz to dva regiona u Ujedinjenom Kraljevstvu, jedan u Izraelu i dva u SAD. Zone dostupnosti nisu dokumentovane |
| GPU-ovi | Po GPU-satu, sa vCPU-ovima i RAM-om iz unapred definisane konfiguracije: H100 4,50 USD (4,01 evra, samo Finska), H200 5,40 USD (4,82 evra), B300 9,50 USD (8,48 evra). B200 samo van EU |
| Opterećenje A (početno) | 52,39 USD (46,74 evra) mesečno u eu-west1, Francuska |
| Opterećenje B (produkciono) | 546,43 USD (487,54 evra) sa bazom podataka na dva hosta. Nema load balancera za obične virtuelne mašine, samo unutar Managed Kubernetesa. SLA za bazu podataka zahteva tri hosta: 655,24 USD |
| Izlazni saobraćaj | Besplatan sa virtuelnih mašina, a javne IP adrese su besplatne. Object Storage Standard: 0,015 USD po GiB |
| SLA za računarsku snagu | 99,5% po VM, uključujući GPU VM. Krediti ograničeni na 30%, zahtev u roku od 14 dana od kraja meseca |
| Uključena podrška | Besplatni tiketi za svaki nalog; prvi odgovor u roku od 30 minuta za kritičan tiket |
| Ko može da se registruje | Svako sa Google, GitHub ili Microsoft nalogom i karticom. Aktivacija sledi posle zaduženja od 25 USD koje se upisuje u saldo; korak sa ličnom ispravom nije opisan |
Šta možete da izgradite
Nebius prodaje GPU-ove, alate za treniranje i serviranje modela na njima i mali sloj usluga opšte namene. Sve je opšte dostupno, osim gde je drugačije navedeno; usluge u previewu „dolaze bez garantovanih nivoa usluge“.
| Šta vam treba | Nebius | AWS | Azure |
|---|---|---|---|
| CPU virtuelne mašine | AMD EPYC Genoa u svakom regionu, Intel Ice Lake u Finskoj; od 2 do 256 vCPU, uz fiksni odnos vCPU i RAM-a 1:4 | EC2 | Virtual Machines |
| GPU virtuelne mašine | H100, H200, B200, B300 (1 ili 8 po VM); RTX PRO 6000, L40S | EC2 porodice P i G | serije NC i ND |
| GPU klasteri | InfiniBand: 400 Gbps (8 x ConnectX-7) na H100, H200 i B200, 800 Gbps (8 x ConnectX-8) na B300; rekovi GB200 i GB300 NVL72 preko prodaje | EC2 UltraClusters, SageMaker HyperPod | serija ND sa InfiniBandom |
| Slurm | Upravljani Soperator, Nebiusov Kubernetes operator otvorenog koda za Slurm (Apache-2.0), u osam regiona | ParallelCluster, HyperPod | CycleCloud Slurm |
| Kubernetes | Managed Kubernetes, sertifikovan od strane CNCF za v1.36; besplatna kontrolna ravan sa tri etcd replike | EKS | AKS |
| Skladište | mrežni SSD diskovi, deljeni fajl sistem, WEKA; Object Storage kompatibilan sa S3 u tri klase | EBS, EFS, FSx for Lustre, S3 | Managed Disks, Azure Files, Managed Lustre, Blob Storage |
| Relaciona baza podataka | Managed PostgreSQL, samo verzija 16, u šest regiona | RDS | Azure Database for PostgreSQL |
| Inferencija modela | Token Factory (ranije AI Studio): API kompatibilan sa OpenAI za modele sa otvorenim težinama, namenski endpointi, fine-tuning; Serverless AI za sopstvene kontejnere; Managed MLflow | Bedrock, SageMaker | Azure AI Foundry, Azure ML |
| Mreža | VPC, Cloud Interconnect; load balancer samo kao Kubernetes servis | VPC, Direct Connect, ELB | VNet, ExpressRoute, Load Balancer |
| Bezbednost i operacije | IAM sa SAML jedinstvenom prijavom (SSO), KMS; SecretStash, Monitoring, Logging i Audit Logs u previewu | IAM, KMS, CloudWatch, CloudTrail | Entra ID, Key Vault, Azure Monitor |
Potpuno nedostaju: bare metal, upravljani MySQL, Redis ili Valkey, MongoDB, Kafka i OpenSearch, funkcije, redovi poruka i pub/sub, samostalni load balancer, CDN, dokumentovana zaštita od DDoS napada, opšta usluga za rezervne kopije i zone dostupnosti. Object Storage nema Object Lock, pravila replikacije ni obaveštenja o događajima. Managed PostgreSQL se ne nudi u Madridu. Token Factory se brzo menja: Nebius je uklonio dve grupe ID-jeva serverless modela, 22. juna i 31. avgusta 2026, bez automatskog preusmeravanja.
Alati obuhvataju gRPC i REST API, SDK-ove za Go, Python i TypeScript, CLI i Terraform provider, i dalje pre verzije 1.0 (0.6.71, objavljen 15. oktobra 2026), koji nismo pronašli u OpenTofu registryju.
Koliko košta
Nebius objavljuje cene u američkim dolarima, jedinoj valuti naplate van Izraela, bez PDV-a, provereno 15. i 16. oktobra 2026. Iznosi u evrima su po kursu ECB od 15. oktobra (1 EUR = 1,1208 USD).
GPU-ovi
GPU virtuelne mašine naplaćuju se po sekundi. Na H100, H200, B200, B300 i RTX PRO 6000 cena GPU-sata uključuje vCPU-ove i RAM iz unapred definisane konfiguracije (16 vCPU i 200 GB po H100); diskovi se plaćaju posebno.
| GPU | Regioni | USD po GPU-satu | EUR | Podrazumevana kvota |
|---|---|---|---|---|
| H100 80 GB | samo eu-north1 (Finska) | 4,50 | 4,01 | 32 |
| H200 141 GB | eu-north1, eu-west1 (Francuska), us-central1 | 5,40 | 4,82 | 32 u Finskoj, 8 u Francuskoj, 0 u us-central1 |
| B200 | us-central1, me-west1 (Izrael) | 8,50 | 7,58 | 0 |
| B300 | eu-west2 (Francuska), uk-south1, us-north1 | 9,50 | 8,48 | po 32 u svakom |
| RTX PRO 6000 96 GB | eu-south1 (Madrid), uk-south2, us-central1 | 1,80 | 1,61 | 32, osim 0 u us-central1 |
| L40S 48 GB | eu-north1 | od 1,55 | 1,38 | 32 |
| GB200, GB300 NVL72 | nisu navedeni po regionima | „Kontaktirajte nas“ | preko prodaje |
AWS ne prodaje H100, H200 ni B200 u Frankfurtu. Njegov najbliži H100 košta 7,36 USD (6,57 evra) po GPU-satu u Stokholmu, gde je H200 8,47 USD, a B200 17,91 USD; njegov B300 košta 27,19 USD u Londonu. Azure naplaćuje 15,98 USD po GPU-satu za svoju veličinu sa 8 GPU-ova H100 i InfiniBandom, koju ne prodaje u Frankfurtu, i 13,78 USD za H200 u Frankfurtu. Nebiusov H100 košta 61% AWS-ove cene u Stokholmu, a njegov B300 35% AWS-ove cene u Londonu. AWS svaki nalog pokreće sa GPU kvotom nula.
Kvota nije kapacitet. Za usluge na zahtev i preemptible usluge, Services Agreement dozvoljava Nebiusu da „odbije pružanje Usluga po sopstvenom nahođenju, na osnovu raspoloživog kapaciteta, cene, iskorišćenosti klastera ili drugih operativnih razloga“.
Preemptible i ugovoreni kapacitet. Od 8. oktobra 2026. spot cene se menjaju: „od“ 0,99 USD po GPU-satu za B300 i B200 i 0,79 USD za H200, H100 i RTX PRO 6000, uz promene „čak i na svakih 15 minuta“, do „jednog centa ispod trenutne pay-as-you-go (PAYG) cene na zahtev“. Ugovorene obaveze obećavaju „do 35% manje od cena na zahtev“ za višemesečne rezervacije klastera, samo za kompanije, preko prodaje, bez javnog cenovnika. Sistemi na nivou reka prodaju se na isti način, a njihova naknada pokriva ceo rek, uključujući „rezervu za održavanje“ (Maintenance Buffer) od 2 od njegovih 18 čvorova.
Promene cena. Cene GPU-ova na zahtev porasle su 1. juna i ponovo 1. oktobra 2026, u USD po GPU-satu:
| GPU | Do 31. maja 2026. | Od 1. juna | Od 1. oktobra | Promena |
|---|---|---|---|---|
| H100 | 2,95 | 3,85 | 4,50 | +52,5% |
| H200 | 3,50 | 4,50 | 5,40 | +54,3% |
| B200 | 5,50 | 7,15 | 8,50 | +54,5% |
| B300 | 6,10 | 7,85 | 9,50 | +55,7% |
Oktobarsko povećanje nalazi se u aktuelnoj dokumentaciji o cenama; ranije cene potiču iz arhiviranih kopija Nebiusovih stranica. Od 1. oktobra poskupele su i virtuelne mašine samo sa CPU-om: Genoa vCPU za 25%, a RAM za 41%. Arhivirana kopija dokumentacije od 26. septembra 2026. još je prikazivala H100 po 3,85, bez ikakve najave; kopija od 29. septembra najavila je promenu. Ugovor zahteva obaveštenje „najmanje tri (3) kalendarska dana pre bilo kakvog povećanja Cena usluga“; nismo pronašli trag ranijeg obaveštenja.
Opterećenje A
Početna postavka: jedna VM sa 2 vCPU i 4 GB, disk od 40 GB, jedna IPv4 adresa, 1 TB izlaznog saobraćaja i 100 GB objektnog skladišta, u eu-west1 (Francuska), regionu najbližem Frankfurtu koji ima sve stavke.
| Stavka | Izbor | USD mesečno |
|---|---|---|
| VM | cpu-d3 2vcpu-8gb, AMD Genoa (nema konfiguracije sa 4 GB) | 48,18 |
| Disk | 40 GiB Network SSD | 2,84 |
| Javna IPv4 | besplatna | 0,00 |
| 1 TB izlaznog saobraćaja | besplatno | 0,00 |
| 100 GB objektnog skladišta | Standard | 1,37 |
| Ukupno | 52,39 (46,74 evra) |
AWS za isto u Frankfurtu naplaćuje 112,37 evra, a Azure 116,15 evra, pa Nebius košta 42% cene na AWS-u i 40% cene na Azureu. U Finskoj je kvota novog naloga za vCPU-ove samo sa CPU-om 0, pa bi za ovu VM tamo najpre trebalo podneti zahtev.
Opterećenje B
Mali produkcioni sistem: tri VM sa 4 vCPU i 16 GB, svaka sa IPv4 adresom, 300 GB SSD blok skladišta, load balancer, PostgreSQL sa 2 vCPU, 8 GB i 100 GB kao primarna instanca plus standby, 1 TB objektnog skladišta sa 1 milion PUT i 10 miliona GET zahteva, kontrolna ravan Kubernetesa i 2 TB izlaznog saobraćaja.
| Stavka | Izbor | USD mesečno |
|---|---|---|
| 3 VM | cpu-d3 4vcpu-16gb | 289,08 |
| 3 javne IPv4 | besplatne | 0,00 |
| 300 GB blok skladišta | Network SSD | 19,84 |
| Load balancer | ne postoji za obične VM; Kubernetes servis LoadBalancer, posebna cena nije navedena | 0,00 |
| PostgreSQL visoke dostupnosti | dva hosta, primarni i standby | 204,40 |
| Skladište baze | 100 GB po hostu | 13,22 |
| 1 TB objektnog skladišta | Standard | 13,69 |
| 1 milion PUT, 10 miliona GET | klasa Standard | 6,20 |
| Kontrolna ravan Kubernetesa | tri etcd replike, SLA od 99,9% | 0,00 |
| 2 TB izlaznog saobraćaja | besplatno | 0,00 |
| Ukupno | 546,43 (487,54 evra) |
AWS za opterećenje B naplaćuje 1.082,61 evra na m7i.xlarge, a Azure 1.091,88 evra na D4s_v5, pa Nebius košta 45% cene kod bilo kog od njih. AWS naplaćuje 2 TB izlaznog saobraćaja 171,00 USD, svoju bazu visoke dostupnosti 320,13 USD sa skladištem, a EKS kontrolnu ravan 73,00 USD; Nebius za iste tri stavke naplaćuje redom ništa, 217,62 USD i ništa.
Tri ograde. SLA za PostgreSQL pokriva samo klastere „koji se sastoje od tri ili više DB hostova“; sa tri hosta ukupno je 655,24 USD (584,62 evra), 54% cene na AWS-u. Dokumentacija ne kaže da li se baza podataka naplaćuje po hostu ili po klasteru; pretpostavili smo da je po hostu. A load balancer postoji samo unutar Managed Kubernetesa, pa bi tri VM morale da postanu Kubernetes čvorovi da bi stajale iza njega.
Izlazni saobraćaj, IPv4 i naplata
Stranica sa cenama navodi „Izlazni/ulazni saobraćaj: besplatno“ i „Javna IP adresa: besplatno“, bez klauzule o razumnoj upotrebi, mada uslovi za Compute zadržavaju pravo da se odlazni saobraćaj naplaćuje „posebno“. Izuzetak je Object Storage: klasa Standard košta 0,015 USD po GiB ka internetu ili drugom regionu, klasa Enhanced Throughput ništa, a klasa Intelligent ništa do trostrukog prosečnog uskladištenog obima. AWS naplaćuje 0,09 USD po GB posle besplatnih 100 GB.
Korisnicima koji plaćaju karticom naplata se vrši početkom svakog meseca i kad god potrošnja dostigne „prag naplate“. Besplatnog nivoa nema; krediti za startapove dostupni su samo preko Nebiusovih partnera iz rizičnog kapitala, za startapove koji su prikupili 5 miliona USD ili više. Budžeti šalju upozorenja, ali „Budžet ne zaustavlja niti ograničava vašu potrošnju“.
Pouzdanost
Šta je region. Dokumentacija i SLA govore samo o regionima; nismo pronašli koncept zone ni failover između zona, ali ni rečenicu koja kaže da zone ne postoje. Nebius poseduje jednu lokaciju, u Mäntsäläu u Finskoj (eu-north1). Izveštaj 20-F navodi lokacije u Francuskoj, Ujedinjenom Kraljevstvu, na Islandu, u Izraelu i SAD kao kolokaciju, bez imena operatera; model za Madrid nije naveden. Revizija SOC 3 isključila je kontrole pružalaca kolokacije.
Standby replika baze. Dokumentacija ne kaže gde se nalazi PostgreSQL standby replika, da li je replikacija sinhrona ni koliko failover traje. AWS i Azure drže sinhronu standby repliku u drugoj zoni i prebacuju rad za 60 do 120 sekundi.
SLA ugovori. Opšti SLA stupio je na snagu 28. septembra 2026; kao i svaki Nebiusov pravni dokument, datiran je, a njegove ranije verzije su arhivirane.
| Usluga | Mesečni cilj | Krediti |
|---|---|---|
| Compute VM, uključujući GPU VM | 99,5% po VM | 10% ispod 99,5%, 15% ispod 99%, 30% ispod 95% |
| GPU sistemi na nivou reka | 99,5% po reku; pokriveno 16 od 18 čvorova | isto |
| Diskovi, deljeni fajl sistem | 99,5%; nereplicirani i lokalni diskovi su izuzeti | isto |
| Object Storage | 99,98% po klasi skladišta | do 30% |
| Managed Kubernetes | 99,9%, samo kontrolna ravan visoke dostupnosti | do 25% |
| Managed PostgreSQL | 99,5%, samo tri ili više hostova | do 30% |
- GPU VM se smatra nedostupnom kada GPU otkaže ili se izgubi NVLink ili InfiniBand fabric, a ne zbog usporavanja ili smanjenog propusnog opsega „koji ne dovodi do gubitka povezanosti“. Zastoj se završava kada Nebius saopšti da VM može da se ponovo pokrene na drugom hostu.
- Zahtev podnosite preko konzole u roku od 14 kalendarskih dana od kraja meseca, „u suprotnom se smatra da ste se tog zahteva odrekli“. Krediti se odbijaju od budućih plaćanja i predstavljaju „jedini i isključivi pravni lek“. Izuzeti su planirano održavanje čvorova do 8 sati mesečno i „zahtev ovlašćenih državnih organa“.
- Krediti su udeo u „Naknadi za uslugu“, a kontrolna ravan Kubernetesa i javne IP adrese su besplatne. Naše tumačenje, koje dokumenti ne razrešavaju: ti SLA možda ne isplaćuju ništa.
AWS se obavezuje na 99,99% za instance u dve ili više zona i 99,5% za pojedinačnu instancu, sa kreditima do 100% i zahtevima do kraja drugog obračunskog ciklusa; Azure dozvoljava 60 dana. Najbolje što Nebius nudi je AWS-ov nivo za pojedinačnu instancu, uz najkraći rok za zahtev od sva tri.
Statusna stranica i incidenti. status.nebius.com grupiše komponente po regionima, sa istorijom od novembra 2024: 201 unos do 15. oktobra 2026, od čega 11 kritičnih i 94 velika. Nebius je od novembra 2024. objavio sedam detaljnih postmortem analiza.
| Datum | Obuhvat | Trajanje | Uzrok |
|---|---|---|---|
| 27. januar 2025. | eu-north1: compute API nije radio, VM su izgubile spoljnu povezanost | oko 4 sata | izdanje kontrolne ravni (postmortem) |
| 18. mart 2025. | konzola, API i S3, kritično | dva puta; drugi put oko 5 sati | „problemi sa spoljnom mrežom“ |
| 5. maj 2025. | eu-north1 Object Storage | od 15:30 do 17:50 UTC | greška u bazi podataka skladišta; „bez gubitka podataka“ (postmortem) |
| 26. februar 2026. | eu-north1, sopstvena lokacija u Finskoj: deo hostova ostao je bez napajanja | oko 22 sata | kratak spoj u kablovima ka opremi za hlađenje (postmortem) |
| 10. mart 2026. | us-central1: spoljna povezanost VM izgubljena u celom regionu | od 15:18 do 17:04 UTC | održavanje napajanja koje je sproveo pružalac (postmortem) |
| 27. jul 2026. | „Problemi sa mrežom“ na svim uslugama u šest regiona | oko 1,5 sati | nije naveden; bez postmortem analize |
| od 19. do 20. avgusta 2026. | us-central1, ceo region | većina usluga vraćena iste večeri; kapacitet na zahtev danima kasnije | oluja je zaustavila hlađenje u kolokacionom objektu (postmortem) |
| 14. i 15. oktobra 2026. | InfiniBand za GPU klastere u eu-west2 | oko 1 sat, zatim oko 10,5 sati | nije naveden |
U svakoj postmortem analizi kvar je ostao u jednom regionu; izuzeci su globalni ispadi konzole i API-ja iz 2025. i unos za šest regiona iz jula 2026. Avgustovska postmortem analiza pokazuje ko dolazi prvi: „Ceo rezervisani GPU kapacitet potvrđeno je vraćen do 08:38 UTC 20. avgusta; vraćanje preostalog skupa čvorova na zahtev nastavilo se još nekoliko dana.“ Prijava preko Googlea, GitHuba i Microsofta, jedini način prijavljivanja, nije radila u junu i decembru 2025.
Podrška
Svaki nalog dobija besplatnu tehničku podršku preko tiketa u konzoli. Prvi odgovor koji nije automatski: kritično 30 minuta, visoko 60 minuta, srednje 4 sata, nisko jedan radni dan po „holandskom kalendaru“. To su ciljevi za vreme odziva, a ne za rešavanje, a radno vreme podrške i jezici nisu navedeni. Plaćeni nivo nije objavljen; izveštaj SOC 3 pominje namenskog tehničkog menadžera naloga, bez javnih uslova.
AWS-ov besplatni plan Basic ne otvara tehničke slučajeve, a 30 minuta za ispad kritičan za poslovanje košta veći od dva iznosa, 29 USD mesečno ili 9% potrošnje, na Business Support+. Azureov cilj od jednog sata počinje od 100 USD mesečno. Nijedna tema iz izveštaja korisnika o Nebiusovoj podršci nije zadovoljila naš prag dokaza.
Kako doći do naloga
Prijavljujete se Google, GitHub ili Microsoft nalogom i plaćate kao kompanija (sa poreskim ili PDV brojem) ili kao fizičko lice. Dodavanje kartice zadužuje je za 25 USD, koji se upisuju u saldo, a aktivacija je „automatska posle dodavanja kartice i plaćanja početnih 25 USD“. Korak sa ličnom ispravom nije opisan, ali ugovor dozvoljava Nebiusu da zatraži dokumente i suspenduje pristup ako ne stignu u roku od 5 kalendarskih dana.
Pored GPU kvota navedenih iznad, svaki region dozvoljava 12 običnih i 8 preemptible VM i 5 GPU klastera. Četiri čvora sa 8 GPU-ova H100 ili H200 u Finskoj, ili četiri čvora B300 u Francuskoj ili Ujedinjenom Kraljevstvu, staju u podrazumevanu kvotu već prvog dana; za B200 je uvek potreban zahtev. I za opterećenje B u eu-west1 potreban je jedan zahtev: tamošnje podrazumevane vrednosti su 200 vCPU bez GPU-a, 2 TiB Network SSD-a, 2 Kubernetes klastera, 10 PostgreSQL klastera i 3 javne IPv4 adrese, pa IP adresa za load balancer pored tri javne VM zahteva četvrtu.
Nebius može da suspenduje pristup zbog kršenja AUP-a, kašnjenja u plaćanju, sumnje na prevaru ili pravnog zahteva, kao i „ako Nebius ima osnovanu sumnju“ da se nešto od toga primenjuje; podaci se čuvaju 60 dana posle suspenzije. Može da raskine ugovor „bez razloga (po sopstvenom nahođenju) u bilo kom trenutku, uz prethodno pismeno obaveštenje od trideset (30) dana“; korisnik može da ode uz obaveštenje od 10 dana.
Usklađenost i zaštita podataka
| Okvir | Status |
|---|---|
| ISO/IEC 27001:2022 | Sertifikat smo videli: Nebius B.V., SII-QCD, važi do 11. avgusta 2028. Lokacije: sedište na Schipholu, Tel Aviv i centar podataka u Mäntsäläu. Nijedna kolokaciona lokacija |
| SOC 2 Type II | Navodi se; izveštaj iza obrasca za NDA |
| SOC 3 | Izveštaj smo videli, samo za period od 1. aprila do 31. jula 2025; kontrole pružalaca kolokacije su isključene |
| ISO 27018, 27701, 22301, 42001 | Navode se; sertifikati nisu prikazani |
| CSA STAR | Level 1, samoprocena |
| BSI C5, SecNumCloud, HDS, PCI DSS, TISAX | Ne navode se |
Ugovor o obradi podataka (DPA) od 15. septembra 2026. kaže da je sadržaj korisnika „hostovan i obrađuje se u regionu koji je izabrao Korisnik, uz moguću ograničenu Obradu van tog regiona koja je neophodna za rad, održavanje, bezbednost ili podršku“. Novi podobrađivači najavljuju se 15 dana unapred, uz pravo na prigovor. Kompanije iz grupe koje mogu da obavljaju inženjerske poslove i podršku nalaze se u SAD, Holandiji, Izraelu, Finskoj, Ujedinjenom Kraljevstvu, Češkoj, Nemačkoj, Španiji, Francuskoj i Srbiji, poslednja uz standardne ugovorne klauzule. Madrid nije među lokacijama obrade koje lista navodi za Nebius B.V.
Evropski korisnik sklapa ugovor sa Nebius B.V. po holandskom pravu, pred sudovima u Amsterdamu, a fakturiše mu se u USD.
Ko ga kontroliše
Nebius Group N.V. je „holandsko javno društvo sa ograničenom odgovornošću“, registrovano na Schipholu, sa kancelarijama u Amsterdamu i akcijama klase A na Nasdaqu (NBIS). Ima oko 1.500 zaposlenih, sa istraživanjem i razvojem u Evropi, Severnoj Americi i Izraelu, a većina njegovih korisnika je u SAD.
Glasovi. Akcije klase A nose jedan glas, akcije klase B deset. Na dan 31. marta 2026. Highvern Cayman Limited, kao upravnik trusta LASTAR Trust, „čiji korisnici uključuju g. Voloža ili članove njegove porodice“, držao je 85,56% akcija klase B: 51,62% glasova uz oko 11% kapitala. Nebius je zato po pravilima Nasdaqa „Controlled Company“ i koristi izuzeće za svoj komitet za imenovanja i korporativno upravljanje, kojim predsedava Arkady Volož. Volož, glavni osnivač, CEO je od avgusta 2024, a bio je CEO kompanije, tada Yandexa, od 2000. do 2022. Vladimir Ivanov drži 7,15% glasova; 20-F ne kaže ko je on. NVIDIA, jedini dobavljač GPU-ova, prijavljuje 9,3% akcija klase A kao pasivni imalac, uglavnom preko varanta kupljenog za oko 2 milijarde USD. Prema našem obračunu, udeo trusta u akcijama klase B iznosio bi 50,01% glasova na dan utvrđivanja akcionara za skupštinu u avgustu 2026; noviju tabelu vlasništva kompanija nije objavila.
Odvajanje od Yandexa, kako ga navode podnesci. Kompanija je 5. februara 2024. pristala da proda „sve poslovanje Grupe u Rusiji i povezano poslovanje na određenim međunarodnim tržištima“, više od 95% svojih prihoda, imovine i zaposlenih. Prodaja je zaključena 17. maja i 12. jula 2024, za 2,6 milijardi USD u gotovini plus vraćene akcije klase A. 20-F kaže: „Posle Dezinvestiranja, Kompanija nema nikakvo dalje učešće u prodatom poslovanju“ i „Nemamo nijednog korisnika, dobavljača ni poslovnog partnera u Rusiji, ne posedujemo niti držimo nikakav udeo ni u jednom poslovanju ili pravnom licu u Rusiji, niti ostvarujemo bilo kakve prihode iz Rusije“. Kompanija je sadašnje ime dobila u avgustu 2024.
Veliki korisnici, kako ih navode podnesci. Po ugovoru koji važi od 7. septembra 2025, Nebius Microsoftu na pet godina obezbeđuje namenski GPU kapacitet u Nebiusovom centru podataka u Vinelandu, u Nju Džersiju, „do oko 17,4 milijardi USD zaključno sa 2031“. Meta je u novembru 2025. ugovorila namenske GPU klastere za oko 2,9 milijardi USD, a u martu 2026. još do oko 27 milijardi USD: 12 milijardi USD za namenske klastere, plus do 15 milijardi USD po osnovu kojih Meta mora da kupi „sav neprodati kapacitet u vezi sa određenim GPU klasterima“ koji Nebius ne proda drugima. Pismo akcionarima za drugi kvartal 2026. kaže: „Danas bismo mogli da prodamo ceo svoj kapacitet za 2027. pod ovim uslovima.“
Cloud platforma i dizajn servera i rekova su Nebiusovi.
Odlazak
Izlazni saobraćaj sa VM je besplatan, pa iznošenje diskova, baza podataka i podataka klastera ne košta ništa po gigabajtu. Izvoz 10 TiB iz Object Storage Standard košta 153,60 USD, osim ako ih kopirate preko VM u istom regionu, što je besplatno; da li Nebius to smatra usklađenim sa svojim uslovima, nije navedeno. Stranica o prenosivosti podataka, napisana za Akt o podacima EU i GDPR, navodi put za izvoz za svaku uslugu.
Veći deo steka je standardan: Kubernetes, PostgreSQL 16, Soperator, S3. Zaključavanje se krije u Kubernetes anotacijama za load balancere, u ID-jevima modela u Token Factoryju koji nestaju na datume ukidanja i u ugovorenim obavezama, koje se plaćaju unapred, mogu da se skrate „samo ... ako to dozvoljavaju uslovi vašeg aneksa“ i produžavaju se samo „u zavisnosti od raspoloživog kapaciteta“. Obrisani objekti „fizički se brišu ... u roku od 4 dana“.
Šta prijavljuju korisnici
Izveštaja iz prve ruke je malo. Većina komentara na Hacker Newsu koji pominju Nebius od oktobra 2024. odnosi se na akcije, finansiranje ili poslove; Reddit je dao malo upotrebljivih niti, a sajtovi sa recenzijama ovde se ne računaju kao dokaz.
GPU-ovi bez razgovora sa prodajom. Korisnici „neo-oblake“, među njima i Nebius, porede sa AWS-om, gde „nikada ne možete da dobijete GPU od 80 GB bez dugoročne rezervacije“ (44182548, jun 2025), i pišu da iznajmljuju spot RTX PRO 6000 VM zbog „velike memorije i cene“ (49956984, oktobar 2026) i pokreću H200 VM (47960926, april 2026). To su kratka pominjanja.
Malo kapaciteta za najnovije GPU-ove. Jedan korisnik pita šta znači to što „Nebiusova kontrolna tabla kapaciteta kaže da imaju oko 3 B200 koji nisu preemptible na raspolaganju“ (48876544, jul 2026). To je jedan izveštaj, ali Nebiusovi sopstveni dokumenti ukazuju u istom smeru: B200 kvota nula, pravo da odbije uslugu na zahtev, klauzula sa Metom i redosled vraćanja kapaciteta u avgustu.
Poreklo iz Yandexa. Pominje se kad god se govori o Nebiusu, kao mišljenje, a ne kao iskustvo sa uslugom (49003889, 46057759, 49004060, 48879482, od novembra 2025. do jula 2026). Šta navode podnesci, opisano je iznad.
Kvalitet inferencije. U avgustu 2025. korisnik koji se predstavio kao zaposleni u Nebiusu napisao je na Redditu da je njihova GPT-OSS postavka imala loše rezultate na testovima tačnosti Artificial Analysisa jer se podešavanje reasoning effort nije prosleđivalo, i da je to ispravljeno, a test ponovo pokrenut (Reddit). Tekst Simona Willisona o istom testu pokazuje koliko se otvoreni modeli mogu razlikovati od pružaoca do pružaoca.
Mišljenje analitičara, a ne izveštaj korisnika: SemiAnalysis je u septembru 2026. prebacio Nebius u svoj najviši nivo, „Platinum“, uz napomenu o „značajnim avansnim plaćanjima koja dostižu 100% kod jednogodišnjih obaveza“. Nebius navodi SemiAnalysis u svom katalogu partnera, a SemiAnalysis prodaje procene cloud pružaocima.
Kome odgovara, a ko treba da gleda drugde
Nebius odgovara timovima za mašinsko učenje kojima su GPU-ovi H100, H200 ili B300 potrebni odmah, u Evropi, bez prodajnog ciklusa; timovima koji treniraju uz Slurm ili Kubernetes i prave checkpointe svojih poslova; startapovima koji serviraju otvorene modele preko Token Factoryja ili sopstvenih endpointa; i kupcima koji za GPU posao žele holandsko pravno lice kao ugovornu stranu i mogu da prihvate regione sa jednom lokacijom.
Gledajte drugde ako sa AWS-a ili Azurea selite opštu veb ili SaaS infrastrukturu, jer upravljanih usluga nema; ako vam je potreban failover između zona unutar regiona; ako vam treba kapacitet klase B200 ili GB200 na zahtev, ili cene GPU-ova koje se ne menjaju bez ugovorne obaveze; ili ako vam trebaju BSI C5, SecNumCloud ili HDS. Ako su kontrola osnivača ili istorija sa Yandexom presudno pitanje u vašoj nabavci, pročitajte podneske pre odluke.
Izvori
Provereno 15. i 16. oktobra 2026.
Cene
- Cene i Compute pricing, uz arhivirane kopije obe stranice na Wayback Machineu
- Object Storage pricing, VPC pricing, Kubernetes pricing
- Pay-as-you-go, ugovorene obaveze, prag naplate, budžeti
- Startapovi
- Podaci za AWS i Azure: AWS Price List bulk API i Azure Retail Prices API, preračunati po kursu ECB od 15. oktobra 2026.
Uslovi i SLA
- Services Agreement, objavljen 15. septembra 2026, na snazi od 28. septembra 2026.
- SLA i nivoi usluge
- Posebni uslovi za Compute
- Data Processing Agreement i podobrađivači, 15. septembar 2026.
Dokumentacija
- Regioni i usluge
- Tipovi VM i preemptible VM
- Compute kvote i pregled kvota
- Managed PostgreSQL
- Registracija i tipovi platilaca
- Podrška
- Prenosivost podataka i brisanje podataka
- Token Factory
- Beleške o izdanjima za Q3 2026
- Terraform provider i CNCF usklađenost, v1.36
Status i incidenti
- Statusna stranica
- Postmortem analize: 26. novembar 2024., 27. januar 2025., 13. mart 2025., 5. maj 2025., 26. februar 2026., 10. mart 2026., 19. avgust 2026.
Usklađenost
Kompanija i vlasništvo
- Obrazac 20-F za 2025., podnet 30. aprila 2026.
- Drugi kvartal 2026: rezultati i pismo akcionarima, 12. avgust 2026.
- Poziv na skupštinu akcionara, 27. jul 2026, i rezultati skupštine, 26. avgust 2026.
- NVIDIA Schedule 13G, podnet 20. jula 2026.
Izveštaji korisnika i analitičari
- Hacker News: 44182548, 46057759, 47960926, 48876544, 48879482, 49003889, 49004060, 49956984
- Reddit, r/LocalLLaMA: GPT-OSS quality on Nebius, fixed, 19. avgust 2025.
- Simon Willison, 15. avgust 2025.
- SemiAnalysis ClusterMAX 3.0, 23. septembar 2026.
Podaci i cloud
Novi vodiči i izmene propisa, mejlom
Kada se propis promeni, rok pomeri ili objavimo novi vodič, šaljemo vam ga mejlom.