Door Kristijan Sekereš
Cleura in 2026: een eerlijke review voor teams die AWS of Azure verlaten

Cleura, tot april 2022 City Network genoemd, is een Zweedse OpenStack-aanbieder in Karlskrona en onderdeel van de Noordse it-groep Iver, die sinds 2021 eigendom is van een fonds van ICG plc, genoteerd in Londen. Het verkoopt twee afzonderlijke clouds. Public Cloud is selfservice, draait in Karlskrona, Stockholm en Frankfurt tegen identieke prijzen, heeft geen beschikbaarheidszones en rekent € 0,02875 per GB voor uitgaand verkeer. Compliant Cloud is voor gereguleerde klanten, draait alleen in Stockholm, heeft drie zones in de nieuwste regio, rekent 1,5 keer de lijst van Public Cloud en niets voor uitgaand verkeer.
Het oordeel: gewone OpenStack-infrastructuur met een datapad dat binnen de EU blijft, vastgelegd in het contract, tegen vlakke, gematigde prijzen (onze opstartworkload kost € 81,21 per maand, tegenover € 112,37 bij AWS). Voor productie zijn de hiaten ernstig: geen gepubliceerd SLA-document, geen zones in het selfserviceproduct, geen beheerde database in selfservice, een klein bedrijf met dalende omzet, en bijna geen onafhankelijke gebruikersmeldingen.
Dit artikel maakt deel uit van een serie die 24 Europese cloudaanbieders vergelijkt met AWS en Azure; het overzicht zet ze naast elkaar. Alles hieronder is op 15 en 16 oktober 2026 gecontroleerd aan de hand van de documentatie, voorwaarden, prijsgegevens en statuspagina van Cleura, registergegevens en gebruikersmeldingen, elk bij de bron. We hebben geen account geopend en geen workloads gedraaid.
In het kort
| Cleura | |
|---|---|
| Hoofdkantoor en zeggenschap | Karlskrona, Zweden. Cleura AB behoort tot de Iver-groep, sinds 2021 eigendom van ICG Europe Fund VIII, een fonds van ICG plc (VK, genoteerd in Londen). De holdingketen daartussen komt uit registergegevens, niet uit een openbaar stuk dat we hebben gelezen |
| Twee productlijnen | Public Cloud: selfservice, lijstprijzen. Compliant Cloud: gereguleerde klanten, een op maat gemaakte verwerkersovereenkomst, lijstprijzen maal 1,5, vaak gekocht via partners of raamovereenkomsten |
| Regio's en zones | Public Cloud: Karlskrona (Kna1), Stockholm (Sto2), Frankfurt (Fra1), geen beschikbaarheidszones. Compliant Cloud: alleen Stockholm; Sto-Com heeft drie zones in afzonderlijke datacenters, Sto1HS en Sto2HS elk één |
| Workload A (opstart) | € 81,21 per maand in Frankfurt, waarvan € 28,75 uitgaand verkeer |
| Workload B (productie) | € 620,63 in Frankfurt zonder de beheerde PostgreSQL, die Cleura alleen als dienst in beheer verkoopt, op offerte. € 768,77 met een zelf beheerde database op twee VM's |
| Uitgaand verkeer | Public Cloud: € 0,02875 per GB naar elke bestemming, geen gratis volume genoemd. Compliant Cloud: gratis |
| SLA voor rekenkracht | Geen gepubliceerd. Een vergelijkingspagina noemt een bereik van 99,90% tot 99,99%, zonder credits of claimprocedure |
| Inbegrepen support | Geen technische support. Klantenservice per e-mail op werkdagen van 08.00 tot 17.00 uur CET, antwoord binnen 24 uur |
| Wie zich kan aanmelden | Bedrijven en particulieren, in selfservice, geverifieerd met een kaartcontrole zonder kosten of, voor bedrijven, een telefoongesprek |
Wat u ermee kunt bouwen
De status geldt voor Public Cloud en is algemeen beschikbaar, tenzij anders vermeld, volgens de functiematrices en beperkingenpagina's van Cleura.
| Wat u nodig hebt | Cleura | AWS | Azure |
|---|---|---|---|
| Virtuele machines | OpenStack Nova, geprijsd per vCPU en per GB RAM; s-flavours met lokale NVMe | EC2 | Virtual Machines |
| Dedicated CPU | c-flavours: “in uitrol, nog niet ondersteund” in Sto2, afwezig in Kna1 en Fra1 | dedicated tenancy | Dedicated Host |
| Bare metal | geen; Private Cloud is een dedicated OpenStack-installatie op contract | EC2 metal | BareMetal Infrastructure |
| GPU's | “GPU cores (Beta)”, geen model genoemd | P5, G6 | NC, ND |
| Blokopslag | Cinder op Ceph, gewoon of versleuteld, tot 10.000 IOPS per volume | EBS | Managed Disks |
| Objectopslag | S3- en Swift-API's, SSE-C, object lock in COMPLIANCE-modus | S3 | Blob Storage |
| Bestandsopslag | geen: Manila is “momenteel niet beschikbaar” | EFS | Azure Files |
| Databases | Managed Database: medewerkers van Cleura draaien hem op uw resources, op offerte, met een betaald supportplan | RDS | Azure Database |
| Kubernetes | Gardener, nodes met Garden Linux, tot en met 1.35 | EKS | AKS |
| Netwerk | privénetwerken, routers, security groups, IPsec-VPN; geen BGP voor klanten | VPC, VPN | VNet, VPN Gateway |
| Load balancer | Octavia, TCP en UDP, HTTP en HTTPS | ELB | Load Balancer, Application Gateway |
| DNS | Designate-zones, geen PTR-records; nog niet in Compliant Cloud | Route 53 | Azure DNS |
| Geheimen | Barbican; geen KMS voor objectopslag | Secrets Manager, KMS | Key Vault |
| Identiteit | gebruikers en rechten beheerd in het paneel van Cleura; application credentials; standaard 3 projecten per account | IAM | Entra ID, RBAC |
| Back-up | Recovery service: dagelijkse Ceph-snapshots die 10 of 30 dagen worden bewaard, standaard aan; een back-updienst voor volumes alleen in Sto-Com | AWS Backup | Azure Backup |
| AI | Cleura AI: OpenAI-compatibele API, zes open-weightmodellen, verwerking in Stockholm, alleen op uitnodiging | Bedrock | Azure OpenAI |
Helemaal afwezig: Redis of Valkey, Kafka, OpenSearch, een container registry, functies, serverless containers, wachtrijen, een CDN, een product voor DDoS-bescherming en beheerde metrics en logs. Harbor, Prometheus en Grafana zijn apps uit de Marketplace die u op uw eigen VM's deployt. Objectopslag heeft geen replicatie van buckets, geen meldingen, geen lock-modus GOVERNANCE en geen SSE-KMS, en AWS-SDK's die sinds begin 2025 zijn uitgebracht, falen ertegen tenzij AWS_REQUEST_CHECKSUM_CALCULATION=WHEN_REQUIRED is ingesteld.
Kubernetes is sinds 3 april 2023 algemeen beschikbaar. Het hoogbeschikbare control plane is een optionele betaalde toevoeging die niet meer kan worden uitgezet zodra hij is ingeschakeld; clusters hebben alleen IPv4, één storage class en geen gedeelde (RWX) volumes, en een minor-versie wordt ongeveer een maand nadat de opvolger uitkomt gedwongen geüpgraded. We vonden geen vermelding van Cleura in de conformiteitsgegevens van de CNCF; Cleura noemt de clusters “Kubernetes-conformant”.
De tooling is upstream OpenStack: de standaard-API's, de CLI openstack en de Terraform-provider van de community, die Cleura niet onderhoudt. Projecten, gebruikers en Gardener-clusters lopen via de afzonderlijke Cleura Cloud REST API, die geen OpenAPI-specificatie heeft, en de eigen Terraform-provider van Cleura (voor het eerst uitgebracht op 30 juni 2026, nu 0.3.2) dekt alleen die. De documentatie is openbaar onder CC BY-SA 4.0 en ongebruikelijk openhartig over wat niet werkt. Fra1 draait OpenStack Gazpacho (2026.1), de andere regio's Epoxy (2025.1).
Wat het kost
Lijstprijzen van Cleura in euro, exclusief btw, uit het JSON-bestand dat de prijspagina laadt, gecontroleerd op 15 en 16 oktober 2026, in Frankfurt (Fra1) bij 730 uur per maand. Kna1, Sto2 en Fra1 hebben voor elk infrastructuuronderdeel identieke prijzen.
Workload A, een opstartconfiguratie: één VM met 2 vCPU en 4 GB, een schijf van 40 GB, één IPv4-adres, 1 TB uitgaand verkeer en 100 GB objectopslag.
| Onderdeel | Keuze | Euro per maand |
|---|---|---|
| VM | 2 generieke vCPU's tegen 0,01009 en 4 GB tegen 0,00841 per uur | 39,29 |
| Bootvolume | 40 GB blokopslag | 4,09 |
| Openbaar IPv4 | floating IP | 4,91 |
| Router | nodig voor de floating IP | 1,98 |
| 1 TB uitgaand verkeer | € 0,02875 per GB | 28,75 |
| 100 GB objectopslag | S3 en Swift | 2,19 |
| Totaal | 81,21 |
AWS rekent € 112,37 en Azure € 116,15 voor hetzelfde in Frankfurt, dus Cleura kost 72% van AWS en 70% van Azure. Uitgaand verkeer is 35% van de rekening van Cleura; zonder dat is het totaal € 52,46. De Recovery service, standaard aan voor nieuwe servers, voegt € 4,09 toe voor het volume van 40 GB.
Workload B, een klein productiesysteem: drie VM's met 4 vCPU en 16 GB en elk een IPv4-adres, 300 GB blokopslag, een load balancer, PostgreSQL met 2 vCPU, 8 GB en 100 GB als primair plus standby, 1 TB objectopslag met 1 miljoen PUT- en 10 miljoen GET-verzoeken, een control plane voor Kubernetes en 2 TB uitgaand verkeer.
| Onderdeel | Keuze | Euro per maand |
|---|---|---|
| 3 VM's | generieke vCPU's, elk 4 vCPU en 16 GB | 383,07 |
| 3 openbare IPv4-adressen | floating IP's | 14,73 |
| 300 GB blokopslag | netwerkvolumes cbs | 30,66 |
| Load balancer | Octavia | 34,92 |
| Zijn openbare IPv4 en router | floating IP 4,91, router 1,98 | 6,89 |
| 1 TB objectopslag | verzoeken niet in rekening gebracht | 21,90 |
| Control plane voor Kubernetes | Gardener-cluster | 70,96 |
| 2 TB uitgaand verkeer | € 0,02875 per GB | 57,50 |
| Beheerde PostgreSQL-HA | niet in selfservice verkocht | niet doorgerekend |
| Totaal | 620,63 |
Het hoogbeschikbare control plane voegt € 10,14 toe; een gratis control plane bestaat niet. Met “High Intensity”-cores, beschreven als “snellere processors” in plaats van dedicated, is het totaal € 708,95; dedicated c-flavours worden in Frankfurt niet verkocht. We hebben de generieke vCPU's als gedeeld behandeld, omdat de documentatie dat niet zegt.
AWS rekent € 985,89 voor workload B op burstable t3.xlarge en Azure € 1.017,63 op B4s_v2, beide met een beheerde HA-database. De € 620,63 van Cleura is 63% van AWS en 61% van Azure, maar laat de database weg. De dichtstbijzijnde vervanger die we konden doorrekenen, is twee VM's met 2 vCPU en 8 GB en elk een volume van 100 GB, waarop u PostgreSQL en replicatie zelf draait: € 148,14, waarmee het totaal op € 768,77 komt, 78% van AWS. Beide nodes zouden op dezelfde locatie in Frankfurt staan. Als Cleura de database draait, vergt dat minstens een supportplan Business, laatst gepubliceerd voor € 175 per maand, plus een offerte.
Compliant Cloud heeft geen eigen prijslijst: de prijspagina vermenigvuldigt elk bedrag van Public Cloud met 1,5, toont het Kubernetes-cluster tegen de prijs van Public en uitgaand verkeer tegen € 0, wat de gids van Cleura over uitgaand verkeer bevestigt: “In Cleura Compliant Cloud kost uitgaand dataverkeer € 0”. Volgens onze berekening komt workload B zonder de database daar op ongeveer € 809 per maand, 30% meer dan in Public Cloud; contracten worden meestal onderhandeld, dus neem dat als indicatie.
Uitgaand verkeer en IPv4. Uitgaand verkeer bij Public Cloud kost “dezelfde prijs per gigabyte, of de data nu naar uw gebruikers gaat, naar een andere aanbieder of terug naar on-premises”: € 28,75 per TB vanaf de eerste gigabyte, tegenover € 80,30 per TB bij AWS en € 77,62 bij Azure boven hun gratis 100 GB. Inkomend verkeer, IPv6, IOPS en verzoeken aan objectopslag kosten niets. Een floating IPv4-adres kost € 0,00672 per uur (€ 4,91 per maand), tegenover USD 0,005 per uur bij AWS en Azure, en een VM met een openbaar adres heeft ook een router nodig van € 1,98 per maand. Dataverkeer wordt sinds 1 januari 2023 gefactureerd.
Facturering. “Toegewezen resources (CPU, RAM en Cloud Storage) worden per seconde gemonitord, per uur berekend en per maand gefactureerd.” Een uitgeschakelde server kost nog steeds geld (“u wordt er nog steeds voor gefactureerd, maar minder”; hoeveel minder, wordt niet vermeld). Facturen komen maandelijks achteraf, met 30 dagen om te betalen. Een gratis proefperiode geeft een voucher van € 50, en het Startup Program tot € 20.000 aan cloudtegoed op aanvraag. Volumekortingen beginnen bij 4% vanaf € 2.500 per maand en bereiken 25% vanaf € 100.000, maar alleen met een betaald supportplan. We vonden in de documentatie geen uitgavenlimiet of budgetmelding.
GPU's. De prijslijst heeft “GPU cores (Beta)” voor € 0,5635 per “virtual core” per uur, zonder GPU-model en zonder gedocumenteerde GPU-flavour. Er wordt openbaar geen H100, H200, B200, L40S of L4 aangeboden.
Prijswijzigingen. Het EUR-prijsbestand was byte voor byte identiek tussen een gearchiveerde kopie van 15 augustus 2025 en 16 oktober 2026.
| Datum | Wat er veranderde |
|---|---|
| 15 apr. 2025 en 2 jun. 2026 | “Jaarlijkse prijsaanpassing” voor publieke kopers onder de raamovereenkomst van Adda, die tot 10% per kalenderjaar toestaat; bedragen niet gepubliceerd, openbare lijst ongewijzigd |
| 1 apr. 2026 | Licentie voor SQL Server Standard, een “verhoging van 12%” doorberekend vanuit Microsoft (11,6% volgens de eigen cijfers van de pagina) |
| tussen 9 mei en 25 sep. 2026 | Prijzen van supportplannen van de website gehaald (“Contact Sales”) |
Op 28 september 2026, na verhogingen bij Hetzner en OVHcloud, schreef Cleura: “We hebben op dit moment geen besluit genomen over onze eigen prijzen. Maar we gaan niet doen alsof de druk die iedereen beschrijft op de drempel van ons bedrijf ophoudt.” De Terms geven geen aparte aankondigingstermijn voor prijswijzigingen.
Betrouwbaarheid
Wat een zone is. De eigen vergelijkingstabel van Cleura geeft Public Cloud geen beschikbaarheidszones en Compliant Cloud “3”, en vereist datacenters van “TIER-2” voor Public Cloud tegenover “TIER-3” voor Compliant Cloud. Bij Public Cloud betekent redundantie binnen de regio anti-affinity groups op verschillende hosts; het verlies van een gebouw overleven vergt een tweede regio, een afzonderlijke OpenStack-installatie. In Sto-Com van Compliant Cloud wordt “elke beschikbaarheidszone geleverd vanuit een ander datacenter met eigen redundante stroom, netwerk en connectiviteit”, en Gardener ondersteunt nodepools over zones heen. Sto1HS en Sto2HS zijn elk één datacenter.
De standby van de database. Er is niets te beschrijven: Cleura publiceert voor Managed Database geen prijs, lijst van engines, plaats van de standby, replicatiemodus of failovertijd. AWS en Azure zetten een synchrone standby in een andere zone en noemen een failover in 60 tot 120 seconden.
De SLA. Er wordt geen SLA-document gepubliceerd. De Terms zeggen dat de Services “kunnen vallen onder een service level agreement ('SLA') zoals die van tijd tot tijd op de website van de Leverancier wordt bijgewerkt”; we vonden er geen op cleura.com, in de mediabibliotheek of in de documentatie. Het enige cijfer is een rij op een vergelijkingspagina met een bereik van 99,90% tot 99,99% voor beide clouds, zonder dienst, credittabel of claimprocedure. De pagina van het Startup Program zegt “U kunt afzonderlijk een betaalde SLA toevoegen”, wat suggereert dat een SLA wordt verkocht en niet is inbegrepen. Wat de Terms of Service (versie 26.03.02) wel vastleggen:
- De aansprakelijkheid “per kalenderjaar is in ieder geval beperkt tot vijfentwintig (25) procent van de jaarlijkse vergoeding voor de overeengekomen Services”. Gederfde winst en “verlies van data of informatie” gelden als indirecte schade en zijn uitgesloten. Claims moeten binnen 30 dagen na ontdekking komen.
- Cleura mag “maximaal twee (2) vooraangekondigde onderhoudsvensters per jaar en per regio” houden, 14 dagen van tevoren aangekondigd; de statuspagina toont ze als vensters van een week, zoals 28 september tot 2 oktober 2026 in Sto2.
- Back-ups zijn de taak van de klant, tenzij ze zijn gekocht, en voor de snapshots van de Recovery service wordt geen kopie buiten de locatie beschreven.
AWS verbindt zich tot 99,99% voor EC2 over zones en 99,5% voor één instance, met credits tot 100%; Azure tot 99,99% over zones. Cleura biedt niets dat u kunt lezen voordat u tekent.
Statuspagina en incidenten. status.cleura.cloud dekt alleen Public Cloud, en de geschiedenis begint op 3 oktober 2025, toen hij de pagina van City Network verving, waarvan de geschiedenis niet meer online staat. De statuspagina van Compliant Cloud is privé. Over een jaar staan er 25 opgeloste incidenten op, 10 ervan over het netwerk. Voor geen enkel incident is een postmortem gepubliceerd.
| Datum | Omvang | Duur | Wat Cleura zei |
|---|---|---|---|
| 16 tot 17 okt. 2025 | Kernnetwerk Fra1 | ongeveer 15 uur (fix toegepast na ongeveer 9,5) | “grote problemen met ons interne kernnetwerk”; API, portal en sommige instances onbereikbaar |
| 19 tot 20 okt. 2025 | Netwerk Sto2 | opgelost in 39 minuten, gesloten na 10 uur en 40 minuten | API, portal, VPN's, load balancers, floating IP's |
| 22 okt. 2025 | verschillende regio's, niet genoemd | ongeveer 6 uur | “een probleem met onze netwerkhardware, en ons team is momenteel ter plaatse aan het werk” |
| 23 okt. en 21 nov. 2025 | Netwerk Fra1 (1, 2) | elk 1 uur en 32 minuten | |
| 7 feb. 2026 | Netwerk Fra1 | 3 uur | API, VPN's, load balancers, floating IP's |
| 12 feb. 2026 | Netwerk Fra1 en daarna Kna1 (1, 2) | 4 uur en 40 minuten en 1 uur | |
| 9 sep. 2026 | Netwerk Kna1 | 2 uur en 11 minuten | “grote problemen met het netwerk” |
| 12 okt. 2026 | versleutelde volumes in Kna1, Sto2 en Fra1 tegelijk | 38 minuten |
Frankfurt had vijf netwerkincidenten in vier maanden, en twee incidenten gingen over regio's heen, wat beperkt wat een tweede regio u oplevert. Een incident met Gardener in Kna1 duurde op 3 oktober 2025 ongeveer 7 uur; de vermeldingen die niet zijn getoond (portal, opslag, rekenkracht) duurden elk minder dan 3 uur.
Support
Zonder betaald plan is er geen technische support. De klantenservice behandelt pre-sales, algemene vragen en bugmeldingen per e-mail “binnen 24 uur tijdens onze kantooruren”, maandag tot en met vrijdag van 08.00 tot 17.00 uur CET, en “We bieden geen technische probleemoplossing via dit formulier”.
| Plan | Bereikbaarheid | Reactie op incident / oplossing | Kanalen | Laatst gepubliceerde prijs, euro per maand |
|---|---|---|---|---|
| Free | kantooruren CET | geen | e-mail, alleen meldingen van problemen | gratis |
| Business Public Cloud | kantooruren CET | binnen 24 uur / binnen 48 uur | Service Portal | 175 |
| Business Compliant Cloud | kantooruren CET | binnen 12 uur / binnen 24 uur | Service Portal | 430 |
| Professional | werkdagen 07.00 tot 20.00 uur CET | binnen 4 uur / binnen 8 uur | portal, telefoon | 1.295 |
| Enterprise | 24/7/365 | binnen 4 uur / binnen 8 uur | portal, telefoon, vast team | 5.140 |
Die prijzen golden van oktober 2024 tot mei 2026; de pagina zegt nu “Contact Sales”. Kantooruren zijn werkdagen van 08.00 tot 17.00 uur, en het eigen voorbeeld van Cleura is een verzoek om 16.45 uur op een vrijdag dat “in het slechtste geval pas maandag om 15.45 uur kan worden behandeld”. Professionele diensten kosten € 105 tot 295 per uur. De talen van de support worden niet vermeld.
AWS Basic opent ook geen technische cases, maar een doel van een uur bij een productiestoring kost bij AWS Business Support+ het hoogste van USD 29 of 9% van de uitgaven, of USD 100 per maand bij Azure Standard. Het snelste doel van Cleura is 4 uur, en dag en nacht alleen bij Enterprise.
Een account krijgen
Aanmelden gaat in selfservice voor een account van het type Company of Private, met verificatie “door ofwel geldige creditcardgegevens in te voeren, ofwel te bellen. Verifiëren met een creditcard brengt geen kosten met zich mee.” Telefonische verificatie is alleen voor bedrijfsaccounts, van 08.00 tot 17.00 uur CET. De pagina met de Terms zegt dat klanten “doorgaans bedrijven, overheidsinstanties of andere organisaties zijn”, en toch bestaat het accounttype Private.
De standaardquota per project zijn 20 vCPU, 51.200 MiB RAM, 1.000 GiB aan volumes en 10 instances; verhogingen lopen via een verzoek bij het Service Center, zonder gepubliceerde doorlooptijd.
Workload B op dag één: de drie VM's passen (12 van 20 cores, 49.152 van 51.200 MiB), en de volumes ook, en de documentatie noemt geen wachttijd na de verificatie. Kubernetes-workernodes daarbovenop zouden het RAM-quotum overschrijden en vergen een ticket. De beheerde database is op dag één helemaal niet te koop. Bij AWS ligt de standaard van 5 vCPU's voor standaardinstances onder de 12 van workload B.
Drie bepalingen in de Terms worden later belangrijk. Cleura mag om identiteitsdocumenten vragen voor controles op witwassen en export, te leveren “binnen vijf werkdagen”, en de diensten deactiveren als het die “niet voldoende kan verifiëren”. Het mag opschorten voor inhoud die “in strijd is met de gedragscode van de Leverancier”, en bij niet-betaling 10 dagen na een schriftelijke herinnering of 30 dagen na de vervaldatum. En §9.1 zegt dat bij deactivering om welke reden ook buiten sectie 4 (beveiligings- en identiteitscontroles) “alle Klantdata onherroepelijk worden verwijderd”. Letterlijk gelezen verwijdert een opschorting wegens niet-betaling uw data onmiddellijk; of Cleura het zo toepast, is niet gedocumenteerd.
Compliance en gegevensbescherming
| Kader | Status |
|---|---|
| ISO/IEC 27001:2022 | Certificaat ingezien: Cleura AB, voor “Cleura Public & Compliant Cloud and associated infrastructure services”, uitgegeven door CERTivation GmbH, geldig tot 19 mei 2027 |
| ISO 9001 en ISO 14001 | Certificaat ingezien en verlopen op 28 augustus 2026; de pagina met certificeringen claimt nog beide; geen verlenging gevonden |
| ISO 27017, 27018, 27010, 27013 | In 2020 vermeld door City Network; niet meer geclaimd |
| BSI C5, SecNumCloud, SOC 2, PCI DSS, TISAX, HDS, ENS | Niet geclaimd |
| Datacenters | Geclaimd: partners van Compliant Cloud gecertificeerd volgens ISO 27001 en beveiligingsklasse 3 van de MSB (Skyddsnivå 3, onder MSB629); voor Public Cloud is ISO 27001 vereist, MSB-klasse “Niet vereist” |
De verwerkersovereenkomst (DPA) voor Public Cloud (versie 250527) wordt bij de aanmelding geaccepteerd; Compliant Cloud gebruikt een op maat gemaakte DPA. Drie bepalingen vallen op:
- Over buitenlandse bevelen: “Wanneer Cleura persoonsgegevens verwerkt in de EU/EER, voldoet Cleura niet aan een vonnis van een rechtbank of tribunaal of een besluit van een bestuursorgaan van een land buiten de EU/EER dat Cleura verplicht die persoonsgegevens door te geven of openbaar te maken, tenzij de eis berust op een internationale overeenkomst zoals een verdrag inzake wederzijdse rechtshulp dat van kracht is tussen het verzoekende land en de Unie of een lidstaat”. Dat is een contractuele verbintenis; hoe ze zich verhoudt tot een bepaalde wet, is een vraag voor juristen.
- Als Cleura een subverwerker buiten de EU/EER inschakelt, wordt de klant geacht opdracht tot de doorgifte te geven. Er staat er nu geen op de lijst.
- Wijzigingen van subverwerkers worden “minstens dertig (30) dagen van tevoren” aangekondigd, mogelijk alleen op de website van Cleura. Inbreuken worden “zonder onredelijke vertraging” gemeld, zonder aantal uren.
De subverwerkers zijn Iver Sverige AB, een zusterbedrijf, voor infrastructuur, beheerde diensten en support in elke regio; Interxion Sverige AB en Interxion GmbH voor “remote hands” in Sto2 en Fra1; en 23 Technologies GmbH in Duitsland wanneer u Gardener gebruikt. Elke regio is gemarkeerd met “Doorgifte aan derde landen: Nee”. Data blijft in Karlskrona, Stockholm en Frankfurt, en Cleura AI verwerkt in Stockholm.
Wie de zeggenschap heeft
U sluit uw contract met Cleura AB (556630-7806) in Karlskrona. City Network werd in september 2020 door Iver gekocht, toen het 50 medewerkers had, en werd in april 2022 Cleura. “Cleura is een Iver-bedrijf”, zegt de site.
EQT verkocht Iver Holding AB aan Intermediate Capital Group plc, “een wereldwijde alternatieve vermogensbeheerder uit het VK”, in een deal die op 2 juli 2021 werd aangekondigd, en het persbericht van ICG noemde zijn fonds ICG Europe VIII als investeerder. De keten van dat fonds naar Cleura komt uit registergegevens van hitta.se en North Data, niet uit een openbaar stuk dat we hebben gelezen: Gilfoyle Investment Sàrl in Luxemburg, eigendom van ICG Europe Fund VIII Investment Sàrl, houdt Iver Group AB, dat Iver Management AB houdt, dat Cleura AB houdt. ICG plc, in juli 2025 hernoemd van Intermediate Capital Group, is genoteerd in Londen, zit in de FTSE 100 en beheert ongeveer 126 miljard dollar. De beleggers van het fonds zijn niet gepubliceerd. We vonden per 16 oktober 2026 geen verkoop van Iver door ICG.
Cleura is klein en krimpt. Volgens dezelfde registergegevens daalde de omzet van Cleura AB van 156,8 miljoen Zweedse kroon in 2023 naar 134,7 miljoen in 2024 en 105,1 miljoen in 2025, 22% lager in het laatste jaar, met bedrijfsverliezen in 2024 en 2025 en 42 medewerkers eind 2025, tegen 53 een jaar eerder. Iver Sverige AB, het zusterbedrijf dat het platform mede beheert, leed in 2025 een verlies van 325,6 miljoen Zweedse kroon na financiële posten. City Network draaide ooit clouds vanuit “meer dan 20 datacenters over de hele wereld”; alleen Zweden en Duitsland resten.
Het platform is het eigen OpenStack en Gardener van Cleura, beheerd door Cleura en Iver Sverige AB. Interxion, sinds maart 2020 eigendom van Digital Realty, wordt genoemd voor remote hands in Sto2 en Fra1; of die regio's in gebouwen van Interxion staan, wordt niet vermeld, en de exploitanten van de locaties van Kna1 en Compliant Cloud worden niet genoemd. Cleura is Gold Member van de OpenInfra Foundation, en auteurs met @cleura.com voegden in de twee jaar tot 16 oktober 2026 1.549 wijzigingen samen in OpenStack, de meeste in OpenStack-Ansible.
Vertrekken
Uitgaand verkeer bij Public Cloud kost € 0,02875 per GB, ook bij vertrek; het eigen cijfer van Cleura voor het verplaatsen van 10 TB is ongeveer € 288. Uitgaand verkeer bij Compliant Cloud is gratis. We vonden in de Terms of Service geen afstand van kosten bij vertrek en geen overstapproces volgens de dataverordening.
De interfaces zijn standaard (OpenStack-API's, S3 en Swift, Kubernetes via Gardener), dus dezelfde tooling werkt op elke OpenStack-cloud, en schijven vertrekken als images via Glance. De lock-in zit elders: projecten, gebruikers en Gardener-clusters leven in de eigen REST API van Cleura; een Managed Database in beheer betekent dat u de bedrijfsvoering ervan overneemt; en snapshots van de Recovery service blijven binnen Cleura en kunnen als zodanig niet worden geëxporteerd.
Aan het einde is het ophalen van uw data uw taak. Nadat u om verwijdering van een account hebt gevraagd, stoppen draaiende VM's na 3 dagen en wordt alles, “inclusief back-ups”, na 10 dagen verwijderd. Aan de kant van Cleura mag het “om redenen van gemak beëindigen met een schriftelijke opzegtermijn van honderdtachtig (180) dagen”, en mag het een regio of zone sluiten met “een opzegtermijn van minstens honderdtwintig (120) dagen” als “in andere cloudregio's in wezen gelijkwaardige kernfunctionaliteit beschikbaar blijft”. Een klant in Frankfurt zou dus met vier maanden vooraankondiging naar Zweden kunnen worden verplaatst.
Wat gebruikers melden
We hebben op 16 oktober 2026 Hacker News, Reddit en Zweedstalige bronnen doorzocht en vonden geen onafhankelijk verslag over de cloud van Cleura van de afgelopen twee jaar, dus de support en de betrouwbaarheid in de praktijk zijn niet aan gebruikers te toetsen.
Voor wie het geschikt is, en wie beter elders kan kijken
Cleura is geschikt voor Zweedse en Noordse overheidsinstanties en gereguleerde bedrijven die Zweedse hosting, een regio met drie zones en een onderhandeld contract nodig hebben, en dat is Compliant Cloud, vaak gekocht via Adda, Iver, CGI of Tietoevry. Public Cloud is geschikt voor ontwikkelaars die vertrouwd zijn met gewoon OpenStack en Terraform, infrastructuur willen die binnen de EU blijft in Zweden of Frankfurt tegen gematigde, voorspelbare prijzen, en hun eigen databases zullen draaien.
Kijk elders als u op dag één beheerde databases, caches, wachtrijen of serverless wilt; als u redundantie over gebouwen heen in één regio nodig hebt op een selfserviceaccount; als u vóór het tekenen een gepubliceerde SLA met credits nodig hebt; voor GPU- en AI-trainingswerk; of als u geen operationeel personeel hebt en gratis technische support verwacht.
Bronnen
Gecontroleerd op 15 en 16 oktober 2026.
Prijzen
- Prijspagina, prijs-JSON in EUR en in SEK, JSON voor volumekorting
- Gearchiveerde kopieën: EUR-JSON, 15 augustus 2025, SEK-JSON, 30 maart 2025, SEK-JSON, 27 augustus 2025, prijspagina, 10 september 2024, prijspagina, 21 april 2025
- Gratis proefperiode en Startup Program
- Cleura Cloud Guide: “Egress fees”, 14 september 2026 en “Cloud exit 2026”, 28 september 2026
- Adda: contractinformatie, volumeovereenkomst met Cleura
- Cijfers voor AWS en Azure: AWS Price List bulk API en Azure Retail Prices API, omgerekend tegen de ECB-koers van 15 oktober 2026
Voorwaarden en SLA
- Terms of Service for Public Cloud, v26.03.02 en pagina met de Terms
- Data Processing Agreement for Public Cloud, v250527
- Vergelijking van de implementatiemodellen
- Supportplannen, gearchiveerde kopie van 9 mei 2026, pdf over support en klantenservice
Documentatie
- Regio's, diensten en subverwerkers, Compliant Cloud, Managed Database, serverprofielen
- Functiematrices voor Public Cloud en Compliant Cloud; versies
- Beperkingen: OpenStack, objectopslag, Kubernetes
- Quota, volumes, Recovery service, Marketplace, pijler betrouwbaarheid
- Kubernetes: achtergrond, automatische upgrades, HA-control plane, lancering, 3 april 2023
- AI-modellen, REST API, een server aanmaken, een account aanmaken, een account verwijderen, een server tussen regio's verplaatsen
- Terraform: cleura/cleura en de OpenStack-provider van de community; bron van de documentatie
Status en incidenten
- Statuspagina en de incidentpagina's ervan, gelinkt in de tabel hierboven; statuspagina van Compliant Cloud (privé)
Compliance
Bedrijf en eigendom
- Bedrijfspagina
- Iver neemt City Network over, 28 september 2020; City Network wordt Cleura, 12 april 2022; nieuwe CEO, 3 november 2025
- EQT, verkoop van Iver, 2 juli 2021; ICG, partnerschap met Iver, 5 juli 2021
- Registergegevens: hitta.se, Cleura AB (Dun & Bradstreet); North Data, Gilfoyle Investment Sàrl
- Wikipedia: ICG plc; Wikipedia: Interxion
- Leden van de OpenInfra Foundation; OpenDev Gerrit-query
Gebruikersmeldingen
- Op 16 oktober 2026 zonder resultaat doorzocht: Hacker News (Algolia), Reddit in zijn geheel, r/openstack en r/sweden, en Zweedstalig zoeken op het web.
Data en cloud
Nieuwe handleidingen en regelwijzigingen per e-mail
Verandert er een regel, schuift er een deadline op of publiceren wij een nieuwe handleiding, dan sturen we die per e-mail.