• Tallinn05:07
  • Ljubljana04:07
  • Novi Sad04:07

Door Kristijan Sekereš

Nebius in 2026: een review van een GPU-cloud voor teams die AWS of Azure verlaten

GPU-servers in een datacenter

Nebius is de AI-cloud van Nebius Group N.V., een Nederlands bedrijf waarvan de aandelen op Nasdaq worden verhandeld en dat tot augustus 2024 Yandex N.V. heette. Het is in de eerste plaats een GPU-cloud. Een nieuw account kan na een kaartafschrijving van USD 25 en zonder verkoopgesprek tot 32 H100-GPU's starten in Finland, of 32 B300's in Frankrijk of het Verenigd Koninkrijk, en de H100 kost USD 4,50 (€ 4,01) per uur, 39% minder dan de dichtstbijzijnde H100 van AWS in Stockholm. Beheerde Slurm en Kubernetes zijn erbij, en uitgaand verkeer van VM's is gratis. De haken zitten in de voorwaarden: de GPU-prijzen stegen in 2026 twee keer, met ongeveer de helft in vier maanden, met een paar dagen vooraankondiging; regio's zijn enkele locaties zonder gedocumenteerde beschikbaarheidszones; en de algemene catalogus is te dun om een AWS-landschap te vervangen.

Dit artikel maakt deel uit van een serie die 24 Europese cloudaanbieders vergelijkt met AWS en Azure; het overzicht zet ze naast elkaar. Alles hieronder is op 15 en 16 oktober 2026 gecontroleerd aan de hand van de documentatie, juridische voorwaarden, prijspagina's, statuspagina en postmortems van Nebius, zijn SEC-stukken en gebruikersmeldingen, elk bij de bron. We hebben geen account geopend en geen workloads gedraaid.

In het kort

Nebius
Hoofdkantoor en zeggenschapAmsterdam (statutaire zetel op Schiphol). Nebius Group N.V., aandelen van klasse A op Nasdaq. Een trust van de familie van oprichter en CEO Arkady Volozh heeft 51,62% van de stemmen voor ongeveer 11% van het aandelenkapitaal, waardoor Nebius een “Controlled Company” van Nasdaq is
Regio's en zonesIn de EU: Finland (eu-north1), Frankrijk (eu-west1, eu-west2) en Madrid (eu-south1). Verder twee regio's in het Verenigd Koninkrijk, één in Israël en twee in de VS. Geen beschikbaarheidszones gedocumenteerd
GPU'sPer GPU-uur, met de vCPU's en het RAM van de preset: H100 USD 4,50 (€ 4,01, alleen Finland), H200 USD 5,40 (€ 4,82), B300 USD 9,50 (€ 8,48). B200 alleen buiten de EU
Workload A (opstart)USD 52,39 (€ 46,74) per maand in eu-west1, Frankrijk
Workload B (productie)USD 546,43 (€ 487,54) met een database op twee hosts. Geen load balancer voor gewone VM's, alleen binnen Managed Kubernetes. De SLA van de database vereist drie hosts: USD 655,24
Uitgaand verkeerGratis vanaf VM's, en openbare IP's zijn gratis. Object Storage Standard: USD 0,015 per GiB
SLA voor rekenkracht99,5% per VM, GPU-VM's inbegrepen. Credits gemaximeerd op 30%, te claimen binnen 14 dagen na het einde van de maand
Inbegrepen supportGratis tickets voor elk account; eerste reactie binnen 30 minuten bij een kritiek ticket
Wie zich kan aanmeldenIedereen met een Google-, GitHub- of Microsoft-login en een kaart. De activering volgt na een afschrijving van USD 25 die op het saldo wordt bijgeschreven; er wordt geen stap met een identiteitsbewijs beschreven

Wat u ermee kunt bouwen

Nebius verkoopt GPU's, de tools om er modellen op te trainen en te serveren, en een kleine algemene laag. De status is algemeen beschikbaar, tenzij anders vermeld; previewdiensten “komen zonder gegarandeerde serviceniveaus”.

Wat u nodig hebtNebiusAWSAzure
CPU-VM'sAMD EPYC Genoa in elke regio, Intel Ice Lake in Finland; 2 tot 256 vCPU met een vaste verhouding van 1:4 tussen vCPU en RAMEC2Virtual Machines
GPU-VM'sH100, H200, B200, B300 (1 of 8 per VM); RTX PRO 6000, L40SEC2 P- en G-familiesNC- en ND-serie
GPU-clustersInfiniBand: 400 Gbps (8 x ConnectX-7) op H100, H200 en B200, 800 Gbps (8 x ConnectX-8) op B300; GB200- en GB300 NVL72-racks via salesEC2 UltraClusters, SageMaker HyperPodND-serie met InfiniBand
SlurmBeheerde Soperator, de open-source Kubernetes-operator van Nebius voor Slurm (Apache-2.0), in acht regio'sParallelCluster, HyperPodCycleCloud Slurm
KubernetesManaged Kubernetes, CNCF-gecertificeerd voor v1.36; gratis control plane met drie etcd-replica'sEKSAKS
OpslagNetwork SSD-schijven, gedeeld bestandssysteem, WEKA; S3-compatibele Object Storage in drie klassenEBS, EFS, FSx for Lustre, S3Managed Disks, Azure Files, Managed Lustre, Blob Storage
Relationele databaseBeheerde PostgreSQL, alleen versie 16, in zes regio'sRDSAzure Database for PostgreSQL
ModelinferentieToken Factory (voorheen AI Studio): een API die compatibel is met OpenAI voor open-weightmodellen, dedicated endpoints, finetuning; Serverless AI voor uw eigen containers; Managed MLflowBedrock, SageMakerAzure AI Foundry, Azure ML
NetwerkVPC, Cloud Interconnect; een load balancer alleen als Kubernetes-serviceVPC, Direct Connect, ELBVNet, ExpressRoute, Load Balancer
Beveiliging en operationsIAM met SAML-single sign-on, KMS; SecretStash, Monitoring, Logging en Audit Logs in previewIAM, KMS, CloudWatch, CloudTrailEntra ID, Key Vault, Azure Monitor

Helemaal afwezig: bare metal, beheerde MySQL, Redis of Valkey, MongoDB, Kafka en OpenSearch, functies, wachtrijen en pub/sub, een losse load balancer, een CDN, gedocumenteerde DDoS-bescherming, een algemene back-updienst en beschikbaarheidszones. Object Storage heeft geen Object Lock, replicatieregels of eventmeldingen. Beheerde PostgreSQL wordt niet aangeboden in Madrid. Token Factory verandert snel: Nebius verwijderde twee reeksen serverless model-ID's, op 22 juni en 31 augustus 2026, zonder automatische omleiding.

De tooling omvat een gRPC- en REST-API, SDK's voor Go, Python en TypeScript, een CLI en een Terraform-provider, nog vóór versie 1.0 (0.6.71, gepubliceerd op 15 oktober 2026) en niet gevonden in de OpenTofu-registry.

Wat het kost

Lijstprijzen van Nebius in Amerikaanse dollars, de enige factureringsvaluta buiten Israël, exclusief btw, gecontroleerd op 15 en 16 oktober 2026. De bedragen in euro zijn tegen de ECB-koers van 15 oktober (1 EUR = 1,1208 USD).

GPU's

GPU-VM's worden per seconde gefactureerd. Bij de H100, H200, B200, B300 en RTX PRO 6000 omvat de prijs per GPU-uur de vCPU's en het RAM van de preset (16 vCPU's en 200 GB per H100); schijven komen erbij.

GPURegio'sUSD per GPU-uurEURStandaardquotum
H100 80 GBalleen eu-north1 (Finland)4,504,0132
H200 141 GBeu-north1, eu-west1 (Frankrijk), us-central15,404,8232 in Finland, 8 in Frankrijk, 0 in us-central1
B200us-central1, me-west1 (Israël)8,507,580
B300eu-west2 (Frankrijk), uk-south1, us-north19,508,4832 in elk
RTX PRO 6000 96 GBeu-south1 (Madrid), uk-south2, us-central11,801,6132, behalve 0 in us-central1
L40S 48 GBeu-north1vanaf 1,551,3832
GB200, GB300 NVL72niet per regio vermeld“Neem contact met ons op”sales

AWS verkoopt geen H100, H200 of B200 in Frankfurt. De dichtstbijzijnde H100 van AWS kost USD 7,36 (€ 6,57) per GPU-uur in Stockholm, waar de H200 USD 8,47 is en de B200 USD 17,91; de B300 van AWS kost USD 27,19 in Londen. Azure rekent USD 15,98 per GPU-uur voor zijn H100-formaat met 8 GPU's en InfiniBand, dat het niet in Frankfurt verkoopt, en USD 13,78 voor de H200 in Frankfurt. De H100 van Nebius kost 61% van de prijs van AWS in Stockholm en de B300 35% van de prijs van AWS in Londen. AWS begint elk account met een GPU-quotum van nul.

Een quotum is geen capaciteit. Voor on-demand en preemptible services staat de Services Agreement Nebius toe “de Services naar eigen goeddunken te weigeren op basis van beschikbare capaciteit, prijs, clusterbenutting of andere operationele overwegingen”.

Preemptible en met afnameverplichting. Sinds 8 oktober 2026 bewegen de spotprijzen: “vanaf” USD 0,99 per GPU-uur op B300 en B200 en USD 0,79 op H200, H100 en RTX PRO 6000, wijzigend “zo vaak als elke 15 minuten”, tot “één cent onder het huidige pay-as-you-go (PAYG) on-demandtarief”. Afnameverplichtingen beloven “tot 35% minder dan on-demandtarieven” voor clusterreserveringen van meerdere maanden, alleen voor bedrijven, via sales, zonder openbare prijslijst. Systemen op rackschaal worden ook zo verkocht, en hun vergoeding dekt het hele rack, inclusief een “Maintenance Buffer” van 2 van de 18 nodes.

Prijswijzigingen. De on-demandprijzen voor GPU's stegen op 1 juni en opnieuw op 1 oktober 2026, in USD per GPU-uur:

GPUTot en met 31 mei 2026Vanaf 1 juniVanaf 1 oktoberWijziging
H1002,953,854,50+52,5%
H2003,504,505,40+54,3%
B2005,507,158,50+54,5%
B3006,107,859,50+55,7%

De stap van oktober staat in de actuele prijsdocumentatie; de eerdere prijzen komen uit gearchiveerde kopieën van de pagina's van Nebius. Op 1 oktober stegen ook de VM's met alleen CPU: de Genoa-vCPU met 25% en het RAM met 41%. Een gearchiveerde kopie van de documentatie toonde de H100 op 26 september 2026 nog op 3,85 zonder aankondiging; de kopie van 29 september kondigde de wijziging aan. Het contract eist vooraankondiging “ten minste drie (3) kalenderdagen vóór een verhoging van de Service Rates”; we vonden geen bewijs van een eerdere kennisgeving.

Workload A

Een opstartconfiguratie: één VM met 2 vCPU en 4 GB, een schijf van 40 GB, één IPv4-adres, 1 TB uitgaand verkeer en 100 GB objectopslag, in eu-west1 (Frankrijk), de dichtstbijzijnde regio bij Frankfurt met elk onderdeel.

OnderdeelKeuzeUSD per maand
VMcpu-d3 2vcpu-8gb, AMD Genoa (geen preset van 4 GB)48,18
Schijf40 GiB Network SSD2,84
Openbaar IPv4gratis0,00
1 TB uitgaand verkeergratis0,00
100 GB objectopslagStandard1,37
Totaal52,39 (€ 46,74)

AWS rekent € 112,37 en Azure € 116,15 voor hetzelfde in Frankfurt, dus Nebius kost 42% van AWS en 40% van Azure. In Finland is het quotum van een nieuw account voor vCPU's zonder GPU 0, dus voor deze VM zou daar eerst een aanvraag nodig zijn.

Workload B

Een klein productiesysteem: drie VM's met 4 vCPU en 16 GB en elk een IPv4-adres, 300 GB SSD-blokopslag, een load balancer, PostgreSQL met 2 vCPU, 8 GB en 100 GB als primair plus standby, 1 TB objectopslag met 1 miljoen PUT- en 10 miljoen GET-verzoeken, een control plane voor Kubernetes en 2 TB uitgaand verkeer.

OnderdeelKeuzeUSD per maand
3 VM'scpu-d3 4vcpu-16gb289,08
3 openbare IPv4-adressengratis0,00
300 GB blokopslagNetwork SSD19,84
Load balancergeen voor gewone VM's; een LoadBalancer-service van Kubernetes, geen aparte prijs vermeld0,00
PostgreSQL-HAtwee hosts, primair en standby204,40
Databaseopslag100 GB per host13,22
1 TB objectopslagStandard13,69
1 miljoen PUT, 10 miljoen GETStandard-klasse6,20
Control plane voor Kubernetesdrie etcd-replica's, SLA van 99,9%0,00
2 TB uitgaand verkeergratis0,00
Totaal546,43 (€ 487,54)

AWS rekent € 1.082,61 voor workload B op m7i.xlarge en Azure € 1.091,88 op D4s_v5, dus Nebius kost 45% van elk van beide. AWS factureert de 2 TB uitgaand verkeer tegen USD 171,00, zijn HA-database tegen USD 320,13 met opslag en het EKS-control plane tegen USD 73,00; Nebius rekent niets, USD 217,62 en niets.

Drie kanttekeningen. De SLA van PostgreSQL dekt alleen clusters “die uit drie of meer DB Hosts bestaan”; met drie hosts is het totaal USD 655,24 (€ 584,62), 54% van AWS. De documentatie zegt niet of de database per host of per cluster wordt berekend; wij gingen uit van per host. En de load balancer bestaat alleen binnen Managed Kubernetes, dus de drie VM's zouden Kubernetes-nodes moeten worden om erachter te staan.

Uitgaand verkeer, IPv4 en facturering

De prijspagina vermeldt “Uitgaand/inkomend verkeer: gratis” en “Openbaar IP-adres: gratis”, zonder fair-usebepaling, hoewel de Compute-voorwaarden het recht behouden om uitgaand verkeer “apart” in rekening te brengen. Object Storage is de uitzondering: de klasse Standard kost USD 0,015 per GiB naar het internet of een andere regio, de klasse Enhanced Throughput niets, en de klasse Intelligent niets tot drie keer het gemiddelde opgeslagen volume. AWS rekent USD 0,09 per GB boven zijn gratis 100 GB.

Kaartbetalers worden aan het begin van elke maand belast en telkens wanneer de uitgaven een “factureringsdrempel” bereiken. Er is geen gratis niveau; tegoed voor startups komt alleen via de VC-partners van Nebius, voor startups die USD 5 miljoen of meer hebben opgehaald. Budgetten sturen meldingen, maar “Een budget stopt of begrenst uw gebruik niet”.

Betrouwbaarheid

Wat een regio is. De documentatie en de SLA spreken alleen van regio's; we vonden geen zoneconcept en geen failover over zones heen, al staat er ook nergens een zin die zegt dat zones niet bestaan. Nebius bezit één locatie, in Mäntsälä, Finland (eu-north1). De 20-F noemt de locaties in Frankrijk, het Verenigd Koninkrijk, IJsland, Israël en de VS colocatie, met niet genoemde exploitanten; het model voor Madrid wordt niet vermeld. De SOC 3-audit sloot de beheersmaatregelen van de colocatieaanbieders uit.

De standby van de database. De documentatie zegt niet waar de standby van PostgreSQL staat, of de replicatie synchroon is, of hoelang een failover duurt. AWS en Azure plaatsen een synchrone standby in een andere zone en voeren een failover uit in 60 tot 120 seconden.

De SLA's. De algemene SLA ging in op 28 september 2026; zoals elk juridisch document van Nebius is die gedateerd en zijn de eerdere versies gearchiveerd.

DienstMaandelijks doelCredits
Compute-VM's, GPU-VM's inbegrepen99,5% per VM10% onder 99,5%, 15% onder 99%, 30% onder 95%
GPU-systemen op rackschaal99,5% per rack; 16 van 18 nodes gedekthetzelfde
Schijven, gedeeld bestandssysteem99,5%; niet-gerepliceerde en lokale schijven uitgeslotenhetzelfde
Object Storage99,98% per opslagklassetot 30%
Managed Kubernetes99,9%, alleen HA-control planetot 25%
Beheerde PostgreSQL99,5%, alleen bij drie of meer hoststot 30%
  • Een GPU-VM geldt als uitgevallen wanneer een GPU uitvalt of NVLink of het InfiniBand-netwerk verloren gaat, niet bij vertraging of verminderde bandbreedte “die niet leidt tot verlies van connectiviteit”. De downtime eindigt wanneer Nebius zegt dat de VM op een andere host kan worden herstart.
  • U claimt via de console binnen 14 kalenderdagen na het einde van de maand, “anders wordt een dergelijke claim geacht te zijn opgegeven”. Credits worden verrekend met toekomstige betalingen en zijn de “enige en exclusieve verhaalsmogelijkheid”. Gepland nodeonderhoud tot 8 uur per maand en “een verzoek van bevoegde overheidsinstanties” zijn uitgesloten.
  • Credits zijn een deel van de “Service Fee”, en het control plane voor Kubernetes en openbare IP's zijn gratis. Onze lezing, die de documenten niet beslechten: die SLA's keren mogelijk niets uit.

AWS verplicht zich tot 99,99% voor instances over twee of meer zones en 99,5% voor één instance, met credits tot 100% en claims tot het eind van de tweede factureringsperiode; Azure staat 60 dagen toe. Het beste van Nebius is het niveau van AWS voor één instance, met de kortste claimtermijn van de drie.

Statuspagina en incidenten. status.nebius.com groepeert componenten per regio, met geschiedenis terug tot november 2024: 201 meldingen tot 15 oktober 2026, waarvan 11 kritiek en 94 ernstig. Nebius heeft sinds november 2024 zeven uitgebreide postmortems gepubliceerd.

DatumOmvangDuurOorzaak
27 jan. 2025eu-north1: compute-API uitgevallen, VM's verloren externe connectiviteitongeveer 4 uureen release van het control plane (postmortem)
18 mrt. 2025console, API en S3, kritiektweemaal; de tweede ongeveer 5 uur“externe netwerkproblemen”
5 mei 2025eu-north1 Object Storage15.30 tot 17.50 uur UTCeen bug in de opslagdatabase; “geen dataverlies” (postmortem)
26 feb. 2026eu-north1, de eigen locatie in Finland: een deel van de hosts verloor stroomongeveer 22 uureen kortsluiting in de bekabeling naar koelapparatuur (postmortem)
10 mrt. 2026us-central1: externe VM-connectiviteit regiobreed verloren15.18 tot 17.04 uur UTCstroomonderhoud door de aanbieder (postmortem)
27 jul. 2026“Netwerkproblemen” op elke service in zes regio'songeveer 1,5 uurniet vermeld; geen postmortem
19 tot 20 aug. 2026us-central1, regiobreedde meeste services die avond terug; on-demandcapaciteit dagen latereen storm legde de koeling van de colocatiefaciliteit stil (postmortem)
14 en 15 okt. 2026InfiniBand voor GPU-clusters in eu-west2ongeveer 1 uur, daarna ongeveer 10,5 uurniet vermeld

In elke postmortem bleef de fout in één regio; de wereldwijde console- en API-storingen van 2025 en de melding over zes regio's van juli 2026 zijn de uitzonderingen. De postmortem van augustus laat zien wie voorgaat: “Alle gereserveerde GPU-capaciteit was op 20 augustus uiterlijk om 08.38 uur UTC bevestigd hersteld; het herstel van de overige on-demand nodepool ging nog enkele dagen door.” Inloggen via Google, GitHub en Microsoft, de enige manier om in te loggen, mislukte in juni en december 2025.

Support

Elk account krijgt gratis technische support via tickets in de console. Eerste niet-geautomatiseerde reactie: kritiek 30 minuten, hoog 60 minuten, gemiddeld 4 uur, laag één werkdag volgens “de kalender van Nederland”. Dit zijn reactiedoelen, geen oplostijden, en de bereikbaarheidsuren en talen worden niet vermeld. Er wordt geen betaald niveau gepubliceerd; het SOC 3-rapport noemt een dedicated technical account manager, zonder openbare voorwaarden.

Het gratis Basic-plan van AWS opent geen technische cases, en 30 minuten bij een bedrijfskritieke storing kost op Business Support+ het hoogste van USD 29 per maand of 9% van de uitgaven. Het doel van een uur bij Azure begint bij USD 100 per maand. Geen enkel thema in gebruikersmeldingen over de support van Nebius voldeed aan onze bewijsdrempel.

Een account krijgen

U meldt zich aan met een Google-, GitHub- of Microsoft-account en wordt gefactureerd als bedrijf (met btw- of belastingnummer) of als particulier. Een kaart toevoegen kost USD 25, die op het saldo wordt bijgeschreven, en de activering is “Automatisch na het toevoegen van een kaart en het betalen van de eerste $25”. Er wordt geen stap met een identiteitsbewijs beschreven, maar het contract staat Nebius toe om documenten te vragen en de toegang op te schorten als ze niet binnen 5 kalenderdagen aankomen.

Naast de GPU-quota hierboven staat elke regio 12 gewone en 8 preemptible VM's en 5 GPU-clusters toe. Vier nodes met 8 GPU's van het type H100 of H200 in Finland, of vier B300-nodes in Frankrijk of het Verenigd Koninkrijk, passen op dag één binnen de standaard; voor B200 is altijd een aanvraag nodig. Ook workload B in eu-west1 heeft een aanvraag nodig: de standaardwaarden daar zijn 200 vCPU's zonder GPU, 2 TiB Network SSD, 2 Kubernetes-clusters, 10 PostgreSQL-clusters en 3 openbare IPv4-adressen, dus een IP voor een load balancer naast drie openbare VM's heeft een vierde nodig.

Nebius mag de toegang opschorten bij een overtreding van de AUP, te late betaling, vermoedelijke fraude of een juridisch verzoek, en ook “als Nebius redelijke twijfel heeft” dat een daarvan geldt; data wordt na een opschorting 60 dagen bewaard. Het kan het contract “zonder reden (om gemaksredenen) op elk moment beëindigen, met een voorafgaande schriftelijke kennisgeving van dertig (30) dagen”; de klant kan opzeggen met een opzegtermijn van 10 dagen.

Compliance en gegevensbescherming

KaderStatus
ISO/IEC 27001:2022Certificaat ingezien: Nebius B.V., SII-QCD, geldig tot 11 augustus 2028. Locaties: het hoofdkantoor op Schiphol, Tel Aviv en het datacenter in Mäntsälä. Geen colocatielocatie
SOC 2 Type IIGeclaimd; rapport achter een NDA-formulier
SOC 3Rapport ingezien, alleen voor 1 april tot 31 juli 2025; beheersmaatregelen van colocatieaanbieders uitgesloten
ISO 27018, 27701, 22301, 42001Geclaimd; certificaten niet getoond
CSA STARNiveau 1, een zelfbeoordeling
BSI C5, SecNumCloud, HDS, PCI DSS, TISAXNiet geclaimd

De verwerkersovereenkomst (DPA) van 15 september 2026 zegt dat klantinhoud “wordt gehost en verwerkt in de door de klant gekozen regio, onder voorbehoud van beperkte verwerking buiten die regio die nodig is voor de exploitatie, het onderhoud, de beveiliging of support”. Nieuwe subverwerkers worden 15 dagen vooraf aangekondigd, met een recht van bezwaar. Groepsmaatschappijen die engineering en support mogen doen, zitten in de VS, Nederland, Israël, Finland, het Verenigd Koninkrijk, Tsjechië, Duitsland, Spanje, Frankrijk en Servië, de laatste onder modelcontractbepalingen. Madrid staat niet bij de verwerkingslocaties die de lijst voor Nebius B.V. geeft.

Een Europese klant sluit een contract met Nebius B.V. onder Nederlands recht, voor de rechtbanken van Amsterdam, en wordt gefactureerd in USD.

Wie de zeggenschap heeft

Nebius Group N.V. is “een Nederlandse naamloze vennootschap”, geregistreerd op Schiphol, met kantoren in Amsterdam en zijn aandelen van klasse A op Nasdaq (NBIS). Het heeft ongeveer 1.500 medewerkers, met R&D in Europa, Noord-Amerika en Israël, en de meeste klanten zitten in de VS.

Stemmen. Aandelen van klasse A geven één stem, aandelen van klasse B tien. Op 31 maart 2026 hield Highvern Cayman Limited, als trustee van de LASTAR Trust, “waarvan de begunstigden de heer Volozh of leden van zijn familie omvatten”, 85,56% van de aandelen van klasse B: 51,62% van de stemmen voor ongeveer 11% van het aandelenkapitaal. Nebius is daarom een “Controlled Company” van Nasdaq en maakt gebruik van de vrijstelling voor zijn commissie voor benoemingen en corporate governance, die Arkady Volozh voorzit. Volozh, de belangrijkste oprichter, is sinds augustus 2024 CEO, en was van 2000 tot 2022 CEO van het bedrijf, toen nog Yandex. Vladimir Ivanov heeft 7,15% van de stemmen; de 20-F zegt niet wie hij is. NVIDIA, de enige GPU-leverancier, meldt 9,3% van de aandelen van klasse A als passieve houder, grotendeels via een warrant die voor ongeveer USD 2 miljard is gekocht. Volgens onze berekening zou het belang van de trust in klasse B op de peildatum van de AGM in augustus 2026 50,01% van de stemmen zijn geweest; er is geen latere tabel met de aandeelhouders gepubliceerd.

De scheiding van Yandex, zoals de openbare stukken die beschrijven. Op 5 februari 2024 kwam het bedrijf overeen “alle bedrijven van de Groep in Rusland en gerelateerde bedrijven in bepaalde internationale markten” te verkopen, meer dan 95% van de omzet, de activa en de medewerkers. De verkoop werd afgerond op 17 mei en 12 juli 2024, voor USD 2,6 miljard in contanten plus teruggegeven aandelen van klasse A. De 20-F zegt: “Na de desinvestering heeft het bedrijf geen blijvende betrokkenheid bij de afgestoten bedrijven”, en “Wij hebben geen klanten, leveranciers of zakelijke partners in Rusland, bezitten of houden geen belang in bedrijven of juridische entiteiten in Rusland, en ontlenen geen omzet aan Rusland”. Het bedrijf nam zijn huidige naam aan in augustus 2024.

Grote klanten, zoals de openbare stukken ze beschrijven. Onder een contract dat op 7 september 2025 inging, levert Nebius Microsoft gedurende vijf jaar dedicated GPU-capaciteit in het datacenter van Nebius in Vineland, New Jersey, “tot ongeveer $17,4 miljard tot en met 2031”. Meta tekende in november 2025 voor ongeveer USD 2,9 miljard aan dedicated GPU-clusters, en in maart 2026 voor nog eens ten hoogste ongeveer USD 27 miljard: USD 12 miljard aan dedicated clusters, plus tot USD 15 miljard waarbij Meta “alle onverkochte capaciteit met betrekking tot bepaalde GPU-clusters” moet afnemen die Nebius niet aan anderen verkoopt. De brief over het tweede kwartaal van 2026 zegt: “We zouden onze volledige capaciteit voor 2027 vandaag nog onder deze voorwaarden kunnen verkopen.”

Het cloudplatform en de server- en rackontwerpen zijn van Nebius zelf.

Vertrekken

Uitgaand verkeer van VM's is gratis, dus schijven, databases en clusterdata verplaatsen kost niets per gigabyte. 10 TiB exporteren uit Object Storage Standard kost USD 153,60, tenzij u het kopieert via een VM in dezelfde regio, wat gratis is; of Nebius dat binnen zijn voorwaarden vindt vallen, wordt niet vermeld. Een pagina over dataportabiliteit, geschreven voor de dataverordening van de EU en de AVG, vermeldt de exportroute voor elke dienst.

Het grootste deel van de stack is standaard: Kubernetes, PostgreSQL 16, Soperator, S3. De lock-in zit in de Kubernetes-annotaties voor load balancers, in model-ID's van Token Factory die op uitfaseringsdata verdwijnen, en in afnameverplichtingen, die vooruit worden betaald, kunnen worden verkort “alleen ... als de voorwaarden van uw addendum dat toestaan” en worden verlengd “afhankelijk van de beschikbare capaciteit”. Verwijderde objecten worden “fysiek verwijderd ... binnen 4 dagen”.

Wat gebruikers melden

Verslagen uit de eerste hand zijn schaars. De meeste reacties op Hacker News sinds oktober 2024 die Nebius noemen, gaan over de beurskoers, financiering of vacatures; Reddit leverde weinig bruikbare threads op, en reviewsites tellen hier niet als bewijs.

GPU's zonder verkoopgesprek. Gebruikers zetten “de neoclouds”, waaronder Nebius, af tegen AWS, waar “een GPU van 80 GB nooit te krijgen is zonder reservering voor de lange termijn” (44182548, juni 2025), en melden dat ze spot-VM's met een RTX PRO 6000 huren vanwege “het grote geheugen en de prijs” (49956984, oktober 2026) en H200-VM's draaien (47960926, april 2026). Dit zijn korte vermeldingen.

Schaarse capaciteit op de nieuwste GPU's. Een gebruiker vraagt wat het betekent als “het capaciteitsdashboard van Nebius zegt dat er ongeveer 3 niet-preemptible B200's beschikbaar zijn” (48876544, juli 2026). Het is één melding, maar de eigen documenten van Nebius wijzen dezelfde kant op: een B200-quotum van nul, het recht om on-demanddienstverlening te weigeren, de Meta-clausule en de herstelvolgorde van augustus.

De Yandex-herkomst. Die komt ter sprake wanneer Nebius wordt besproken, als mening en niet als ervaring met de dienst (49003889, 46057759, 49004060, 48879482, november 2025 tot juli 2026). Het verhaal volgens de openbare stukken staat hierboven.

Kwaliteit van inferentie. In augustus 2025 plaatste iemand die zich als medewerker van Nebius identificeerde op Reddit dat de GPT-OSS-deployment slecht had gescoord op de nauwkeurigheidsbenchmarks van Artificial Analysis omdat de instelling voor reasoning effort niet werd doorgegeven, en dat dit was opgelost en de benchmark opnieuw was uitgevoerd (Reddit). Het verslag van Simon Willison over dezelfde benchmark laat zien hoeveel open modellen per aanbieder kunnen verschillen.

Een analistenbeoordeling, geen gebruikersmelding: SemiAnalysis plaatste Nebius in september 2026 in zijn hoogste niveau “Platinum”, en merkte daarbij “aanzienlijke vooruitbetalingen die oplopen tot 100% bij contracten van 1 jaar” op. Nebius vermeldt SemiAnalysis in zijn partnercatalogus, en SemiAnalysis verkoopt beoordelingen aan clouds.

Voor wie het geschikt is, en wie beter elders kan kijken

Nebius is geschikt voor machinelearningteams die nu H100-, H200- of B300-GPU's nodig hebben, in Europa, zonder verkoopcyclus; voor teams die trainen met Slurm of Kubernetes en checkpoints van hun jobs maken; voor startups die open modellen serveren via Token Factory of hun eigen endpoints; en voor kopers die een Nederlandse contractpartij voor GPU-werk willen en kunnen leven met regio's op één locatie.

Kijk elders als u een algemeen web- of SaaS-landschap van AWS of Azure verhuist, want de beheerde diensten ontbreken; als u failover over zones heen binnen een regio nodig hebt; als u capaciteit van B200- of GB200-klasse on demand nodig hebt, of GPU-prijzen die zonder afnameverplichting gelijk blijven; of als u BSI C5, SecNumCloud of HDS nodig hebt. Als de zeggenschap van de oprichter of de Yandex-geschiedenis voor uw inkoop een beslissende vraag is, lees dan de openbare stukken voordat u beslist.

Bronnen

Gecontroleerd op 15 en 16 oktober 2026.

Prijzen

Voorwaarden en SLA

Documentatie

Status en incidenten

Compliance

Bedrijf en eigendom

Gebruikersmeldingen en analisten

Data en cloud

Nieuwe handleidingen en regelwijzigingen per e-mail

Verandert er een regel, schuift er een deadline op of publiceren wij een nieuwe handleiding, dan sturen we die per e-mail.

Eerst sturen we u een bevestigingslink. U kunt zich altijd weer uitschrijven. Privacybeleid