• Tallinn03:03
  • Ljubljana02:03
  • Novi Sad02:03

Текст: Kristijan Sekereš

Scaleway во 2026 година: искрен преглед за тимови што заминуваат од AWS или Azure

Серверски рекови во центар за податоци

Scaleway е јавниот облак на француската групација iliad, која ја контролира групацијата на семејството Niel, со региони во Париз, Амстердам, Варшава и Милано. Од давателите под европска контрола што ги проверивме, има најширок каталог управувани услуги во стилот на AWS и не наплаќа ништо по гигабајт за сообраќајот што излегува од неговите инстанци и load balancer: нашето производствено оптоварување таму чини 582,07 евра месечно, 54% од цената кај AWS. Слабите точки се редундантноста и договорната заштита. Управуваната база на податоци ја чува резервната инстанца во истиот центар за податоци, една промена на рутер во март 2025 година ја прекина јавната поврзаност на целиот регион Париз, а кредитите според SLA се ваучери, ограничени на 50% за повеќето услуги.

Оваа статија е дел од серија што споредува 24 европски даватели на облак со AWS и Azure; прегледот ги става еден до друг. Сè подолу е проверено на 15 и 16 октомври 2026 година во документацијата, правните услови, ценовните податоци и статусната страница на Scaleway, во годишниот извештај на iliad и во извештаите на корисници, секое на својот извор. Не отворивме сметка и не извршувавме оптоварувања.

Накратко

Scaleway
Седиште и контролаПариз. Scaleway SAS е 99,56% во сопственост на iliad SA, која ја контролира групацијата на семејството Niel преку француски холдинг-компании. Не котира на берза
Региони и зониПариз, Амстердам и Варшава, по три зони. Милано, отворен во март 2026, наведува три зони, но бази на податоци и load balancer продава само во првата. Ништо надвор од Европа
Оптоварување A (почетна поставка)37,85 евра месечно во Париз
Оптоварување B (производство)582,07 евра на споделени vCPU, 676,78 евра на дедицирани vCPU. Се продава секој дел; резервната инстанца на базата се наоѓа во истиот центар за податоци
Излезен сообраќајБез наплата по GB за инстанците и load balancer, кои наместо тоа се ограничени со пропусниот опсег. Object Storage: 75 GB месечно бесплатно, потоа 0,01 евро за GB
SLA за пресметковна моќ99,5% за дедицираните и GPU-инстанците, 99% за споделените семејства BASIC, ништо за DEV1, GP1, PLAY2 и PRO2. Кредитите се ваучери
Вклучена поддршкаBasic: тикети 24/7, прв одговор во рок од 8 часа за P1 и P2
Кој може да се регистрираСекој со валиден начин на плаќање, откако Scaleway ќе ја потврди претплатата. За поголемите инстанци, повеќе од 500 GB блок-складиште, излезен SMTP и GPU потребни се лична исправа со фотографија и проверка на лицето во живо

Што можете да изградите

Статусот е општа достапност, освен каде што е наведено поинаку, според полето за животен циклус во јавниот ценовен каталог на Scaleway; „само Париз“ значи дека страницата за достапност на производите не наведува друг регион.

Што ви требаScalewayAWSAzure
Виртуелни машиниInstances, споделени или дедицирани vCPU, на AMD EPYC или ArmEC2Virtual Machines
Bare metalElastic Metal, Dedibox, Mac mini од M1 до M4 ProEC2 metal, EC2 MacBareMetal Infrastructure
GPUL4, L40S, H100 PCIe и SXM, B300 SXMEC2 G и Pсерии NC и ND
СкладиштеBlock Storage (зонско); Object Storage во класите Multi-AZ, One Zone и Glacier; File Storage, само ПаризEBS, S3, EFSManaged Disks, Blob Storage, Azure Files
Релациони бази на податоциУправуван PostgreSQL и MySQL; Serverless SQL Database, само ПаризRDS, Aurora ServerlessAzure Database for PostgreSQL и MySQL
Други услуги за податоциRedis; MongoDB и OpenSearch, само Париз; Kafka, ClickHouse и Apache Spark во Париз и МиланоElastiCache, DocumentDB, OpenSearch Service, MSK, Redshift, EMRAzure Cache for Redis, Cosmos DB for MongoDB, Event Hubs, Synapse
KubernetesKapsule, сертифициран од CNCF за 1.33 до 1.37, бесплатна споделена или платена дедицирана контролна рамнинаEKSAKS
Без серверFunctions, Containers, JobsLambda, Fargate, BatchFunctions, Container Apps
ПоракиQueues (дел од SQS API), Topics and Events (дел од SNS API), NATS, RabbitMQSQS, SNS, Amazon MQService Bus, Event Grid
МрежаVPC, peering, NAT gateway, site-to-site VPN, InterLink, зонски load balancerVPC, VPN, Direct Connect, ELBVNet, VPN Gateway, ExpressRoute, Load Balancer
CDN и WAFEdge Services, само ПаризCloudFrontFront Door
БезбедностSecret Manager, Key Manager, IAM со услови според IP, user agent и време; Audit Trail во јавна бета-верзијаSecrets Manager, KMS, IAM, CloudTrailKey Vault, Entra ID, Activity Log
МониторингCockpit, управувана GrafanaCloudWatchAzure Monitor
Вештачка интелигенцијаGenerative APIs (компатибилни со OpenAI, модели со отворени тежини); дедицирани распоредувања (поранешен Managed Inference), само ПаризBedrock, SageMaker endpointsAzure AI Foundry, Azure ML endpoints
Резервни копиинема како услуга: snapshot и резервни копии во рамките на управуваните бази на податоциAWS BackupAzure Backup

API компатибилни со AWS се делумни. Queues „моментално не е компатибилен со Scaleway VPC“, чува најмногу 100 MB по проект (Project) и игнорира параметри како DelaySeconds и MessageGroupId. Topics and Events испраќа само до HTTP и HTTPS клиенти, Serverless Functions и Queues во истиот проект. Object Storage има верзионирање и Object Lock, но нема репликација на bucket или логирање на пристапот, а известувањата за bucket се „во развој“.

Целосно недостасуваат: региони надвор од Европа, управувана услуга за резервни копии, API gateway, магистрала за настани со правила како EventBridge, база на податоци клуч-вредност без сервер како DynamoDB и услуга за идентитет на клиенти како Cognito. Оркестрацијата на работни текови е Data Orchestrator, во бета-верзија, а Autoscaling Groups се во јавна бета-верзија од 25 август 2026 година. Ублажувањето на влезни DDoS-напади за инстанците не е документирано: најчестите прашања за load balancer упатуваат на WAF на Edge Services, а безбедносната страница тврди „природна заштита од DDoS“ без да ја опише.

Алатките се сопствени на Scaleway: Terraform provider (2.86.0, објавен на 7 октомври 2026 година), CLI scw, шема OpenAPI 3.1 за секој API и јавен API за каталогот, сè уште во алфа-верзија, што ги враќа сите 5.655 SKU со цени, без најава. Дел од документацијата заостанува зад производот: најчестите прашања за Instances сè уште ја наведуваа цената на IPv4 од пред јуни 2026 година.

Колку чини

Цени од ценовникот на Scaleway во евра, без ДДВ, од неговиот API за каталогот и ценовните страници, проверени на 15 и 16 октомври 2026 година, во Париз (fr-par-1), со 730 часа месечно.

Оптоварување A, почетна поставка: една VM со 2 vCPU и 4 GB, диск од 40 GB, една IPv4-адреса, 1 TB излезен сообраќај и 100 GB објектно складиште.

СтавкаИзборЕвра месечно
VMBASIC3-X2C-4G, 2 споделени vCPU, 4 GB28,80
Диск40 GB Block Storage 5K (BASIC3 нема локален диск)3,80
Јавна IPv4зонска флексибилна IP3,65
1 TB излезен сообраќајвклучен0,00
100 GB објектно складиштеStandard Multi-AZ1,61
Вкупно37,85

AWS наплаќа 112,37 евра, а Azure 116,15 евра за истото во Франкфурт; кај AWS само 1 TB излезен сообраќај изнесува 81,00 од вкупно 125,95 долари. Со PLAY2-NANO вкупниот износ кај Scaleway паѓа на 29,16 евра, а со BASIC2-A2C-4G на Arm на 25,84 евра, но PLAY2 нема SLA.

Оптоварување B, мал производствен систем: три VM со 4 vCPU и 16 GB, секоја со IPv4-адреса, 300 GB SSD блок-складиште, load balancer, PostgreSQL со 2 vCPU, 8 GB и 100 GB како примарна плус резервна инстанца, 1 TB објектно складиште со 1 милион PUT и 10 милиони GET барања, контролна рамнина за Kubernetes и 2 TB излезен сообраќај.

СтавкаИзборЕвра месечно
3 VMBASIC3-X4C-16G, споделени vCPU259,41
3 јавни IPv4зонска флексибилна IP10,95
300 GB блок-складиштеBlock Storage 5K28,47
Load balancerLB-S, 200 Mbps16,79
PostgreSQL HADB-POP2-2C-8G, примарна плус резервна инстанца160,16
Складиште на базата100 GB9,93
1 TB објектно складиштеStandard Multi-AZ; барањата се вклучени16,06
Контролна рамнина за KubernetesKapsule Dedicated-4, SLA од 99,5%80,30
2 TB излезен сообраќајвклучен0,00
Вкупно582,07

Со три инстанци STANDARD3-X4C-16G со дедицирани vCPU вкупниот износ е 676,78 евра. AWS наплаќа 1.082,61 евра за оптоварувањето B на m7i.xlarge, а Azure 1.091,88 евра на D4s_v5, па Scaleway чини 54% од AWS и 53% од Azure со споделени vCPU, и 63% од AWS со дедицирани. Две ставки го прават најголемиот дел од разликата: AWS ги наплаќа 2-та TB излезен сообраќај 171,00 долари, а својата HA база на податоци 320,13 долари со складиштето, додека Scaleway не наплаќа ништо за излезниот сообраќај и 170,09 евра за базата. Една ставка е поскапа кај Scaleway: дедицираната контролна рамнина за Kubernetes, 80,30 евра наспроти 65,13 евра за EKS. Бесплатната споделена контролна рамнина би ја свела на нула, со еден API-сервер и без SLA.

Во вкупниот износ има две претпоставки: складиштето на базата е пресметано еднаш (ако волуменот на резервната инстанца се наплаќа повторно, додадете 9,93 евра), а првата IP на load balancer е земена како вклучена, бидејќи ценовникот именува само „Additional IP address“ (дополнителна IP-адреса). Дедицираната контролна рамнина носи обврска од 30 дена. Работните јазли не се вклучени, како и насекаде во оваа серија.

Излезен сообраќај и IPv4. За инстанците, „цените од ценовникот ги вклучуваат излезниот сообраќај и IPv6-адресите“; наместо тоа, пропусниот опсег е ограничен по тип (350 Mb/s за BASIC3-X2C-4G, 1 Gb/s за STANDARD3-X4C-16G). Сообраќајот на load balancer е „неограничен“, а во посебните услови за инстанците (Instance Specific Conditions) не најдовме клаузула за фер-користење. Излезниот сообраќај од Object Storage чини 10 евра за TB над бесплатните 75 GB, наспроти 80,30 евра за TB излезен сообраќај кај AWS и 77,62 евра кај Azure над нивните бесплатни 100 GB; барањата се бесплатни. Зонската IPv4-адреса чини 0,005 евра на час (3,65 евра месечно), истиот број што AWS и Azure го наплаќаат во долари.

Наплата. CPU-инстанците се наплаќаат по час, GPU-инстанците по минута, а IP-адресите и волумените додека се доделени, без разлика дали се вклучени, без наведена месечна горна граница. Savings Plans ветуваат попуст „до 25%“ на пресметковната моќ. Нема општо бесплатно ниво, а не можевме да потврдиме тврда горна граница на трошоците. Општите услови дозволуваат депозит во висина на просечната потрошувачка во последните 60 дена по инцидент со плаќањето или кога плаќате со нешто друго освен директно задолжување или картичка.

GPU, по GPU-час: H100 PCIe 2,87 евра, H100 SXM 3,17 евра (големина со 8 GPU), B300 SXM 7,50 евра, L40S 1,47 евра и L4 0,79 евра. Нема H200 ниту B200. AWS не продава H100 во Франкфурт и наплаќа 6,57 евра во Стокхолм; неговиот L40S чини 2,08 евра, а L4 0,90 евра во Франкфурт. За секоја големина на H100 и B300 потребно е барање до поддршката, а договорот му дозволува на Scaleway да прекине инстанца H100 PCIe на барање „со минимален рок на известување од десет (10) минути“, бришејќи „целата Содржина зачувана на нив“. Тоа ја прави поблиска до машина што може да се прекине (preemptible) отколку до резервирана.

Промени на цените. На 27 април 2026 година Scaleway најави поскапувања за 1 јуни 2026 година, со најава од 35 дена таму каде што неговите услови бараат еден месец. Рече дека цените биле непроменети три години и ги наведе инфлацијата, трошоците за хардвер за складиште и меморија и недостигот на IPv4, плус „стратешко репозиционирање“ за load balancer и gateway. Избрани ставки, евра на час:

СтавкаПредПоПромена
Зонска IPv40,0040,005+25%
Load Balancer LB-S0,0160,023+44%
Load Balancer GP-M0,0370,054+46%
Public Gateway S0,01990,026+31%
DNS-зона, надворешен домен0,0010,007седум пати
Меморија на Serverless Containers, по GB-секунда0,0000010,000002двојно
Block и Object Storage, по GB+10%
Инстанци H100од +5% до +10%

Не најдовме друга општа промена на цените во последните 24 месеци.

Доверливост

Што е зона. Инженерската објава на Scaleway од април 2021 година ја дефинира зоната како еден или повеќе центри за податоци на површина од околу 5 км, „сместени на најмалку 50 км од друга зона на достапност во истиот регион“; во Париз, fr-par-1 беа DC2 и DC3, fr-par-2 беше DC5, а fr-par-3 беше DC4. Не можевме да ја потврдиме бројката од 50 км за денешните зони. Истата објава ја поставува границата: „Физичкиот домен на дефекти е зоната на достапност, а областа на мрежни откази е регионот.“ Ни зоните не се еднакви: fr-par-3 имаше 117 активни SKU наспроти 400 во fr-par-1.

Резервната инстанца на базата. Управуваните PostgreSQL и MySQL реплицираат синхроно кон топла резервна инстанца, а најчестите прашања велат дека двете „навистина се наоѓаат во истиот центар за податоци, но во два одделни река“. Парот го преживува отказот на рек, но не и губењето на зградата. Само репликите за читање можат да одат во друга зона (0,0608 евра на час за големината што ја пресметавме), додека AWS и Azure ја ставаат самата резервна инстанца во друга зона. Контролната рамнина на Kapsule чува три реплики на etcd низ зоните, а објектното складиште Multi-AZ се протега низ нив; инстанците и блок-складиштето се зонски.

SLA:

УслугаМесечна целГорна граница на кредитот
Instances99,5% за дедицирани и GPU; 99% за BASIC2-A и BASIC3-X; „No SLO“ за DEV1, GP1, PLAY2, PRO2100%
Block Storage99,9%100%
Object Storage99,9% за Multi-AZ; 99,0% за One Zone и Glacier50%
PostgreSQL и MySQL99,95% со HA, 99,5% самостојно; само јазли POP250%
Контролна рамнина за Kubernetes99,5% за дедицираната; ништо на бесплатниот план50%
Load Balancer99,5%50%
  • Кредитите се ваучери што „во никој случај не можат да се надоместат во пари“. Кредитот е „сеопфатна исплата за сите штети“, а клиентот „се откажува од правото на кое било друго побарување“.
  • Побарувањето го поднесувате „најдоцна триесет (30) дена по месецот“ на прекршувањето, со „дневниците што ги покажуваат Периодите на недостапност“: доказите ги дава вашиот мониторинг.
  • Инстанцата се смета за недостапна дури по 4 непрекинати минути без надворешна поврзаност; недостапноста „поради недостиг на залихи“ е исклучена.
  • SLA за Kubernetes смета испад само кога ќе се изгубат сите API-сервери „без можност да се стартува заменски кластер во кој било регион“. Ако се чита буквално, регионален испад не се смета сè додека друг регион би можел да хостира кластер.
  • Надвор од SLA, општите услови ветуваат „општа обврска за најдобри напори“, ја ограничуваат одговорноста на директни штети и ги исклучуваат побарувањата по една година.

AWS се обврзува на 99,99% за EC2 низ две или повеќе зони и 99,5% за една инстанца, со кредити до 100% и побарувања до крајот на вториот циклус на наплата; Azure дава 99,99% низ зони и 60 дена за побарување. Најдобрата обврска на Scaleway за инстанци, 99,5%, е нивото на AWS за една инстанца.

Статусна страница и инциденти. status.scaleway.com има историја до крајот на 2019 година. Од 1 август 2024 до 15 октомври 2026 година наведува 15 критични и 129 големи записи за сите производи, вклучувајќи ги Dedibox и веб-хостингот. Двата најголеми испади имаат детални јавни анализи на инцидентите.

ДатумОпфатТраењеПричина
10 март 2025Јавната поврзаност на целиот регион Паризмрежата 5 минути; инстанците до 17:10 UTC, Object Storage и Kapsule до 18:00 UTC„човечка грешка во конфигурацијата на рутер“ (анализа на инцидентот)
28 февруари 2026Block Storage во nl-ams-1околу 2 часа замрзнат I/Oдефект во контролната рамнина; „Не е откриено губење податоци“
19 мај 2026IAM API ширум светот, критичнооколу 3 часане е наведена
22 до 23 мај 2026Зоната fr-par-2; другите зони во Париз „делумно засегнати“инстанците, Kapsule и базите на податоци 1 час и 50 минути„Батериите на исправувачите не успеаја да го издржат оптоварувањето“ за време на тест на генераторот (анализа на инцидентот)
22 јуни 2026Јавната мрежа во fr-par-2, критичнооколу 3 часане е наведена
9 до 22 јули 2026Поврзаноста на Object Storage во Милано13 денане е наведена
21 до 22 јули 2026Инстанците во fr-par-1 и API на Kapsuleоколу 8 часане е наведена
5 септември 2026Милано: неколку API и Object Storage, критичнооколу 3 часане е наведена

Два од нив влијаат на дизајнот: во мај 2026 година дефект во една зона во Париз се прелеа во другите, а во март 2025 година една промена ја урна јавната мрежа на целиот регион. И двата ограничуваат што ви купува дизајнот со три зони. Милано, најновиот регион, имаше најгуста серија големи инциденти во 2026 година.

Поддршка

ПланЦена, без ДДВПрв одговор, P1 и P2Телефон
Basicбесплатно8 часанема; тикети 24/7
Advanced50 евра месечно или 5% од трошоците, што е повеќе2 часасекој ден, од 9:00 до 18:00
Business250 евра или 10%30 минути24/7
Enterprise990 евра или 20%15 минути24/7, плус технички менаџер за сметката

Целите се за прв одговор; не е преземена обврска за време на решавање, а Scaleway „може да го потврди или отфрли“ приоритетот што го поставува клиентот, одлука што клиентот не може да ја оспори. Поддршката работи на англиски и француски, а Scaleway вели дека неговиот тим за грижа за клиентите е во канцеларијата во Париз. Дури и бесплатниот план има цел, што Basic на AWS (без технички случаи) и Basic на Azure (без цели за технички одговор) немаат. Цел од еден час за прекин на производството чини поголемиот износ од 29 долари или 9% од трошоците кај Business Support+ на AWS, или 100 долари месечно кај Standard на Azure.

Добивање сметка

Прво доаѓа валиден начин на плаќање, а Scaleway ја потврдува секоја претплата. Проверката на идентитетот што отклучува повеќе е државна лична исправа со фотографија плус проверка на лицето во живо во прелистувачот, во рок од 15 минути; лични карти на компании, кредитни картички и возачки дозволи не се прифаќаат.

Само со начин на плаќање добивате една инстанца POP2-2C-8G, една PRO2-XXS и пет PLAY2-NANO, 500 GB блок-складиште, 5 инстанци на бази на податоци и една дедицирана контролна рамнина за Kubernetes. Потврдата на идентитетот отклучува POP2-4C-16G, PRO2-XS и поголеми, еден GPU L4 или L40S, 5.000 GB блок-складиште и SMTP-портите 25, 465 и 587. За секоја големина на H100 и B300, и за секоја големина на L4 или L40S со повеќе GPU, дополнително е потребно барање до поддршката.

Оптоварувањето B уште првиот ден: складиштето, базата на податоци и една дедицирана контролна рамнина се вклопуваат во квотите само со плаќање. На трите инстанци со 4 vCPU и 16 GB веројатно им треба проверката на идентитетот, бидејќи на нивните постари еквиваленти им треба, а табелата за квоти сè уште не ги наведуваше семејствата BASIC3 и STANDARD3. За ништо од ова не е наведено барање до поддршката, па нашето читање е дека е можно по проверката на идентитетот, иако документите не го решаваат тоа. Кај AWS стандардните 5 vCPU за стандардни инстанци се под 12-те што му требаат на оптоварувањето B; 20-те јадра по регион кај Azure се доволни на хартија.

Две клаузули во општите услови се важни подоцна. Над „одреден обем на потрошувачка на Услугата“, Scaleway може да побара лична исправа на законскиот застапник и извод од трговскиот регистар не постар од три месеци. И може да суспендира услуга „веднаш и без претходно известување“ од причини како неплаќање, измама, „оправдано сомнение за измама“ или безбедносен ризик, при што наплатата продолжува за време на суспензијата.

Усогласеност и заштита на податоците

РамкаСтатус
ISO/IEC 27001:2022Тврдење. Сертификатот е во Trust Center, зад барање за пристап; не е виден, опфатот не е јавен
HDS (француски здравствени податоци)Тврдење, за наведените производи. Сертификатот е со ограничен пристап; не е виден
SecNumCloudНе е квалификуван: „сè уште не е доделено“
CSA STARНиво 1, самопроцена
SOC 2, PCI DSS, BSI C5, TISAX, ENSНе се тврди

Листата за HDS ги опфаќа инстанците (CPU и GPU), Block и Object Storage, Dedibox, Elastic Metal, VPC, Kapsule и Load Balancer, но не и управуваните бази на податоци или производите без сервер. Тоа значи хостинг во Франција, потпишан договор за HDS преку продажбата и план за поддршка Business или Enterprise.

За SecNumCloud, ANSSI ја прифати пријавата на Scaleway без резерва на крајот на декември 2024 година, според Next.ink, а Scaleway целеше кон квалификација до крајот на 2025 година. Тој рок помина без пронајдена подоцнежна етапа и без нов датум. Најавениот опфат е конфигурација со една зона во центри за податоци на групацијата iliad во регионот Париз, што ги опфаќа инстанците, складиштето, мрежата, IAM, Key Manager и Elastic Metal, а Kapsule подоцна.

На 17 април 2026 година Европската комисија го именува Scaleway за еден од четирите добитници на нејзиниот тендер за суверен облак, вреден до 180 милиони евра во период од шест години. Scaleway доби оцена SEAL-3 („актери од ЕУ што вршат значајно, но не целосно влијание“), како и STACKIT и партнерството на Post Telecom, OVHcloud и Clever Cloud.

Договорот за обработка на податоци (Data Processing Agreement) од 1 јуни 2024 година вели дека услугите „стандардно се наоѓаат во рамките на Европската Унија“, клиентот го избира регионот, а Scaleway нема да чува или пренесува лични податоци надвор од ЕУ „без претходно изречно да го извести Клиентот“. Листата на подобработувачи се наоѓа во Trust Center и не ни се прикажа.

Кој го контролира

iliad SA поседуваше 99,56% од Scaleway SAS на крајот на 2025 година; остатокот се акции доделени на вработени и раководители. iliad SA е 98,88% во сопственост на iliad Holding SAS, која годишниот извештај на iliad ја опишува како повеќе од 95% контролирана од Maya, „целосно во сопственост на групацијата на семејството Niel“. iliad беше повлечена од берзата на 14 октомври 2021 година. Извештајот не покажува неевропска матична компанија или значаен акционер.

Договор склучувате со Scaleway SAS според француското право и пред трговскиот суд во Париз, или, со италијанска адреса за наплата, со Scaleway Italia S.R.L. според италијанското право.

Центрите за податоци ги води OpCore, компанијата за центри за податоци на групацијата, од која iliad продаде 50% на InfraVia на 31 март 2025 година; анализата на инцидентот од мај 2026 година го именува „центарот за податоци OpCore PAR5“ зад fr-par-2. Производите за API, инстанци и Kubernetes се сопствени на Scaleway.

Два факта за кои читателите прашуваат. Листата на консолидирани компании на iliad за 2024 година ја вклучува Scaleway US Corporation во Чикаго, означена со „N.D.“ за 2025 година, па американска подружница постоела; нејзиниот сегашен статус не е наведен. А страниците на Scaleway велат дека е „Слободен од американскиот CLOUD Act“, што е тврдење на Scaleway, а не наш заклучок. Сопствените приходи и бројот на вработени на Scaleway не се објавени.

Заминување

Излезниот сообраќај од инстанците и load balancer нема наплата по GB. Извозот на 10 TB од Object Storage чини околу 99,25 евра, или речиси ништо ако се повлече преку инстанца во истиот регион, бидејќи сообраќајот внатре во регионот е бесплатен. Објектите во Glacier прво мора да се вратат, по 0,009 евра за GB. Scaleway ги документира AWS CLI и rclone за bucket, а pg_dump и mysqldump за базите на податоци; не утврдивме дали е дозволена логичка репликација кон надворешна цел.

Заклучувањето е во интеграциите. Kapsule е усогласен со CNCF, но load balancer и волумените доаѓаат преку анотациите на cloud controller manager и CSI-драјверот на Scaleway. Опсезите и групите дозволи во IAM, тригерите за услугите без сервер и алармирањето во Cockpit, кое користи сопствен alert manager на Scaleway, мора да се изградат одново на друго место. S3 API, делумните SQS и SNS API и API компатибилни со OpenAI ја олеснуваат преселбата во двата правци.

Кога договорот ќе заврши, содржината „автоматски и трајно ќе се избрише“, а Scaleway „се обврзува да не задржи никаква копија“. Условите од 2026 година ветуваат најава од најмалку три месеци пред крајот на продажбата на една услуга; бета-услугите може „дефинитивно да ги прекине Scaleway без известување“. На пример, Public Gateways API v1 беше отстранет на 1 октомври 2025 година, околу шест месеци откако дневникот на промени го најави тоа.

Што пријавуваат корисниците

Ги прочитавме коментарите на Hacker News што го споменуваат Scaleway од октомври 2024 година; Reddit не даде употребливи теми, а страниците за рецензии тука не се сметаат за доказ. Коментарите се цитирани според бројот на ставката на Hacker News.

Најблиску до AWS, со помалку услуги. Корисниците пријавуваат дека го преселиле производството од AWS на управуваниот Kubernetes, Postgres, Redis, контејнерите без сервер и редиците на Scaleway, при што велат дека има „многу помалку управувани услуги“ (46836273, јануари 2026) и дека „сè уште заостанува зад големата тројка“ (48340477, мај 2026). Уште четворица го пријавуваат истото, меѓу нив 46837275; заедно, извештаите се од март 2025 до мај 2026 година.

Поддршка: мешани искуства. Корисниците пријавуваат „одлична поддршка“ (43361754) и брзи одговори за грешки во Terraform provider (46678419); други пријавуваат дека не добиле одговор на е-пошта за време на регистрацијата (46060566) и дека „страницата и поддршката се ужасни“ (46061189).

Доверливост. Корисниците пријавуваат „неколку големи испади секоја година“ (43153568, февруари 2025) и доверливост што „беше ужасна последниот пат кога ги користевме“ (48817760, јули 2026); еден возвраќа со „едноставност и доверливост“ (47085681). Статусната евиденција погоре го потврдува обрасецот.

HA за базата на податоци во еден центар за податоци. Клиент од пет години ја нарекува функцијата „козметичка“ затоа што HA-инстанците „се во истиот центар за податоци“ (46837788, јануари 2026), што го потврдуваат најчестите прашања на Scaleway.

Проверките на идентитетот зависат од тоа што нарачувате. Од еден корисник била побарана лична исправа (48544740, јуни 2026), од двајца други не (42398985; 48125822). Табелата за квоти објаснува зошто.

Проблеми со плаќањето. Еден корисник пријавува неуспешно прво плаќање, по кое следеле опомени по е-пошта за фактура под 10 евра (47716333, април 2026). Статусната страница покажува големи инциденти со плаќањата SEPA (јуни 2025), со додавањето картичка (септември 2025) и со ресурси заклучени откако фактурата била платена (декември 2025).

За Kapsule не најдовме два извештаи од прва рака за доверливоста. Статусната страница наведува 7 големи и 19 мали записи за Kubernetes од октомври 2024 до октомври 2026 година.

Кому му одговара, а кој треба да бара на друго место

Scaleway им одговара на тимовите што сакаат градежни блокови во стилот на AWS (Kubernetes, PostgreSQL, контејнери без сервер, редици, S3) според француски или италијански договор, на услугите што испраќаат многу сообраќај надвор, на стартапите во неговите програми за кредити, на инференцијата со отворени модели на вештачка интелигенција во Париз и на француските проекти со здравствени податоци што се вклопуваат во листата на производи за HDS.

Барајте на друго место ако ви треба префрлање при отказ на базата на податоци низ зони или неколку региони кај еден давател со силни SLA; ако ви треба нешто надвор од Европа; ако сте јавен купувач на кој денес му треба SecNumCloud; ако зависите од управувани резервни копии, API gateway или магистрала за настани; или ако ви требаат GPU од класата H100 на барање без разговор со продажбата.

Извори

Проверено на 15 и 16 октомври 2026 година.

Цени

Услови и SLA

Документација

Статус и инциденти

Усогласеност

Компанија и сопственост

Извештаи на корисници

  • Коментари на Hacker News, по број на ставка на news.ycombinator.com: 42398985 (12 декември 2024), 43153568 (23 февруари 2025), 43361754 (14 март 2025), 43459311 (24 март 2025), 45977397 (19 ноември 2025), 46060566 и 46061189 (26 ноември 2025), 46678419 (19 јануари 2026), 46836273, 46836757, 46837275 и 46837788 (31 јануари 2026), 47085681 (20 февруари 2026), 47716333 (10 април 2026), 48125822 (13 мај 2026), 48340477 (30 мај 2026), 48544740 (15 јуни 2026), 48817760 (7 јули 2026)

Податоци и облак

Нови водичи и измени на прописите по е-пошта

Кога ќе се смени пропис, ќе се помести рок или ќе објавиме нов водич, ви го испраќаме по е-пошта.

Прво ви испраќаме линк за потврда. Можете да се одјавите во секое време. Политика за приватност