Door Kristijan Sekereš
IONOS Cloud in 2026: een eerlijke review voor teams die AWS of Azure verlaten

IONOS Cloud is de infrastructuurcloud van IONOS, de Duitse hostinggroep die in Frankfurt beursgenoteerd is en voor 63,8% in handen is van United Internet; het platform begon als ProfitBricks. IONOS verkoopt verschillende producten die “cloud” heten. Dit artikel gaat over het IaaS-platform (Compute Engine, Managed Kubernetes, de beheerde databases, Object Storage) dat via cloud.ionos.com en cloud.ionos.de wordt verkocht, niet over de VPS- of cloudserverproducten van zijn webhostingtak.
Voor onze productieworkload heeft IONOS het laagste totaal van alle aanbieders in deze serie die elk onderdeel ervan verkopen: € 436,79 per maand in Frankfurt, 40% van de prijs bij AWS, met een hoogbeschikbare PostgreSQL, een gratis control plane voor Kubernetes met SLA, 2 TB gratis uitgaand verkeer en 24/7 telefonische support. Dat totaal berust op één aanname over databasecores, die hieronder wordt uitgelegd. De zwakke punten: een “zone” bij IONOS is een andere host in hetzelfde datacenter, de locatie van de standby van de database is niet gedocumenteerd, alleen bedrijven kunnen zich aanmelden, en in mei 2026 was provisioning op elke locatie ongeveer 36 uur lang traag of niet beschikbaar.
Dit artikel maakt deel uit van een serie die 24 Europese cloudaanbieders vergelijkt met AWS en Azure; het overzicht zet ze naast elkaar. Alles hieronder is op 15 en 16 oktober 2026 gecontroleerd aan de hand van de documentatie, juridische voorwaarden, prijslijst en statuspagina van IONOS, het jaarverslag van IONOS Group en gebruikersmeldingen, elk bij de bron. We hebben geen account geopend en geen workloads gedraaid.
In het kort
| IONOS Cloud | |
|---|---|
| Hoofdkantoor en zeggenschap | Montabaur, Duitsland. U sluit uw contract met IONOS Cloud GmbH; het moederbedrijf, IONOS Group SE, is beursgenoteerd in Frankfurt en voor 63,8% in handen van United Internet AG |
| Regio's en zones | 12 locaties: Berlijn, drie in Frankfurt, Karlsruhe (gesloten voor nieuwe virtuele datacenters), Londen, Worcester, Parijs, Logroño en drie in de VS. Een “zone” is een afzonderlijke host of een afzonderlijk opslagsysteem binnen één datacenter |
| Workload A (opstart) | € 31,98 per maand in Frankfurt; € 15,27 op een Basic Cube S |
| Workload B (productie) | € 436,79 op gedeelde vCPU's, € 603,23 op dedicated cores. Elk onderdeel wordt verkocht; waar de standby van de database staat, is niet gedocumenteerd |
| Uitgaand verkeer | Eerste 2 TB per contract per maand gratis, daarna € 0,030 per GB, aflopend tot 0,015 boven 150 TB. Gratis tussen IONOS-datacenters in hetzelfde land |
| SLA voor rekenkracht | 99,95%, gemiddeld over al uw instances; credits tot 40%. Cloud GPU VM's hebben geen SLA |
| Inbegrepen support | 24/7 per telefoon en e-mail in het Duits en het Engels, eerste reactie binnen 1 uur bij storingen, een vaste accountmanager. Geen betaald niveau |
| Wie zich kan aanmelden | Alleen bedrijven. De aanmelding opent een proefaccount met een limiet van 8 cores en 20 GB RAM; meer loopt via de accountmanager |
Wat u ermee kunt bouwen
Alles hieronder staat in de dienstencatalogus en de prijslijst van IONOS; weinig diensten hebben een levenscycluslabel.
| Wat u nodig hebt | IONOS Cloud | AWS | Azure |
|---|---|---|---|
| Virtuele machines | vCPU Server (gedeeld); Dedicated Core Server; Cubes (vaste formaten, lokale NVMe); Confidential VMs (AMD SEV-SNP) | EC2 | Virtual Machines |
| Bare metal | Bare Metal Cloud, op aanvraag, geen openbare prijs | EC2 bare metal | BareMetal Infrastructure |
| GPU's | H200 PCIe, 1 tot 8 per VM, alleen via de API | EC2 P5e en P5en | ND H200 v5 |
| Opslag | Block Storage (vier kopieën op één locatie); Object Storage (S3-API); bestandsopslag vanaf 2 TB | EBS, S3, EFS | Managed Disks, Blob Storage, Azure Files |
| Databases | PostgreSQL 14 tot 18; MariaDB (geen MySQL); In-Memory DB (Redis-compatibel); MongoDB | RDS, ElastiCache, DocumentDB | Azure Database for PostgreSQL en MySQL, Azure Cache for Redis, Cosmos DB |
| Kubernetes | Managed Kubernetes, gratis control plane, CNCF-conform; Container Registry, alleen Frankfurt | EKS, ECR | AKS, ACR |
| Serverless en messaging | geen; alleen Kafka | Lambda, Fargate, SQS, SNS, MSK | Functions, Container Apps, Service Bus, Event Hubs |
| Netwerk | privé-LAN's, NAT- en VPN-gateways, Network en Application Load Balancers, security groups | VPC, VPN, ELB | VNet, VPN Gateway, Load Balancer |
| DNS, CDN en DDoS | Cloud DNS met DNSSEC; CDN met WAF; basisbescherming tegen DDoS, gratis | Route 53, CloudFront, Shield | Azure DNS, Front Door, DDoS Protection |
| Beveiliging | gebruikers en groepen met rechten per resource, IAM-federatie; geen KMS of secrets store | IAM, KMS, Secrets Manager | Entra ID, Key Vault |
| Monitoring en back-up | diensten voor Monitoring, Logging en Tracing; Backup Service (op basis van Acronis) | CloudWatch, AWS Backup | Azure Monitor, Azure Backup |
| AI | AI Model Hub (OpenAI-compatibel, open-weight modellen), alleen Berlijn | Bedrock | Azure AI Foundry |
Helemaal afwezig: functies, serverless containers, een andere beheerde wachtrij dan Kafka, een zoekdienst, een KMS of secrets manager, een MySQL-engine en elke GPU-VM behalve de H200. De API Gateway is op 31 december 2025 stopgezet. Object Storage mist IAM, STS en bucketnotificaties; buckets die eigendom zijn van het contract, het enige type in de/fra/2, missen bovendien toegangslogging en replicatie tussen regio's (“komt binnenkort beschikbaar”).
De console is de Data Center Designer (DCD): u tekent servers, volumes en netwerken op een canvas en provisiont ze als één wijzigingsset. Daarachter zitten de Cloud API v6 met een OpenAPI 3.0.3-document, de CLI ionosctl en een Terraform-provider op het partner-premierniveau van de registry (v6.7.39, gepubliceerd op 13 oktober 2026), plus Pulumi, Ansible en Crossplane. Er is geen openbare prijs-API.
Kubernetes-releases komen laat: 1.35 kwam op 28 augustus 2026, 254 dagen na upstream, en over de laatste vijf versies liep de achterstand van 83 tot 254 dagen. Versie 1.36 werd op 15 oktober 2026 niet aangeboden.
Wat het kost
Lijstprijzen van IONOS in euro, exclusief btw, uit de prijslijst in EUR, gecontroleerd op 15 en 16 oktober 2026, in Frankfurt (de/fra/2) bij 730 uur per maand, op elke locatie gelijk. Opslag en IP-adressen zijn geprijsd per 30 dagen, wat we omrekenen naar 730 uur, en IONOS rekent 1 TB als 1.024 GB. Een lezer die op cloud.ionos.com/prices belandt, ziet de USD-prijzen van het Amerikaanse bedrijf; de lijst in EUR staat in de documentatie.
Workload A, een opstartconfiguratie: één VM met 2 vCPU en 4 GB, een schijf van 40 GB, één IPv4-adres, 1 TB uitgaand verkeer en 100 GB objectopslag.
| Onderdeel | Keuze | Euro per maand |
|---|---|---|
| VM | vCPU Server, 2 vCPU, 4 GB | 23,36 |
| Schijf | 40 GB Balanced SSD | 2,84 |
| Openbaar IPv4 | gereserveerd statisch adres | 5,07 |
| 1 TB uitgaand verkeer | binnen de gratis 2 TB | 0,00 |
| 100 GB objectopslag | bucket in eigendom van het contract | 0,71 |
| Totaal | 31,98 |
AWS rekent € 112,37 en Azure € 116,15 voor hetzelfde in Frankfurt, dus IONOS kost 28% van elk van beide. Met het gratis maar dynamische eerste IPv4-adres (“het kan veranderen terwijl de virtuele server draait of wanneer die opnieuw wordt gestart”) is het totaal € 26,91, en op een Basic Cube S € 15,27. Cubes zijn echter bedoeld voor workloads “waarbij de failover door de applicatie wordt gerealiseerd en niet door de infrastructuur”, met een SLA van 99,9% en een supportdoel van 6 uur.
Workload B, een klein productiesysteem: drie VM's met 4 vCPU en 16 GB en elk een IPv4-adres, 300 GB SSD-blokopslag, een load balancer, PostgreSQL met 2 vCPU, 8 GB en 100 GB als primair plus standby, 1 TB objectopslag met 1 miljoen PUT- en 10 miljoen GET-verzoeken, een control plane voor Kubernetes en 2 TB uitgaand verkeer.
| Onderdeel | Keuze | Gedeelde vCPU | Dedicated cores |
|---|---|---|---|
| 3 VM's | vCPU Server 4 vCPU, 16 GB; of 2 AMD Turin-cores (4 threads), 16 GB | 175,20 | 341,64 |
| 3 openbare IPv4-adressen | gereserveerde statische adressen | 15,21 | 15,21 |
| 300 GB blokopslag | Balanced SSD | 21,29 | 21,29 |
| Load balancer | Network Load Balancer, 2 regels, plus het vereiste gereserveerde IPv4-adres | 34,27 | 34,27 |
| PostgreSQL-HA | primair plus 1 standby, elk 1 core (2 threads), 8 GB | 169,36 | 169,36 |
| Databaseopslag | 100 GB Balanced per node | 14,19 | 14,19 |
| 1 TB objectopslag | bucket in eigendom van het contract; verzoeken gratis | 7,27 | 7,27 |
| Control plane voor Kubernetes | gratis, het enige niveau | 0,00 | 0,00 |
| 2 TB uitgaand verkeer | het hele gratis volume | 0,00 | 0,00 |
| Totaal | 436,79 | 603,23 |
AWS rekent € 1.082,61 voor workload B op m7i.xlarge en Azure € 1.091,88 op D4s_v5: IONOS kost op gedeelde vCPU's 40% van elk van beide en op dedicated cores 56% van AWS. Het grootste deel van het verschil zit in de VM's (USD 528,89 bij AWS), het uitgaande verkeer (USD 171,00 bij AWS), de HA-database (USD 320,13 met opslag, tegenover € 183,55) en het control plane van EKS (USD 73,00). Ten opzichte van AWS is hier alleen het gereserveerde IPv4-adres duurder: € 5,07 per maand tegenover USD 3,65, hetzelfde als bij Azure.
Er zitten twee aannames in het totaal. De database is doorgerekend op één IONOS-core per node voor “2 vCPU”, omdat de prijspagina van IONOS in oktober 2024 de eenheid “Dedicated Core (2 Threads)” noemde; de huidige rijen voor PostgreSQL zeggen dat niet meer. Als een core nu één thread betekent, kost workload B € 524,39, net boven de € 520,33 van UpCloud. De databaseopslag is één keer per node doorgerekend, wat IONOS niet expliciet zegt. Back-ups en workernodes zijn niet inbegrepen; workernodes op vCPU's zouden onder de prijzen voor Kubernetes-nodes die sinds 1 april 2025 gelden 42% meer per vCPU en 25% meer per GB kosten dan dezelfde VM's.
Uitgaand verkeer en IPv4. De eerste 2 TB per contract per maand zijn gratis, daarna € 0,030 per GB, in stappen aflopend tot 0,015 boven 150 TB. Het gratis volume geldt per contract, dus workload B gebruikt het helemaal op; elke volgende TB kost € 30,72, tegenover € 80,30 bij AWS en € 77,62 bij Azure boven hun gratis 100 GB. Inkomend verkeer, verkeer tussen IONOS-datacenters in één land en verzoeken aan Object Storage zijn gratis. Een gereserveerd IPv4-adres kost € 5,00 per 30 dagen; IPv6 is gratis.
Facturering. Rekenkracht wordt per uur geprijsd en Cubes worden per minuut gefactureerd. Betalen gaat per kaart of via SEPA-incasso. Cost Alert stuurt bij een drempel een e-mail, maar “voert geen andere handeling uit”; we vonden geen hard uitgavenmaximum. Savings Plans van 1 of 3 jaar dekken dedicated cores en RAM.
GPU's. De enige GPU-VM is de NVIDIA H200 PCIe voor € 3,00 per GPU-uur, in Frankfurt en Worcester, tegenover USD 8,47 bij AWS (in Stockholm; in Frankfurt wordt die niet verkocht) en USD 13,78 bij Azure in Frankfurt. De standaard is één H200-S per contract. GPU-VM's hebben geen SLA en kunnen voor noodonderhoud “zonder voorafgaande kennisgeving” opnieuw worden gestart, en van 18 juni tot 21 september 2026 waarschuwde de statuspagina voor provisioningfouten door “een uitzonderlijk hoge vraag naar GPU-servers”. Andere kaarten zijn er alleen als dedicated servers.
Prijswijzigingen. Van oktober 2024 tot oktober 2026 veranderden de prijzen van rekenkracht, opslag, IPv4, uitgaand verkeer, load balancers en databasecores niet. Drie dingen wel:
| Onderdeel | Voor | Na | Vanaf |
|---|---|---|---|
| Kubernetes-nodes | normale prijzen voor rekenkracht | eigen prijzen: vCPU 0,017, RAM 0,0025 per uur | 1 april 2025 |
| Opslag voor databaseback-ups | gratis | 0,007 per GB per 30 dagen | 1 september 2026 |
| Klassen voor blokopslag | HDD, SSD Standard, SSD Premium | Essential, Balanced, Performance tegen dezelfde prijzen | 1 september 2026 |
We konden niet nagaan of de nodeprijzen bestaande clusters duurder maakten of een nieuwe prijsregel openden. De General Terms staan prijswijzigingen hoogstens één keer per kwartaal toe, met minstens een maand vooraankondiging en een recht om op te zeggen.
Betrouwbaarheid
Wat een zone is. Binnen één locatie kunt u servers en volumes vastzetten op Zone 1, 2 of 3; een server of opslagapparaat in Zone 1 “bevindt zich op een andere resource dan een server of opslagapparaat dat aan Availability Zone 2 is toegewezen”. Geen enkele IONOS-pagina die we vonden, noemt een zone een afzonderlijk gebouw, een afzonderlijke stroomvoorziening of een afzonderlijk netwerk, en de pagina's over opslag beschrijven afzonderlijke fysieke resources in één datacenter, dus zo lezen we het (de omschrijving in de woordenlijst, “afzonderlijke locaties binnen een regio”, is ruimer). Bij AWS en Azure is een zone een of meer datacenters met eigen stroom, koeling en netwerk.
Een tweede gebouw betekent een tweede locatie. Frankfurt heeft er drie: de/fra/1 bij Equinix, de/fra/2 bij Digital Realty en het oudere de/fra, waarvan de exploitant niet wordt genoemd. Verkeer daartussen is gratis, maar elke locatie heeft eigen virtuele datacenters, opslagendpoints en IP-adressen, dus failover daartussen bouwt u zelf. Berlijn is de andere Duitse keuze.
De standby van de database. Een PostgreSQL-cluster heeft een primaire node en warm standbys die “geen leesverzoeken bedienen”. De replicatie is standaard asynchroon, dus “het cluster mag tijdens een failover enkele vastgelegde (nog niet gerepliceerde) transacties verliezen”; strikt synchrone replicatie is op verzoek beschikbaar. Waar de standby staat en hoelang een failover duurt, wordt niet vermeld. AWS en Azure zetten een synchrone standby in een andere zone en noemen 60 tot 120 seconden voor een failover.
De SLA. De SLA van IONOS (uitgegeven door IONOS Cloud GmbH, het bedrijf waarmee u tekent, versie 08/2026, in het Duits) belooft “wirtschaftlich angemessene Anstrengungen” (commercieel redelijke inspanningen) om elk doel te halen:
| Dienst | Maandelijks doel | Maximum credit |
|---|---|---|
| Compute Engine | 99,95% | 40% van de kosten voor cores en RAM |
| Cubes | 99,9% | 100% |
| Block Storage | 99,95% | 40% |
| Object Storage | 99,5% | 25% |
| PostgreSQL, MariaDB, In-Memory DB | 99,95% | 40% |
| Control plane voor Kubernetes | 99,95% | 100% van de kosten voor cores, RAM en blokopslag van Managed Kubernetes |
| DCD en Cloud API | 99,5% | geen credits |
| Cloud GPU VM | geen | geen |
| Niet genoemde producten (Network Load Balancer, NAT- en VPN-gateways, CDN) | 99% | geen tabel met credits |
- De beschikbaarheid van rekenkracht wordt gemiddeld over al uw instances, dus één uitgevallen VM tussen vele beweegt het cijfer nauwelijks.
- Claims worden schriftelijk ingediend binnen twee weken na de factuurmaand, met de ID van elke resource, de tijdstippen van de storing en “Request Logs”: uw monitoring levert het bewijs. Credits worden verrekend met toekomstige facturen.
- Uitgesloten: aangekondigd onderhoud (tot 4 uur per kwartaal), noodonderhoud, fabrieksfouten in software “und/oder Hardware” (en/of hardware), en aanvallen.
- IONOS mag de SLA op elk moment wijzigen, met een aankondigingstermijn van 10 werkdagen, of 90 dagen bij nadelige wezenlijke wijzigingen.
AWS belooft voor EC2 99,99% over twee of meer zones en 99,5% voor één instance, met credits tot 100% en claims tot het eind van de tweede factureringsperiode; Azure geeft 99,99% over zones en 60 dagen om een claim in te dienen.
Statuspagina en incidenten. status.ionos.cloud heeft een geschiedenis tot ten minste medio 2024 en root cause analyses (RCA) voor veel grotere incidenten; de pagina vermeldt ook onderhoud en supportmeldingen, dus de aantallen zijn niet te vergelijken met die van andere aanbieders.
| Datum | Omvang | Duur | Oorzaak |
|---|---|---|---|
| 28 aug. tot 17 sep. 2025 | Object Storage in Berlijn, “verminderde prestaties”, kritiek | 20 dagen | niet vermeld (melding) |
| 22 dec. 2025 | Object Storage in Frankfurt | ongeveer 9,5 uur | een fout in de BGP-software op één switch; de failover sloeg niet aan omdat de verbindingen in de lucht bleven (RCA) |
| 3 tot 6 mei 2026 | elke locatie: provisioning, Cloud API, DCD, Kubernetes | provisioning “ongeveer 36 uur traag of niet beschikbaar” | een terugkoppellus in de provisioningwachtrij. Draaiende resources werden volgens de statusupdates niet geraakt, maar de RCA erkent dat er “in sommige gevallen” “verstoringen van de beschikbaarheid door vertraagde MKS-operaties” waren (RCA) |
| 8 tot 11 mei 2026 | Control planes voor Kubernetes in verschillende clusters | ongeveer 3 dagen | de eigen deploymentautomatisering van IONOS wijzigde clusters van klanten (RCA) |
| 11 tot 12 mei 2026 | Blokopslag in Karlsruhe | I/O-storing “van meer dan 15 uur” | beide helften van een redundant opslagpaar vielen uit (RCA) |
| 9 tot 10 jul. 2026 | Logroño: rekenkracht, netwerk, opslag | 21.59 tot 09.22 uur CEST; “Er is geen verlies van klantdata vastgesteld” | een gesprongen stroomonderbreker schakelde de besturing van de generatoren uit, daarna viel de netvoeding weg en konden de generatoren niet starten (RCA) |
| 26 sep. 2026 | de console DCD | ongeveer 10,8 uur | niet vermeld (melding) |
Drie patronen zijn van belang voor het ontwerp. Control planes voor Kubernetes raakten keer op keer verstoord: één melding in juli 2025 en elf van maart tot september 2026, en automatisch onderhoud werd van 22 juni tot 25 augustus 2026 gepauzeerd wegens gebrek aan capaciteit. Object Storage in Frankfurt registreerde van november 2024 tot september 2026 zeven keer meldingen over foutpercentages. En het managementplatform is gedeeld: de storingen van mei en september troffen elke locatie tegelijk, dus een tweede locatie beschermt niet uw vermogen om resources aan te maken of te wijzigen.
Support
Eén niveau, inbegrepen. De supportovereenkomst belooft telefoon en e-mail 24/7 in het Duits en het Engels, een eerste reactie binnen 1 uur bij een storing (6 uur voor Cubes) en binnen 72 uur bij andere verzoeken, en een vaste accountmanager. Een reactie is “een gekwalificeerde verklaring”, op zijn minst een eerste beoordeling; er wordt geen oplostijd toegezegd. Support “is niet bevoegd om in te loggen op virtuele resources ... of om wijzigingen aan te brengen”, maar controleert een nieuwe opzet kosteloos.
De telefoonlijn heeft te weinig capaciteit gehad: minstens tien statusmeldingen tussen 13 juni en 15 oktober 2026 noemden de telefonische support “tijdelijk niet beschikbaar” of met “verminderde capaciteit” en verwezen klanten naar het contactformulier of de e-mail. Bij AWS kost een doel van één uur bij een productiestoring het hoogste van USD 29 of 9% van de uitgaven; bij Azure USD 100 per maand.
Een account krijgen
Alleen bedrijven kunnen zich aanmelden: “Het aanbod voor de IONOS CLOUD-producten is uitsluitend bedoeld voor zakelijk gebruik”. De General Terms geven geen recht op acceptatie en staan IONOS toe om legitimatiedocumenten te vragen. De aanmelding vraagt bedrijfs- en creditcardgegevens, en een testaccount volgt “binnen enkele minuten”; als een kaart- of telefooncontrole mislukt, belt sales binnen 24 uur op werkdagen. Een scan van een identiteitsbewijs of een selfiecontrole wordt niet beschreven.
Het proefaccount (30 dagen of € 500) is beperkt tot 8 cores, 20 GB RAM, elk 600 GB HDD en SSD en één statisch IP-adres, en wordt daarna omgezet in een betaald account. Gedocumenteerde contractlimieten zijn onder meer 5 Network en 5 Application Load Balancers en één H200-S, te verhogen via support; we vonden geen quotumformulier in selfservice, en geen limieten voor na de proefperiode.
Workload B op dag één: nee. De VM's ervan hebben 48 GB RAM nodig en de database nog 16 GB meer, tegenover de 20 GB van het proefaccount, en de proefvoorwaarden zeggen alleen “Als u meer testresources nodig hebt, neem dan contact op met uw accountmanager”, zonder vermelde doorlooptijd. Bij AWS ligt de standaard van 5 vCPU's ook onder de 12 die workload B nodig heeft; de 20 cores per regio van Azure passen op papier.
Twee bepalingen in de General Terms (versie 5.9) worden later belangrijk. Wanneer een derde geloofwaardig een inbreuk op rechten aanvoert, kan IONOS de dienst blokkeren zolang het geschil duurt, en u dat vooraf laten weten “soweit möglich” (voor zover mogelijk). En het kan een contract voor onbepaalde tijd zonder opgave van redenen opzeggen met een termijn van drie maanden tegen het einde van een maand.
Compliance en gegevensbescherming
| Kader | Status |
|---|---|
| ISO 27001 op basis van BSI IT-Grundschutz | Ingezien. Uitgegeven door het BSI aan IONOS SE, geldig tot 13 september 2028; Compute Engine, Managed Kubernetes en Object Storage in Duitsland |
| ISO/IEC 27001:2022 (TÜV NORD) | Ingezien. IONOS Holding SE, locatie Montabaur; 19 april 2025 tot 18 april 2028 |
| BSI C5:2020 Type 1 (PwC) | Op verzoek. Ontvangen op 28 mei 2026; dekt 33 diensten, niet openbaar genoemd. Type 1 attesteert het ontwerp op één moment, niet de werking over een periode |
| SOC 2, PCI DSS, TISAX, SecNumCloud, HDS | Niet geclaimd voor IONOS Cloud; sommige colocatiegebouwen hebben zelf SOC 2 of PCI DSS |
Lees de scope: het IT-Grundschutz-certificaat laat de beheerde databases, de GPU-VM's en elke locatie buiten Duitsland weg, en de certificaten die we zagen noemen IONOS SE of IONOS Holding SE, niet IONOS Cloud GmbH, het bedrijf waarmee u tekent.
De verwerkersovereenkomst is onderdeel van de General Terms en houdt de verwerking in de EU of de EER, tenzij de dienst een doorgifte naar een derde land vereist. De enige vermelde subverwerker (oktober 2026) is IONOS SE. U kiest de locatie van elk datacenter; inferentie met AI Model Hub draait alleen in Berlijn.
Eén bepaling in de General Terms is goed om te kennen: de klant weet dat IONOS technisch op elk moment zijn virtuele datacenter kan inzien, en mogelijk ook andere data die daar is opgeslagen. Confidential VMs zijn het aanbod van IONOS voor workloads die isolatie van de exploitant nodig hebben.
Wie de zeggenschap heeft
Klanten in Duitsland en Oostenrijk sluiten hun contract met IONOS Cloud GmbH, Montabaur; IONOS heeft Spaanse, Franse, Britse en Amerikaanse bedrijven voor andere markten. De contractpartij veranderde in 2026: de prijslijst in EUR die op 18 april 2026 werd gearchiveerd, noemde nog IONOS SE. We vonden geen bericht aan bestaande klanten over de overdracht; de General Terms staan die toe, met een recht om op te zeggen.
Het moederbedrijf, IONOS Group SE, is genoteerd in Frankfurt (MDAX). Eind 2025 had United Internet AG uit Montabaur 63,8% en het Ierse fonds Helikon 5,0%; de rest was free float. Ralph Dommermuth, CEO van United Internet, is voorzitter van de raad van commissarissen van IONOS Group, en Warburg Pincus verkocht zijn laatste aandelen op 27 maart 2025. De omzet van de groep bedroeg in 2025 1.316,9 miljoen euro; de cloudomzet wordt niet afzonderlijk gerapporteerd.
Het platform is van IONOS zelf, op KVM en libvirt; geen enkele IONOS-pagina beschrijft het als OpenStack. De meeste gebouwen zijn van andere bedrijven: Equinix en Digital Realty in Frankfurt, TelemaxX in Karlsruhe, Virtus in Londen, Digital Realty in Parijs, en Switch en QTS in de VS. Berlijn, Worcester en Lenexa zijn van IONOS zelf, en Logroño wordt geëxploiteerd door Arsys, een bedrijf van de groep.
Vertrekken
Uitgaand verkeer is het enige verkeer dat in rekening wordt gebracht: 10 TB in één maand naar buiten verplaatsen kost € 245,76, en we vonden geen vrijstelling voor klanten die vertrekken. Self Data Export levert alleen metadata; Bulk Data Export voor Kubernetes, de Container Registry en Kafka loopt via support. Schijfimages kunt u niet in selfservice downloaden: data verlaat het platform van binnenuit de VM. PostgreSQL is standaard, dus pg_dump en logische replicatie zijn de uitwegen.
Let op de volgorde. De eigen richtlijn van IONOS over de EU-dataverordening zegt: “Voer geen reguliere opzegging uit: zodra een reguliere opzegging is afgerond, is de data niet langer beschikbaar voor export.” Een opzegging gaat in aan het einde van de volgende werkdag, en de verwijdering is definitief binnen 30 dagen na het einde van het contract. Eerst exporteren, als laatste opzeggen.
De lock-in zit in het model. Het virtuele datacenter dat u in de DCD tekent, heeft geen equivalent bij een hyperscaler, dus Terraform dat voor IONOS is geschreven, is niet over te zetten, en load balancers en volumes voor Kubernetes komen via de eigen integraties van IONOS. Gratis verkeer tussen IONOS-datacenters maakt een ontwerp dat over aanbieders is verspreid duurder dan een ontwerp dat bij IONOS blijft.
Wat gebruikers melden
We lazen Hacker News (oktober 2023 tot oktober 2026), een deel van Reddit en één beveiligingsblog, en lieten berichten over de webhosting van IONOS buiten beschouwing.
Storingen, vooral in Kubernetes. Gebruikers melden “een paar onverwachte storingen en stille wijzigingen van het CPU-type op nodes” (r/devops, december 2025) en “Regelmatige storingen, verouderde software, slechte configuraties, onwetende support” (een reactie, december 2025). De statusgeschiedenis hierboven bevestigt dat.
Trage provisioning. Eén gebruiker meldt dat de belasting van andere klanten API-aanroepen vertraagt en dat het aanmaken van netwerkinterfaces “minuten kan duren” (42485876, december 2024; opnieuw in 45666825, oktober 2025). De RCA van IONOS over mei 2026 beschrijft dezelfde congestie “onder geconcentreerde belasting”.
Support: wisselend. Gebruikers melden “Van de 3 keer contact had ik één keer een competent persoon” (42290596, december 2024), “nutteloze support” (45666825, oktober 2025) en een dienstverlening die slecht was de laatste keer dat een gebruiker het probeerde (r/hetzner, juni 2026). In dezelfde thread zegt een consultant wiens klant zijn hele infrastructuur al twee jaar op IONOS draait, dat het heel goed werkt.
De console. Twee gebruikers melden dat de DCD browsertabbladen en de terugknop breekt (42290596, 42485876, december 2024). IONOS heeft de DCD in april 2025 vernieuwd, na beide meldingen.
Een blootgelegde Kubernetes-credential. Een beveiligingsonderzoeker meldt dat workernodes via cloud-init een credential blootgaven en dat “de communicatie tijdens het disclosureproces traag was en de opvolging beperkt” (Henrik Gerdes, september 2026). De advisory van IONOS bevestigt dat “een interne administratieve credential” was blootgelegd op 1.33 en later, CVSS 6,5, gemeld op 16 juli en verholpen op 27 augustus 2026.
Capaciteit. Een gebruiker plaatste een e-mail van IONOS, “Customer Advisory: Capacity Constraints in FRA (de/fra) Datacenter”, waarin stond dat het “supportteam capaciteitslimieten niet kan omzeilen” en Berlijn werd voorgesteld (48641819, juni 2026). De capaciteitsmeldingen voor Kubernetes en GPU's op de statuspagina uit dezelfde maand komen daarmee overeen.
Opzeggen kost een telefoontje of een e-mail. Gebruikers melden dat ze moesten bellen om op te zeggen (43319628, maart 2025; r/hetzner, juni 2026, over een hosting-VPS). Voor de cloud verwijst de FAQ voor het opheffen van een account naar de accountmanager, telefoon of e-mail; we vonden geen knop in selfservice.
Voor wie het geschikt is, en wie beter elders kan kijken
IONOS Cloud is geschikt voor Europese bedrijven, vooral Duitse en leveranciers van de publieke sector, die een Duits contract willen met BSI-certificaten, beheerde Kubernetes en PostgreSQL voor ongeveer 40% van de prijs bij AWS en 24/7 Duitstalige support inbegrepen, en die hun eigen redundantie over twee locaties zullen bouwen, zoals Frankfurt en Berlijn.
Kijk elders als u een particulier bent of een hobbyproject hebt; als u zones in afzonderlijke gebouwen binnen één regio nodig hebt, of een gedocumenteerde standby van de database; als u afhankelijk bent van functies, serverless containers, wachtrijen of een KMS; of als u snel nieuwe Kubernetes-releases nodig hebt, GPU's onder een SLA, of een account van productieformaat op de dag dat u zich aanmeldt.
Bronnen
Gecontroleerd op 15 en 16 oktober 2026.
Prijzen
- Prijslijst in EUR van IONOS Cloud, v2026-10-15, Duitse prijspagina en Amerikaanse prijspagina, in USD
- Gearchiveerd: Duitse prijspagina, 7 oktober 2024 en prijslijst in EUR, 18 april 2026
- GPU-servers en Bare Metal Cloud
- FAQ's over kosten en facturering en betaalmogelijkheden; Cost Alert
- Cijfers voor AWS en Azure: AWS Price List bulk API en Azure Retail Prices API, omgerekend tegen de ECB-koers van 15 oktober 2026
Voorwaarden en SLA
- Algemene voorwaarden van IONOS Cloud GmbH, versie 5.9
- Service Level Agreement van IONOS Cloud GmbH, versie 08/2026
- Pakket gegevensbescherming en lijst van subverwerkers, oktober 2026
- Supportovereenkomst
Documentatie
- Dienstencatalogus en woordenlijst
- Overzicht van blokopslag, compatibiliteit met de S3-API en IP-adressen
- PostgreSQL: overzicht en hoge beschikbaarheid
- Releaseschema van Managed Kubernetes en beperkingen
- FAQ's over proefvoorwaarden en accountinstellingen
- Data-export: bulk, selfservice en richtlijn over de EU-dataverordening
- Tooling: Cloud API v6, Terraform-provider en CNCF-conformiteit voor Kubernetes, v1.35
- Releasenotes: eerdere releases en december 2025
Status en incidenten
- Statuspagina
- Incidenten: qd4q4v0xf9md, gbwl986s8ssy, c745lwj5bm9x, 4y4f2kgqhkgk, p6pjqxzgkh1g, v38v2cq6ynjg, fpdt04ng3rvm, t7t03ygds59g en 0dv04n68ysxq
Compliance
- Certificatenpagina, ISO 27001 op basis van IT-Grundschutz en ISO/IEC 27001:2022, TÜV NORD
- Advisory over een kwetsbaarheid in Managed Kubernetes, 2026
Bedrijf en eigendom
Gebruikersmeldingen
- Hacker News: 42290596 en 42485876 (december 2024), 43319628 (maart 2025), 45666825 (oktober 2025), 48641819 (juni 2026)
- Reddit: thread op r/devops en reactie (december 2025); thread op r/hetzner (juni 2026)
- Henrik Gerdes, “How to Not Join Kubernetes Nodes”, september 2026
Data en cloud
Nieuwe handleidingen en regelwijzigingen per e-mail
Verandert er een regel, schuift er een deadline op of publiceren wij een nieuwe handleiding, dan sturen we die per e-mail.