Door Kristijan Sekereš
Exoscale in 2026: een eerlijke review voor teams die AWS of Azure verlaten

Exoscale is de public cloud van Akenes SA, een bedrijf uit Lausanne dat in 2011 is opgericht. De Oostenrijkse telecomgroep A1 kocht in 2017 een meerderheid en is nu eigenaar van het geheel; de controlerende aandeelhouder van A1 is América Móvil uit Mexico. Het verkoopt beheerde Kubernetes met een control plane onder SLA, PostgreSQL en zeven andere beheerde engines op één prijslijst voor acht zones, onder een Zwitsers contract dat de data houdt in het land dat u kiest. Onze productieworkload kost er € 908,88 per maand, 84% van de prijs bij AWS, en we vonden sinds oktober 2024 geen verhoging van de lijstprijs. De zwakke punten zijn de zones en de catalogus. Elke zone is één faciliteit in één stad, dus de standby van de database deelt een faciliteit met de primaire, en het control plane is gedeeld: op 1 september 2026 vielen de API en de portal bijna zeven uur lang uit in alle acht zones. Er is geen application load balancer, gerouteerde VPC, serverless product of andere wachtrij dan Kafka.
Dit artikel maakt deel uit van een serie die 24 Europese cloudaanbieders vergelijkt met AWS en Azure; het overzicht zet ze naast elkaar. Alles hieronder is op 15 en 16 oktober 2026 gecontroleerd aan de hand van de documentatie, voorwaarden, prijsgegevens en statuspagina van Exoscale, het Zwitserse handelsregister, het jaarverslag van A1 en gebruikersmeldingen, elk bij de bron. We hebben geen account geopend en geen workloads gedraaid.
In het kort
| Exoscale | |
|---|---|
| Hoofdkantoor en zeggenschap | Lausanne. Akenes SA is voor 100% in handen binnen A1 Group (Telekom Austria AG, genoteerd in Wenen), waarvan América Móvil (Mexico) 60,94% houdt, onder een aandeelhoudersovereenkomst met de Oostenrijkse staatsholding ÖBAG (28,42%). Cijfers per 31 december 2025 |
| Regio's en zones | Acht zones, elk één faciliteit in één stad: Frankfurt, München, Wenen (twee faciliteiten), Genève, Zürich, Sofia en Zagreb. Madrid aangekondigd, zonder datum. Niets buiten Europa |
| Workload A (opstart) | € 40,02 per maand, in elke zone gelijk |
| Workload B (productie) | € 908,88 met het control plane voor Kubernetes onder SLA, € 868,73 met het gratis control plane. Elk onderdeel wordt verkocht; de standby van de database staat in dezelfde faciliteit, en er is geen variant met dedicated vCPU's |
| Uitgaand verkeer | Ongeveer 1 TiB per maand per instance (1,42 GiB per uur), gepoold over de organisatie, daarna € 0,02 per GiB. Inkomend verkeer en verkeer tussen zones gratis |
| SLA voor rekenkracht | 99,95% per instance. Credits zijn 50% of 100% van de maandelijkse kosten van de getroffen resources, te claimen per e-mail binnen 30 werkdagen |
| Inbegrepen support | Built-In: tickets, best effort, maandag tot en met vrijdag van 8.00 tot 18.00 uur CET, geen reactiedoel |
| Wie zich kan aanmelden | Iedereen met een geverifieerd e-mailadres en een kaart met 3D Secure of vooruitbetaald tegoed; er wordt geen identiteitscontrole beschreven. GPU's, de HA-databaseplannen en de grootste instances vereisen een supportverzoek |
Wat u ermee kunt bouwen
De status is algemeen beschikbaar, tenzij anders vermeld: op 15 oktober 2026 met een prijs op de prijspagina vermeld en zonder bètalabel gedocumenteerd.
| Wat u nodig hebt | Exoscale | AWS | Azure |
|---|---|---|---|
| Virtuele machines | Compute Instances op KVM, vier families; Instance Pools voor autoscaling | EC2, Auto Scaling | Virtual Machines, Scale Sets |
| Dedicated vCPU's | geen; met Dedicated Hypervisors huurt u een hele host, prijs niet gepubliceerd | EC2 Dedicated Hosts | Dedicated Host |
| GPU's | RTX PRO 6000 Blackwell, A40, A30, RTX A5000, RTX 3080 Ti, V100; B300 op aanvraag | EC2 G en P | NC- en ND-serie |
| Opslag | Block Storage (NVMe); Simple Object Storage (S3-compatibel); archiefopslag op aanvraag | EBS, S3, S3 Glacier | Managed Disks, Blob Storage |
| Databases | PostgreSQL, MySQL, Valkey, Kafka, OpenSearch, ClickHouse, Grafana, Thanos, allemaal op technologie van Aiven | RDS, ElastiCache, MSK, OpenSearch Service, Redshift | Azure Database, Azure Cache for Redis, Event Hubs, Data Explorer |
| Kubernetes | SKS, CNCF-gecertificeerd: gratis Starter-control plane zonder SLA, of Pro, hoogbeschikbaar, SLA van 99,95%; één zone per cluster | EKS | AKS |
| Netwerk | Private Networks (laag 2, één zone), Private Connect | VPC, NAT Gateway, Direct Connect | VNet, NAT Gateway, ExpressRoute |
| Load balancing | Network Load Balancer, laag 4, alleen Instance Pools | NLB, ALB | Load Balancer, Application Gateway |
| CDN en DNS | CDN via Ducksify op Akamai, alleen met Object Storage als oorsprong; DNS | CloudFront, Route 53 | Front Door, Azure DNS |
| Beveiliging | KMS (één sleutel gratis), IAM met regels in CEL, OpenID Connect-SSO, 30 dagen audittrail | KMS, IAM, CloudTrail | Key Vault, Entra ID, Activity Log |
| AI | Dedicated Inference: OpenAI-compatibele endpoints op dedicated GPU's, uw eigen Hugging Face-model | Bedrock, SageMaker-endpoints | Azure OpenAI, ML-endpoints |
Helemaal afwezig: bare metal, een gerouteerde VPC met subnets en een NAT-gateway, een application load balancer, bestandsopslag, MongoDB, een container registry, functies, serverless containers, andere wachtrijen dan Kafka, een WAF, een secrets manager, een logdienst en een beheerde back-updienst. We vonden geen product voor DDoS-bescherming of gedocumenteerde mitigatie op netwerkniveau, en de SLA voor databases sluit denial-of-service-aanvallen uit.
De onderdelen die er zijn, hebben hiaten. Object Storage heeft versiebeheer, Object Lock en replicatie over zones heen, maar geen objecttags, lifecyclebeheer, toegangslogging, gebeurtenismeldingen of websitehosting, en bucketbeleid wordt in CEL geschreven in plaats van in de beleidstaal van AWS. Private Networks zijn “een klassiek laag 2-segment”, waar “Regels van security groups niet gelden voor verkeer binnen privénetwerken” en “Er wordt geen versleuteling toegepast”.
Het platform is van Exoscale zelf, geen OpenStack, met een gepubliceerde OpenAPI 3.0-specificatie, de open-source CLI exo, SDK's voor Go, Python en Java, en een Terraform-provider die Exoscale onderhoudt (0.75.0, gepubliceerd op 12 oktober 2026, nog onder 1.0). Elke documentatiepagina wordt ook als Markdown aangeboden, en elk product heeft eigen pagina's over limieten en SLA met een datum van de laatste wijziging.
Wat het kost
Lijstprijzen van Exoscale in euro, exclusief btw, uit de openbare prijs-API die de prijspagina laadt, gecontroleerd op 15 en 16 oktober 2026, bij 730 uur per maand. Het tarief is in elke zone gelijk; we hebben Frankfurt (DE-FRA-1) doorgerekend.
Workload A, een opstartconfiguratie: één VM met 2 vCPU en 4 GB, een schijf van 40 GB, één IPv4-adres, 1 TB uitgaand verkeer en 100 GB objectopslag.
| Onderdeel | Keuze | Euro per maand |
|---|---|---|
| VM | Standard Medium, 2 vCPU, 4 GB | 34,06 |
| Schijf | 40 GiB lokale SSD, bovenop de instance gefactureerd | 4,09 |
| Openbaar IPv4 | inbegrepen | 0,00 |
| 1 TB uitgaand verkeer | binnen het uurvolume, bij gelijkmatige spreiding | 0,00 |
| 100 GB objectopslag | eerste prijsniveau | 1,87 |
| Totaal | 40,02 |
AWS rekent € 112,37 en Azure € 116,15 voor hetzelfde in Frankfurt; bij AWS is de 1 TB uitgaand verkeer alleen al USD 81,00 van een rekening van USD 125,95. Het volume wordt per uur geteld, dus de nul gaat uit van verkeer dat over de maand is gespreid; in het slechtste geval is de post € 18,63.
Workload B, een klein productiesysteem: drie VM's met 4 vCPU en 16 GB en elk een IPv4-adres, 300 GB SSD-blokopslag, een load balancer, PostgreSQL met 2 vCPU, 8 GB en 100 GB als primair plus standby, 1 TB objectopslag met 1 miljoen PUT- en 10 miljoen GET-verzoeken, een control plane voor Kubernetes en 2 TB uitgaand verkeer.
| Onderdeel | Keuze | Euro per maand |
|---|---|---|
| 3 VM's | Standard Extra-Large, 4 vCPU, 16 GB | 408,81 |
| Rootschijven | 3 x 10 GiB, het minimum, bovenop gefactureerd | 3,07 |
| 300 GB blokopslag | 280 GiB aan Block Storage-volumes | 28,62 |
| 3 openbare IPv4-adressen | inbegrepen | 0,00 |
| Load balancer | Network Load Balancer, IPv4-adres inbegrepen | 25,35 |
| PostgreSQL-HA | Business-8: 2 nodes van 4 vCPU en 8 GB, elk 175 GB, opslag inbegrepen | 384,20 |
| 1 TB objectopslag | eerste prijsniveau; geen kosten per verzoek | 18,70 |
| 2 TB uitgaand verkeer | binnen het gepoolde volume van drie instances, bij gelijkmatige spreiding | 0,00 |
| Control plane voor Kubernetes | SKS Pro, hoogbeschikbaar, SLA van 99,95% | 40,15 |
| Totaal | 908,88 |
Met het gratis control plane SKS Starter (zonder SLA) is het totaal € 868,73. AWS rekent € 1.082,61 voor workload B op m7i.xlarge en Azure € 1.091,88 op D4s_v5, dus Exoscale kost met SKS Pro 84% van AWS en 83% van Azure, en met Starter 80% van beide. De besparing zit in wat Exoscale inbegrijpt: bij AWS komen uitgaand verkeer, IPv4 en de eigen kosten van de load balancer samen op USD 228,61, en EKS kost € 65,13. De database gaat de andere kant op: er is geen HA-plan met 2 vCPU en 8 GB, dus het dichtstbijzijnde grotere kost € 384,20, 42% van de rekening, tegenover USD 320,13 met opslag bij AWS. Van de Europese aanbieders in deze serie die elk onderdeel van workload B verkopen, kosten IONOS, UpCloud en Scaleway minder, van € 436,79 tot 582,07.
Er zitten drie aannames in het totaal. De 2 TB uitgaand verkeer is beschouwd als vallend binnen het gepoolde volume; voluit gefactureerd zou het € 37,25 toevoegen. De load balancer richt zich alleen op Instance Pools, dus de drie VM's draaien als één pool, zonder kosten. En er is geen versie met dedicated vCPU's om door te rekenen: dedicatie wordt alleen verkocht als hele hosts tegen een niet-gepubliceerde prijs. Workernodes zijn niet inbegrepen, zoals overal in deze serie.
Uitgaand verkeer en IPv4. Elke instance komt zonder kosten met een openbaar IPv4-adres en een IPv6-adres; een extra Elastic IP kost € 10,14 per maand, terwijl AWS en Azure USD 0,005 per uur rekenen voor elk IPv4-adres. Ongebruikt volume “wordt doorgegeven aan andere draaiende instances van dezelfde organisatie”. Daarboven kost uitgaand verkeer ongeveer € 21,47 per TB, tegenover € 80,30 bij AWS en € 77,62 bij Azure boven hun gratis 100 GB.
Facturering. De prijs-API geeft hetzelfde getal terug in EUR, CHF en USD, en uw valuta volgt “uw oorspronkelijke juridische verblijfplaats”, dus tegen de ECB-koersen van 15 oktober is een rekening in USD ongeveer 11% goedkoper en een rekening in CHF ongeveer 7% duurder dan hetzelfde bedrag in euro. Er is geen maandelijks maximum of korting voor langdurig gebruik, en een gestopte instance betaalt nog steeds voor zijn schijf. Bij een vooruitbetaald account worden bij een tegoed van nul “uw machines gestopt en wordt uw account opgeschort”, terwijl volumes kosten blijven opbouwen; voor accounts die achteraf betalen vonden we geen budgetmelding. Volumekortingen vereisen een afnameverplichting van 12 maanden tegen niet-gepubliceerde tarieven, en er zijn geen spot- of gereserveerde instances en geen gratis niveau.
GPU's, per GPU-uur op het formaat met één GPU: RTX PRO 6000 Blackwell 96 GB € 2,15 (Frankfurt, Zagreb, Zürich), A40 € 1,05 (Frankfurt), A30 € 1,23 (Genève), RTX A5000 € 1,34, RTX 3080 Ti € 0,92 en V100 € 1,38 (Wenen). B300 wordt op aanvraag geprijsd; H100, H200, B200, L40S en L4 worden niet aangeboden. In Frankfurt rekent AWS € 5,10 voor een RTX PRO 6000 en € 2,08 voor een L40S, ongeveer het dubbele van de A40 van Exoscale. Elke nieuwe organisatie heeft een GPU-quotum van 0, dat per supportticket wordt verhoogd na “een handmatig screeningsproces”, met “voorrang aan gevestigde bedrijven”, en quota “reserveren geen GPU-capaciteit”.
Prijswijzigingen. We vonden tussen oktober 2024 en oktober 2026 geen verhoging van een bestaande lijstprijs. De supportplannen werden goedkoper op 1 juli 2025 (Starter van € 100 naar 50 per maand, het minimum van Enterprise van € 2.500 naar 1.500). Twee berichten kondigen 30% korting op de A40 aan, per 1 februari en 1 juni 2026; het tweede brengt het formaat Small van € 1,4933 naar 1,0453 per uur, en of het twee verlagingen waren of één vertraagde verlaging, is niet duidelijk. De Terms staan verhogingen toe “met een schriftelijke vooraankondiging van vijfenveertig (45) dagen”.
Betrouwbaarheid
Wat een zone is. Bij Exoscale is een zone één datacenterfaciliteit in één stad (“elke faciliteit kan uit meerdere ruimten of gebouwen bestaan”), en instances, buckets, privénetwerken, load balancers en Elastic IP's leven elk in één zone. Binnen een zone plaatst een anti-affinity group tot 8 instances “op verschillende fysieke hypervisors”; het verlies van een gebouw overleven vergt een tweede stad, of de tweede faciliteit in Wenen.
De standby van de database. Een Business-plan is een primaire node en één standby, Premium een primaire en twee, en “alle data blijft binnen het land van de zone die u hebt gekozen”. Omdat een zone één faciliteit is, staat de standby in dezelfde faciliteit als de primaire; of op een andere host of rack, wordt niet vermeld. Premium gebruikt “synchrone replicatie”; de modus voor Business wordt niet vermeld, en er wordt geen failovertijd gepubliceerd. AWS en Azure zetten de standby in een andere zone en noemen 60 tot 120 seconden voor een failover.
De SLA's:
| Dienst | Maandelijks doel | Credit |
|---|---|---|
| Compute Instances, per instance | 99,95%; onderhoud aan GPU's waarvoor een offline migratie nodig is, telt niet mee | 50% onder 99,95%, 100% onder 98,3% |
| Control plane voor Kubernetes | 99,95% bij SKS Pro; geen bij Starter | 50% of 100% |
| Databases | 99,99% bij Business en Premium, 99,95% bij één node, geen bij Hobbyist | 50% of 100% |
| Object Storage, Block Storage, load balancer | 99,95% | 50% of 100% voor Object Storage; de andere niet gelezen |
| API en portal | 99,95% als doel, niet als SLA | geen |
- Downtime telt alleen in perioden van “vijf of meer opeenvolgende minuten”.
- U claimt per e-mail “binnen dertig (30) werkdagen”, met de tijdstippen van de onbeschikbaarheid, dus uw eigen monitoring levert het bewijs. Credits “kunnen alleen worden gebruikt voor toekomstige facturen”.
- De totale aansprakelijkheid is gemaximeerd op wat de klant in de voorgaande twaalf maanden voor die dienst heeft betaald; dataverlies en gederfde winst zijn uitgesloten.
De eerste credit is 50%, waar AWS en Azure bij 10% beginnen, en 99,99% voor een HA-database verslaat RDS Multi-AZ met 99,95%, met de standby in dezelfde faciliteit. Maar AWS en Azure beloven ook 99,99% voor VM's die over zones zijn verspreid, wat Exoscale binnen één stad niet kan bieden. AWS geeft tot het eind van de tweede factureringsperiode om te claimen, Azure 60 dagen.
Statuspagina en incidenten. De incidentgeschiedenis op exoscalestatus.com, teruggelezen tot juli 2024, telt 350 meldingen, ongeveer 146 daarvan ongeplande incidenten naar hun titel (onze telling). Sommige hebben een schriftelijke postmortem die de oorzaak noemt.
| Datum | Omvang | Duur | Oorzaak |
|---|---|---|---|
| 1 sep. 2026 | Portal en de API's van elke dienst, alle acht zones | 03.20 tot 10.15 uur UTC, het ergst van 03.30 tot 08.30 | het oude adres van een externe nameserver, opnieuw toegewezen, beantwoordde interne DNS-query's met verkeerde IP's; “Resources die al waren geprovisioned bleven werken” (247488) |
| 16 tot 22 mrt. 2026 | Zürich: brand in een UPS-ruimte, stroom op N in plaats van N+1 | 6 dagen en 6 uur | diensten “niet getroffen” (227381) |
| 5 nov. 2025 | Zürich: “een aanzienlijk aantal compute-instances” viel uit | 4 uur en 48 minuten | tijdens onderhoud viel een stroomtoevoer uit, een slecht gebalanceerde rack liet een zekering doorslaan, en een core edge router was “verkeerd bekabeld” (211222) |
| 27 en 30 jun. 2025 | De helft van de SKS-clusters in Zürich, daarna in Genève, werd read-only; hersteld vanuit een snapshot | 59 en 17 minuten | niet vermeld (197031, 197141) |
Elk incident dat over zones heen ging, was een storing van het control plane (ook latentie en time-outs van de Compute API troffen op 20 augustus 2026 alle zones, gedurende 1 uur en 38 minuten), en de storing van november 2025 bleef in Zürich, waarna Exoscale de stroomvoorziening van elke rack in elke zone controleerde. Een ontwerp over meerdere zones beschermt hier draaiende workloads, niet uw vermogen om ze te wijzigen.
Support
| Plan | Prijs per maand, exclusief btw | Eerste reactie, P1 / P2 | Bereikbaarheid (Midden-Europese tijd) |
|---|---|---|---|
| Built-In | inbegrepen | best effort | maandag tot en met vrijdag, 8.00 tot 18.00 uur |
| Starter | € 50 | 2 uur / 6 uur | maandag tot en met vrijdag, 8.00 tot 18.00 uur |
| Pro | € 500 | 1 uur bij escalatie / 4 uur; ticket of telefoon | maandag tot en met vrijdag, 7.00 tot 20.00 uur |
| Enterprise | 5% van het verbruik, minimum € 1.500 | 30 minuten / 2 uur, beide bij escalatie | 24/7 |
De doelen gelden voor “alleen de initiële reactietijd”, maar een reactie die meer dan 61 seconden te laat komt, is een schending die 25% van de supportkosten van die maand waard is, gemaximeerd op die kosten. Het gratis plan heeft geen doel en geen dekking in het weekend, en toch vraagt een nieuw account er het plan voor de HA-database, de GPU-quota en grotere instanceformaten mee aan. AWS Basic opent geen technische cases en Azure Basic heeft geen reactiedoelen, dus Built-In bereikt tenminste engineers. Een doel van één uur kost bij Exoscale € 500, alleen op werkdagen; Azure Standard geeft één uur voor USD 100, en AWS Business Support+ kost het hoogste van USD 29 of 9% van de uitgaven.
Een account krijgen
U verifieert een e-mailadres, maakt een Organization aan en “Registreert uw creditcard, of voegt vooraf wat tegoed toe”; kaarten moeten 3D Secure ondersteunen. De documenten beschrijven geen identiteitsbewijs of selfiecontrole; facturering per bankoverschrijving vereist “een aangetoonde kredietlijn” en handmatige screening.
Een nieuwe organisatie krijgt 20 instances, 5 Elastic IP's, 3 Kubernetes-clusters, 10 databasediensten en 20 buckets; de grootste instanceformaten en de databaseplannen Business en Premium worden door support ingeschakeld. Workload B op dag één: alles past, behalve de PostgreSQL Business-8, die op support wacht, best effort tijdens kantooruren op het gratis plan. Bij AWS ligt de standaard van 5 vCPU's voor standaardinstances onder de 12 die workload B nodig heeft; de 20 cores per regio van Azure passen op papier.
Twee bepalingen worden later belangrijk. Achteraf betaalde bedragen die 30 dagen na de vervaldatum onbetaald zijn, laten Exoscale “de Diensten niet meer leveren”. En het mag, na schriftelijke kennisgeving, “onmiddellijk beëindigen en/of opschorten” als de klant een wet of de gebruiksclausule heeft geschonden, of als Exoscale “enige aanwijzing, kennisgeving of instructie ontvangt van een overheidsinstantie (of een onafhankelijke instantie die internetinhoud monitort)”.
Compliance en gegevensbescherming
Elk certificaat en elk auditrapport staat in het Compliance Center in de klantportal, vrijgegeven “zodra een geheimhoudingsovereenkomst (NDA) elektronisch is geaccepteerd”. We vonden er geen in het openbaar, dus er is er geen ingezien.
| Kader | Status |
|---|---|
| ISO/IEC 27001, 27017, 27018 | Geclaimd, 27001 “sinds 2018”; auditor niet genoemd. Afgeschermd |
| BSI C5:2020 Type 2 | Geclaimd; eerste attestatie aangekondigd op 29 oktober 2024, voor “alle zones en producten van Exoscale”. Afgeschermd |
| SOC 2 Type 2 | Geclaimd; aangekondigd op 16 augustus 2024. Afgeschermd |
| HDS (Franse gezondheidsgegevens) | Geclaimd voor activiteiten 1 tot 4 en 6. Afgeschermd |
| TISAX Level 2 | Beoordeeld; resultaten via het ENX-portaal |
| CSA STAR | Niveau 1, een zelfbeoordeling; we vonden geen registervermelding |
| SecNumCloud, ENS, PCI DSS | Niet geclaimd; de labels voor PCI DSS en SOC op de zonepagina's zijn van de exploitanten van de datacenters |
De verwerkersovereenkomst (DPA), “van toepassing vanaf 5 mei 2025”, wordt gesloten met Akenes SA onder de AVG en de Zwitserse FADP. Ze noemt één subverwerker, Aiven Oy uit Helsinki, voor de orkestratie van de beheerde databases, met 30 dagen vooraankondiging van wijzigingen. Twee derden die de eigen pagina's van Exoscale noemen, staan niet op die lijst: “Onze partner DNSimple” voor DNS, en “de voordelige CDN van Ducksify op basis van Akamai”. Of zij persoonsgegevens verwerken, konden we niet vaststellen.
Over de locatie van data zijn de Terms specifiek: Exoscale “slaat Klantdata uitsluitend op binnen het door de Klant gekozen land ... ook voor back-ups, snapshots en kopieën voor disaster recovery”, tenzij de klant anders opdraagt of de wet of een rechterlijk bevel het vereist. API-sleutels en security groups zijn globaal. Nieuwe volumes zijn standaard versleuteld, en KMS biedt sinds 2 juli 2026 sleutels onder beheer van de klant. De Terms staan openbaarmaking toe wanneer Exoscale “daartoe verplicht is door de wet ... of een overheidsinstantie”, met kennisgeving “voor zover wettelijk toegestaan”.
Wie de zeggenschap heeft
Het exploiterende bedrijf is Akenes SA in Lausanne, ingeschreven in het kanton Vaud; “Exoscale is een geregistreerd handelsmerk van Akenes SA”. Een groepspersbericht van 30 augustus 2017 kondigde aan dat A1 Digital International een meerderheid had verworven en Swisscom Ventures en Anaroll Holding had uitgekocht, en het jaarverslag van Telekom Austria AG vermeldt “Akenes S.A., Lausanne” per 31 december 2025 als voor 100% in handen.
Telekom Austria AG (A1 Group) is genoteerd in Wenen. Per 31 december 2025 hield América Móvil B.V. (Nederland), “een volledige dochteronderneming van América Móvil, S.A.B. de C.V.”, 60,94%, de Republiek Oostenrijk via ÖBAG 28,42% en de free float 10,64%. Het verslag noemt América Móvil, “gevestigd in Mexico” en genoteerd aan de NYSE, als de uiteindelijke moedermaatschappij. De twee stemmen “in onderling overleg” onder een overeenkomst die op 6 februari 2023 voor tien jaar is verlengd: América Móvil draagt 8 van de 10 vertegenwoordigers van de aandeelhouders in de raad van commissarissen voor, en de CEO, en ÖBAG kan, zolang het 25% plus één aandeel houdt, onder meer een veto uitspreken over “de verplaatsing van de statutaire zetel en van wezenlijke bedrijfsfuncties van de onderneming”. We geven de keten weer; we trekken geen conclusie over welke wetten de exploiterende onderneming bereiken.
U sluit uw contract met Akenes SA onder Zwitsers recht en met de rechters van Lausanne. Vier zones draaien in datacenters van A1 (beide locaties in Wenen, Sofia, Zagreb) en vier in faciliteiten van Equinix (Frankfurt, München, Genève, Zürich). Drie diensten leunen op anderen: het control plane van de databases is technologie van Aiven, de CDN is die van Ducksify op Akamai, en DNS draait met DNSimple. De omzet en het personeelsbestand van Exoscale worden niet gepubliceerd.
Vertrekken
Exoscale zegt dat uitgaand verkeer rond een overstap “op verzoek wordt kwijtgescholden of terugbetaald”, en de Terms van 2 juli 2026 volgen het overstapproces van de Europese dataverordening: een schriftelijke kennisgeving, ontvangstbevestiging binnen 3 werkdagen, een overgangsperiode die kan worden verlengd tot zeven maanden, daarna een periode van 30 dagen om data op te halen. De eigen documenten van Exoscale spreken elkaar op één punt tegen: de Terms geven data terug “tegen een vergoeding voor de herstelservice” en de prijspagina noemt die op € 0,12 “max. per GB”, terwijl de facturatiedocumentatie zegt dat Exoscale niets rekent voor “support voor dataportabiliteit of omkeerbaarheid”. Laat het antwoord schriftelijk vastleggen.
Snapshots van instances worden gedownload als QCOW2, buckets spreken S3, SKS is upstream Kubernetes, en de databases exporteren met standaardtools. Snapshots van Block Storage “kunnen niet worden geëxporteerd of gedownload”, dus volumedata wordt vanuit een instance naar buiten gekopieerd. Het CEL-beleid voor buckets en IAM, de integraties van Kubernetes voor load balancers en volumes en de Terraform-code zijn van Exoscale zelf en moeten elders opnieuw worden opgebouwd. Stopzettingen kwamen met weken vooraankondiging: Managed Redis maakte op 30 april 2025 plaats voor Valkey, ongeveer 8 weken na de aankondiging.
Wat gebruikers melden
Het onafhankelijke dossier is dun: 25 reacties op Hacker News sinds oktober 2024 noemen Exoscale, bijna allemaal in lijsten van Europese alternatieven, en twee Reddit-gebruikers die om ervaringen vroegen, vonden weinig (r/BuyFromEU, september 2026; r/informatik, september 2025). Twee van de vijf thema's hieronder rusten op één melding plus een document van Exoscale, en we noemen de stemmen met een commerciële band.
Support antwoordt snel, ook bij kleine accounts. Een praktijkreview van SKS meldt een antwoord in “Zes minuten. Op een proefaccount.” (eucloudcost.com, maart 2026, later gecorrigeerd met input van een medewerker van Exoscale), en een gebruiker op Hacker News prijst “goede klantenservice die zich niet verschuilt achter ‘communityforums’” (42135407, november 2024). Dat doet ook een adviesbureau met een Exoscale-certificering (agsolutions, september 2024). Het gratis plan heeft nog steeds geen reactiedoel.
Teams houden enkele AWS-diensten of bouwen zelf. Datzelfde adviesbureau hield AWS SES en SNS en miste lifecyclebeleid en beheerde back-up voor buckets (agsolutions); een Reddit-gebruiker noteert “Jedoch kein Serverless” (maar geen serverless) (r/informatik, september 2025). De catalogus bevestigt beide.
Het netwerk is plat. Een reviewer meldt privénetwerken die “puur laag 2 ... Geen routering, geen NAT, geen internetgateway” zijn, waar “Security groups niet gelden voor verkeer op privénetwerken”, en een Kubernetes-API-endpoint dat “altijd openbaar is” (eucloudcost.com, maart 2026). Eén melding, maar de pagina over Private Network van Exoscale bevestigt de eerste twee.
Object Storage is degelijk maar niet het goedkoopst. De enige melding uit de eerste hand komt van een voormalig medewerker van Exoscale, die dat zelf zegt: die gebruikte het “lange tijd als klant zonder problemen”, noemt het “degelijk” en noemt “de iets hogere prijs” als de gebruikelijke klacht (pb7eb4y, september 2026). Dat is één stem, en geen onafhankelijke. De statuspagina vermeldt verschillende incidenten met foutpercentages bij Object Storage, dus “degelijk” is hun oordeel.
Vooruitbetalen werkt als een hard uitgavenmaximum. Een gebruiker waardeert “harde uitgavenlimieten via vooruitbetaalde accountsaldi” (42135407, november 2024), en de facturatiedocumentatie bevestigt dat machines stoppen bij een tegoed van nul.
We vonden geen terugkerende klacht over aanmelding, gesloten accounts of verrassingen bij de facturering; bij zo weinig meldingen is dat afwezigheid van bewijs, geen bewijs van afwezigheid.
Voor wie het geschikt is, en wie beter elders kan kijken
Exoscale is geschikt voor Europese teams die beheerde Kubernetes en PostgreSQL willen onder een Zwitsers contract, met data die contractueel in Zwitserland, Duitsland, Oostenrijk, Bulgarije of Kroatië blijft; voor gereguleerde workloads die C5-, HDS- of SOC 2-bewijs nodig hebben en een NDA kunnen tekenen om dat te lezen; en voor teams die waarde hechten aan een vlakke prijslijst, inbegrepen IPv4 en een aanbieder die zijn limieten en postmortems publiceert.
Kijk elders als u hoge beschikbaarheid over zones heen binnen één stad nodig hebt, serverless, andere wachtrijen dan Kafka, een application load balancer of een gerouteerde VPC met NAT; als u de goedkoopste rekenkracht wilt of dedicated vCPU's per uur; als u H100-, H200- of B200-GPU's on demand nodig hebt; of als de zeggenschap volledig bij Europese aandeelhouders moet blijven.
Bronnen
Gecontroleerd op 15 en 16 oktober 2026.
Prijzen
- Prijspagina en de prijs-API,
portal.exoscale.com/api/pricing/<product> - Volumekorting en facturatiedocumentatie
- Changelog: supportplannen, 30 juni 2025, A5000 en 3080 Ti GA, RTX PRO 6000 en verlaging van de A40, verlaging van de A40, juni 2026, archiefopslag
- Cijfers voor AWS en Azure: AWS Price List bulk API en Azure Retail Prices API, omgerekend tegen de ECB-koers van 15 oktober 2026
Voorwaarden en SLA
- Terms and Conditions, van toepassing vanaf 2 juli 2026
- Data Processing Addendum, van toepassing vanaf 5 mei 2025
- Overzicht van SLA's, met de SLA's voor Instances, SKS, DBaaS, Object Storage en Support
- Prioriteit van supportcases
- Dataportabiliteit
Documentatie
- Data Center Zones en datacenters, met de pagina over Spanje
- Compute: overzicht van Instances, limieten van Instances, Dedicated Hypervisors
- Kubernetes: overzicht van SKS, limieten van SKS, CNCF-conformiteit, v1.36
- Databases: overzicht van DBaaS, limieten van DBaaS
- Opslag: Block Storage, limieten van Object Storage, bucketbeleid
- Netwerken en beveiliging: Private Network, Network Load Balancer, CDN, KMS, IAM
- Accounts: Quick Start
- Tooling: OpenAPI-specificatie, llms.txt, Terraform registry, deprecatie van API v1
- Changelog: feed, ClickHouse GA, Valkey, SPF-recordtype
Status en incidenten
- Statuspagina en incidentgeschiedenis
- Incidenten 247488, 246340, 227381, 211222, 197031, 197141
Compliance
- Compliance en documentatie over compliance
- ISO 27001, BSI C5, SOC 2, TISAX, CSA STAR
- Changelog: BSI C5, 29 oktober 2024, SOC 2 Type 2, HDS
Bedrijf en eigendom
- Over ons
- Zefix, Akenes SA
- Telekom Austria AG, Annual Financial Report 2025
- TelecomTV, A1 Digital neemt Exoscale over, 30 augustus 2017
Gebruikersmeldingen
- eucloudcost.com, “Exoscale SKS Review”, 13 maart 2026
- agsolutions, “From AWS to Exoscale”, september 2024, bijgewerkt januari 2026 (een adviesbureau met een Exoscale-certificering)
- Reddit: thread op r/BuyFromEU, september 2026, reactie pb7eb4y; reacties op r/informatik neeqka4 en nf1kmba
- Hacker News: 42135407 (november 2024)
Data en cloud
Nieuwe handleidingen en regelwijzigingen per e-mail
Verandert er een regel, schuift er een deadline op of publiceren wij een nieuwe handleiding, dan sturen we die per e-mail.