Текст: Kristijan Sekereš
Nscale во 2026 година: искрен преглед на она што може да го купи мал тим

Nscale е GPU-облак со седиште во Лондон, издвоен од австралиската компанија за центри за податоци Arkon Energy во мај 2024 година, а сите пет негови активни локации се во Норвешка, Исланд и Португалија. Мал тим може да купи од него само една работа без да разговара со никого: API за модели со отворени тежини компатибилен со OpenAI, кој се плаќа однапред со картичка од 5 долари (4,46 евра). GPU-инстанците, управуваниот Kubernetes и објектното и датотечното складиште се продаваат само со договор за резервиран капацитет, а цена за GPU не е објавена никаде. Според неговиот сопствен поднесок за котирање во Њујорк, Nscale сè уште е „во процес на добивање“ ISO 27001 и SOC 2, а неговиот најголем клиент донесе 73% од неговите приходи во 2025 година.
Оваа статија е дел од серија што споредува 24 европски даватели на облак со AWS и Azure; прегледот ги става еден до друг. Сè подолу е проверено на 15 и 16 октомври 2026 година во документацијата, условите на веб-страницата и статусната страница на Nscale, во неговиот Form S-1 од 18 септември 2026 година, во британскиот регистар на компании и во извештаите на корисници, секое на својот извор. Не отворивме сметка и не извршувавме оптоварувања.
Накратко
| Nscale | |
|---|---|
| Седиште и контрола | Лондон. Aker ASA (Норвешка) е единственото регистрирано лице со значителна контрола врз Nscale plc, со 25% до 50% од акциите и гласовите. Поднесе барање за котирање во Њујорк; на 16 октомври 2026 не котира |
| Региони и зони | Нема јавна листа на региони, нема зони на достапност. Пет активни локации на 31 август 2026: три во Норвешка, една во Исланд, една во Португалија |
| Што може да купи мал тим | API за модели и fine-tuning, самоуслужно, со плаќање однапред од 5 долари (4,46 евра) |
| Оптоварување A (почетна поставка) | Не е пресметано: за VM и складиште е потребен договор за резервиран капацитет, а немаат јавна цена |
| Оптоварување B (производство) | Не е пресметано, од истата причина; нема ни управуван PostgreSQL |
| GPU | Нема јавна цена. GB300 NVL72 и B200 со резервација |
| Излезен сообраќај | Не е објавена цена |
| SLA за пресметковна моќ | Нема јавен: кредитите се „наведени во договорот“ |
| Вклучена поддршка | Само е-пошта за самоуслужните клиенти; нивното ниво не е наведено |
| Кој може да се регистрира | Секој со сметка на Google и картичка, за API за модели. Сè друго преку продажбата |
Што можете да изградите
„Резервирано“ подолу значи дека услугата се вклучува за организацијата дури откако ќе потпише договор за резервиран облак со продажниот тим на Nscale.
| Што ви треба | Nscale | Кој може да го купи | AWS | Azure |
|---|---|---|---|---|
| API за модели | инференција без сервер, компатибилна со OpenAI: разговор, embeddings, генерирање слики, со наплата по токен | самоуслужно | Bedrock | Azure AI Foundry models |
| Fine-tuning | LoRA fine-tuning без сервер, минимум 2 долари по задача | самоуслужно | Bedrock custom models | Azure AI Foundry fine-tuning |
| Дедицирана инференција | модел на ваши резервирани GPU; „Ниеден друг клиент не го споделува“ | резервирано | SageMaker endpoints | Azure ML online endpoints |
| GPU и CPU машини | инстанци, виртуелизирани или bare metal | резервирано | EC2 | Virtual Machines |
| GPU-кластери | резервации по NVLink-домен: GB300 NVL72 (рек од 18 хостови по единица), B200 | со договор | EC2 Capacity Blocks | ND GB200 v6 |
| Kubernetes | NKS, за еден закупец, контролна рамнина во три копии на посебни машини | резервирано | EKS | AKS |
| Складиште | волумени, објектно складиште компатибилно со S3, датотечно складиште NFS | резервирано | EBS, S3, EFS | Managed Disks, Blob Storage, Azure Files |
| Мрежа | VPC, безбедносни групи, floating IP, TCP и UDP load balancer | резервирано | VPC, NLB | VNet, Load Balancer |
Секоја страница за GPU на веб-страницата (Vera Rubin NVL72, GB300 NVL72, GB200 NVL72, H200, H100) завршува со „Reserve GPUs“ или „Contact sales“. Документацијата вели дека резервациите се „моментално GB300 NVL72 и B200“, по NVLink-домен со приказ на топологијата; Vera Rubin се договара од 2027 година. Не најдовме L40S, L4 ниту A100.
Целосно недостасуваат: управуван PostgreSQL, MySQL, Redis, Kafka и OpenSearch, container registry, функции и контејнери без сервер, редици, DNS, CDN, услуга за резервни копии, услуга за управување со клучеви за клиентите и документирана заштита од DDoS за вашите сопствени крајни точки. Објектното складиште не поддржува јавен пристап, CORS, правила за животен циклус, репликација ниту SSE-C. Nscale ги заменува GPU-инстанците и API за модели на AWS и Azure, а не облакот околу нив, а без договор достапен е само API за модели.
Листата на модели е видлива само по најава. Документацијата најавува надградба од 26 октомври 2026 година со која до 2 до 4 ноември 2026 година се повлекуваат 22 модели, меѓу кои gpt-oss-20b и -120b, Llama 4 Scout и Mixtral 8x22B, заменети со GLM 5.3, Qwen3.8-27B и Qwen3.8-Flash-Next: една до три недели најава кога ја прочитавме на 16 октомври. Nscale е наведен и меѓу Inference Providers на Hugging Face.
Секоја услуга има спецификација OpenAPI и CLI, а Terraform provider стигна до верзијата 1.7.0 на 15 октомври 2026 година (provider од заедницата, без значката за партнер на HashiCorp). Услугите на платформата се на GitHub, услугата за региони под Apache 2.0. Документацијата заостанува: нејзината страница за Terraform сè уште фиксира ~> 0.0.8, а нејзиниот changelog застанува во јануари 2026 година.
Колку чини
Nscale не објавува ценовник: ништо по GPU-час, по инстанца, по гигабајт складиште или по load balancer, ниту на веб-страницата ниту во документацијата. nscale.com/pricing враќа 404, а Wayback Machine нема ниедна снимка од страница под таа адреса. Цените по токен за API за модели ѝ се прикажуваат само на најавена организација. Проверено на 15 и 16 октомври 2026 година.
Оптоварувањата A и B, почетната и производствената поставка што ги пресметуваме за секој давател во оваа серија, не може да се пресметаат: нивните VM, волумени, објектно складиште, load balancer и Kubernetes се услуги на резервираниот облак без јавна цена, а управуван PostgreSQL нема. AWS наплаќа 112,37 евра месечно за оптоварувањето A и 1.082,61 евра за оптоварувањето B во Франкфурт.
GPU немаат јавна цена, ниту на барање ниту со резервација. AWS го продава H100 по 6,57 евра за GPU-час, а B200 по 15,98 евра во Стокхолм. GPU-квотите на AWS исто така почнуваат од нула, па и таму прво доаѓа барање, но цената е јавна, а барањето оди преку Service Quotas, а не преку договор со продажбата.
API за модели се наплаќа отворено:
- Кредит што се плаќа однапред во USD, со картичка преку Stripe, од 5 долари (4,46 евра) до 10.000 долари (8.922,16 евра) по купување, со данок додаден при плаќањето. „Кредитираниот износ е меѓузбирот пред данокот“.
- Опционално автоматско надополнување до целно салдо од најмногу 1.000 долари. Без него, купениот кредит е вашето ограничување на трошоците.
- Fine-tuning: „минимум 2 $ по задача, со наплата според обработените токени“.
- „Nscale не наметнува ограничувања на бројот на барања“.
- Бесплатен кредит: водичот за брз почеток вели „Раните корисници може да имаат право на бесплатни кредити“, а changelog од јули 2025 година велеше „секоја нова сметка сè уште добива бесплатен кредит од 5 $“. Не можевме да потврдиме дека тоа сè уште важи.
GPU-капацитетот, според S-1, се продава главно преку „договори со обврска што функционираат по принципот take-or-pay“, со пондерирано просечно траење на договорите од околу 5,7 години. Постојат и „кластери на барање за поддршка на помалите клиенти со плаќање според потрошувачка“, што се наплаќаат месечно „врз основа на долари по GPU-час“ без минимален рок, но веб-страницата и документацијата не покажуваат пат до нив освен преку продажбата.
Излезниот сообраќај, IPv4, snapshot и поддршката немаат објавена цена, а без јавна листа нема ни промени на цените што би се следеле.
Доверливост
Зони. Ниедна не е документирана. Регионите постојат само како објект во API, наведени за најавена организација; ниеден документ не именува регион ниту го поврзува со центар за податоци. API за модели е едно глобално име на хост, а која локација одговара не е наведено.
SLA. Нема јавен. Страницата за поддршка вели „Кредитите за услугата при прекршени договори за ниво на услуга (SLA) се наведени во договорот и претставуваат достапниот правен лек“, а страницата за споделената одговорност наведува „Autoscaling & availability SLA“ за API за модели без процент. Самоуслужниот клиент нема на што да се повика. AWS се обврзува на 99,99% за EC2 низ две или повеќе зони и 99,5% за една инстанца.
Одржување. Nscale ветува „најава најмалку една (1) недела однапред пред секое одржување што може да предизвика прекин“, но итните работи може да дојдат и без неа, а известувањата одат на страница во порталот за поддршка што можат да ја отворат само клиентите на Private Cloud.
Статусна страница. status.nscale.com ги опфаќа конзолата, gateway, веб-страницата, моделите, документацијата и инференцијата. Нема компонента за GPU-инстанци, Kubernetes, складиште ниту за кој било центар за податоци. Целата нејзина историја на инциденти е еден запис, „This is an example incident“, од 21 април 2026 година. Не најдовме инцидент во примарен извор за последните 24 месеци; со ваква статусна страница, тоа е отсуство на докази, а не чиста евиденција. Не најдовме ни изјава за редундантноста или за нивото според Uptime Institute за која било локација.
Поддршка
Самоуслужните клиенти добиваат поддршка „само по е-пошта на helpdesk@nscale.com“; „клиентите на Nscale Private Cloud“ добиваат портал за поддршка. Постојат три нивоа. Platinum е 24x7 за секој приоритет; Gold е 24x7 за P1, а инаку од 09:00 до 17:00 „локално време на центарот за податоци“; Silver е од 09:00 до 17:00 за сè. Целта за прв одговор е 15 минути за P1 и 1 час за останатото, а целите за решавање се движат од 4 часа за P1 до 1 месец за P4. Страницата не кажува кое ниво добива самоуслужниот клиент, а ниедно ниво нема објавена цена. Не најдовме телефонска линија ниту форум на заедницата.
Добивање сметка
За API за модели: се регистрирате на console.nscale.com („Моментално може да се регистрирате само преку Google (SSO)“), додавате кредит со картичка и го повикувате API истиот ден. Друга проверка на идентитетот не е документирана.
За сè друго, документацијата е јасна. GPU-инстанци: „Оваа услуга моментално е достапна само во околината на услугата резервиран облак.“ Kubernetes е „овозможен по организација. Ако не го гледате Kubernetes под Services во страничната лента на конзолата, контактирајте го вашиот тим за сметката во Nscale.“ Резервации: „Капацитетот се договара и е специфичен за регионот“. Колку трае организацијата да стане организација на резервиран облак и која е минималната обврска не е објавено. Ни стандардните квоти не се објавени.
Значи, оптоварувањето B не може да се изгради првиот ден, ниту кој било ден без договор.
Усогласеност и заштита на податоците
| Рамка | Статус |
|---|---|
| ISO 27001 | Нема. S-1: „во процес на добивање“ |
| SOC 2 | Нема. S-1: „во процес на добивање“ |
| ISO 27017, ISO 27018, C5, SecNumCloud, HDS, PCI DSS | Не најдовме спомнување |
Не најдовме центар за доверба ниту јавен DPA, иако страницата за подобработувачи упатува на „важечкиот DPA“. Таа страница, од 15 септември 2026 година, ги именува Auth0, Vercel, Neon, Upstash, Sentry, PostHog, Novu, Metronome и Stripe за автентикација, хостирање на конзолата, базата на податоци на конзолата, мониторинг, продуктна аналитика, известувања, мерење на потрошувачката и плаќања. Секоја од нив е компанија основана во САД; каде работи секоја за Nscale не е наведено, а „Локациите на обработка може да се разликуваат“.
Не најдовме договорна обврска за локацијата на податоците за самоуслужна сметка, ниту изјава кој центар за податоци го опслужува API за модели. Од петте активни локации, само Португалија е во ЕУ; Норвешка и Исланд се во ЕЕП.
Кој го контролира
Матичната компанија е Nscale plc, компанија 16925886 во Англија и Велс, регистрирана во Лондон. Основана е во декември 2025 година како DSNS Holdings Limited, преименувана во Nscale Limited во април 2026 година и пререгистрирана како јавна компанија на 9 октомври 2026 година. По реорганизацијата во мај 2026 година стои над оперативната групација и Arkon Energy. S-1 наведува 133 подружници, од кои 38 во Норвешка.
Сопственици. Британскиот регистар именува едно лице со значителна контрола: Aker ASA, што котира во Осло, со „повеќе од 25%, но не повеќе од 50%“ од акциите и гласачките права од 4 септември 2026 година. Според S-1, Aker ASA е во мнозинска сопственост на TRG Holding AS, кое е во мнозинска сопственост на The Resource Group TRG AS, чиј единствен сопственик е Kjell Inge Røkke. Извршниот директор на Aker, Øyvind Eriksen, е член на одборот на Nscale. S-1 именува уште двајца иматели со повеќе од 5%: Sandton Capital Partners од Њујорк и Paladin Capital, во сопственост на доверителите (trustees) на трустот од Џерси чиј основач е основачот и извршен директор Josh Payne. Секој процент во таа табела е празен.
NVIDIA купи приоритетни акции за околу 400 милиони долари во октомври 2025 година, а натамошна продажба на акции на NVIDIA во вредност од 1,0 милијарда долари треба да се заврши околу 16 ноември 2026 година. Неговите варанти и таа продажба се претвораат во акции без право на глас, чиј „единствен имател“ ќе биде NVIDIA; секоја од нив станува акција со право на глас откако NVIDIA ќе извести за американското антимонополско одобрение според Hart-Scott-Rodino Act. По понудата, секоја обична акција носи по еден глас.
Котирање. Nscale поднесе барање за котирање на Њујоршката берза под ознаката „NSCL“. До 16 октомври 2026 година не беа објавени број на акции, ценовен опсег ниту изменет поднесок.
Договорна страна. Условите на веб-страницата се договор со Nscale AS, во Норвешка. Не најдовме клаузула за меродавно право ниту посебни јавни услови за облачната услуга.
Инфраструктура. Nscale ги поседува и ги води своите GPU. Четири од петте активни локации се колокација („локации на трети страни каде што изнајмуваме капацитет“), меѓу нив Start Campus во Синеш, Португалија, и Verne во Кефлавик, Исланд; петтата, во Норвешка, е негова сопствена.
Клиенти, договори и пари
Концентрација. Најголемиот клиент учествуваше со 93% во приходите во 2024 година (договор што заврши тој декември), со 73% во 2025 година и со 52% во првата половина од 2026 година. S-1 не го именува клиентот од 2025 година.
Договорите, како што ги наведува S-1. Работни налози (statements of work) од Microsoft во вредност „до приближно 43,8 милијарди $ до декември 2033 година“. Четири договори со Anthropic во вредност до околу 44,6 милијарди долари во кампусот Monarch во Западна Вирџинија, за кои „не сме добиле обврзувачки обврски за ниедно од потребните финансирања“; „сите такви финансирања се сè уште во тек“. Figure AI, до 100.000 GPU Vera Rubin од втората половина на 2027 година. NVIDIA, 1,2 милијарди долари за резервирани кластери.
Што останува за другите. Со зборовите на компанијата, „многу од нашите договори содржат право на прво одбивање што им дава на нашите клиенти приоритетно право да обезбедат дополнителен пресметковен капацитет“, а употребата на барање постои „за да се оствари приход од дополнителниот капацитет што не е распределен на договори со обврска“. Објавите на Nscale го именуваат Microsoft како клиент во Нарвик во Норвешка, Синеш во Португалија и Лотон во Обединетото Кралство.
Капацитет. На 31 август 2026 година: пет активни и дванаесет договорени локации, вкупно 1,37 GW, околу 25.000 активни GPU. Активните локации имаат вкупно 81 MW за ИТ-опрема; 770 MW од 1,37 GW се во САД (наша пресметка од табелата во S-1). Nscale ја опишува енергијата на своите локации во Норвешка и Исланд како обновлива, а Синеш како „целосно напојуван со обновлива енергија, со ладење со морска вода“.
Пари. Приходите изнесуваа 33,0 милиони долари во 2025 година и 140,6 милиони долари во првата половина од 2026 година. Нето загубата во таа половина беше 1.020,1 милиони долари, а трошоците за остварување на приходите (189,6 милиони долари) ги надминаа приходите.
Заминување
API за модели е најлесното нешто за напуштање: една крајна точка компатибилна со OpenAI што сервира модели со отворени тежини, кои ги сервираат и други даватели. Не утврдивме дали неискористениот кредит се враќа.
За клиентите со резервиран капацитет, објектното складиште е компатибилно со S3 со празнините наведени погоре, по необјавена цена за излезен сообраќај. Кластерите NKS работат со стандардните kubectl и helm, но не најдовме запис за сообразност со CNCF, а надградбите „не може да се поништат“. Инстанците имаат snapshot и raw-слики; не најдовме услуга за извоз.
Заклучувањето е договорот. Капацитетот со обврска е take-or-pay; S-1 вели дека договорите на главниот клиент од 2025 година „не може да се раскинат по своја волја во текот на важечкиот рок на услугата без одговорност“. Клиентите на барање можат „да ги раскинат своите договори или да ја намалат употребата на нашите услуги со кратка најава“. Без јавни услови за облакот, не можевме да бараме клаузула за промена на давател според Актот за податоци на ЕУ.
Што пријавуваат корисниците
Не најдовме независен извештај од некој што ги користел API за модели или GPU на Nscale: пребарувањата на Hacker News главно враќаат NuScale, компанијата за реактори, а две од трите објави на r/LocalLLaMA се сопствени тестови на Nscale. Два медиуми пишуваа за пристапот и испораката, а сопствените документи на Nscale делумно го потврдуваат и едното и другото.
Независен тестер не можеше да добие GPU. Прегледот ClusterMAX 2.0 на SemiAnalysis од 6 ноември 2025 година го оцени Nscale како „Unavailable“, бидејќи „не успеа да добие пристап до ниеден GPU на платформата NScale, ниту директно ниту преку јавно рекламирани партнери како Lightning.ai“ (преглед). Тоа се совпаѓа со документацијата (GPU се само во резервираниот облак) и со S-1, кој вели дека понудата на барање „моментално не е материјално значаен дел“. Следната целосна оценка на SemiAnalysis, ClusterMAX 3.0 од 23 септември 2026 година, сè уште го става Nscale во нивото „Unavailable“, меѓу давателите што „допрва треба да се тестираат“.
Капацитетот во Обединетото Кралство заостануваше зад објавите. The Guardian на 9 март 2026 година објави дека локацијата во Лотон „сè уште се користела како складиште за скелиња“ во февруари 2026 година и дека британската влада ја нарекла инвестицијата на Nscale од 2,5 милијарди долари во Обединетото Кралство „не формален договор, туку намера за вложување капитал“ (статија). Фуснота од 23 март 2026 година го наведува одговорот на Nscale: тој „ја купи локацијата ... во септември 2025 година“ и има за цел „да го испорача центарот за податоци во 2027 година“. S-1 не покажува активна локација во Обединетото Кралство на 31 август 2026 година. Коментарите на Hacker News ги повторуваат тврдењата на Guardian (47311217, 47312516, 47705208, од март до април 2026) и не се независни од него.
Кому му одговара, а кој треба да бара на друго место
Nscale им одговара на тимовите што сакаат API за модели со отворени тежини компатибилен со OpenAI од компанија со седиште во Европа, што можат да прифатат подобработувачи основани во САД зад конзолата и сакаат да почнат со 5 долари и без ограничувања на бројот на барања. Им одговара и на организациите што можат да потпишат договори за резервиран капацитет на повеќе месеци или години за рекови GB300 или B200 во Норвешка, Исланд или Португалија и сакаат добавувач чии финансии се јавни во поднесок до SEC.
Барајте на друго место ако ви треба GPU-машина на час без разговор со продажбата, објавена цена, ISO 27001, SOC 2 или договорен SLA пред да потпишете, или општ облак околу вашите GPU (бази на податоци, registry, редици, DNS, CDN). И барајте на друго место ако прво сакате извештаи од други клиенти: речиси ги нема.
Извори
Проверено на 15 и 16 октомври 2026 година.
Цени и наплата
- Credit и Quickstart
- Модели без сервер и крајната точка за модели (401 без клуч)
- Rate Limits
- Wayback Machine, нема снимка од nscale.com/pricing
- Страниците AI services, infrastructure services, GPU nodes и H100
- Бројки за AWS: основата на серијата за AWS и Azure, конвертирана по курсот на ЕЦБ од 15 октомври 2026
Услови и SLA
- Service Level Objectives
- Shared Responsibility Model
- How to Contact Support
- Услови на веб-страницата
- Подобработувачи, 15 септември 2026
Документација
- Индекс на документацијата и Overview
- Instances, Reservations, Managed Kubernetes, Deploy a model
- Object Storage и Filesystem
- CLI Regions, Terraform Provider, Changelog
- Terraform Registry, nscaledev/nscale и неговиот изворен код
- nscaledev на GitHub и услугата за региони
- Hugging Face Inference Providers, Nscale
Статус и инциденти
Компанија и сопственост
- Form S-1, 18 септември 2026 и Exhibit 21.1, подружници
- Индекс на поднесоците до SEC
- Companies House, Nscale plc и Nscale Global Holdings Limited
- Центри за податоци
- Соопштенија за печатот: поднесок за IPO, 18 септември 2026, Microsoft, 15 октомври 2025, Microsoft во Норвешка, 14 април 2026, Start Campus, 5 мај 2026
Извештаи од други
- SemiAnalysis, преглед ClusterMAX за Nscale, 6 ноември 2025 и ClusterMAX 3.0, 23 септември 2026
- The Guardian, Aisha Down, 9 март 2026, со фуснота од 23 март 2026
- Коментари на Hacker News 47311217, 47312516 и 47705208, од март до април 2026
- Пребарување на Reddit r/LocalLLaMA
Податоци и облак
Нови водичи и измени на прописите по е-пошта
Кога ќе се смени пропис, ќе се помести рок или ќе објавиме нов водич, ви го испраќаме по е-пошта.