UpCloud i 2026: en ærlig gennemgang for teams på vej væk fra AWS eller Azure

UpCloud er en privatejet finsk cloududbyder, grundlagt i Helsinki i 2011, der kører sin egen KVM-platform i 15 zoner: ti i Europa, tre i USA, én i Singapore og én i Sydney. Den sælger en kompakt administreret cloud (PostgreSQL, MySQL, Kubernetes med gratis kontrolplan, S3-kompatibelt objektlager, load balancere), inkluderer udgående trafik op til en kvote, der vokser med dine servere, og besvarer supportchats døgnet rundt på hver konto: vores produktionsworkload koster 520,33 euro om måneden i Frankfurt, 48 % af AWS-prisen. De svage punkter er redundans og kontrakten. Hver by er ét datacenter (kun Helsinki har to), databasens standby-instans står på en anden værtsmaskine i den samme bygning, og SLA'en udbetaler kontokredit under en juridisk tekst, der ikke nævner nogen procentsats og udelukker API'et og kontrolpanelet.
Denne artikel er en del af en serie, der sammenligner 24 europæiske cloududbydere med AWS og Azure; oversigten stiller dem op side om side. Alt nedenfor blev tjekket den 15. og 16. oktober 2026 mod UpClouds dokumentation, vilkår, priskatalog og statusside, finske virksomhedsdata og brugerrapporter, hvert enkelt ved kilden; prissiderne og de juridiske sider, som afviser automatiserede læsere, blev læst fra kopier i Internet Archive på op til 7. oktober 2026. Vi oprettede ingen konto og kørte ingen workloads.
Kort fortalt
| UpCloud | |
|---|---|
| Hovedkontor og kontrol | Helsinki. UpCloud Oy, privatejet, ikke børsnoteret; ejerne er ikke offentliggjort. Oplyste investorer: Connected Capital & Partners (Nederlandene), Tesi (den finske stats investeringsselskab) og Inventure (nordisk venturekapital) |
| Regioner og zoner | 15 zoner, hver ét datacenter: ti i Europa (to af dem i Helsinki), tre i USA, Singapore og Sydney. Ingen region grupperer flere zoner, sådan som AWS gør |
| Workload A (start) | 17,93 euro om måneden i Frankfurt |
| Workload B (produktion) | 520,33 euro på delte vCPU'er, 459,50 euro med det gratis Kubernetes-kontrolplan på én node. Alle dele sælges; der er ingen plan med dedikeret vCPU, og databasens standby-instans står i det samme datacenter |
| Udgående trafik | 0,00 euro inden for en Fair Transfer-kvote for hele kontoen (1,5 TB om måneden for workload A-serveren, 7 TB pr. workload B-server). Ud over den kan båndbredden blive reduceret til 100 Mbit/s, eller du kan tilvælge 0,01 dollar pr. GB |
| SLA for regnekraft | Ingen procentsats i den juridiske tekst; 99,999 % for Premium og 99,99 % for Starter på prissiden. Kontokredit på 50 gange gebyret for nedetiden, ved nedbrud på over 5 minutter, som kræves inden for 15 dage |
| Inkluderet support | Teknikere 24/7 via chat og e-mail, på engelsk; hændelsesrespons på under 2 timer |
| Hvem kan tilmelde sig | Virksomheder, ifølge vilkårene: kort, faktureringsadresse og telefon, screening mod sanktionslister, intet ID-dokument beskrevet. Forudbetalt; en ny konto starter som en prøvekonto på 7 dage, begrænset til 2 kerner |
Hvad du kan bygge
Status er generelt tilgængelig, medmindre andet er angivet, ifølge UpClouds dokumentation og changelog.
| Det, du har brug for | UpCloud | AWS | Azure |
|---|---|---|---|
| Virtuelle maskiner | Cloud Servers på AMD EPYC, alle på delte værtsmaskiner: Starter (CPU'er fra forrige generation), Premium og Cloud Native (kun regnekraft) | EC2 | Virtual Machines |
| Dedikerede værtsmaskiner, bare metal | Ingen offentlig plan: dedikeret hardware er Private Cloud, hele værtsmaskiner fra 3.190 euro om måneden efter tilbud. Ingen bare metal | EC2 Dedicated Hosts, EC2 metal | Dedicated Host, BareMetal Infrastructure |
| GPU'er | L4, L40S, RTX Pro 6000, H100 og B200, on demand og spot, kun i Helsinki (fi-hel2) | EC2 G og P | NC- og ND-serien |
| Lager | Bloklager i tre niveauer, krypteret i hvile uden beregning; Managed Object Storage (S3-API) i seks regioner; File Storage (NFS) i syv zoner siden februar 2026 | EBS, S3, EFS | Managed Disks, Blob Storage, Azure Files |
| Relationelle databaser | Administreret PostgreSQL (én til tre noder) og MySQL (8.4 LTS) | RDS | Azure Database for PostgreSQL og MySQL |
| Andre datatjenester | Valkey (afløste Managed Redis i oktober 2024) og OpenSearch | ElastiCache, OpenSearch Service | Azure Cache for Redis |
| Kubernetes | UKS, CNCF-certificeret for 1.33 til 1.35. Development-kontrolplan gratis (én node); Production 60 euro om måneden (tre API-servere, etcd med tre medlemmer) | EKS | AKS |
| Netværk | Private netværk på tværs af zoner, NAT- og VPN-gateways, firewall, load balancer til HTTP(S) og TCP | VPC, NAT gateway, VPN, ELB | VNet, NAT gateway, VPN Gateway, Load Balancer |
| CDN | UpCloud CDN, »drevet af bunny.net«: dokumenteret, men »Lanceres snart« på prissiden | CloudFront | Front Door |
| Adgangskontrol | Underkonti begrænset efter server, lager, netværk eller tag; Workspaces med roller og single sign-on, i åben beta og uden for SLA'en | IAM | Entra ID, RBAC |
| Overvågning | Metrics for databaser og load balancere, auditlogs; ingen generel logning eller metrics-tjeneste | CloudWatch | Azure Monitor |
| Backup | Simple Backups (daglige til årlige planer) plus on demand-backups | AWS Backup | Azure Backup |
Mangler helt: funktioner, serverless-containere, køer, en tjeneste til nøglehåndtering eller en secrets manager, autoritativ DNS, MongoDB, Kafka, administrerede API'er til AI-modeller og et container registry (priskataloget har »beta«-poster til et registry, men der er intet produkt). Ingen DDoS-beskyttelse er beskrevet i dokumentationen eller på prissiden, og SLA'en udelukker »tredjeparters fjendtlige handlinger, såsom denial-of-service-angreb«.
Object Storage mangler replikering af buckets, websitehosting, logning af buckets og SSE-KMS, og Object Lock er »Kommer snart«. Adgangskontrollen er tynd: underkonti begrænser, hvilke ressourcer en bruger kan røre, uden et politiksprog på handlingsniveau, og den rollebaserede Workspaces-model »anbefales endnu ikke til produktionsmiljøer«.
Værktøjerne er opdaterede: en Terraform-provider på partnerniveau (v5.47.0, 12. oktober 2026), en CLI, SDK'er til Go og Python, Pulumi, Packer, Ansible og Crossplane. API-tokens kom først den 18. september 2025; før da brugte scripts en kontos brugernavn og adgangskode. På Kubernetes er nodeopdateringer dine: »UKS ændrer, opdaterer eller konfigurerer ikke dataplanet efter oprettelsen«.
Hvad det koster
UpClouds listepriser i euro ekskl. moms fra prisberegnerens katalog og prissiden fra 7. oktober 2026, tjekket 15. og 16. oktober 2026, i Frankfurt (de-fra1) med 730 timer om måneden. Cloud Servers faktureres pr. time op til 28 dage om måneden, så en hel måned koster den opførte månedspris; alt andet faktureres pr. time uden loft.
Workload A, en startopsætning: én VM med 2 vCPU og 4 GB, en disk på 40 GB, én IPv4-adresse, 1 TB udgående trafik og 100 GB objektlager.
| Post | Valg | Euro pr. måned |
|---|---|---|
| VM | STARTER-2xCPU-4GB, 2 delte vCPU'er, 4 GB, 30 GB Standard-lager, IPv4 inkluderet | 12,00 |
| Disk op til 40 GB | en ekstra Standard-enhed på 10 GB | 0,86 |
| Offentlig IPv4 | inkluderet | 0,00 |
| 1 TB udgående trafik | inden for planens andel af 1,5 TB Fair Transfer | 0,00 |
| 100 GB objektlager | sælges i enheder på 250 GB | 5,07 |
| Total | 17,93 |
AWS tager 112,37 euro og Azure 116,15 euro for det samme i Frankfurt; hos AWS udgør 1 TB udgående trafik alene 81,00 dollar af en regning på 125,95 dollar.
Workload B, et lille produktionssystem: tre VM'er med 4 vCPU og 16 GB og en IPv4-adresse hver, 300 GB SSD-bloklager, en load balancer, PostgreSQL med 2 vCPU, 8 GB og 100 GB som primær plus standby, 1 TB objektlager med 1 million PUT- og 10 millioner GET-forespørgsler, et Kubernetes-kontrolplan og 2 TB udgående trafik.
| Post | Valg | Euro pr. måned |
|---|---|---|
| 3 VM'er | PREMIUM-4xCPU-16GB, delt vCPU, hver med 150 GB MaxIOPS-lager og én IPv4 | 276,00 |
| 3 offentlige IPv4 | inkluderet | 0,00 |
| 300 GB bloklager | inkluderet: de tre planer rummer 450 GB | 0,00 |
| Load balancer | Production Small, to noder | 30,42 |
| PostgreSQL-HA | 2 vCPU, 8 GB, to noder med 100 GiB hver, 15 dages point-in-time recovery | 132,80 |
| 1 TB objektlager | fire enheder på 250 GB; ingen gebyrer for forespørgsler | 20,28 |
| Kubernetes-kontrolplan | Production, tre API-servere | 60,83 |
| 2 TB udgående trafik | inden for kontoens andel på 21 TB | 0,00 |
| Total | 520,33 |
AWS tager 1.082,61 euro for workload B på m7i.xlarge og Azure 1.091,88 euro på D4s_v5, så UpCloud koster 48 % af begge. To poster udgør det meste af forskellen: AWS fakturerer de 2 TB udgående trafik til 171,00 dollar og sin HA-database til 320,13 dollar med lager, hvor UpCloud intet tager for den udgående trafik og 132,80 euro for databasen. Det gratis Development-kontrolplan bringer totalen ned på 459,50 euro, med én API-server, »ingen redundans« og intet om, hvorvidt SLA'en dækker det.
Totalen følger beregneren, som fakturerer den anden databasenode til 90 % af prisen for regnekraft og lager; prissiden opfører regnekraften til 60 euro i stedet for 59. Workernoder er ikke medregnet, som overalt i serien.
Udgående trafik og IPv4. Udgående offentlig trafik har kostet 0,00 euro pr. GB siden 7. maj 2024, inden for en Fair Transfer-grænse, der er »bestemt af mængden af cloudressourcer på din konto«: hver serverplan lægger et fast beløb til (1,5 TB for STARTER-2xCPU-4GB, 7 TB for PREMIUM-4xCPU-16GB), delt på tværs af alle zoner, mens objektlager, databaser, load balancere og de fleste GPU-planer ikke lægger noget til. Ud over grænsen »kan UpCloud reducere båndbredden på cloudtjenesterne ned til 100 Mbit/s«, med »ingen overskridelsesgebyrer«, medmindre du tilvælger betalt overførsel til 0,01 dollar pr. GB (10 euro pr. 1.000 GB i katalog i euro). AWS tager 80,30 euro pr. TB ud over sine gratis 100 GB, Azure 77,62 euro. Den første IPv4-adresse følger med hver Starter- og Premium-plan; en ekstra koster 3,47 euro om måneden.
Fakturering. UpCloud er forudbetalt, og saldoen er et hårdt loft. Når den løber tør, lukkes alle servere ned; efter en måned fjernes de, og deres IP-adresser frigives; efter to måneder »fjernes lagerenhederne. Data går tabt permanent.« Kredit kan ikke refunderes, bortset fra en pengene-tilbage-garanti på 30 dage på den første betaling, op til 500 euro. Starter- og Premium-servere faktureres, uanset om de kører eller ej. Betaling sker med kort (PayPal, Apple Pay og Google Pay kun til manuel påfyldning); der er ikke opført nogen bankoverførsel eller SEPA-direkte debitering. Vilkårene fra 3. juli 2026 beskriver en model med efterbetaling, »faktureret månedligt bagud«, for kunder, der registrerer sig, når den lanceres, men dokumentationen beskriver stadig kun forudbetalt kredit.
GPU'er, pr. GPU-time i Helsinki, den eneste zone der har dem: L4 0,58 euro, L40S 1,11 euro, RTX Pro 6000 1,65 euro, H100 1,79 euro og B200 4,50 euro, uden H200. Det er den laveste on demand-pris for H100 i serien; AWS sælger ikke H100 i Frankfurt og tager 6,57 euro i Stockholm. Spotservere (H100 1,78 euro) kan inddrages med 30 sekunders varsel og har ingen SLA. UpCloud har annonceret »Nye priser på H100 GPU-servere fra 20. oktober«, og det samme for B200, uden at sige, hvad der ændres; kataloget fra 16. oktober viste stadig priserne ovenfor, og prissiden den dag gav stadig ingen nye tal. Hver konto må køre »et begrænset antal GPU'er ud fra sin kontohistorik«, og flere kræver en supportanmodning.
Prisændringer. Den 15. april 2026 afløste familierne Starter og Premium Developer og General Purpose, som ikke længere kan udrulles. På lige vilkår koster de nye planer mindre, men rummer mindre disk: en Developer-server med 2 vCPU og 4 GB og 60 GB kostede 18 euro om måneden, det tilsvarende Starter med 30 GB koster 12 euro. Om eksisterende servere beholder deres gamle priser, er ikke oplyst. Mellem prissiderne fra 19. maj og 7. oktober 2026 flyttede det månedlige GPU-estimat sig fra et loft på 28 dage til en måned på 30 dage med de samme timepriser, så en måned med én H100 gik fra 1.203 euro til 1.289 euro, omkring 7 % mere (vores slutning ud fra to sidekopier; vi fandt ingen meddelelse). Vi fandt ingen stigning i listeprisen på noget produkt, der stadig kan bestilles.
Pålidelighed
Hvad en zone er. Hos UpCloud er en zone ét datacenter, og intet grupperer zoner i en region; AWS og Azure har hver tre zoner i Frankfurt, i separate datacentre med kilometers afstand. Helsinki er undtagelsen, med to zoner i bygninger, der drives af forskellige operatører (Equinix og Telia); om de har uafhængig strøm og uafhængige netværksveje, er ikke oplyst. Alle andre steder betyder det at overleve tabet af en bygning en anden by. Inden for en zone ligger redundansen på værtsniveau: servere flyttes automatisk til en sund værtsmaskine, når en fejler, og bloklager ligger på et lagernetværk, der er spejlet på tværs af »to separate lager-backends«.
Databasens standby-instans. Noderne i administreret PostgreSQL HA »oprettes på fysisk adskilte backend-værtsmaskiner« i den samme zone; intet dokument tilbyder en standby-instans i en anden bygning. Dokumentationen beskriver »replikering i realtid« uden at sige, om den er synkron, og angiver ingen failover-tid. Hvis alle noder fejler på én gang, gendannes den primære fra backup, med et datatab, der »typisk ... er begrænset til enten et tidsrum på fem minutter eller en enkelt WAL-fil«. AWS og Azure placerer en synkron standby-instans i en anden zone og oplyser 60 til 120 sekunder til failover.
SLA'en. Den er en del af servicevilkårene med virkning fra 3. juli 2026, og den juridiske tekst indeholder ingen procentsats: tallene 99,999 % og 99,99 % står kun på prissiden.
- Den dækker »alle uplanlagte afbrydelser ... der varer længere end fem (5) minutter«, beregnet pr. berørt server eller tjeneste.
- Kreditten er »50 (halvtreds) gange de servicegebyrer, UpCloud har opkrævet for den afbrudte tjenestepost« for den tid, den var nede, begrænset til den posts gebyrer for de foregående 30 dage pr. afbrydelse og til 2,5 gange dens gennemsnitlige månedlige gebyr pr. 12 måneder. Det er kontokredit, ikke kontanter.
- Du fremsætter krav pr. e-mail inden for 15 dage, efter at fejlen er rettet.
- Ikke dækket: »tjenestens API'er« og »kontrolpanelet«, så et nedbrud, der forhindrer dig i at udrulle eller skalere, giver intet. Denial-of-service-angreb, utilstrækkelig kontokredit, annonceret vedligeholdelse og spotservere er udelukket.
- SLA'en er den eneste beføjelse, og »UpClouds afgørelse i sagen er bindende ... indtil og medmindre en kompetent domstol afgør andet«. Uden for den er ansvaret begrænset til seks måneders gebyrer.
I tal: en Premium-server til 92 euro, der er nede i 2 timer, giver 13,69 euro i kredit, og et nedbrud på 24 timer når loftet på 92 euro. For et kort nedbrud slår det AWS' SLA for en enkelt instans, som frafalder hver time med mere end seks minutters nedetid og kun lægger en kredit på 10 % til under 99,5 %. Men AWS forpligter sig til 99,99 % for EC2 på tværs af to eller flere zoner, og Azure til 99,99 % på tværs af zoner med 60 dage til at fremsætte krav; UpCloud har ingen anden zone at sprede over.
Statusside og hændelser. status.upcloud.com opfører hændelser pr. zone og tjeneste, med historik tilbage til august 2015. Ingen af de 50 seneste hændelser har et postmortem vedhæftet, heller ikke den fra 11. august 2026, hvis opdatering sagde »Vi udarbejder et detaljeret postmortem«.
| Dato | Omfang | Varighed | Årsag |
|---|---|---|---|
| 22. dec. 2025 | Netværk i UK-LON1, NL-AMS1 og SE-STO1, åbnet inden for 3 minutter efter hinanden | omkring 3 timer og 10 minutter hver | ikke oplyst (London, Amsterdam, Stockholm) |
| 20. til 21. jan. 2026 | TLS-certifikater fejlede for nye load balancere, Kubernetes-klynger og Object Storage, alle zoner | omkring 17 timer | udstedelse af certifikater (hændelse) |
| 7. juli 2026 | Object Storage i Frankfurt (EUROPE-2) | 1 time | ikke oplyst (hændelse) |
| 11. aug. 2026 | Nye udrulninger af Cloud Servers fejlede i alle 15 zoner; kunder blev bedt om ikke at starte, genstarte eller lukke servere | omkring 2 timer | ikke oplyst; det lovede postmortem er ikke fundet (hændelse) |
| 25. til 26. aug. 2026 | Lagerbackend i DE-FRA1, »påvirker nogle ressourcer, herunder cloudservere« | omkring 7 timer | ikke oplyst (hændelse) |
| 6. til 13. okt. 2026 | Object Storage i SG-SIN1: latenstoppe og HTTP 503-fejl | rettet efter omkring 11 timer, løst efter en uge | rodårsag »identificeret«, ikke offentliggjort (hændelse) |
Fejl i én zone blev i den zone. Det, der krydsede zoner, kom fra delte lag (certifikater, udrulninger) og fra én netværkshændelse i tre byer på én gang. Hændelser med API'et og kontrolpanelet, som dem den 3., 21. og 22. november 2025, giver ingen kredit.
Support
| Plan | Pris | Serviceanmodning | Hændelse | Tilføjelser |
|---|---|---|---|---|
| Essentials (standard) | inkluderet | under 4 timer | under 2 timer | e-mail og live chat, 24/7 |
| Advanced | på anmodning | under 1 time | under 30 minutter | prioritetskø |
| Enterprise | på anmodning | under 10 minutter | under 5 minutter | dedikerede supportmedlemmer, en customer success manager |
Support foregår kun på engelsk, via chat og e-mail fra egne teknikere, uden telefonlinje, og hjælp til din egen software kan blive afvist. Målene står på supportsiden, ikke i vilkårene. Alligevel har det gratis niveau et mål for hændelser, hvilket AWS Basic (ingen tekniske sager) og Azure Basic (ingen tekniske responsmål) ikke har. Et mål på én time for et produktionsnedbrud koster det højeste af 29 dollar eller 9 % af forbruget hos AWS Business Support+ eller 100 dollar om måneden hos Azure Standard.
At få en konto
Vilkårene sælger kun til virksomheder: tjenesten er »ikke egnet eller beregnet til brug af ... forbrugere eller privatpersoner til deres personlige brug«. Tilmelding kræver et navn, en e-mailadresse, et telefonnummer, et kort og en faktureringsadresse. UpCloud screener tilmeldinger mod sanktionslister og betjener ingen i Rusland, Belarus, Krim, Iran, Nordkorea, Cuba eller Syrien. Ingen af de dokumenter, vi læste, nævner et ID-dokument eller en selfiekontrol.
En ny konto er en prøvekonto (7 dage ifølge dokumentationen; prissiden siger »en gratis prøveperiode på 30 dage«) med 2 kerner og 4 GB servere, én database på én node, én Development-load balancer og én Development-Kubernetes-klynge og ingen GPU'er. En indbetaling på mindst 10 i kontoens valuta afslutter den. Port 25 forbliver blokeret, indtil support åbner den.
Workload B på dag ét: ikke på prøvekontoen, som har en sjettedel af de kerner, den kræver, og ingen HA-database. Efter indbetalingen kan vi ikke sige det: UpCloud offentliggør ingen standardgrænser for en betalt konto, og support hæver dem efter anmodning. Hos AWS ligger standarden på 5 vCPU'er (for standardinstanser) under de 12, workload B kræver; Azures 20 kerner pr. region passer på papiret.
To klausuler betyder noget senere. UpCloud kan suspendere en konto, når der er »rimelig grund til at tro«, at vilkårene er brudt, med »intet ansvar« for at gøre det. Og efter manglende betaling kan den opsige og slette efter »rimelig tid ... (mindst fjorten (14) dage)«, meget kortere end de to måneder, dokumentationen beskriver for en tom saldo.
Compliance og databeskyttelse
| Ramme | Status |
|---|---|
| ISO/IEC 27001:2022 | Certifikat set: nr. 13851-01 fra Inspecta Sertifiointi Oy (Kiwa), udstedt 20. oktober 2023, gyldigt indtil 20. oktober 2026. Intet fornyet certifikat lå på sitet den 16. oktober |
| CISPE Data Protection Code of Conduct | Registerposter set: »kontrolleret tilslutning« for ti tjenester, der løber til juni og juli 2027 |
| BSI C5, ISO 27017, ISO 27018, SOC 2, PCI DSS, SecNumCloud, HDS, TISAX, ENS | Ikke påstået for UpCloud selv |
ISO-certifikatet dækker UpClouds cloudtjeneste, med kontorer i Helsinki og Singapore; tjek for en fornyelse efter 20. oktober, før du stoler på det. De andre certifikater på UpClouds side om datacentre tilhører colocation-operatørerne.
Databehandleraftalen (Data Processing Agreement) er en del af vilkårene. Du vælger datacenter, og »UpCloud må ikke flytte de relevante personoplysninger fra det valgte datacenter, medmindre det udtrykkeligt pålægges«. De eneste underdatabehandlere er UpClouds fire helejede datterselskaber i Singapore, Storbritannien, USA og Australien, hver for datacentrene i sit eget land; de ni zoner i EU og EØS »drives direkte af UpCloud Oy, og der anvendes ingen underdatabehandlere«. Ændringer kommer med 30 dages varsel og ret til at gøre indsigelse og opsige.
En kontrol af headers den 15. oktober viste, at websitet og kontrolpanelet blev leveret gennem Cloudflare, og at CDN'et er »drevet af bunny.net«; ingen af dem er navngivet som underdatabehandler.
Hvem kontrollerer den
Du indgår kontrakt med UpCloud Oy (virksomheds-id 2431560-5) under finsk ret, med voldgift i Helsinki på engelsk. Stifteren Joel Pihlajamaa, CTO fra begyndelsen, blev administrerende direktør igen den 2. juli 2026 som afløser for Arno Schäfer, der kun havde været administrerende direktør siden 31. marts 2025; webhosting.today oplyser ingen grund til den korte periode.
Ejerandelene er ikke offentlige: en finsk Oys ejere står ikke i handelsregistret, og ingen kilde, vi læste, siger, om stifteren eller investorerne har flertallet. I januar 2020 rejste UpCloud 18 millioner euro »i egenkapital og gældsfinansiering« fra Connected Capital & Partners, Tesi og Inventure. Vi fandt ingen senere runde, opkøb eller exit og intet ikkeeuropæisk moderselskab eller nogen ikkeeuropæisk aktionær.
Finske indberetninger, som kreditdatatjenesten Asiakastieto gengiver dem, viser, at UpCloud Oys omsætning steg fra 16,1 millioner euro i 2021 til 27,3 millioner euro i 2025, et driftsunderskud i hvert af disse år (1,3 millioner euro i 2025) og en soliditetsgrad på 14 % i 2025.
Platformen er UpClouds egen (KVM og et lagernetværk, ikke OpenStack); bygningerne er det ikke. Hver zone ligger i et colocation-anlæg: Equinix i Helsinki 1, Warszawa, Stockholm, Singapore og Sydney; Digital Realty i Frankfurt, København, Madrid og Amsterdam; Telia i Helsinki 2, Verne i London, Green Mountain i Stavanger og CoreSite i de tre amerikanske zoner.
Vejen ud
Udgående trafik på vejen ud er gratis inden for Fair Transfer-kvoten (21 TB om måneden for workload B), og Object Storage tager ingen gebyrer for forespørgsler. Vilkårene lader dig forlade den med 5 dages varsel og indeholder en skifteklausul efter EU's dataforordning: en overgangsperiode på 30 dage, som kan forlænges én gang op til 6 måneder, plus op til 30 dage til at hente data, med gebyrer, der skal betales, mens ressourcerne kører. Til sidst sletter UpCloud »alle kundedata« og »er ikke ansvarlig for integriteten af de eksporterbare data«.
Det meste af det, du bygger, er standard: KVM-images, upstream Kubernetes med en open source CSI-driver, S3-API'et med de huller, der er nævnt ovenfor, og open source PostgreSQL, MySQL, Valkey og OpenSearch. Indlåsningen ligger i opsætningen af det private netværk, Kubernetes' standardindstillinger (UpCloud fraråder »kraftigt« at erstatte sit Cilium-netværksplugin) og de UpCloud-specifikke Terraform-ressourcer; der er intet proprietært serverless- eller database-API, fordi ingen tilbydes.
Hvad brugerne fortæller
Vi læste alle Hacker News-kommentarer, der nævner UpCloud, fra oktober 2023 til oktober 2026 (106 træffere), og én kundes beretning; Reddit kunne ikke søges. UpCloud omtales langt mindre end Hetzner eller OVHcloud.
Support er det, brugerne roser mest. Brugere rapporterer »topkundeservice« (48542691, juni 2026), at »deres supportteam er meget lydhørt« (39128618, januar 2024) og at »folkene dér er super flinke« (45137168, september 2025), blandt fem beretninger i den periode (46437952, 47675387). De samme søgninger fandt ingen klage over support.
Dyrere end Hetzner til rå regnekraft. Brugere rapporterer, at »De er ikke billige sammenlignet med DigitalOcean/Linode« (43319119, marts 2025), og sammenligner 48 kerner til 1.364 euro om måneden hos UpCloud med 288,49 euro hos Hetzner (43458843, marts 2025); begge ligger før Hetzners prisstigninger i 2026. I den lille ende skriver én »Upcloud har den billigste, jeg fandt, du kan få en fuld VPS for under 4 dollar« (50017783, oktober 2026).
Gratis udgående trafik er en kvote. Brugere påpeger, at »loftet efter 24 TB gratis båndbredde/måned er 100 mbps« (46654024, januar 2026), og at grænserne »kan sammenlignes med andre hosts som DigitalOcean« (43458846, marts 2025; besvaret med politikkens »ingen overskridelsesgebyrer«, 43459396).
Object Storage blev langsommere for én kunde. Healthchecks.io flyttede sit objektlager fra OVHcloud til UpCloud i 2024 og skrev den 17. april 2026, at »over tid blev ydeevnen af UpClouds objektlager også dårligere. Der var perioder, hvor alle operationer blev langsomme og ramte vores timeout-grænser« (indlæg, diskussion); den kører nu sit eget lager. Det er én kundes oplevelse, ikke en måling, og en anden bruger skrev »Meget tilfreds med dem« samme måned (47712388). Statussiden opfører fem hændelser med Object Storage i 2026.
Hurtig CPU og disk. Brugere rapporterer hurtigere CPU og disk-I/O end hos de udbydere, de benchmarkede (43319119, marts 2025), og volumes, der »let rammer 10k IOPS« (47824138, april 2026). Vi målte intet.
Tynd adgangskontrol. Brugere rapporterer »Du finder ikke tilsvarende IAM eller BigQuery i indie-clouds« (46336813, december 2025) og værktøjer, der loggede ind med kontoens legitimationsoplysninger (44339109, juni 2025).
Stabile enkeltservere. Mangeårige kunder rapporterer, at »de tilgængelige funktioner fungerer meget pålideligt (nu i et halvt årti). Der er nogle få skarpe kanter« (43459317, marts 2025), og enkeltservere, der er »mere pålidelige end multiregion med redundansopsætninger hos andre udbydere som Fly« (47818591, april 2026).
Hvem den passer til, og hvem der bør kigge andetsteds hen
UpCloud passer til små og mellemstore teams, der vil have Kubernetes, PostgreSQL og S3-lager under en finsk kontrakt; til tjenester, der sender meget trafik ud inden for deres andel; til teams, der sætter pris på support, de kan nå på alle tider af døgnet; og til produkter, der har brug for USA eller Asien fra den samme europæiske udbyder. Dens priser på H100 og L40S er lave for workloads, der kan ligge i Helsinki.
Kig andetsteds hen, hvis du har brug for zoner i separate bygninger inden for én region eller en standby-instans for databasen i en anden bygning; hvis du bygger på funktioner, køer eller eventdrevne tjenester; hvis du har brug for finkornet IAM, en tjeneste til nøglehåndtering eller certificering ud over ISO 27001 (C5, SOC 2, PCI DSS); hvis du har brug for dedikerede vCPU'er uden en Private Cloud-kontrakt, GPU'er uden for Helsinki eller den laveste pris pr. kerne; eller hvis du har brug for fakturaer betalt bagud i stedet for en forudbetalt saldo.
Kilder
Tjekket 15. og 16. oktober 2026. Sider markeret »arkiveret« blev læst fra Internet Archive, fordi upcloud.com afviser automatiserede læsere.
Priser
- Prisside, arkiveret 7. oktober 2026 og arkiveret 19. maj 2026
- Prisberegner med det indlejrede priskatalog
- Fair Transfer Policy, arkiveret 4. oktober 2026, netværksoverførsel og netværksfakturering
- Fakturering af bloklager, fakturering af CDN
- Kontosaldo, betalingsmetoder
- Supportniveauer, arkiveret 22. september 2026
- Tal for AWS og Azure: AWS Price List bulk API og Azure Retail Prices API, omregnet til ECB-kursen fra 15. oktober 2026
Vilkår og SLA
Dokumentation
- Lokationer, changelog
- Planer for Cloud Servers, FAQ om Cloud Servers, systemarkitektur, lagersystem
- S3-kompatibilitet, tilgængelighed af Object Storage, tilgængelighed af File Storage
- Høj tilgængelighed i PostgreSQL, konfigurationer af PostgreSQL
- UKS-kontrolplan, understøttede versioner af UKS, delt ansvar i UKS
- GPU-tilgængelighed, GPU spot
- DNS, underkonti, Workspaces, Private Cloud
- Kontokrav, gratis prøveperiode, support, reference til konti i API 1.3
- Terraform registry, UpCloudLtd på GitHub, CNCF k8s-conformance
Status og hændelser
- Statusside og historik; links til hændelser i tabellen ovenfor
Compliance
- ISO 27001-certifikat
- Offentligt register for CISPE Code of Conduct
- Compliance og sikkerhed, arkiveret 4. maj 2026 og datacentre, arkiveret 22. september 2026
Virksomhed og ejerskab
- Porteføljeside hos Tesi
- Asiakastieto: finansielle tal for UpCloud Oy
- Tech.eu om runden på 18 millioner euro, 21. januar 2020
- webhosting.today om stifterens tilbagevenden som administrerende direktør, 3. juli 2026
Brugerrapporter
- Healthchecks.io's blog om flytningen til selvhostet objektlager, 17. april 2026 og dens diskussion på Hacker News
- Kommentarer på Hacker News efter element-ID på news.ycombinator.com: 39128618 (januar 2024), 43319119 (marts 2025), 43458843, 43458846, 43459317 og 43459396 (marts 2025), 44339109 (juni 2025), 45137168 (september 2025), 46336813 og 46437952 (december 2025), 46654024 (januar 2026), 47675387, 47712388, 47818591 og 47824138 (april 2026), 48542691 (juni 2026), 50017783 (oktober 2026)
Data og cloud
Nye vejledninger og regelændringer på mail
Når en regel ændres, en frist flyttes, eller vi udgiver en ny vejledning, sender vi den på mail.