Текст: Kristijan Sekereš
Gcore во 2026 година: искрен преглед за тимови што заминуваат од AWS или Azure

Gcore е луксембуршка компанија што почна со мрежа за испорака на содржини (CDN), а денес продава виртуелни машини, bare metal, управуван Kubernetes и GPU зад својата edge-мрежа. Сообраќајот што излегува од VM и од GPU-кластерите е бесплатен и неограничен, високодостапната контролна рамнина за Kubernetes не чини ништо, а нашето производствено оптоварување излегува 384,60 евра месечно во Luxembourg-2, околу една третина од цената на AWS. Тој износ вклучува управуван PostgreSQL што е бесплатна бета-верзија, а празнините се вистински: нема зони на достапност, нема редици, управување со клучеви ниту детален IAM, кредитите според SLA за пресметковна моќ застануваат на 20% и прекинот се смета од вашата сопствена пријава по е-пошта, а сертификатите не можевме да ги видиме. Gcore не ги објавува своите акционери; Northern Data, сега околу 85,2% во сопственост на Rumble, која котира во САД, има две места во неговиот одбор и во 2025 година обезбеди опција за мнозински удел, чиј статус не е објавен.
Оваа статија е дел од серија што споредува 24 европски даватели на облак со AWS и Azure; прегледот ги става еден до друг. Сè подолу го проверивме на 15 и 16 октомври 2026 година во документацијата, правните услови, ценовните податоци и статусната страница на Gcore, во поднесоците на Northern Data и Rumble, во написи во печатот и во извештаи на корисници, секое на неговиот извор. Не отворивме сметка и не извршувавме оптоварувања. AWS и Azure ги пресметавме во Франкфурт, но регионот Frankfurt-2 на Gcore не продава ниту управуван Kubernetes ниту објектно складиште, па го пресметавме Luxembourg-2, единствениот регион во ЕУ што продава VM, Kubernetes, објектно складиште S3 Standard и GPU заедно.
Накратко
| Gcore | |
|---|---|
| Седиште и контрола | Контерн, Луксембург: G-Core Labs S.A., под G-Core Holding S.A. Акционерите не се објавени; печатот го именува основачот на Wargaming. Northern Data AG, околу 85,2% во сопственост на Rumble, која котира во САД, од јуни 2026, зеде две места во одборот и опција за мнозински удел во 2025 и држи 2,13%; по изменетите аранжмани во јули 2026 наведува дека повеќе нема значително влијание. Статусот на опцијата не е објавен. Не котира на берза |
| Региони и зони | 12 облачни региони во ЕУ (три во Луксембург, Frankfurt-2, Амстердам, три во Париз, Варшава, Хелсинки, два во Синеш, Португалија), вкупно 33. Нема зони на достапност |
| Оптоварување A (почетна поставка) | 40,70 евра месечно во Luxembourg-2 |
| Оптоварување B (производство) | 384,60 евра во Luxembourg-2, на дедицирани vCPU. Управуваниот PostgreSQL во него е бесплатна бета-верзија (верзии од 13 до 15, ограничување од 100 GB), пресметан со нула и не е производствена услуга |
| Излезен сообраќај | Бесплатен и неограничен од VM и GPU-кластери. Објектно складиште 0,02 евра за GiB, bare metal 0,0013 евра за GB |
| SLA за пресметковна моќ | 99,95% за VM во регионите „Core“, 99,9% во регионите „Edge“, нема за споделените VM Basic. Кредити од 2,5% до 20%, сметано од вашата пријава на дефект по е-пошта |
| Вклучена поддршка | Basic: чет-бот, е-пошта и тикети, само на англиски, без време на одговор |
| Кој може да се регистрира | Секој со адреса за е-пошта, начин на плаќање и 4 евра кредит; документацијата за регистрација не опишува проверка на идентитетот, но MSA го условува секој договор со KYC. Стандардните квоти не се објавени; за bare metal секогаш е потребно одобрено барање за квота |
Што можете да изградите
Gcore речиси ништо не означува како бета-верзија, па статусот е општо достапен (се продава на ценовната страница без ознака за бета-верзија), освен каде што е наведено поинаку.
| Што ви треба | Gcore | AWS | Azure |
|---|---|---|---|
| Виртуелни машини | Flavours со Intel, AMD EPYC и Ampere Arm, „Дедицирани vCPU“ според продуктната страница; споделени VM Basic во ЕУ само во Амстердам | EC2 | Virtual Machines |
| Bare metal | Сервери Xeon, Ryzen и EPYC со наплата по час, по барање за квота | EC2 metal | BareMetal Infrastructure |
| GPU | Јазли со 8 GPU со H100, H200, A100 или L40S; Virtual GPU со 1 до 8 H100; spot; B300 и GB300 NVL72 преку продажбата | EC2 P и G | серии ND и NC |
| Блок-складиште и складиште за датотеки | три типа волумени со тројна репликација; NFS-споделувања | EBS, EFS | Managed Disks, Azure Files |
| Објектно складиште | S3 Standard, во ЕУ само во Luxembourg-2; S3 Fast во Синеш | S3 | Blob Storage |
| Релациони бази на податоци | PostgreSQL од 13 до 15, бета-верзија: бесплатно, ограничување од 100 GB, висока достапност со три јазли | RDS | Azure Database for PostgreSQL |
| Други услуги за податоци | нема | ElastiCache, DocumentDB, MSK, OpenSearch Service | Azure Cache for Redis, Cosmos DB, Event Hubs |
| Kubernetes | Групи јазли со VM, bare metal или GPU, усогласен со CNCF за 1.27 до 1.36, бесплатна HA контролна рамнина | EKS | AKS |
| Без сервер | Functions, Container as a Service; FastEdge (WebAssembly на edge-мрежата на CDN) | Lambda, App Runner, Lambda@Edge | Functions, Container Apps |
| Пораки | нема | SQS, SNS | Service Bus, Event Grid |
| Edge | CDN, Managed DNS, заштита од DDoS (основната бесплатна), WAAP | CloudFront, Route 53, Shield, AWS WAF | Front Door, Azure DNS, DDoS Protection, Azure WAF |
| Безбедност | фиксни улоги; Secrets Manager, документиран само за сертификати на load balancer; нема KMS | IAM, Secrets Manager, KMS | Entra ID RBAC, Key Vault |
| Вештачка интелигенција | Everywhere Inference на L40S, A100 или H100, крајни точки компатибилни со OpenAI | крајни точки на SageMaker, Bedrock | крајни точки на Azure ML, AI Foundry |
| Резервни копии | snapshots; нема услуга за резервни копии | AWS Backup | Azure Backup |
Целосно недостигаат: управуван MySQL, Redis или Valkey, MongoDB, Kafka и општа услуга OpenSearch; редици; услуга за управување со клучеви; политики на IAM или дозволи на ниво на ресурс; услуга за резервни копии; и зони на достапност. За објектното складиште се документирани Object Lock и истекување според животниот циклус, но не и репликација или верзионирање, а Gcore не објавува листа на неподдржани функции на S3. Сите извршни средини за функциите се веќе по крајот на нивниот upstream животен век или блиску до него.
Еден REST API ги опфаќа сите производи, а SDK за Python и Go (0.59.0, 12 октомври 2026) се генерирани од неговата спецификација OpenAPI. Terraform provider на Gcore има две линии: v0 на 0.37.1 (12 октомври 2026) и v2, препишан од почеток и сè уште во фаза release candidate, кој бара рачен повторен увоз и сè уште нема ресурс за snapshots, складиштето S3, функциите или PostgreSQL. Репозиториумот имаше 6 отворени issues на 16 октомври 2026 година, најстариот од септември 2023 година. Постои и официјален MCP-сервер.
Колку чини
Цени од ценовникот на Gcore во евра, без ДДВ, од ценовниот API зад калкулаторот на gcore.com и од ценовните страници, проверени на 15 и 16 октомври 2026 година, во Luxembourg-2, со 730 часа месечно.
Оптоварување A, почетна поставка: една VM со 2 vCPU и 4 GB, диск од 40 GB, една IPv4-адреса, 1 TB излезен сообраќај и 100 GB објектно складиште.
| Ставка | Избор | Евра месечно |
|---|---|---|
| VM | g2-standard-2-4, Intel, 2 vCPU, 4 GB | 30,44 |
| Диск | волумен Standard од 40 GB | 4,00 |
| Јавна IPv4 | надворешна IP | 2,53 |
| 1 TB излезен сообраќај | бесплатно | 0,00 |
| 100 GB објектно складиште | S3 Standard, 93,13 GiB по 0,04 евра | 3,73 |
| Вкупно | 40,70 |
AWS наплаќа 112,37 евра, а Azure 116,15 евра за истото во Франкфурт; кај AWS само 1 TB излезен сообраќај изнесува 81,00 долари од фактура од 125,95 долари. Gcore чини 36% од цената на AWS, со дедициран vCPU наспроти burstable, бидејќи Luxembourg-2 не продава план со споделени vCPU. Со AMD g3a-standard-2-4 во Frankfurt-2 (20,76 евра) и објектното складиште купено во Luxembourg-2, вкупниот износ е 31,02 евра.
Оптоварување B, мал производствен систем: три VM со 4 vCPU и 16 GB, секоја со IPv4-адреса, 300 GB SSD блок-складиште, load balancer, PostgreSQL со 2 vCPU, 8 GB и 100 GB како примарна плус резервна инстанца, 1 TB објектно складиште со 1 милион барања PUT и 10 милиони барања GET, контролна рамнина за Kubernetes и 2 TB излезен сообраќај.
| Ставка | Избор | Евра месечно |
|---|---|---|
| 3 VM | g2-standard-4-16, Intel, дедициран vCPU, 3 x 85,19 | 255,57 |
| 3 јавни IPv4 | 3 x 2,5331 | 7,60 |
| 300 GB блок-складиште | High IOPS SSD по 0,22 евра за GB, вклучени boot-волумените | 66,00 |
| Load balancer | lb1-1-2, пар active-standby | 15,18 |
| PostgreSQL со висока достапност | три јазли, синхрона репликација; бета-верзија, бесплатно | 0,00 |
| 1 TB објектно складиште | S3 Standard, 931,32 GiB по 0,04 евра | 37,25 |
| 1 милион PUT | 0,03 евра за 10.000 | 3,00 |
| 10 милиони GET | не се наплаќаат, според ценовната страница | 0,00 |
| Контролна рамнина за Kubernetes | HA, бесплатно | 0,00 |
| 2 TB излезен сообраќај | бесплатно | 0,00 |
| Вкупно | 384,60 |
AWS наплаќа 1.082,61 евра за оптоварувањето B на m7i.xlarge, а Azure 1.091,88 евра на D4s_v5, па Gcore излегува 36% од AWS и 35% од Azure. Тоа го прикажува Gcore во подобро светло, бидејќи неговата база на податоци е бета-верзија пресметана со нула: ако ја извадите високодостапната база на податоци на AWS (320,13 долари со складиштето), AWS сè уште чини 796,98 евра, од кои Gcore е 48%. Најголемиот дел од преостанатата разлика се две ставки што Gcore не ги наплаќа: 2 TB излезен сообраќај (171,00 долари кај AWS) и контролната рамнина за Kubernetes (73,00 долари за EKS).
Во вкупниот износ има три претпоставки. Ценовната страница ги наплаќа само барањата за запишување во објектното складиште, додека документацијата вели „Барања“; ако барањата GET се наплаќаат, додајте 30,00 евра. Gcore не кажува дали автоматската јавна адреса на load balancer се наплаќа како IP (2,53 евра ако се наплаќа). Заедно тие даваат горна граница од 417,13 евра. А базата на податоци ќе чини нешто кога ќе заврши бета-верзијата, по цена што засега никој не може да ја предвиди во буџетот. Работните јазли не се вклучени, како и насекаде во оваа серија.
Излезен сообраќај и IPv4. „Мрежниот сообраќај за сите VM е бесплатен и неограничен“, а и излезниот сообраќај од GPU-кластерите е бесплатен. Bare metal плаќа 0,0013 евра за GB. Излезниот сообраќај од објектното складиште чини 0,02 евра за GiB според ценовната страница, околу 18,63 евра за TB, наспроти 80,30 евра кај AWS и 77,62 евра кај Azure над нивните бесплатни 100 GB; документацијата вели „за Gb“, што би било осум пати поскапо ако се мисли на гигабити. Јавна IPv4-адреса чини 2,53 евра месечно, помалку од 3,65 долари колку што наплаќаат AWS и Azure.
Наплата. Облачните ресурси „се наплаќаат по минута за времето додека се користат“, од салдо платено однапред од најмалку 4 евра, што се дополнува од зачуваната картичка. VM се наплаќаат додека не се „целосно запрени“, а bare metal и GPU-серверите додека не се избришат, дури и кога се исклучени. Нема бесплатно ниво за облакот, а освен салдото платено однапред не е документирано ограничување на трошоците.
GPU, евра по GPU-час на bare metal јазли со 8 GPU (Gcore ја прикажува цената на јазолот поделена со осум):
| GPU | На барање | Spot | Резервирано 12 / 36 месеци | Региони |
|---|---|---|---|---|
| H100 80 GB | 2,73 | 1,64 | 1,85 / 1,75 | Luxembourg-2 и -3, Хелсинки, Sines-2 и -3, London-2, Инчеон |
| H200 141 GB | 3,18 | 2,27 | 2,09 / 2,00 | само Честер, UK |
| A100 80 GB | 1,36 | нема | 1,05 / 0,91 | Luxembourg-2 и -3 |
| L40S 48 GB | 1,27 | нема | 0,91 / 0,82 | Luxembourg-2 и -3, Манасас, Сингапур |
Тие се самоуслужни, зависно од залихите и GPU-квотата. B300 (6,00 евра) и рекот GB300 NVL72 одат преку продажбата; B200 и L4 нема. Еден H100 се нуди како Virtual GPU за 2,82 евра на час. AWS воопшто не продава H100 во Франкфурт и наплаќа 6,57 евра по GPU-час во Стокхолм; H200 на Azure чини 12,29 евра во Germany West Central. Spot-јазлите „може да се одземат со известување 24 часа однапред“, а договорот му дозволува на Gcore да испорача дел од договорената нарачка на GPU или да го замени хардверот со хардвер од „еквивалентно или повисоко ниво“.
Промени на цените. Еден банер без датум најавува „Нови пониски цени“ на осум локации, меѓу нив Frankfurt-2, каде што плановите со AMD чинат околу половина од оние во Luxembourg-2 (54,77 евра наспроти 108,00 евра). Не најдовме покачување во последните 24 месеци. Master Services Agreement од 17 јуни 2026 година му дозволува на Gcore „годишно да ги зголемува Надоместоците“ најмногу за повисокото од 5% или луксембуршкиот индекс на потрошувачките цени (CPI), и да ги прилагодува „во секое време“ при докажливо зголемување на трошоците, со известување 30 дена однапред.
Доверливост
Нема зони. Gcore нема зони на достапност. Во рамките на регионот добивате групи за поставување што ги ставаат VM на одделни физички сервери, load balancer што работат како пар active-standby и волумени на распределен датотечен систем „со тројна репликација на податоците“. Каде се наоѓаат парот load balancer или трите јазли на PostgreSQL со висока достапност (рек, просторија или зграда) не е наведено, ниту колку трае префрлањето при отказ на базата на податоци; AWS и Azure ставаат синхрона резервна инстанца во друга зона и префрлаат за 60 до 120 секунди. За да преживеете губење на локација, ви треба втор регион, а изборот е тесен: Luxembourg (ED-9) продава управуван Kubernetes, Luxembourg-3 и Frankfurt-2 не продаваат, а ниеден од трите не продава S3 Standard.
SLA, од правната страница од 17 јуни 2026 година:
| Услуга | Месечна цел | Горна граница на кредитот |
|---|---|---|
| VM и load balancer, региони Core | 99,95% | 20% |
| VM и load balancer, региони Edge | 99,9% | 20% |
| GPU Cloud, bare metal, Managed Kubernetes, Functions | 99,9% | 20% |
| Object Storage | 99,9% | 25% |
| VM Basic | нема | |
| Managed PostgreSQL | не е дадено ниво |
- Кредитите се движат од 2,5% од месечниот надоместок за засегнатата услуга (под 99,95%, само во регионите Core) до 20% под 90%. Се одбиваат од следната фактура, никогаш во пари, и не се издава ниеден под 25 евра месечно.
- Времето почнува да тече „од моментот кога Gcore ќе прими валидна Пријава на дефект од Клиентот по е-пошта и од последователната потврда на Дефектот од страна на Gcore“: испад што никој не го пријавил по е-пошта не е прекин. За Object Storage почнува кога Gcore ќе отвори сопствен тикет за инцидентот. Побарувањата се испраќаат по е-пошта во рок од 30 дена.
- Kubernetes се смета за недостапен само кога API е недостапен за сите кластери и не може да се стартуваат заменски работни јазли. Неговата документација ветува „SLA од 99,99%“; договорот вели 99,9%.
- Кои региони се „Core“ стои на листа што не можевме да ја прочитаме. API на облачната мапа на Gcore ги означува Амстердам, Хелсинки, Лондон, Париз и Варшава како edge-локации, но не и Луксембург или Франкфурт; наше толкување, а не изјава на Gcore, е дека тие два се Core.
- Големите GPU-кластери ја губат заштитата според SLA, освен ако не се чува „Spare Reserve“ од најмалку 8% од јазлите. Одржувањето никогаш не носи кредити.
- Одговорноста е ограничена на 50% од надоместоците платени според засегнатите Service Orders во претходните 12 месеци, плус надоместоците за тој месец; побарувањата застаруваат по една година.
AWS се обврзува на 99,99% за EC2 низ две или повеќе зони и на 99,5% за една инстанца, со кредити до 100% и рок за побарувања до крајот на вториот циклус на наплата; Azure дава 99,99% низ зони и 60 дена за побарување. 99,95% на Gcore за една VM е повисока цел од 99,5% на AWS за една инстанца, но неговиот најголем кредит е една петтина од оној на AWS и зависи од вашата пријава.
Статусна страница и инциденти. status.gcore.com ги чува само последните 50 записи во својот јавен фид, кој на 16 октомври 2026 година одеше наназад до 1 август. Ниеден од записите што ги прочитавме не наведува основна причина, а не најдовме ниту анализи на инцидентите. Во тие 11 недели луксембуршките локации имаа пет инциденти, секој ограничен на една локација, а порталот за клиенти еднаш откажа насекаде:
| Датум | Опфат | Траење |
|---|---|---|
| 4 август 2026 | Складиште S3, Луксембург: делумен испад | 4 часа и 57 минути |
| 26 август 2026 | Контролната рамнина на Luxembourg-2: создавањето, стартувањето, запирањето и промената на големина не успеваат; VM што работат не се засегнати | 2 часа и 16 минути |
| 13 септември 2026 | Luxembourg-2: бавно или неуспешно создавање VM и load balancer | 2 часа и 19 минути |
| 15 септември 2026 | Луксембург: дисковите на VM „влегуваат во состојба само за читање или недостапност“ | 1 час и 26 минути |
| 7 октомври 2026 | Customer Portal, глобално: недостапен, проблеми со најавувањето | 39 минути |
| 15 октомври 2026 | Luxembourg-2: „делумен испад на сите услуги на платформата“ | 42 минути |
На други места во ЕУ фидот покажува делумен испад на SFTP-складиштето во Ешборн од речиси три дена (од 1 до 4 август), испад на поврзаноста во Варшава и три записи за Амстердам во октомври, за bare metal и мрежата. Само испадот на порталот се прошири низ региони.
Поддршка
| План | Евра месечно | P1 | P2 | Канали |
|---|---|---|---|---|
| Basic | вклучено | без гаранција | без гаранција | чет-бот, е-пошта, тикети; само на англиски |
| Standard | 29 | не е опфатено | не е опфатено | P3 под 4 часа, P4 под 8 |
| Advanced | 200 | под 1 час | под 2 часа | плус повици; повеќе јазици |
| Enterprise | 500 | под 15 минути | под 30 минути | плус Slack, Teams, Telegram |
Документацијата додава дека „Gcore може да го намали приоритетот на барањето ако проблемот не е предизвикан од грешка во услуга на Gcore“ и дека обемот на работа „може да ги продолжи времињата на одговор над гаранцијата на планот“. Цел од еден час за испад во производство чини 200 евра месечно кај Gcore, наспроти 29 долари или 9% од потрошувачката, што е поголемо, кај AWS Business Support+ и 100 долари месечно кај Azure Standard.
Добивање сметка
Регистрацијата бара адреса за е-пошта (или најава преку Google или GitHub), начин на плаќање со адреса за наплата и најмалку 4 евра на салдото. Документацијата за регистрација не опишува проверка на идентитетот, но договорот вели дека „сите договори со Gcore се условени со успешно завршување на проверката KYC“, која според политиката за приватност може да опфати „доказ за идентитет, доказ за адреса, информации за функционери (PEP)“. Gcore ги проверува „стварните сопственици или директорите“ на клиентот во листите на санкции.
Стандардните квоти за нова сметка не се објавени. Зголемувањето е барање што Gcore го разгледува, со најмногу десет отворени истовремено; за bare metal секогаш е потребно одобрено барање, а за Managed PostgreSQL еднократно активирање по проект и регион. Дали оптоварувањето B се вклопува во стандардните квоти уште првиот ден не можевме да утврдиме без сметка. Кај AWS стандардната квота од 5 vCPU за стандардни инстанци е под 12-те што му требаат на оптоварувањето B; 20-те јадра по регион на Azure на хартија се доволни.
Ако плаќањето не успее, се суспендира секој производ на сметката. VM, волумените, snapshots и bare metal се бришат 48 часа подоцна; Managed Kubernetes, функциите, контејнерите и spot GPU-кластерите веднаш; PostgreSQL и логирањето по 14 дена. Gcore може да суспендира и „без претходно известување“ за да спречи измама или „потенцијална материјална одговорност или побарување од трета страна“.
Усогласеност и заштита на податоците
| Рамка | Статус |
|---|---|
| ISO/IEC 27001 | Тврдење на веб-страницата; сертификатот и опфатот не се видени |
| PCI DSS | Тврдење: „Нашиот облак ја помина годишната ревизија од QSA“; атестацијата не е видена |
| SOC 2 | Тврдење на поновите страници; типот и периодот не се наведени, извештајот не е виден |
| ISO 27017, ISO 27018, BSI C5, SecNumCloud, HDS, TISAX, ENS | Ништо не е пронајдено |
Центарот за доверба на Gcore се прикажува само со JavaScript и се чини дека извештаите ги дава на барање; не можевме да го прочитаме.
Договорот за обработка на податоци од 17 јуни 2026 година му дава на Gcore општо овластување за подобработувачи и пренесува податоци надвор од ЕУ и ЕЕП „потпирајќи се стандардно на стандардните договорни клаузули“. Листата на подобработувачи од 25 ноември 2025 година именува компании на Gcore во Германија, Луксембург, Кипар, Соединетите Држави, Србија, Филипините, Грузија и Узбекистан, како и Microsoft Ireland, Zendesk Inc. во САД и HubSpot Ireland. Не именува ниеден оператор на центри за податоци. Регионот го избирате вие, а Gcore рекламира пет „дедицирани региони во ЕУ“: Луксембург, Франкфурт, Париз, Амстердам и Варшава. Не најдовме договорна обврска дека персоналот за поддршка или за операции пристапува до податоците на клиентите само од внатрешноста на ЕУ.
Кој го контролира
Gcore не објавува листа на своите акционери. Табелите го наведуваат секој извор и неговиот тип: P е компанијата, регистар или поднесок; S е печатот; U е копија на документ од корисник. Не изведуваме заклучок кои закони допираат до Gcore.
| Факт | Извор | Тип |
|---|---|---|
| Договор склучувате со G-Core Labs S.A., Контерн, Луксембург (RCS B184832), според луксембуршкото право, со арбитража во Луксембург | MSA, 17 јуни 2026 | P |
| Холдингот на групацијата е G-Core Holding S.A., Луксембург, со капитал од 52.973.549 евра на крајот на 2025 и загуба од 18.272.725 евра за 2025 | Финансиските извештаи на Northern Data AG за 2025, во проспектот на Rumble од 14 април 2026 | P |
| Gcore својата серија A од 60 милиони долари од јули 2024 ја нарече „прво надворешно финансирање откако компанијата е основана пред повеќе од една деценија“. Неа „ја предводеше Wargaming, со учество на Constructor Capital и Han River Partners“ | Gcore; Business Wire | P |
| Paperjam ја опишува G-Core Labs како компанија на Victor Kislyi, белорускиот милијардер што е на чело на Wargaming (без датум, околу 2020) | Paperjam | S |
| taz напиша дека зад G-Core стојат двајца милијардери од Белорусија со кипарски пасоши, Victor Kislyi и Nikolai Katselapov, и дека Wargaming ѝ дал почетно финансирање во 2015 (14 јули 2023) | taz | S |
| На 2 април 2025 Northern Data AG (Франкфурт на Мајна) зеде две места во одборот на Gcore и „обезбеди опција за стекнување мнозинство од издадениот акционерски капитал на Gcore по однапред утврдена вредност“, под услов на дубинска анализа | Northern Data | P |
| Northern Data запиша 2,13% од G-Core Holding S.A., го третираше Gcore како придружено друштво од март 2025, бидејќи „има значително влијание преку своите права на управување и учеството во клучното стратешко одлучување“, и му позајми на Gcore 10 милиони евра без камата до август 2029 | Проспектот на Rumble, белешки 4.4, 4.6 и 5.10 | P |
| Northern Data финансираше дополнителна обврска за заем од 5 милиони евра кон G Core Holding S.A. во мај 2026. Во јули 2026 „склучи изменети аранжмани“; поради „промените во правата на управување и одлучување“ заклучи дека „повеќе нема значително влијание“, и Gcore престана да биде придружено друштво | Финансиските извештаи на Northern Data за првиот квартал 2026, белешки 4.2.2 и 4.5, поднесени од RUM Group на 28 август 2026 | P |
| Rumble Inc. (Nasdaq: RUM, Флорида; преименувана во RUM Group Inc. на 18 јуни 2026) го заврши купувањето на околу 85,2% од Northern Data на 17 јуни 2026 | Rumble | P |
Луксембуршкиот регистар на стварни сопственици не е јавен, па ниту еден од написите во печатот не можеше да се провери во регистар. Ниеден извор што го најдовме не кажува дали опцијата на Northern Data е искористена, дали истекла или е сè уште отворена: ниту проспектот на Rumble ниту финансиските извештаи на Northern Data за првиот квартал 2026 година не ја спомнуваат, а измената од јули 2026 година е опишана само преку нејзиниот ефект. Преку Northern Data, групација што котира во САД го држи уделот и заемите, како и опцијата ако е сè уште отворена; дали ги задржува двете места во одборот, не е наведено.
Историјата со Русија, како што ја даваат изворите:
| Факт | Извор | Тип |
|---|---|---|
| 2017: G-Core Labs ја купи руската CDN-компанија Skypark CDN, преку G-Core Holding, и ја преименува во G-Core Rus LLC | ComNews, 16 март 2026 | S |
| 18 март 2022: G-Core Rus се преименува во EdgeCenter; во април 2022 G-Core Labs излезе од нејзиниот капитал. Комерсант ја парафразираше веб-страницата на Gcore дека ќе престане да дава услуги во Русија и дека дел од неговиот руски тим ќе продолжи како независниот EdgeCenter. Сопствената изјава на Gcore не ја најдовме | Комерсант, 4 јуни 2022; ComNews | S |
| Gcore изјави за Correctiv дека нема акции во EdgeCenter и нема влијание врз него | Correctiv, 17 февруари 2023 | S |
| 31 март 2023: Gcore им испрати е-пошта на клиентите дека „поради тековните регулаторни и правни ограничувања, нема да можеме да продолжиме да обезбедуваме ресурси во Русија и Белорусија“. Облачните и хостинг-ресурсите таму беа суспендирани истата ноќ, а податоците можеа да се преземат до 1 мај 2023 | копија од е-поштата од клиент на LowEndTalk, архивирана | U |
Gcore не кажува кој ги управува неговите центри за податоци; договорот упатува на изнајмен простор за колокација. Northern Data изјави дека заедничката мрежа „се напојува од постојната најсовремена инфраструктура на Northern Data“, но ниеден извор не поврзува именуван регион на Gcore со објект на Northern Data. Имињата на полињата во облачниот API, како keystone_id, упатуваат на OpenStack во основата; Gcore тоа не го кажува.
Заминување
Сообраќајот што излегува од VM и GPU-кластерите е бесплатен; излезниот сообраќај од објектното складиште е околу 18,63 евра за TB. Излезите користат стандардни алатки: складиште компатибилно со S3, Kubernetes усогласен со CNCF, обичен PostgreSQL со документиран dump и restore, и NFS. Сопствени слики може да се прикачат, но преземањето слика на VM или snapshot не е документирано.
Додатокот за Актот за податоци на ЕУ од 13 јануари 2026 година го утврдува распоредот: Switching Request најмалку два месеци однапред, преоден период до 30 дена што почнува еден месец по приемот, а потоа најмалку 30 дена за преземање на податоците, при што надоместоците течат цело време. Gcore „може да примени стандардни надоместоци за излезен сообраќај на податоци, како што дозволува применливото право“, а договор на определено време сепак ја должи казната за предвремено раскинување, преостанатите месечни надоместоци помножени со преостанатите месеци. Нарачките со плаќање според потрошувачка завршуваат со писмена најава 14 дена однапред. „Клиентот останува единствено одговорен за резервните копии.“
Заклучувањето е на edge-мрежата и во производите за вештачка интелигенција: апликациите FastEdge, распоредувањата на Everywhere Inference, конфигурацијата на CDN, WAAP и DDoS, и резервациите на GPU од 12 или 36 месеци.
Што пријавуваат корисниците
Независните извештаи за облакот на Gcore се малку и најчесто се однесуваат на CDN, DNS и DDoS, а не на VM; Reddit не можеше да се прочита. Три теми го исполнуваат нашиот праг.
Зголемувањата на квотите се рачни и може да траат со денови. Прегледот ClusterMAX на SemiAnalysis утврдил дека одлуките за квотите ги носи „безимен член на тимот за поддршка без лице“, а за една квота за складиште биле потребни „три одделни обиди (во текот на два работни дена)“ (ClusterMAX 2.0, ноември 2025). Документацијата на Gcore потврдува дека барањата се разгледуваат (квоти).
Kubernetes на bare metal и GPU-јазли работи, самоуслужно. Еден корисник пријавува дека „нивниот управуван kubernetes поддржува дури и bare metal јазли, што всушност и го користам“ (41739402, октомври 2024), а ClusterMAX го нарече „една од најдобрите чисто самоуслужни понуди што ги пробавме за kubernetes“ (ноември 2025).
Ракувањето со групите јазли има недостатоци, а поправките доаѓаат бавно. Во Terraform, групите јазли се заменуваат пред новите јазли да ги изгубат своите taints, околу 5 минути прекин кога ќе се заменат сите (issue 88, отворен во март 2024, прв одговор од одржувачот во декември 2024, сè уште отворен), а секое второ apply ги создава одново сите групи јазли (issue 266, отворен во септември 2025, сè уште отворен). Првиот кластер на ClusterMAX „заглави во состојба ‚provisioning‘ повеќе од два часа пред на крајот да не успее“.
Кому му одговара, а кој треба да бара на друго место
Gcore им одговара на тимовите што сакаат CDN, заштита од DDoS, WAF и DNS на edge-мрежата, со VM и Kubernetes зад нив, на една фактура; на услугите што испраќаат многу сообраќај надвор од VM; и на тимовите за вештачка интелигенција што сакаат самоуслужни јазли со H100 во Луксембург, Хелсинки или Португалија по објавени цени, или Kubernetes на bare metal и GPU-јазли.
Барајте на друго место ако ви треба управувана база на податоци за производство или други управувани услуги за податоци, префрлање при отказ меѓу зони во рамките на еден регион, сертификати во рака пред да потпишете или зголемувања на квотите без човек да ги разгледува. Барајте на друго место и ако вашата дефиниција за европски давател бара објавен, целосно европски синџир на сопственост и обработка само од субјекти од ЕУ.
Извори
Проверено на 15 и 16 октомври 2026 година.
Цени
- Цени на облакот и цени за вештачка интелигенција и GPU
- Ценовниот API зад калкулаторот, Luxembourg-2 и GPU-региони
- Како се наплаќа складиштето, наплата за облакот, пропусен опсег и сообраќај
- Планови за поддршка
- Бројки за AWS и Azure: AWS Price List bulk API и Azure Retail Prices API, конвертирани по курсот на ЕЦБ од 15 октомври 2026
Услови и SLA
- Правни документи: Master Services Agreement, Service Level Agreements, Data Processing Agreement, Services Specifications и Acceptable Use Policy од 17 јуни 2026; Data Act Addendum од 13 јануари 2026; Privacy Policy од 8 мај 2026; Service Abuse Policy од 29 јуни 2023
- Листа на подобработувачи, 25 ноември 2025
- Бришење на податоците по неплаќање
- Времиња на одговор на поддршката
Документација
- API за регионите, објект за регион и API на облачната мапа
- Типови VM, волумени, групи за поставување, load balancer, bare metal
- URL на услугата S3 по регион
- Managed PostgreSQL и резервни копии и враќање со надворешни алатки
- Managed Kubernetes и резултати од усогласеноста со CNCF
- GPU Cloud и spot bare metal GPU
- Квоти, создавање сметка, прикачување слика
- SDK, Terraform provider, неговиот репозиториум, преминување од v0 на v2, MCP-сервер
Статус и инциденти
- Статусна страница и фид со историјата; страниците на инцидентите се поврзани во табелата погоре
Усогласеност
Компанија и сопственост
- За Gcore и отворени огласи за работа
- Објава за серијата A и Business Wire, 23 јули 2024
- Партнерство на Northern Data и Gcore, 2 април 2025
- Проспект на Rumble Inc. (424B3), 14 април 2026, со финансиските извештаи на Northern Data AG за 2025
- RUM Group Inc. Form 8-K/A, 28 август 2026, прилог 99.2: финансиските извештаи на Northern Data AG за првиот квартал 2026
- Rumble го заврши преземањето на Northern Data, 17 јуни 2026
- Извадок од луксембуршкиот регистар на North Data (агрегатор)
- Печат: Paperjam; taz, 14 јули 2023; Correctiv, 17 февруари 2023; Комерсант, 4 јуни 2022; ComNews, 16 март 2026
Извештаи на корисници
- Преглед на Gcore во SemiAnalysis ClusterMAX 2.0, 6 ноември 2025
- Hacker News: 41739402 (октомври 2024)
- Issues за Terraform provider 88 и 266
- Известувањето на Gcore за Русија и Белорусија, март 2023, копија од клиент на LowEndTalk (архивирана)
Податоци и облак
Нови водичи и измени на прописите по е-пошта
Кога ќе се смени пропис, ќе се помести рок или ќе објавиме нов водич, ви го испраќаме по е-пошта.