Tekst: Kristijan Sekereš
Nscale u 2026: iskren pregled onoga što mali tim može da kupi

Nscale je GPU oblak sa sedištem u Londonu, izdvojen iz australijske kompanije za centre podataka Arkon Energy u maju 2024, a svih pet njegovih aktivnih lokacija nalazi se u Norveškoj, na Islandu i u Portugaliji. Mali tim od njega može da kupi jednu stvar bez razgovora sa bilo kim: API kompatibilan sa OpenAI za modele sa otvorenim težinama, unapred plaćen karticom, od 5 USD (4,46 evra). GPU instance, upravljani Kubernetes i objektno i fajl skladište prodaju se samo uz rezervisani ugovor, a cena GPU-a nije objavljena nigde. Prema sopstvenom podnesku za kotaciju u Njujorku, Nscale je i dalje „u procesu dobijanja“ ISO 27001 i SOC 2, a njegov najveći korisnik doneo mu je 73% prihoda u 2025.
Ovaj članak je deo serije koja 24 evropska pružaoca usluga u oblaku poredi sa AWS i Azure; pregled ih stavlja jedne pored drugih. Sve u nastavku provereno je 15. i 16. oktobra 2026. u Nscaleovoj dokumentaciji, uslovima korišćenja veb-sajta, na statusnoj stranici, u njegovom obrascu S-1 od 18. septembra 2026, u britanskom registru kompanija i u izveštajima korisnika, svaki podatak na svom izvoru. Nalog nismo otvarali niti pokretali opterećenja.
Ukratko
| Nscale | |
|---|---|
| Sedište i kontrola | London. Aker ASA (Norveška) je jedino registrovano lice sa značajnom kontrolom nad Nscale plc, sa 25% do 50% akcija i glasova. Podneo je zahtev za kotaciju u Njujorku; na dan 16. oktobra 2026. nije bio na berzi |
| Regioni i zone | Nema javne liste regiona ni zona dostupnosti. Pet aktivnih lokacija na dan 31. avgusta 2026: tri u Norveškoj, jedna na Islandu, jedna u Portugaliji |
| Šta mali tim može da kupi | API za modele i fine-tuning, samouslužno, uz plaćanje unapred od 5 USD (4,46 evra) |
| Opterećenje A (početno) | Cena nije računata: za VM i skladište potreban je rezervisani ugovor, a javne cene nema |
| Opterećenje B (produkciono) | Cena nije računata, iz istog razloga; nema ni upravljanog PostgreSQL-a |
| GPU-ovi | Nema javne cene. GB300 NVL72 i B200 uz rezervaciju |
| Izlazni saobraćaj | Cena nije objavljena |
| SLA za računarsku snagu | Nema javnog: krediti su „navedeni u ugovoru“ |
| Uključena podrška | Samo imejl za samouslužne korisnike; njihov nivo nije naveden |
| Ko može da se registruje | Za API za modele, svako sa Google nalogom i karticom. Sve ostalo preko prodaje |
Šta možete da izgradite
„Rezervisano“ u nastavku znači da se usluga uključuje za organizaciju tek kada potpiše ugovor za rezervisani oblak sa Nscaleovim prodajnim timom.
| Šta vam treba | Nscale | Ko može da kupi | AWS | Azure |
|---|---|---|---|---|
| API za modele | Serverless inferencija, kompatibilna sa OpenAI: čet, embeddings, generisanje slika, naplata po tokenu | samouslužno | Bedrock | Azure AI Foundry models |
| Fine-tuning | Serverless LoRA fine-tuning, najmanje 2 USD po poslu | samouslužno | Bedrock custom models | Azure AI Foundry fine-tuning |
| Namenska inferencija | Model na sopstvenim rezervisanim GPU-ovima; „Nijedan drugi korisnik ga ne deli“ | rezervisano | SageMaker endpoints | Azure ML online endpoints |
| GPU i CPU mašine | Instance, virtualizovane ili bare metal | rezervisano | EC2 | Virtual Machines |
| GPU klasteri | Rezervacije po NVLink domenu: GB300 NVL72 (rek od 18 hostova po jedinici), B200 | po ugovoru | EC2 Capacity Blocks | ND GB200 v6 |
| Kubernetes | NKS, za jednog zakupca, kontrolna ravan u tri kopije na odvojenim mašinama | rezervisano | EKS | AKS |
| Skladište | Volumeni, objektno skladište kompatibilno sa S3, NFS fajl skladište | rezervisano | EBS, S3, EFS | Managed Disks, Blob Storage, Azure Files |
| Mreža | VPC, bezbednosne grupe, plutajuće IP adrese, TCP i UDP load balanceri | rezervisano | VPC, NLB | VNet, Load Balancer |
Svaka stranica o GPU-ovima na veb-sajtu (Vera Rubin NVL72, GB300 NVL72, GB200 NVL72, H200, H100) završava se sa „Reserve GPUs“ ili „Contact sales“. Dokumentacija kaže da su rezervacije „trenutno GB300 NVL72 i B200“, po NVLink domenu, uz prikaz topologije; Vera Rubin se ugovara od 2027. L40S, L4 ni A100 nismo pronašli.
Potpuno nedostaju: upravljani PostgreSQL, MySQL, Redis, Kafka i OpenSearch, registar kontejnera, funkcije i serverless kontejneri, redovi poruka, DNS, CDN, usluga za rezervne kopije, usluga za upravljanje ključevima za korisnike i dokumentovana zaštita od DDoS napada za vaše sopstvene endpointe. Objektno skladište ne podržava javni pristup, CORS, pravila životnog ciklusa, replikaciju ni SSE-C. Nscale zamenjuje GPU instance i API-je za modele AWS-a i Azurea, a ne oblak oko njih, a bez ugovora vam je dostupan samo API za modele.
Lista modela vidljiva je tek posle prijave. Dokumentacija najavljuje nadogradnju od 26. oktobra 2026. kojom se do 2. do 4. novembra 2026. povlače 22 modela, među njima gpt-oss-20b i -120b, Llama 4 Scout i Mixtral 8x22B, a zamenjuju ih GLM 5.3, Qwen3.8-27B i Qwen3.8-Flash-Next: obaveštenje od jedne do tri nedelje kada smo ga pročitali 16. oktobra. Nscale je naveden i među Inference Providers na Hugging Faceu.
Svaka usluga ima OpenAPI specifikaciju i CLI, a Terraform provider je 15. oktobra 2026. dostigao verziju 1.7.0 (provider iz zajednice, bez HashiCorp oznake partnera). Usluge platforme su na GitHubu, usluga za regione pod licencom Apache 2.0. Dokumentacija kasni: njena stranica o Terraformu i dalje fiksira ~> 0.0.8, a njen changelog prestaje u januaru 2026.
Koliko košta
Nscale ne objavljuje cenovnik: ništa po GPU-satu, po instanci, po gigabajtu skladišta ni po load balanceru, ni na veb-sajtu ni u dokumentaciji. nscale.com/pricing vraća 404, a Wayback Machine nema nijedan snimak bilo koje stranice pod tom adresom. Cene po tokenu za API za modele vidljive su samo prijavljenoj organizaciji. Provereno 15. i 16. oktobra 2026.
Opterećenjima A i B, početnoj i produkcionoj postavci za koje računamo cenu kod svakog pružaoca u ovoj seriji, cena ne može da se izračuna: njihove VM, volumeni, objektno skladište, load balancer i Kubernetes su usluge rezervisanog oblaka bez javne cene, a upravljanog PostgreSQL-a nema. AWS u Frankfurtu za opterećenje A naplaćuje 112,37 evra mesečno, a za opterećenje B 1.082,61 evra.
GPU-ovi nemaju javnu cenu, ni na zahtev ni rezervisani. AWS u Stokholmu prodaje H100 po 6,57 evra po GPU-satu, a B200 po 15,98 evra. AWS GPU kvote takođe počinju od nule, pa je i tamo prvo potreban zahtev, ali cena je javna, a zahtev ide preko Service Quotas, a ne preko prodajnog ugovora.
API za modele naplaćuje se transparentno:
- Unapred plaćen kredit u USD, karticom preko Stripea, od 5 USD (4,46 evra) do 10.000 USD (8.922,16 evra) po kupovini, uz porez koji se dodaje pri plaćanju. „Uplaćeni iznos je međuzbir pre poreza“.
- Opciono automatsko dopunjavanje do ciljnog salda od najviše 1.000 USD. Bez njega je kupljeni kredit vaša gornja granica potrošnje.
- Fine-tuning: „najmanje 2 USD po poslu, naplata prema obrađenim tokenima“.
- „Nscale ne primenjuje ograničenja broja zahteva“.
- Besplatan kredit: vodič za brzi početak kaže „Rani korisnici mogu imati pravo na besplatne kredite“, a changelog iz jula 2025. navodio je da „svaki nov nalog i dalje dobija 5 USD besplatnog kredita“. Nismo mogli da potvrdimo da to još važi.
GPU kapacitet se, prema S-1, prodaje uglavnom kroz „ugovorne obaveze po principu take-or-pay“, uz ponderisani prosečan rok ugovora od oko 5,7 godina. Postoje i „klasteri na zahtev za podršku manjim korisnicima po principu pay-as-you-go“, koji se naplaćuju mesečno „po ceni u dolarima po GPU-satu“, bez minimalnog roka, ali veb-sajt i dokumentacija ne pokazuju nikakav put do njih osim preko prodaje.
Izlazni saobraćaj, IPv4, snapshotovi i podrška nemaju objavljenu cenu, a bez javnog cenovnika nema ni promena cena koje bi se mogle pratiti.
Pouzdanost
Zone. Nijedna nije dokumentovana. Regioni postoje samo kao objekat u API-ju, prikazan prijavljenoj organizaciji; nijedan dokument ne imenuje neki region niti ga povezuje sa centrom podataka. API za modele je jedan globalni hostname, a koja lokacija na njega odgovara, nije navedeno.
SLA. Nema javnog. Stranica o podršci kaže: „Krediti za uslugu za prekršene ugovore o nivou usluge (SLA) navedeni su u ugovoru i predstavljaju raspoloživi pravni lek“, a stranica o podeljenoj odgovornosti navodi „SLA za automatsko skaliranje i dostupnost“ za API za modele, bez procenta. Samouslužni korisnik nema šta da citira. AWS se obavezuje na 99,99% za EC2 u dve ili više zona i 99,5% za pojedinačnu instancu.
Održavanje. Nscale obećava „obaveštenje najmanje jednu (1) nedelju pre bilo kakvog održavanja koje može da izazove prekid“, ali hitni radovi mogu da se izvedu i bez njega, a obaveštenja idu na stranicu portala podrške koju mogu da otvore samo korisnici Private Clouda.
Statusna stranica. status.nscale.com pokriva konzolu, gateway, veb-sajt, modele, dokumentaciju i inferenciju. Nema komponentu za GPU instance, Kubernetes, skladište ni za bilo koji centar podataka. Cela njena istorija incidenata je jedan unos, „This is an example incident“, od 21. aprila 2026. U primarnim izvorima nismo pronašli nijedan incident u poslednja 24 meseca; uz ovakvu statusnu stranicu, to je odsustvo dokaza, a ne čista istorija. Nismo pronašli ni izjavu o redundantnosti ili Uptime Institute nivou za bilo koju lokaciju.
Podrška
Samouslužni korisnici dobijaju podršku „isključivo imejlom na helpdesk@nscale.com“; „korisnici Nscale Private Clouda“ dobijaju portal podrške. Postoje tri nivoa. Platinum je 24x7 za svaki prioritet; Gold je 24x7 za P1, a za ostalo od 09:00 do 17:00 po „lokalnom vremenu centra podataka“; Silver je od 09:00 do 17:00 za sve. Cilj za prvi odgovor je 15 minuta za P1 i 1 sat za ostalo, a ciljevi za rešavanje kreću se od 4 sata za P1 do 1 meseca za P4. Stranica ne kaže koji nivo dobija samouslužni korisnik, a nijedan nivo nema objavljenu cenu. Nismo pronašli telefonsku liniju ni forum zajednice.
Kako doći do naloga
Za API za modele: registrujete se na console.nscale.com („Trenutno možete da se registrujete samo preko Googlea (SSO)“), dodate kredit karticom i pozivate API istog dana. Nikakva druga provera identiteta nije dokumentovana.
Za sve ostalo, dokumentacija je jasna. GPU instance: „Ova usluga je trenutno dostupna samo u okruženju rezervisane cloud usluge.“ Kubernetes se „uključuje po organizaciji. Ako ne vidite Kubernetes pod Services u bočnoj traci konzole, obratite se svom Nscale timu za nalog.“ Rezervacije: „Kapacitet se ugovara i vezan je za region“. Koliko traje da postanete organizacija sa rezervisanim oblakom i kolika je minimalna obaveza, nije objavljeno. Ni podrazumevane kvote nisu objavljene.
Dakle, opterećenje B ne može da se izgradi prvog dana, niti bilo kog dana bez ugovora.
Usklađenost i zaštita podataka
| Okvir | Status |
|---|---|
| ISO 27001 | Ne poseduje. S-1: „u procesu dobijanja“ |
| SOC 2 | Ne poseduje. S-1: „u procesu dobijanja“ |
| ISO 27017, ISO 27018, C5, SecNumCloud, HDS, PCI DSS | Nismo pronašli nikakav pomen |
Nismo pronašli trust centar ni javni DPA, mada stranica o podobrađivačima upućuje na „važeći DPA“. Ta stranica, od 15. septembra 2026, navodi Auth0, Vercel, Neon, Upstash, Sentry, PostHog, Novu, Metronome i Stripe za autentifikaciju, hosting konzole, bazu podataka konzole, nadzor, produktnu analitiku, obaveštenja, merenje potrošnje i plaćanja. Svaka od njih je kompanija osnovana u SAD; gde svaka radi za Nscale, nije navedeno, a „Lokacije obrade mogu da se razlikuju“.
Nismo pronašli ugovornu obavezu o lokaciji podataka za samouslužni nalog, ni izjavu o tome koji centar podataka opslužuje API za modele. Od pet aktivnih lokacija samo je Portugalija u EU; Norveška i Island su u EEP.
Ko ga kontroliše
Matično društvo je Nscale plc, matični broj 16925886 u Engleskoj i Velsu, registrovano u Londonu. Osnovano je u decembru 2025. kao DSNS Holdings Limited, preimenovano u Nscale Limited u aprilu 2026. i ponovo registrovano kao javno društvo 9. oktobra 2026. Od reorganizacije u maju 2026. nalazi se iznad operativne grupe i kompanije Arkon Energy. S-1 navodi 133 podružnice, od kojih je 38 u Norveškoj.
Vlasnici. Britanski registar navodi jedno lice sa značajnom kontrolom: Aker ASA, koji se kotira u Oslu, sa „više od 25%, ali ne više od 50%“ akcija i glasačkih prava od 4. septembra 2026. Prema S-1, Aker ASA je u većinskom vlasništvu TRG Holding AS, koji je u većinskom vlasništvu The Resource Group TRG AS, čiji je jedini vlasnik Kjell Inge Røkke. Akerov izvršni direktor, Øyvind Eriksen, član je Nscaleovog upravnog odbora. S-1 navodi još dva imaoca sa više od 5%: Sandton Capital Partners iz Njujorka i Paladin Capital, koji drže upravnici trusta sa Džerzija čiji je osnivač (settlor) osnivač i izvršni direktor kompanije, Josh Payne. Svaki procenat u toj tabeli je prazan.
NVIDIA je u oktobru 2025. kupila preferencijalne akcije za oko 400 miliona USD, a nova prodaja akcija toj kompaniji od 1,0 milijarde USD treba da bude zaključena oko 16. novembra 2026. Njeni varanti i ta prodaja pretvaraju se u akcije bez prava glasa, čiji će NVIDIA biti „jedini imalac“; svaka postaje akcija sa pravom glasa kada NVIDIA prijavi odobrenje američkih antimonopolskih organa po zakonu Hart-Scott-Rodino Act. Posle ponude, svaka obična akcija nosi jedan glas.
Kotacija. Nscale je podneo zahtev za kotaciju na Njujorškoj berzi pod oznakom „NSCL“. Do 16. oktobra 2026. nisu se pojavili broj akcija, raspon cene ni izmenjeni podnesak.
Ugovorna strana. Uslovi korišćenja veb-sajta su ugovor sa Nscale AS, u Norveškoj. Nismo pronašli klauzulu o merodavnom pravu ni zasebne javne uslove za cloud uslugu.
Infrastruktura. Nscale poseduje svoje GPU-ove i upravlja njima. Četiri od pet aktivnih lokacija su kolokacija („lokacije trećih strana na kojima zakupljujemo kapacitet“), među njima Start Campus u Sinesu u Portugaliji i Verne u Keflaviku na Islandu; peta, u Norveškoj, njegova je.
Korisnici, ugovori i novac
Koncentracija. Najveći korisnik činio je 93% prihoda u 2024. (ugovor koji je istekao tog decembra), 73% u 2025. i 52% u prvoj polovini 2026. S-1 ne imenuje korisnika iz 2025.
Ugovori, kako ih navodi S-1. Microsoftovi ugovori o obimu posla (statements of work) vredni „do približno 43,8 milijardi USD zaključno sa decembrom 2033“. Četiri ugovora sa Anthropicom vredna do oko 44,6 milijardi USD, u kampusu Monarch u Zapadnoj Virdžiniji, za koje „nismo dobili obavezujuće obaveze ni za jedno od potrebnih finansiranja“; „sva ta finansiranja su i dalje u toku“. Figure AI, do 100.000 GPU-ova Vera Rubin od druge polovine 2027. NVIDIA, 1,2 milijarde USD za rezervisane klastere.
Šta to ostavlja drugima. Rečima kompanije, „mnogi naši ugovori sadrže pravo preče kupovine koje našim korisnicima daje prioritetno pravo da obezbede dodatni računarski kapacitet“, a korišćenje na zahtev postoji „da bi se unovčio dodatni kapacitet koji nije raspoređen na ugovorne obaveze“. Nscaleova saopštenja navode Microsoft kao korisnika u Narviku u Norveškoj, Sinesu u Portugaliji i Loughtonu u Ujedinjenom Kraljevstvu.
Kapacitet. Na dan 31. avgusta 2026: pet aktivnih i dvanaest ugovorenih lokacija, ukupno 1,37 GW, oko 25.000 aktivnih GPU-ova. Aktivne lokacije imaju ukupno 81 IT MW; 770 MW od 1,37 GW nalazi se u Sjedinjenim Državama (naš obračun na osnovu tabele iz S-1). Nscale opisuje napajanje na svojim norveškim i islandskim lokacijama kao obnovljivo, a Sines kao lokaciju koja se „u potpunosti napaja obnovljivom energijom, uz hlađenje morskom vodom“.
Novac. Prihod je iznosio 33,0 miliona USD u 2025. i 140,6 miliona USD u prvoj polovini 2026. Neto gubitak u toj polovini godine iznosio je 1.020,1 miliona USD, a troškovi prodatih usluga (189,6 miliona USD) premašili su prihod.
Odlazak
API za modele je ono što se najlakše napušta: jedan endpoint kompatibilan sa OpenAI koji servira modele sa otvorenim težinama, koje serviraju i drugi pružaoci. Nismo saznali da li se neiskorišćeni kredit vraća.
Za rezervisane korisnike, objektno skladište je kompatibilno sa S3, uz gore navedene nedostatke, po neobjavljenoj ceni izlaznog saobraćaja. NKS klasteri rade sa standardnim kubectl i helm, ali nismo pronašli zapis o CNCF usklađenosti, a nadogradnje „ne mogu da se ponište“. Instance imaju snapshotove i raw slike; uslugu za izvoz nismo pronašli.
Zaključavanje je ugovor. Ugovoreni kapacitet je take-or-pay; S-1 kaže da ugovori glavnog korisnika iz 2025. „ne mogu da se raskinu bez razloga tokom važećeg roka usluge bez odgovornosti“. Korisnici na zahtev mogu da „raskinu ugovore ili smanje korišćenje naših usluga uz kratak rok obaveštenja“. Bez javnih uslova za oblak nismo mogli da potražimo klauzulu o promeni pružaoca po Aktu o podacima EU.
Šta prijavljuju korisnici
Nismo pronašli nijedan nezavisan izveštaj nekoga ko je koristio Nscaleov API za modele ili GPU-ove: pretrage Hacker Newsa uglavnom vraćaju NuScale, kompaniju koja pravi reaktore, a dve od tri objave na r/LocalLLaMA su Nscaleovi sopstveni benchmarkovi. Dva medija pisala su o pristupu i isporuci, a Nscaleovi sopstveni dokumenti delimično potvrđuju oba.
Nezavisni tester nije mogao da dobije GPU-ove. SemiAnalysisova recenzija ClusterMAX 2.0 od 6. novembra 2025. ocenila je Nscale kao „Unavailable“, jer „nije mogao da dobije pristup nijednom GPU-u na platformi NScale, ni direktno ni preko javno oglašenih partnera kao što je Lightning.ai“ (recenzija). To se slaže sa dokumentacijom (GPU-ovi su samo u rezervisanom oblaku) i sa S-1, koji za korišćenje na zahtev kaže da „trenutno nije značajna komponenta“. Sledeća potpuna ocena SemiAnalysisa, ClusterMAX 3.0 od 23. septembra 2026, i dalje svrstava Nscale u nivo „Unavailable“, među pružaoce koji „tek treba da budu testirani“.
Kapacitet u Ujedinjenom Kraljevstvu zaostajao je za najavama. The Guardian je 9. marta 2026. objavio da se lokacija u Loughtonu u februaru 2026. „i dalje koristila kao skladište skela“ i da je britanska vlada Nscaleovu britansku investiciju od 2,5 milijardi USD nazvala „ne formalnim ugovorom, već namerom da se uloži kapital“ (članak). Napomena od 23. marta 2026. prenosi Nscaleov odgovor: „kupio je lokaciju ... u septembru 2025“ i cilj mu je „da isporuči centar podataka 2027“. S-1 ne pokazuje nijednu aktivnu lokaciju u Ujedinjenom Kraljevstvu na dan 31. avgusta 2026. Komentari na Hacker Newsu ponavljaju navode Guardiana (47311217, 47312516, 47705208, od marta do aprila 2026) i nisu nezavisni od njega.
Kome odgovara, a ko treba da gleda drugde
Nscale odgovara timovima koji žele API kompatibilan sa OpenAI za modele sa otvorenim težinama od kompanije sa sedištem u Evropi, mogu da prihvate podobrađivače osnovane u SAD iza konzole i žele da počnu sa 5 USD i bez ograničenja broja zahteva. Odgovara i organizacijama koje mogu da potpišu višemesečne ili višegodišnje rezervisane ugovore za GB300 ili B200 rekove u Norveškoj, na Islandu ili u Portugaliji i žele dobavljača čije su finansije javne u podnesku SEC-u.
Gledajte drugde ako vam je potrebna GPU mašina na sat bez razgovora sa prodajom, objavljena cena, ISO 27001, SOC 2 ili ugovorni SLA pre potpisivanja, ili opšti oblak oko vaših GPU-ova (baze podataka, registri, redovi poruka, DNS, CDN). I gledajte drugde ako prvo želite izveštaje drugih korisnika: gotovo ih nema.
Izvori
Provereno 15. i 16. oktobra 2026.
Cene i naplata
- Credit i Quickstart
- Serverless modeli i endpoint za modele (401 bez ključa)
- Rate Limits
- Wayback Machine, nema snimka nscale.com/pricing
- Stranice AI services, infrastructure services, GPU nodes i H100
- Podaci za AWS: osnovica za AWS i Azure u ovoj seriji, preračunata po kursu ECB od 15. oktobra 2026.
Uslovi i SLA
- Service Level Objectives
- Shared Responsibility Model
- How to Contact Support
- Uslovi korišćenja veb-sajta
- Podobrađivači, 15. septembar 2026.
Dokumentacija
- Indeks dokumentacije i Overview
- Instances, Reservations, Managed Kubernetes, Deploy a model
- Object Storage i Filesystem
- CLI Regions, Terraform Provider, Changelog
- Terraform Registry, nscaledev/nscale i njegov izvorni kod
- nscaledev na GitHubu i usluga za regione
- Hugging Face Inference Providers, Nscale
Status i incidenti
Kompanija i vlasništvo
- Obrazac S-1, 18. septembar 2026. i Prilog 21.1, podružnice
- Indeks podnesaka SEC-u
- Companies House, Nscale plc i Nscale Global Holdings Limited
- Centri podataka
- Saopštenja za medije: podnošenje zahteva za IPO, 18. septembar 2026., Microsoft, 15. oktobar 2025., Microsoft Norveška, 14. april 2026., Start Campus, 5. maj 2026.
Izveštaji drugih
- SemiAnalysis, ClusterMAX recenzija Nscalea, 6. novembar 2025. i ClusterMAX 3.0, 23. septembar 2026.
- The Guardian, Aisha Down, 9. mart 2026, sa napomenom od 23. marta 2026.
- Komentari na Hacker Newsu 47311217, 47312516 i 47705208, od marta do aprila 2026.
- Pretraga na Reddit r/LocalLLaMA
Podaci i cloud
Novi vodiči i izmene propisa, mejlom
Kada se propis promeni, rok pomeri ili objavimo novi vodič, šaljemo vam ga mejlom.