• Tallinn04.03
  • Ljubljana03.03
  • Novi Sad03.03

Af Kristijan Sekereš

Scaleway i 2026: en ærlig gennemgang for teams på vej væk fra AWS eller Azure

Serverracks i et datacenter

Scaleway er den offentlige cloud i den franske koncern iliad, som Niel-familiens koncern kontrollerer, med regioner i Paris, Amsterdam, Warszawa og Milano. Af de europæisk kontrollerede udbydere, vi tjekkede, har den det bredeste katalog af administrerede tjenester i AWS-stil, og den tager intet pr. gigabyte for trafik, der forlader dens instanser og load balancere: vores produktionsworkload koster 582,07 euro om måneden dér, 54 % af AWS-prisen. De svage punkter er redundans og kontraktlig dækning. Den administrerede database holder sin standby-instans i det samme datacenter, én ændring på en router i marts 2025 afbrød den offentlige forbindelse til hele Paris-regionen, og SLA-kreditter er værdikuponer med et loft på 50 % for de fleste tjenester.

Denne artikel er en del af en serie, der sammenligner 24 europæiske cloududbydere med AWS og Azure; oversigten stiller dem op side om side. Alt nedenfor blev tjekket den 15. og 16. oktober 2026 mod Scaleways dokumentation, juridiske vilkår, prisdata og statusside, iliads årsrapport og brugerrapporter, hvert enkelt ved kilden. Vi oprettede ingen konto og kørte ingen workloads.

Kort fortalt

Scaleway
Hovedkontor og kontrolParis. Scaleway SAS er 99,56 % ejet af iliad SA, som Niel-familiens koncern kontrollerer gennem franske holdingselskaber. Ikke børsnoteret
Regioner og zonerParis, Amsterdam og Warszawa, tre zoner hver. Milano, åbnet i marts 2026, opfører tre zoner, men sælger kun databaser og load balancere i den første. Intet uden for Europa
Workload A (start)37,85 euro om måneden i Paris
Workload B (produktion)582,07 euro på delte vCPU'er, 676,78 euro på dedikerede vCPU'er. Alle dele sælges; databasens standby-instans står i det samme datacenter
Udgående trafikIngen betaling pr. GB på instanser og load balancere, som i stedet er begrænset af båndbredde. Object Storage: 75 GB om måneden gratis, derefter 0,01 euro pr. GB
SLA for regnekraft99,5 % for dedikerede instanser og GPU-instanser, 99 % for de delte BASIC-familier, ingen for DEV1, GP1, PLAY2 og PRO2. Kreditter er værdikuponer
Inkluderet supportBasic: sager 24/7, første respons inden for 8 timer for P1 og P2
Hvem kan tilmelde sigAlle med et gyldigt betalingsmiddel, når Scaleway har godkendt abonnementet. Større instanser, mere end 500 GB bloklager, udgående SMTP og GPU'er kræver billed-ID og en live ansigtskontrol

Hvad du kan bygge

Status er generelt tilgængelig, medmindre andet er angivet, ifølge livscyklusfeltet i Scaleways offentlige priskatalog; »kun Paris« betyder, at siden om produkternes tilgængelighed ikke opfører nogen anden region.

Det, du har brug forScalewayAWSAzure
Virtuelle maskinerInstances, delt eller dedikeret vCPU, på AMD EPYC eller ArmEC2Virtual Machines
Bare metalElastic Metal, Dedibox, Mac mini M1 til M4 ProEC2 metal, EC2 MacBareMetal Infrastructure
GPU'erL4, L40S, H100 PCIe og SXM, B300 SXMEC2 G og PNC- og ND-serien
LagerBlock Storage (pr. zone); Object Storage i klasserne Multi-AZ, One Zone og Glacier; File Storage, kun ParisEBS, S3, EFSManaged Disks, Blob Storage, Azure Files
Relationelle databaserAdministreret PostgreSQL og MySQL; Serverless SQL Database, kun ParisRDS, Aurora ServerlessAzure Database for PostgreSQL og MySQL
Andre datatjenesterRedis; MongoDB og OpenSearch, kun Paris; Kafka, ClickHouse og Apache Spark i Paris og MilanoElastiCache, DocumentDB, OpenSearch Service, MSK, Redshift, EMRAzure Cache for Redis, Cosmos DB for MongoDB, Event Hubs, Synapse
KubernetesKapsule, CNCF-certificeret for 1.33 til 1.37, gratis delt eller betalt dedikeret kontrolplanEKSAKS
ServerlessFunctions, Containers, JobsLambda, Fargate, BatchFunctions, Container Apps
BeskederQueues (en delmængde af SQS-API'et), Topics and Events (en delmængde af SNS-API'et), NATS, RabbitMQSQS, SNS, Amazon MQService Bus, Event Grid
NetværkVPC, peering, NAT-gateway, site-to-site-VPN, InterLink, load balancer pr. zoneVPC, VPN, Direct Connect, ELBVNet, VPN Gateway, ExpressRoute, Load Balancer
CDN og WAFEdge Services, kun ParisCloudFrontFront Door
SikkerhedSecret Manager, Key Manager, IAM med betingelser på IP, user agent og tidspunkt; Audit Trail i offentlig betaSecrets Manager, KMS, IAM, CloudTrailKey Vault, Entra ID, Activity Log
OvervågningCockpit, en administreret GrafanaCloudWatchAzure Monitor
AIGenerative APIs (OpenAI-kompatible, modeller med åbne vægte); dedikerede udrulninger (tidligere Managed Inference), kun ParisBedrock, SageMaker endpointsAzure AI Foundry, Azure ML endpoints
Backupingen som tjeneste: snapshots og backups inde i de administrerede databaserAWS BackupAzure Backup

De AWS-kompatible API'er er delvise. Queues »er i øjeblikket ikke kompatibel med Scaleway VPC«, rummer højst 100 MB pr. projekt og ignorerer parametre som DelaySeconds og MessageGroupId. Topics and Events leverer kun til HTTP- og HTTPS-klienter, Serverless Functions og Queues i det samme projekt. Object Storage har versionering og Object Lock, men ingen replikering af buckets eller adgangslogning, og notifikationer for buckets er »under udvikling«.

Mangler helt: regioner uden for Europa, en administreret backuptjeneste, en API-gateway, en event bus med regler som EventBridge, en serverless nøgle-værdi-database som DynamoDB og en tjeneste til kundeidentitet som Cognito. Orkestrering af workflows er Data Orchestrator, i beta, og Autoscaling Groups har været i offentlig beta siden 25. august 2026. Afværgning af indgående DDoS-angreb for instanser er ikke dokumenteret: FAQ'en om load balancere henviser til Edge Services WAF, og sikkerhedssiden påstår »indbygget DDoS-beskyttelse« uden at beskrive den.

Værktøjerne er Scaleways egne: en Terraform-provider (2.86.0, udgivet 7. oktober 2026), CLI'en scw, et OpenAPI 3.1-skema pr. API og et offentligt katalog-API, stadig i en alfaversion, der returnerer alle 5.655 SKU'er med priser og uden login. Noget af dokumentationen halter efter produktet: FAQ'en om Instances angav stadig IPv4-prisen fra før juni 2026.

Hvad det koster

Scaleways listepriser i euro ekskl. moms fra dens katalog-API og prissider, tjekket 15. og 16. oktober 2026, i Paris (fr-par-1) med 730 timer om måneden.

Workload A, en startopsætning: én VM med 2 vCPU og 4 GB, en disk på 40 GB, én IPv4-adresse, 1 TB udgående trafik og 100 GB objektlager.

PostValgEuro pr. måned
VMBASIC3-X2C-4G, 2 delte vCPU, 4 GB28,80
Disk40 GB Block Storage 5K (BASIC3 har ingen lokal disk)3,80
Offentlig IPv4flexible IP pr. zone3,65
1 TB udgående trafikinkluderet0,00
100 GB objektlagerStandard Multi-AZ1,61
Total37,85

AWS tager 112,37 euro og Azure 116,15 euro for det samme i Frankfurt; hos AWS udgør 1 TB udgående trafik alene 81,00 dollar af en regning på 125,95 dollar. PLAY2-NANO bringer Scaleways total ned på 29,16 euro og den Arm-baserede BASIC2-A2C-4G på 25,84 euro, men PLAY2 har ingen SLA.

Workload B, et lille produktionssystem: tre VM'er med 4 vCPU og 16 GB og en IPv4-adresse hver, 300 GB SSD-bloklager, en load balancer, PostgreSQL med 2 vCPU, 8 GB og 100 GB som primær plus standby, 1 TB objektlager med 1 million PUT- og 10 millioner GET-forespørgsler, et Kubernetes-kontrolplan og 2 TB udgående trafik.

PostValgEuro pr. måned
3 VM'erBASIC3-X4C-16G, delt vCPU259,41
3 offentlige IPv4flexible IP pr. zone10,95
300 GB bloklagerBlock Storage 5K28,47
Load balancerLB-S, 200 Mbps16,79
PostgreSQL-HADB-POP2-2C-8G, primær plus standby160,16
Databaselager100 GB9,93
1 TB objektlagerStandard Multi-AZ; forespørgsler inkluderet16,06
Kubernetes-kontrolplanKapsule Dedicated-4, SLA på 99,5 %80,30
2 TB udgående trafikinkluderet0,00
Total582,07

Med tre STANDARD3-X4C-16G-instanser med dedikeret vCPU er totalen 676,78 euro. AWS tager 1.082,61 euro for workload B på m7i.xlarge og Azure 1.091,88 euro på D4s_v5, så Scaleway koster 54 % af AWS og 53 % af Azure på delte vCPU'er og 63 % af AWS på dedikerede. To poster udgør det meste af forskellen: AWS fakturerer de 2 TB udgående trafik til 171,00 dollar og sin HA-database til 320,13 dollar med lager, hvor Scaleway intet tager for den udgående trafik og 170,09 euro for databasen. Én post er dyrere hos Scaleway: det dedikerede Kubernetes-kontrolplan, 80,30 euro mod 65,13 euro for EKS. Det gratis delte kontrolplan ville gøre den post til nul, med én API-server og ingen SLA.

To antagelser ligger i totalen: databaselageret er prissat én gang (hvis standby-instansens volume faktureres igen, så læg 9,93 euro til), og load balancerens første IP er regnet som inkluderet, da prislisten kun nævner en »Yderligere IP-adresse«. Det dedikerede kontrolplan har en binding på 30 dage. Workernoder er ikke medregnet, som overalt i serien.

Udgående trafik og IPv4. For instanser gælder: »Listepriserne inkluderer udgående trafik og IPv6-adresser«; båndbredden er i stedet begrænset pr. type (350 Mb/s for BASIC3-X2C-4G, 1 Gb/s for STANDARD3-X4C-16G). Trafik gennem load balancere er »Ubegrænset«, og vi fandt ingen fair use-klausul i Instance Specific Conditions. Udgående trafik fra Object Storage koster 10 euro pr. TB ud over de gratis 75 GB, mod 80,30 euro pr. TB udgående trafik hos AWS og 77,62 euro hos Azure ud over deres gratis 100 GB; forespørgsler er gratis. En IPv4-adresse pr. zone koster 0,005 euro i timen (3,65 euro om måneden), det samme tal, som AWS og Azure tager i dollar.

Fakturering. CPU-instanser faktureres pr. time, GPU-instanser pr. minut, og IP-adresser og volumes, så længe de er allokeret, tændt eller ej, uden noget angivet månedligt loft. Savings Plans lover »op til 25 %« rabat på regnekraft. Der er intet generelt gratisniveau, og vi kunne ikke bekræfte et hårdt udgiftsloft. General Terms tillader et depositum svarende til det gennemsnitlige forbrug i de seneste 60 dage efter en betalingshændelse, eller når man betaler med andet end direkte debitering eller kort.

GPU'er, pr. GPU-time: H100 PCIe 2,87 euro, H100 SXM 3,17 euro (størrelse med 8 GPU'er), B300 SXM 7,50 euro, L40S 1,47 euro og L4 0,79 euro. Der er ingen H200 eller B200. AWS sælger ikke H100 i Frankfurt og tager 6,57 euro i Stockholm; dens L40S koster 2,08 euro og dens L4 0,90 euro i Frankfurt. Alle størrelser med H100 og B300 kræver en supportanmodning, og kontrakten lader Scaleway opsige en on demand-instans med H100 PCIe »med et varsel på mindst ti (10) minutter« og slette »alt indhold, der er lagret på dem«. Det gør den nærmere en afbrydelig (preemptible) maskine end en reserveret.

Prisændringer. Den 27. april 2026 annoncerede Scaleway stigninger pr. 1. juni 2026, med 35 dages varsel, hvor vilkårene kræver én måned. Den sagde, at priserne havde ligget fast i tre år, og henviste til inflation, hardwareomkostninger til lager og hukommelse og mangel på IPv4 samt en »strategisk repositionering« for load balancere og gateways. Udvalgte poster, euro i timen:

PostFørEfterÆndring
IPv4 pr. zone0,0040,005+25 %
Load Balancer LB-S0,0160,023+44 %
Load Balancer GP-M0,0370,054+46 %
Public Gateway S0,01990,026+31 %
DNS-zone, eksternt domæne0,0010,007syv gange
Hukommelse i Serverless Containers, pr. GB-sekund0,0000010,000002fordoblet
Block og Object Storage, pr. GB+10 %
H100-instanser+5 % til +10 %

Vi fandt ingen anden generel prisændring i de seneste 24 måneder.

Pålidelighed

Hvad en zone er. Scaleways tekniske blogindlæg fra april 2021 definerer en zone som et eller flere datacentre inden for et område på omkring 5 km, »placeret mindst 50 km fra en anden tilgængelighedszone i samme region«; i Paris var fr-par-1 DC2 og DC3, fr-par-2 var DC5, og fr-par-3 var DC4. Vi kunne ikke bekræfte tallet på 50 km for nutidens zoner. Det samme indlæg sætter grænsen: »Det fysiske fejldomæne er tilgængelighedszonen, og netværkets fejlområde er regionen.« Zonerne er heller ikke ens: fr-par-3 havde 117 aktive SKU'er mod 400 i fr-par-1.

Databasens standby-instans. Administreret PostgreSQL og MySQL replikerer synkront til en varm standby-instans, og FAQ'en siger, at de to »faktisk er placeret i det samme datacenter, men i to separate racks«. Parret overlever et rack, der fejler, ikke tabet af bygningen. Kun læsereplikaer kan placeres i en anden zone (0,0608 euro i timen i den størrelse, vi prissatte), mens AWS og Azure placerer selve standby-instansen i en anden zone. Kapsule-kontrolplanet holder tre etcd-replikaer på tværs af zoner, og Multi-AZ Object Storage spænder over dem; instanser og bloklager er bundet til én zone.

SLA'erne:

TjenesteMånedligt målLoft for kredit
Instances99,5 % dedikeret og GPU; 99 % BASIC2-A og BASIC3-X; »Intet SLO« for DEV1, GP1, PLAY2, PRO2100 %
Block Storage99,9 %100 %
Object Storage99,9 % Multi-AZ; 99,0 % One Zone og Glacier50 %
PostgreSQL og MySQL99,95 % med HA, 99,5 % enkeltstående; kun POP2-noder50 %
Kubernetes-kontrolplan99,5 % dedikeret; ingen på den gratis plan50 %
Load Balancer99,5 %50 %
  • Kreditter er værdikuponer, der »under ingen omstændigheder kan refunderes kontant«. Kreditten er »en samlet betaling for alle skader«, og kunden »giver afkald på ethvert andet krav«.
  • Du skal fremsætte krav »senest tredive (30) dage efter den måned«, hvor bruddet skete, med »de logfiler, der viser perioderne med utilgængelighed«: det er din overvågning, der skal føre bevis.
  • En instans tæller først som nede efter 4 sammenhængende minutter uden ekstern forbindelse; utilgængelighed »på grund af manglende lagerbeholdning« er undtaget.
  • Kubernetes-SLA'en tæller kun et nedbrud, når alle API-servere er tabt »uden mulighed for at starte en erstatningsklynge i nogen region«. Læst bogstaveligt tæller et regionalt nedbrud ikke, så længe en anden region kunne huse en klynge.
  • Uden for SLA'erne lover General Terms »en generel forpligtelse til at gøre sit bedste« (best efforts), begrænser ansvaret til direkte skader og afskærer krav efter ét år.

AWS forpligter sig til 99,99 % for EC2 på tværs af to eller flere zoner og 99,5 % for en enkelt instans med kreditter på op til 100 % og krav indtil slutningen af den anden faktureringsperiode; Azure giver 99,99 % på tværs af zoner og 60 dage til at fremsætte krav. Scaleways bedste forpligtelse for instanser, 99,5 %, svarer til AWS' niveau for en enkelt instans.

Statusside og hændelser. status.scaleway.com har historik tilbage til slutningen af 2019. Fra 1. august 2024 til 15. oktober 2026 opfører den 15 kritiske og 129 større poster på tværs af alle produkter, også Dedibox og webhosting. De to største nedbrud har detaljerede offentlige postmortems.

DatoOmfangVarighedÅrsag
10. marts 2025Offentlig forbindelse i hele Paris-regionennetværket 5 minutter; instanser indtil kl. 17.10 UTC, Object Storage og Kapsule indtil kl. 18.00 UTC»en menneskelig fejl i en routerkonfiguration« (postmortem)
28. feb. 2026Block Storage i nl-ams-1omkring 2 timer med frosset I/Ofejl i kontrolplanet; »Intet datatab registreret«
19. maj 2026IAM-API'et globalt, kritiskomkring 3 timerikke oplyst
22. til 23. maj 2026Zonen fr-par-2; andre Paris-zoner »delvis påvirket«instanser, Kapsule og databaser 1 time og 50 minutter»Ensretterbatterierne kunne ikke bære belastningen« under en test af generatoren (postmortem)
22. juni 2026Offentligt netværk i fr-par-2, kritiskomkring 3 timerikke oplyst
9. til 22. juli 2026Forbindelsen til Object Storage i Milano13 dageikke oplyst
21. til 22. juli 2026Instanser i fr-par-1 og Kapsule-API'etomkring 8 timerikke oplyst
5. sep. 2026Milano: flere API'er og Object Storage, kritiskomkring 3 timerikke oplyst

To af dem har betydning for designet: i maj 2026 bredte en fejl i én Paris-zone sig til de andre, og i marts 2025 tog én ændring hele regionens offentlige netværk med sig. Begge begrænser, hvad et design med tre zoner giver dig. Milano, den nyeste region, havde den tætteste række af større hændelser i 2026.

Support

PlanPris ekskl. momsFørste respons, P1 og P2Telefon
Basicgratis8 timeringen; sager 24/7
Advanced50 euro om måneden eller 5 % af forbruget, alt efter hvad der er højest2 timeralle dage kl. 9.00 til 18.00
Business250 euro eller 10 %30 minutter24/7
Enterprise990 euro eller 20 %15 minutter24/7 plus en technical account manager

Målene gælder første respons; der er ingen forpligtelse til en løsningstid, og Scaleway »kan bekræfte eller afvise« den prioritet, kunden sætter, en beslutning, kunden ikke kan anfægte. Supporten arbejder på engelsk og fransk, og Scaleway siger, at dens kundeserviceteam sidder på kontoret i Paris. Selv den gratis plan har et mål, hvilket AWS Basic (ingen tekniske sager) og Azure Basic (ingen tekniske responsmål) ikke har. Et mål på én time for et nedbrud i produktion koster det højeste af 29 dollar eller 9 % af forbruget hos AWS Business Support+ eller 100 dollar om måneden hos Azure Standard.

At få en konto

Et gyldigt betalingsmiddel kommer først, og Scaleway godkender hvert abonnement. Identitetskontrollen, der låser op for mere, er et offentligt udstedt billed-ID plus en live ansigtskontrol i browseren inden for 15 minutter; virksomheds-ID, kreditkort og kørekort accepteres ikke.

Med kun et betalingsmiddel får du én POP2-2C-8G, én PRO2-XXS og fem PLAY2-NANO-instanser, 500 GB bloklager, 5 databaseinstanser og ét dedikeret Kubernetes-kontrolplan. Identitetsvalidering låser op for POP2-4C-16G, PRO2-XS og større, én L4- eller L40S-GPU, 5.000 GB bloklager og SMTP-portene 25, 465 og 587. Alle størrelser med H100 og B300 og alle L4- eller L40S-størrelser med flere GPU'er kræver derudover en supportanmodning.

Workload B på dag ét: lageret, databasen og ét dedikeret kontrolplan passer ind i kvoterne for en konto med kun et betalingsmiddel. De tre instanser med 4 vCPU og 16 GB kræver sandsynligvis identitetskontrollen, fordi deres ældre modstykker gør det, og kvotetabellen endnu ikke opførte familierne BASIC3 og STANDARD3. Ingen supportanmodning er nævnt for noget af det, så vores læsning er ja efter identitetskontrollen, selv om dokumenterne ikke afgør det. Hos AWS ligger standarden på 5 vCPU'er for standardinstanser under de 12, workload B kræver; Azures 20 kerner pr. region passer på papiret.

To klausuler i General Terms betyder noget senere. Over »et vist forbrug af tjenesterne« kan Scaleway bede om den juridiske repræsentants ID og et udskrift fra virksomhedsregistret, der er under tre måneder gammelt. Og den kan suspendere en tjeneste »øjeblikkeligt og uden forudgående varsel« af grunde som manglende betaling, svindel, »begrundet mistanke om svindel« eller en sikkerhedsrisiko, mens faktureringen fortsætter under suspensionen.

Compliance og databeskyttelse

RammeStatus
ISO/IEC 27001:2022Påstået. Certifikatet ligger i Trust Center bag en adgangsanmodning; ikke set, omfanget ikke offentligt
HDS (franske sundhedsdata)Påstået for opførte produkter. Certifikatet kræver adgang; ikke set
SecNumCloudIkke kvalificeret: »endnu ikke tildelt«
CSA STARNiveau 1, en selvevaluering
SOC 2, PCI DSS, BSI C5, TISAX, ENSIkke påstået

HDS-listen dækker instanser (CPU og GPU), Block og Object Storage, Dedibox, Elastic Metal, VPC, Kapsule og Load Balancer, men ikke de administrerede databaser eller serverless-produkterne. Det forudsætter hosting i Frankrig, en underskrevet HDS-kontrakt via salg og en supportplan på Business eller Enterprise.

For SecNumCloud accepterede ANSSI Scaleways ansøgning uden forbehold i slutningen af december 2024 ifølge Next.ink, og Scaleway sigtede mod kvalifikation inden udgangen af 2025. Den dato er passeret, uden at vi har fundet nogen senere milepæl, og uden at der er givet en ny dato. Det annoncerede omfang er en konfiguration med én zone i iliad-koncernens datacentre i Paris-regionen, der dækker instanser, lager, netværk, IAM, Key Manager og Elastic Metal, med Kapsule senere.

Den 17. april 2026 udnævnte Europa-Kommissionen Scaleway til en af fire vindere af sit udbud af suveræn cloud til en værdi af op til 180 millioner euro over seks år. Scaleway fik vurderingen SEAL-3 (»EU-aktører, der udøver betydelig, men ikke fuld indflydelse«), ligesom STACKIT og et partnerskab mellem Post Telecom, OVHcloud og Clever Cloud.

Databehandleraftalen (Data Processing Agreement) af 1. juni 2024 siger, at tjenesterne »som standard er placeret inden for Den Europæiske Union«, at kunden vælger regionen, og at Scaleway ikke vil opbevare eller overføre personoplysninger uden for EU »uden udtrykkeligt at have informeret kunden på forhånd«. Listen over underdatabehandlere ligger i Trust Center og blev ikke vist for os.

Hvem kontrollerer den

iliad SA ejede 99,56 % af Scaleway SAS ved udgangen af 2025; resten er aktietildelinger til medarbejdere og ledere. iliad SA er 98,88 % ejet af iliad Holding SAS, som iliads årsrapport beskriver som over 95 % kontrolleret af Maya, »helejet af Niel-familiens koncern«. iliad blev afnoteret den 14. oktober 2021. Rapporten viser intet ikkeeuropæisk moderselskab eller betydelig aktionær.

Du indgår kontrakt med Scaleway SAS under fransk ret og handelsretten i Paris eller, med en italiensk faktureringsadresse, med Scaleway Italia S.R.L. under italiensk ret.

Datacentrene drives af OpCore, koncernens datacenterselskab, hvoraf iliad solgte 50 % til InfraVia den 31. marts 2025; postmortem fra maj 2026 nævner »OpCore PAR5-datacentret« bag fr-par-2. API-, instans- og Kubernetes-produkterne er Scaleways egne.

To forhold, som læserne spørger om. iliads liste fra 2024 over konsoliderede selskaber omfatter Scaleway US Corporation i Chicago, markeret »N.D.« for 2025, så et amerikansk datterselskab har eksisteret; dets nuværende status er ikke oplyst. Og Scaleways sider siger, at den er »fri for den amerikanske CLOUD Act«, hvilket er Scaleways påstand, ikke vores konklusion. Scaleways egen omsætning og antal medarbejdere offentliggøres ikke.

Vejen ud

Udgående trafik fra instanser og load balancere har ingen betaling pr. GB. At eksportere 10 TB fra Object Storage koster omkring 99,25 euro, eller næsten ingenting, hvis det trækkes gennem en instans i samme region, da trafik inden for en region er gratis. Glacier-objekter skal først gendannes, til 0,009 euro pr. GB. Scaleway dokumenterer AWS CLI og rclone til buckets og pg_dump og mysqldump til databaser; vi fik ikke fastslået, om logisk replikering til et eksternt mål er tilladt.

Indlåsningen ligger i integrationerne. Kapsule er CNCF-konform, men load balancere og volumes kommer via annotationer til Scaleways cloud controller manager og CSI-driveren. IAM-scopes og tilladelsessæt, serverless-triggere og alarmeringen i Cockpit, som bruger Scaleways egen alert manager, skal bygges op igen andetsteds. S3-API'et, de delvise SQS- og SNS-API'er og de OpenAI-kompatible API'er letter en flytning i begge retninger.

Når en kontrakt ophører, »slettes indholdet automatisk og permanent«, og Scaleway »forpligter sig til ikke at beholde nogen kopi«. Vilkårene fra 2026 lover mindst tre måneders varsel før en tjenestes salgsstop; betatjenester kan »endeligt indstilles af Scaleway uden varsel«. Public Gateways API v1 blev for eksempel fjernet den 1. oktober 2025, omkring seks måneder efter at changelog'en havde annonceret det.

Hvad brugerne fortæller

Vi læste kommentarer på Hacker News, der nævner Scaleway, siden oktober 2024; Reddit gav ingen brugbare tråde, og anmeldelsessider tæller ikke som dokumentation her. Kommentarer citeres efter deres element-ID på Hacker News.

Det nærmeste, man kommer AWS, med færre tjenester. Brugere rapporterer, at de har flyttet produktion fra AWS til Scaleways administrerede Kubernetes, Postgres, Redis, serverless-containere og køer, men siger samtidig, at den har »langt færre administrerede tjenester« (46836273, januar 2026) og »stadig halter efter de tre store« (48340477, maj 2026). Fire mere rapporterer det samme, blandt dem 46837275; samlet spænder rapporterne fra marts 2025 til maj 2026.

Support: blandet. Brugere rapporterer »fremragende support« (43361754) og hurtige svar på fejl i Terraform-provideren (46678419); andre rapporterer intet svar på en e-mail under tilmeldingen (46060566) og »site og support er forfærdelige« (46061189).

Pålidelighed. Brugere rapporterer »et par store nedbrud hvert år« (43153568, februar 2025) og en pålidelighed, der »var forfærdelig, sidst vi brugte dem« (48817760, juli 2026); én svarer igen med »enkelhed og pålidelighed« (47085681). Statushistorikken ovenfor bekræfter mønstret.

Database-HA i ét datacenter. En kunde gennem fem år kalder funktionen »kosmetisk«, fordi HA-instanserne »er i det samme DC« (46837788, januar 2026), hvilket Scaleways FAQ bekræfter.

Identitetskontroller afhænger af, hvad du bestiller. Én bruger blev bedt om ID (48544740, juni 2026), to andre blev ikke (42398985; 48125822). Kvotetabellen forklarer hvorfor.

Betalingsfejl. En bruger rapporterer en mislykket første betaling efterfulgt af rykkere for en faktura på under 10 euro (47716333, april 2026). Statussiden viser større hændelser med SEPA-betalinger (juni 2025), tilføjelse af et kort (september 2025) og ressourcer, der var låst, efter at en faktura var betalt (december 2025).

For Kapsule fandt vi ikke to førstehåndsrapporter om pålidelighed. Statussiden opfører 7 større og 19 mindre Kubernetes-poster fra oktober 2024 til oktober 2026.

Hvem den passer til, og hvem der bør kigge andetsteds hen

Scaleway passer til teams, der vil have byggeklodser i AWS-stil (Kubernetes, PostgreSQL, serverless-containere, køer, S3) under en fransk eller italiensk kontrakt, til tjenester, der sender meget trafik ud, til startups på dens kreditprogrammer, til AI-inferens med åbne modeller i Paris og til franske projekter med sundhedsdata, der passer til HDS-produktlisten.

Kig andetsteds hen, hvis du har brug for failover af databaser på tværs af zoner eller flere regioner hos én udbyder under stærke SLA'er; hvis du har brug for noget uden for Europa; hvis du er offentlig indkøber og har brug for SecNumCloud i dag; hvis du er afhængig af administreret backup, en API-gateway eller en event bus; eller hvis du har brug for GPU'er i H100-klassen on demand uden at tale med salg.

Kilder

Tjekket 15. og 16. oktober 2026.

Priser

Vilkår og SLA

Dokumentation

Status og hændelser

Compliance

Virksomhed og ejerskab

Brugerrapporter

  • Kommentarer på Hacker News efter element-ID på news.ycombinator.com: 42398985 (12. december 2024), 43153568 (23. februar 2025), 43361754 (14. marts 2025), 43459311 (24. marts 2025), 45977397 (19. november 2025), 46060566 og 46061189 (26. november 2025), 46678419 (19. januar 2026), 46836273, 46836757, 46837275 og 46837788 (31. januar 2026), 47085681 (20. februar 2026), 47716333 (10. april 2026), 48125822 (13. maj 2026), 48340477 (30. maj 2026), 48544740 (15. juni 2026), 48817760 (7. juli 2026)

Data og cloud

Nye vejledninger og regelændringer på mail

Når en regel ændres, en frist flyttes, eller vi udgiver en ny vejledning, sender vi den på mail.

Først sender vi dig et link, så du kan bekræfte. Du kan altid afmelde dig igen. Privatlivspolitik