• Tallinn04:04
  • Ljubljana03:04
  • Novi Sad03:04

Door Kristijan Sekereš

Scaleway in 2026: een eerlijke review voor teams die AWS of Azure verlaten

Serverracks in een datacenter

Scaleway is de public cloud van de Franse groep iliad, waarover de groep van de familie Niel de zeggenschap heeft, met regio's in Parijs, Amsterdam, Warschau en Milaan. Van de aanbieders onder Europese zeggenschap die we hebben gecontroleerd, heeft het de breedste catalogus van beheerde diensten in AWS-stijl, en het rekent niets per gigabyte voor verkeer dat zijn instances en load balancers verlaat: onze productieworkload kost er € 582,07 per maand, 54% van de prijs bij AWS. De zwakke punten zijn de redundantie en de contractuele dekking. De beheerde database houdt zijn standby in hetzelfde datacenter, één wijziging aan een router in maart 2025 legde de openbare connectiviteit van de hele Parijse regio plat, en SLA-credits zijn vouchers, voor de meeste diensten gemaximeerd op 50%.

Dit artikel maakt deel uit van een serie die 24 Europese cloudaanbieders vergelijkt met AWS en Azure; het overzicht zet ze naast elkaar. Alles hieronder is op 15 en 16 oktober 2026 gecontroleerd aan de hand van de documentatie, juridische voorwaarden, prijsgegevens en statuspagina van Scaleway, het jaarverslag van iliad en gebruikersmeldingen, elk bij de bron. We hebben geen account geopend en geen workloads gedraaid.

In het kort

Scaleway
Hoofdkantoor en zeggenschapParijs. Scaleway SAS is voor 99,56% in handen van iliad SA, waarover de groep van de familie Niel via Franse holdings de zeggenschap heeft. Niet beursgenoteerd
Regio's en zonesParijs, Amsterdam en Warschau, elk met drie zones. Milaan, geopend in maart 2026, vermeldt drie zones, maar verkoopt databases en load balancers alleen in de eerste. Niets buiten Europa
Workload A (opstart)€ 37,85 per maand in Parijs
Workload B (productie)€ 582,07 op gedeelde vCPU's, € 676,78 op dedicated vCPU's. Elk onderdeel wordt verkocht; de standby van de database staat in hetzelfde datacenter
Uitgaand verkeerGeen kosten per GB op instances en load balancers, die in plaats daarvan in bandbreedte zijn begrensd. Object Storage: 75 GB per maand gratis, daarna € 0,01 per GB
SLA voor rekenkracht99,5% voor dedicated en GPU-instances, 99% voor de gedeelde BASIC-families, geen voor DEV1, GP1, PLAY2 en PRO2. Credits zijn vouchers
Inbegrepen supportBasic: tickets 24/7, eerste reactie binnen 8 uur bij P1 en P2
Wie zich kan aanmeldenIedereen met een geldige betaalmethode, zodra Scaleway het abonnement valideert. Grotere instances, meer dan 500 GB blokopslag, uitgaande SMTP en GPU's vereisen een identiteitsbewijs met foto en een live gezichtscontrole

Wat u ermee kunt bouwen

De status is algemeen beschikbaar, tenzij anders vermeld, volgens het levenscyclusveld van de openbare prijscatalogus van Scaleway; “alleen Parijs” betekent dat de pagina over beschikbaarheid van producten geen andere regio vermeldt.

Wat u nodig hebtScalewayAWSAzure
Virtuele machinesInstances, gedeelde of dedicated vCPU, op AMD EPYC of ArmEC2Virtual Machines
Bare metalElastic Metal, Dedibox, Mac mini M1 tot M4 ProEC2 metal, EC2 MacBareMetal Infrastructure
GPU'sL4, L40S, H100 PCIe en SXM, B300 SXMEC2 G en PNC- en ND-serie
OpslagBlock Storage (zonegebonden); Object Storage in de klassen Multi-AZ, One Zone en Glacier; File Storage, alleen ParijsEBS, S3, EFSManaged Disks, Blob Storage, Azure Files
Relationele databasesBeheerde PostgreSQL en MySQL; Serverless SQL Database, alleen ParijsRDS, Aurora ServerlessAzure Database for PostgreSQL en MySQL
Andere datadienstenRedis; MongoDB en OpenSearch, alleen Parijs; Kafka, ClickHouse en Apache Spark in Parijs en MilaanElastiCache, DocumentDB, OpenSearch Service, MSK, Redshift, EMRAzure Cache for Redis, Cosmos DB for MongoDB, Event Hubs, Synapse
KubernetesKapsule, CNCF-gecertificeerd voor 1.33 tot 1.37, gratis gedeeld of betaald dedicated control planeEKSAKS
ServerlessFunctions, Containers, JobsLambda, Fargate, BatchFunctions, Container Apps
MessagingQueues (deel van de SQS-API), Topics and Events (deel van de SNS-API), NATS, RabbitMQSQS, SNS, Amazon MQService Bus, Event Grid
NetwerkVPC, peering, NAT-gateway, site-to-site-VPN, InterLink, zonegebonden load balancerVPC, VPN, Direct Connect, ELBVNet, VPN Gateway, ExpressRoute, Load Balancer
CDN en WAFEdge Services, alleen ParijsCloudFrontFront Door
BeveiligingSecret Manager, Key Manager, IAM met voorwaarden op IP, user agent en tijd; Audit Trail in openbare bètaSecrets Manager, KMS, IAM, CloudTrailKey Vault, Entra ID, Activity Log
MonitoringCockpit, een beheerde GrafanaCloudWatchAzure Monitor
AIGenerative APIs (OpenAI-compatibel, open-weight modellen); dedicated deployments (voorheen Managed Inference), alleen ParijsBedrock, SageMaker-endpointsAzure AI Foundry, Azure ML-endpoints
Back-upgeen als dienst: snapshots, en back-ups binnen de beheerde databasesAWS BackupAzure Backup

De AWS-compatibele API's zijn onvolledig. Queues “is momenteel niet compatibel met Scaleway VPC”, bevat maximaal 100 MB per Project en negeert parameters zoals DelaySeconds en MessageGroupId. Topics and Events levert alleen af bij HTTP- en HTTPS-clients, Serverless Functions en Queues in hetzelfde Project. Object Storage heeft versiebeheer en Object Lock, maar geen bucketreplicatie of toegangslogging, en bucketnotificaties zijn “in ontwikkeling”.

Helemaal afwezig: regio's buiten Europa, een beheerde back-updienst, een API-gateway, een eventbus met regels zoals EventBridge, een serverless key-valuedatabase zoals DynamoDB en een dienst voor klantidentiteiten zoals Cognito. Workflow-orkestratie is Data Orchestrator, in bèta, en Autoscaling Groups zijn sinds 25 augustus 2026 in openbare bèta. DDoS-mitigatie voor inkomend verkeer naar instances is niet gedocumenteerd: de FAQ over de load balancer verwijst naar de WAF van Edge Services, en de beveiligingspagina claimt “ingebouwde DDoS-bescherming” zonder die te beschrijven.

De tooling is van Scaleway zelf: een Terraform-provider (2.86.0, gepubliceerd op 7 oktober 2026), de CLI scw, een OpenAPI 3.1-schema per API, en een openbare catalogus-API, nog een alfaversie, die alle 5.655 SKU's met prijzen teruggeeft, zonder inloggen. Een deel van de documentatie loopt achter op het product: de FAQ over Instances noemde nog de IPv4-prijs van vóór juni 2026.

Wat het kost

Lijstprijzen van Scaleway in euro, exclusief btw, uit de catalogus-API en de prijspagina's, gecontroleerd op 15 en 16 oktober 2026, in Parijs (fr-par-1) bij 730 uur per maand.

Workload A, een opstartconfiguratie: één VM met 2 vCPU en 4 GB, een schijf van 40 GB, één IPv4-adres, 1 TB uitgaand verkeer en 100 GB objectopslag.

OnderdeelKeuzeEuro per maand
VMBASIC3-X2C-4G, 2 gedeelde vCPU's, 4 GB28,80
Schijf40 GB Block Storage 5K (BASIC3 heeft geen lokale schijf)3,80
Openbaar IPv4zonegebonden flexible IP3,65
1 TB uitgaand verkeerinbegrepen0,00
100 GB objectopslagStandard Multi-AZ1,61
Totaal37,85

AWS rekent € 112,37 en Azure € 116,15 voor hetzelfde in Frankfurt; bij AWS is de 1 TB uitgaand verkeer alleen al USD 81,00 van een rekening van USD 125,95. Met PLAY2-NANO komt het totaal van Scaleway op € 29,16 en met de op Arm gebaseerde BASIC2-A2C-4G op € 25,84, maar PLAY2 heeft geen SLA.

Workload B, een klein productiesysteem: drie VM's met 4 vCPU en 16 GB en elk een IPv4-adres, 300 GB SSD-blokopslag, een load balancer, PostgreSQL met 2 vCPU, 8 GB en 100 GB als primair plus standby, 1 TB objectopslag met 1 miljoen PUT- en 10 miljoen GET-verzoeken, een control plane voor Kubernetes en 2 TB uitgaand verkeer.

OnderdeelKeuzeEuro per maand
3 VM'sBASIC3-X4C-16G, gedeelde vCPU259,41
3 openbare IPv4-adressenzonegebonden flexible IP10,95
300 GB blokopslagBlock Storage 5K28,47
Load balancerLB-S, 200 Mbps16,79
PostgreSQL-HADB-POP2-2C-8G, primair plus standby160,16
Databaseopslag100 GB9,93
1 TB objectopslagStandard Multi-AZ; verzoeken inbegrepen16,06
Control plane voor KubernetesKapsule Dedicated-4, SLA van 99,5%80,30
2 TB uitgaand verkeerinbegrepen0,00
Totaal582,07

Met drie STANDARD3-X4C-16G-instances met dedicated vCPU's is het totaal € 676,78. AWS rekent € 1.082,61 voor workload B op m7i.xlarge en Azure € 1.091,88 op D4s_v5, dus Scaleway kost op gedeelde vCPU's 54% van AWS en 53% van Azure, en op dedicated vCPU's 63% van AWS. Twee posten maken het grootste deel van het verschil: AWS rekent USD 171,00 voor de 2 TB uitgaand verkeer en USD 320,13 voor zijn HA-database met opslag, terwijl Scaleway niets rekent voor het uitgaande verkeer en € 170,09 voor de database. Eén post is bij Scaleway duurder: het dedicated control plane voor Kubernetes, € 80,30 tegenover € 65,13 voor EKS. Met het gratis gedeelde control plane zou die post nul zijn, met één API-server en zonder SLA.

Er zitten twee aannames in het totaal: de databaseopslag is één keer doorgerekend (als het volume van de standby nogmaals wordt gefactureerd, komt er € 9,93 bij), en het eerste IP-adres van de load balancer is als inbegrepen beschouwd, omdat de prijslijst alleen een “Additional IP address” noemt. Het dedicated control plane heeft een afnameverplichting van 30 dagen. Workernodes zijn niet inbegrepen, zoals overal in deze serie.

Uitgaand verkeer en IPv4. Voor instances geldt: “Lijstprijzen zijn inclusief uitgaand verkeer en IPv6-adressen”; in plaats daarvan is de bandbreedte per type begrensd (350 Mb/s voor BASIC3-X2C-4G, 1 Gb/s voor STANDARD3-X4C-16G). Verkeer van load balancers is “onbeperkt”, en we vonden geen fair-useclausule in de Instance Specific Conditions. Uitgaand verkeer van Object Storage kost € 10 per TB boven de gratis 75 GB, tegenover € 80,30 per TB uitgaand verkeer bij AWS en € 77,62 bij Azure boven hun gratis 100 GB; verzoeken zijn gratis. Een zonegebonden IPv4-adres kost € 0,005 per uur (€ 3,65 per maand), hetzelfde getal dat AWS en Azure in dollars rekenen.

Facturering. CPU-instances worden per uur gefactureerd, GPU-instances per minuut, en IP-adressen en volumes zolang ze zijn toegewezen, aan of uit, zonder vermeld maandelijks maximum. Savings Plans beloven “tot 25%” korting op rekenkracht. Er is geen algemeen gratis niveau, en we konden geen hard uitgavenmaximum bevestigen. De General Terms staan een waarborgsom toe ter hoogte van het gemiddelde verbruik over de laatste 60 dagen na een betalingsincident, of bij betaling op een andere manier dan via automatische incasso of kaart.

GPU's, per GPU-uur: H100 PCIe € 2,87, H100 SXM € 3,17 (formaat met 8 GPU's), B300 SXM € 7,50, L40S € 1,47 en L4 € 0,79. Er is geen H200 of B200. AWS verkoopt de H100 niet in Frankfurt en rekent € 6,57 in Stockholm; zijn L40S kost € 2,08 en zijn L4 € 0,90 in Frankfurt. Voor elk H100- en B300-formaat is een supportverzoek nodig, en het contract staat Scaleway toe een on-demand H100 PCIe-instance te beëindigen “met een minimale aankondigingstermijn van tien (10) minuten”, waarbij “alle Content die erop is opgeslagen” wordt verwijderd. Dat maakt het eerder een preemptible machine dan een gereserveerde.

Prijswijzigingen. Op 27 april 2026 kondigde Scaleway verhogingen per 1 juni 2026 aan, 35 dagen vooraankondiging waar zijn voorwaarden één maand vereisen. Het zei dat de prijzen drie jaar gelijk waren gebleven en noemde inflatie, de hardwarekosten van opslag en geheugen en de schaarste aan IPv4, plus een “strategische herpositionering” voor load balancers en gateways. Een selectie, in euro per uur:

OnderdeelVoorNaWijziging
Zonegebonden IPv40,0040,005+25%
Load Balancer LB-S0,0160,023+44%
Load Balancer GP-M0,0370,054+46%
Public Gateway S0,01990,026+31%
DNS-zone, extern domein0,0010,007zeven keer zo duur
Geheugen van Serverless Containers, per GB-seconde0,0000010,000002verdubbeld
Block en Object Storage, per GB+10%
H100-instances+5% tot +10%

We vonden geen andere algemene prijswijziging in de afgelopen 24 maanden.

Betrouwbaarheid

Wat een zone is. Een technische blogpost van Scaleway uit april 2021 definieert een zone als een of meer datacenters in een gebied van ongeveer 5 km, “op minstens 50 km van een andere beschikbaarheidszone in dezelfde regio”; in Parijs was fr-par-1 DC2 en DC3, fr-par-2 DC5 en fr-par-3 DC4. We konden het getal van 50 km voor de huidige zones niet bevestigen. Dezelfde post legt de grens vast: “Het fysieke foutdomein is de beschikbaarheidszone en het gebied van netwerkuitval is de regio.” De zones zijn ook niet gelijk: fr-par-3 had 117 actieve SKU's tegenover 400 in fr-par-1.

De standby van de database. Beheerde PostgreSQL en MySQL repliceren synchroon naar een hot standby, en de FAQ zegt dat de twee “inderdaad in hetzelfde datacenter staan, maar in twee afzonderlijke racks”. Het paar overleeft een uitgevallen rack, niet het verlies van het gebouw. Alleen leesreplica's kunnen in een andere zone staan (€ 0,0608 per uur bij de grootte die we hebben doorgerekend), terwijl AWS en Azure de standby zelf in een andere zone zetten. Het control plane van Kapsule houdt drie etcd-replica's over zones heen, en Multi-AZ Object Storage beslaat ze; instances en blokopslag zijn zonegebonden.

De SLA's:

DienstMaandelijks doelMaximum credit
Instances99,5% dedicated en GPU; 99% BASIC2-A en BASIC3-X; “Geen SLO” voor DEV1, GP1, PLAY2, PRO2100%
Block Storage99,9%100%
Object Storage99,9% Multi-AZ; 99,0% One Zone en Glacier50%
PostgreSQL en MySQL99,95% met HA, 99,5% zonder; alleen POP2-nodes50%
Control plane voor Kubernetes99,5% dedicated; geen bij het gratis plan50%
Load Balancer99,5%50%
  • Credits zijn vouchers die “in geen geval in geld kunnen worden terugbetaald”. De credit is “een allesomvattende vergoeding voor alle schade”, en de klant “doet afstand van zijn recht op elke andere vordering”.
  • U dient een claim in “uiterlijk dertig (30) dagen na de maand” van de tekortkoming, met “de logbestanden waaruit de perioden van onbeschikbaarheid blijken”: uw monitoring levert het bewijs.
  • Een instance telt pas als onbeschikbaar na 4 aaneengesloten minuten zonder externe connectiviteit; onbeschikbaarheid “als gevolg van een voorraadtekort” is uitgesloten.
  • De SLA voor Kubernetes telt een storing alleen als alle API-servers verloren zijn “zonder de mogelijkheid om in welke regio dan ook een vervangend cluster te starten”. Letterlijk gelezen telt een regionale storing niet zolang een andere regio een cluster zou kunnen hosten.
  • Buiten de SLA's beloven de General Terms “een algemene inspanningsverplichting”, beperken ze de aansprakelijkheid tot directe schade en sluiten ze vorderingen na één jaar uit.

AWS belooft voor EC2 99,99% over twee of meer zones en 99,5% voor één instance, met credits tot 100% en claims tot het eind van de tweede factureringsperiode; Azure geeft 99,99% over zones en 60 dagen om een claim in te dienen. De beste toezegging van Scaleway voor instances, 99,5%, is het niveau van AWS voor één instance.

Statuspagina en incidenten. status.scaleway.com heeft een geschiedenis die teruggaat tot eind 2019. Van 1 augustus 2024 tot 15 oktober 2026 vermeldt de pagina 15 kritieke en 129 grote meldingen over alle producten, Dedibox en webhosting inbegrepen. Voor de twee grootste storingen bestaan gedetailleerde openbare postmortems.

DatumOmvangDuurOorzaak
10 mrt. 2025Openbare connectiviteit van de hele Parijse regionetwerk 5 minuten; instances tot 17.10 uur UTC, Object Storage en Kapsule tot 18.00 uur UTC“een menselijke fout in een routerconfiguratie” (postmortem)
28 feb. 2026Block Storage in nl-ams-1ongeveer 2 uur bevroren I/Ofout in het control plane; “Geen dataverlies vastgesteld”
19 mei 2026IAM-API wereldwijd, kritiekongeveer 3 uurniet vermeld
22 tot 23 mei 2026Zone fr-par-2; andere Parijse zones “gedeeltelijk getroffen”instances, Kapsule en databases 1 uur en 50 minuten“Batterijen van de gelijkrichters konden de belasting niet dragen” tijdens een test van de generatoren (postmortem)
22 jun. 2026Openbaar netwerk van fr-par-2, kritiekongeveer 3 uurniet vermeld
9 tot 22 jul. 2026Connectiviteit van Object Storage in Milaan13 dagenniet vermeld
21 tot 22 jul. 2026Instances in fr-par-1 en de Kapsule-APIongeveer 8 uurniet vermeld
5 sep. 2026Milaan: verschillende API's en Object Storage, kritiekongeveer 3 uurniet vermeld

Twee daarvan zijn van belang voor het ontwerp: in mei 2026 sloeg een storing in één Parijse zone over naar de andere, en in maart 2025 nam één wijziging het openbare netwerk van de hele regio mee. Beide beperken wat een ontwerp met drie zones u oplevert. Milaan, de nieuwste regio, had in 2026 de dichtste reeks grote incidenten.

Support

PlanPrijs, exclusief btwEerste reactie, P1 en P2Telefoon
Basicgratis8 uurgeen; tickets 24/7
Advanced€ 50 per maand of 5% van de uitgaven, het hoogste van de twee2 uurelke dag, 9.00 tot 18.00 uur
Business€ 250 of 10%30 minuten24/7
Enterprise€ 990 of 20%15 minuten24/7, plus een technical account manager

De doelen gelden voor een eerste reactie; er wordt geen oplostijd toegezegd, en Scaleway “kan de prioriteit die de klant instelt bevestigen of verwerpen”, een besluit waartegen de klant niet kan opkomen. Support werkt in het Engels en het Frans, en Scaleway zegt dat zijn klantenserviceteam in zijn kantoor in Parijs zit. Zelfs het gratis plan heeft een doel, wat AWS Basic (geen technische cases) en Azure Basic (geen technische reactiedoelen) niet hebben. Een doel van één uur bij een productiestoring kost bij AWS Business Support+ het hoogste van USD 29 of 9% van de uitgaven, of USD 100 per maand bij Azure Standard.

Een account krijgen

Eerst is een geldige betaalmethode nodig, en Scaleway valideert elk abonnement. De identiteitscontrole die meer ontgrendelt, is een officieel identiteitsbewijs met foto plus een live gezichtscontrole in de browser binnen 15 minuten; bedrijfsdocumenten, creditcards en rijbewijzen worden niet geaccepteerd.

Met alleen een betaalmethode krijgt u één POP2-2C-8G, één PRO2-XXS en vijf PLAY2-NANO-instances, 500 GB blokopslag, 5 database-instances en één dedicated control plane voor Kubernetes. Identiteitsvalidatie ontgrendelt POP2-4C-16G, PRO2-XS en groter, één L4- of L40S-GPU, 5.000 GB blokopslag en de SMTP-poorten 25, 465 en 587. Voor elk H100- en B300-formaat, en voor elk L4- of L40S-formaat met meerdere GPU's, is daarbovenop een supportverzoek nodig.

Workload B op dag één: de opslag, de database en één dedicated control plane passen binnen de quota met alleen een betaalmethode. De drie instances met 4 vCPU en 16 GB hebben waarschijnlijk de identiteitscontrole nodig, omdat hun oudere tegenhangers die nodig hebben en de quotumtabel de families BASIC3 en STANDARD3 nog niet vermeldde. Voor geen van deze onderdelen wordt een supportverzoek genoemd, dus onze lezing is ja na de identiteitscontrole, al beslechten de documenten het niet. Bij AWS ligt de standaard van 5 vCPU's voor standaardinstances onder de 12 die workload B nodig heeft; de 20 cores per regio van Azure passen op papier.

Twee bepalingen in de General Terms worden later belangrijk. Boven “een bepaald volume aan verbruik van de Dienst” kan Scaleway om het identiteitsbewijs van de wettelijk vertegenwoordiger vragen en om een uittreksel uit het handelsregister dat minder dan drie maanden oud is. En het kan een dienst “onmiddellijk en zonder voorafgaande kennisgeving” opschorten om redenen als niet-betaling, fraude, “gegronde verdenking van fraude” of een veiligheidsrisico, waarbij de facturering tijdens de opschorting doorloopt.

Compliance en gegevensbescherming

KaderStatus
ISO/IEC 27001:2022Geclaimd. Certificaat in het Trust Center achter een toegangsverzoek; niet ingezien, scope niet openbaar
HDS (Franse gezondheidsgegevens)Geclaimd, voor vermelde producten. Certificaat afgeschermd; niet ingezien
SecNumCloudNiet gekwalificeerd: “nog niet toegekend”
CSA STARNiveau 1, een zelfbeoordeling
SOC 2, PCI DSS, BSI C5, TISAX, ENSNiet geclaimd

De HDS-lijst dekt instances (CPU en GPU), Block en Object Storage, Dedibox, Elastic Metal, VPC, Kapsule en Load Balancer, maar niet de beheerde databases of de serverless producten. Het betekent hosting in Frankrijk, een ondertekend HDS-contract via sales en een Business- of Enterprise-supportplan.

Voor SecNumCloud accepteerde ANSSI de aanvraag van Scaleway eind december 2024 zonder voorbehoud, volgens Next.ink, en Scaleway mikte op kwalificatie tegen eind 2025. Die datum is verstreken zonder dat we een latere mijlpaal vonden, en er is geen nieuwe datum genoemd. De aangekondigde scope is een configuratie met één zone in datacenters van de iliad-groep in de Parijse regio, voor instances, opslag, netwerk, IAM, Key Manager en Elastic Metal, met Kapsule later.

Op 17 april 2026 wees de Europese Commissie Scaleway aan als een van de vier winnaars van haar aanbesteding voor soevereine cloud, ter waarde van maximaal 180 miljoen euro over zes jaar. Scaleway kreeg de beoordeling SEAL-3 (“EU-actoren die betekenisvolle maar geen volledige invloed uitoefenen”), net als STACKIT en een samenwerkingsverband van Post Telecom, OVHcloud en Clever Cloud.

De verwerkersovereenkomst (DPA) van 1 juni 2024 zegt dat diensten “standaard binnen de Europese Unie zijn gelokaliseerd”, dat de klant de regio kiest, en dat Scaleway geen persoonsgegevens buiten de EU opslaat of doorgeeft “zonder de klant daar vooraf uitdrukkelijk over te hebben geïnformeerd”. De lijst van subverwerkers staat in het Trust Center en werd bij ons niet weergegeven.

Wie de zeggenschap heeft

iliad SA bezat eind 2025 99,56% van Scaleway SAS; de rest bestaat uit aandelentoekenningen aan medewerkers en bestuurders. iliad SA is voor 98,88% in handen van iliad Holding SAS, die volgens het jaarverslag van iliad voor meer dan 95% onder zeggenschap staat van Maya, “volledig eigendom van de Niel Family Group”. iliad werd op 14 oktober 2021 van de beurs gehaald. Het verslag toont geen niet-Europees moederbedrijf of belangrijke aandeelhouder.

U sluit uw contract met Scaleway SAS onder Frans recht en met de handelsrechtbank van Parijs als bevoegde rechter, of, met een Italiaans factuuradres, met Scaleway Italia S.R.L. onder Italiaans recht.

De datacenters worden geëxploiteerd door OpCore, het datacenterbedrijf van de groep, waarvan iliad op 31 maart 2025 50% aan InfraVia verkocht; de postmortem van mei 2026 noemt “het OpCore PAR5-datacenter” achter fr-par-2. De API-, instance- en Kubernetes-producten zijn van Scaleway zelf.

Twee feiten waar lezers naar vragen. De lijst van geconsolideerde ondernemingen van iliad over 2024 bevat Scaleway US Corporation in Chicago, met “N.D.” voor 2025, dus er bestond een Amerikaanse dochteronderneming; de huidige status ervan wordt niet vermeld. En de pagina's van Scaleway zeggen dat het “vrij van de Amerikaanse CLOUD Act” is, wat de claim van Scaleway is, niet onze bevinding. De eigen omzet en het personeelsbestand van Scaleway worden niet gepubliceerd.

Vertrekken

Uitgaand verkeer van instances en load balancers kent geen kosten per GB. Het exporteren van 10 TB uit Object Storage kost ongeveer € 99,25, of bijna niets als u het via een instance in dezelfde regio ophaalt, omdat verkeer binnen een regio gratis is. Glacier-objecten moeten eerst worden teruggezet, voor € 0,009 per GB. Scaleway documenteert de AWS-CLI en rclone voor buckets en pg_dump en mysqldump voor databases; we hebben niet vastgesteld of logische replicatie naar een externe bestemming is toegestaan.

De lock-in zit in de integraties. Kapsule is CNCF-conform, maar load balancers en volumes komen via de annotaties van de cloud controller manager en de CSI-driver van Scaleway. IAM-scopes en permission sets, serverless triggers en de alerting van Cockpit, die de eigen alertmanager van Scaleway gebruikt, moeten elders opnieuw worden opgebouwd. De S3-API, de gedeeltelijke SQS- en SNS-API's en de OpenAI-compatibele API's maken een overstap in beide richtingen makkelijker.

Wanneer een contract afloopt, wordt content “automatisch en definitief verwijderd” en “verbindt” Scaleway “zich ertoe geen kopie te bewaren”. De voorwaarden van 2026 beloven minstens drie maanden vooraankondiging voordat een dienst uit de verkoop gaat; bètadiensten kunnen “zonder vooraankondiging definitief door Scaleway worden stopgezet”. De Public Gateways API v1 bijvoorbeeld werd op 1 oktober 2025 verwijderd, ongeveer zes maanden nadat de changelog dat had aangekondigd.

Wat gebruikers melden

We lazen reacties op Hacker News die Scaleway noemen sinds oktober 2024; Reddit leverde geen bruikbare threads op, en reviewsites tellen hier niet als bewijs. Reacties worden aangehaald met hun itemnummer op Hacker News.

Het dichtst bij AWS, met minder diensten. Gebruikers melden dat ze productie van AWS naar de beheerde Kubernetes, Postgres, Redis, serverless containers en wachtrijen van Scaleway hebben verhuisd, terwijl ze zeggen dat het “veel minder beheerde diensten” heeft (46836273, januari 2026) en “nog achterloopt op de grote drie” (48340477, mei 2026). Vier anderen melden hetzelfde, onder wie 46837275; samen lopen de meldingen van maart 2025 tot mei 2026.

Support: wisselende ervaringen. Gebruikers melden “uitstekende support” (43361754) en snelle antwoorden op bugs in de Terraform-provider (46678419); anderen melden geen antwoord op een e-mail tijdens de aanmelding (46060566) en “site en support zijn verschrikkelijk” (46061189).

Betrouwbaarheid. Gebruikers melden “elk jaar een paar grote storingen” (43153568, februari 2025) en een betrouwbaarheid die “verschrikkelijk was de laatste keer dat we ze gebruikten” (48817760, juli 2026); één gebruiker stelt daar “eenvoud en betrouwbaarheid” tegenover (47085681). De statusgeschiedenis hierboven bevestigt het patroon.

Database-HA in één datacenter. Een klant van vijf jaar noemt de functie “cosmetisch” omdat de HA-instances “in hetzelfde DC staan” (46837788, januari 2026), wat de FAQ van Scaleway bevestigt.

Identiteitscontroles hangen af van wat u bestelt. Eén gebruiker werd om een identiteitsbewijs gevraagd (48544740, juni 2026), twee anderen niet (42398985; 48125822). De quotumtabel verklaart waarom.

Betalingsproblemen. Eén gebruiker meldt een mislukte eerste betaling gevolgd door aanmaningen over een factuur van minder dan € 10 (47716333, april 2026). De statuspagina toont grote incidenten met SEPA-betalingen (juni 2025), het toevoegen van een kaart (september 2025) en resources die geblokkeerd bleven nadat een factuur was betaald (december 2025).

Voor Kapsule vonden we geen twee meldingen uit de eerste hand over de betrouwbaarheid. De statuspagina vermeldt van oktober 2024 tot oktober 2026 7 grote en 19 kleine meldingen over Kubernetes.

Voor wie het geschikt is, en wie beter elders kan kijken

Scaleway is geschikt voor teams die bouwstenen in AWS-stijl willen (Kubernetes, PostgreSQL, serverless containers, wachtrijen, S3) onder een Frans of Italiaans contract, voor diensten die veel verkeer naar buiten sturen, voor startups in zijn tegoedprogramma's, voor AI-inferentie op open modellen in Parijs, en voor Franse projecten met gezondheidsgegevens die binnen de HDS-productlijst passen.

Kijk elders als u database-failover over zones heen nodig hebt, of meerdere regio's bij één aanbieder onder sterke SLA's; als u iets buiten Europa nodig hebt; als u een publieke inkoper bent die nu SecNumCloud nodig heeft; als u afhankelijk bent van beheerde back-up, een API-gateway of een eventbus; of als u GPU's van de H100-klasse on demand nodig hebt zonder met sales te praten.

Bronnen

Gecontroleerd op 15 en 16 oktober 2026.

Prijzen

Voorwaarden en SLA

Documentatie

Status en incidenten

Compliance

Bedrijf en eigendom

Gebruikersmeldingen

  • Reacties op Hacker News, op itemnummer bij news.ycombinator.com: 42398985 (12 december 2024), 43153568 (23 februari 2025), 43361754 (14 maart 2025), 43459311 (24 maart 2025), 45977397 (19 november 2025), 46060566 en 46061189 (26 november 2025), 46678419 (19 januari 2026), 46836273, 46836757, 46837275 en 46837788 (31 januari 2026), 47085681 (20 februari 2026), 47716333 (10 april 2026), 48125822 (13 mei 2026), 48340477 (30 mei 2026), 48544740 (15 juni 2026), 48817760 (7 juli 2026)

Data en cloud

Nieuwe handleidingen en regelwijzigingen per e-mail

Verandert er een regel, schuift er een deadline op of publiceren wij een nieuwe handleiding, dan sturen we die per e-mail.

Eerst sturen we u een bevestigingslink. U kunt zich altijd weer uitschrijven. Privacybeleid