Текст: Kristijan Sekereš
Nebius во 2026 година: преглед на GPU-облак за тимови што заминуваат од AWS или Azure

Nebius е AI-облакот на Nebius Group N.V., холандска компанија чии акции котираат на Nasdaq и која до август 2024 година се викаше Yandex N.V. Пред сè е GPU-облак. Нова сметка може да стартува до 32 GPU H100 во Финска или 32 B300 во Франција или во Обединетото Кралство, по задолжување на картичката од 25 долари и без разговор со продажбата, а H100 чини 4,50 долари (4,01 евра) на час, 39% помалку од најблискиот H100 на AWS во Стокхолм. Со него доаѓаат управуван Slurm и Kubernetes, а сообраќајот надвор од VM е бесплатен. Пречката е во условите: цените на GPU пораснаа двапати во 2026 година, за околу половина за четири месеци, со најава од неколку дена; регионите се единечни локации без документирани зони на достапност; а каталогот за општа намена е премногу тенок за да замени цела инфраструктура на AWS.
Оваа статија е дел од серија што споредува 24 европски даватели на облак со AWS и Azure; прегледот ги става еден до друг. Сè подолу е проверено на 15 и 16 октомври 2026 година во документацијата, правните услови, страниците за цени, статусната страница и анализите на инциденти на Nebius, во неговите поднесоци до SEC и во извештаите на корисници, секое на својот извор. Не отворивме сметка и не извршувавме оптоварувања.
Накратко
| Nebius | |
|---|---|
| Седиште и контрола | Амстердам (регистрирано седиште во Схипхол). Nebius Group N.V., акции од класата A на Nasdaq. Труст на семејството на основачот и CEO Arkady Volozh има 51,62% од гласовите за околу 11% од капиталот, со што Nebius е „Controlled Company“ според правилата на Nasdaq |
| Региони и зони | Во ЕУ: Финска (eu-north1), Франција (eu-west1, eu-west2) и Мадрид (eu-south1). Исто така два региона во Обединетото Кралство, еден во Израел и два во САД. Нема документирани зони на достапност |
| GPU | По GPU-час, со vCPU и RAM од подготвената конфигурација: H100 4,50 долари (4,01 евра, само во Финска), H200 5,40 долари (4,82 евра), B300 9,50 долари (8,48 евра). B200 само надвор од ЕУ |
| Оптоварување A (почетна поставка) | 52,39 долари (46,74 евра) месечно во eu-west1, Франција |
| Оптоварување B (производство) | 546,43 долари (487,54 евра) со база на податоци на два хоста. Нема load balancer за обични VM, само во рамките на Managed Kubernetes. За SLA на базата се потребни три хоста: 655,24 долари |
| Излезен сообраќај | Бесплатен од VM, а јавните IP-адреси се бесплатни. Object Storage Standard: 0,015 долари за GiB |
| SLA за пресметковна моќ | 99,5% по VM, вклучувајќи ги GPU-VM. Кредитите се ограничени на 30%, а се побаруваат во рок од 14 дена по крајот на месецот |
| Вклучена поддршка | Бесплатни тикети за секоја сметка; прв одговор во рок од 30 минути за критичен тикет |
| Кој може да се регистрира | Секој со најава преку Google, GitHub или Microsoft и картичка. Активирањето следи по задолжување од 25 долари што се додава на салдото; не е опишан чекор со документ за идентитет |
Што можете да изградите
Nebius продава GPU, алатки за тренирање и сервирање модели на нив и мал слој за општа намена. Сè е општо достапно, освен ако не е наведено поинаку; услугите во пробна верзија „доаѓаат без гарантирани нивоа на услуга“.
| Што ви треба | Nebius | AWS | Azure |
|---|---|---|---|
| CPU виртуелни машини | AMD EPYC Genoa во секој регион, Intel Ice Lake во Финска; од 2 до 256 vCPU со фиксен однос 1:4 меѓу vCPU и RAM | EC2 | Virtual Machines |
| GPU виртуелни машини | H100, H200, B200, B300 (1 или 8 по VM); RTX PRO 6000, L40S | семејства EC2 P и G | серии NC и ND |
| GPU-кластери | InfiniBand: 400 Gbps (8 x ConnectX-7) на H100, H200 и B200, 800 Gbps (8 x ConnectX-8) на B300; рекови GB200 и GB300 NVL72 преку продажбата | EC2 UltraClusters, SageMaker HyperPod | серии ND со InfiniBand |
| Slurm | управуван Soperator, Kubernetes-оператор за Slurm со отворен код на Nebius (Apache-2.0), во осум региони | ParallelCluster, HyperPod | CycleCloud Slurm |
| Kubernetes | Managed Kubernetes, сертифициран од CNCF за v1.36; бесплатна контролна рамнина со три реплики на etcd | EKS | AKS |
| Складиште | мрежни SSD-дискови, споделен датотечен систем, WEKA; Object Storage компатибилен со S3 во три класи | EBS, EFS, FSx for Lustre, S3 | Managed Disks, Azure Files, Managed Lustre, Blob Storage |
| Релациска база на податоци | Managed PostgreSQL, само верзија 16, во шест региони | RDS | Azure Database for PostgreSQL |
| Инференција на модели | Token Factory (порано AI Studio): API компатибилен со OpenAI за модели со отворени тежини, дедицирани крајни точки, fine-tuning; Serverless AI за ваши сопствени контејнери; Managed MLflow | Bedrock, SageMaker | Azure AI Foundry, Azure ML |
| Мрежа | VPC, Cloud Interconnect; load balancer само како услуга на Kubernetes | VPC, Direct Connect, ELB | VNet, ExpressRoute, Load Balancer |
| Безбедност и операции | IAM со SAML single sign-on, KMS; SecretStash, Monitoring, Logging и Audit Logs во пробна верзија | IAM, KMS, CloudWatch, CloudTrail | Entra ID, Key Vault, Azure Monitor |
Целосно недостасуваат: bare metal, управуван MySQL, Redis или Valkey, MongoDB, Kafka и OpenSearch, функции, редици и pub/sub, самостоен load balancer, CDN, документирана заштита од DDoS, општа услуга за резервни копии и зони на достапност. Object Storage нема Object Lock, правила за репликација ниту известувања за настани. Managed PostgreSQL не се нуди во Мадрид. Token Factory брзо се менува: Nebius отстрани две групи ID на модели без сервер, на 22 јуни и на 31 август 2026 година, без автоматско пренасочување.
Алатките опфаќаат gRPC и REST API, SDK за Go, Python и TypeScript, CLI и Terraform provider, сè уште пред верзијата 1.0 (0.6.71, објавена на 15 октомври 2026 година), кој не го најдовме во регистарот на OpenTofu.
Колку чини
Цени од ценовникот на Nebius во американски долари, единствената валута за наплата надвор од Израел, без ДДВ, проверени на 15 и 16 октомври 2026 година. Евра по курсот на ЕЦБ од 15 октомври (1 EUR = 1,1208 USD).
GPU
GPU-VM се наплаќаат по секунда. Кај H100, H200, B200, B300 и RTX PRO 6000 цената по GPU-час ги вклучува vCPU и RAM од подготвената конфигурација (16 vCPU и 200 GB по H100); дисковите се наплаќаат посебно.
| GPU | Региони | Долари по GPU-час | Евра | Стандардна квота |
|---|---|---|---|---|
| H100 80 GB | само eu-north1 (Финска) | 4,50 | 4,01 | 32 |
| H200 141 GB | eu-north1, eu-west1 (Франција), us-central1 | 5,40 | 4,82 | 32 во Финска, 8 во Франција, 0 во us-central1 |
| B200 | us-central1, me-west1 (Израел) | 8,50 | 7,58 | 0 |
| B300 | eu-west2 (Франција), uk-south1, us-north1 | 9,50 | 8,48 | по 32 во секој |
| RTX PRO 6000 96 GB | eu-south1 (Мадрид), uk-south2, us-central1 | 1,80 | 1,61 | 32, освен 0 во us-central1 |
| L40S 48 GB | eu-north1 | од 1,55 | 1,38 | 32 |
| GB200, GB300 NVL72 | не се наведени по региони | „Контактирајте нè“ | продажба |
AWS не продава H100, H200 ниту B200 во Франкфурт. Неговиот најблизок H100 чини 7,36 долари (6,57 евра) за GPU-час во Стокхолм, каде што H200 е 8,47 долари, а B200 17,91 долари; неговиот B300 е 27,19 долари во Лондон. Azure наплаќа 15,98 долари за GPU-час за својата големина H100 со 8 GPU и InfiniBand, која не ја продава во Франкфурт, и 13,78 долари за H200 во Франкфурт. H100 на Nebius чини 61% од цената на AWS во Стокхолм, а неговиот B300 35% од цената на AWS во Лондон. AWS ја почнува секоја сметка со GPU-квота нула.
Квотата не е капацитет. За услугите на барање и прекинливите (preemptible) услуги, договорот за услуги му дозволува на Nebius да „одбие да ги обезбеди Услугите по своја единствена дискреција врз основа на достапниот капацитет, цената, искористеноста на кластерите или други оперативни причини“.
Прекинливи инстанци и обврски. Од 8 октомври 2026 година цените на spot се менуваат: „од“ 0,99 долари за GPU-час за B300 и B200 и 0,79 долари за H200, H100 и RTX PRO 6000, со промени „дури на секои 15 минути“, до „еден цент под актуелната цена на барање со плаќање според потрошувачка (PAYG)“. Обврските ветуваат „до 35% помалку од цените на барање“ за резервации на кластери на повеќе месеци, само за компании, преку продажбата, без јавен ценовник. Системите на ниво на рек се продаваат на ист начин, а нивниот надоместок го покрива целиот рек, вклучувајќи „Maintenance Buffer“ од 2 од неговите 18 јазли.
Промени на цените. Цените на GPU на барање пораснаа на 1 јуни и повторно на 1 октомври 2026 година, во долари по GPU-час:
| GPU | До 31 мај 2026 | Од 1 јуни | Од 1 октомври | Промена |
|---|---|---|---|---|
| H100 | 2,95 | 3,85 | 4,50 | +52,5% |
| H200 | 3,50 | 4,50 | 5,40 | +54,3% |
| B200 | 5,50 | 7,15 | 8,50 | +54,5% |
| B300 | 6,10 | 7,85 | 9,50 | +55,7% |
Октомврискиот чекор е во актуелната документација за цените; претходните цени потекнуваат од архивски копии на страниците на Nebius. На 1 октомври поскапеа и VM само со CPU: vCPU на Genoa за 25%, а RAM за 41%. Архивска копија на документацијата на 26 септември 2026 година сè уште го покажуваше H100 по 3,85 без најава; копијата од 29 септември ја најавуваше промената. Договорот бара најава „најмалку три (3) календарски дена пред секое зголемување на Цените на услугите“; не најдовме запис за порана најава.
Оптоварување A
Почетна поставка: една VM со 2 vCPU и 4 GB, диск од 40 GB, една IPv4-адреса, 1 TB излезен сообраќај и 100 GB објектно складиште, во eu-west1 (Франција), најблискиот регион до Франкфурт што ја има секоја ставка.
| Ставка | Избор | Долари месечно |
|---|---|---|
| VM | cpu-d3 2vcpu-8gb, AMD Genoa (нема подготвена конфигурација со 4 GB) | 48,18 |
| Диск | 40 GiB Network SSD | 2,84 |
| Јавна IPv4 | бесплатна | 0,00 |
| 1 TB излезен сообраќај | бесплатен | 0,00 |
| 100 GB објектно складиште | Standard | 1,37 |
| Вкупно | 52,39 (46,74 евра) |
AWS наплаќа 112,37 евра, а Azure 116,15 евра за истото во Франкфурт, па Nebius чини 42% од AWS и 40% од Azure. Во Финска квотата на нова сметка за vCPU само со CPU е 0, па за оваа VM таму прво би требало барање.
Оптоварување B
Мал производствен систем: три VM со 4 vCPU и 16 GB, секоја со IPv4-адреса, 300 GB SSD блок-складиште, load balancer, PostgreSQL со 2 vCPU, 8 GB и 100 GB како примарна плус резервна инстанца, 1 TB објектно складиште со 1 милион PUT и 10 милиони GET барања, контролна рамнина за Kubernetes и 2 TB излезен сообраќај.
| Ставка | Избор | Долари месечно |
|---|---|---|
| 3 VM | cpu-d3 4vcpu-16gb | 289,08 |
| 3 јавни IPv4 | бесплатни | 0,00 |
| 300 GB блок-складиште | Network SSD | 19,84 |
| Load balancer | нема за обични VM; услуга LoadBalancer на Kubernetes, без наведена посебна цена | 0,00 |
| PostgreSQL HA | два хоста, примарен и резервен | 204,40 |
| Складиште на базата | 100 GB по хост | 13,22 |
| 1 TB објектно складиште | Standard | 13,69 |
| 1 милион PUT, 10 милиони GET | класа Standard | 6,20 |
| Контролна рамнина за Kubernetes | три реплики на etcd, SLA од 99,9% | 0,00 |
| 2 TB излезен сообраќај | бесплатен | 0,00 |
| Вкупно | 546,43 (487,54 евра) |
AWS наплаќа 1.082,61 евра за оптоварувањето B на m7i.xlarge, а Azure 1.091,88 евра на D4s_v5, па Nebius чини 45% од кој било од нив. AWS ги наплаќа 2-та TB излезен сообраќај 171,00 долари, својата HA-база 320,13 долари со складиштето, а контролната рамнина на EKS 73,00 долари; Nebius наплаќа ништо, 217,62 долари и ништо.
Три забелешки. SLA за PostgreSQL ги покрива само кластерите „што се состојат од три или повеќе DB-хостови“; со три хоста вкупниот износ е 655,24 долари (584,62 евра), 54% од AWS. Документацијата не кажува дали базата се наплаќа по хост или по кластер; претпоставивме по хост. А load balancer постои само во рамките на Managed Kubernetes, па трите VM би морале да станат јазли на Kubernetes за да стојат зад него.
Излезен сообраќај, IPv4 и наплата
Страницата за цени наведува „Egress/Ingress traffic: Free“ и „Public IP address: Free“, без клаузула за фер користење, иако условите за Compute го задржуваат правото излезниот сообраќај да се наплаќа „посебно“. Object Storage е исклучок: класата Standard чини 0,015 долари за GiB кон интернет или друг регион, класата Enhanced Throughput ништо, а класата Intelligent ништо до трикратниот просечен складиран волумен. AWS наплаќа 0,09 долари за GB над своите бесплатни 100 GB.
Тие што плаќаат со картичка се задолжуваат на почетокот на секој месец и секогаш кога трошењето ќе достигне „праг за наплата“. Нема бесплатно ниво; кредити за стартапи има само преку партнерите на Nebius за ризичен капитал, за стартапи што собрале 5 милиони долари или повеќе. Буџетите испраќаат известувања, но „Буџетот не ја запира и не ја ограничува вашата потрошувачка“.
Доверливост
Што е регион. Документацијата и SLA зборуваат само за региони; не најдовме концепт на зона ниту префрлање при отказ меѓу зони, но ни реченица што вели дека зони не постојат. Nebius поседува една локација, во Мантсела, Финска (eu-north1). Извештајот 20-F ги наведува локациите во Франција, Обединетото Кралство, Исланд, Израел и САД како колокација, без да ги именува операторите; моделот за Мадрид не е наведен. Ревизијата SOC 3 ги исклучи контролите на давателите на колокација.
Резервната инстанца на базата. Документацијата не кажува каде се наоѓа резервната инстанца за PostgreSQL, дали репликацијата е синхрона ниту колку трае префрлањето при отказ. AWS и Azure ставаат синхрона резервна инстанца во друга зона и префрлаат при отказ за 60 до 120 секунди.
SLA. Општиот SLA стапи на сила на 28 септември 2026 година; како и секој правен документ на Nebius, тој е датиран, а неговите претходни верзии се архивирани.
| Услуга | Месечна цел | Кредити |
|---|---|---|
| Compute VM, вклучувајќи ги GPU-VM | 99,5% по VM | 10% под 99,5%, 15% под 99%, 30% под 95% |
| GPU-системи на ниво на рек | 99,5% по рек; покриени се 16 од 18 јазли | исто |
| Дискови, споделен датотечен систем | 99,5%; нереплицираните и локалните дискови се исклучени | исто |
| Object Storage | 99,98% по класа на складиште | до 30% |
| Managed Kubernetes | 99,9%, само HA контролна рамнина | до 25% |
| Managed PostgreSQL | 99,5%, само со три или повеќе хоста | до 30% |
- GPU-VM се смета за недостапна кога ќе откаже GPU или ќе се изгуби NVLink или мрежата InfiniBand, а не при забавувања или намален пропусен опсег „што не доведува до губење на поврзаноста“. Прекинот завршува кога Nebius ќе каже дека VM може повторно да се стартува на друг хост.
- Побарувате преку конзолата во рок од 14 календарски дена по крајот на месецот, „во спротивно се смета дека сте се откажале од побарувањето“. Кредитите се засметуваат во идните плаќања и се „единствениот и исклучив правен лек“. Исклучени се планираното одржување на јазлите до 8 часа месечно и „барање од овластени државни органи“.
- Кредитите се удел од „Надоместокот за услугата“, а контролната рамнина за Kubernetes и јавните IP-адреси се бесплатни. Наше читање, кое документите не го решаваат: тие SLA можеби не исплаќаат ништо.
AWS се обврзува на 99,99% за инстанци низ две или повеќе зони и 99,5% за една инстанца, со кредити до 100% и побарувања до крајот на вториот циклус на наплата; Azure дозволува 60 дена. Најдоброто кај Nebius е нивото на AWS за една инстанца, со најкраткиот рок за побарувања од трите.
Статусна страница и инциденти. status.nebius.com ги групира компонентите по региони, со историја до ноември 2024 година: 201 запис до 15 октомври 2026 година, од кои 11 критични и 94 големи. Nebius објави седум детални анализи на инциденти од ноември 2024 година.
| Датум | Опфат | Траење | Причина |
|---|---|---|---|
| 27 јануари 2025 | eu-north1: пресметковниот API не работеше, VM ја изгубија надворешната поврзаност | околу 4 часа | издание на контролната рамнина (анализа на инцидентот) |
| 18 март 2025 | конзола, API и S3, критично | двапати; вториот пат околу 5 часа | „надворешни мрежни проблеми“ |
| 5 мај 2025 | Object Storage во eu-north1 | од 15:30 до 17:50 UTC | грешка во базата на складиштето; „без губење податоци“ (анализа на инцидентот) |
| 26 февруари 2026 | eu-north1, сопствената локација во Финска: дел од хостовите останаа без напојување | околу 22 часа | краток спој во кабелите до опремата за ладење (анализа на инцидентот) |
| 10 март 2026 | us-central1: изгубена надворешна поврзаност на VM во целиот регион | од 15:18 до 17:04 UTC | одржување на напојувањето што го водеше давателот (анализа на инцидентот) |
| 27 јули 2026 | „Мрежни проблеми“ на секоја услуга во шест региони | околу 1,5 час | не е наведена; нема анализа на инцидентот |
| 19 до 20 август 2026 | us-central1, целиот регион | повеќето услуги вратени истата вечер; капацитетот на барање дури неколку дена подоцна | бура го запре ладењето на објектот за колокација (анализа на инцидентот) |
| 14 и 15 октомври 2026 | InfiniBand за GPU-кластери во eu-west2 | околу 1 час, потоа околу 10,5 часа | не е наведена |
Во секоја анализа на инцидент дефектот остана во еден регион; исклучоци се глобалните испади на конзолата и API во 2025 година и записот за шест региони од јули 2026 година. Анализата од август покажува кој е на прво место: „Целиот резервиран GPU-капацитет беше потврдено вратен до 08:38 UTC на 20 август; враќањето на преостанатиот пул на јазли на барање продолжи уште неколку дена.“ Најавата преку Google, GitHub и Microsoft, единствениот начин за најавување, не работеше во јуни и во декември 2025 година.
Поддршка
Секоја сметка добива бесплатна техничка поддршка преку тикети во конзолата. Прв одговор што не е автоматски: критично 30 минути, високо 60 минути, средно 4 часа, ниско еден работен ден според „холандскиот календар“. Ова се цели за одговор, а не времиња за решавање, а работното време на поддршката и јазиците не се наведени. Не е објавено платено ниво; извештајот SOC 3 спомнува посветен технички менаџер за сметката, без јавни услови.
Бесплатниот план Basic на AWS не отвора технички случаи, а 30 минути при деловно критичен испад чинат поголемиот износ од 29 долари месечно или 9% од трошоците на Business Support+. Целта од еден час кај Azure почнува од 100 долари месечно. Ниедна тема од извештаите на корисници за поддршката на Nebius не го достигна нашиот праг за докази.
Добивање сметка
Се најавувате со сметка на Google, GitHub или Microsoft и плаќате како компанија (со даночен или ДДВ-број) или како физичко лице. Додавањето картичка ве задолжува 25 долари, кои се додаваат на салдото, а активирањето е „Автоматско по додавање картичка и плаќање на почетните 25 $“. Не е опишан чекор со документ за идентитет, но договорот му дозволува на Nebius да побара документи и да го суспендира пристапот ако не пристигнат во рок од 5 календарски дена.
Покрај GPU-квотите погоре, секој регион дозволува 12 обични и 8 прекинливи VM и 5 GPU-кластери. Четири јазли H100 или H200 со по 8 GPU во Финска, или четири јазли B300 во Франција или во Обединетото Кралство, се вклопуваат во стандардната квота уште првиот ден; за B200 секогаш е потребно барање. И за оптоварувањето B во eu-west1 е потребно едно барање: стандардните квоти таму се 200 vCPU без GPU, 2 TiB Network SSD, 2 кластери на Kubernetes, 10 кластери на PostgreSQL и 3 јавни IPv4-адреси, па за IP-адреса на load balancer покрај трите јавни VM е потребна четврта.
Nebius може да го суспендира пристапот при повреда на AUP, задоцнето плаќање, сомнение за измама или правно барање, а исто така „ако Nebius има основано сомнение“ дека важи нешто од тоа; податоците се чуваат 60 дена по суспензијата. Може да го раскине договорот „без причина (по своја волја) во секое време, со писмена најава триесет (30) дена однапред“; клиентот може да замине со најава од 10 дена.
Усогласеност и заштита на податоците
| Рамка | Статус |
|---|---|
| ISO/IEC 27001:2022 | Сертификатот е виден: Nebius B.V., SII-QCD, важи до 11 август 2028. Локации: седиштето во Схипхол, Тел Авив и центарот за податоци во Мантсела. Ниедна локација за колокација |
| SOC 2 Type II | Се тврди; извештајот е зад формулар за NDA |
| SOC 3 | Извештајот е виден, само за периодот од 1 април до 31 јули 2025; контролите на давателите на колокација се исклучени |
| ISO 27018, 27701, 22301, 42001 | Се тврдат; сертификатите не се прикажани |
| CSA STAR | Level 1, самопроценка |
| BSI C5, SecNumCloud, HDS, PCI DSS, TISAX | Не се тврди |
Договорот за обработка на податоци од 15 септември 2026 година вели дека содржината на клиентот „се хостира и обработува во регионот што го избрал Клиентот, со исклучок на ограничена Обработка надвор од тој регион, неопходна за работењето, одржувањето, безбедноста или поддршката“. Новите подобработувачи се најавуваат 15 дена однапред, со право на приговор. Компаниите од групацијата што може да вршат инженерска работа и поддршка се во САД, Холандија, Израел, Финска, Обединетото Кралство, Чешка, Германија, Шпанија, Франција и Србија, последната според стандардни договорни клаузули. Мадрид не е меѓу локациите на обработка што листата ги наведува за Nebius B.V.
Европски клиент склучува договор со Nebius B.V. според холандското право, пред судовите во Амстердам, и добива фактури во USD.
Кој го контролира
Nebius Group N.V. е „холандско јавно друштво со ограничена одговорност“, регистрирано во Схипхол, со канцеларии во Амстердам и со акции од класата A на Nasdaq (NBIS). Има околу 1.500 вработени, со истражување и развој во Европа, Северна Америка и Израел, а повеќето негови клиенти се во САД.
Гласови. Акциите од класата A носат по еден глас, а акциите од класата B по десет. На 31 март 2026 година Highvern Cayman Limited, како доверител (trustee) на LASTAR Trust, „чии корисници вклучуваат г. Volozh или членови на неговото семејство“, имаше 85,56% од акциите од класата B: 51,62% од гласовите за околу 11% од капиталот. Затоа Nebius е „Controlled Company“ според правилата на Nasdaq и го користи изземањето за својот комитет за номинации и корпоративно управување, со кој претседава Arkady Volozh. Volozh, главниот основач, е CEO од август 2024 година, а беше CEO на компанијата, тогаш Yandex, од 2000 до 2022 година. Vladimir Ivanov има 7,15% од гласовите; извештајот 20-F не кажува кој е тој. NVIDIA, единствениот добавувач на GPU, пријавува 9,3% од акциите од класата A како пасивен имател, главно преку варант купен за околу 2 милијарди долари. Според нашата пресметка, уделот на трустот во класата B би изнесувал 50,01% од гласовите на датумот на евиденција за годишното собрание во август 2026 година; подоцнежна табела на сопственоста не е објавена.
Одвојувањето од Yandex, како што го наведуваат поднесоците. На 5 февруари 2024 година компанијата се договори да ги продаде „сите деловни активности на Групацијата во Русија и поврзаните деловни активности на одредени меѓународни пазари“, повеќе од 95% од нејзините приходи, средства и вработени. Продажбата беше завршена на 17 мај и 12 јули 2024 година, за 2,6 милијарди долари во готовина плус вратени акции од класата A. Извештајот 20-F вели: „По продажбата, Компанијата нема никакво континуирано учество во продадените деловни активности“ и „Немаме клиенти, добавувачи или деловни партнери во Русија, не поседуваме ниту имаме удел во деловни активности или правни лица во Русија и не остваруваме приходи од Русија“. Компанијата го доби сегашното име во август 2024 година.
Големи клиенти, како што ги наведуваат поднесоците. Според договор што важи од 7 септември 2025 година, Nebius му обезбедува на Microsoft дедициран GPU-капацитет во својот центар за податоци во Вајнленд, Њу Џерзи, за пет години, „до околу 17,4 милијарди $ до 2031 година“. Meta потпиша за дедицирани GPU-кластери во вредност од околу 2,9 милијарди долари во ноември 2025 година, а во март 2026 година за уште до околу 27 милијарди долари: 12 милијарди долари за дедицирани кластери, плус до 15 милијарди долари според кои Meta мора да купи „секој непродаден капацитет во однос на одредени GPU-кластери“ што Nebius не им го продава на други. Писмото за вториот квартал од 2026 година вели: „Би можеле денес да го продадеме целиот наш капацитет за 2027 година под овие услови.“
Облачната платформа и дизајните на серверите и рековите се сопствени на Nebius.
Заминување
Излезниот сообраќај од VM е бесплатен, па изнесувањето дискови, бази на податоци и податоци од кластерите не чини ништо по гигабајт. Извозот на 10 TiB од Object Storage Standard чини 153,60 долари, освен ако не ги копирате преку VM во истиот регион, што е бесплатно; дали Nebius смета дека тоа е во рамките на неговите услови не е наведено. Страница за преносливост на податоците, напишана за Актот за податоци на ЕУ и ГДПР, го наведува патот за извоз за секоја услуга.
Повеќето од стекот е стандарден: Kubernetes, PostgreSQL 16, Soperator, S3. Заклучувањето е во анотациите на Kubernetes за load balancer, во ID на моделите во Token Factory што исчезнуваат на датумите на укинување, и во обврските, кои се плаќаат однапред, можат да се скратат „само ... ако тоа го дозволуваат условите на вашиот анекс“, а се продолжуваат само „во зависност од достапниот капацитет“. Избришаните објекти се „физички избришани ... во рок од 4 дена“.
Што пријавуваат корисниците
Извештаите од прва рака се малку. Повеќето коментари на Hacker News што го спомнуваат Nebius од октомври 2024 година се за акциите, финансирањето или огласите за работа; Reddit даде малку употребливи теми, а сајтовите за рецензии тука не се сметаат за доказ.
GPU без разговор со продажбата. Корисниците ги споредуваат „neo-clouds“, меѓу кои е и Nebius, со AWS, каде што „никогаш не може да добиеш GPU од 80gb без долгорочна резервација“ (44182548, јуни 2025), и пишуваат дека изнајмуваат spot VM со RTX PRO 6000 поради „големата меморија и цената“ (49956984, октомври 2026) и дека извршуваат VM со H200 (47960926, април 2026). Ова се кратки спомнувања.
Малку капацитет за најновите GPU. Еден корисник прашува што значи кога „контролната табла за капацитет на Nebius вели дека имаат околу 3 непрекинливи B200 на располагање“ (48876544, јули 2026). Тоа е еден извештај, но сопствените документи на Nebius укажуваат во истата насока: B200-квота нула, правото да одбие услуга на барање, клаузулата за Meta и редоследот на враќање во август.
Потеклото од Yandex. Се појавува секогаш кога се дискутира за Nebius, како мислење, а не како искуство со услугата (49003889, 46057759, 49004060, 48879482, од ноември 2025 до јули 2026). Она што го наведуваат поднесоците е погоре.
Квалитет на инференцијата. Во август 2025 година корисник што се претстави како вработен во Nebius објави на Reddit дека неговото распоредување на GPT-OSS имало слаби резултати на тестовите за точност на Artificial Analysis бидејќи поставката за напорот на расудување не се пренесувала, и дека тоа е поправено, а тестот повторно извршен (Reddit). Анализата на Simon Willison на истиот тест покажува колку отворените модели може да се разликуваат според давателот.
Мислење на аналитичар, а не извештај на корисник: SemiAnalysis го премести Nebius во своето највисоко ниво „Platinum“ во септември 2026 година, со забелешка за „значителни авансни плаќања што достигнуваат 100% при едногодишни обврски“. Nebius го наведува SemiAnalysis во својот каталог на партнери, а SemiAnalysis им продава проценки на облаците.
Кому му одговара, а кој треба да бара на друго место
Nebius им одговара на тимовите за машинско учење на кои веднаш им требаат GPU H100, H200 или B300, во Европа, без продажен циклус; на тимовите што тренираат со Slurm или Kubernetes и прават checkpoint на своите задачи; на стартапите што сервираат отворени модели преку Token Factory или сопствени крајни точки; и на купувачите што сакаат холандски договорен субјект за GPU-работа и можат да живеат со региони на една локација.
Барајте на друго место ако преселувате општа веб- или SaaS-инфраструктура од AWS или Azure, бидејќи управуваните услуги ги нема; ако ви треба префрлање при отказ меѓу зони во рамките на регионот; ако ви треба капацитет од класата B200 или GB200 на барање, или цени на GPU што се држат без обврска; или ако ви треба BSI C5, SecNumCloud или HDS. Ако контролата на основачот или историјата со Yandex е пресудно прашање за вашата набавка, прочитајте ги поднесоците пред да одлучите.
Извори
Проверено на 15 и 16 октомври 2026 година.
Цени
- Цени и цени за пресметковна моќ, со архивски копии од двете на Wayback Machine
- Цени за Object Storage, цени за VPC, цени за Kubernetes
- Pay-as-you-go, обврски, праг за наплата, буџети
- Стартапи
- Бројки за AWS и Azure: AWS Price List bulk API и Azure Retail Prices API, конвертирани по курсот на ЕЦБ од 15 октомври 2026
Услови и SLA
- Договор за услуги, објавен на 15 септември 2026, во сила од 28 септември 2026
- SLA и нивоа на услуга
- Посебни услови за Compute
- Договор за обработка на податоци и подобработувачи, 15 септември 2026
Документација
- Региони и услуги
- Типови VM и прекинливи VM
- Квоти за Compute и преглед на квотите
- Managed PostgreSQL
- Регистрација и типови платители
- Поддршка
- Преносливост на податоците и бришење на податоците
- Token Factory
- Белешки за изданијата за Q3 2026
- Terraform provider и сообразност со CNCF, v1.36
Статус и инциденти
- Статусна страница
- Анализи на инциденти: 26 ноември 2024, 27 јануари 2025, 13 март 2025, 5 мај 2025, 26 февруари 2026, 10 март 2026, 19 август 2026
Усогласеност
Компанија и сопственост
- Form 20-F за 2025, поднесен на 30 април 2026
- Резултати и писмо до акционерите за вториот квартал 2026, 12 август 2026
- Покана за годишното собрание, 27 јули 2026, и резултати од годишното собрание, 26 август 2026
- NVIDIA Schedule 13G, поднесен на 20 јули 2026
Извештаи на корисници и аналитичари
- Hacker News: 44182548, 46057759, 47960926, 48876544, 48879482, 49003889, 49004060, 49956984
- Reddit, r/LocalLLaMA: GPT-OSS quality on Nebius, fixed, 19 август 2025
- Simon Willison, 15 август 2025
- SemiAnalysis ClusterMAX 3.0, 23 септември 2026
Податоци и облак
Нови водичи и измени на прописите по е-пошта
Кога ќе се смени пропис, ќе се помести рок или ќе објавиме нов водич, ви го испраќаме по е-пошта.