Gcore i 2026: en ærlig gennemgang for teams på vej væk fra AWS eller Azure

Gcore er et luxembourgsk selskab, der begyndte med et content delivery network og nu sælger virtuelle maskiner, bare metal, administreret Kubernetes og GPU'er bag sit edge-netværk. Trafik ud af VM'er og GPU-klynger er gratis og ubegrænset, det højtilgængelige Kubernetes-kontrolplan koster ingenting, og vores produktionsworkload lander på 384,60 euro om måneden i Luxembourg-2, omkring en tredjedel af AWS-prisen. Totalen omfatter en administreret PostgreSQL, der er en gratis beta, og hullerne er reelle: ingen tilgængelighedszoner, ingen køer, nøglehåndtering eller finkornet IAM, SLA-kreditter for regnekraft, der stopper ved 20 % og tæller nedetid fra din egen rapport pr. e-mail, og certifikater, vi ikke kunne se. Gcore offentliggør ikke sine aktionærer; Northern Data, nu omkring 85,2 % ejet af det USA-noterede Rumble, har to pladser i dens bestyrelse og sikrede sig i 2025 en option på et flertal, hvis status ikke er oplyst.
Denne artikel er en del af en serie, der sammenligner 24 europæiske cloududbydere med AWS og Azure; oversigten stiller dem op side om side. Alt nedenfor blev tjekket den 15. og 16. oktober 2026 mod Gcores dokumentation, juridiske vilkår, prisdata og statusside, indberetninger fra Northern Data og Rumble, pressedækning og brugerrapporter, hvert enkelt ved kilden. Vi oprettede ingen konto og kørte ingen workloads. AWS og Azure er prissat i Frankfurt, men Gcores region Frankfurt-2 sælger hverken administreret Kubernetes eller objektlager, så vi prissatte Luxembourg-2, den eneste EU-region, der sælger VM'er, Kubernetes, objektlager af typen S3 Standard og GPU'er samlet.
Kort fortalt
| Gcore | |
|---|---|
| Hovedkontor og kontrol | Contern, Luxembourg: G-Core Labs S.A. under G-Core Holding S.A. Aktionærerne er ikke offentliggjort; pressen nævner Wargamings stifter. Northern Data AG, siden juni 2026 omkring 85,2 % ejet af det USA-noterede Rumble, tog to bestyrelsespladser og en option på et flertal i 2025 og ejer 2,13 %; efter ændrede aftaler i juli 2026 siger den, at den ikke længere har betydelig indflydelse. Optionens status er ikke oplyst. Ikke børsnoteret |
| Regioner og zoner | 12 cloudregioner i EU (tre i Luxembourg, Frankfurt-2, Amsterdam, tre i Paris, Warszawa, Helsinki, to i Sines, Portugal), 33 i alt. Ingen tilgængelighedszoner |
| Workload A (start) | 40,70 euro om måneden i Luxembourg-2 |
| Workload B (produktion) | 384,60 euro i Luxembourg-2, på dedikerede vCPU'er. Den administrerede PostgreSQL i den er en gratis beta (version 13 til 15, grænse på 100 GB), prissat til nul og ikke en produktionstjeneste |
| Udgående trafik | Gratis og ubegrænset fra VM'er og GPU-klynger. Objektlager 0,02 euro pr. GiB, bare metal 0,0013 euro pr. GB |
| SLA for regnekraft | 99,95 % for VM'er i »Core«-regioner, 99,9 % i »Edge«-regioner, ingen for delte Basic-VM'er. Kreditter på 2,5 % til 20 %, regnet fra din fejlrapport pr. e-mail |
| Inkluderet support | Basic: chatbot, e-mail og supportsager, kun engelsk, ingen svartid |
| Hvem kan tilmelde sig | Alle med en e-mailadresse, en betalingsmetode og 4 euro i kredit; tilmeldingsdokumentationen beskriver ingen identitetskontrol, men MSA'en gør enhver kontrakt betinget af KYC. Standardkvoter er ikke offentliggjort; bare metal kræver altid en godkendt kvoteanmodning |
Hvad du kan bygge
Gcore mærker næsten intet som beta, så status er generelt tilgængelig (solgt på prissiden uden en beta-mærkat), medmindre andet er angivet.
| Det, du har brug for | Gcore | AWS | Azure |
|---|---|---|---|
| Virtuelle maskiner | Flavors med Intel, AMD EPYC og Ampere Arm, »Dedikerede vCPU'er« ifølge produktsiden; delte Basic-VM'er kun i Amsterdam inden for EU | EC2 | Virtual Machines |
| Bare metal | Servere med Xeon, Ryzen og EPYC faktureret pr. time, efter en kvoteanmodning | EC2 metal | BareMetal Infrastructure |
| GPU'er | Noder med 8 GPU'er med H100, H200, A100 eller L40S; Virtual GPU med 1 til 8 H100; spot; B300 og GB300 NVL72 via salg | EC2 P og G | ND- og NC-serien |
| Blok- og fillager | tre volumentyper med tredobbelt replikering; NFS-fildelinger | EBS, EFS | Managed Disks, Azure Files |
| Objektlager | S3 Standard, i EU kun i Luxembourg-2; S3 Fast i Sines | S3 | Blob Storage |
| Relationelle databaser | PostgreSQL 13 til 15, beta: gratis, grænse på 100 GB, HA med tre noder | RDS | Azure Database for PostgreSQL |
| Andre datatjenester | intet | ElastiCache, DocumentDB, MSK, OpenSearch Service | Azure Cache for Redis, Cosmos DB, Event Hubs |
| Kubernetes | Nodepuljer med VM'er, bare metal eller GPU'er, CNCF-konform for 1.27 til 1.36, gratis HA-kontrolplan | EKS | AKS |
| Serverless | Functions, Container as a Service; FastEdge (WebAssembly på CDN'ets edge) | Lambda, App Runner, Lambda@Edge | Functions, Container Apps |
| Beskeder | intet | SQS, SNS | Service Bus, Event Grid |
| Edge | CDN, Managed DNS, DDoS-beskyttelse (basal gratis), WAAP | CloudFront, Route 53, Shield, AWS WAF | Front Door, Azure DNS, DDoS Protection, Azure WAF |
| Sikkerhed | faste roller; Secrets Manager, kun dokumenteret for certifikater til load balancere; ingen KMS | IAM, Secrets Manager, KMS | Entra ID RBAC, Key Vault |
| AI | Everywhere Inference på L40S, A100 eller H100, OpenAI-kompatible endpoints | SageMaker-endpoints, Bedrock | Azure ML-endpoints, AI Foundry |
| Backup | snapshots; ingen backuptjeneste | AWS Backup | Azure Backup |
Mangler helt: administreret MySQL, Redis eller Valkey, MongoDB, Kafka og en generel OpenSearch-tjeneste; køer; en tjeneste til nøglehåndtering; IAM-politikker eller tilladelser på ressourceniveau; en backuptjeneste; og tilgængelighedszoner. Objektlager dokumenterer Object Lock og udløb efter livscyklus, men ikke replikering eller versionering, og Gcore offentliggør ingen liste over S3-funktioner, der ikke understøttes. Funktionernes runtimes er alle forbi eller tæt på deres upstream end of life.
Ét REST-API dækker hvert produkt, og SDK'erne til Python og Go (0.59.0, 12. oktober 2026) er genereret ud fra dets OpenAPI-specifikation. Gcores Terraform-provider har to spor: v0 på 0.37.1 (12. oktober 2026) og v2, en omskrivning, der stadig er på release candidate-trinnet, som kræver en manuel genimport og endnu ingen ressource har til snapshots, S3-lager, funktioner eller PostgreSQL. Repositoryet havde 6 åbne issues den 16. oktober 2026, den ældste fra september 2023. Der er også en officiel MCP-server.
Hvad det koster
Gcores listepriser i euro ekskl. moms fra pris-API'et bag gcore.coms beregner og fra prissiderne, tjekket 15. og 16. oktober 2026, i Luxembourg-2 med 730 timer om måneden.
Workload A, en startopsætning: én VM med 2 vCPU og 4 GB, en disk på 40 GB, én IPv4-adresse, 1 TB udgående trafik og 100 GB objektlager.
| Post | Valg | Euro pr. måned |
|---|---|---|
| VM | g2-standard-2-4, Intel, 2 vCPU, 4 GB | 30,44 |
| Disk | 40 GB Standard-volumen | 4,00 |
| Offentlig IPv4 | ekstern IP | 2,53 |
| 1 TB udgående trafik | gratis | 0,00 |
| 100 GB objektlager | S3 Standard, 93,13 GiB à 0,04 euro | 3,73 |
| Total | 40,70 |
AWS tager 112,37 euro og Azure 116,15 euro for det samme i Frankfurt; hos AWS udgør 1 TB udgående trafik alene 81,00 dollar af en regning på 125,95 dollar. Gcore koster 36 % af AWS-prisen, på en dedikeret vCPU mod burstable-instanser, da Luxembourg-2 ikke sælger nogen plan med delt vCPU. Med Frankfurt-2's AMD g3a-standard-2-4 (20,76 euro) og objektlageret købt i Luxembourg-2 er totalen 31,02 euro.
Workload B, et lille produktionssystem: tre VM'er med 4 vCPU og 16 GB og en IPv4-adresse hver, 300 GB SSD-bloklager, en load balancer, PostgreSQL med 2 vCPU, 8 GB og 100 GB som primær plus standby, 1 TB objektlager med 1 million PUT- og 10 millioner GET-forespørgsler, et Kubernetes-kontrolplan og 2 TB udgående trafik.
| Post | Valg | Euro pr. måned |
|---|---|---|
| 3 VM'er | g2-standard-4-16, Intel, dedikeret vCPU, 3 x 85,19 | 255,57 |
| 3 offentlige IPv4 | 3 x 2,5331 | 7,60 |
| 300 GB bloklager | High IOPS SSD à 0,22 euro pr. GB, bootvolumener inkluderet | 66,00 |
| Load balancer | lb1-1-2, par i aktiv-standby | 15,18 |
| PostgreSQL-HA | tre noder, synkron replikering; beta, gratis | 0,00 |
| 1 TB objektlager | S3 Standard, 931,32 GiB à 0,04 euro | 37,25 |
| 1 million PUT | 0,03 euro pr. 10.000 | 3,00 |
| 10 millioner GET | faktureres ikke ifølge prissiden | 0,00 |
| Kubernetes-kontrolplan | HA, gratis | 0,00 |
| 2 TB udgående trafik | gratis | 0,00 |
| Total | 384,60 |
AWS tager 1.082,61 euro for workload B på m7i.xlarge og Azure 1.091,88 euro på D4s_v5, så Gcore kommer på 36 % af AWS og 35 % af Azure. Det smigrer Gcore, fordi dens database er en beta til nul: tag AWS' højtilgængelige database ud (320,13 dollar med lager), og AWS koster stadig 796,98 euro, hvoraf Gcore udgør 48 %. Det meste af den resterende forskel er to poster, Gcore ikke tager betaling for: 2 TB udgående trafik (171,00 dollar hos AWS) og Kubernetes-kontrolplanet (73,00 dollar for EKS).
To antagelser ligger i totalen. Prissiden fakturerer kun skriveforespørgsler til objektlager, mens dokumentationen siger »Forespørgsler«; hvis GET-forespørgsler faktureres, skal der lægges 30,00 euro til. Gcore oplyser ikke, om load balancerens automatiske offentlige adresse faktureres som en IP (2,53 euro, hvis den gør). Sammen giver de en øvre grænse på 417,13 euro. Og databasen vil koste noget, når betaen slutter, til en pris ingen kan budgettere med endnu. Workernoder er ikke medregnet, som overalt i serien.
Udgående trafik og IPv4. »Netværkstrafik for alle VM'er er gratis og ubegrænset«, og udgående trafik fra GPU-klynger er også gratis. Bare metal betaler 0,0013 euro pr. GB. Udgående trafik fra objektlager er 0,02 euro pr. GiB på prissiden, omkring 18,63 euro pr. TB, mod 80,30 euro hos AWS og 77,62 euro hos Azure ud over deres gratis 100 GB; dokumentationen siger »pr. Gb«, hvilket ville være otte gange dyrere, hvis det betød gigabit. En offentlig IPv4-adresse koster 2,53 euro om måneden, under de 3,65 dollar, AWS og Azure tager.
Fakturering. Cloudressourcer »faktureres pr. minut for den tid, de er i brug«, fra en forudbetalt saldo på mindst 4 euro, fyldt op fra det gemte kort. VM'er faktureres, indtil de er »helt stoppet«, bare metal og GPU-servere, indtil de slettes, også når de er slukket. Der er ingen gratis niveau for cloud, og intet forbrugsloft er dokumenteret ud over den forudbetalte saldo.
GPU'er, euro pr. GPU-time på bare metal-noder med 8 GPU'er (Gcore trykker nodeprisen divideret med otte):
| GPU | On demand | Spot | Reserveret 12 / 36 måneder | Regioner |
|---|---|---|---|---|
| H100 80 GB | 2,73 | 1,64 | 1,85 / 1,75 | Luxembourg-2 og -3, Helsinki, Sines-2 og -3, London-2, Incheon |
| H200 141 GB | 3,18 | 2,27 | 2,09 / 2,00 | Kun Chester, UK |
| A100 80 GB | 1,36 | ingen | 1,05 / 0,91 | Luxembourg-2 og -3 |
| L40S 48 GB | 1,27 | ingen | 0,91 / 0,82 | Luxembourg-2 og -3, Manassas, Singapore |
De er selvbetjente, med forbehold for lager og GPU-kvote. B300 (6,00 euro) og GB300 NVL72-racket går via salg; der er ingen B200 eller L4. En enkelt H100 fås som Virtual GPU til 2,82 euro i timen. AWS sælger ikke H100 i Frankfurt og tager 6,57 euro pr. GPU-time i Stockholm; Azures H200 koster 12,29 euro i Germany West Central. Spotnoder »kan inddrages med 24 timers varsel«, og kontrakten lader Gcore levere en del af en forpligtet GPU-ordre eller erstatte hardwaren med et »tilsvarende eller højere niveau«.
Prisændringer. Et banner uden dato annoncerer »Nye lavere priser« på otte lokationer, Frankfurt-2 iblandt, hvor AMD-planer koster omkring det halve af Luxembourg-2's (54,77 euro mod 108,00 euro). Vi fandt ingen stigning i de seneste 24 måneder. Master Services Agreement fra 17. juni 2026 lader Gcore »forhøje gebyrerne ... årligt« med højst det højeste af 5 % eller Luxembourgs forbrugerprisindeks og justere dem »til enhver tid« ved dokumenterede omkostningsstigninger med 30 dages varsel.
Pålidelighed
Ingen zoner. Gcore har ingen tilgængelighedszoner. Inden for en region får du placement groups, der lægger VM'er på separate fysiske servere, load balancere, der kører som et par i aktiv-standby, og volumener på et distribueret filsystem »med tredobbelt datareplikering«. Hvor load balancer-parret eller de tre PostgreSQL-HA-noder står (rack, rum eller bygning), er ikke oplyst, og heller ikke hvor lang tid en failover af databasen tager; AWS og Azure placerer en synkron standby-instans i en anden zone og laver failover på 60 til 120 sekunder. At overleve tabet af et sted kræver en anden region, og valget er smalt: Luxembourg (ED-9) sælger administreret Kubernetes, Luxembourg-3 og Frankfurt-2 gør ikke, og ingen af de tre sælger S3 Standard.
SLA'en, fra den juridiske side fra 17. juni 2026:
| Tjeneste | Månedligt mål | Loft for kredit |
|---|---|---|
| VM'er og load balancere, Core-regioner | 99,95 % | 20 % |
| VM'er og load balancere, Edge-regioner | 99,9 % | 20 % |
| GPU Cloud, bare metal, administreret Kubernetes, Functions | 99,9 % | 20 % |
| Object Storage | 99,9 % | 25 % |
| Basic VM | ingen | |
| Administreret PostgreSQL | intet niveau angivet |
- Kreditterne går fra 2,5 % af den berørte tjenestes månedlige gebyr (under 99,95 %, kun Core-regioner) til 20 % under 90 %. De modregnes i den næste faktura, aldrig kontant, og ingen udstedes under 25 euro om måneden.
- Uret starter »fra Gcore modtager en gyldig Defect Report fra kunden pr. e-mail og Gcores efterfølgende bekræftelse af fejlen«: et nedbrud, ingen melder pr. e-mail, er ikke nedetid. For Object Storage starter det, når Gcore selv opretter sin hændelsessag. Krav sendes pr. e-mail inden for 30 dage.
- Kubernetes tæller kun som nede, når API'et er uden for rækkevidde for alle klynger, og der ikke kan startes erstatningsworkere. Dokumentationen lover »en SLA på 99,99 %«; kontrakten siger 99,9 %.
- Hvilke regioner der er »Core«, står på en liste, vi ikke kunne læse. Gcores cloud map-API mærker Amsterdam, Helsinki, London, Paris og Warszawa som edge-lokationer, men ikke Luxembourg eller Frankfurt; vores læsning, ikke Gcores udsagn, er, at de to er Core.
- Store GPU-klynger mister SLA-dækningen, medmindre en »Spare Reserve« på mindst 8 % af noderne holdes. Vedligeholdelse giver aldrig kreditter.
- Ansvaret er begrænset til 50 % af de gebyrer, der er betalt under de berørte Service Orders de seneste 12 måneder, plus den måneds gebyrer; krav bortfalder efter ét år.
AWS forpligter sig til 99,99 % for EC2 på tværs af to eller flere zoner og 99,5 % for en enkelt instans, med kreditter på op til 100 % og krav indtil slutningen af den anden faktureringsperiode; Azure giver 99,99 % på tværs af zoner og 60 dage til at fremsætte krav. Gcores 99,95 % for en enkelt VM er et højere mål end AWS' 99,5 % for en enkelt instans, men dens største kredit er en femtedel af AWS', og den afhænger af din rapport.
Statusside og hændelser. status.gcore.com beholder kun de seneste 50 poster i sit offentlige feed, som den 16. oktober 2026 rakte tilbage til 1. august. Ingen af de poster, vi læste, angiver en rodårsag, og vi fandt ingen postmortems. I de 11 uger havde lokationerne i Luxembourg fem hændelser, hver afgrænset til én lokation, og kundeportalen svigtede overalt én gang:
| Dato | Omfang | Varighed |
|---|---|---|
| 4. aug. 2026 | S3-lager, Luxembourg: delvist nedbrud | 4 timer og 57 minutter |
| 26. aug. 2026 | Kontrolplanet i Luxembourg-2: oprettelse, start, stop og ændring af størrelse fejlede; kørende VM'er upåvirkede | 2 timer og 16 minutter |
| 13. sep. 2026 | Luxembourg-2: langsom eller fejlende oprettelse af VM'er og load balancere | 2 timer og 19 minutter |
| 15. sep. 2026 | Luxembourg: VM-drev »går i en skrivebeskyttet eller utilgængelig tilstand« | 1 time og 26 minutter |
| 7. okt. 2026 | Kundeportalen, globalt: utilgængelig, problemer med login | 39 minutter |
| 15. okt. 2026 | Luxembourg-2: »delvist nedbrud af alle platformstjenester« | 42 minutter |
Andre steder i EU viser feedet et delvist nedbrud af SFTP-lager i Eschborn på næsten tre dage (1. til 4. august), et nedbrud af forbindelsen i Warszawa og tre poster fra Amsterdam i oktober om bare metal og netværk. Kun portalens nedbrud bredte sig på tværs af regioner.
Support
| Plan | Euro pr. måned | P1 | P2 | Kanaler |
|---|---|---|---|---|
| Basic | inkluderet | best effort | best effort | chatbot, e-mail, supportsager; kun engelsk |
| Standard | 29 | ikke dækket | ikke dækket | P3 under 4 timer, P4 under 8 |
| Advanced | 200 | under 1 time | under 2 timer | tilføjer opkald; flere sprog |
| Enterprise | 500 | under 15 minutter | under 30 minutter | tilføjer Slack, Teams, Telegram |
Dokumentationen tilføjer, at »Gcore kan sænke en anmodnings prioritet, hvis problemet ikke skyldes en fejl i en Gcore-tjeneste«, og at arbejdsmængde »kan forlænge svartiderne ud over en plans garanti«. Et mål på én time for et produktionsnedbrud koster 200 euro om måneden hos Gcore, mod det højeste af 29 dollar eller 9 % af forbruget hos AWS Business Support+ og 100 dollar om måneden hos Azure Standard.
At få en konto
Tilmeldingen kræver en e-mailadresse (eller et login hos Google eller GitHub), en betalingsmetode med en faktureringsadresse og mindst 4 euro på saldoen. Tilmeldingsdokumentationen beskriver ingen identitetskontrol, men kontrakten siger, at »alle kontrakter med Gcore er betinget af en vellykket gennemførelse af KYC-kontrollen«, som privatlivspolitikken siger kan omfatte »identitetsbevis, adressebevis, oplysninger om PEP«. Gcore screener kundens »reelle ejere eller direktører« mod sanktionslister.
Standardkvoter for en ny konto er ikke offentliggjort. At hæve en er en anmodning, som Gcore gennemgår, med højst ti åbne ad gangen; bare metal kræver altid en godkendt anmodning, og administreret PostgreSQL en engangsaktivering pr. projekt og region. Om workload B passer til standardværdierne på dag ét, kunne vi ikke afgøre uden en konto. Hos AWS ligger standarden på 5 vCPU'er for standardinstanser under workload B's 12; Azures 20 kerner pr. region passer på papiret.
Hvis en betaling mislykkes, suspenderes alle produkter på kontoen. VM'er, volumener, snapshots og bare metal slettes 48 timer senere; administreret Kubernetes, funktioner, containere og GPU-spotklynger med det samme; PostgreSQL og logning efter 14 dage. Gcore kan også suspendere »uden forudgående varsel« for at forhindre svindel eller »potentielt væsentligt ansvar eller et krav fra tredjepart«.
Compliance og databeskyttelse
| Ramme | Status |
|---|---|
| ISO/IEC 27001 | Påstået på websitet; certifikat og omfang ikke set |
| PCI DSS | Påstået: »Vores cloud har bestået den årlige QSA-revision«; erklæring ikke set |
| SOC 2 | Påstået på nyere sider; type og periode ikke oplyst, rapport ikke set |
| ISO 27017, ISO 27018, BSI C5, SecNumCloud, HDS, TISAX, ENS | Ingen fundet |
Gcores trust center vises kun med JavaScript og ser ud til at udlevere rapporter på anmodning; vi kunne ikke læse det.
Databehandleraftalen (Data Processing Agreement) fra 17. juni 2026 giver Gcore en generel tilladelse til underdatabehandlere og overfører data uden for EU og EØS »med standardkontraktbestemmelser som udgangspunkt«. Listen over underdatabehandlere fra 25. november 2025 nævner Gcore-selskaber i Tyskland, Luxembourg, Cypern, USA, Serbien, Filippinerne, Georgien og Usbekistan samt Microsoft Ireland, Zendesk Inc. i USA og HubSpot Ireland. Den nævner ingen datacenteroperatør. Du vælger regionen, og Gcore markedsfører fem »dedikerede EU-regioner«: Luxembourg, Frankfurt, Paris, Amsterdam og Warszawa. Vi fandt ingen kontraktlig forpligtelse til, at support- eller driftspersonale kun får adgang til kundedata inde fra EU.
Hvem kontrollerer den
Gcore offentliggør ingen liste over sine aktionærer. Tabellerne angiver hver kilde og dens type: P er virksomheden, et register eller en indberetning; S er pressen; U er en brugers kopi af et dokument. Vi drager ingen konklusion om, hvilke love der rækker til Gcore.
| Faktum | Kilde | Type |
|---|---|---|
| Du indgår kontrakt med G-Core Labs S.A., Contern, Luxembourg (RCS B184832), under luxembourgsk ret, med voldgift i Luxembourg | MSA, 17. juni 2026 | P |
| Koncernens holdingselskab er G-Core Holding S.A., Luxembourg, med en egenkapital på 52.973.549 euro ved udgangen af 2025 og et underskud på 18.272.725 euro i 2025 | Northern Data AG's regnskab for 2025, i Rumbles prospekt fra 14. april 2026 | P |
| Gcore kaldte sin Series A på 60 millioner dollar fra juli 2024 »den første eksterne kapitalrejsning, siden virksomheden blev startet for over ti år siden«. Den var »ledet af Wargaming med deltagelse fra Constructor Capital og Han River Partners« | Gcore; Business Wire | P |
| Paperjam beskriver G-Core Labs som selskabet tilhørende Victor Kislyi, den belarussiske milliardær, der leder Wargaming (uden dato, omkring 2020) | Paperjam | S |
| taz skrev, at to milliardærer fra Belarus med cypriotiske pas, Victor Kislyi og Nikolai Katselapov, står bag G-Core, og at Wargaming gav det startfinansiering i 2015 (14. juli 2023) | taz | S |
| Den 2. april 2025 tog Northern Data AG (Frankfurt am Main) to bestyrelsespladser hos Gcore og »sikrede sig en option på at erhverve et flertal af Gcores udestående aktiekapital til en forudbestemt værdiansættelse«, med forbehold for due diligence | Northern Data | P |
| Northern Data tegnede 2,13 % af G-Core Holding S.A., behandlede Gcore som en associeret virksomhed fra marts 2025, fordi den »har betydelig indflydelse gennem sine ledelsesrettigheder og deltagelse i vigtige strategiske beslutninger«, og lånte Gcore 10 millioner euro rentefrit indtil august 2029 | Rumbles prospekt, note 4.4, 4.6 og 5.10 | P |
| Northern Data finansierede en yderligere lånetilsagn på 5 millioner euro til G Core Holding S.A. i maj 2026. I juli 2026 »indgik den ændrede aftaler«; på grund af »ændringer i ledelses- og beslutningsrettighederne« konkluderede den, at den »ikke længere har betydelig indflydelse«, og Gcore ophørte med at være en associeret virksomhed | Northern Datas regnskaber for 1. kvartal 2026, note 4.2.2 og 4.5, indleveret af RUM Group den 28. august 2026 | P |
| Rumble Inc. (Nasdaq: RUM, Florida; omdøbt til RUM Group Inc. den 18. juni 2026) gennemførte sit køb af omkring 85,2 % af Northern Data den 17. juni 2026 | Rumble | P |
Luxembourgs register over reelle ejere er ikke offentligt, så ingen af pressens rapporter kunne kontrolleres i et register. Ingen kilde, vi fandt, siger, om Northern Datas option blev udnyttet, er udløbet eller stadig er åben: hverken Rumbles prospekt eller Northern Datas regnskaber for 1. kvartal 2026 nævner den, og ændringen i juli 2026 er kun beskrevet ud fra sin virkning. Gennem Northern Data har en USA-noteret koncern andelen og lånene, og optionen, hvis den stadig er åben; om den beholder de to bestyrelsespladser, er ikke oplyst.
Historien med Rusland, som kilderne giver den:
| Faktum | Kilde | Type |
|---|---|---|
| 2017: G-Core Labs købte det russiske CDN-selskab Skypark CDN gennem G-Core Holding og omdøbte det til G-Core Rus LLC | ComNews, 16. marts 2026 | S |
| 18. marts 2022: G-Core Rus omdøbte sig til EdgeCenter; i april 2022 forlod G-Core Labs dets kapital. Kommersant omskrev Gcores website som en erklæring om, at det ville holde op med at levere tjenester i Rusland, og at en del af dets russiske team ville fortsætte som det uafhængige EdgeCenter. Vi fandt ikke Gcores egen udtalelse | Kommersant, 4. juni 2022; ComNews | S |
| Gcore fortalte Correctiv, at det ikke ejer aktier i EdgeCenter og ingen indflydelse har på det | Correctiv, 17. februar 2023 | S |
| 31. marts 2023: Gcore sendte kunderne en e-mail om, at »på grund af de gældende regulatoriske og juridiske restriktioner vil vi ikke kunne fortsætte med at levere ressourcer i Rusland og Belarus«. Cloud- og hostingressourcer dér blev suspenderet samme nat, og data kunne hentes indtil 1. maj 2023 | en kundes kopi af e-mailen på LowEndTalk, arkiveret | U |
Gcore siger ikke, hvem der driver dets datacentre; kontrakten henviser til lejet colocation-plads. Northern Data sagde, at det fælles netværk er »drevet af Northern Datas eksisterende topmoderne infrastruktur«, men ingen kilde knytter en navngiven Gcore-region til et anlæg hos Northern Data. Feltnavne i cloud-API'et, som keystone_id, peger på OpenStack nedenunder; det siger Gcore ikke.
Vejen ud
Trafik ud af VM'er og GPU-klynger er gratis; udgående trafik fra objektlager er omkring 18,63 euro pr. TB. Udgangene bruger standardværktøjer: S3-kompatibelt lager, CNCF-konform Kubernetes, almindelig PostgreSQL med dokumenteret dump og gendannelse, og NFS. Egne images kan uploades, men det er ikke dokumenteret at downloade et VM-image eller et snapshot.
Tillægget om EU's dataforordning fra 13. januar 2026 fastlægger tidsplanen: en Switching Request mindst to måneder i forvejen, en overgangsperiode på op til 30 dage, der begynder en måned efter modtagelsen, derefter mindst 30 dage til at hente data, med gebyrer, der løber hele vejen. Gcore »kan anvende standardgebyrer for udgående data, i det omfang gældende lov tillader det«, og en kontrakt med fast løbetid skylder stadig gebyret for tidlig opsigelse, de resterende månedlige gebyrer gange de resterende måneder. Ordrer med betaling efter forbrug ophører med 14 dages skriftligt varsel. »Kunden er fortsat alene ansvarlig for backups.«
Indlåsningen ligger ved edge og i AI-produkterne: FastEdge-apps, Everywhere Inference-udrulninger, CDN, WAAP og konfiguration af DDoS-beskyttelse samt GPU-reservationer på 12 eller 36 måneder.
Hvad brugerne fortæller
Uafhængige rapporter om Gcores cloud er tynde og handler mest om CDN, DNS og DDoS i stedet for VM'er; Reddit kunne ikke læses. Tre temaer opfylder vores krav.
Kvoteforhøjelser er manuelle og kan tage dage. SemiAnalysis' ClusterMAX-gennemgang fandt kvoteafgørelser truffet af »et navnløst, ansigtsløst medlem af supportteamet«, hvor en lagerkvote krævede »tre separate forsøg (i løbet af to arbejdsdage)« (ClusterMAX 2.0, november 2025). Gcores dokumentation bekræfter, at anmodninger gennemgås (kvoter).
Kubernetes på bare metal- og GPU-noder virker, selvbetjent. En bruger rapporterer, at »deres administrerede kubernetes understøtter endda bare metal-noder, hvilket faktisk er noget, jeg bruger« (41739402, oktober 2024), og ClusterMAX kaldte det »et af de bedste rent selvbetjente tilbud, vi prøvede til kubernetes« (november 2025).
Håndteringen af nodepuljer har ru kanter, og rettelser er langsomme. I Terraform erstattes nodepuljer, før de nye noder mister deres taints, omkring 5 minutters nedetid, når alle erstattes (issue 88, åbnet i marts 2024, første svar fra en maintainer i december 2024, stadig åben), og hver anden apply genskaber alle nodepuljer (issue 266, åbnet i september 2025, stadig åben). ClusterMAX' første klynge »sad fast i tilstanden ›provisioning‹ i over to timer, før den til sidst fejlede«.
Hvem den passer til, og hvem der bør kigge andetsteds hen
Gcore passer til teams, der vil have CDN, DDoS-beskyttelse, WAF og DNS ved edge med VM'er og Kubernetes bagved på én regning; til tjenester, der sender meget trafik ud af VM'er; og til AI-teams, der vil have selvbetjente H100-noder i Luxembourg, Helsinki eller Portugal til offentliggjorte priser, eller Kubernetes på bare metal- og GPU-noder.
Kig andetsteds hen, hvis du har brug for en administreret produktionsdatabase eller andre administrerede datatjenester, failover på tværs af zoner inden for én region, certifikater i hånden, før du underskriver, eller kvoteforhøjelser uden en person, der gennemgår dem. Kig også andetsteds hen, hvis din definition af en europæisk udbyder kræver en offentliggjort, fuldt europæisk ejerkæde og behandling udelukkende hos EU-enheder.
Kilder
Tjekket 15. og 16. oktober 2026.
Priser
- Priser på cloud og priser på AI og GPU
- Pris-API bag beregneren, Luxembourg-2 og GPU-regioner
- Sådan faktureres lager, fakturering af cloud, båndbredde og trafik
- Supportplaner
- Tal for AWS og Azure: AWS Price List bulk API og Azure Retail Prices API, omregnet til ECB-kursen fra 15. oktober 2026
Vilkår og SLA
- Juridiske dokumenter: Master Services Agreement, Service Level Agreements, Data Processing Agreement, Services Specifications og Acceptable Use Policy fra 17. juni 2026; Data Act Addendum fra 13. januar 2026; Privacy Policy fra 8. maj 2026; Service Abuse Policy fra 29. juni 2023
- Liste over underdatabehandlere, 25. november 2025
- Sletning af data efter manglende betaling
- Svartider for support
Dokumentation
- Regions API, regionsobjekt og cloud map-API
- VM-typer, volumener, placement groups, load balancere, bare metal
- S3-tjeneste-URL'er efter region
- Administreret PostgreSQL og backup og gendannelse med eksterne værktøjer
- Administreret Kubernetes og resultater for CNCF-konformitet
- GPU Cloud og spot bare metal-GPU
- Kvoter, oprettelse af en konto, upload af et image
- SDK'er, Terraform-provider, dens repository, migrering fra v0 til v2, MCP-server
Status og hændelser
- Statusside og historikfeed; links til hændelser i tabellen ovenfor
Compliance
Virksomhed og ejerskab
- Om Gcore og åbne stillingsopslag
- Meddelelse om Series A og Business Wire, 23. juli 2024
- Partnerskab mellem Northern Data og Gcore, 2. april 2025
- Rumble Inc.s prospekt (424B3), 14. april 2026, med Northern Data AG's regnskab for 2025
- RUM Group Inc. Form 8-K/A, 28. august 2026, exhibit 99.2: Northern Data AG's regnskaber for 1. kvartal 2026
- Rumble gennemfører opkøbet af Northern Data, 17. juni 2026
- Udskrift fra North Data af Luxembourgs register (aggregator af registerdata)
- Presse: Paperjam; taz, 14. juli 2023; Correctiv, 17. februar 2023; Kommersant, 4. juni 2022; ComNews, 16. marts 2026
Brugerrapporter
- SemiAnalysis' ClusterMAX 2.0-gennemgang af Gcore, 6. november 2025
- Hacker News: 41739402 (oktober 2024)
- Issues i Terraform-provideren 88 og 266
- Gcores meddelelse om Rusland og Belarus, marts 2023, en kundes kopi på LowEndTalk (arkiveret)
Data og cloud
Nye vejledninger og regelændringer på mail
Når en regel ændres, en frist flyttes, eller vi udgiver en ny vejledning, sender vi den på mail.