• Tallinn04.03
  • Ljubljana03.03
  • Novi Sad03.03

Af Kristijan Sekereš

Nebius i 2026: en gennemgang af en GPU-cloud for teams på vej væk fra AWS eller Azure

GPU-servere i et datacenter

Nebius er AI-cloudden hos Nebius Group N.V., et nederlandsk selskab, hvis aktier handles på Nasdaq, og som hed Yandex N.V. indtil august 2024. Det er først og fremmest en GPU-cloud. En ny konto kan starte op til 32 H100-GPU'er i Finland eller 32 B300 i Frankrig eller Storbritannien efter en kortbetaling på 25 dollar og uden en samtale med salg, og H100 koster 4,50 dollar (4,01 euro) i timen, 39 % mindre end AWS' nærmeste H100 i Stockholm. Administreret Slurm og Kubernetes følger med, og udgående trafik fra VM'er er gratis. Hagen ligger i vilkårene: GPU-priserne steg to gange i 2026, med omkring halvdelen på fire måneder, med få dages varsel; regionerne er enkeltstående steder uden dokumenterede tilgængelighedszoner; og det generelle katalog er for tyndt til at erstatte en AWS-infrastruktur.

Denne artikel er en del af en serie, der sammenligner 24 europæiske cloududbydere med AWS og Azure; oversigten stiller dem op side om side. Alt nedenfor blev tjekket den 15. og 16. oktober 2026 mod Nebius' dokumentation, juridiske vilkår, prissider, statusside og postmortems, dens SEC-indberetninger og brugerrapporter, hvert enkelt ved kilden. Vi oprettede ingen konto og kørte ingen workloads.

Kort fortalt

Nebius
Hovedkontor og kontrolAmsterdam (registreret kontor ved Schiphol). Nebius Group N.V., Class A-aktier på Nasdaq. En trust for stifteren og administrerende direktør Arkady Volozhs familie har 51,62 % af stemmerne for omkring 11 % af egenkapitalen, hvilket gør Nebius til et »Controlled Company« på Nasdaq
Regioner og zonerI EU: Finland (eu-north1), Frankrig (eu-west1, eu-west2) og Madrid (eu-south1). Dertil to britiske regioner, én i Israel og to i USA. Ingen tilgængelighedszoner dokumenteret
GPU'erPr. GPU-time, med presettets vCPU'er og RAM: H100 4,50 dollar (4,01 euro, kun Finland), H200 5,40 dollar (4,82 euro), B300 9,50 dollar (8,48 euro). B200 kun uden for EU
Workload A (start)52,39 dollar (46,74 euro) om måneden i eu-west1, Frankrig
Workload B (produktion)546,43 dollar (487,54 euro) med en database på to værtsmaskiner. Ingen load balancer til almindelige VM'er, kun inde i Managed Kubernetes. SLA'en for databasen kræver tre værtsmaskiner: 655,24 dollar
Udgående trafikGratis fra VM'er, og offentlige IP-adresser er gratis. Object Storage Standard: 0,015 dollar pr. GiB
SLA for regnekraft99,5 % pr. VM, GPU-VM'er inkluderet. Kreditter med loft på 30 %, kræves inden 14 dage efter månedens udgang
Inkluderet supportGratis sager for alle konti; første respons inden for 30 minutter for en kritisk sag
Hvem kan tilmelde sigAlle med et Google-, GitHub- eller Microsoft-login og et kort. Aktivering følger efter en debitering på 25 dollar, der krediteres saldoen; intet trin med identitetsdokument er beskrevet

Hvad du kan bygge

Nebius sælger GPU'er, værktøjerne til at træne og udstille modeller på dem og et lille generelt lag. Status er generelt tilgængelig, medmindre andet er angivet; preview-tjenester »leveres uden garanterede serviceniveauer«.

Det, du har brug forNebiusAWSAzure
CPU-virtuelle maskinerAMD EPYC Genoa i alle regioner, Intel Ice Lake i Finland; 2 til 256 vCPU med et fast forhold på 1:4 mellem vCPU og RAMEC2Virtual Machines
GPU-virtuelle maskinerH100, H200, B200, B300 (1 eller 8 pr. VM); RTX PRO 6000, L40SEC2 P- og G-familierneNC- og ND-serien
GPU-klyngerInfiniBand: 400 Gbps (8 x ConnectX-7) på H100, H200 og B200, 800 Gbps (8 x ConnectX-8) på B300; GB200- og GB300 NVL72-racks gennem salgEC2 UltraClusters, SageMaker HyperPodND-serien med InfiniBand
SlurmAdministreret Soperator, Nebius' open source-operator til Slurm på Kubernetes (Apache-2.0), i otte regionerParallelCluster, HyperPodCycleCloud Slurm
KubernetesManaged Kubernetes, CNCF-certificeret til v1.36; gratis kontrolplan med tre etcd-replikaerEKSAKS
LagerNetwork SSD-diske, delt filsystem, WEKA; S3-kompatibelt Object Storage i tre klasserEBS, EFS, FSx for Lustre, S3Managed Disks, Azure Files, Managed Lustre, Blob Storage
Relationel databaseAdministreret PostgreSQL, kun version 16, i seks regionerRDSAzure Database for PostgreSQL
ModelinferensToken Factory (tidligere AI Studio): et OpenAI-kompatibelt API til open-weight-modeller, dedikerede endpoints, finjustering; Serverless AI til dine egne containere; Managed MLflowBedrock, SageMakerAzure AI Foundry, Azure ML
NetværkVPC, Cloud Interconnect; en load balancer kun som en Kubernetes-tjenesteVPC, Direct Connect, ELBVNet, ExpressRoute, Load Balancer
Sikkerhed og driftIAM med SAML single sign-on, KMS; SecretStash, Monitoring, Logging og Audit Logs i previewIAM, KMS, CloudWatch, CloudTrailEntra ID, Key Vault, Azure Monitor

Mangler helt: bare metal, administreret MySQL, Redis eller Valkey, MongoDB, Kafka og OpenSearch, funktioner, køer og pub/sub, en selvstændig load balancer, et CDN, dokumenteret DDoS-beskyttelse, en generel backuptjeneste og tilgængelighedszoner. Object Storage har ingen Object Lock, replikeringsregler eller hændelsesnotifikationer. Administreret PostgreSQL tilbydes ikke i Madrid. Token Factory ændrer sig hurtigt: Nebius fjernede to hold serverless-model-ID'er, den 22. juni og den 31. august 2026, uden automatisk omdirigering.

Værktøjerne omfatter et gRPC- og REST-API, SDK'er til Go, Python og TypeScript, en CLI og en Terraform-provider, stadig før 1.0 (0.6.71, udgivet 15. oktober 2026) og ikke fundet i OpenTofu-registret.

Hvad det koster

Nebius' listepriser i amerikanske dollar, den eneste faktureringsvaluta uden for Israel, ekskl. moms, tjekket 15. og 16. oktober 2026. Euro er til ECB-kursen fra 15. oktober (1 EUR = 1,1208 USD).

GPU'er

GPU-VM'er faktureres pr. sekund. På H100, H200, B200, B300 og RTX PRO 6000 inkluderer prisen pr. GPU-time presettets vCPU'er og RAM (16 vCPU'er og 200 GB pr. H100); diske er ekstra.

GPURegionerUSD pr. GPU-timeEURStandardkvote
H100 80 GBkun eu-north1 (Finland)4,504,0132
H200 141 GBeu-north1, eu-west1 (Frankrig), us-central15,404,8232 i Finland, 8 i Frankrig, 0 i us-central1
B200us-central1, me-west1 (Israel)8,507,580
B300eu-west2 (Frankrig), uk-south1, us-north19,508,4832 i hver
RTX PRO 6000 96 GBeu-south1 (Madrid), uk-south2, us-central11,801,6132, undtagen 0 i us-central1
L40S 48 GBeu-north1fra 1,551,3832
GB200, GB300 NVL72ikke opført pr. region»Kontakt os«salg

AWS sælger hverken H100, H200 eller B200 i Frankfurt. Dens nærmeste H100 koster 7,36 dollar (6,57 euro) pr. GPU-time i Stockholm, hvor H200 er 8,47 dollar og B200 17,91 dollar; dens B300 er 27,19 dollar i London. Azure tager 15,98 dollar pr. GPU-time for sin størrelse med 8 GPU'er, InfiniBand og H100, som den ikke sælger i Frankfurt, og 13,78 dollar for H200 i Frankfurt. Nebius' H100 koster 61 % af AWS' pris i Stockholm og dens B300 35 % af AWS' pris i London. AWS starter hver konto med en GPU-kvote på nul.

En kvote er ikke kapacitet. For on demand- og preemptible-tjenester lader Services Agreement Nebius »afvise at levere tjenesterne efter eget skøn ud fra tilgængelig kapacitet, pris, klyngens udnyttelse eller andre driftsmæssige overvejelser«.

Preemptible og med binding. Siden 8. oktober 2026 bevæger spotpriserne sig: »fra« 0,99 dollar pr. GPU-time på B300 og B200 og 0,79 dollar på H200, H100 og RTX PRO 6000, ændrer sig »så ofte som hvert 15. minut«, op til »en cent under den nuværende on demand-sats med betaling efter forbrug (PAYG)«. Bindinger lover »op til 35 % mindre end on demand-satserne« for klyngereservationer over flere måneder, kun for virksomheder, gennem salg, uden en offentlig prisliste. Systemer i rackskala sælges på samme måde, og deres gebyr dækker hele racket, herunder en »Maintenance Buffer« på 2 af dets 18 noder.

Prisændringer. On demand-priserne for GPU'er steg den 1. juni og igen den 1. oktober 2026, i dollar pr. GPU-time:

GPUTil og med 31. maj 2026Fra 1. juniFra 1. oktoberÆndring
H1002,953,854,50+52,5 %
H2003,504,505,40+54,3 %
B2005,507,158,50+54,5 %
B3006,107,859,50+55,7 %

Oktobertrinnet står i den aktuelle prisdokumentation; de tidligere priser stammer fra arkiverede kopier af Nebius' sider. Den 1. oktober steg også VM'er med kun CPU: Genoa-vCPU med 25 % og RAM med 41 %. En arkiveret kopi af dokumentationen viste stadig H100 til 3,85 uden nogen meddelelse den 26. september 2026; kopien fra 29. september annoncerede ændringen. Kontrakten kræver varsel »mindst tre (3) kalenderdage før enhver forhøjelse af servicesatserne«; vi fandt ingen registrering af tidligere varsel.

Workload A

En startopsætning: én VM med 2 vCPU og 4 GB, en disk på 40 GB, én IPv4-adresse, 1 TB udgående trafik og 100 GB objektlager, i eu-west1 (Frankrig), den region nærmest Frankfurt med alle posterne.

PostValgUSD pr. måned
VMcpu-d3 2vcpu-8gb, AMD Genoa (intet preset med 4 GB)48,18
Disk40 GiB Network SSD2,84
Offentlig IPv4gratis0,00
1 TB udgående trafikgratis0,00
100 GB objektlagerStandard1,37
Total52,39 (46,74 euro)

AWS tager 112,37 euro og Azure 116,15 euro for det samme i Frankfurt, så Nebius koster 42 % af AWS og 40 % af Azure. I Finland er en ny kontos kvote for vCPU'er til kun CPU 0, så denne VM ville først kræve en anmodning dér.

Workload B

Et lille produktionssystem: tre VM'er med 4 vCPU og 16 GB og en IPv4-adresse hver, 300 GB SSD-bloklager, en load balancer, PostgreSQL med 2 vCPU, 8 GB og 100 GB som primær plus standby, 1 TB objektlager med 1 million PUT- og 10 millioner GET-forespørgsler, et Kubernetes-kontrolplan og 2 TB udgående trafik.

PostValgUSD pr. måned
3 VM'ercpu-d3 4vcpu-16gb289,08
3 offentlige IPv4gratis0,00
300 GB bloklagerNetwork SSD19,84
Load balanceringen til almindelige VM'er; en Kubernetes-LoadBalancer-tjeneste, ingen separat pris opført0,00
PostgreSQL-HAto værtsmaskiner, primær og standby204,40
Databaselager100 GB pr. værtsmaskine13,22
1 TB objektlagerStandard13,69
1 mio. PUT, 10 mio. GETStandard-klassen6,20
Kubernetes-kontrolplantre etcd-replikaer, SLA på 99,9 %0,00
2 TB udgående trafikgratis0,00
Total546,43 (487,54 euro)

AWS tager 1.082,61 euro for workload B på m7i.xlarge og Azure 1.091,88 euro på D4s_v5, så Nebius koster 45 % af begge. AWS fakturerer de 2 TB udgående trafik til 171,00 dollar, sin HA-database til 320,13 dollar med lager og EKS-kontrolplanet til 73,00 dollar; Nebius tager ingenting, 217,62 dollar og ingenting.

Tre forbehold. SLA'en for PostgreSQL dækker kun klynger »bestående af tre eller flere DB-værtsmaskiner«; med tre værtsmaskiner er totalen 655,24 dollar (584,62 euro), 54 % af AWS. Dokumentationen siger ikke, om databasen prissættes pr. værtsmaskine eller pr. klynge; vi antog pr. værtsmaskine. Og load balanceren findes kun inde i Managed Kubernetes, så de tre VM'er skulle blive til Kubernetes-noder for at stå bag en.

Udgående trafik, IPv4 og fakturering

Prissiden opfører »Udgående/indgående trafik: Gratis« og »Offentlig IP-adresse: Gratis«, uden fair use-klausul, selv om Compute-vilkårene bevarer retten til at opkræve udgående trafik »separat«. Object Storage er undtagelsen: Standard-klassen koster 0,015 dollar pr. GiB til internettet eller en anden region, klassen Enhanced Throughput intet, og klassen Intelligent intet op til tre gange den gennemsnitlige lagrede mængde. AWS tager 0,09 dollar pr. GB ud over de gratis 100 GB.

Kortbetalere debiteres i begyndelsen af hver måned og hver gang forbruget når en »faktureringsgrænse«. Der er intet gratisniveau; startupkreditter kommer kun gennem Nebius' venturepartnere, til startups, der har rejst 5 millioner dollar eller mere. Budgetter sender alarmer, men »Et budget stopper eller begrænser ikke dit forbrug«.

Pålidelighed

Hvad en region er. Dokumentationen og SLA'en taler kun om regioner; vi fandt intet zonebegreb og ingen failover på tværs af zoner, men heller ikke en sætning, der siger, at zoner ikke findes. Nebius ejer ét sted, i Mäntsälä, Finland (eu-north1). 20-F'en opfører de franske, britiske, islandske, israelske og amerikanske steder som colocation, med operatørerne unavngivet; modellen for Madrid er ikke oplyst. SOC 3-revisionen udelukkede colocation-udbydernes kontroller.

Databasens standby-instans. Dokumentationen siger ikke, hvor PostgreSQLs standby-instans står, om replikeringen er synkron, eller hvor lang failover-tiden er. AWS og Azure placerer en synkron standby-instans i en anden zone og laver failover på 60 til 120 sekunder.

SLA'erne. Den generelle SLA trådte i kraft den 28. september 2026; som hvert juridisk dokument fra Nebius er den dateret, og tidligere versioner er arkiveret.

TjenesteMånedligt målKreditter
Compute-VM'er, GPU-VM'er inkluderet99,5 % pr. VM10 % under 99,5 %, 15 % under 99 %, 30 % under 95 %
GPU-systemer i rackskala99,5 % pr. rack; 16 af 18 noder dækketsamme
Diske, delt filsystem99,5 %; ikke-replikerede og lokale diske udelukketsamme
Object Storage99,98 % pr. lagerklasseop til 30 %
Managed Kubernetes99,9 %, kun HA-kontrolplanop til 25 %
Administreret PostgreSQL99,5 %, kun tre eller flere værtsmaskinerop til 30 %
  • En GPU-VM regnes som nede, når en GPU fejler, eller NVLink eller InfiniBand-nettet går tabt, ikke ved langsommelighed eller reduceret båndbredde, »der ikke resulterer i tab af forbindelse«. Nedetiden slutter, når Nebius siger, at VM'en kan genstartes på en anden værtsmaskine.
  • Du fremsætter krav gennem konsollen inden for 14 kalenderdage efter månedens udgang, »ellers anses kravet for frafaldet«. Kreditter modregnes i fremtidige betalinger og er den »eneste og eksklusive beføjelse«. Planlagt nodevedligeholdelse op til 8 timer om måneden og »en anmodning fra bemyndigede offentlige myndigheder« er udelukket.
  • Kreditter er en andel af »servicegebyret«, og Kubernetes-kontrolplanet og offentlige IP'er er gratis. Vores læsning, som dokumenterne ikke afgør: de SLA'er kan udbetale intet.

AWS forpligter sig til 99,99 % for instanser på tværs af to eller flere zoner og 99,5 % for en enkelt instans, med kreditter op til 100 % og krav indtil slutningen af den anden faktureringsperiode; Azure giver 60 dage. Nebius' bedste er AWS' niveau for en enkelt instans, med det korteste kravvindue af de tre.

Statusside og hændelser. status.nebius.com grupperer komponenter efter region, med historik tilbage til november 2024: 201 poster til 15. oktober 2026, 11 af dem kritiske og 94 større. Nebius har offentliggjort syv detaljerede postmortems siden november 2024.

DatoOmfangVarighedÅrsag
27. jan. 2025eu-north1: compute-API'et nede, VM'er mistede ekstern forbindelseomkring 4 timeren udgivelse af kontrolplanet (postmortem)
18. mar. 2025konsol, API og S3, kritiskto gange; den anden omkring 5 timer»eksterne netværksproblemer«
5. maj 2025eu-north1 Object Storagekl. 15.30 til 17.50 UTCen fejl i lagerdatabasen; »intet datatab« (postmortem)
26. feb. 2026eu-north1, det ejede sted i Finland: en delmængde af værtsmaskinerne mistede strømmenomkring 22 timeren kortslutning i kabler til køleudstyr (postmortem)
10. mar. 2026us-central1: ekstern VM-forbindelse tabt i hele regionenkl. 15.18 til 17.04 UTCstrømvedligeholdelse ledet af udbyderen (postmortem)
27. juli 2026»Netværksproblemer« på alle tjenester i seks regioneromkring 1,5 timeikke oplyst; intet postmortem
19. til 20. aug. 2026us-central1, hele regionende fleste tjenester tilbage samme aften; on demand-kapacitet dage senereen storm stoppede køling på colocation-anlægget (postmortem)
14. og 15. okt. 2026InfiniBand til GPU-klynger i eu-west2omkring 1 time, derefter omkring 10,5 timerikke oplyst

I hvert postmortem forblev fejlen i én region; de globale udfald af konsol og API i 2025 og posten for seks regioner i juli 2026 er undtagelserne. Postmortem i august viser, hvem der kommer først: »Al reserveret GPU-kapacitet var bekræftet genoprettet kl. 08.38 UTC den 20. august; genoprettelsen af den resterende on demand-nodepulje fortsatte i adskillige dage endnu.« Login gennem Google, GitHub og Microsoft, den eneste måde at logge ind på, fejlede i juni og december 2025.

Support

Hver konto får gratis teknisk support gennem sager i konsollen. Første ikke-automatiske respons: kritisk 30 minutter, høj 60 minutter, mellem 4 timer, lav én arbejdsdag efter »den nederlandske kalender«. Det er responsmål, ikke løsningstider, og åbningstider og sprog er ikke oplyst. Intet betalt niveau er offentliggjort; SOC 3-rapporten nævner en dedikeret technical account manager, uden offentlige vilkår.

AWS' gratis Basic-plan åbner ingen tekniske sager, og 30 minutter ved et forretningskritisk nedbrud koster det højeste af 29 dollar om måneden eller 9 % af forbruget på Business Support+. Azures mål på én time starter ved 100 dollar om måneden. Intet tema i brugerrapporterne om Nebius' support opfyldte vores krav til belæg.

At få en konto

Du logger ind med en Google-, GitHub- eller Microsoft-konto og faktureres som virksomhed (med skatte- eller momsnummer) eller som privatperson. Tilføjelse af et kort debiterer 25 dollar, der krediteres saldoen, og aktivering er »Automatisk efter tilføjelse af et kort og betaling af de første 25 dollar«. Intet trin med identitetsdokument er beskrevet, men kontrakten lader Nebius bede om dokumenter og suspendere adgangen, hvis de ikke ankommer inden for 5 kalenderdage.

Ved siden af GPU-kvoterne ovenfor tillader hver region 12 almindelige og 8 preemptible VM'er og 5 GPU-klynger. Fire noder med 8 GPU'er, H100 eller H200, i Finland, eller fire B300-noder i Frankrig eller Storbritannien, passer inden for standarden på dag ét; B200 kræver altid en anmodning. Workload B i eu-west1 kræver også én anmodning: standarderne dér er 200 vCPU'er uden GPU, 2 TiB Network SSD, 2 Kubernetes-klynger, 10 PostgreSQL-klynger og 3 offentlige IPv4-adresser, så en IP til load balanceren ved siden af tre offentlige VM'er kræver en fjerde.

Nebius kan suspendere adgangen ved brud på AUP, forsinket betaling, mistanke om svindel eller en juridisk anmodning, og også »hvis Nebius har rimelig tvivl« om, at en af dem gælder; data opbevares 60 dage efter en suspension. Den kan afslutte kontrakten »uden grund (af bekvemmelighed) når som helst med 30 (tredive) dages forudgående skriftligt varsel«; kunden kan forlade den med 10 dages varsel.

Compliance og databeskyttelse

RammeStatus
ISO/IEC 27001:2022Certifikat set: Nebius B.V., SII-QCD, gyldigt til 11. august 2028. Steder: hovedkontoret ved Schiphol, Tel Aviv og datacentret i Mäntsälä. Intet colocation-sted
SOC 2 Type IIPåstået; rapporten ligger bag en NDA-formular
SOC 3Rapport set, kun for 1. april til 31. juli 2025; colocation-udbydernes kontroller udelukket
ISO 27018, 27701, 22301, 42001Påstået; certifikater ikke vist
CSA STARNiveau 1, en selvvurdering
BSI C5, SecNumCloud, HDS, PCI DSS, TISAXIkke påstået

Databehandleraftalen (DPA) af 15. september 2026 siger, at kundeindhold »hostes og behandles i den region, kunden vælger, med forbehold for begrænset behandling uden for den region, som er nødvendig for drift, vedligeholdelse, sikkerhed eller support«. Nye underdatabehandlere varsles 15 dage i forvejen, med ret til at gøre indsigelse. Koncernselskaber, der kan stå for udvikling og support, ligger i USA, Nederlandene, Israel, Finland, Storbritannien, Tjekkiet, Tyskland, Spanien, Frankrig og Serbien, det sidste under standardkontraktbestemmelser. Madrid er ikke blandt de behandlingssteder, listen oplyser for Nebius B.V.

En europæisk kunde indgår kontrakt med Nebius B.V. under nederlandsk ret, for domstolene i Amsterdam, og faktureres i dollar.

Hvem kontrollerer den

Nebius Group N.V. er »et nederlandsk offentligt selskab med begrænset ansvar«, registreret ved Schiphol, med kontorer i Amsterdam og Class A-aktier på Nasdaq (NBIS). Den har omkring 1.500 ansatte, med forskning og udvikling i Europa, Nordamerika og Israel, og de fleste af dens kunder er i USA.

Stemmer. Class A-aktier har én stemme, Class B-aktier ti. Den 31. marts 2026 ejede Highvern Cayman Limited som trustee for LASTAR Trust, »hvis begunstigede omfatter hr. Volozh eller medlemmer af hans familie«, 85,56 % af Class B-aktierne: 51,62 % af stemmerne for omkring 11 % af egenkapitalen. Nebius er derfor et »Controlled Company« på Nasdaq og bruger undtagelsen for sit udvalg for nominering og corporate governance, som Arkady Volozh er formand for. Volozh, den primære stifter, har været administrerende direktør siden august 2024 og var administrerende direktør for selskabet, dengang Yandex, fra 2000 til 2022. Vladimir Ivanov har 7,15 % af stemmerne; 20-F'en siger ikke, hvem han er. NVIDIA, den eneste GPU-leverandør, rapporterer 9,3 % af Class A-aktierne som passiv indehaver, mest gennem en warrant købt for omkring 2 milliarder dollar. Efter vores udregning ville trustens Class B-beholdning have været 50,01 % af stemmerne på generalforsamlingens registreringsdato i august 2026; ingen senere ejertabel er offentliggjort.

Adskillelsen fra Yandex, som indberetningerne fremstiller den. Den 5. februar 2024 aftalte selskabet at sælge »alle koncernens virksomheder i Rusland og relaterede virksomheder på visse internationale markeder«, mere end 95 % af dets omsætning, aktiver og medarbejdere. Salget blev gennemført den 17. maj og 12. juli 2024, for 2,6 milliarder dollar kontant plus returnerede Class A-aktier. 20-F'en siger: »Efter frasalget har selskabet ingen fortsat involvering i de frasolgte virksomheder«, og »Vi har ingen kunder, leverandører eller forretningspartnere i Rusland, ejer ikke og har ingen andel i virksomheder eller juridiske enheder i Rusland og har ingen omsætning fra Rusland«. Selskabet tog sit nuværende navn i august 2024.

Store kunder, som indberetningerne fremstiller dem. Under en kontrakt med virkning fra 7. september 2025 leverer Nebius dedikeret GPU-kapacitet til Microsoft i Nebius' datacenter i Vineland, New Jersey, i fem år, »op til omkring 17,4 milliarder dollar frem til 2031«. Meta indgik en aftale på omkring 2,9 milliarder dollar om dedikerede GPU-klynger i november 2025 og i marts 2026 om op til omkring 27 milliarder dollar mere: 12 milliarder dollar i dedikerede klynger plus op til 15 milliarder dollar, hvorunder Meta skal købe »enhver usolgt kapacitet for visse GPU-klynger«, som Nebius ikke sælger til andre. Andet kvartals brev for 2026 siger: »Vi kunne sælge hele vores kapacitet for 2027 på disse vilkår i dag.«

Cloudplatformen og server- og rackdesignene er Nebius' egne.

Vejen ud

Udgående trafik fra VM'er er gratis, så det koster intet pr. gigabyte at flytte diske, databaser og klyngedata ud. At eksportere 10 TiB fra Object Storage Standard koster 153,60 dollar, medmindre du kopierer dem gennem en VM i samme region, hvilket er gratis; om Nebius anser det for at være inden for vilkårene, er ikke oplyst. En side om dataportabilitet, skrevet til EU's dataforordning og GDPR, opfører eksportvejen for hver tjeneste.

Det meste af stakken er standard: Kubernetes, PostgreSQL 16, Soperator, S3. Indlåsningen ligger i Kubernetes-annotationerne for load balancere, i model-ID'er i Token Factory, der forsvinder på udfasningsdatoer, og i bindinger, som er forudbetalte, kan forkortes »kun ... hvis vilkårene i dit tillæg tillader det«, og kun forlænges »med forbehold for tilgængelig kapacitet«. Slettede objekter er »fysisk slettet ... inden for 4 dage«.

Hvad brugerne fortæller

Førstehåndsrapporter er tynde. De fleste kommentarer på Hacker News, der nævner Nebius siden oktober 2024, handler om aktien, finansieringen eller jobs; Reddit gav få brugbare tråde, og anmeldelsessider tæller ikke som dokumentation her.

GPU'er uden en salgssamtale. Brugere sætter »neo-cloudsene«, Nebius iblandt, over for AWS, hvor »man aldrig kan få en 80gb gpu uden en lang reservation« (44182548, juni 2025), og rapporterer at leje spot-VM'er med RTX PRO 6000 på grund af »den store hukommelse og prisen« (49956984, oktober 2026) og at køre H200-VM'er (47960926, april 2026). Det er korte omtaler.

Knap kapacitet på de nyeste GPU'er. En bruger spørger, hvad det betyder, når »Nebius' kapacitetsdashboard siger, at de har omkring 3 ikke-preemptible B200 tilgængelige« (48876544, juli 2026). Det er en enkelt rapport, men Nebius' egne dokumenter peger samme vej: en B200-kvote på nul, retten til at afvise on demand-tjeneste, Meta-klausulen og rækkefølgen ved genoprettelsen i august.

Yandex-oprindelsen. Den kommer op, hver gang Nebius diskuteres, som holdning snarere end serviceerfaring (49003889, 46057759, 49004060, 48879482, november 2025 til juli 2026). Indberetningernes beretning står ovenfor.

Kvaliteten af inferens. I august 2025 skrev en medarbejder hos Nebius, der identificerede sig som sådan, på Reddit, at dens GPT-OSS-udrulning havde scoret dårligt i Artificial Analysis' nøjagtighedsbenchmarks, fordi indstillingen for reasoning effort ikke blev givet videre, og at det var rettet og benchmarken kørt igen (Reddit). Simon Willisons gennemgang af den samme benchmark viser, hvor meget åbne modeller kan afvige mellem udbydere.

En analytikers vurdering, ikke en brugerrapport: SemiAnalysis flyttede Nebius til sit øverste »Platinum«-niveau i september 2026, mens den noterede »betydelige forudbetalinger, der når 100 % ved bindinger på 1 år«. Nebius opfører SemiAnalysis i sit partnerkatalog, og SemiAnalysis sælger vurderinger til clouds.

Hvem den passer til, og hvem der bør kigge andetsteds hen

Nebius passer til machine learning-teams, der har brug for H100-, H200- eller B300-GPU'er nu, i Europa, uden en salgsproces; teams, der træner med Slurm eller Kubernetes og gemmer checkpoints af deres jobs; startups, der udstiller åbne modeller gennem Token Factory eller deres egne endpoints; og købere, der vil have en nederlandsk kontraherende enhed til GPU-arbejde og kan leve med regioner på enkelte steder.

Kig andetsteds hen, hvis du flytter et generelt web- eller SaaS-setup væk fra AWS eller Azure, da de administrerede tjenester ikke findes; hvis du har brug for failover på tværs af zoner inden for en region; hvis du har brug for B200- eller GB200-kapacitet on demand eller GPU-priser, der holder uden en binding; eller hvis du har brug for BSI C5, SecNumCloud eller HDS. Hvis stifterens kontrol eller Yandex-historikken er et afgørende spørgsmål i dit indkøb, så læs indberetningerne, før du beslutter dig.

Kilder

Tjekket 15. og 16. oktober 2026.

Priser

Vilkår og SLA

Dokumentation

Status og hændelser

Compliance

Virksomhed og ejerskab

Brugerrapporter og analytikere

Data og cloud

Nye vejledninger og regelændringer på mail

Når en regel ændres, en frist flyttes, eller vi udgiver en ny vejledning, sender vi den på mail.

Først sender vi dig et link, så du kan bekræfte. Du kan altid afmelde dig igen. Privatlivspolitik