Door Kristijan Sekereš
Cyso Cloud in 2026: een eerlijke review voor teams die AWS of Azure verlaten

Cyso Cloud, tot 1 januari 2025 Fuga Cloud genoemd, is de public cloud van Cyso, een Nederlandse hostinggroep in particuliere handen, in 1997 opgericht en gevestigd in Alkmaar. Het draait gewoon OpenStack in twee regio's, Amsterdam en Frankfurt, elk met drie beschikbaarheidszones en dezelfde prijzen, en heeft ISO 27001- en NEN 7510-certificaten die we konden lezen. Rekenkracht is goedkoop en de prijslijst kent geen kosten voor verkeer dat de instances verlaat: onze productieworkload kost er € 254,40 per maand in Frankfurt, zij het zonder de beheerde PostgreSQL die in de totalen van AWS en Azure zit, omdat Cyso Cloud er alleen een verkoopt als gesloten bèta. De zwakke punten zijn een smalle catalogus, drie netwerkstoringen in Amsterdam in 2025 die zijn zones niet wisten te begrenzen, support op kantooruren zonder reactiedoelen, geen versleuteling in rust als standaard en geen gepubliceerde verwerkersovereenkomst, en een aanbieder die heeft geschreven over afstappen van OpenStack zonder te zeggen wat dat voor zijn public cloud betekent.
Dit artikel maakt deel uit van een serie die 24 Europese cloudaanbieders vergelijkt met AWS en Azure; het overzicht zet ze naast elkaar. Alles hieronder is op 15 en 16 oktober 2026 gecontroleerd aan de hand van de documentatie, juridische voorwaarden, prijslijst en statuspagina van Cyso Cloud, handelsregisters en gearchiveerde prijspagina's, elk bij de bron. We hebben geen account geopend en geen workloads gedraaid.
In het kort
| Cyso Cloud | |
|---|---|
| Hoofdkantoor en zeggenschap | Alkmaar, Nederland. Wordt gerund door Cyso B.V., onderdeel van Cyso Group B.V., een particuliere Nederlandse groep waarvan de aandeelhouders niet openbaar zijn. Geen aandeelhouder van buiten Europa gevonden. Niet beursgenoteerd |
| Regio's en zones | Amsterdam en Frankfurt, elk drie beschikbaarheidszones, in beide dezelfde prijzen. Wat een zone fysiek is: niet vermeld. Niets buiten Europa |
| Workload A (opstart) | € 24,99 per maand in Frankfurt |
| Workload B (productie) | € 254,40 met één Kubernetes-control plane, € 284,40 met het HA-control plane. Zonder de beheerde PostgreSQL, een gesloten bèta zonder openbare prijs |
| Uitgaand verkeer | Voor instances is geen prijs per GB vermeld: de platformpagina zegt “geen kosten voor uitgaand dataverkeer”, de facturatie-FAQ noemt bandbreedte een variabele kostenpost. Objectopslag: € 0,055 per GB |
| SLA voor rekenkracht | 99,99%, alleen uitgekeerd wanneer instances die over twee zones zijn verspreid allemaal de connectiviteit verliezen. Credits gemaximeerd op 50% van de rekening van de maand. Kubernetes, load balancers en DNS vallen er niet onder |
| Inbegrepen support | Kantooruren, maandag tot en met vrijdag 9.00 tot 17.00 uur, per telefoon, e-mail, chat en tickets. Geen gepubliceerde reactiedoelen, geen betaalde niveaus |
| Wie zich kan aanmelden | Bedrijven en particulieren, met verplichte tweefactorauthenticatie en een creditcard die wordt gecontroleerd met een afschrijving van 1 euro (geen debet- of prepaidkaarten); SEPA voor klanten in de EU |
Wat u ermee kunt bouwen
De status is algemeen beschikbaar, tenzij anders vermeld, zoals Cyso Cloud het op 16 oktober 2026 aanduidde. Elke API-dienst bestaat in beide regio's.
| Wat u nodig hebt | Cyso Cloud | AWS | Azure |
|---|---|---|---|
| Virtuele machines | Instances op KVM: s5 Standard, c5 “CPU Optimised” en m5 “Memory Optimised”, 2 tot 64 vCPU, lokale NVMe-schijf inbegrepen | EC2 | Virtual Machines |
| Bare metal | geen | EC2 metal | BareMetal Infrastructure |
| GPU's | geen; de g2-flavours van Fuga uit 2024 zijn van de prijslijst verdwenen | EC2 G en P | NC- en ND-serie |
| Blokopslag | Volumes op Ceph, Tier-1 en Tier-2, met multi-attach-varianten, drie kopieën | EBS | Managed Disks |
| Objectopslag | Ceph met de S3- en Swift-API's, in beide regio's, drie kopieën | S3 | Blob Storage |
| Bestandsopslag | geen; de documentatie suggereert een multi-attach-volume met een clusterbestandssysteem, of een NFS-server binnen Kubernetes | EFS | Azure Files |
| Databases | Cloud Databases (PostgreSQL), gesloten bèta op aanvraag, buiten de SLA; verder niets | RDS, ElastiCache, DocumentDB | Azure Database for PostgreSQL, Cache for Redis, Cosmos DB |
| Kubernetes | Enterprise Managed Kubernetes (EMK), gebouwd op Gardener, CNCF-conform voor 1.34 en 1.35, enkel of HA-control plane, hibernation, autoscaler | EKS | AKS |
| Serverless en messaging | geen | Lambda, Fargate, SQS, SNS | Functions, Container Apps, Service Bus |
| Infrastructure as code | Heat, met een CloudFormation-compatibel endpoint | CloudFormation | ARM, Bicep |
| Netwerk | Neutron-netwerken, routers en security groups op OVN; direct openbaar IPv4 en IPv6 of floating IP's; Octavia-load balancer (HTTP, HTTPS, TCP, UDP); privélijnen via sales | VPC, ELB, Direct Connect | VNet, Load Balancer, ExpressRoute |
| DNS | Designate, anycast, domeinen worden vóór gebruik met de hand gecontroleerd | Route 53 | Azure DNS |
| CDN, WAF, DDoS | geen CDN of WAF; DDoS-detectie voor het hele netwerk, “geen specifieke filtering of scrubbing voor gebruikers van Cyso Cloud” | CloudFront, WAF, Shield | Front Door, WAF, DDoS Protection |
| Sleutels en geheimen | geen | KMS, Secrets Manager | Key Vault |
| Identiteit | teams met gebruikers en rollen, application credentials van OpenStack; een identiteitsdienst voor de eigen apps van klanten in bèta | IAM, Cognito | Entra ID |
| Monitoring | gebruiks- en factuurgegevens; Prometheus-handleidingen voor EMK; geen beheerde logs of metrics | CloudWatch | Azure Monitor |
| Transactional Email (SMTP en API), eind 2025 gelanceerd | SES | Communication Services | |
| Back-up | back-ups van volumes voor € 0,080 per GB-maand; een back-updienst die in november 2024 is aangekondigd, heeft geen productpagina | AWS Backup | Azure Backup |
Helemaal afwezig: bare metal, GPU's, enige algemeen beschikbare beheerde database, bestandsopslag, een container registry (EMK heeft een pull-through cache), functies, wachtrijen, een CDN, een WAF, een dienst voor sleutelbeheer, beheerde logging en API's voor AI-modellen. Voor meer verwijst Cyso Cloud naar zijn zusterbedrijf Cyso, dat beheerde diensten erbovenop verkoopt. Objectopslag documenteert versiebeheer, Object Lock, lifecyclebeleid en door de klant geleverde sleutels (SSE-C), maar niet SSE-S3 of SSE-KMS, gebeurtenismeldingen, websitehosting of replicatie tussen regio's.
De tooling is die van OpenStack, niet van Cyso: de Terraform-provider voor OpenStack van de community (3.4.0, gepubliceerd op 11 november 2025), de openstack-CLI van de community, en Gardener-YAML voor EMK-clusters. Er is geen provider, CLI of SDK van Cyso. De documentatie, ongeveer 144 pagina's, zegt op sommige plaatsen nog Fuga, beschrijft op sommige pagina's alleen Amsterdam en noemt op één pagina de formaten van load balancers “binnenkort beschikbaar”. Een openbare roadmap en changelog draaien op Canny. EMK upgradet een deprecated Kubernetes-versie 28 dagen na de deprecation, “ook als automatische updates voor Kubernetes zijn uitgeschakeld”.
Wat het kost
Lijstprijzen van Cyso Cloud in euro, exclusief btw, van de prijspagina, gecontroleerd op 15 en 16 oktober 2026, in Frankfurt; Amsterdam kost evenveel. Alles wordt per uur gefactureerd tot een maandmaximum bij 672 uur, dus een maand van 730 uur kost de maandprijs.
Workload A, een opstartconfiguratie: één VM met 2 vCPU en 4 GB, een schijf van 40 GB, één IPv4-adres, 1 TB uitgaand verkeer en 100 GB objectopslag.
| Onderdeel | Keuze | Euro per maand |
|---|---|---|
| VM | s5.small, 2 vCPU, 8 GB, 50 GB lokale NVMe | 17,50 |
| Schijf | lokale schijf, inbegrepen (starten met tijdelijke opslag, niet met een bootvolume) | 0,00 |
| Openbaar IPv4 | direct of floating | 1,99 |
| 1 TB uitgaand verkeer | geen prijs vermeld | 0,00 |
| 100 GB objectopslag | 100 x 0,055 | 5,50 |
| Totaal | 24,99 |
Geen enkele flavour past bij 2 vCPU en 4 GB met een schijf van 40 GB: c5.small heeft de 4 GB maar slechts 25 GB schijf en kost meer (€ 30,92 met een volume van 15 GB), dus s5.small, met twee keer zoveel geheugen, is de goedkoopste die past. Een valkuil: kiest u een distributie-image, dan maakt het dashboard een bootvolume aan, dat als blokopslag wordt gefactureerd, tenzij u tijdelijke opslag kiest. AWS rekent € 112,37 en Azure € 116,15 voor workload A in Frankfurt, het grootste deel voor de 1 TB uitgaand verkeer.
Workload B, een klein productiesysteem: drie VM's met 4 vCPU en 16 GB en elk een IPv4-adres, 300 GB SSD-blokopslag, een load balancer, PostgreSQL met 2 vCPU, 8 GB en 100 GB als primair plus standby, 1 TB objectopslag met 1 miljoen PUT- en 10 miljoen GET-verzoeken, een control plane voor Kubernetes en 2 TB uitgaand verkeer.
| Onderdeel | Keuze | Euro per maand |
|---|---|---|
| 3 VM's | s5.medium, 4 vCPU, 16 GB, elk 100 GB lokale NVMe | 112,50 |
| 3 openbare IPv4-adressen | 3 x 1,99 | 5,97 |
| 300 GB blokopslag | Tier-1-volume, 5 lees- en 5 schrijf-IOPS per GB | 28,50 |
| Load balancer | Small, plus een floating IPv4 voor openbare toegang | 12,94 |
| PostgreSQL-HA | niet te koop: gesloten bèta, geen openbare prijs | n.v.t. |
| 1 TB objectopslag | 1.000 x 0,055 | 55,00 |
| 1 miljoen PUT, 10 miljoen GET | verzoeken van Categorie A en Categorie B | 9,50 |
| Control plane voor Kubernetes | EMK, enkel | 29,99 |
| 2 TB uitgaand verkeer | geen prijs vermeld | 0,00 |
| Totaal | 254,40 |
Het HA-control plane, dat etcd over drie zones verspreidt, kost € 59,99 en brengt het totaal op € 284,40. Er is maar één variant van de VM: Cyso Cloud verkoopt geen afzonderlijke families met gedeelde en dedicated vCPU's en zegt niet welke de s5 is; de platformpagina belooft “gegarandeerde toewijzing van CPU en geheugen” zonder verhouding.
AWS rekent € 1.082,61 voor workload B en Azure € 1.091,88, maar beide totalen bevatten een beheerde HA-PostgreSQL (USD 320,13 per maand bij AWS met opslag), dus de getallen zijn niet rechtstreeks vergelijkbaar. PostgreSQL zelf draaien op twee s5.small-instances met twee volumes van 100 GB voegt € 54,00 toe, voor € 308,40, of € 338,40 met het HA-control plane: 31% van de prijs bij AWS, zonder beheerde failover, back-ups of patching. Eén post is bij Cyso Cloud duurder: objectopslag, voor € 55 per TB-maand, meer dan twee keer S3 Standard in Frankfurt (USD 0,0245 per GB-maand).
Uitgaand verkeer en IPv4. De platformpagina belooft “geen kosten voor uitgaand dataverkeer” en “geen kosten voor uitgaand netwerkverkeer”, en de prijslijst heeft geen regel voor uitgaand verkeer van instances. De facturatie-FAQ zegt echter “de enige variabele kosten zijn bandbreedte”, en Cyso heeft die twee niet met elkaar in overeenstemming gebracht. We vonden geen volumemaximum; de algemene voorwaarden definiëren fair use alleen als “redelijk gebruik” en laten Cyso “de overbelasting verminderen”. Uitgaand verkeer uit objectopslag wordt gefactureerd tegen € 0,055 per GB, € 55 per TB, tegenover USD 0,09 per GB bij AWS en USD 0,087 bij Azure boven hun gratis 100 GB. Een openbaar IPv4-adres kost € 1,99 per maand tegenover USD 3,65 bij AWS en Azure; een IPv6 /48 is gratis.
Facturering. Gestopte instances blijven kosten rekenen totdat ze worden verwijderd. Facturen komen maandelijks achteraf, in euro. Er zijn geen uitgavenlimieten behalve quota, geen gereserveerde of spotprijzen, en volumekortingen alleen via sales. Een gratis proefperiode gaat op aanvraag naar “geselecteerde nieuwe klanten” en eindigt niet automatisch, dus resources blijven daarna kosten rekenen. Een Startup Program geeft € 2.500, € 5.000 of € 10.000 aan tegoed over 18 maanden. Er is geen permanent gratis niveau.
Prijswijzigingen. Cyso publiceerde voor geen van deze wijzigingen een aankondiging; de data zijn vensters tussen gearchiveerde kopieën van de prijspagina.
| Periode | Wat | Voor | Na |
|---|---|---|---|
| jul. 2024 tot jan. 2025 | rekenkrachtlijn vervangen door s5, c5 en m5 | s3.large (4 cores, 8 GB) 66,00 | s5.medium (4 vCPU, 16 GB) 37,50 |
| sep. 2024 tot jan. 2025 | openbaar IPv4 | 1,10; floating IP 1,00 | 1,99 voor beide: +81% en +99% |
| mrt. 2024 tot jan. 2025 | volumes, Tier-1 en Tier-2, per GB-maand | 0,11 en 0,385 | 0,095 en 0,250 |
| mrt. 2024 tot jan. 2025 | opslag van images, snapshots en back-ups, per GB-maand | 0,11 | 0,080 (-27%) |
| jul. 2024 tot jan. 2025 | EMK-control plane | geen aparte regel | 29,99 enkel, 59,99 HA |
| jan. tot aug. 2025 | m5.large (8 vCPU, 64 GB) | 106,25 | 126,25 (+18,8%) |
De prijzen van volumes daalden met 14% tot 48% over de vier niveaus. De verhoging van m5.large is de enige verhoging van de lijstprijs die we in 2025 en 2026 zagen, en de prijs van objectopslag is sinds maart 2024 niet veranderd. Of klanten met de oude flavours zijn overgezet, wordt niet vermeld. Het contract staat prijswijzigingen toe, ook indexering naar de CPI of de CBS-index, “30 dagen nadat de Klant is geïnformeerd”, en laat u alleen opzeggen als de totale verhoging van het jaar de CBS-inflatie met 5% overtreft.
Betrouwbaarheid
Wat een zone is. Elke regio “bevat geïsoleerde beschikbaarheidszones (3 per regio)” in “TIER 3-datacenters ... volledig beheerd door Cyso”. Nergens staat of een zone een afzonderlijk gebouw, een eigen stroomvoorziening of een eigen ruimte is, en er wordt geen faciliteit genoemd. PeeringDB vermeldt het netwerk van Cyso, AS25151, bij twee faciliteiten in Amsterdam en geen in Frankfurt, wat vastlegt waar het netwerk aansluit, niet waar de zones zijn. Anti-affinity, om instances op verschillende hosts te houden, kan alleen via de API of CLI worden ingesteld. Het HA-control plane van EMK draait drie etcd-leden, “elk lid in een andere zone”.
De standby van de database. Er is niets om te beoordelen: Cloud Databases is een gesloten bèta buiten de SLA. De pagina claimt “99,9% uptime via 3 beschikbaarheidszones”, zonder dat een HA-ontwerp is gepubliceerd. Draait u PostgreSQL zelf, dan moet u de replica en de failover zelf bouwen.
De SLA:
| Voorwaarde | SLA van Cyso Cloud v1.0 (januari 2024) |
|---|---|
| Doel | “minstens 99,99%” per maand |
| Gedekt | instances, objectopslag, volumes, netwerk |
| Downtime van instances | verlies van connectiviteit of schijftoegang voor “alle draaiende instances die over twee verschillende beschikbaarheidszones worden gehost”: een deployment in één zone heeft geen SLA voor instances |
| Credits | 10% onder 99,99%, 25% onder 99%, 50% onder 95% |
| Maximum | 50% van de rekening van de maand, als credits, niet in contanten, niet overdraagbaar |
| Claim | meld het aan support “binnen 30 dagen na de onbeschikbaarheid” |
| Onderhoud | dinsdag en donderdag, middernacht tot 04.00 uur CEST, met 14 dagen vooraankondiging per e-mail, uitgesloten; spoedonderhoud telt als downtime |
| Niet gedekt | Kubernetes, load balancers, DNS en alles in alfa of bèta |
De Kubernetes-pagina's maken reclame met “Kubernetes van productiekwaliteit met een SLA van 99,9%”, maar het SLA-document noemt EMK niet. Buiten de SLA is de aansprakelijkheid gemaximeerd op de ontvangen vergoedingen, met een maximum van € 200.000, en verloren data is uitgesloten (algemene voorwaarden 1.8.1 en 1.8.8). AWS belooft ook 99,99% voor EC2 over twee of meer zones, maar keert credits uit tot 100% en laat claims toe tot het eind van de tweede factureringsperiode; Azure geeft 99,99% over zones en 60 dagen om te claimen.
Statuspagina en incidenten. status.cyso.cloud verwijst door naar het oudere adres van Fuga en draait op Atlassian Statuspage, met componenten per beschikbaarheidszone. De openbare API geeft de laatste 50 incidenten terug, tot 22 juni 2023, met updates per uur. Oorzaken, waar ze worden gegeven, staan als korte alinea in het incident en zijn geen afzonderlijke postmortems. De tijden zijn zoals gepubliceerd (CET of CEST).
| Datum | Omvang | Duur | Oorzaak, in de woorden van Cyso |
|---|---|---|---|
| 4 tot 5 nov. 2024 | FRA: uitgaand verkeer van instances | ongeveer 1 uur en 8 minuten | niet vermeld |
| 24 dec. 2024 | FRA: netwerkconnectiviteit van rekenkracht | 1 uur | “de overdracht van onze ASN's” |
| 24 apr. 2025 | EMK-API | ongeveer 4 uur | niet vermeld |
| 28 aug. 2025 | AMS: externe connectiviteit van “alle virtuele servers en load balancers”, plus portal, website en API's | 10.36 tot 13.31 uur, opgelost om 11.31 uur | wijzigingen in het onderhoudsvenster van 20 augustus, teruggedraaid |
| 28 tot 29 okt. 2025 | AMS: geen verkeer van of naar virtuele servers, routers en load balancers | ongeveer 6,5 uur tot de fix | “Een plotselinge opeenhoping van problemen bij de verwerking van QoS-regels op virtuele netwerken” |
| 22 tot 23 dec. 2025 | AMS: instances op het openbare netwerk zonder connectiviteit; klanten kregen te horen “start geen instances opnieuw” | ongeveer 21 tot 23 uur | “een anomalie in onze virtuele netwerkstack”; geen postmortem |
| 9 feb. 2026 | FRA: “sommige van onze hypervisors” | 56 minuten | niet vermeld |
| 7 tot 8 jul. 2026 | Gedeeltelijke storing van EMK na spoedpatching van KVM voor CVE-2026-53359, met herstarts van VM's | 23.02 tot 00.52 uur om te stabiliseren | de patch |
| 12 tot 13 aug. 2026 | Updates van DNS-records “niet doorgegeven stroomopwaarts” | ongeveer een dag | “te laat opgemerkt. De monitoring is verbeterd” |
| 5 sep. 2026 | verkeer tussen AMS en FRA; control planes van EMK in Frankfurt “kunnen niet schalen” | 12.25 tot 13.59 uur | “Een verkeerd uitgelijnde ACL” tijdens spoedonderhoud aan de verbinding tussen de regio's |
De drie incidenten in Amsterdam in 2025 legden de externe connectiviteit in de hele regio plat, dus de drie zones hielden ze niet binnen, en alle drie zitten in de laag van het virtuele netwerk. In december stopte het team 's nachts (“Onze engineers nemen rust en zetten het onderzoek voort”, om 00.13 uur) en kregen klanten te horen niet opnieuw te starten. Geen enkel incident in het venster wordt beschreven als verlies van data, en we vonden geen rechtszaak of geschil over compensatie.
Support
Er is één niveau. Telefoon, e-mail, chat en tickets worden bemand op kantooruren, maandag tot en met vrijdag 9.00 tot 17.00 uur, in het Nederlands en het Engels, zonder gepubliceerd reactiedoel: het trust center zegt dat de SLA “reactietijden uiteenzet”, en de SLA heeft er geen. Het colofon noemt hetzelfde telefoonnummer als “Noodservice ... (24/7)”, zonder te zeggen wat als noodgeval telt of wie het mag gebruiken. Cyso belooft “Directe toegang tot echte cloudengineers zonder escalatieniveaus”, wat we niet konden testen.
Dekking rond de klok wordt verkocht door het zusterbedrijf Cyso als “Managed Public Cloud”, met een NOC en SOC 24/7 onder “een aanvullende, andere SLA”; de prijs is niet gepubliceerd. Ter vergelijking: AWS Basic kan helemaal geen technische cases openen en Azure Basic heeft geen reactiedoelen, dus kantooruren met een mens is meer dan beide bevatten. Een doel van een uur bij een productiestoring kost bij AWS Business Support+ het hoogste van USD 29 of 9% van de uitgaven, of USD 100 per maand bij Azure Standard; bij Cyso Cloud betekent het beheerde diensten kopen.
Een account krijgen
Aanmelden gaat in selfservice op my.cyso.cloud, met tweefactorauthenticatie verplicht bij de registratie (TOTP, passkeys ondersteund). Een creditcard wordt gecontroleerd met een afschrijving van 1 euro; debet- en prepaidkaarten worden geweigerd, en klanten in de EU kunnen per SEPA betalen. Bedrijven en particulieren mogen zich aanmelden. We vonden geen verklaring over identiteitsbewijzen, bedrijfsregistratie of beperkingen per land.
Standaardquota worden niet gepubliceerd. Verhogingen worden met de hand gecontroleerd, “meestal ... binnen één werkdag”. Een gratis proefperiode wordt door medewerkers beoordeeld. DNS-zones worden pas toegevoegd nadat “We uw domein handmatig controleren”. Uitgaande poort 25 is geblokkeerd en blijft geblokkeerd (“Dat kunt u niet wijzigen”); mail gaat uit via 465 of 587.
Workload B op dag één: zonder account konden we niet nagaan of drie s5.medium-instances, een load balancer en een EMK-cluster in het standaardquotum passen, en de beheerde PostgreSQL is op geen enkele dag te koop. Bij AWS ligt de standaard van 5 vCPU's voor standaardinstances onder de 12 van workload B; de 20 cores per regio van Azure passen op papier.
Drie bepalingen worden later belangrijk. Onder de Nederlandse gedragscode voor notice-and-takedown krijgt u twee werkdagen om op een klacht te reageren, waarna Cyso materiaal mag verwijderen, en het mag de klager uw naam en adres geven als het de klacht gerechtvaardigd acht. Onbetaalde facturen laten Cyso “alle diensten opschorten”, met incassokosten van 15% en minstens € 500. En de algemene voorwaarden stellen voor overeenkomsten met een periodieke vergoeding een looptijd van een jaar vast die automatisch wordt verlengd en 30 dagen van tevoren per aangetekende brief wordt beëindigd; hoe dat voor een pay-as-you-go-account geldt, wordt niet vermeld.
Compliance en gegevensbescherming
| Kader | Status |
|---|---|
| ISO/IEC 27001:2022 | Certificaat ingezien: 25.002, 21 februari 2025 tot 21 februari 2028, op naam van Cyso Group B.V. met Cyso B.V. vermeld, scope inclusief “cloud services”; certificeerder CIIO. Er is geen datacenter als locatie vermeld |
| NEN 7510 (Nederlandse informatiebeveiliging in de zorg) | Certificaat ingezien: 25.080, 24 juni 2025 tot 20 februari 2027, dezelfde entiteiten en scope |
| SOC 2 Type 2 | Geclaimd, attestatie van 20 februari 2026; rapport niet openbaar, auditor en scope onbekend |
| Kubernetes Certified Service Provider | Geclaimd; een CNCF-erkenning voor het bedrijf, geen productcertificering |
| ISO 27017, ISO 27018, BSI C5, SecNumCloud, HDS, PCI DSS, TISAX | Niet geclaimd |
Versleuteling in rust staat niet standaard aan. De opslag-FAQ zegt: “Momenteel passen we geen standaardversleuteling toe op objecten die in onze opslagsystemen zijn opgeslagen. De data is niet versleuteld, maar wordt in stukken (gesplitste bestanden) op onze systemen opgeslagen.” Cyso beveelt versleuteling aan de clientzijde of SSE-C aan en voert aan dat sleutels onder beheer van de aanbieder “een vals gevoel van veiligheid” geven. De kop van de FAQ dekt object- en volumeopslag, maar het antwoord spreekt alleen over objecten. Er is geen dienst voor sleutelbeheer.
Geen verwerkersovereenkomst (DPA) en geen lijst van subverwerkers voor Cyso Cloud. De verwerkersbepalingen die er zijn, staan in artikel 2.11 van de algemene voorwaarden van Cyso, waarin de klant garandeert dat de verwerking rechtmatig is en dat de beveiligingsmaatregelen van Cyso passend zijn; de Nederlandse tekst gaat voor op de Engelse. De enige lijst van subverwerkers is die van de groep op cyso.com, uit 2018, waarop Microsoft, Amazon en Google voor “Cloud Computing” staan. Of ze Cyso Cloud dekt of alleen de kant van het beheerde hosten, wordt niet vermeld. Het privacybeleid is dat van de groep, voor het laatst in november 2018 van een versie voorzien.
Locatie van data. “We werken uitsluitend binnen Europa vanuit onze datacenters in Amsterdam en Frankfurt”, en data, replica's en back-ups blijven in de gekozen regio. De voorwaarden zeggen dat gebruikersdata “niet aan derden wordt verstrekt tenzij Cyso daartoe verplicht is op grond van een gerechtelijk bevel”; er is geen transparantierapport.
Wie de zeggenschap heeft
U sluit uw contract met Cyso B.V. (KvK 37133395) in Alkmaar, onder Nederlands recht met Nederlandse arbitrage (algemene voorwaarden 1.12). Het colofon noemt drie bestuurders: Paul Bankert, Sven Visser en Tjebbe de Winter. Cyso B.V. behoort tot Cyso Group B.V. (KvK 33287475), met als merken Cyso (beheerd hosten, sinds 1997), Cyso Cloud en Hosting.NL, en “bijna 60” medewerkers. Fuga Cloud, opgericht in 2016 en ook onderdeel van de Cyso Group, droeg zijn activiteiten op 1 januari 2025 over aan Cyso B.V., waarbij de “dienstverlening aan bestaande klanten” ongewijzigd bleef; er was geen externe koper bij betrokken.
De aandeelhouders zijn niet openbaar. GLEIF vermeldt Cyso B.V. zonder consoliderende moedermaatschappij, en we vonden geen jaarverslag, investeerder of overnemende partij. Bedrijvengidsen van derden zeggen dat de oprichters het bezitten, wat we niet konden verifiëren; Cyso noemt zichzelf “de oudste onafhankelijke cloud- en managed-hostingaanbieder van Nederland”. Er dook in GLEIF, de spiegels van het handelsregister of de pers geen moedermaatschappij of aandeelhouder van buiten Europa op, wat afwezigheid van bewijs is zolang het register gesloten blijft.
Het platform is van Cyso zelf: OpenStack op KVM met Ceph-opslag en OVN-netwerk, op een eigen netwerk, AS25151, in datacenters die het niet noemt.
Waar het platform naartoe gaat. Cyso test sinds eind 2024 intern Apache CloudStack. Een bericht van 18 maart 2026 heet “From OpenStack to CloudStack: why we are moving away from OpenStack after 10 years”. Het meeste gaat over het vervangen van VMware in de enterprise cloud van Cyso; het noemt een CloudStack-opzet “voor onze public cloud”, geeft geen tijdpad en zegt niets over bestaande klanten van de public cloud. De berichten van Cyso van maart 2026 beschrijven het doel als een public cloud “schaalbaar over heel Europa” met “uitrekbare selfservice-VPC's over datacenters heen met één control plane”. Lees het als een uitgesproken richting, niet als een aangekondigde migratie: bouwt u vandaag op Cyso Cloud, dan bouwt u op OpenStack, bij een aanbieder die openlijk zegt een ander platform te overwegen. Het is ook van plan om “uit te breiden naar Scandinavische landen en verder”, zonder datum.
Vertrekken
Voor uitgaand verkeer van instances is geen prijs vermeld, met het voorbehoud van de facturatie-FAQ hierboven; 1 TB uit objectopslag kost € 55,00. De API's zijn vanilla OpenStack (“We houden ons aan de vanilla-releases”), dus code voor Nova, Neutron, Cinder, Octavia en Heat verhuist met aangepaste namen naar andere OpenStack-clouds. Cyso documenteert ook het vertrekken, niet alleen het komen: een snapshot van een instance maken, openstack image save, elders uploaden, en hetzelfde voor volumes. Buckets verhuizen met rclone of de AWS CLI.
De lock-in op API-niveau is laag. EMK is CNCF-conform, maar zijn clusters zijn Gardener-shoots, een specificatie die niet ongewijzigd naar EKS of AKS overgaat. Het grotere risico is de toekomst van het platform, hierboven besproken.
We vonden in de algemene voorwaarden geen overstapclausule volgens de dataverordening. Bij beëindiging mag Cyso “de Klant redelijke beëindigingskosten in rekening brengen”, wordt geen bewaartermijn voor data na het sluiten genoemd, en zijn back-ups de taak van de klant. Een account sluiten is een opzegging in selfservice: “We verwijderen uw data niet zomaar, we hebben een 'echte' opzegging van u nodig.”
Wat gebruikers melden
We vonden geen onafhankelijke gebruikersmeldingen: Hacker News, Reddit en Tweakers leverden niets op behalve drie reacties op Hacker News sinds 2022 die Cyso of Fuga Cloud noemen in lijsten van Europese aanbieders, dus deze review rust op de eigen documenten van Cyso, zijn statuspagina, registers en gearchiveerde prijspagina's.
Voor wie het geschikt is, en wie beter elders kan kijken
Cyso Cloud is geschikt voor kleine en middelgrote teams in Nederland en Duitsland die hun eigen databases op VM's of Kubernetes draaien, lage en voorspelbare rekeningen voor rekenkracht willen zonder kosten per GB voor uitgaand verkeer van instances, een Nederlandse aanbieder met een NEN 7510-certificaat waarderen voor werk in de zorg, en thuis zijn in gewone OpenStack-tooling.
Kijk elders als u een beheerde database, GPU's, serverless of wachtrijen nodig hebt; als u standaard versleuteling in rust of een dienst voor sleutelbeheer nodig hebt; als u zones nodig hebt waarop u kunt rekenen om een netwerkstoring te begrenzen; als uw inkoop een gepubliceerde verwerkersovereenkomst en lijst van subverwerkers vereist; of als u support 24/7 met reactiedoelen nodig hebt zonder beheerde diensten van Cyso te kopen.
Bronnen
Gecontroleerd op 15 en 16 oktober 2026.
Prijzen
- Prijzen en facturatie-FAQ
- Platform, gratis proefperiode en Startup Program
- Gearchiveerde prijspagina's: fuga.cloud/pricing, 13 juli 2024, pricing-network, 12 september 2024, pricing-storage, 24 maart 2024, cyso.cloud/pricing, 13 januari 2025, 20 augustus 2025
- Cijfers voor AWS en Azure: AWS Price List bulk API en Azure Retail Prices API, omgerekend tegen de ECB-koers van 15 oktober 2026
Voorwaarden en SLA
- Service Level Agreement v1.0
- Terms and Conditions AV.v.1/2022
- Juridisch: acceptable use, abuse, notice and takedown
- Privacybeleid
Documentatie
- Service endpoints, aan de slag en quotum wijzigen
- Objectopslag, FAQ over cloudopslag, FAQ over beveiliging en FAQ over netwerken
- Instances op verschillende compute nodes en how-to voor Terraform
- Enterprise Managed Kubernetes, hoge beschikbaarheid en versie-releases
- Managed Kubernetes en Cloud Databases
- Een instance en een volume migreren tussen OpenStack-aanbieders
- CNCF-conformiteit, v1.35 en v1.34
- Terraform registry, OpenStack-provider en FugaCloud op GitHub
- Openbare roadmap en changelog
Status en incidenten
Compliance
- Trust center
- ISO 27001-certificaat 25.002 en NEN 7510-certificaat 25.080
- Subverwerkers van de Cyso-groep
- “Cyso achieves SOC 2 Type 2 attestation”, 11 maart 2026
Bedrijf en eigendom
- Colofon en Over Cyso Cloud
- “Fuga Cloud comes of age and continues as Cyso Cloud”, 18 november 2024
- “From OpenStack to CloudStack”, 18 maart 2026 en “Beyond VMware: Cyso's road to CloudStack”, 22 maart 2026
- GLEIF-vermelding voor Cyso B.V. en de uitzondering voor rapportage over de directe moedermaatschappij
- PeeringDB, faciliteiten van AS25151
- Spiegels van het handelsregister: OpenCorporates, Cyso B.V. en Cyso Group B.V.
Gebruikersmeldingen
Data en cloud
Nieuwe handleidingen en regelwijzigingen per e-mail
Verandert er een regel, schuift er een deadline op of publiceren wij een nieuwe handleiding, dan sturen we die per e-mail.