Текст: Kristijan Sekereš
Cleura во 2026 година: искрен преглед за тимови што заминуваат од AWS или Azure

Cleura, која до април 2022 година се викаше City Network, е шведски давател на OpenStack од Карлскруна, дел од нордиската ИТ-групација Iver, која од 2021 година е во сопственост на фонд на ICG plc, што котира на берзата во Лондон. Продава два одделни облака. Public Cloud е самоуслужен, работи во Карлскруна, Стокхолм и Франкфурт по исти цени, нема зони на достапност и го наплаќа излезниот сообраќај по 0,02875 евра за GB. Compliant Cloud е за регулирани клиенти, работи само во Стокхолм, има три зони во својот најнов регион, наплаќа 1,5 пати колку ценовникот на Public Cloud и ништо за излезниот сообраќај.
Заклучокот: обична инфраструктура на OpenStack со патека на податоците само низ ЕУ запишана во договорот, по еднообразни, умерени цени (нашето почетно оптоварување чини 81,21 евра месечно наспроти 112,37 евра кај AWS). За производство празнините се сериозни: нема објавен документ за SLA, нема зони на самоуслужниот производ, нема самоуслужна управувана база на податоци, компанијата е мала и со приходи што паѓаат, а независни извештаи на корисници речиси нема.
Оваа статија е дел од серија што споредува 24 европски даватели на облак со AWS и Azure; прегледот ги става еден до друг. Сè подолу е проверено на 15 и 16 октомври 2026 година во документацијата, условите, ценовните податоци и статусната страница на Cleura, во регистарските податоци и во извештаите на корисници, секое на својот извор. Не отворивме сметка и не извршувавме оптоварувања.
Накратко
| Cleura | |
|---|---|
| Седиште и контрола | Карлскруна, Шведска. Cleura AB ѝ припаѓа на групацијата Iver, од 2021 година во сопственост на ICG Europe Fund VIII, фонд на ICG plc (Обединето Кралство, котира на берзата во Лондон). Синџирот на холдинзи помеѓу нив е од регистарски податоци, а не од поднесок што го прочитавме |
| Две линии производи | Public Cloud: самоуслужен, цени од ценовникот. Compliant Cloud: регулирани клиенти, DPA прилагоден на клиентот, цените од ценовникот помножени со 1,5, често се купува преку партнери или рамковни договори |
| Региони и зони | Public Cloud: Карлскруна (Kna1), Стокхолм (Sto2), Франкфурт (Fra1), без зони на достапност. Compliant Cloud: само Стокхолм; Sto-Com има три зони во одделни центри за податоци, Sto1HS и Sto2HS по една |
| Оптоварување A (почетна поставка) | 81,21 евра месечно во Франкфурт, од кои 28,75 евра се излезен сообраќај |
| Оптоварување B (производство) | 620,63 евра во Франкфурт без управуваниот PostgreSQL, кој Cleura го продава само како услуга што ја води нејзиниот персонал, по понуда. 768,77 евра со база на податоци што сами ја водите на две VM |
| Излезен сообраќај | Public Cloud: 0,02875 евра за GB до која било дестинација, без спомената бесплатна квота. Compliant Cloud: бесплатен |
| SLA за пресметковна моќ | Не е објавен. Една страница за споредба дава опсег од 99,90% до 99,99%, без кредити и без постапка за побарување |
| Вклучена поддршка | Нема техничка поддршка. Служба за клиенти по е-пошта во работни денови, од 08:00 до 17:00 CET, со одговор во рок од 24 часа |
| Кој може да се регистрира | Компании и физички лица, самоуслужно, со потврда преку проверка на картичка без наплата или, за компании, преку телефонски повик |
Што можете да изградите
Статусот се однесува на Public Cloud и е општа достапност, освен ако не е наведено поинаку, според матриците на функции и страниците за ограничувања на Cleura.
| Што ви треба | Cleura | AWS | Azure |
|---|---|---|---|
| Виртуелни машини | OpenStack Nova, со цена по vCPU и по GB RAM; flavors s со локален NVMe | EC2 | Virtual Machines |
| Дедициран CPU | flavors c: „во распоредување, сè уште не се поддржани“ во Sto2, ги нема во Kna1 и Fra1 | dedicated tenancy | Dedicated Host |
| Bare metal | нема; Private Cloud е дедицирана инсталација на OpenStack по договор | EC2 metal | BareMetal Infrastructure |
| GPU | „GPU-јадра (бета)“, без именуван модел | P5, G6 | NC, ND |
| Блок-складиште | Cinder на Ceph, обично или шифрирано, до 10.000 IOPS по волумен | EBS | Managed Disks |
| Објектно складиште | API за S3 и Swift, SSE-C, object lock во режим COMPLIANCE | S3 | Blob Storage |
| Складиште за датотеки | нема: Manila „моментално не е достапна“ | EFS | Azure Files |
| Бази на податоци | Managed Database: персоналот на Cleura ја води на вашите ресурси, по понуда, со платен план за поддршка | RDS | Azure Database |
| Kubernetes | Gardener, јазли Garden Linux, до 1.35 | EKS | AKS |
| Мрежа | приватни мрежи, рутери, безбедносни групи, IPsec VPN; нема BGP за клиентите | VPC, VPN | VNet, VPN Gateway |
| Load balancer | Octavia, TCP и UDP, HTTP и HTTPS | ELB | Load Balancer, Application Gateway |
| DNS | зони во Designate, без PTR-записи; сè уште не е во Compliant Cloud | Route 53 | Azure DNS |
| Тајни | Barbican; нема KMS за објектното складиште | Secrets Manager, KMS | Key Vault |
| Идентитет | корисници и права што се управуваат во панелот на Cleura; акредитиви за апликации; стандардно 3 проекти по сметка | IAM | Entra ID, RBAC |
| Резервни копии | услуга Recovery: дневни snapshots на Ceph што се чуваат 10 или 30 дена, стандардно вклучени; услуга за резервни копии на волумени само во Sto-Com | AWS Backup | Azure Backup |
| Вештачка интелигенција | Cleura AI: API компатибилен со OpenAI, шест модели со отворени тежини, обработка во Стокхолм, само со покана | Bedrock | Azure OpenAI |
Целосно недостасуваат: Redis или Valkey, Kafka, OpenSearch, регистар за контејнери, функции, контејнери без сервер, редици, CDN, производ за заштита од DDoS и управувани метрики и логови. Harbor, Prometheus и Grafana се апликации од Marketplace што ги распоредувате на сопствени VM. Објектното складиште нема репликација на bucket, известувања, режим на заклучување GOVERNANCE ниту SSE-KMS, а SDK на AWS објавени од почетокот на 2025 година не работат со него освен ако не е поставено AWS_REQUEST_CHECKSUM_CALCULATION=WHEN_REQUIRED.
Kubernetes е во општа достапност од 3 април 2023 година. Неговата високодостапна контролна рамнина е опционален платен додаток што не може да се исклучи откако ќе се вклучи; кластерите се само за IPv4, со една класа на складиште и без споделени (RWX) волумени, а минорната верзија се надградува присилно околу месец откако ќе излезе нејзината наследничка. Не најдовме запис за Cleura во податоците за усогласеност на CNCF; Cleura ги нарекува кластерите „усогласени со Kubernetes“.
Алатките се upstream OpenStack: стандардните API, CLI openstack и Terraform provider на заедницата, кој Cleura не го одржува. Проектите, корисниците и кластерите Gardener одат преку посебниот Cleura Cloud REST API, кој нема спецификација OpenAPI, а сопствениот Terraform provider на Cleura (прво издание на 30 јуни 2026 година, сега 0.3.2) ги покрива само нив. Документацијата е јавна под CC BY-SA 4.0 и невообичаено отворена за она што не работи. Fra1 работи на OpenStack Gazpacho (2026.1), другите региони на Epoxy (2025.1).
Колку чини
Цени од ценовникот на Cleura во евра, без ДДВ, од JSON-датотеката што ја вчитува нејзината ценовна страница, проверени на 15 и 16 октомври 2026 година, во Франкфурт (Fra1), со 730 часа месечно. Kna1, Sto2 и Fra1 имаат исти цени за секоја инфраструктурна ставка.
Оптоварување A, почетна поставка: една VM со 2 vCPU и 4 GB, диск од 40 GB, една IPv4-адреса, 1 TB излезен сообраќај и 100 GB објектно складиште.
| Ставка | Избор | Евра месечно |
|---|---|---|
| VM | 2 општи vCPU по 0,01009 и 4 GB по 0,00841 на час | 39,29 |
| Волумен за подигнување | 40 GB блок-складиште | 4,09 |
| Јавна IPv4 | floating IP | 4,91 |
| Рутер | потребен за floating IP | 1,98 |
| 1 TB излезен сообраќај | 0,02875 евра за GB | 28,75 |
| 100 GB објектно складиште | S3 и Swift | 2,19 |
| Вкупно | 81,21 |
AWS наплаќа 112,37 евра, а Azure 116,15 евра за истото во Франкфурт, па Cleura чини 72% од AWS и 70% од Azure. Излезниот сообраќај е 35% од фактурата кај Cleura; без него вкупниот износ е 52,46 евра. Услугата Recovery, стандардно вклучена за новите сервери, додава 4,09 евра за волуменот од 40 GB.
Оптоварување B, мал производствен систем: три VM со 4 vCPU и 16 GB, секоја со IPv4-адреса, 300 GB блок-складиште, load balancer, PostgreSQL со 2 vCPU, 8 GB и 100 GB како примарна плус резервна инстанца, 1 TB објектно складиште со 1 милион PUT и 10 милиони GET барања, контролна рамнина за Kubernetes и 2 TB излезен сообраќај.
| Ставка | Избор | Евра месечно |
|---|---|---|
| 3 VM | општи vCPU, по 4 vCPU и 16 GB | 383,07 |
| 3 јавни IPv4 | floating IP | 14,73 |
| 300 GB блок-складиште | мрежни волумени cbs | 30,66 |
| Load balancer | Octavia | 34,92 |
| Неговата јавна IPv4 и рутер | floating IP 4,91, рутер 1,98 | 6,89 |
| 1 TB објектно складиште | барањата не се наплаќаат | 21,90 |
| Контролна рамнина за Kubernetes | кластер Gardener | 70,96 |
| 2 TB излезен сообраќај | 0,02875 евра за GB | 57,50 |
| Управуван PostgreSQL HA | не се продава самоуслужно | без цена |
| Вкупно | 620,63 |
Високодостапната контролна рамнина додава 10,14 евра; бесплатна контролна рамнина нема. Со јадрата „High Intensity“, опишани како „побрзи процесори“, а не како дедицирани, вкупниот износ е 708,95 евра; дедицираните flavors c не се продаваат во Франкфурт. Општите vCPU ги сметавме за споделени, бидејќи документацијата не кажува.
AWS наплаќа 985,89 евра за оптоварувањето B на burstable t3.xlarge, а Azure 1.017,63 евра на B4s_v2, и двата со управувана HA база на податоци. Износот од 620,63 евра кај Cleura е 63% од AWS и 61% од Azure, но ја изоставува базата на податоци. Најблиската замена што може да се пресмета се две VM со 2 vCPU и 8 GB, секоја со волумен од 100 GB, на кои сами ги водите PostgreSQL и репликацијата: 148,14 евра, со што вкупниот износ стигнува до 768,77 евра, 78% од AWS. Двата јазли би се наоѓале на истата локација во Франкфурт. За Cleura да ја води базата на податоци е потребен најмалку планот за поддршка Business, последно објавен по 175 евра месечно, плус понуда.
Compliant Cloud нема сопствен ценовник: ценовната страница ја множи секоја бројка од Public Cloud со 1,5, кластерот Kubernetes го прикажува по цената за Public, а излезниот сообраќај со 0 евра, што го потврдува и водичот на Cleura за излезниот сообраќај: „Во Cleura Compliant Cloud, излезниот пренос на податоци чини 0 евра“. Според нашата пресметка, оптоварувањето B без базата на податоци таму изнесува околу 809 евра месечно, 30% повеќе отколку во Public Cloud; договорите обично се преговараат, па сфатете го тоа како ориентација.
Излезен сообраќај и IPv4. Излезниот сообраќај кај Public Cloud чини „иста цена по гигабајт, без разлика дали податоците одат до вашите корисници, до друг давател или назад во вашите простории“: 28,75 евра за TB од првиот гигабајт, наспроти 80,30 евра за TB кај AWS и 77,62 евра кај Azure над нивните бесплатни 100 GB. Влезниот сообраќај, IPv6, IOPS и барањата до објектното складиште не чинат ништо. Floating IPv4-адреса чини 0,00672 евра на час (4,91 евра месечно), наспроти 0,005 долари на час кај AWS и Azure, а на VM со јавна адреса ѝ треба и рутер за 1,98 евра месечно. Преносот на податоци се наплаќа од 1 јануари 2023 година.
Наплата. „Доделените ресурси (CPU, RAM и Cloud Storage) се следат по секунда, се пресметуваат по час и се наплаќаат месечно.“ Исклучениот сервер и понатаму чини („и понатаму ви се наплаќа, но помалку“; колку помалку не е наведено). Фактурите доаѓаат месечно, за изминатиот период, со рок за плаќање од 30 дена. Бесплатниот пробен период дава ваучер од 50 евра, а Startup Program до 20.000 евра во кредити, по пријава. Попустите за обем почнуваат од 4% над 2.500 евра месечно и стигнуваат до 25% над 100.000 евра, но само со платен план за поддршка. Во документацијата не најдовме ограничување на потрошувачката ниту известување за буџетот.
GPU. Ценовникот има „GPU-јадра (бета)“ по 0,5635 евра за „виртуелно јадро“ на час, без именуван модел на GPU и без документиран GPU-flavor. Јавно не се нудат H100, H200, B200, L40S ниту L4.
Промени на цените. Датотеката со цените во евра беше идентична бајт по бајт меѓу архивската копија од 15 август 2025 година и 16 октомври 2026 година.
| Датум | Промена |
|---|---|
| 15 април 2025 и 2 јуни 2026 | „Годишно усогласување на цените“ за јавните купувачи според рамковниот договор Adda, кој дозволува до 10% во календарска година; износите не се објавени, јавниот ценовник е непроменет |
| 1 април 2026 | Лиценца за SQL Server Standard, „покачување од 12%“ пренесено од Microsoft (11,6% според бројките на самата страница) |
| меѓу 9 мај и 25 септември 2026 | Цените на плановите за поддршка се отстранети од веб-страницата („Контактирајте ја продажбата“) |
На 28 септември 2026 година, по покачувањата кај Hetzner и OVHcloud, Cleura напиша: „Засега немаме донесено никаква одлука за нашите цени. Но нема да се преправаме дека притисокот што сите други го опишуваат некако запира пред нашата врата.“ Условите не даваат посебен рок за најава за промени на цените.
Доверливост
Што е зона. Сопствената табела за споредба на Cleura му дава на Public Cloud нула зони на достапност, а на Compliant Cloud „3“, и бара центри за податоци „TIER-2“ за Public Cloud наспроти „TIER-3“ за Compliant Cloud. Кај Public Cloud редундантноста во рамките на регионот значи групи за анти-афинитет на различни хостови; преживувањето на губење на зграда значи втор регион, посебна инсталација на OpenStack. Во Sto-Com на Compliant Cloud, „Секоја зона на достапност се обезбедува од различен центар за податоци со сопствено редундантно напојување, мрежа и поврзливост“, а Gardener поддржува групи јазли низ зони. Sto1HS и Sto2HS се по еден центар за податоци.
Резервната инстанца на базата. Нема што да се опише: Cleura не објавува цена, листа на мотори, локација на резервната инстанца, режим на репликација ниту време на префрлање при отказ за Managed Database. AWS и Azure ставаат синхрона резервна инстанца во друга зона и наведуваат префрлање при отказ за 60 до 120 секунди.
SLA. Не е објавен документ за SLA. Условите велат дека Услугите „може да подлежат на договор за ниво на услуга (‚SLA‘) како што се ажурира од време на време на веб-страницата на Добавувачот“; не најдовме таков ниту на cleura.com, ниту во неговата медиумска библиотека, ниту во документацијата. Единствената бројка е еден ред на страница за споредба што дава опсег од 99,90% до 99,99% за двата облака, без услуга, распоред на кредити или постапка за побарување. Страницата за Startup Program вели „Можете посебно да додадете платен SLA“, што укажува дека SLA се продава, а не е вклучен. Она што Условите за користење (верзија 26.03.02) навистина го утврдуваат:
- Одговорноста „по календарска година во секој случај е ограничена на дваесет и пет (25) проценти од годишниот надоместок за договорените Услуги“. Изгубената добивка и „секое губење на податоци или информации“ се сметаат за индиректна штета и се исклучени. Побарувањата мора да се поднесат во рок од 30 дена од откривањето.
- Cleura може да одржи „до два (2) претходно најавени прозорци за одржување годишно и по регион“, најавени 14 дена однапред; статусната страница ги прикажува како прозорци што траат цела недела, на пример од 28 септември до 2 октомври 2026 година во Sto2.
- Резервните копии се работа на клиентот, освен ако не се купени, а за snapshots на услугата Recovery не е опишана копија на друга локација.
AWS се обврзува на 99,99% за EC2 низ зони и 99,5% за една инстанца, со кредити до 100%; Azure на 99,99% низ зони. Cleura не нуди ништо што можете да прочитате пред да потпишете.
Статусна страница и инциденти. status.cleura.cloud го покрива само Public Cloud, а неговата историја почнува на 3 октомври 2025 година, кога ја замени страницата на City Network, чија историја повеќе не е достапна на интернет. Статусната страница на Compliant Cloud е приватна. За една година наведува 25 решени инциденти, од кои 10 мрежни. Ниту за еден не е објавена анализа на инцидентот.
| Датум | Опфат | Траење | Што изјави Cleura |
|---|---|---|---|
| 16 до 17 октомври 2025 | Јадрото на мрежата во Fra1 | околу 15 часа (поправката е применета по околу 9,5) | „големи проблеми со нашата јадрена внатрешна мрежа“; API, порталот и некои инстанци недостапни |
| 19 до 20 октомври 2025 | Мрежата во Sto2 | поправено за 39 минути, затворено по 10 часа и 40 минути | API, порталот, VPN, load balancers, floating IP |
| 22 октомври 2025 | неколку региони, неименувани | околу 6 часа | „проблем со нашиот мрежен хардвер, а нашиот тим моментално работи на лице место“ |
| 23 октомври и 21 ноември 2025 | Мрежата во Fra1 (1, 2) | по 1 час и 32 минути | |
| 7 февруари 2026 | Мрежата во Fra1 | 3 часа | API, VPN, load balancers, floating IP |
| 12 февруари 2026 | Мрежата во Fra1, потоа во Kna1 (1, 2) | 4 часа и 40 минути и 1 час | |
| 9 септември 2026 | Мрежата во Kna1 | 2 часа и 11 минути | „големи проблеми со мрежата“ |
| 12 октомври 2026 | шифрираните волумени во Kna1, Sto2 и Fra1 истовремено | 38 минути |
Франкфурт имаше пет мрежни инциденти за четири месеци, а два инцидента ги преминаа границите на регионите, што ограничува колку ви носи вториот регион. Инцидент со Gardener во Kna1 траеше околу 7 часа на 3 октомври 2025 година; записите што не се прикажани (порталот, складиштето, пресметковната моќ) траеја секој под 3 часа.
Поддршка
Без платен план нема техничка поддршка. Службата за клиенти одговара на прашања пред купување, општи прашања и пријави на грешки по е-пошта „во рок од 24 часа во нашето работно време“, од понеделник до петок од 08:00 до 17:00 CET, а „Преку овој формулар не даваме техничко отстранување проблеми“.
| План | Работно време | Одговор / решавање при инцидент | Канали | Последна објавена цена, евра месечно |
|---|---|---|---|---|
| Free | работно време CET | нема | е-пошта, само пријавување проблеми | бесплатно |
| Business Public Cloud | работно време CET | под 24 часа / под 48 часа | Service Portal | 175 |
| Business Compliant Cloud | работно време CET | под 12 часа / под 24 часа | Service Portal | 430 |
| Professional | работни денови од 07:00 до 20:00 CET | под 4 часа / под 8 часа | портал, телефон | 1.295 |
| Enterprise | 24/7/365 | под 4 часа / под 8 часа | портал, телефон, посветен тим | 5.140 |
Тие цени важеа од октомври 2024 до мај 2026 година; страницата сега вели „Контактирајте ја продажбата“. Работното време е во работни денови од 08:00 до 17:00, а сопствениот пример на Cleura е барање во 16:45 во петок, кое „во најлош случај може да не биде обработено до понеделник во 15:45“. Професионалните услуги чинат од 105 до 295 евра на час. Јазиците на поддршката не се наведени.
Ни AWS Basic не отвора технички случаи, но цел од еден час за испад во производство чини поголемиот износ од 29 долари или 9% од трошоците кај AWS Business Support+, или 100 долари месечно кај Azure Standard. Најбрзото кај Cleura е 4 часа, деноноќно само на Enterprise.
Добивање сметка
Регистрацијата е самоуслужна за сметка Company или Private, со потврда „со внесување важечки податоци за кредитна картичка или со телефонски повик. Потврдата со кредитна картичка не повлекува наплата.“ Потврдата по телефон е само за сметки на компании, од 08:00 до 17:00 CET. Страницата за условите вели дека клиентите „обично се деловни субјекти, јавни органи или други организации“, но типот сметка Private постои.
Стандардните квоти по проект се 20 vCPU, 51.200 MiB RAM, 1.000 GiB волумени и 10 инстанци; зголемувањата одат преку барање до Service Center без објавен рок.
Оптоварувањето B уште првиот ден: трите VM се вклопуваат (12 од 20 јадра, 49.152 од 51.200 MiB), како и волумените, а документацијата не спомнува период на чекање по потврдата. Работните јазли за Kubernetes над тоа би ја надминале квотата за RAM и би барале тикет. Управуваната база на податоци воопшто не може да се купи првиот ден. Кај AWS стандардните 5 vCPU за стандардни инстанци се под 12-те што му требаат на оптоварувањето B.
Три клаузули во Условите се важни подоцна. Cleura може да побара документи за идентификација за проверки за спречување перење пари и за извоз, што треба да се достават „во рок од пет работни дена“, и да ги деактивира услугите ако „не може доволно да ги потврди“. Може да суспендира поради содржина што „е во спротивност со кодексот на однесување на Добавувачот“ и поради неплаќање 10 дена по писмена опомена или 30 дена по рокот. А §9.1 вели дека при деактивирање од која било причина надвор од делот 4 (безбедносни проверки и проверки на идентитетот), „сите податоци на Клиентот ќе бидат неповратно избришани“. Ако се чита буквално, суспензијата поради неплаќање веднаш ги брише вашите податоци; дали Cleura ја применува клаузулата така не е документирано.
Усогласеност и заштита на податоците
| Рамка | Статус |
|---|---|
| ISO/IEC 27001:2022 | Сертификатот е виден: Cleura AB, со опфат „Cleura Public & Compliant Cloud и поврзаните инфраструктурни услуги“, издаден од CERTivation GmbH, важи до 19 мај 2027 |
| ISO 9001 и ISO 14001 | Сертификатот е виден и истече на 28 август 2026; страницата за сертификати сè уште ги тврди двата; не најдовме обновување |
| ISO 27017, 27018, 27010, 27013 | Наведени од City Network во 2020; повеќе не се тврдат |
| BSI C5, SecNumCloud, SOC 2, PCI DSS, TISAX, HDS, ENS | Не се тврдат |
| Центри за податоци | Се тврди: партнерите за Compliant Cloud се сертифицирани според ISO 27001 и класата на заштита 3 на MSB (Skyddsnivå 3, според MSB629); за Public Cloud се бара ISO 27001, а класата на MSB „Не се бара“ |
DPA за Public Cloud (верзија 250527) се прифаќа при регистрацијата; Compliant Cloud користи DPA прилагоден на клиентот. Се издвојуваат три клаузули:
- За налозите од странство: „Кога Cleura обработува лични податоци во ЕУ/ЕЕП, Cleura нема да постапи по ниедна пресуда на суд или трибунал ниту по ниедна одлука на управен орган на земја надвор од ЕУ/ЕЕП со која од Cleura се бара да ги пренесе или открие таквите лични податоци, освен ако барањето не се заснова на меѓународен договор, како што е договор за взаемна правна помош што е во сила меѓу земјата барател и Унијата или некоја држава членка“. Тоа е договорна обврска; како би издржала пред кој било конкретен закон е прашање за правниците.
- Ако Cleura ангажира подобработувач надвор од ЕУ/ЕЕП, се смета дека клиентот го наложува преносот. Денес не е наведен ниту еден.
- Промените на подобработувачите се најавуваат „најмалку триесет (30) дена однапред“, можно е само на веб-страницата на Cleura. Повредите се пријавуваат „без непотребно одложување“, без бројка во часови.
Подобработувачи се Iver Sverige AB, сестринска компанија, за инфраструктура, управувани услуги и поддршка во секој регион; Interxion Sverige AB и Interxion GmbH за „техничка помош на лице место“ во Sto2 и Fra1; и 23 Technologies GmbH од Германија кога користите Gardener. Секој регион е означен со „Пренос во трети земји: Не“. Податоците остануваат во Карлскруна, Стокхолм и Франкфурт, а Cleura AI обработува во Стокхолм.
Кој го контролира
Договор склучувате со Cleura AB (556630-7806) од Карлскруна. City Network ја купи Iver во септември 2020 година, кога имаше 50 вработени, и стана Cleura во април 2022 година. „Cleura е компанија на Iver“, вели нејзината веб-страница.
EQT ја продаде Iver Holding AB на Intermediate Capital Group plc, „глобален управител на алтернативни средства со седиште во Обединетото Кралство“, во зделка објавена на 2 јули 2021 година, а соопштението на ICG го именуваше неговиот фонд ICG Europe VIII како инвеститор. Синџирот од тој фонд до Cleura е од регистарските податоци на hitta.se и North Data, а не од поднесок што го прочитавме: Gilfoyle Investment Sàrl од Луксембург, во сопственост на ICG Europe Fund VIII Investment Sàrl, ја држи Iver Group AB, која ја држи Iver Management AB, која ја држи Cleura AB. ICG plc, преименувана од Intermediate Capital Group во јули 2025 година, котира на берзата во Лондон, е во FTSE 100 и управува со околу 126 милијарди долари. Инвеститорите во фондот не се објавени. Не најдовме продажба на Iver од страна на ICG заклучно со 16 октомври 2026 година.
Cleura е мала и се намалува. Според истите регистарски податоци, приходите на Cleura AB паднаа од 156,8 милиони шведски круни во 2023 година на 134,7 милиони круни во 2024 година и 105,1 милиони круни во 2025 година, пад од 22% во последната година, со оперативни загуби во 2024 и 2025 година и 42 вработени на крајот на 2025 година, наспроти 53 една година порано. Iver Sverige AB, сестринската компанија што заедно ја води платформата, имаше загуба од 325,6 милиони круни по финансиските ставки во 2025 година. City Network некогаш работеше облаци од „повеќе од 20 центри за податоци ширум светот“; останаа само Шведска и Германија.
Платформата е сопствениот OpenStack и Gardener на Cleura, што ги водат Cleura и Iver Sverige AB. Interxion, во сопственост на Digital Realty од март 2020 година, е именуван за техничка помош на лице место во Sto2 и Fra1; дали тие региони се наоѓаат во згради на Interxion не е наведено, а операторите на локациите на Kna1 и Compliant Cloud не се именувани. Cleura е Gold Member на OpenInfra Foundation, а авторите со @cleura.com споија 1.549 промени во OpenStack во двете години до 16 октомври 2026 година, повеќето во OpenStack-Ansible.
Заминување
Излезниот сообраќај кај Public Cloud чини 0,02875 евра за GB и на излез; сопствената бројка на Cleura за преместување на 10 TB е околу 288 евра. Излезниот сообраќај кај Compliant Cloud е бесплатен. Во Условите за користење не најдовме ослободување при заминување ниту постапка за преминување според Актот за податоци.
Интерфејсите се стандардни (API на OpenStack, S3 и Swift, Kubernetes на Gardener), па истите алатки работат на кој било облак на OpenStack, а дисковите излегуваат како слики преку Glance. Заклучувањето е на друго место: проектите, корисниците и кластерите Gardener живеат во сопствениот REST API на Cleura; Managed Database што ја води Cleura значи дека треба да го преземете нејзиното водење; а snapshots на услугата Recovery остануваат кај Cleura и не можат да се извезат како такви.
На крајот, преземањето на податоците е ваша работа. Откако ќе побарате бришење на сметката, VM што работат запираат по 3 дена, а сè, „вклучувајќи ги резервните копии“, се брише по 10. Од страна на Cleura, може да раскине „по своја волја со писмена најава сто и осумдесет (180) дена однапред“, и може да затвори регион или зона со „најава најмалку сто и дваесет (120) дена однапред“ ако „суштински еквивалентна основна функционалност останува достапна во други облачни региони“. Клиент во Франкфурт така би можел да биде преместен во Шведска со најава од четири месеци.
Што пријавуваат корисниците
На 16 октомври 2026 година пребаравме на Hacker News, Reddit и во извори на шведски јазик и не најдовме ниту еден независен извештај за облакот на Cleura од последните две години, па нејзината поддршка и вистинската доверливост не можат да се проверат преку корисниците.
Кому му одговара, а кој треба да бара на друго место
Cleura им одговара на шведските и нордиските јавни тела и регулирани компании на кои им треба хостирање во Шведска, регион со три зони и преговаран договор, а тоа е Compliant Cloud, кој често се купува преку Adda, Iver, CGI или Tietoevry. Public Cloud им одговара на развивачите што се сигурни во обичен OpenStack и Terraform, што сакаат инфраструктура само во ЕУ, во Шведска или во Франкфурт, по умерени и предвидливи цени, и што сами ќе ги водат своите бази на податоци.
Барајте на друго место ако уште првиот ден сакате управувани бази на податоци, кешови, редици или решенија без сервер; ако ви треба редундантност низ згради во еден регион на самоуслужна сметка; ако пред да потпишете ви треба објавен SLA со кредити; за работа со GPU и тренирање модели на вештачка интелигенција; или ако немате оперативен персонал и очекувате бесплатна техничка поддршка.
Извори
Проверено на 15 и 16 октомври 2026 година.
Цени
- Ценовна страница, цени во JSON во евра и во круни, JSON за попустите за обем
- Архивски копии: JSON во евра, 15 август 2025, JSON во круни, 30 март 2025, JSON во круни, 27 август 2025, ценовна страница, 10 септември 2024, ценовна страница, 21 април 2025
- Бесплатен пробен период и Startup Program
- Cleura Cloud Guide: „Egress fees“, 14 септември 2026 и „Cloud exit 2026“, 28 септември 2026
- Adda: информации за договорот, договор за обем со Cleura
- Бројки за AWS и Azure: AWS Price List bulk API и Azure Retail Prices API, конвертирани по курсот на ЕЦБ од 15 октомври 2026
Услови и SLA
- Terms of Service for Public Cloud, v26.03.02 и страница за условите
- Data Processing Agreement for Public Cloud, v250527
- Споредба на моделите на распоредување
- Планови за поддршка, архивска копија од 9 мај 2026, PDF за плановите за поддршка и служба за клиенти
Документација
- Региони, услуги и подобработувачи, Compliant Cloud, Managed Database, профили на сервери
- Матрици на функции за Public Cloud и Compliant Cloud; верзии
- Ограничувања: OpenStack, објектно складиште, Kubernetes
- Квоти, волумени, услуга Recovery, Marketplace, столб на доверливоста
- Kubernetes: основи, автоматски надградби, HA контролна рамнина, лансирање, 3 април 2023
- Модели на вештачка интелигенција, REST API, создавање сервер, создавање сметка, бришење сметка, преместување сервер меѓу региони
- Terraform: cleura/cleura и provider на заедницата за OpenStack; изворен код на документацијата
Статус и инциденти
- Статусна страница и нејзините страници за инциденти, поврзани во табелата погоре; статусна страница на Compliant Cloud (приватна)
Усогласеност
Компанија и сопственост
- Страница за компанијата
- Iver ја купува City Network, 28 септември 2020; City Network станува Cleura, 12 април 2022; нов извршен директор, 3 ноември 2025
- EQT, продажба на Iver, 2 јули 2021; ICG, партнерство со Iver, 5 јули 2021
- Регистарски податоци: hitta.se, Cleura AB (Dun & Bradstreet); North Data, Gilfoyle Investment Sàrl
- Википедија: ICG plc; Википедија: Interxion
- Членки на OpenInfra Foundation; барање во OpenDev Gerrit
Извештаи на корисници
- Пребарано на 16 октомври 2026 година без резултат: Hacker News (Algolia), целиот Reddit, r/openstack и r/sweden, и пребарување на веб на шведски јазик.
Податоци и облак
Нови водичи и измени на прописите по е-пошта
Кога ќе се смени пропис, ќе се помести рок или ќе објавиме нов водич, ви го испраќаме по е-пошта.